v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-01-20
11.00-12.00 Upprop, Sal B. introduktion och information
PK
Sal B NUS
12.00-13.00
Gruppvis rundvandring på tandläkarskola och sjukhus (amanuenser)
PK
Sal B NUS
12.00-13.00
Gruppvis rundvandring på tandläkarskola och sjukhus (amanuenser)
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Se kommentar
13:00
11:00
13:00-14:00 i sal 933
”Möte med amanuens”
Elsa Holmberg
”Möte med amanuens”
Elsa Holmberg
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Föreläsning
14:00
13:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-01-21
Genomgång av schema och förväntade studieresultat. Information om utbildningar inom odontologiska programmen, tandläkarens olika roller i samhället, forskning inom mediciniska fakulteten
Hörsal B Nus
Hörsal B Nus
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Föreläsning
17:00
13:15
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-01-22
Universitetsbibliotek: Visning, information (grupp 5 6)
(Medicinska biblioteket, 6M Huset)
(Medicinska biblioteket, 6M Huset)
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Studiebesök
09:15
08:15
13:00-13:45 Vad är vetenskap
Information om CAMBRO (PK)
Introduktion medicinsk terminologi (PK)
Information om CAMBRO (PK)
Introduktion medicinsk terminologi (PK)
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Föreläsning
VvAulan, entré Cressida på baksidan av byggnaden
Peyman Kelk
16:00
13:15
16.00-16.45
Demonstration Sectra visualiseringsbord (PK)
17.00-17.45 Grupp 1
18.00-18.45 Grupp 2
Demonstration Sectra visualiseringsbord (PK)
17.00-17.45 Grupp 1
18.00-18.45 Grupp 2
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Grupparbete
18:00
16:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-01-23
HÖRSAL 933 NUS
Klinisk anatomi
Klinisk anatomi
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Föreläsning
Farhan Khalid Shah
12:00
10:00
Universitetsbibliotek: Visning, information (grupp 3,4)
(Medicinska biblioteket, 6M Huset)
(Medicinska biblioteket, 6M Huset)
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Studiebesök
14:00
13:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-01-24
Demonstration Sectra Visualiseringsbord
8.15-9.00 Grupp 3
9.15-10.00 Grupp 4
10.15-11.00 Grupp 5
11.15-12.00 Grupp 6
8.15-9.00 Grupp 3
9.15-10.00 Grupp 4
10.15-11.00 Grupp 5
11.15-12.00 Grupp 6
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Grupparbete
Peyman Kelk
12:00
08:15
Studiemiljö
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Laboration
Peyman Kelk
17:00
13:15
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-01-25
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-01-26
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-01-27
Studiemiljö: Grupparbete (grupp 1-6)
Grupprum 2-8 IMB
Grupprum 2-8 IMB
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Laboration
Peyman Kelk
12:00
09:00
13.15-14.30 lyckas bättre med dina studier! information från studieverkstaden (JS)
14.30-15.00 Information om brandskydd (PK)
14.30-15.00 Information om brandskydd (PK)
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Peyman Kelk
15:00
13:15
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-01-28
Universitetsbibliotek: Visning, information (grupp 1,2)
(Medicinska biblioteket, 6M Huset)
(Medicinska biblioteket, 6M Huset)
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Studiebesök
09:00
08:00
Fotografering(MP)
Rum 559 på 5 trp
Rum 559 på 5 trp
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Se kommentar
12:00
09:15
Tandläkaryrket kliniska komplexitet
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Farhan Khalid Shah
15:00
13:15
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-01-29
9.00-14.30
Folkets hus, sal LOKE
Folkets hus, sal LOKE
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Se kommentar
14:30
09:00
15.00-17.00
Megazone
Megazone
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Se kommentar
17:00
15:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-01-30
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Redovisning
BIO.A.206 - Aula Anatomica
Dirk Prüss
11:00
09:00
Hörsal 933 Unod B 9
Kommentar
Kärleksakuten informera
Kommentar
Kärleksakuten informera
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Se kommentar
Dirk Prüss
12:45
12:15
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-01-31
Introduktion till tandläkarutbildningen
3BM009
Tentamen
ÖP Skrivsal 3
Karta
11:00
09:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-02-01
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-02-02
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-02-03
Upprop, information
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Thomas Boren
10:00
09:00
Föreläsning, Introduktion-Kemiska egenskaper hos saliv och emalj
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Thomas Boren
12:00
10:15
Föreläsning, Introduktion till den allmänna kemin samt kemisk bindning
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anders Olofsson
15:00
13:15
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-02-04
Föreläsning, Mol begrepp och stökiometri
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Jurgen Schleucher
10:00
08:15
Föreläsning, Jämvikter, precipitering och löslighetsprodukt
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anders Olofsson
12:00
10:15
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-02-05
Föreläsning, Introduktion Gruppstudier samt studie av Case 1
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Thomas Boren
12:00
08:15
Föreläsning, Redox reaktioner, Syra/Bas och Jämvikter i vatten
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anders Olofsson
16:00
13:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-02-06
Föreläsning, Säkerhetsföreskrifter på lab
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anna Lena Chabes
12:00
10:15
Föreläsning, Termodynamik och kinetik och Frågstund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Jurgen Schleucher
15:00
13:15
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-02-07
Helkurs Räkneövning_1
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
VvB301
VvB302
VvB302
Lena Lassinantti
12:00
08:15
Helkurs Molekylbyggsats
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
VvB301
VvB302
VvB302
Lena Lassinantti
15:00
13:15
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-02-08
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-02-09
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-02-10
Grupp 1-11 Laboration: Salivens kemiska egenskaper
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
6L J0 Vita labbet
Anna Lena Chabes
Elin Larsson
Lena Lassinantti
Elin Larsson
Lena Lassinantti
12:00
08:15
Grupp 12-22 Laboration: Salivens kemiska egenskaper
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
6L J0 Vita labbet
Anna Lena Chabes
Elin Larsson
Lena Lassinantti
Elin Larsson
Lena Lassinantti
16:30
12:45
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-02-11
Grupp 23-33 Laboration: Salivens kemiska egenskaper
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
6L J0 Vita labbet
Anna Lena Chabes
Elin Larsson
Lena Lassinantti
Elin Larsson
Lena Lassinantti
12:00
08:15
Grupp 34-44 Laboration: Salivens kemiska egenskaper
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
6L J0 Vita labbet
Anna Lena Chabes
Elin Larsson
Lena Lassinantti
Elin Larsson
Lena Lassinantti
16:30
12:45
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-02-12
Genomgång av Minicase-1 (Munhålans kemi), Grupp 16-29
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.440
Anders Olofsson
12:00
09:15
Genomgång av Minicase-1 (Munhålans kemi), Grupp 1-15
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.410
Thomas Boren
12:00
09:15
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-02-13
Föreläsning, Introduktion- Livets kemi
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Lars-Anders Carlson
10:00
08:15
Föreläsning, Aminosyror
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Jurgen Schleucher
12:00
10:15
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-02-14
Föreläsning, Introduktion– Cellens struktur och organisation
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Richard Lundmark
12:00
10:15
Föreläsning, Proteinstruktur
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.360
Jurgen Schleucher
15:00
13:15
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-02-15
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-02-16
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-02-17
Labgenomgång Salivens analys
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
VvAulan, entré Cressida på baksidan av byggnaden
Anna Lena Chabes
09:00
08:15
Helkurs Räkneövning_2
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
VvB301
VvB302
VvB302
Lena Lassinantti
12:00
09:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-02-18
Föreläsning, Proteinveckning och Frågstund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Jurgen Schleucher
12:00
10:15
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-02-19
Helkurs Räkneövning_3
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
VvB301
VvB302
VvB302
Lena Lassinantti
12:00
08:15
Föreläsning, Enzymer
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal MIT.A.121
Lars-Anders Carlson
15:00
13:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-02-20
Föreläsning, Enzymer och Frågestund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Lars-Anders Carlson
12:00
09:15
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-02-21
Genomgång av Minicase-2 (Livets kemi), Grupp 1-15
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.410
Lars-Anders Carlson
16:00
13:15
Genomgång av Minicase-2 (Livets kemi), Grupp 16-29
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.440
Jurgen Schleucher
16:00
13:15
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-02-22
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-02-23
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-02-24
Upprop, mål, information arbetsinstruktion
Professionell utveckling
3ME062
FÖRELÄSNING
1D T9 Hörsal B
Dirk Prüss
TERMIN 1
09:00
08:00
Föreläsning, Introduktion- Centrala Dogmat
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Stefan Björklund
10:00
09:15
Föreläsning, Replikation
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Stefan Björklund
12:00
10:15
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-02-25
Introduktion till tandläkarutbildningen
Introduktion till tandläkarutbildningen
Medicinsk biokemi och cellbiologi
Morfologi
Morfologi
Professionell utveckling
Introduktion till tandläkarutbildningen
Medicinsk biokemi och cellbiologi
Morfologi
Morfologi
Professionell utveckling
3BM009
3BM009
3BK014
3BM005
3BM005
3ME062
3BM009
3BK014
3BM005
3BM005
3ME062
HÄLSA PÅ CAMPUS
TERMIN 1
17:00
08:00
Föreläsning, DNA reparation
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Stefan Björklund
10:00
08:15
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-02-26
Föreläsning, Transkription 1
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Stefan Björklund
10:00
08:15
Föreläsning, Transkription 2 och Frågestund 1
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
KBE303-Stora hörsalen
Stefan Björklund
12:00
10:15
Extra frågestund räkneuppgifter. Skicka in uppgifter som ni vill ska gås igenom till anna.lena.chabes@umu.se senast den 24/2 kl 14.00.
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
VvAulan, entré Cressida på baksidan av byggnaden
Anna Lena Chabes
15:00
13:15
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-02-27
Föreläsning, Genreglering
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NBET.A.101
Stefan Björklund
10:00
08:15
Föreläsning, Translation
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NBET.A.101
Stefan Björklund
12:00
10:15
Förberedelse inför intervjuer
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Dirk Prüss
TERMIN 1
17:00
13:00
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-02-28
Föreläsning, Post-translationella modifieringar och Frågestund 2
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Stefan Björklund
10:00
08:15
Föreläsning, Molekylärbiologiska metoder
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Erik Johansson
12:00
10:15
Genomförande av intervjuer
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Dirk Prüss
TERMIN 1
17:00
13:00
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-02-29
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-03-01
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-03-02
Genomgång av Minicase-3 (Centrala dogmat), Grupp 16-29
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.440
Erik Johansson
16:00
13:15
Genomgång av Minicase-3 (Centrala dogmat), Grupp 1-15
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.410
Stefan Björklund
16:00
13:15
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-03-03
FAKULTETSGEMENSAMMA DAGEN
AULA NORDICA
OBLIGATORISKT
AULA NORDICA
OBLIGATORISKT
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Dirk Prüss
TERMIN 1
16:00
10:45
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-03-04
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Dugga
ÖP Skrivsal 1
Karta
12:00
09:00
Genomförande av intervjuer
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Dirk Prüss
TERMIN 1
17:00
13:00
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-03-05
Föreläsning, Introduktion- Cellens membraner
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Richard Lundmark
10:00
08:15
Föreläsning, Lipider
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Thomas Boren
12:00
10:15
Föreläsning, Steroider och fosfolipidestunder och Frågestund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Thomas Boren
15:00
13:00
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-03-06
Föreläsning, Kolhydrater
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Thomas Boren
10:00
08:15
Föreläsning, Kolhydrater och Frågestund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Thomas Boren
12:00
10:15
Sammanställning av intervjumaterial
Grupprum MB
Grupprum MB
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Dirk Prüss
TERMIN 1
17:00
13:00
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-03-07
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-03-08
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-03-09
Genomgång av Minicase-4 (Membran), Grupp 1-15
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.410
Richard Lundmark
16:00
13:15
Genomgång av Minicase-4 (Membran), Grupp 16-29
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.440
Thomas Boren
16:00
13:15
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-03-10
Sammanställning av intervjumaterial
Grupprum MB
Grupprum MB
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Dirk Prüss
TERMIN 1
12:00
08:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-03-11
Föreläsning: Digestion och nutrition
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Thomas Boren
12:00
10:15
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-03-12
Föreläsning, Blodkoagulation och Fibrinolys/sårläkning
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anders Hofer
12:00
09:15
ID-FOTO
Fotografering för SITHS-kortet (passerkort VLL)
ATT TA MED TILL ID-FOTO:
-Legitimation (svenskt)
Fotografering för SITHS-kortet (passerkort VLL)
ATT TA MED TILL ID-FOTO:
-Legitimation (svenskt)
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Se kommentar
TERMIN
14:30
13:15
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-03-13
Föreläsning, Introduktion- Metabolism
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anna Lena Chabes
Paulina Wanrooij
Paulina Wanrooij
10:00
08:15
Föreläsning, Mitokondrien
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Paulina Wanrooij
12:00
10:15
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-03-14
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-03-15
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-03-16
Föreläsning, Glykolys/Glukoneogenes
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anna Lena Chabes
12:00
09:15
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-03-17
Sista dag för inlämning av rapporter
dirk.pruss@umu.se
dirk.pruss@umu.se
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Dirk Prüss
TERMIN 1
17:00
08:00
Föreläsning, Glykogenomsättning och Frågestund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Hörsal NAT.D.320
Anna Lena Chabes
12:00
09:15
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-03-18
ID-FOTO
Fotografering för SITHS-kortet (passerkort VLL)
ATT TA MED TILL ID-FOTO:
-Legitimation (svenskt)
Fotografering för SITHS-kortet (passerkort VLL)
ATT TA MED TILL ID-FOTO:
-Legitimation (svenskt)
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Se kommentar
TERMIN 1
14:30
13:15
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-03-19
Föreläsning, Biologisk oxidation
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Paulina Wanrooij
12:00
10:15
ID-FOTO
Fotografering för SITHS-kortet (passerkort VLL)
ATT TA MED TILL ID-FOTO:
-Legitimation (svenskt)
Fotografering för SITHS-kortet (passerkort VLL)
ATT TA MED TILL ID-FOTO:
-Legitimation (svenskt)
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Se kommentar
TERMIN 1
14:30
13:15
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-03-20
Föreläsning, Lipidomsättning
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Paulina Wanrooij
12:00
10:15
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-03-21
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-03-22
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-03-23
Föreläsning, Aminosyraomsättning och Frågestund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Paulina Wanrooij
12:00
09:15
Sväljning och tal
INSTÄLLT!
INSTÄLLT!
Professionell utveckling
3ME062
FÖRELÄSNING
Eva Levring Jäghagen
TERMIN 1
15:00
13:00
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-03-24
Föreläsning, Metabolreglering
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Paulina Wanrooij
12:00
10:15
Alla grupper skickar sina sammanställningar av intervjuerna i form av ett Word-dokument till Dirk
Professionell utveckling
3ME062
Se kommentar
Dirk Prüss
TERMIN 1
16:00
13:00
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-03-25
Föreläsning, Metabolreglering
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Paulina Wanrooij
12:00
10:15
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-03-26
Föreläsning, Nukleotidmetabolism och Frågstund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Anna Lena Chabes
12:00
09:15
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-03-27
Genomgång av Minicase-5 (Metabolism) Grupp 1-5
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Anna Lena Chabes
09:15
08:15
Genomgång av Minicase-5 (Metabolism) Grupp 16-20
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Paulina Wanrooij
09:15
08:15
Genomgång av Minicase-5 (Metabolism) Grupp 6-10
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Anna Lena Chabes
10:30
09:30
Genomgång av Minicase-5 (Metabolism) Grupp 21-25
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Paulina Wanrooij
10:30
09:30
Genomgång av Minicase-5 (Metabolism) Grupp 11-15
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Anna Lena Chabes
11:45
10:45
Genomgång av Minicase-5 (Metabolism) Grupp 26-29
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Paulina Wanrooij
11:45
10:45
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-03-28
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-03-29
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-03-30
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-03-31
Föreläsning, Cytoskelett - mikrotubuli
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Per-Arne Oldenborg
10:00
08:15
Föreläsning, Cytoskelett - intermediära filament och aktinfilament
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Per-Arne Oldenborg
12:00
10:15
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-04-01
Föreläsning, Exocytos, Sekretion
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Richard Lundmark
10:00
08:15
Föreläsning, Endocytos, fagocytos och Frågstund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Richard Lundmark
12:00
10:15
Varför finns vi och vad gör vi?
Professionell utveckling
3ME062
FÖRELÄSNING
1D T9 Hörsal B
Malin Brundin
TERMIN 1
15:00
13:00
Föreläsning, Membrantransport, cellers excitabilitet
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Sara af Bjerkén
17:00
15:15
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-04-02
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-04-03
Genomgång av Minicase-6 (Cytoskelettet), Grupp 1-15
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Per-Arne Oldenborg
16:00
13:15
Genomgång av Minicase-6 (Cytoskelettet), Grupp 16-29
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Sara af Bjerkén
16:00
13:15
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-04-04
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-04-05
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-04-06
Introduktion– Cellens kommunikation, liv och död
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Per Lindström
12:00
10:15
Föreläsning, Föreläsning, Metoder för att studera celler och Frågstund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Per-Arne Oldenborg
15:00
13:15
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-04-07
Föreläsning, Cellaktivering, intracellulära signalsystem
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Per Lindström
10:00
08:15
Föreläsning, Differentiering och Frågstund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Per Lindström
12:00
10:15
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-04-08
Föreläsning, Cellcykel
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Anna Lena Chabes
12:00
09:15
Föreläsning, Mitos, celldöd - apoptos och Frågstund
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Anna Lena Chabes
15:00
13:15
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-04-09
Genomgång av Minicase-7 (Cellens liv), Grupp 1-15
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Sara af Bjerkén
12:00
10:15
Genomgång av Minicase-7 (Cellens liv), Grupp 16-29
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Per Lindström
12:00
10:15
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-04-10
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-04-11
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-04-12
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-04-20
Röntgenologisk avbildning
Kl 08.00-10.00 / Grupp 1-3
Kl 10.00-12.00 / Grupp 4-6
7 TR, by 1A, Oral Diagnostisk Radiologi
Kl 08.00-10.00 / Grupp 1-3
Kl 10.00-12.00 / Grupp 4-6
7 TR, by 1A, Oral Diagnostisk Radiologi
Professionell utveckling
3ME062
SEMINARIUM
Eva Levring Jäghagen
TERMIN 1
12:00
08:00
Röntgenologisk avbildning
Kl 13.00-15.00 / Grupp 1-3
Kl 15.00-17.00 / Grupp 4-6
7 TR, by 1A, Oral Diagnostisk Radiologi
Kl 13.00-15.00 / Grupp 1-3
Kl 15.00-17.00 / Grupp 4-6
7 TR, by 1A, Oral Diagnostisk Radiologi
Professionell utveckling
3ME062
SEMINARIUM
Eva Levring Jäghagen
TERMIN 1
17:00
13:00
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-04-21
FRÅGESTUND 1 Medicinsk biokemi
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Anders Hofer
Anders Olofsson
Jurgen Schleucher
Lars-Anders Carlson
Paulina Wanrooij
Sjoerd Wanrooij
Stefan Björklund
Thomas Boren
Anders Olofsson
Jurgen Schleucher
Lars-Anders Carlson
Paulina Wanrooij
Sjoerd Wanrooij
Stefan Björklund
Thomas Boren
11:00
10:00
FRÅGESTUND 2 Cellbiologi
Medicinsk biokemi och cellbiologi
3BK014
Föreläsning
Anna Lena Chabes
Per Lindström
Per-Arne Oldenborg
Richard Lundmark
Sara af Bjerkén
Per Lindström
Per-Arne Oldenborg
Richard Lundmark
Sara af Bjerkén
12:00
11:15
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-04-22
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-04-23
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-04-24
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-04-25
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-04-26
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-04-27
Upprop
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Zoom
Ludmila Novikova
10:00
09:15
Epitel & Körtelvävnad (H)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Richard Lundmark
12:00
10:15
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-04-28
Bindväv, brosk, ben &
fettvävnad (H)
fettvävnad (H)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Mikko Lammi
12:00
09:15
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-04-29
Rörelseapparaten (A)
Skelett & leder
Skelett & leder
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Paul Kingham
12:00
09:15
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-04-30
Rörelseapparaten (A)
Skelettmuskulatur
Skelettmuskulatur
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Paul Kingham
12:00
09:15
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-05-01
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-05-02
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-05-03
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-05-04
Nervvävnad (H)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Sara af Bjerkén
12:00
10:15
Rörelse
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Grupparbete
Grupparbete
Zoom
14:00
13:15
Rörelse
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Grupparbete
Grupparbete
Zoom
15:00
14:15
Rörelse
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Grupparbete
Grupparbete
Zoom
16:00
15:15
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-05-05
Blod & Blodbilding (H)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Per-Arne Oldenborg
12:00
10:15
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-05-06
Nervsystem I(A)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Ludmila Novikova
12:00
09:15
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-05-07
Nervsystem II (A)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Ludmila Novikova
12:00
09:15
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-05-08
Endokrina organ (H)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Mikko Lammi
10:00
08:15
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-05-09
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-05-10
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-05-11
Hud
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Per Lindström
10:00
08:15
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-05-12
Lymfatiska organ (H)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Per Lindström
12:00
10:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-05-13
Muskelvävnad (H
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Jonas von Hofsten
15:00
13:15
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-05-14
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Per-Arne Oldenborg
11:00
09:00
Neuro
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Grupparbete
Grupparbete
Zoom
10:00
09:15
Neuro
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Grupparbete
Grupparbete
Zoom
11:00
10:15
Neuro
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Grupparbete
Grupparbete
Zoom
12:00
11:15
Cirkulationsorgan (A)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Jingxia Liu
15:00
13:15
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-05-15
Cirkulationsorgan
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Ana Virel
12:00
10:15
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-05-16
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-05-17
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-05-18
Andningsorgan (A)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Jingxia Liu
12:00
09:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-05-19
Andningsorgan (H)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Mikko Lammi
12:00
10:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-05-20
Cirkulationsorganen & Andningsorganen
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Grupparbete
Grupparbete
Zoom
Jingxia Liu
10:00
09:15
Cirkulationsorganen & Andningsorganen
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Grupparbete
Grupparbete
Zoom
Jingxia Liu
11:00
10:15
Cirkulationsorganen & Andningsorganen
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Grupparbete
Grupparbete
Zoom
Jingxia Liu
12:00
11:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-05-21
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-05-22
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-05-23
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-05-24
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-05-25
Matsmältningsorganen (A)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Ludmila Novikova
12:00
09:15
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-05-26
Matsmältningsorganen (H)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Richard Lundmark
12:00
09:15
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-05-27
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-05-28
Urinorgan & Genitala organ (A)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Ludmila Novikova
12:00
09:15
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-05-29
Urinorgan H
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Sara af Bjerkén
10:00
09:15
Genitalorgan (H)
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
UmU Play
Ana Virel
12:00
10:15
Grupprumm 2-5 Biologihuset
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Grupparbete
Grupparbete
Zoom
Ludmila Novikova
14:00
13:15
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Grupparbete
Grupparbete
Zoom
Ludmila Novikova
15:00
14:15
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Grupparbete
Grupparbete
Zoom
Ludmila Novikova
16:00
15:15
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-05-30
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-05-31
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2020-06-01
Mikroskopieringsprov
Grupprum 2-5 biologi huset
Grupprum 2-5 biologi huset
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Preparattentamen
Preparattentamen
Zoom
Ana Virel
12:00
08:15
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2020-06-02
Mikroskopieringsprov
Grupprum 2-5 biologi huset
Grupprum 2-5 biologi huset
Morfologi
3BM005
Distansundervisning pga Covid-19
Preparattentamen
Preparattentamen
Zoom
Ana Virel
12:00
08:15
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 2020-06-03
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2020-06-04
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2020-06-05
Morfologi
Morfologi
Morfologi
3BM005
3BM005
3BM005
Tentamen
Ana Virel
Ludmila Novikova
Ludmila Novikova
13:00
09:15
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 2020-06-06
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2020-06-07
Kurskod | Kursnamn, Anmälningskod |
3BK014 | Medicinsk biokemi och cellbiologi, BK014vt20 |
3BM005 | Morfologi, 39406vt20 |
3BM005 | Morfologi, BM005vt20 |
3BM009 | Introduktion till tandläkarutbildningen, 39407vt20 |
Kurskod | Kursnamn, Anmälningskod |
3BM009 | Introduktion till tandläkarutbildningen, BM009vt20 |
3ME062 | Professionell utveckling, 40000vt20 |