v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 6/2
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 7/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Introduktion
IKSU Luxemburg
Peter Åström
12:00
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Introduktion
Praktisk didaktisk undervisning
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU England
IKSU Luxemburg
IKSU Luxemburg
Ylva Berglund
Introduktion AFA med start i Luxemburg och därefter praktiskt i England.
16:00
13:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 8/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU England
Ylva Berglund
11:00
09:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 9/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Introduktion
IKSU Luxemburg
Magnus Ferry
Introduktion vetenskapsstrimma, enkät.
09:30
08:15
Idrott och hälsa 1
Idrott och hälsa 1
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 1
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Föreläsning
Hörsal SAM.A.280
Karta
Alexander Elving
Carl Gustaf Hellquist
Carola Fahlén
Helena Hellgren
Johan Lundberg
Magnus Ferry
Peter Åström
Ylva Berglund
Carl Gustaf Hellquist
Carola Fahlén
Helena Hellgren
Johan Lundberg
Magnus Ferry
Peter Åström
Ylva Berglund
Gästföreläsare AFA (Joanna Lundin)
12:00
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Laboration
BET.E.205 - PCL
Karta
Magnus Ferry
Grupp 1, 2 & 7 har laboration kl 15-17.
Grupp 3, 4, 5 & 6 har laboration kl 13-15.
Grupp 3, 4, 5 & 6 har laboration kl 13-15.
17:00
13:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 10/2
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 11/2
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 12/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 13/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Laboration
BET.E.205 - PCL
Karta
Magnus Ferry
Grupp 3,4,5 & 6 har laboration kl 8-10.
Grupp 1,2 & 7 har laboration kl 10-12.
Grupp 1,2 & 7 har laboration kl 10-12.
12:00
08:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 05
Skolbesök AFA Midgård
15:30
14:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 14/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Handledning
Introduktion
Introduktion
IKSU Luxemburg
Peter Åström
Samordna Alla-på-snö dagarna med I&H 1
17:00
15:45
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 15/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 04
Skolbesök AFA Hagaskolan
09:15
08:15
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 03
Skolbesök AFA Hagaskolan
12:30
11:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 06
Skolbesök AFA Carlshöjd
13:00
11:30
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 16/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 07
Skolbesök AFA Ersängsskolan
09:15
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 05
Skolbesök AFA Midgård
09:30
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 04
Skolbesök AFA Hagaskolan
12:30
11:30
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 17/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 03
Skolbesök AFA Hagaskolan
09:30
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 01
Skolbesök AFA Forslunda
14:15
13:30
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 18/2
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 19/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 20/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Bräntberget
bit.ly
Grupp 06
Alexander Elving
Carl Gustaf Hellquist
Carl Gustaf Hellquist
Alla-på-snö
14:30
08:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 01
Skolbesök AFA Forslunda
09:30
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 02
Skolbesök AFA Forslunda
11:00
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 05
Skolbesök AFA Midgård
15:30
14:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 21/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Bräntberget
bit.ly
Grupp 01
Alexander Elving
Carola Fahlén
Carola Fahlén
14:30
08:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 22/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Bräntberget
bit.ly
Grupp 02
Grupp 07
Grupp 07
Carl Gustaf Hellquist
14:30
08:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 04
Skolbesök AFA Hagaskolan
09:15
08:15
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 03
Skolbesök AFA Hagaskolan
12:30
11:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 06
Skolbesök AFA Carlshöjd
13:00
11:30
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 23/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Bräntberget
bit.ly
Grupp 05
Alexander Elving
14:30
08:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 07
Skolbesök AFA Ersängsskolan
09:15
08:30
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 24/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Bräntberget
bit.ly
Grupp 03
Grupp 04
Grupp 04
Peter Åström
14:30
08:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 02
Skolbesök AFA Forslunda
13:30
12:45
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 01
Skolbesök AFA Forslunda
14:15
13:30
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 25/2
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 26/2
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 27/2
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Introduktion
Zoom
Helena Hellgren
Introduktion vattenundervisningen.
Träffen sker på denna länk:
https://umu.zoom.us/j/65627357969
Träffen sker på denna länk:
https://umu.zoom.us/j/65627357969
09:30
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 02
Skolbesök AFA Forslunda
11:00
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 04
Grupp 05
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 05
Grupp 06
Grupp 07
Helena Hellgren
KO Fril. Sim-, vattenundervisning
Bottenviken bokad.
Bottenviken bokad.
14:15
13:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 02
Grupp 03
Helena Hellgren
KO Fril. Sim-, vattenundervisning
Bottenviken bokad
Bottenviken bokad
15:45
14:30
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 28/2
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 1/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 04
Grupp 05
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 05
Grupp 06
Grupp 07
Helena Hellgren
KO Fril. Sim-, vattenundervisning
09:45
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 02
Grupp 03
Helena Hellgren
KO Fril. Sim-, vattenundervisning
11:15
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 06
Skolbesök AFA Carlshöjd
13:00
11:30
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 2/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 07
Skolbesök AFA Ersängsskolan
09:15
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 02
Grupp 03
Helena Hellgren
KO Fril. Sim-, vattenundervisning
10:15
09:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 04
Grupp 05
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 05
Grupp 06
Grupp 07
Helena Hellgren
KO Fril. Sim-, vattenundervisning
11:45
10:30
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 3/3
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 4/3
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 5/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 6/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Bottenviken
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 07
Grupp 02
Grupp 07
Helena Hellgren
KO Friluftsliv. Vatten 4
14:15
13:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Laboration
BET.E.205 - PCL
Karta
Magnus Ferry
Grupp 3,4 & 6 har workshop kl 13-15.
Grupp 1,2 & 7 har workshop kl 15-17.
Grupp 1,2 & 7 har workshop kl 15-17.
17:00
13:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Bottenviken
Grupp 03
Grupp 04
Grupp 06
Grupp 04
Grupp 06
Helena Hellgren
16:45
15:30
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 7/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Redovisning
IKSU Kempe
Peter Åström
10:00
08:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Redovisning
IKSU Kempe
Peter Åström
Gruppvis redovisning av internationella uppgiften.
12:00
10:00
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 8/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 9/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 10/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 11/3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 12/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 13/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Redovisning
IKSU Kempe
Peter Åström
Redovisning Internationella uppgiften. Detaljerat redovisningsschema kommer senare.
12:00
08:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 14/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 15/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 02
Grupp 03
Carola Fahlén
09:45
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 04
Grupp 05
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 05
Grupp 06
Grupp 07
Carola Fahlén
11:15
10:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 16/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Carola Fahlén
10:30
09:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Seminarium
IKSU Wallenberg
IKSU Kempe
IKSU Kempe
Magnus Ferry
Peter Åström
Peter Åström
Redovisn. opponering enkätuppgift. Gruppindelning kommer ske inför denna eftermiddag.
17:00
13:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 17/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Handledning
Winpos arena
Johan Lundberg
workshop skridskor i B-hallen.
Eget utvecklingsområde.
Eget utvecklingsområde.
10:00
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Handledning
IKSU Simhall
Alexander Elving
Helena Hellgren
Helena Hellgren
Workshop simning & vattenvana inom eget utvecklingsområde.
11:30
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Bottenviken
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 02
Grupp 03
Carola Fahlén
Det inställda vattenpass 1 flyttas hit.
14:15
13:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Bottenviken
Grupp 04
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 06
Grupp 07
Carola Fahlén
Det inställda vattenpass 1 flyttas hit.
15:45
14:30
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 18/3
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 19/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 20/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU New Castle
Helena Hellgren
KO Dans, rytmik
11:30
09:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Introduktion
IKSU Luxemburg
Johan Lundberg
Introduktion styrdokumentuppgift.
14:30
13:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 21/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 22/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU New Castle
Helena Hellgren
KO Dans, rytmik
15:00
13:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 23/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Redovisning
IKSU Wallenberg
Ylva Berglund
Redovisning AFA. Separat schema för gruppindelning kommer senare.
11:45
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Redovisning
IKSU Kempe
Ylva Berglund
Redovisning AFA. Separat schema för gruppindelning kommer senare.
14:45
13:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 24/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU New Castle
Helena Hellgren
KO Dans, rytmik
11:30
09:30
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 25/3
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 26/3
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 27/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU New Castle
Ylva Berglund
KO Dans, rytmik
11:30
09:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU England
Johan Lundberg
KO Boll. Nät-, väggspel.
14:30
13:00
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 28/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Introduktion
Zoom
Carola Fahlén
Information och frågestund till undervisande lärare på Bräntbergsskolan inför simningen
https://umu.zoom.us/my/carolafahlen
https://umu.zoom.us/my/carolafahlen
10:00
09:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU England
Johan Lundberg
KO Boll. Nät-, väggspel.
11:30
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU New Castle
Ylva Berglund
KO Dans, rytmik
15:00
13:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Introduktion
IKSU Luxemburg
Peter Åström
Introduktion vinterutbildning Hemavan.
16:15
15:15
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 29/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Redovisning
IKSU England
IKSU Kempe
IKSU Kempe
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 02
Grupp 03
Johan Lundberg
Redovisa uppgift om styrdokument.
10:00
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Redovisning
IKSU England
IKSU Kempe
IKSU Kempe
Grupp 04
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 06
Grupp 07
Johan Lundberg
Redovisa uppgift om styrdokument.
12:00
10:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU England
Johan Lundberg
KO Boll. Nät-, väggspel.
15:00
13:30
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 30/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Alexander Elving
Johan Lundberg
Johan Lundberg
11:30
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Introduktion
IKSU Luxemburg
Johan Lundberg
Introduktion av KO-arbetet.
14:30
13:00
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 31/3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU New Castle
Ylva Berglund
KO Dans, rytmik
11:30
09:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Redovisning
IKSU England
Ylva Berglund
AFA-dag med elever från Bräntis.
15:00
12:30
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 1/4
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 2/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 3/4
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU England
Johan Lundberg
KO boll. Nät-, väggspel.
11:30
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Bottenviken
IKSU Simhall
IKSU Simhall
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 02
Ledarträning sim-, vattenvana.
Grupp 1 är ansvarig och grupp 2 auskulterar.
Grupp 1 är ansvarig och grupp 2 auskulterar.
14:00
13:00
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 4/4
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU England
Johan Lundberg
KO boll. Nät-, väggspel.
11:30
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Bottenviken
IKSU Simhall
IKSU Simhall
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 03
Ledarträning sim-, vattenvana.
Grupp 2 är ansvarig och grupp 3 auskulterar.
Grupp 2 är ansvarig och grupp 3 auskulterar.
14:00
13:00
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 5/4
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
IKSU London
Carola Fahlén
Grundkurs HLR.
10:15
08:15
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Las Palmas Beach
Karta
Johan Lundberg
12:00
10:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Alexander Elving
Carl Gustaf Hellquist
Carl Gustaf Hellquist
KO Dans-Rytmik-Rörelse, Rotationer.
15:30
13:00
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 6/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 7/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 8/4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 9/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 17/4
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Alexander Elving
Carl Gustaf Hellquist
Carl Gustaf Hellquist
KO Dans-Rytmik-Rörelse, Rotationer.
11:30
09:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
Grupp 03
Ylva Berglund
Dansexamination Bräntbergsskolan.
12:30
11:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Seminarium
IKSU Kempe
Grupp 04
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 06
Grupp 07
Carola Fahlén
Seminarium / Case.
I&H i ett samtida perspektiv.
I&H i ett samtida perspektiv.
16:00
13:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 18/4
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Gymnastikens hus, Marielund
Karta
Carl Gustaf Hellquist
Carola Fahlén
Carola Fahlén
KO Dans-Rytmik-Rörelse, Rotationer.
11:30
09:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
Seminarium
Seminarium
IKSU Kempe
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 02
Grupp 03
Carola Fahlén
Seminarium / Case Idrott och hälsa i ett samtida perspektiv.
16:00
13:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 19/4
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 03
Grupp 04
Grupp 04
Ledarträning sim-, vattenvana.
Grupp 3 är ansvarig och grupp 4 auskulterar.
Bana 4-6
Grupp 3 är ansvarig och grupp 4 auskulterar.
Bana 4-6
09:30
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Navet (simhall)
Karta
Carola Fahlén
KO Dans-Rytmik-Rörelse, Rotationer.
Samt examination av hopp och djupdyk för järnmagistern
Samt examination av hopp och djupdyk för järnmagistern
12:00
10:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Redovisning
IKSU Luxemburg
Peter Åström
KO Friluftsliv. Redovisning Vinterfriluftsliv.
15:30
13:30
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 20/4
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
Grupp 07
Ylva Berglund
Dansexamination Ersängskolan kl 10.25-11.20
11:30
10:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
Grupp 02
Grupp 04
Grupp 04
Ylva Berglund
Dansexamination Maja Beskowskolan kl 11.40-12.55
13:00
11:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
Grupp 01
Grupp 06
Grupp 06
Ylva Berglund
Dansexamination Maja Beskowskolan kl 14.25-15.40.
15:45
14:30
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 21/4
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Redovisning
IKSU England
Johan Lundberg
Gruppvis redovisning av förmågan att spela volleyboll.
11:00
09:30
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 22/4
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 23/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 24/4
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Handledning
Carl Gustaf Hellquist
Johan Lundberg
Peter Åström
Johan Lundberg
Peter Åström
Resa till Hemavan. Beräknad avfärd vid 13-tiden, ankomst ca 18. Återkommer med detaljer senare.
18:00
13:00
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 25/4
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Praktisk didaktisk undervisning
Praktisk didaktisk undervisning
Carl Gustaf Hellquist
Johan Lundberg
Peter Åström
Johan Lundberg
Peter Åström
Frukost sedan avfärd fjälltur.
23:00
07:00
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 26/4
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Praktisk didaktisk undervisning
Praktisk didaktisk undervisning
Carl Gustaf Hellquist
Johan Lundberg
Peter Åström
Johan Lundberg
Peter Åström
Fjälltur.
23:00
07:00
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 27/4
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Praktisk didaktisk undervisning
Praktisk didaktisk undervisning
Carl Gustaf Hellquist
Johan Lundberg
Peter Åström
Johan Lundberg
Peter Åström
Fjälltur.
13:30
07:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Praktisk didaktisk undervisning
Praktisk didaktisk undervisning
Carl Gustaf Hellquist
Johan Lundberg
Peter Åström
Johan Lundberg
Peter Åström
Lunch sedan ilastning och bussfärd mot Umeå. Beräknad hemkomst vid 19-20 tiden.
19:30
13:30
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 28/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 29/4
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 30/4
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 1/5
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 2/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 04
Grupp 06
Grupp 06
Ledarträning sim-, vattenvana.
Grupp 4 är ansvarig och grupp 6 auskulterar.
Bana4-6
Grupp 4 är ansvarig och grupp 6 auskulterar.
Bana4-6
09:30
08:30
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 3/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Introduktion
IKSU Luxemburg
Peter Åström
KO Friluftsliv. Introduktion inför paddling-vandring.
11:30
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 02
Grupp 03
Johan Lundberg
Prova-på-padel.
PDL Center Umeå, Teg.
Det finns plats för några att spela under bägge passen då vi har fyra banar att tillgå.
PDL Center Umeå, Teg.
Det finns plats för några att spela under bägge passen då vi har fyra banar att tillgå.
14:00
13:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 04
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 06
Grupp 07
Johan Lundberg
Prova-på-padel.
PDL Center Umeå, Teg.
Det finns plats för några att spela under bägge passen då vi har fyra banar att tillgå.
PDL Center Umeå, Teg.
Det finns plats för några att spela under bägge passen då vi har fyra banar att tillgå.
15:00
14:00
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 4/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
IKSU England
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 02
Carola Fahlén
Examination Instruktör HLR Grp 1 & 2. Ny sal Kempe
12:00
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
IKSU England
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 02
Carola Fahlén
Examination Instruktör HLR Grp 1 & 2. Ny sal Kempe
16:00
13:00
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 5/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Luxemburg
Carl Gustaf Hellquist
Introduktion TARGET.
11:00
10:00
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 6/5
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 7/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 8/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
IKSU London
Grupp 03
Grupp 04
Grupp 04
Carl Gustaf Hellquist
Examination Instruktör HLR Grp 3 & 4. Ny sal Kempe
12:00
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
IKSU London
Grupp 03
Grupp 04
Grupp 04
Carl Gustaf Hellquist
Examination Instruktör HLR Grp 3 & 4. Ny sal Kempe
16:00
13:00
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 9/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 02
Grupp 03
Johan Lundberg
KO Boll Squashhallarna Iksu
10:00
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Grupp 04
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 06
Grupp 07
Johan Lundberg
KO Boll Squashhallarna Iksu
11:30
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Bottenviken
IKSU Simhall
IKSU Simhall
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 07
Ledarträning sim-, vattenvana.
Grupp 6 är ansvarig och grupp 7 auskulterar.
Grupp 6 är ansvarig och grupp 7 auskulterar.
14:00
13:00
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 10/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
IKSU London
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 07
Carl Gustaf Hellquist
Examination Instruktör HLR Grp 6 & 7. Ny sal Kempe.
12:00
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
IKSU London
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 07
Carl Gustaf Hellquist
Examination Instruktör HLR Grp 6 & 7. Ny sal Kempe
16:00
13:00
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 11/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
Redovisning
Redovisning
IKSU England
Carl Gustaf Hellquist
Gruppvisa redovisningar TARGET.
12:00
09:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Bottenviken
IKSU Simhall
IKSU Simhall
Grupp 01
Grupp 07
Grupp 07
Ledarträning sim-, vattenvana.
Grupp 7 är ansvarig och grupp 1 auskulterar.
Grupp 7 är ansvarig och grupp 1 auskulterar.
14:00
13:00
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 12/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 13/5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 14/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 15/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
Seminarium
Seminarium
IKSU Kempe
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 07
Helena Hellgren
Seminarium Genus.
09:30
08:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
IKSU Simhall
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 02
Grupp 03
Carola Fahlén
Examination Simning.
09:45
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
IKSU Simhall
Grupp 04
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 06
Grupp 07
Carola Fahlén
Examination simning.
11:00
09:45
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
Seminarium
Seminarium
IKSU Kempe
Grupp 03
Grupp 04
Grupp 04
Helena Hellgren
Seminarium Genus.
16:00
14:30
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 16/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
Seminarium
Seminarium
IKSU Kempe
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 02
Helena Hellgren
11:30
10:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Redovisning
Redovisning
IKSU Luxemburg
Johan Lundberg
15:00
13:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 17/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Praktisk didaktisk undervisning
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 07
Peter Åström
Obligatoriskt bassängpass med kamraträddning inför paddlingen.
09:30
08:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Praktisk didaktisk undervisning
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 03
Grupp 04
Grupp 04
Peter Åström
11:00
09:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Praktisk didaktisk undervisning
Praktisk didaktisk undervisning
IKSU Simhall
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 02
Peter Åström
Obligatoriskt bassängpass med kamraträddning inför paddlingen.
12:30
11:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 18/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 19/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 20/5
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 21/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 22/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 23/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Redovisning
Redovisning
IKSU Wallenberg
IKSU Kempe
IKSU Francke
IKSU Kempe
IKSU Francke
Alexander Elving
Helena Hellgren
Johan Lundberg
Helena Hellgren
Johan Lundberg
Redovisning och opponering KO-arbeten. Schema för denna dag kommer senare.
12:00
08:30
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Redovisning
Redovisning
IKSU Wallenberg
IKSU Kempe
IKSU Francke
IKSU Kempe
IKSU Francke
Alexander Elving
Helena Hellgren
Johan Lundberg
Helena Hellgren
Johan Lundberg
Redovisning och opponering KO-arbeten. Schema för denna dag kommer senare.
16:00
13:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 24/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
IKSU Simhall
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 02
Grupp 03
Carola Fahlén
14:15
13:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 25/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
IKSU Simhall
Grupp 04
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 06
Grupp 07
Carola Fahlén
14:15
13:00
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
IKSU Simhall
Grupp 01
Grupp 02
Grupp 03
Grupp 02
Grupp 03
Carola Fahlén
Examination Simning.
15:30
14:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 26/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Examination
IKSU Simhall
Grupp 04
Grupp 05
Grupp 06
Grupp 07
Grupp 05
Grupp 06
Grupp 07
Carola Fahlén
Examination Simning.
11:30
10:15
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 27/5
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 28/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 29/5
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 30/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Praktisk didaktisk undervisning
Praktisk didaktisk undervisning
Carl Gustaf Hellquist
Johan Lundberg
Peter Åström
Johan Lundberg
Peter Åström
Samling Näske brygga kl 9.45 för vandring resp. paddling.
22:00
09:45
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 31/5
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Praktisk didaktisk undervisning
Praktisk didaktisk undervisning
Carl Gustaf Hellquist
Johan Lundberg
Peter Åström
Johan Lundberg
Peter Åström
Vandring resp. paddling.
22:00
07:30
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 1/6
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Obligatorisk
Praktisk didaktisk undervisning
Praktisk didaktisk undervisning
Carl Gustaf Hellquist
Johan Lundberg
Peter Åström
Johan Lundberg
Peter Åström
Vandring resp. paddling till ca 14. Ihoppackning och därefter hemfärd. Beräknar Umeå vid 16-17 tiden.
17:00
07:15
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 2/6
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Idrott och hälsa 3
Handledning
IKSU England
IKSU Kempe
IKSU Kempe
Alexander Elving
Carl Gustaf Hellquist
Carola Fahlén
Helena Hellgren
Johan Lundberg
Magnus Ferry
Peter Åström
Ylva Berglund
Carl Gustaf Hellquist
Carola Fahlén
Helena Hellgren
Johan Lundberg
Magnus Ferry
Peter Åström
Ylva Berglund
Återlämning av friluftsmaterial och kursavslutning.
12:30
09:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Lördag 3/6
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Söndag 4/6
Kurskod | Kursnamn, Anmälningskod |
6ID017 | Idrott och hälsa 1, 72002vt23 |
6ID017 | Idrott och hälsa 1, 72003vt23 |
6ID020 | Idrott och hälsa 3, 72007vt23 |
6ID020 | Idrott och hälsa 3, 72004vt23 |