v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 21 Jan.
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 22 Jan.
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24546, V13
24548, V13
24548, V13
Introduktion
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 23 Jan.
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 24 Jan.
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 25 Jan.
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Institutionsstyrelsemöte
Anna Michajlovna Ljunggren
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
12:00
10:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 26 Jan.
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
Tentamen
13:00
12:30
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
Nybörjarkurs
Rysk litteraturhistoria
Sakprosa och sköntext, intensivt
Textanalys
Nybörjarkurs
Rysk litteraturhistoria
Sakprosa och sköntext, intensivt
Textanalys
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24503, H12
24504, H12
24517, H12
24545, H12
24551, H12
24553, H12
24556, H12
24557, H12
24559, H12
24561, H12
24570, H12
24597, H12
24504, H12
24517, H12
24545, H12
24551, H12
24553, H12
24556, H12
24557, H12
24559, H12
24561, H12
24570, H12
24597, H12
Tentamen
16:00
13:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 27 Jan.
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 28 Jan.
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
F3154 (Caserummet), Södra huset F, Vån 3
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24519, V13
24521, V13
Ewa Teodorowicz-Hellman
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E306, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 29 Jan.
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 30 Jan.
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
20:00
18:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 31 Jan.
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Textanalys
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 1 Feb.
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 2 Feb.
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 3 Feb.
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 4 Feb.
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:00
18:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
19:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 5 Feb.
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Självständigt arbete
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 6 Feb.
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
Rysk poesi och prosa
24560, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
19:45
18:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
20:00
18:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 7 Feb.
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24613, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24613, V13
Föreläsning
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
F347, Södra huset F, Vån 3
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Hans Andersson
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 8 Feb.
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 9 Feb.
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 10 Feb.
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 11 Feb.
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 12 Feb.
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Examensarbete
Självständigt arbete
Självständigt arbete
24519, V13
24521, V13
24554, V13
24555, V13
24560, V13
24572, H12
24573, H12
24521, V13
24554, V13
24555, V13
24560, V13
24572, H12
24573, H12
Infosök
19:45
18:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 13 Feb.
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F413, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
20:00
18:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 14 Feb.
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
Ewa Teodorowicz-Hellman
13:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
F363, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 15 Feb.
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Tentamen
Fredrik Dufwa
15:00
12:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 16 Feb.
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 17 Feb.
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 18 Feb.
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Rysk litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
D307, Södra huset D, Vån 3
Karta
Övrigt
Elisabeth Löfstrand
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 19 Feb.
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Självständigt arbete
E420, Södra huset E, Vån 4
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 20 Feb.
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
14:30
13:00
Textanalys: sköntext
E328, Södra huset E, Vån 3
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Tentamen
Sylvia Liseling Nilsson
19:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
Rysk poesi och prosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
20:00
18:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 21 Feb.
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
24613, V13
24613, V13
Uppsatsventilering
Anna Michajlovna Ljunggren
Kazimiera Ingdahl
Kazimiera Ingdahl
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 22 Feb.
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Fredrik Dufwa
18:30
17:30
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Fredrik Dufwa
22:00
18:30
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 23 Feb.
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 24 Feb.
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 25 Feb.
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 26 Feb.
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Praktik II
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 27 Feb.
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Självstudier
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 28 Feb.
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
24613, V13
24613, V13
Uppsatsventilering
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
Anna Michajlovna Ljunggren
Elisabeth Löfstrand
Anna Michajlovna Ljunggren
Elisabeth Löfstrand
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
Självständigt arbete
24554, V13
24555, V13
24555, V13
21:00
20:45
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 1 Mars
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 2 Mars
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 3 Mars
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 4 Mars
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
20:45
18:00
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 5 Mars
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 6 Mars
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Alina Frantsuzova
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Alina Frantsuzova
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 7 Mars
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Alina Frantsuzova
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 8 Mars
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 9 Mars
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 10 Mars
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 11 Mars
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Rysk litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 12 Mars
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 13 Mars
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 14 Mars
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24613, V13
24613, V13
Undervisning
Karin Grelz
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
D307, Södra huset D, Vån 3
Karta
Övrigt
Elisabeth Löfstrand
20:00
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 15 Mars
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Institutionsstyrelsemöte
Anna Michajlovna Ljunggren
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
12:00
10:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 16 Mars
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 17 Mars
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 18 Mars
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Tentamen
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Tentamen
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 19 Mars
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
17:00
16:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
20:15
17:30
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 20 Mars
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 21 Mars
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Grammatik och text I
Grupp 1-2
F379, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
F307, Södra huset F, Vån 3
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
14:00
12:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Alina Frantsuzova
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Aleksei Semenenko
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 22 Mars
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 23 Mars
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
Tentamen
10:00
09:30
Grammatik och text I
Kulturhistoria
Kulturhistoria
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24548, V13
24558, V13
24558, V13
Tentamen
13:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
Per Arne Bodin
14:00
13:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 24 Mars
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 25 Mars
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 26 Mars
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 27 Mars
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Stilistik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
19:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 28 Mars
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Praktik II
Grupp 2
E379, Södra huset E
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Möte
18:00
17:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Aleksei Semenenko
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
Självständigt arbete
24554, V13
24555, V13
24555, V13
21:00
20:45
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 29 Mars
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 30 Mars
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 31 Mars
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 1 Apr.
Inläsningsvecka
24501, V13
24502, V13
24523, V13
24535, V13
24539, V13
24542, V13
24546, V13
24547, H12
24548, V13
24706, V13
24502, V13
24523, V13
24535, V13
24539, V13
24542, V13
24546, V13
24547, H12
24548, V13
24706, V13
20:00
08:00
Inläsningsvecka
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
20:00
08:00
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 2 Apr.
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 3 Apr.
Praktik II
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 4 Apr.
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 5 Apr.
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Per Arne Bodin
15:00
13:00
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 6 Apr.
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 7 Apr.
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 8 Apr.
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alina Frantsuzova
20:45
18:00
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 9 Apr.
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 10 Apr.
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 11 Apr.
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
Peter Alberg Jensen
13:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
E379, Södra huset E
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Examensarbete
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24560, V13
24613, V13
24613, V13
Uppsatsventilering
Anna Michajlovna Ljunggren
Per Arne Bodin
Per Arne Bodin
16:00
14:00
Examensarbete
24561, H12
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 12 Apr.
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Möte
Fredrik Dufwa
12:00
11:00
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 13 Apr.
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 14 Apr.
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 15 Apr.
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Rysk litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:00
18:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
19:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 16 Apr.
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 17 Apr.
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Praktik II
E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:00
18:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
20:00
19:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 18 Apr.
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
24561, H12
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
D307, Södra huset D, Vån 3
Karta
Övrigt
Elisabeth Löfstrand
20:00
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 19 Apr.
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Institutionsstyrelsemöte
Anna Michajlovna Ljunggren
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
12:00
10:00
Praktik II
Grupp 2
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 20 Apr.
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
Tentamen
10:00
09:30
Grammatik och text I
Kulturhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
Stilistik
Kulturhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
Stilistik
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24542, V13
24548, V13
24558, V13
24560, V13
24502, V13
24542, V13
24548, V13
24558, V13
24560, V13
Tentamen
13:00
10:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 21 Apr.
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 22 Apr.
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Rysk litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:30
18:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:30
19:30
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E231, Språkparken, Södra huset E, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
21:30
20:30
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 23 Apr.
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
18:45
16:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 24 Apr.
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 25 Apr.
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
F487, Södra huset F, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
E379, Södra huset E
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Examensarbete
24561, H12
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Alina Frantsuzova
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 26 Apr.
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 27 Apr.
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 28 Apr.
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 29 Apr.
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F347, Södra huset F, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
17:00
16:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Rysk litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 30 Apr.
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
18:45
16:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 1 Maj
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 2 Maj
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 2
E379, Södra huset E
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
24561, H12
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 3 Maj
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 4 Maj
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 5 Maj
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 6 Maj
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
17:00
16:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Rysk litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 7 Maj
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
14:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
17:00
14:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
17:00
16:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
E420, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
19:00
17:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 8 Maj
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 9 Maj
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 10 Maj
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 11 Maj
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 12 Maj
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 13 Maj
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Praktik II
Grupp 2
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
17:00
16:00
Muntlig språkfärdighet
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Tentamen
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 14 Maj
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Tentamen
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
18:45
16:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
Fonetik: teori
Grammatik och text I
Grammatik och text II
Ordbildning
Rysslands kultur- och idéhistoria
Syntax med fraseologi
Grammatik och text I
Grammatik och text II
Ordbildning
Rysslands kultur- och idéhistoria
Syntax med fraseologi
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24519, V13
24542, V13
24546, V13
24547, H12
24550, V13
24552, V13
24502, V13
24518, V13
24519, V13
24542, V13
24546, V13
24547, H12
24550, V13
24552, V13
Tentamen
21:00
18:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 15 Maj
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Självständigt arbete
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Hemtentamen
Inlämning
Inlämning
12:00
11:45
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 16 Maj
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Seminarium
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:00
17:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 17 Maj
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 18 Maj
Litteraturhistoria
Realia
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Textanalys: sakprosa
Textanalys: sköntext
Realia
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Textanalys: sakprosa
Textanalys: sköntext
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24519, V13
24539, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24502, V13
24518, V13
24519, V13
24539, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
Tentamen
17:00
14:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 19 Maj
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 20 Maj
Grammatik och text II
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Praktik II
Grupp 2
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
17:00
16:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Tentamen
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 21 Maj
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Muntlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Tentamen
Zhanna Lundman
18:45
16:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 22 Maj
Muntlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Tentamen
Maria Zadencka
14:00
12:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Tentamen
Natalia Ringblom
18:00
16:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Tentamen
Natalia Ringblom
19:45
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 23 Maj
Praktik II
Grupp 2
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Tentamen
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Tentamen
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
Praktik I
Grupp 1-2
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Tentamen
Anna Bulgakova
Natalia Ringblom
Natalia Ringblom
21:00
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 24 Maj
Praktik II
Grupp 2
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Tentamen
Mattias Ågren
16:00
14:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Fredrik Dufwa
22:00
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 25 Maj
Ryssland igår och idag
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys: sakprosa
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys: sakprosa
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24502, V13
24518, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
Tentamen
18:00
15:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 26 Maj
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 27 Maj
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Uppsatsventilering
Ewa Teodorowicz-Hellman
13:00
11:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 28 Maj
Självständigt arbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 29 Maj
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
24613, V13
24613, V13
Uppsatsventilering
Anna Michajlovna Ljunggren
14:00
12:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
Formlära
Formlära och ordbildning
Grammatik
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
Grammatik och text II
Rysk litteraturhistoria
Formlära och ordbildning
Grammatik
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
Grammatik och text II
Rysk litteraturhistoria
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24544, V13
24548, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24694, H13
24502, V13
24518, V13
24544, V13
24548, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24694, H13
Tentamen
21:00
18:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 30 Maj
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
Konferens
Anna Michajlovna Ljunggren
17:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 31 Maj
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
Konferens
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
10:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Seminarium
Fredrik Dufwa
20:00
13:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 1 Juni
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 2 Juni
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 3 Juni
Ingen lokal
Institutionsstyrelsemöte
Anna Michajlovna Ljunggren
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
13:00
11:15
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 4 Juni
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24710, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
14:00
12:00
Hörsal 10, Södra huset E, Vån 3
Karta
Tentamen
18:00
17:30
Fonetik: teori
Formlära
Grammatik och text I
Grammatik och text II
Polsk litteraturhistoria
Textanalys
Formlära
Grammatik och text I
Grammatik och text II
Polsk litteraturhistoria
Textanalys
Hörsal 10, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24523, V13
24546, V13
24547, H12
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24694, H13
24502, V13
24518, V13
24523, V13
24546, V13
24547, H12
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24694, H13
Tentamen
21:00
18:00
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 5 Juni
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 6 Juni
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 7 Juni
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 8 Juni
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
Tentamen
10:00
09:30
Litteraturhistoria
Realia
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Textanalys: sakprosa
Textanalys: sköntext
Realia
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Textanalys: sakprosa
Textanalys: sköntext
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24519, V13
24539, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24502, V13
24518, V13
24519, V13
24539, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
Tentamen
13:00
10:00
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 9 Juni
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 10 Juni
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 11 Juni
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 12 Juni
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 13 Juni
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 14 Juni
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 15 Juni
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 16 Juni
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 17 Juni
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
17:00
14:00
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 18 Juni
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
13:30
13:15
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
14:15
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
14:45
14:30
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
15:00
14:45
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
15:45
15:30
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
16:30
16:15
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
16:45
16:30
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 19 Juni
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
11:15
11:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
12:45
12:30
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 20 Juni
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
14:45
14:30
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 21 Juni
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 22 Juni
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 23 Juni
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 24 Juni
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 25 Juni
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Forskningsseminarium
Åke Zimmermann Bjersby
14:30
14:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Forskningsseminarium
Åke Zimmermann Bjersby
15:30
15:00
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 26 Juni
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Forskningsseminarium
Åke Zimmermann Bjersby
12:30
12:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Forskningsseminarium
Åke Zimmermann Bjersby
13:30
13:00
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 27 Juni
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 28 Juni
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 29 Juni
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 30 Juni
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 1 Juli
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 2 Juli
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 3 Juli
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 4 Juli
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 5 Juli
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 6 Juli
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 7 Juli
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 8 Juli
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 9 Juli
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 10 Juli
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 11 Juli
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 12 Juli
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 13 Juli
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 14 Juli
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 15 Juli
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 16 Juli
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 17 Juli
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 18 Juli
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 19 Juli
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 20 Juli
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 21 Juli
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 22 Juli
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 23 Juli
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 24 Juli
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 25 Juli
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 26 Juli
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 27 Juli
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 28 Juli
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 29 Juli
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 30 Juli
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 31 Juli
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 1 Aug.
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 2 Aug.
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 3 Aug.
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 4 Aug.
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 5 Aug.
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 6 Aug.
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 7 Aug.
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 8 Aug.
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 9 Aug.
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 10 Aug.
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 11 Aug.
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 12 Aug.
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Möte
Barbro Nilsson
14:00
11:00
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 13 Aug.
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 14 Aug.
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 15 Aug.
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 16 Aug.
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 17 Aug.
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
Tentamen
10:00
09:30
Formlära och ordbildning
Grammatik
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
Grammatik och text II
Ryssland igår och idag
Skriftlig språkfärdighet
Textanalys: sakprosa
Grammatik
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
Grammatik och text II
Ryssland igår och idag
Skriftlig språkfärdighet
Textanalys: sakprosa
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24535, V13
24544, V13
24548, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24502, V13
24518, V13
24535, V13
24544, V13
24548, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
Tentamen
13:00
10:00
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 18 Aug.
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag 19 Aug.
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
Tentamen
18:00
17:30
Formlära
Rysk litteraturhistoria
Textanalys
Rysk litteraturhistoria
Textanalys
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24544, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24570, H12
24502, V13
24518, V13
24544, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24570, H12
Tentamen
21:00
18:00
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag 20 Aug.
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag 21 Aug.
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag 22 Aug.
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
16:15
16:00
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag 23 Aug.
Självständigt arbete
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Hemtentamen
Inlämning
Inlämning
12:00
11:45
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
15:15
15:00
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag 24 Aug.
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag 25 Aug.
Kurskod | Namn |
SLKPS1 | Kultur och politik i slaviska länder I |
SLKPS2 | Kultur och politik i slaviska länder II |
SLPE81 | Polska - masterkurs |
SLPE82 | Polska - masterkurs |
SLPEX7 | Polska - magisterkurs |
SLPOL1 | Polska I |
SLPOL2 | Polska II |
SLPOL3 | Polska III |
SLPOL4 | Polska - kandidatkurs |
SLPOLI | Polsk litteraturhistoria |
SLPSPS | Polska språket i Sverige |
SLRE81 | Ryska - masterkurs |
SLREX7 | Ryska - magisterkurs |
SLREX8 | Ryska - masterkurs |
SLRIO7 | Ryssland igår och idag (AN) |
SLRIOI | Ryssland igår och idag |
SLRNOV | Sommarkurs i Novgorod |
Kurskod | Namn |
SLRPN7 | Rysk poesi och prosa, närläsning |
SLRSPE | Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi |
SLRYKI | Rysslands kultur- och idéhistoria |
SLRYL7 | Rysk litteraturhistoria (AN) |
SLRYLI | Rysk litteraturhistoria |
SLRYNY | Ryska för nybörjare |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS2 | Ryska II |
SLRYS3 | Ryska III |
SLRYS4 | Ryska - kandidatkurs |
SLTJE1 | Tjeckiska I |
SLTJE2 | Tjeckiska II |
SLTJE3 | Tjeckiska III |
SLTJE4 | Tjeckiska - kandidatkurs |
SLTK60 | 1960-talet - den gyllene åldern för tjeckisk litteratur, teater och film under kommunisttiden |