v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Jan. 21
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Jan. 22
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24546, V13
24548, V13
24548, V13
Introduktion
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Jan. 23
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Jan. 24
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Jan. 25
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Institutionsstyrelsemöte
Anna Michajlovna Ljunggren
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
12:00
10:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Jan. 26
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
Tentamen
13:00
12:30
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
Nybörjarkurs
Rysk litteraturhistoria
Sakprosa och sköntext, intensivt
Textanalys
Nybörjarkurs
Rysk litteraturhistoria
Sakprosa och sköntext, intensivt
Textanalys
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24503, H12
24504, H12
24517, H12
24545, H12
24551, H12
24553, H12
24556, H12
24557, H12
24559, H12
24561, H12
24570, H12
24597, H12
24504, H12
24517, H12
24545, H12
24551, H12
24553, H12
24556, H12
24557, H12
24559, H12
24561, H12
24570, H12
24597, H12
Tentamen
16:00
13:00
v 4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Jan. 27
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Jan. 28
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
F3154 (Caserummet), Södra huset F, Vån 3
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24519, V13
24521, V13
Ewa Teodorowicz-Hellman
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E306, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Jan. 29
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Jan. 30
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
20:00
18:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Jan. 31
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Textanalys
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Feb. 1
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Feb. 2
v 5
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Feb. 3
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Feb. 4
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:00
18:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
19:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Feb. 5
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Självständigt arbete
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Feb. 6
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
Rysk poesi och prosa
24560, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
19:45
18:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
20:00
18:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Feb. 7
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24613, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24613, V13
Föreläsning
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
F347, Södra huset F, Vån 3
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Hans Andersson
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Feb. 8
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Feb. 9
v 6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Feb. 10
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Feb. 11
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Feb. 12
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Examensarbete
Självständigt arbete
Självständigt arbete
24519, V13
24521, V13
24554, V13
24555, V13
24560, V13
24572, H12
24573, H12
24521, V13
24554, V13
24555, V13
24560, V13
24572, H12
24573, H12
Infosök
19:45
18:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Feb. 13
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F413, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
20:00
18:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Feb. 14
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
Ewa Teodorowicz-Hellman
13:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
F363, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Feb. 15
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Tentamen
Fredrik Dufwa
15:00
12:00
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Feb. 16
v 7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Feb. 17
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Feb. 18
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Rysk litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
D307, Södra huset D, Vån 3
Karta
Övrigt
Elisabeth Löfstrand
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Feb. 19
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Självständigt arbete
E420, Södra huset E, Vån 4
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Feb. 20
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
14:30
13:00
Textanalys: sköntext
E328, Södra huset E, Vån 3
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Tentamen
Sylvia Liseling Nilsson
19:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
Rysk poesi och prosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
20:00
18:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Feb. 21
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
24613, V13
24613, V13
Uppsatsventilering
Anna Michajlovna Ljunggren
Kazimiera Ingdahl
Kazimiera Ingdahl
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Feb. 22
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Fredrik Dufwa
18:30
17:30
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Fredrik Dufwa
22:00
18:30
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Feb. 23
v 8
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Feb. 24
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Feb. 25
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Feb. 26
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Praktik II
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Feb. 27
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Självstudier
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Feb. 28
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
24613, V13
24613, V13
Uppsatsventilering
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
Anna Michajlovna Ljunggren
Elisabeth Löfstrand
Anna Michajlovna Ljunggren
Elisabeth Löfstrand
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
Självständigt arbete
24554, V13
24555, V13
24555, V13
21:00
20:45
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Mars 1
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Mars 2
v 9
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Mars 3
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Mars 4
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
20:45
18:00
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Mars 5
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Mars 6
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Alina Frantsuzova
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Alina Frantsuzova
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Mars 7
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Alina Frantsuzova
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Mars 8
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Mars 9
v 10
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Mars 10
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Mars 11
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E339, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Rysk litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24510, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
24512, V13
24513, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Mars 12
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Mars 13
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Mars 14
Grammatik och text I
Grupp 1-2
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Praktik I
Grupp 2
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24613, V13
24613, V13
Undervisning
Karin Grelz
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
D307, Södra huset D, Vån 3
Karta
Övrigt
Elisabeth Löfstrand
20:00
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Mars 15
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Institutionsstyrelsemöte
Anna Michajlovna Ljunggren
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
12:00
10:00
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Mars 16
v 11
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Mars 17
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Mars 18
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik I
Grupp 1
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Tentamen
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik I
Grupp 2
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Tentamen
Mattias Ågren
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Mars 19
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
17:00
16:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
20:15
17:30
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Mars 20
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Kulturhistoria
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
24558, V13
24558, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Mars 21
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Grammatik och text I
Grupp 1-2
F379, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
F307, Södra huset F, Vån 3
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
14:00
12:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Alina Frantsuzova
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Aleksei Semenenko
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Mars 22
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Mars 23
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
Tentamen
10:00
09:30
Grammatik och text I
Kulturhistoria
Kulturhistoria
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24548, V13
24558, V13
24558, V13
Tentamen
13:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
Per Arne Bodin
14:00
13:00
v 12
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Mars 24
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Mars 25
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Mars 26
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Mars 27
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Stilistik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
19:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Mars 28
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Praktik II
Grupp 2
E379, Södra huset E
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Möte
18:00
17:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Aleksei Semenenko
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
Självständigt arbete
24554, V13
24555, V13
24555, V13
21:00
20:45
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Mars 29
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Mars 30
v 13
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Mars 31
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Apr. 1
Inläsningsvecka
24501, V13
24502, V13
24523, V13
24535, V13
24539, V13
24542, V13
24546, V13
24547, H12
24548, V13
24706, V13
24502, V13
24523, V13
24535, V13
24539, V13
24542, V13
24546, V13
24547, H12
24548, V13
24706, V13
20:00
08:00
Inläsningsvecka
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
20:00
08:00
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Apr. 2
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Apr. 3
Praktik II
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Apr. 4
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Apr. 5
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Per Arne Bodin
15:00
13:00
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Apr. 6
v 14
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Apr. 7
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Apr. 8
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alina Frantsuzova
20:45
18:00
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Apr. 9
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Apr. 10
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
20:00
18:00
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Apr. 11
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
Peter Alberg Jensen
13:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
E379, Södra huset E
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Examensarbete
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24560, V13
24613, V13
24613, V13
Uppsatsventilering
Anna Michajlovna Ljunggren
Per Arne Bodin
Per Arne Bodin
16:00
14:00
Examensarbete
24561, H12
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Apr. 12
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Möte
Fredrik Dufwa
12:00
11:00
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Apr. 13
v 15
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Apr. 14
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Apr. 15
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Rysk litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:00
18:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
19:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Apr. 16
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Stilistik
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
Undervisning
Ludmila Pöppel
17:00
15:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
20:15
17:30
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Apr. 17
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Praktik II
E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:00
18:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24542, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
20:00
19:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Apr. 18
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
24561, H12
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
D307, Södra huset D, Vån 3
Karta
Övrigt
Elisabeth Löfstrand
20:00
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Apr. 19
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Institutionsstyrelsemöte
Anna Michajlovna Ljunggren
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
12:00
10:00
Praktik II
Grupp 2
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Apr. 20
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
Tentamen
10:00
09:30
Grammatik och text I
Kulturhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
Stilistik
Kulturhistoria
Rysslands kultur- och idéhistoria
Stilistik
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24542, V13
24548, V13
24558, V13
24560, V13
24502, V13
24542, V13
24548, V13
24558, V13
24560, V13
Tentamen
13:00
10:00
v 16
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Apr. 21
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Apr. 22
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Rysk litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:30
18:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:30
19:30
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E231, Språkparken, Södra huset E, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
21:30
20:30
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Apr. 23
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
18:45
16:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Apr. 24
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Ordbildning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Elisabeth Löfstrand
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Apr. 25
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
F487, Södra huset F, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
E379, Södra huset E
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Examensarbete
24561, H12
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Alina Frantsuzova
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Apr. 26
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Apr. 27
v 17
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Apr. 28
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Apr. 29
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F347, Södra huset F, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
17:00
16:00
Modern polska
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Undervisning
Ewa Teodorowicz-Hellman
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Rysk litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
E497, Södra huset E, Vån 4
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24539, V13
24558, V13
24560, V13
Föreläsning
Kerstin Olofsson
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Apr. 30
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
18:45
16:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Maj 1
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Maj 2
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
24519, V13
24521, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24613, V13
24697, H13
Föreläsning
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 2
E379, Södra huset E
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Examensarbete
24561, H12
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Maj 3
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Maj 4
v 18
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Maj 5
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Maj 6
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Syntax med fraseologi
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
17:00
16:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
24519, V13
24521, V13
24519, V13
24521, V13
Seminarium
18:00
16:00
Fonetik: teori
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
18:00
17:00
Rysk litteraturhistoria
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 1
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Grammatik och text I
E487, Södra huset E, Vån 4
Karta
24546, V13
Undervisning
Mattias Ågren
19:45
18:00
Grammatik och text II
D397, Södra huset D, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Åke Zimmermann Bjersby
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Maj 7
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
14:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
17:00
14:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
17:00
16:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
E420, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
18:00
17:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
19:00
17:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Maj 8
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Realia
Ryssland igår och idag
Ryssland igår och idag
Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3
Karta
24400, V12
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
24429, V12
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24604, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
19:45
18:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
F497, Södra huset F, Vån 4
Karta
24706, V13
Föreläsning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Maj 9
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Maj 10
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Maj 11
v 19
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Maj 12
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Maj 13
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Textanalys: sköntext
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Praktik II
Grupp 2
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Textanalys
F255, Södra huset F, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Gunnela Mogensen
16:00
13:00
Litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
Rysk litteraturhistoria
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24544, V13
24554, V13
24555, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
17:00
15:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
17:00
16:00
Muntlig språkfärdighet
D320, Södra huset D, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Tentamen
Natalia Galatsky
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Maj 14
Muntlig språkfärdighet
Grupp 2
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Tentamen
Natalia Galatsky
14:00
12:00
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
18:45
16:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
Fonetik: teori
Grammatik och text I
Grammatik och text II
Ordbildning
Rysslands kultur- och idéhistoria
Syntax med fraseologi
Grammatik och text I
Grammatik och text II
Ordbildning
Rysslands kultur- och idéhistoria
Syntax med fraseologi
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24519, V13
24542, V13
24546, V13
24547, H12
24550, V13
24552, V13
24502, V13
24518, V13
24519, V13
24542, V13
24546, V13
24547, H12
24550, V13
24552, V13
Tentamen
21:00
18:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Maj 15
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Lisa Mendoza Åsberg
12:00
10:00
Självständigt arbete
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Hemtentamen
Inlämning
Inlämning
12:00
11:45
Muntlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Maria Zadencka
14:00
12:00
Textanalys: sköntext
24519, V13
Undervisning
Janina Gesche
Maria Zadencka
Maria Zadencka
16:00
14:00
Högre seminarium
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24531, V13
24533, V13
24610, V13
24533, V13
24610, V13
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
14:00
Skriftlig språkfärdighet, inkl översättning
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Sylvia Liseling Nilsson
16:00
14:00
Textanalys: sakprosa
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24519, V13
Undervisning
Kazimiera Ingdahl
Maria Zadencka
Maria Zadencka
18:00
16:00
Rysk poesi och prosa
24537, V13
24560, V13
24613, V13
24560, V13
24613, V13
Undervisning
Anna Michajlovna Ljunggren
18:00
16:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Övning
Natalia Ringblom
18:00
17:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Maj 16
Grammatik och text II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Litteraturanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Seminarium
Maria Zadencka
Renata Ingbrant
Renata Ingbrant
12:00
10:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Seminarium
14:00
12:00
Praktik II
Grupp 2
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Formlära
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Undervisning
Renata Ingbrant
16:00
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24526, V13
24527, V13
24527, V13
Seminarium
Ewa Teodorowicz-Hellman
16:00
14:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:00
17:00
Praktik I
Grupp 1
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Natalia Ringblom
19:45
18:00
Praktik I
Grupp 2
E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Undervisning
Anna Bulgakova
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Maj 17
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Maj 18
Litteraturhistoria
Realia
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Textanalys: sakprosa
Textanalys: sköntext
Realia
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Textanalys: sakprosa
Textanalys: sköntext
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24519, V13
24539, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24502, V13
24518, V13
24519, V13
24539, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
Tentamen
17:00
14:00
v 20
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Maj 19
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Maj 20
Grammatik och text II
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
12:00
10:00
Praktik II
Grupp 2
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Undervisning
Mattias Ågren
15:00
13:00
Praktik II
Grupp 1
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Undervisning
Zhanna Lundman
15:00
13:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
17:00
16:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Tentamen
Natalia Ringblom
20:45
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Maj 21
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Undervisning
Mattias Ågren
16:00
14:00
Muntlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Tentamen
Zhanna Lundman
18:45
16:00
Skriftlig språkfärdighet
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24572, H12
Milan Bily
18:00
17:00
Grammatik
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Milan Bily
19:45
18:00
Textanalys
24571, H12
24572, H12
24572, H12
Undervisning
Tora Hedin
20:00
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Maj 22
Muntlig språkfärdighet
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24518, V13
Tentamen
Maria Zadencka
14:00
12:00
Fonetik: uttal
E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2
Karta
24550, V13
24552, V13
24552, V13
Tentamen
Natalia Ringblom
18:00
16:00
Praktik II
E397, Södra huset E, Vån 3
Karta
24547, H12
Tentamen
Natalia Ringblom
19:45
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Maj 23
Praktik II
Grupp 2
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Tentamen
Mattias Ågren
16:00
14:00
Formlära och ordbildning
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Elisabeth Löfstrand
16:00
14:00
Praktik II
Grupp 1
E331, Södra huset E, Vån 3
Karta
24548, V13
Tentamen
Zhanna Lundman
16:00
14:00
Litteraturhistoria
E413, Södra huset E, Vån 4
Karta
24501, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
24502, V13
24505, V13
24506, V13
24518, V13
24523, V13
Föreläsning
Kazimiera Ingdahl
19:45
18:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
Textanalys
E371, Södra huset E, Vån 3
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Undervisning
Alexander Iwan Pereswetoff-Morath
20:45
18:00
Praktik I
Grupp 1-2
E355, Södra huset E, Vån 3
Karta
24546, V13
Tentamen
Anna Bulgakova
Natalia Ringblom
Natalia Ringblom
21:00
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Maj 24
Praktik II
Grupp 2
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24548, V13
Tentamen
Mattias Ågren
16:00
14:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Fredrik Dufwa
22:00
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Maj 25
Ryssland igår och idag
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys: sakprosa
Skriftlig och muntlig språkfärdighet
Skriftlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys: sakprosa
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24502, V13
24518, V13
24535, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
Tentamen
18:00
15:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Maj 26
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Maj 27
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24521, V13
Uppsatsventilering
Ewa Teodorowicz-Hellman
13:00
11:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Maj 28
Självständigt arbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Seminarium
Karin Grelz
19:45
18:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Maj 29
Examensarbete
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24560, V13
24613, V13
24613, V13
Uppsatsventilering
Anna Michajlovna Ljunggren
14:00
12:00
Litteraturanalys
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24558, V13
24560, V13
24560, V13
Seminarium
Hans Andersson
19:45
18:00
Formlära
Formlära och ordbildning
Grammatik
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
Grammatik och text II
Rysk litteraturhistoria
Formlära och ordbildning
Grammatik
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
Grammatik och text II
Rysk litteraturhistoria
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24544, V13
24548, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24694, H13
24502, V13
24518, V13
24544, V13
24548, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24694, H13
Tentamen
21:00
18:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Maj 30
F263, Södra huset F, Vån 2
Karta
Konferens
Anna Michajlovna Ljunggren
17:00
10:00
Muntlig språkfärdighet
Textanalys
Textanalys
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
24570, H12
Undervisning
Tora Hedin
19:45
18:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Maj 31
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
Konferens
Anna Michajlovna Ljunggren
16:00
10:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Seminarium
Fredrik Dufwa
20:00
13:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Juni 1
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Juni 2
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Juni 3
Ingen lokal
Institutionsstyrelsemöte
Anna Michajlovna Ljunggren
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
Elisabeth Löfstrand
Ewa Teodorowicz-Hellman
Gunnela Mogensen
Karin Grelz
Mattias Ågren
Milan Bily
Per Arne Bodin
Åke Zimmermann Bjersby
13:00
11:15
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Juni 4
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
24710, V13
Föreläsning
Per Arne Bodin
14:00
12:00
Hörsal 10, Södra huset E, Vån 3
Karta
Tentamen
18:00
17:30
Fonetik: teori
Formlära
Grammatik och text I
Grammatik och text II
Polsk litteraturhistoria
Textanalys
Formlära
Grammatik och text I
Grammatik och text II
Polsk litteraturhistoria
Textanalys
Hörsal 10, Södra huset E, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24523, V13
24546, V13
24547, H12
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24694, H13
24502, V13
24518, V13
24523, V13
24546, V13
24547, H12
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24694, H13
Tentamen
21:00
18:00
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Juni 5
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Juni 6
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Juni 7
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Juni 8
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
Tentamen
10:00
09:30
Litteraturhistoria
Realia
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Textanalys: sakprosa
Textanalys: sköntext
Realia
Ryskt samhälle
Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi
Textanalys: sakprosa
Textanalys: sköntext
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24519, V13
24539, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24502, V13
24518, V13
24519, V13
24539, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
Tentamen
13:00
10:00
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Juni 9
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Juni 10
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Juni 11
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Juni 12
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Juni 13
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Juni 14
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Juni 15
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Juni 16
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Juni 17
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Seminarium
Anna Michajlovna Ljunggren
17:00
14:00
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Juni 18
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
13:30
13:15
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
14:15
14:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
14:45
14:30
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
15:00
14:45
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
15:45
15:30
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
16:30
16:15
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
16:45
16:30
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Juni 19
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
11:15
11:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
12:45
12:30
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Juni 20
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Gästföreläsning
14:45
14:30
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Juni 21
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Juni 22
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Juni 23
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Juni 24
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Juni 25
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Forskningsseminarium
Åke Zimmermann Bjersby
14:30
14:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Forskningsseminarium
Åke Zimmermann Bjersby
15:30
15:00
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Juni 26
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Forskningsseminarium
Åke Zimmermann Bjersby
12:30
12:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Forskningsseminarium
Åke Zimmermann Bjersby
13:30
13:00
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Juni 27
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Juni 28
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Juni 29
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Juni 30
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Juli 1
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Juli 2
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Juli 3
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Juli 4
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Juli 5
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Juli 6
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Juli 7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Juli 8
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Juli 9
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Juli 10
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Juli 11
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Juli 12
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Juli 13
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Juli 14
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Juli 15
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Juli 16
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Juli 17
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Juli 18
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Juli 19
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Juli 20
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Juli 21
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Juli 22
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Juli 23
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Juli 24
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Juli 25
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Juli 26
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Juli 27
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Juli 28
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Juli 29
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Juli 30
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Juli 31
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Aug. 1
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Aug. 2
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Aug. 3
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Aug. 4
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Aug. 5
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Aug. 6
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Aug. 7
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Aug. 8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Aug. 9
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Aug. 10
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Aug. 11
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Aug. 12
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Möte
Barbro Nilsson
14:00
11:00
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Aug. 13
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Aug. 14
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Aug. 15
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Aug. 16
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Aug. 17
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
Tentamen
10:00
09:30
Formlära och ordbildning
Grammatik
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
Grammatik och text II
Ryssland igår och idag
Skriftlig språkfärdighet
Textanalys: sakprosa
Grammatik
Grammatik och skriftlig språkfärdighet
Grammatik och text II
Ryssland igår och idag
Skriftlig språkfärdighet
Textanalys: sakprosa
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24535, V13
24544, V13
24548, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
24502, V13
24518, V13
24535, V13
24544, V13
24548, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24558, V13
24560, V13
24570, H12
Tentamen
13:00
10:00
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Aug. 18
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Måndag Aug. 19
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
Tentamen
18:00
17:30
Formlära
Rysk litteraturhistoria
Textanalys
Rysk litteraturhistoria
Textanalys
Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3
Karta
24501, V13
24502, V13
24518, V13
24544, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24570, H12
24502, V13
24518, V13
24544, V13
24550, V13
24552, V13
24554, V13
24555, V13
24570, H12
Tentamen
21:00
18:00
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Tisdag Aug. 20
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Onsdag Aug. 21
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Torsdag Aug. 22
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
16:15
16:00
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Fredag Aug. 23
Självständigt arbete
24554, V13
24555, V13
24555, V13
Hemtentamen
Inlämning
Inlämning
12:00
11:45
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
15:15
15:00
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Lördag Aug. 24
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
Söndag Aug. 25
Kurskod | Namn |
SLKPS1 | Kultur och politik i slaviska länder I |
SLKPS2 | Kultur och politik i slaviska länder II |
SLPE81 | Polska - masterkurs |
SLPE82 | Polska - masterkurs |
SLPEX7 | Polska - magisterkurs |
SLPOL1 | Polska I |
SLPOL2 | Polska II |
SLPOL3 | Polska III |
SLPOL4 | Polska - kandidatkurs |
SLPOLI | Polsk litteraturhistoria |
SLPSPS | Polska språket i Sverige |
SLRE81 | Ryska - masterkurs |
SLREX7 | Ryska - magisterkurs |
SLREX8 | Ryska - masterkurs |
SLRIO7 | Ryssland igår och idag (AN) |
SLRIOI | Ryssland igår och idag |
SLRNOV | Sommarkurs i Novgorod |
Kurskod | Namn |
SLRPN7 | Rysk poesi och prosa, närläsning |
SLRSPE | Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi |
SLRYKI | Rysslands kultur- och idéhistoria |
SLRYL7 | Rysk litteraturhistoria (AN) |
SLRYLI | Rysk litteraturhistoria |
SLRYNY | Ryska för nybörjare |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS2 | Ryska II |
SLRYS3 | Ryska III |
SLRYS4 | Ryska - kandidatkurs |
SLTJE1 | Tjeckiska I |
SLTJE2 | Tjeckiska II |
SLTJE3 | Tjeckiska III |
SLTJE4 | Tjeckiska - kandidatkurs |
SLTK60 | 1960-talet - den gyllene åldern för tjeckisk litteratur, teater och film under kommunisttiden |