v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 24/6
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 25/6
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 26/6
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 27/6
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 28/6
KC:A, Ej tillgänglig, KC:A
14:00
13:00
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 29/6
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 30/6
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 1/7
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2/7
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 3/7
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 4/7
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 5/7
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 6/7
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 7/7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 8/7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 9/7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 10/7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 11/7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 12/7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 13/7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 14/7
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 15/7
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 16/7
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 17/7
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 18/7
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 19/7
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 20/7
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 21/7
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 22/7
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 23/7
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 24/7
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 25/7
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 26/7
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 27/7
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 28/7
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 29/7
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 30/7
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 31/7
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 1/8
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2/8
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 3/8
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 4/8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 5/8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 6/8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 7/8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 8/8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 9/8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 10/8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 11/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 12/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 13/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 14/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 15/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 16/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 17/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 18/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 19/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 20/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 21/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 22/8
Studentbokning, Kemi- och Biotekniksektionen, TLTH, KC:A, KC:A, Sektionspresentation
16:00
14:00
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 23/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 24/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 25/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 26/8
Introduktion, LTH Gemensamt, INTRO LTH, KC:A, KC:A, Välkommen till Kemi- och bioteknik!
Programledning och äldre studenter hälsar välkomna och
informerar.
12:00
10:15
Studentbokning, Kemi- och Biotekniksektionen, TLTH, KC:A, KC:A, K-sektionen: Föreläsning av Introduktionsutskottet
17:00
13:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 27/8
Introduktion, LTH Gemensamt, INTRO LTH, KC:A, KC:A, Studievägledarna och kurator informerar
14:30
13:15
Studentbokning, Kemi- och Biotekniksektionen, TLTH, KC:A, KC:A, K-sektionen: Föreläsning om Alkoholkultur
17:00
16:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 28/8
KC:A, Ej tillgänglig, KC:A
12:00
08:00
Studentbokning, Kemi- och Biotekniksektionen, TLTH, KC:A, KC:A, K-sektionen: Föreläsning om Nollningen
17:00
16:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 29/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 30/8
Studentbokning, Kemi- och Biotekniksektionen, TLTH, KC:A, KC:A, K-sektionen: Reservlokal
16:00
11:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 31/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 1/9
Studentbokning, Kemi- och Biotekniksektionen, TLTH, KC:A, KC:A, K-sektionen: Föreläsning av Introduktionsutskottet
16:00
12:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2/9
Föreläsning, Kemiteknik, KETA05, KC:A, KC:A
10:00
08:00
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KEMM20, KOKN01, KC:A, KC:A
12:00
10:00
Studentbokning, Kemi- och Biotekniksektionen, TLTH, KC:A, KC:A, Lunchföreläsning med SU & SrBK
13:00
12:00
Föreläsning, Introduktion, Obligatoriskt, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Charlotta Turner, Margareta Sandahl, Peter Spégel, KC:A
15:00
13:00
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Margareta Sandahl, KC:A, Översiktsföreläsning
17:00
15:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 3/9
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KEMM20, KOKN01, KC:A, KC:A
10:00
08:00
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Fiona Nermark, KC:A, Provupparbetning 1
12:00
10:00
Studentbokning, Kemi- och Biotekniksektionen, TLTH, KC:A, KC:A, Lunchföreläsning av Johnson Matthey
13:00
12:00
Workshop, Teknisk mikrobiologi, KLGN50, KMBN02, KC:A, Fredrik Edman, KC:A, Workshop on communication strategies.
N.B: Mandatory for KLGN50
15:00
13:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 4/9
Workshop, Kemi NF, KEMA20, KC:A, Sophie Manner, Tomas Brage, Viveka Alfredsson, KC:A, Lika Villkor
12:00
09:00
Studentbokning, Teknologkåren vid LTH, KC:A, KC:A, Lunchföreläsning med SI
13:00
12:00
Workshop, Kemi NF, KEMA20, KC:A, Sophie Manner, Tomas Brage, Viveka Alfredsson, KC:A, Lika villkor
14:00
13:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 5/9
Föreläsning, Bioteknik, KBTF15, KC:A, KC:A
10:00
08:00
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Margareta Sandahl, KC:A, Elektroanalyspotentiometri
12:00
10:00
Studentbokning, Ekosystemtekniksektionen TLTH, KC:A, KC:A, W-sektionen. Lunchföreläsning.
13:00
12:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 6/9
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Peter Spégel, KC:A, Analyskvalitet - kalibrering
12:00
10:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 7/9
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 8/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 9/9
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Dániel Papp, KC:A, Kromatografi 1 - introduktion
10:00
08:00
Föreläsning, Analys och syntes LTH, KASA01, KC:A, Johan Reimer, KC:A
12:00
10:00
Studentbokning, Kemi- och Biotekniksektionen, TLTH, KC:A, KC:A, Lunchföreläsning av Södra
13:00
12:00
Föreläsning, Matematik LTH, FMAB30, KC:A, Mario Natiello, KC:A
15:00
13:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 10/9
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KEMM20, KOKN01, KC:A, KC:A
10:00
08:00
Föreläsning, Kemiteknik, VVAN30, KC:A, Salar Haghighatafshar, KC:A, Flow estimation: Rational method | Time-Area method: Chapter 5, Chapter 7 (7.1, 7.2, 7.3, 7.5) & Chapter 10
12:00
10:00
Föreläsning, Kemi NF, KEMB16, KC:A, Dániel Papp, KC:A, Kromatografi 2 - zonsprid.
15:00
13:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 11/9
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Dániel Papp, KC:A, Kromatografi 3 - GC och LC principer
10:00
08:00
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KEMM20, KOKN01, KC:A, KC:A
12:00
10:00
Studentbokning, Kemi- och Biotekniksektionen, TLTH, KC:A, KC:A, Lunchföreläsning av Astra Zenica
13:00
12:00
Föreläsning, Matematik LTH, FMAB30, KC:A, Mario Natiello, KC:A
15:00
13:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 12/9
Föreläsning, Kemi NF, KEMA20, KC:A, Martin Trulsson, KC:A, TGIF Blå
10:00
09:00
Föreläsning, Teknisk mikrobiologi, KMBN02, KC:A, Cedric Dicko, KC:A, Experimental design & amalysis
12:00
10:00
Studentbokning, Kemi- och Biotekniksektionen, TLTH, KC:A, KC:A, Lunchföreläsning av Tetrapak
13:00
12:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 13/9
Föreläsning, Matematik LTH, FMAB30, KC:A, Mario Natiello, KC:A
15:00
13:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 14/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 15/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 16/9
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Dániel Papp, KC:A, Kromatografi 3 - optimering
10:00
08:00
Föreläsning, Analys och syntes LTH, KASA01, KC:A, Johan Reimer, KC:A
12:00
10:00
Studentbokning, Kemi- och Biotekniksektionen, TLTH, KC:A, KC:A, Lunchföreläsning av Perstorp
13:00
12:00
Föreläsning, GU Fysik LTH, FAFA05, FAFA65, KC:A, KC:A
15:00
13:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 17/9
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Karen Edler, KC:A, Spektrofotometri 1
10:00
08:00
Föreläsning, Livsmedel och läkemedel , KLGN30, KC:A, Claudia Lazarte, KC:A, 8. Protein part II. Digestion and aminoacid metabolism.
Essential aminoacids. Protein value. Muscle development and proteins.
12:00
10:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 18/9
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Karen Edler, KC:A, Spektrofotometri 1
10:00
08:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 19/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 20/9
Föreläsning, Matematik LTH, FMAB30, KC:A, Mario Natiello, KC:A
15:00
13:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 21/9
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 22/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 23/9
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Karen Edler, KC:A, Spektrofotometri 3
10:00
08:00
Föreläsning, Analys och syntes LTH, KASA01, KC:A, Johan Reimer, KC:A
12:00
10:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 24/9
Föreläsning, Kemiteknik, KETF20, KC:A, KC:A
12:00
10:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 25/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 26/9
Föreläsning, Tillämpad biokemi, KBTA05, KC:A, KC:A
12:00
10:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 27/9
Disputation, Beräkningskemi, KC:A, KC:A
12:00
08:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 28/9
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 29/9
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 30/9
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Peter Spégel, KC:A, Masspektrometri
10:00
08:00
Föreläsning, Analys och syntes LTH, KASA01, KC:A, Johan Reimer, KC:A
12:00
10:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 1/10
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Peter Spégel, KC:A, Masspektrometri
10:00
08:00
Föreläsning, Trafik och väg, VGMF15, KC:A, KC:A
12:00
10:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 2/10
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KEMM20, KOKN01, KC:A, KC:A
10:00
08:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 3/10
Obligatoriskt, Presentation, Kemiteknik, VVAN30, KC:A, Salar Haghighatafshar, KC:A, Presentation of results for Project 3: MIKE+ Compulsory attendance
12:00
10:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 4/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 5/10
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 6/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 7/10
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Peter Spégel, KC:A, Analyskvalitet - kvalitetssäkring
10:00
08:00
Föreläsning, Analys och syntes LTH, KASA01, KC:A, Johan Reimer, KC:A
12:00
10:00
Föreläsning, Kemiteknik, VVAN30, KC:A, Salar Haghighatafshar, KC:A, Conceptual framework on cloudburst and flood versus storm water
15:00
13:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 8/10
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KEMM20, KOKN01, KC:A, KC:A
10:00
08:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 9/10
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KEMM20, KOKN01, KC:A, KC:A
10:00
08:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 10/10
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KEMM20, KOKN01, KC:A, KC:A
10:00
08:00
Föreläsning, Tillämpad biokemi, KBTA05, KC:A, KC:A
12:00
10:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 11/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 12/10
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 13/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 14/10
Föreläsning, Analys och syntes LTH, KASA01, KC:A, Johan Reimer, KC:A
12:00
10:00
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KEMM20, KOKN01, KC:A, KC:A
15:00
13:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 15/10
Föreläsning, Analys och syntes LTH, KAKF05, KC:A, Peter Spégel, KC:A, Analyskvalitet - mätvärdesbehandling
10:00
08:00
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KEMM20, KOKN01, KC:A, KC:A
15:00
13:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 16/10
Studentbokning, Husstyrelse Kemicentrum LTH, KC:A, KC:A
00:00
17:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 17/10
Föreläsning, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KEMM20, KOKN01, KC:A, KC:A
10:00
08:00
Övning, Analys och syntes LTH, KAKF05, KC:A, KC:S, Karen Edler, Peter Spégel, KC:A, KC:S, Grupp 1-2 = Spektrofotometri KC:S KE
Grupp 6-9 = Analyskvalitet KC:A PS
12:00
10:00
Föreläsning, Kemiteknik, VVAN30, KC:A, KC:A, Urban Planning for Storm Water Management in Sweden
15:00
13:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 18/10
Övning, Analys och syntes LTH, KAKF05, KC:A, Peter Spégel, KC:A, Grupp 1-5 = Analyskvalitet
12:00
10:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 19/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 20/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 21/10
Frågestund, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Dániel Papp, Margareta Sandahl, KC:A, Elektrokemi & Kromatografi
12:00
10:00
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 22/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 23/10
Frågestund, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Peter Spégel, KC:A, Masspektrometri, Komplexometri & Analyskvalitet
12:00
10:00
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 24/10
Frågestund, Analys och syntes LTH, Kemi NF, KAKF05, KEMB16, KC:A, Karen Edler, KC:A, Spektrofotometri
12:00
10:00
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 25/10
Disputation, Kemiteknik, KC:A, Maria Messer, KC:A, Disputation Mariona
13:00
08:00
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Lördag 26/10
v 43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Söndag 27/10