v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 28/8
VBRA10, VBRA20
Förel
E:B
Margaret Mcnamee
Introduktion + Kemikalier
12:00
10:00
VRSN01
Förel
A:C Hörsal
Magnus Hagelsteen
Welcome to Societal Resilience
Introducing the cases of Haiti and Louisiana
Introducing the cases of Haiti and Louisiana
12:00
10:00
VRSN01
Förel
A:C Hörsal
Per Becker
Module 1: Our challenges for safety and sustainability
16:00
13:00
MIOA12
Förel
V:C
17:00
15:00
VRSN45
Förel
V:S1
17:00
15:00
VBRN85
Introduktion
V:N1
17:00
15:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 29/8
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
10:00
08:00
FMIF20, TFRF56
Förel
V:D
10:00
08:00
INFORMATION
Introduktion
SC:Pepparholm
Marcus Abrahamsson
Introduktion till RH
12:00
10:00
INFORMATION
Workshop
SC:Pepparholm
Marcus Abrahamsson
Gruppdynamik
16:00
13:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 30/8
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
10:00
08:00
VRSN01
Förel
V:B
Peter Jordan
Long-term perspectives on risk
management and climate change adaptation
management and climate change adaptation
10:00
09:00
VRSN45
Förel
V:S1
15:00
13:00
VBRN85
Förel, Online
15:00
13:00
VBRN85
Förel
V:Brandsalen
Jonathan Wahlqvist
Föreläsning VBRN85
15:00
13:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 31/8
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
10:00
08:00
VRSN01
Sem
V:S2
Magnus Hagelsteen
Module 1: Our challenges for safety and sustainability
Group 1
Group 1
15:00
13:00
VRSN01
Sem
V:S2
Magnus Hagelsteen
Module 1: Our challenges for safety and sustainability
Group 2
Group 2
17:00
15:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 1/9
FLYF20, TFRH01
Förel
MA 3
12:00
08:00
VRSN45
DatorÖvn
V:Dator21
15:00
13:00
VBRN85
Online, Sem
17:00
15:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 4/9
VRSN01
Förel
M:J (M:2170-73)
Per Becker
Module 2: Safety, sustainability, resilience and development
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
A:B Hörsal
Margaret Mcnamee
Farligt gods + lagar
15:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
17:00
15:00
VRSN45
Förel
V:S1
17:00
15:00
VBRN85
Förel, Online
17:00
15:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 5/9
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
10:00
08:00
FLYF20, TFRH01
Förel
MA 3
12:00
08:00
FMIF20, TFRF56
Förel
A:B Hörsal
12:00
09:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 6/9
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
12:00
10:00
VRSN45
DatorÖvn
V:Dator25
15:00
13:00
VBRN85
Frågestund, Online
15:00
13:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 7/9
VRSN01
Sem
V:S2
Magnus Hagelsteen
Module 2: Safety, sustainability, resilience and development
Group 1
Group 1
15:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
17:00
15:00
VRSN01
Sem
V:S2
Magnus Hagelsteen
Module 2: Safety, sustainability, resilience and development
Group 2
Group 2
17:00
15:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 8/9
FLYF20, TFRH01
Förel
MA 3
12:00
08:00
VRSN45
Övn
V:R1
15:00
13:00
VBRN85
Sem
V:N2
17:00
15:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 11/9
MIOA12
Praktikfall
V:O1, V:P1, V:P2
Praktikfall 1
10:00
08:00
MIOA12
Praktikfall
V:O1, V:P1, V:P2
Praktikfall 1
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
A:B Hörsal
Petra Andersson
Utsläpp - gas och vätska
12:00
10:00
VRSN01
Förel
M:J (M:2170-73)
Marcus Abrahamsson
Module 3: Operationalising resilience
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
A:B Hörsal
Petra Andersson
Utsläpp - förångn. och flash
15:00
13:00
VRSN45
Förel
V:S1
17:00
15:00
VBRN85
Förel, Online
17:00
15:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 12/9
FMIF20, TFRF56
Förel
M:J (M:2170-73)
11:00
08:00
FLYF20, TFRH01
Förel
MA 3
12:00
08:00
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
12:00
10:00
MIOA12
Praktikfall
V:O2
Praktikfall 1
15:00
13:00
MIOA12
Praktikfall
V:O2
Praktikfall 1
17:00
15:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 13/9
MIOA12
Praktikfall
V:P2
Praktikfall 1
10:00
08:00
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
12:00
10:00
VRSN45
DatorÖvn
V:Dator24
15:00
13:00
VBRN85
Frågestund, Online
15:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Övn
DC:Stora hörsalen
17:00
15:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 14/9
MIOA01, MIOA12
Övn
DC:Stora hörsalen
10:00
08:00
VRSN01
Sem
V:R2
Magnus Hagelsteen
Module 3: Operationalising resilience
Group 1
Group 1
10:00
08:00
VRSN01
Sem
V:R2
Magnus Hagelsteen
Module 3: Operationalising resilience
Group 2
Group 2
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Övn
V:R2
Joakim Åström
Övning RI/BI (utsläpp)
15:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Övn
DC:Stora hörsalen
17:00
15:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 15/9
FLYF20, TFRH01
Fält
16:00
08:00
VRSN45
Övn
V:R1
15:00
13:00
VBRN85
Sem
V:Brandsalen
17:00
15:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 18/9
VBRA10, VBRA20
Förel
A:C Hörsal
Bjarne Husted
Gasspridning I
12:00
10:00
VRSN01
Förel
M:J (M:2170-73)
Marcus Abrahamsson
Module 4: Anticipation and recognition for resilience
12:00
10:00
VRSN45
Förel
V:S1
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
A:B Hörsal
Bjarne Husted
Gasspridning II
15:00
13:00
FMIF20, TFRF56
Handledn
IMES seminar room
16:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
17:00
15:00
VBRN85
Förel, Online
17:00
15:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 19/9
FMIF20, TFRF56
Förel
A:B Hörsal
12:00
10:00
MIOA01, MIOA12
Övn
DC:Stora hörsalen
17:00
15:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 20/9
MIOA01, MIOA12
Övn
DC:Stora hörsalen
10:00
08:00
VRSN45
DatorÖvn
V:Dator23
12:00
10:00
VBRN85
Frågestund, Online
15:00
13:00
FLYF20, TFRH01
Förel
Zoom
17:00
13:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 21/9
MIOA01, MIOA12
Övn
DC:Stora hörsalen
10:00
08:00
VRSN01
Sem
V:R2
Magnus Hagelsteen
Module 4: Anticipation and recognition for resilience
Group 1
Group 1
12:00
09:00
VBRA10, VBRA20
Övn
V:R2
Joakim Åström
Övning RI/BI (gasspridning)
15:00
13:00
VRSN01
Sem
V:S2
Magnus Hagelsteen
Module 4: Anticipation and recognition for resilience
Group 2
Group 2
16:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Övn
DC:Stora hörsalen
17:00
15:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 22/9
FLYF20, TFRH01
Förel
MA 3
12:00
08:00
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
15:00
13:00
VRSN45
Övn
V:R1
15:00
13:00
VBRN85
Sem
V:Brandsalen
17:00
15:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 25/9
MIOA12
Praktikfall
V:R2, V:S1, V:S2
Praktikfall 2
10:00
08:00
VRSN01
Förel
DC:Stora hörsalen
Johan Bergström
Module 5: Grasping complexity
12:00
09:00
MIOA12
Praktikfall
V:R2, V:S1, V:S2
Praktikfall 2
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
A:B Hörsal
Bjarne Husted
Turbulent jet
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
A:B Hörsal
Margaret Mcnamee
Effektmodeller
15:00
13:00
VRSN45
Förel
V:S1
17:00
15:00
VBRN85
Förel, Online
17:00
15:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 26/9
MIOA12
Praktikfall
V:O1, V:P1, V:P2
Praktikfall 2
10:00
08:00
FMIF20, TFRF56
Förel
M:C Hörsal (M:1114-1116), M:G (M:2180-82), M:H (M:2177-79)
12:00
08:00
MIOA12
Praktikfall
V:O1
Praktikfall 2
12:00
10:00
MIOA12
Praktikfall
V:O1
Praktikfall 2
15:00
13:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 27/9
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
12:00
10:00
VRSN45
DatorÖvn
V:Dator23
15:00
13:00
VBRN85
Frågestund, Online
15:00
13:00
FLYF20, TFRH01
Förel
Zoom
16:30
13:30
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 28/9
VBRA10, VBRA20
Övn
V:R2
Joakim Åström
Övning RI/BI (Turb. jet/Tox)
15:00
13:00
VRSN01
Sem
V:S2
Per Becker
Module 5: Grasping complexity
Group 1
Group 1
15:00
13:00
MIOA12
Övn
DC:Stora hörsalen
17:00
15:00
VRSN01
Sem
V:S2
Grasping complexity
Group 2
Group 2
17:00
15:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 29/9
FLYF20, TFRH01
Fält
16:00
08:00
MIOA12
Övn
M:Teknodromen (M:1201)
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
DatorÖvn
V:Dator21, V:Dator22
Margaret Mcnamee
Övning med ALOHA
Denna tiden används till studenter inom VBRA20
Denna tiden används till studenter inom VBRA20
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
DatorÖvn
V:Dator21, V:Dator22
Margaret Mcnamee
Övning med ALOHA
Denna tid används till studenter inom VBRA10
Denna tid används till studenter inom VBRA10
15:00
13:00
VRSN45
Övn
V:R1
15:00
13:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 2/10
VBRA10, VBRA20
Förel
A:B Hörsal
Patrick van Hees
Explosioner
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
A:B Hörsal
Margaret Mcnamee, Robert Mcnamee
Värmestrålning
15:00
13:00
VRSN01
Förel
V:C
Magnus Hagelsteen
Module 6: Proactive adaptation as prevention, mitigation and preparedness
16:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
17:00
15:00
VRSN45
Förel
V:S1
17:00
15:00
VBRN85
Förel
V:N1
17:00
15:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 3/10
FLYF20, TFRH01
Förel
MA 3
12:00
08:00
FMIF20, TFRF56
Studiebesök
12:00
09:00
MIOA12
Övn
M:Ångpannehallen (M:1328-29)
12:00
10:00
MIOA12
Övn
M:Ångpannehallen (M:1328-29)
17:00
15:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 4/10
MIOA01, MIOA12
Övn
DC:Stora hörsalen
10:00
08:00
VRSN45
Förel
V:S1
15:00
13:00
VBRN85
Frågestund, Online
15:00
13:00
VRSN01
Sem
E:1124
Magnus Hagelsteen
Module 6: Proactive adaptation as prevention, mitigation and preparedness
Group 1
Group 1
17:00
14:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 5/10
VBRA10, VBRA20
Sem
V:N1
Margaret Mcnamee
Presentation projekt
Grupperna 1-4+7 VBRA20
Grupperna 1-4+7 VBRA20
10:00
08:00
VBRA10, VBRA20
Sem
V:N1
Margaret Mcnamee
Prestentation projekt
Grupperna 5-6+8-10 VBRA20
Grupperna 5-6+8-10 VBRA20
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Sem
V:R1
Margaret Mcnamee
Presentation projekt
Grupp 1-5 VBRA10
Grupp 1-5 VBRA10
15:00
13:00
VRSN01
Sem
V:S2
Magnus Hagelsteen & Marcus Abrahamsson
Module 6: Proactive adaptation as prevention, mitigation and preparedness
Group 2
Group 2
16:00
13:00
VBRA10, VBRA20
Sem
V:R1
Margaret Mcnamee
Presentation projekt
Grupp 6-8 VBRA10
Grupp 6-8 VBRA10
17:00
15:00
MIOA12
Labb
DC:Stora hörsalen
19:00
15:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 6/10
FLYF20, TFRH01
Fält
16:00
08:00
VRSN45
Övn
V:R1
15:00
13:00
VBRN85
Sem
V:Q1
15:00
13:00
MIOA12
Labb
DC:Stora hörsalen
19:00
15:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 9/10
MIOA01, MIOA12
Förel
Kårhusets Aula
10:00
08:00
VRSN01
Förel
A:C Hörsal
Magnus Hagelsteen
Module 7: Learning for resilience and ethical issues
12:00
09:00
VBRA10, VBRA20
Övn
V:R2
Joakim Åström
Övning RI/BI (blandade)
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
M:C Hörsal (M:1114-1116)
Joakim Åström, Margaret Mcnamee, Patrick van Hees, Robert Mcnamee
Kurgenomgång inför tentan
15:00
13:00
VRSN45
Förel
V:S1
17:00
15:00
VBRN85
Förel
V:N1
17:00
15:00
MIOA12
Labb
DC:Stora hörsalen
19:00
15:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 10/10
MIOA12
Labb
DC:Stora hörsalen
12:00
08:00
FLYF20, TFRH01
Förel
MA 3
12:00
08:00
FMIF20, TFRF56
Förel
A:B Hörsal
12:00
09:00
MIOA12
Labb
DC:Stora hörsalen
17:00
13:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 11/10
MIOA12
Övn
DC:Stora hörsalen
10:00
08:00
MIOA12
Övn
DC:Stora hörsalen
12:00
10:00
VBRN85
Frågestund, Online
15:00
13:00
MIOA12
Labb
DC:Stora hörsalen
19:00
15:00
INFORMATION
Info
Kårhusets Aula
Sara Pereira
Dags att söka utbyte!
17:00
16:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 12/10
VRSN01
Sem
V:R2
Magnus Hagelsteen
Module 7: Learning for resilience and ethical issues
Group 1
Group 1
12:00
09:00
MIOA12
Förel
V:C
15:00
13:00
VRSN01
Sem
V:S2
Magnus Hagelsteen & Marcus Abrahamsson
Module 7: Learning for resilience and ethical issues
Group 2
Group 2
16:00
13:00
FMIF20, TFRF56
Handledn
IMES seminar room
16:00
13:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 13/10
FLYF20, TFRH01
Fält
16:00
08:00
VRSN45
Övn
V:R1
15:00
13:00
VBRN85
Sem
V:Q1
15:00
13:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Måndag 16/10
VRSN01
Förel
V:B
Magnus Hagelsteen
Module 8: Why it is so difficult to adapt
12:00
10:00
VRSN45
Övn
V:S1
17:00
15:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tisdag 17/10
FLYF20, TFRH01
Fält
16:00
08:00
FMIF20, TFRF56
Förel
V:D
12:00
10:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Onsdag 18/10
MIOA12
Övn
DC:Stora hörsalen
10:00
08:00
MIOA01, MIOA12
Labb
M:I (M:2174-76)
19:00
15:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Torsdag 19/10
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fredag 20/10
FLYF20, TFRH01
Fält
16:00
08:00