v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Mån 2023-08-28
VBRA10, VBRA20
Förel
BI4, R2, RH4
Margaret Mcnamee
Introduktion + Kemikalier
12:00
10:00
VRSN01
Förel
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Welcome to Societal Resilience
Introducing the cases of Haiti and Louisiana
Introducing the cases of Haiti and Louisiana
12:00
10:00
VRSN01
Förel
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Per Becker
Module 1: Our challenges for safety and sustainability
16:00
13:00
MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
17:00
15:00
VRSN45
Förel
MKAT2, R4, RH4
17:00
15:00
VBRN85
Introduktion
BI4, BR4, RH4
17:00
15:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tis 2023-08-29
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
10:00
08:00
FMIF20, TFRF56
Förel
E4, MHET1, MLIV1, MPRR2, RH4, TFRF56
10:00
08:00
INFORMATION
Introduktion
RH4, RH4-rh
Marcus Abrahamsson
Introduktion till RH
12:00
10:00
INFORMATION
Workshop
RH4, RH4-rh
Marcus Abrahamsson
Gruppdynamik
16:00
13:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ons 2023-08-30
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
10:00
08:00
VRSN01
Förel
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Peter Jordan
Long-term perspectives on risk
management and climate change adaptation
management and climate change adaptation
10:00
09:00
VRSN45
Förel
MKAT2, R4, RH4
15:00
13:00
VBRN85
Förel, Online
BI4, BR4, RH4
15:00
13:00
VBRN85
Förel
BI4, BR4, RH4
Jonathan Wahlqvist
Föreläsning VBRN85
15:00
13:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tors 2023-08-31
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
10:00
08:00
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 1: Our challenges for safety and sustainability
Group 1
Group 1
15:00
13:00
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 1: Our challenges for safety and sustainability
Group 2
Group 2
17:00
15:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fre 2023-09-01
FLYF20, TFRH01
Förel
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
12:00
08:00
VRSN45
DatorÖvn
MKAT2, R4, RH4
15:00
13:00
VBRN85
Online, Sem
BI4, BR4, RH4
17:00
15:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Mån 2023-09-04
VRSN01
Förel
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Per Becker
Module 2: Safety, sustainability, resilience and development
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
BI4, R2, RH4
Margaret Mcnamee
Farligt gods + lagar
15:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
17:00
15:00
VRSN45
Förel
MKAT2, R4, RH4
17:00
15:00
VBRN85
Förel, Online
BI4, BR4, RH4
17:00
15:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tis 2023-09-05
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
10:00
08:00
FLYF20, TFRH01
Förel
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
12:00
08:00
FMIF20, TFRF56
Förel
E4, MHET1, MLIV1, MPRR2, RH4, TFRF56
12:00
09:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ons 2023-09-06
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
12:00
10:00
VRSN45
DatorÖvn
MKAT2, R4, RH4
15:00
13:00
VBRN85
Frågestund, Online
BI4, BR4, RH4
15:00
13:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tors 2023-09-07
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 2: Safety, sustainability, resilience and development
Group 1
Group 1
15:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
17:00
15:00
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 2: Safety, sustainability, resilience and development
Group 2
Group 2
17:00
15:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fre 2023-09-08
FLYF20, TFRH01
Förel
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
12:00
08:00
VRSN45
Övn
MKAT2, R4, RH4
15:00
13:00
VBRN85
Sem
BI4, BR4, RH4
17:00
15:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Mån 2023-09-11
MIOA12
Praktikfall
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
Praktikfall 1
10:00
08:00
MIOA12
Praktikfall
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
Praktikfall 1
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
BI4, R2, RH4
Petra Andersson
Utsläpp - gas och vätska
12:00
10:00
VRSN01
Förel
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Marcus Abrahamsson
Module 3: Operationalising resilience
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
BI4, R2, RH4
Petra Andersson
Utsläpp - förångn. och flash
15:00
13:00
VRSN45
Förel
MKAT2, R4, RH4
17:00
15:00
VBRN85
Förel, Online
BI4, BR4, RH4
17:00
15:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tis 2023-09-12
FMIF20, TFRF56
Förel
E4, MHET1, MLIV1, MPRR2, RH4, TFRF56
11:00
08:00
FLYF20, TFRH01
Förel
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
12:00
08:00
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
12:00
10:00
MIOA12
Praktikfall
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
Praktikfall 1
15:00
13:00
MIOA12
Praktikfall
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
Praktikfall 1
17:00
15:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ons 2023-09-13
MIOA12
Praktikfall
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
Praktikfall 1
10:00
08:00
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
12:00
10:00
VRSN45
DatorÖvn
MKAT2, R4, RH4
15:00
13:00
VBRN85
Frågestund, Online
BI4, BR4, RH4
15:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
17:00
15:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tors 2023-09-14
MIOA01, MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
10:00
08:00
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 3: Operationalising resilience
Group 1
Group 1
10:00
08:00
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 3: Operationalising resilience
Group 2
Group 2
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Övn
BI4, R2, RH4
Joakim Åström
Övning RI/BI (utsläpp)
15:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
17:00
15:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fre 2023-09-15
FLYF20, TFRH01
Fält
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
16:00
08:00
VRSN45
Övn
MKAT2, R4, RH4
15:00
13:00
VBRN85
Sem
BI4, BR4, RH4
17:00
15:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Mån 2023-09-18
VBRA10, VBRA20
Förel
BI4, R2, RH4
Bjarne Husted
Gasspridning I
12:00
10:00
VRSN01
Förel
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Marcus Abrahamsson
Module 4: Anticipation and recognition for resilience
12:00
10:00
VRSN45
Förel
MKAT2, R4, RH4
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
BI4, R2, RH4
Bjarne Husted
Gasspridning II
15:00
13:00
FMIF20, TFRF56
Handledn
E4, MHET1, MLIV1, MPRR2, RH4, TFRF56
16:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
17:00
15:00
VBRN85
Förel, Online
BI4, BR4, RH4
17:00
15:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tis 2023-09-19
FMIF20, TFRF56
Förel
E4, MHET1, MLIV1, MPRR2, RH4, TFRF56
12:00
10:00
MIOA01, MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
17:00
15:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ons 2023-09-20
MIOA01, MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
10:00
08:00
VRSN45
DatorÖvn
MKAT2, R4, RH4
12:00
10:00
VBRN85
Frågestund, Online
BI4, BR4, RH4
15:00
13:00
FLYF20, TFRH01
Förel
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
17:00
13:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tors 2023-09-21
MIOA01, MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
10:00
08:00
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 4: Anticipation and recognition for resilience
Group 1
Group 1
12:00
09:00
VBRA10, VBRA20
Övn
BI4, R2, RH4
Joakim Åström
Övning RI/BI (gasspridning)
15:00
13:00
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 4: Anticipation and recognition for resilience
Group 2
Group 2
16:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
17:00
15:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fre 2023-09-22
FLYF20, TFRH01
Förel
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
12:00
08:00
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
15:00
13:00
VRSN45
Övn
MKAT2, R4, RH4
15:00
13:00
VBRN85
Sem
BI4, BR4, RH4
17:00
15:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Mån 2023-09-25
MIOA12
Praktikfall
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
Praktikfall 2
10:00
08:00
VRSN01
Förel
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Johan Bergström
Module 5: Grasping complexity
12:00
09:00
MIOA12
Praktikfall
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
Praktikfall 2
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
BI4, R2, RH4
Bjarne Husted
Turbulent jet
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
BI4, R2, RH4
Margaret Mcnamee
Effektmodeller
15:00
13:00
VRSN45
Förel
MKAT2, R4, RH4
17:00
15:00
VBRN85
Förel, Online
BI4, BR4, RH4
17:00
15:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tis 2023-09-26
MIOA12
Praktikfall
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
Praktikfall 2
10:00
08:00
FMIF20, TFRF56
Förel
E4, MHET1, MLIV1, MPRR2, RH4, TFRF56
12:00
08:00
MIOA12
Praktikfall
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
Praktikfall 2
12:00
10:00
MIOA12
Praktikfall
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
Praktikfall 2
15:00
13:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ons 2023-09-27
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
12:00
10:00
VRSN45
DatorÖvn
MKAT2, R4, RH4
15:00
13:00
VBRN85
Frågestund, Online
BI4, BR4, RH4
15:00
13:00
FLYF20, TFRH01
Förel
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
16:30
13:30
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tors 2023-09-28
VBRA10, VBRA20
Övn
BI4, R2, RH4
Joakim Åström
Övning RI/BI (Turb. jet/Tox)
15:00
13:00
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Per Becker
Module 5: Grasping complexity
Group 1
Group 1
15:00
13:00
MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
17:00
15:00
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Grasping complexity
Group 2
Group 2
17:00
15:00
v 39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fre 2023-09-29
FLYF20, TFRH01
Fält
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
16:00
08:00
MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
DatorÖvn
BI4, R2, RH4
Margaret Mcnamee
Övning med ALOHA
Denna tiden används till studenter inom VBRA20
Denna tiden används till studenter inom VBRA20
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
DatorÖvn
BI4, R2, RH4
Margaret Mcnamee
Övning med ALOHA
Denna tid används till studenter inom VBRA10
Denna tid används till studenter inom VBRA10
15:00
13:00
VRSN45
Övn
MKAT2, R4, RH4
15:00
13:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Mån 2023-10-02
VBRA10, VBRA20
Förel
BI4, R2, RH4
Patrick van Hees
Explosioner
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
BI4, R2, RH4
Margaret Mcnamee, Robert Mcnamee
Värmestrålning
15:00
13:00
VRSN01
Förel
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 6: Proactive adaptation as prevention, mitigation and preparedness
16:00
13:00
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
17:00
15:00
VRSN45
Förel
MKAT2, R4, RH4
17:00
15:00
VBRN85
Förel
BI4, BR4, RH4
17:00
15:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tis 2023-10-03
FLYF20, TFRH01
Förel
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
12:00
08:00
FMIF20, TFRF56
Studiebesök
E4, MHET1, MLIV1, MPRR2, RH4, TFRF56
12:00
09:00
MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
12:00
10:00
MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
17:00
15:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ons 2023-10-04
MIOA01, MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
10:00
08:00
VRSN45
Förel
MKAT2, R4, RH4
15:00
13:00
VBRN85
Frågestund, Online
BI4, BR4, RH4
15:00
13:00
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 6: Proactive adaptation as prevention, mitigation and preparedness
Group 1
Group 1
17:00
14:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tors 2023-10-05
VBRA10, VBRA20
Sem
BI4, R2, RH4
Margaret Mcnamee
Presentation projekt
Grupperna 1-4+7 VBRA20
Grupperna 1-4+7 VBRA20
10:00
08:00
VBRA10, VBRA20
Sem
BI4, R2, RH4
Margaret Mcnamee
Prestentation projekt
Grupperna 5-6+8-10 VBRA20
Grupperna 5-6+8-10 VBRA20
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Sem
BI4, R2, RH4
Margaret Mcnamee
Presentation projekt
Grupp 1-5 VBRA10
Grupp 1-5 VBRA10
15:00
13:00
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen & Marcus Abrahamsson
Module 6: Proactive adaptation as prevention, mitigation and preparedness
Group 2
Group 2
16:00
13:00
VBRA10, VBRA20
Sem
BI4, R2, RH4
Margaret Mcnamee
Presentation projekt
Grupp 6-8 VBRA10
Grupp 6-8 VBRA10
17:00
15:00
MIOA12
Labb
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
19:00
15:00
v 40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fre 2023-10-06
FLYF20, TFRH01
Fält
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
16:00
08:00
VRSN45
Övn
MKAT2, R4, RH4
15:00
13:00
VBRN85
Sem
BI4, BR4, RH4
15:00
13:00
MIOA12
Labb
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
19:00
15:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Mån 2023-10-09
MIOA01, MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
10:00
08:00
VRSN01
Förel
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 7: Learning for resilience and ethical issues
12:00
09:00
VBRA10, VBRA20
Övn
BI4, R2, RH4
Joakim Åström
Övning RI/BI (blandade)
12:00
10:00
VBRA10, VBRA20
Förel
BI4, R2, RH4
Joakim Åström, Margaret Mcnamee, Patrick van Hees, Robert Mcnamee
Kurgenomgång inför tentan
15:00
13:00
VRSN45
Förel
MKAT2, R4, RH4
17:00
15:00
VBRN85
Förel
BI4, BR4, RH4
17:00
15:00
MIOA12
Labb
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
19:00
15:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tis 2023-10-10
MIOA12
Labb
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
12:00
08:00
FLYF20, TFRH01
Förel
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
12:00
08:00
FMIF20, TFRF56
Förel
E4, MHET1, MLIV1, MPRR2, RH4, TFRF56
12:00
09:00
MIOA12
Labb
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
17:00
13:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ons 2023-10-11
MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
10:00
08:00
MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
12:00
10:00
VBRN85
Frågestund, Online
BI4, BR4, RH4
15:00
13:00
MIOA12
Labb
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
19:00
15:00
INFORMATION
Info
Pi4-bam, Pi4-bem, Pi4-bg, Pi4-biek, Pi4-bm, Pi4-bs, Pi4-fm, Pi4-mrk, Pi4-pv, Pi4-ssr, RH4, RH4-rh, V3, V4
Sara Pereira
Dags att söka utbyte!
17:00
16:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tors 2023-10-12
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 7: Learning for resilience and ethical issues
Group 1
Group 1
12:00
09:00
MIOA12
Förel
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
15:00
13:00
VRSN01
Sem
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen & Marcus Abrahamsson
Module 7: Learning for resilience and ethical issues
Group 2
Group 2
16:00
13:00
FMIF20, TFRF56
Handledn
E4, MHET1, MLIV1, MPRR2, RH4, TFRF56
16:00
13:00
v 41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fre 2023-10-13
FLYF20, TFRH01
Fält
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01
16:00
08:00
VRSN45
Övn
MKAT2, R4, RH4
15:00
13:00
VBRN85
Sem
BI4, BR4, RH4
15:00
13:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Mån 2023-10-16
VRSN01
Förel
BI4, MKAT1, R4, RH4, W4
Magnus Hagelsteen
Module 8: Why it is so difficult to adapt
12:00
10:00
VRSN45
Övn
MKAT2, R4, RH4
17:00
15:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tis 2023-10-17
FLYF20, TFRH01
Fält
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01, TFRH01
16:00
08:00
FMIF20, TFRF56
Förel
E4, MHET1, MLIV1, MPRR2, RH4, TFRF56
12:00
10:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Ons 2023-10-18
MIOA12
Övn
BI4, C4, D4-se, N3, RH4, V2
10:00
08:00
MIOA01, MIOA12
Labb
BI4, C4, D4-se, I1, N3, RH4, V2
19:00
15:00
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Tors 2023-10-19
v 42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Fre 2023-10-20
FLYF20, TFRH01
Fält
L5-gi, MKAT1, R4, RH4, TFRH01, TFRH01
16:00
08:00