Analys och syntes LTH, 107719, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 20:00 | Tentamen | KC:Argentum | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | KOOA05 | KOOA05-0109 | Allmän kemi | Tentamen | BI1 | MA 9A-C | 107719 | 75 | |||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KASN15 | KASN15-0117 | Mikroskopisk karaktärisering av material | Munta, Tentamen | K4-m, N4-m | Inst | 107719 | 0 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 20:00 | Tentamen | KC:Argentum | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 20:00 | Tentamen | KC:Cadmium | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | KASF05, KASF10 | KASF05-0117, KASF10-0117 | Material- och polymerteknologi, Funktionella material | Tentamen | B4, K3, N2 | Kårhusets Gasquesal | 107719 | 120 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:00 | Tentamen | KC:Argentum | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:30 | Tentamen | KC:Cadmium | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KOKA25, KOKA30 | KOKA25-0115, KOKA30-0316 | Organisk kemi, Allmän, oorganisk och organisk kemi, Läskurs | Tentamen | B1, K1, N1 | Kårhusets Gasquesal | 107719 | 120 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 375 | |||||||||||||||||||||||||||||
Arkitektur och byggd miljö, 107500, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHF20 | Arkitektur - I tid och rum | Genomgång | A3-TR | Foajén Södra delen | 107500 | Slutgenomgång av projektet | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHF26 | Arkitektur - I urban kontext | EgetArb | A3-IK | A:Ritsal | 107500 | Rapport | 30 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | AAHF30 | Arkitektur - I samtid | EgetArb | A3-IS | A:Ritsal | 107500 | Desk Crits | 30 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHF20 | Arkitektur - I tid och rum | Genomgång | A3-TR | Foajén Södra delen | 107500 | Slutgenomgång av projektet | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | AAHF30 | Arkitektur - I samtid | EgetArb | A3-IS | A:Ritsal | 107500 | Desk Crits | 30 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | AAHF26 | Arkitektur - I urban kontext | Presentation | A3-IK | A:A Hörsal | 107500 | Slutpresentation | 41 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | AAHF26 | Arkitektur - I urban kontext | Presentation | A3-IK | A:A Hörsal | 107500 | 41 | ||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHF20 | Arkitektur - I tid och rum | Ritsalsarbete | A3-TR | A:Ritsal | 107500 | 30 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHF26 | Arkitektur - I urban kontext | EgetArb | A3-IK | A:Ritsal | 107500 | Rapport | 30 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | AAHF30 | Arkitektur - I samtid | EgetArb | A3-IS | A:Ritsal | 107500 | Desk Crits | 30 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHF20 | Arkitektur - I tid och rum | Genomgång, Handledn | A3-TR | Tomas Tägils rum, A:Ritsal | 107500 | Enskild genomgång om rapport | 30 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHF26 | Arkitektur - I urban kontext | EgetArb | A3-IK | A:Ritsal | 107500 | Rapport | 30 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | AAHF30 | Arkitektur - I samtid | EgetArb | A3-IS | A:Ritsal | 107500 | Desk Crits | 30 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHF20 | Arkitektur - I tid och rum | Genomgång, Handledn | A3-TR | Tomas Tägils rum | 107500 | Enskild genomgång om rapport | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHF26 | Arkitektur - I urban kontext | EgetArb | A3-IK | A:Ritsal | 107500 | Rapport | 30 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | AAHF30 | Arkitektur - I samtid | EgetArb | A3-IS | A:Ritsal | 107500 | Desk Crits | 30 | |||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | AAHF26 | Arkitektur - I urban kontext | Inlämn | A3-IK | A:Ritsal | 107500 | 30 | ||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 442 | |||||||||||||||||||||||||||||
Arkitektur, 107510, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Lör Maj 30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | ABVA01 | ABVA01-0117 | Arkitektur- och byggteknikhistoria | Tentamen | IBYA1 | 3T E210, 3T E230 | 107510 | 132 | |||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | ASEN05, ASEN15 | Spatiala experiment II, Spatiala experiment II, teori | Blockschema | A4, MARK1-spe | 107510 | 0 | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 11:45 | Möte | A:5057 Konferensrum | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal, Ritsalsarbete | A1-X, A2-X | A:4057 Konferensrum, A:Ritsal | 107510 | 64 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal | A1-Y, A2-Y | 107510 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal | A1-Z, A2-Z | A:5012 Konferensrum | 107510 | 15 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | ASBN11, ASBN16 | Det nya stadslandskapet - teori och metod, Det nya stadslandskapet | Ritsalsarbete | A4, MSUD1 | A:Ritsal | 107510 | 30 | ||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | ASEN05, ASEN15 | Spatiala experiment II, Spatiala experiment II, teori | Blockschema | A4, MARK1-spe | 107510 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal, Ritsalsarbete | A1-X, A2-X | A:4057 Konferensrum, A:Ritsal | 107510 | 64 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal | A1-Y, A2-Y | 107510 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal | A1-Z, A2-Z | A:5012 Konferensrum | 107510 | 15 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | ASBN11, ASBN16 | Det nya stadslandskapet - teori och metod, Det nya stadslandskapet | Ritsalsarbete | A4, MSUD1 | A:Ritsal | 107510 | 30 | ||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | ABVN02, ABVN06 | Modernismens arkitektur - förnyelse, Modernismens arkitektur - förnyelse, teoridel | Projekt | A4 | A:5057 Konferensrum | 107510 | Additional Project completion | 15 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | ASEN05, ASEN15 | Spatiala experiment II, Spatiala experiment II, teori | Blockschema | A4, MARK1-spe | 107510 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal, Ritsalsarbete | A1-X, A2-X | A:4057 Konferensrum, A:Ritsal | 107510 | 64 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal | A1-Y, A2-Y | 107510 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal | A1-Z, A2-Z | A:5012 Konferensrum | 107510 | 15 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | ASBN11, ASBN16 | Det nya stadslandskapet - teori och metod, Det nya stadslandskapet | Ritsalsarbete | A4, MSUD1 | A:Ritsal | 107510 | 30 | ||||||||||||||||||||||
17:15 - 20:30 | TFRC95 | Bild och rum | Inlämn | TFRC95 | 107510 | UPPSAMLINGSHEAT, HEMUPPGIFT 1,2,3,4. Digitalt redovisningstillfälle | 0 | ||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | INFORMATION | Information | Info | A1-4, MARK1, MARK1-aad, MARK1-acd, MARK1-hsu, MARK1-spe | 107510 | Nedtagning -, Vårutställning | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | ABVN02, ABVN06 | Modernismens arkitektur - förnyelse, Modernismens arkitektur - förnyelse, teoridel | Utställning | A4 | 107510 | Exhibition down | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | ASEN05, ASEN15 | Spatiala experiment II, Spatiala experiment II, teori | Blockschema | A4, MARK1-spe | 107510 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal, Ritsalsarbete | A1-X, A2-X | A:4057 Konferensrum, A:Ritsal | 107510 | 64 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal | A1-Y, A2-Y | 107510 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal | A1-Z, A2-Z | A:5012 Konferensrum | 107510 | 15 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | ASBN11, ASBN16 | Det nya stadslandskapet - teori och metod, Det nya stadslandskapet | Självstudier | A4, MSUD1 | 107510 | 0 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | Undervisning | A:4011 Seminarierum | 14 | ||||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | ASEN05, ASEN15 | Spatiala experiment II, Spatiala experiment II, teori | Blockschema | A4, MARK1-spe | 107510 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal, Ritsalsarbete | A1-X, A2-X | A:4057 Konferensrum, A:Ritsal | 107510 | 64 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | AAHA10, AAHF15 | Arkitektur, baskurs B (åk 1), Arkitektur, baskurs B (åk 2) | Portföljsamtal | A1-Y, A2-Y | 107510 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | ASBN11, ASBN16 | Det nya stadslandskapet - teori och metod, Det nya stadslandskapet | Självstudier | A4, MSUD1 | 107510 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 646 | |||||||||||||||||||||||||||||
Atomfysik, 107132, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Bebyggelsevård, 107544, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Biofysikalisk kemi, 107711, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:00 | Tentamen | KC:Tellurium | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KFKF01 | KFKF01-0116 | Molekylära drivkrafter 2: Växelverkan och dynamik, Tentamen | Tentamen | B2, K2, N4-m, N4-nbm | MA 9A-E | 107711 | 125 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 137 | |||||||||||||||||||||||||||||
BIOMEDICINSK NUTRITION, 107718, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Biomedicinsk teknik, 107230, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Biomedicinsk teknik, 107231, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | Möte | E:1517A Konferensrum | Gruppnmöte | 14 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | BMEN01 | BMEN01-0118 | Medicinsk signalbehandling, Tentamen | Tentamen | BME4-sbh, C4, D4, E4-mt, F4-bm, F4-mt, F4-ss, Pi4-biek | Sparta:C | 107231 | 40 | |||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | BMEA01 | BMEA01-0118 | Medicin för tekniker | Tentamen | B4, E4, I4, K4, MD4, N4, W4 | Sparta:B-C | 107231 | 80 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | ETIF10 | ETIF10-0118 | Signalbehandling - design och implementering | Tentamen | BME4, C4, D4-bg, D4-ssr, E4-bg, E4-ss, F4-r, F4-ss, Pi4-ssr | Sparta:A | 107231 | 40 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | EEML05 | Kandidatarbete i klinisk innovation | Sem | BME3 | SUS Lund | 107231 | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EEMN01 | EEMN01-0110 | Mikrosensorer | Tentamen | BME4, D4, E4-ss, F4, F4-nf, F4-ss, MSOC2, N4-nf | E:1328 | 107231 | 38 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | BMEF25 | BMEF25-0119 | Signalbehandling - teori och tillämpningar, Tentamen | Tentamen | Pi2 | Sparta:B | 107231 | 40 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Möte | E:1517A Konferensrum | 14 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EEMN26 | EEMN26-0118 | Lab-on-a-chip i biomedicinska tillämpningar, Tentamen | Tentamen | B4, BME4-bf, E4, F4-mt, N4-nbm | Eden 022 | 107231 | 38 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 304 | |||||||||||||||||||||||||||||
BIOORGANISK KEMI, 107713, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Bioteknik, 107716, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:00 | Tentamen | KC:Cadmium | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KBTF15 | KBTF15-0117 | Bioprocessteknik | Tentamen | B3 | MA 8, Hela | 107716 | 75 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Seminarium | Marie Curie-rummet | 30 | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 14:30 | Exjobbspresentation | Inga-Britt Peetre-rummet | 8 | ||||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 11:00 | Möte | Marie Curie-rummet | 30 | ||||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 155 | |||||||||||||||||||||||||||||
Boende och bostadsutveckling, 107543, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 17:00 | ABAN11 | Urban Shelter | Övn | A4, MARK1-hsu | A:Ritsal | 107543 | Complementary work | 30 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 17:00 | ABAN11 | Urban Shelter | Övn | A4, MARK1-hsu | A:Ritsal | 107543 | Complementary work, Exhibition Ends | 30 | |||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 17:00 | ABAN11 | Urban Shelter | Övn | A4, MARK1-hsu | A:Ritsal | 107543 | Complementary work, Exhibition Ends | 30 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 17:00 | ABAN11 | Urban Shelter | Övn | A4, MARK1-hsu | A:Ritsal | 107543 | Complementary work, Exhibition Ends | 30 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 17:00 | ABAN11 | Urban Shelter | Övn | A4, MARK1-hsu | A:Ritsal | 107543 | Complementary work, Final Submission. Supplementary Examination ends June 11. | 30 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 150 | |||||||||||||||||||||||||||||
BRANDTEKNIK OCH RISKHANTERING, 107471, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Brandteknik, 107474, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VBRN01, VBRN45 | VBRN01-0113, VBRN45-0117 | Riskbedömning, Riskanalys inom brandteknik, Riskanalys | Tentamen | BI2, MFST1 | MA 10H-J | 107474 | 75 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | VBRN16 | VBRN16-0114 | Simulering av rumsbränder | Tentamen | MFST1 | MA 10H | 107474 | 25 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 100 | |||||||||||||||||||||||||||||
Bygg- och miljöteknologi, 107440, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Byggnadsfysik, 107435, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | VBFA01 | VBFA01-0208 | Husbyggnads- och installationsteknik, Installationsteknik | Tentamen | V1 | Kårhusets Gasquesal | 107435 | 120 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | VBFN10 | VBFN10-0111 | Projektering avseende energi, luft och fukt i nya byggnader, Skriftlig tentamen | Tentamen | V4-bf, V4-hb | MA 9D-E | 107435 | 50 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 170 | |||||||||||||||||||||||||||||
Byggnadskonstruktionslära, 107427, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Byggnadsmaterial, 107432, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Fre Juni 5 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | VBMA05 | VBMA05-0113 | Arkitekturteknik 2: Byggnadsmaterial, Skriftlig examination | Tentamen | A1 | 107432 | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VBMF05 | VBMF05-0113 | Byggmaterialvetenskap, Skriftlig examination | Tentamen | V3 | Sparta:A | 107432 | 40 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 40 | |||||||||||||||||||||||||||||
Byggnadsmekanik, 107426, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VGTN01, VTAF01 | VGTN01-0117, VTAF01-0110 | Grundläggningsteknik, Ljud i byggnad och samhälle, Skriftlig tentamen | Tentamen | V3, V4-at, V4-hb, V4-ko | Sparta:B-D | 107426 | 120 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VGTA01 | VGTA01-0108 | Geologi och geoteknik | Tentamen | IBYA2, IBYI2, IBYV2 | 3T E210, 3T E230, 3T E421 | 107426 | TENTAMEN GES DIGITALT. SE KURSENS CANVAS-SIDA. | 192 | ||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | VSMA15, VSMA25 | Mekanik | Förel | BI1, V1 | V:A | 107426 | F/S22 | 216 | |||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VSMF10 | VSMF10-0111 | Byggnadskonstruktion | Tentamen | IBYA2 | 3T E210, 3T E230 | 107426 | 132 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VSMA15, VSMA25 | VSMA15-0112, VSMA25-0117 | Mekanik | Tentamen | BI1, V1 | Vic:Victoriastadion 3-HELA | 107426 | 160 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VSMN20 | VSMN20-0111 | Programutveckling för tekniska tillämpningar | Tentamen | F4-bs, M4, Pi4-bs, V4-ko | V:N1 | 107426 | 36 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 856 | |||||||||||||||||||||||||||||
Byggproduktion, 107434, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | VBEF05 | VBEF05-0110 | Byggprocessen och projektledning | Tentamen | L3 | Sparta:A | 107434 | 40 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 40 | |||||||||||||||||||||||||||||
Byggvetenskaper, 107420, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
CECOST, 107907, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Cent f Engineering & Education, 107800, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Certec, 107602, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Ons Juni 3 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Undervisning | DC:567 Seminarierum | Exjobbspresentation | 30 | |||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Möte | DC:502 | Certecfika | 8 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Möte | DC:Bodilrummet | Inst sty | 10 | |||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 48 | |||||||||||||||||||||||||||||
CHANGE@WORK, 107924, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Circle, 107345, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
CREATE Health, 107925, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Datavetenskap, 107121, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EDAF25 | EDAF25-0217 | Objektorienterad modellering och design, Tentamen | Tentamen | IDA2 | 3T E210 | 107121 | 68 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EDAF95, EDAN40 | EDAF95-0219, EDAN40-0213 | Grundläggande funktionsprogrammering, Funktionsprogrammering, Tentamen | Tentamen | BME4, C4-pv, D2, D3-ki, E4-pv, F4-pv, L4-gi, Pi4-pv | MA 10A-G | 107121 | Även omtenta för EDAF40 Funktionsprogrammering. | 175 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | EDAA50, EDAA55 | Programmeringsteknik | Frågestund | BME1, F1, N1 | (Zoom) | 107121 | lu-se.zoom.us | 0 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EDAA40 | EDAA40-0116 | Diskreta strukturer i datavetenskap, Tentamen | Tentamen | D1 | Vic:Victoriastadion 3A-C | 107121 | 120 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EDAN15 | EDAN15-0210 | Konstruktion av inbyggda system, Tentamen | Tentamen | D4-dpd, D4-is, E4-is, M4-me, MSOC1, MWIR2 | MA 8A-B | 107121 | 50 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | EDAA50, EDAA55 | Programmeringsteknik | Frågestund | BME1, F1, N1 | (Zoom) | 107121 | lu-se.zoom.us | 0 | |||||||||||||||||||||
14:15 - 15:00 | EDAA50, EDAA55 | Programmeringsteknik | Frågestund | BME1, F1, N1 | (Zoom) | 107121 | lu-se.zoom.us | 0 | |||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EDAA50, EDAA55, EDAA65 | EDAA50-0117, EDAA55-0217, EDAA65-0217 | Programmeringsteknik, Programmering, Tentamen, Programmering, tentamen | Tentamen | BME1, F1, M1, N1, W3 | (Moodle), Vic:Victoriastadion 1-HELA, Vic:Victoriastadion 2-HELA, Vic:Victoriastadion 3A-B | 107121 | moodle.cs.lth.se | 400 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EDAF15 | EDAF15-0214 | Algoritmimplementering, Tentamen | Tentamen | C4-pv, D4-is, D4-pv, F4-bs, Pi3 | MA 10E-G | 107121 | 75 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EDAA25 | EDAA25-0213 | C-programmering, Tentamen | Tentamen | BME4, C4-pv, D4-is, D4-pv, E4, F2, F4-bs, L5-gi, M4, N2, Pi4 | MA 10A-D | 107121 | 100 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | Möte | E:2116 | Teaching faculty | 32 | |||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EDAF05 | EDAF05-0109 | Algoritmer, datastrukturer och komplexitet, Tentamen | Tentamen | C4-pv, D2, D2-ki, E4, F4-pv, L4-gi, Pi4-pv | Vic:Victoriastadion 1-HELA | 107121 | 160 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EDAF35 | EDAF35-0115 | Operativsystem, Tentamen i operativsystem | Tentamen | C4-sec, D4-is, E4-pv, F4, Pi4 | Eden 026 | 107121 | 36 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 1216 | |||||||||||||||||||||||||||||
Designvetenskaper, 107340, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:30 - 10:30 | Möte | DC:402 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Möte | DC:Bodilrummet | FU-möte | 10 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Möte | DC:Bodilrummet | Prefektens ledningsråd | 10 | |||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Möte | DC:Bodilrummet | Inst sty | 10 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | Möte | DC:567 Seminarierum | Fredagsseminarium | 30 | |||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 68 | |||||||||||||||||||||||||||||
Elektro- o informationsteknik, 107201, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EITF95 | EITF95-0117 | Kösystem, Tentamen | Tentamen | C3, C3-ki, D3, D4-ki, E4-ks | MA 9, Hela | 107201 | 150 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | ESSF01 | ESSF01-0118 | Analog elektronik, Tentamen | Tentamen | E2, E2-ki, E3-ki, N3 | Vic:Victoriastadion 2-HELA | 107201 | 160 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EITA30 | EITA30-0117 | Informationsöverföring | Tentamen | C1 | MA 9D-E | 107201 | 50 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EITA10 | EITA10-0117 | Elektronik, Tentamen | Tentamen | D2, D2-ki | MA 10G | 107201 | 25 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EITF90 | EITF90-0117 | Ellära och elektronik, Tentamen | Tentamen | BME2, F2, N2, Pi4, W3 | MA 10A-F | 107201 | På canvas | 150 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Möte | E:2517 | 34 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EITA40 | EITA40-0117 | Krets- och mätteknik, Tentamen | Tentamen | IDA1, IEA1 | 3T E210, 3T E230, 3T E413 | 107201 | 196 | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Möte | E:2517 | 34 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Möte | E:2517 | 34 | ||||||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | EITP25 | EITP25-0119 | Minnesteknologi för maskininlärning, Skriftlig tentamen | Tentamen | E4, F4-hn, F4-mai, N4-hn | Sparta:B | 107201 | 40 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EITA50 | EITA50-1901 | Signalbehandling i multimedia, Tentamen | Tentamen | BME2, C2, D3, E3 | MA 10A-H | 107201 | 200 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EITN75 | EITN75-0118 | Design av trådlösa system, Tentamen | Tentamen | C4-ks, D4, E4-ks, MSOC2, MWIR1 | Vic:Victoriastadion 1D | 107201 | 40 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 1113 | |||||||||||||||||||||||||||||
Energi och byggnadsdesign, 107545, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Energivetenskaper, 107381, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MVK030F, MVKN15 | MVKN15-0111 | Experimentell metodik, Energiförsörjning | Tentamen | E4-em, F4, I4, M4-en, MVK030F-20V, W3, W4-es | MA 10H-I | 107381 | Frivillig | 50 | ||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Exjobbspresentation | KC:F | 72 | ||||||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | MVKF25 | MVKF25-0117 | Vätgas, batterier och bränsleceller | Tentamen | M4 | Eden 022 | 107381 | 38 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Förberedelse | KC:A | 150 | ||||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MVKN75 | MVKN75-0117 | Ång- och gasturbinteknik | Tentamen | M4-en | KC:H | 107381 | 40 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Disputation | KC:A | 150 | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Möte | Marie Curie-rummet | 30 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Förberedelse | KC:A | 150 | ||||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 680 | |||||||||||||||||||||||||||||
Enhet 1, Enhet Arkitektur, form, design, kultur AFDK, 107520, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Enhet 2, Enhet Arkitektur urbanism, miljö AUM, 107530, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Ergonomi och aerosolteknologi, 107324, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | Doktorandkurs | DC:567 Seminarierum | MAM020F | 30 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Möte | DC:502 | eHealth@LU | 8 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Möte | DC:Bodilrummet | Undervisning | 10 | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | Möte | DC:567 Seminarierum | Avdelningsmöte EAT | 30 | |||||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Möte | DC:502 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Doktorandkurs | DC:243 | Tentaskrivning | 36 | |||||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:30 - 10:30 | Möte | DC:567 Seminarierum | Labbmöte | 30 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Exjobbspresentation | DC:567 Seminarierum | 30 | ||||||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MAMN30 | MAMN30-0113 | Ledarskap, arbetsorganisation och projektledning, Arbetsorganisation och ledarskap | Tentamen | C4, D4, F4, I4-ai | MA 10I-J | 107324 | 50 | |||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Workshop | DC:Stora hörsalen | eHealth@LU | 94 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Möte | DC:493 | Interaktionsdesign kursplan | 12 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Forskarseminarium | DC:243 | Louise Gren Midterm seminar | 36 | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Undervisning | DC:493 | test presentation | 12 | |||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | Undervisning | DC:493 | Exjobbspresentation | 12 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | MAMF35, TFRC70 | MAMF35-0115, TFRC70-0111 | Människan i extrema miljöer | Tentamen | BME4-bdr, TFRC70 | DC:467 Seminarierum | 107324 | MAMF35 - 3 hours | 30 | ||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 428 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fasta tillståndets fysik, 107133, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:00 | Möte | Fys:Gamma (Q111B) | FTF Stratgrupp | 6 | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Möte | Fys:Lambda (Q182) | Group meeting | 6 | |||||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:00 | Möte | Fys:Lambda (Q182) | 6 | ||||||||||||||||||||||||||
11:30 - 14:00 | Möte | Fys:Sigma (Q123A) | Interview | 8 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Konsert | Fys:Gamma (Q111B) | 6 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:45 - 15:00 | Möte | Fys:Sigma (Q123A) | Interview | 8 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Möte | Fys:Lambda (Q182) | Admin-möte | 6 | |||||||||||||||||||||||||
14:15 - 17:00 | Möte | Fys:Gamma (Q111B) | 6 | ||||||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 11:15 | Möte | Fys:Sigma (Q123A) | 8 | ||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 10:15 | Möte | Fys:Gamma (Q111B) | INterview | 6 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Möte | Fys:Lambda (Q182) | 6 | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Personalmöte | Fys:H422 Meeting room | Ledningsgruppsmöte | 20 | |||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Möte | Fys:Gamma (Q111B) | Studieplan | 6 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Möte | Fys:Sigma (Q123A) | 8 | ||||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 106 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fastighetsvetenskap, 107466, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Exjobbspresentation | E:1426 | Presentation examensarbete | 27 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Exjobbspresentation | V:Grupp15 | Presentation examensarbete | 8 | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Exjobbspresentation | V:Grupp15 | Presentation examensarbete | 8 | |||||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Exjobbspresentation | E:1426 | Presentation examensarbete | 27 | |||||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VFTA01 | VFTA01-0114 | Fastighetsteknik och fysisk planering, Skriftlig tentamen | Tentamen | L2 | Sparta:A-B | 107466 | 80 | |||||||||||||||||||||
11:15 - 17:00 | Exjobbspresentation | E:1426 | Presentation examensarbete | 27 | |||||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Exjobbspresentation | E:1426 | Presentation examensarbete | 27 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VFRN01 | VFRN01-0108 | Lokalhyra och arrenden | Tentamen | L4-fe, L4-fr | Sparta:A | 107466 | 40 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 17:00 | Exjobbspresentation | E:1426 | Presentation examensarbete | 27 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VFTF10 | VFTF10-0213 | Fastighetsbildning, Tentamen Fastighetsbildning | Tentamen | L3 | MA 10E-G | 107466 | 75 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 346 | |||||||||||||||||||||||||||||
Forskarutbildning, 107802, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Fria Forskargrupper LTH, 107128, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Fysik LTH, 107131, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | Möte | Fys:H421 | Avd.föreståndarmöte | 48 | |||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 17:00 | Möte | Fys:H411A | Möte betygsnämnd | 6 | |||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 54 | |||||||||||||||||||||||||||||
Förbränningsfysik, 107137, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Förbränningsprocesser, 107901, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Förbränningstekniskt centrum, 107918, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
FÖRETAGSFORSKARSKOLA, BYGGNADEN OCH, 107912, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Förpackningslogistik, 107372, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | LSMB22 | Strategisk logistik | Case | LSMB22 | Via Zoom | 107372 | Seminarium case 3 | 0 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Möte | DC:402 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Möte | DC:467 Seminarierum | Förpackningslogistik doktorand- och avdelningsmöte | 30 | |||||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | LSMB22 | Strategisk logistik | Prov | LSMB22 | 107372 | Provet görs med hjälp av Inspera på egen dator i hemmet. Tid för examination är 8.00 -15.00. | 0 | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:00 | Exjobbspresentation | DC:243 | FIPDes förseminarium | 36 | |||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Exjobbspresentation | DC:567 Seminarierum | Presentation av examensarbeten FIPDes | 30 | |||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 104 | |||||||||||||||||||||||||||||
Genombrottet, 107805, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | T-VIU | Videoanvänding i undervisningen | DistansCovid19, Förel | Video i underv. | 107805 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 16:30 | T-DLC@LTH | Developing and leading courses at LTH | DistansCovid19, Förel | T-DLC@LTH | 107805 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
GU Fysik LTH, 107136, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | FAFF05 | Projekt nanoingenjör | Projekt, Redov | N3 | Fys:Rydbergsalen (H418) | 107136 | 132 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | TBAA01 | TBAA01-1514 | Tekniskt basår, Fysik 1-2, del c | Omtenta | TB1 | 3T C525 | 107136 | 48 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | FAFF05 | Projekt nanoingenjör | Projekt, Redov | N3 | Fys:Rydbergsalen (H418) | 107136 | 132 | ||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FMFN05, FYST13 | FMFN05-0109, FYST13-0701 | Kaos, Fysik: Kaos i naturvetenskap och teknik, Kaos i naturvetenskap och teknik | Tentamen | BME4, F4-tf, N4 | Fys:H421 | 107136 | 48 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | FAFF50 | Perspektiv på hållbar utveckling | Konferens | F4, N3 | Fys:K216-220, Fys:K404 | 107136 | 136 | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FKFF05, FYST45 | FKFF05-0218, FYST45-1001 | Atmosfärskemi och -fysik, Fysik: Atmosfärsfysik och -kemi, Skriftlig tentamen, Atmosfärfysik och -kemi | Tentamen | F4-es, W2 | MA 9A-C | 107136 | 75 | |||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | FAFF50 | Perspektiv på hållbar utveckling | Konferens | F4, N3 | Fys:K216-220, Fys:K404 | 107136 | 136 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | FAFA75 | Energi- och omvärldsfysik | DistansCovid19, Övn | I1 | Fys:H421 | 107136 | 48 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Undervisning | Fys:H221 | Övning | 48 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | FAFF50 | Perspektiv på hållbar utveckling | Konferens | F4, N3 | Fys:Rydbergsalen (H418) | 107136 | Presskonferens | 132 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | FAFF50 | Perspektiv på hållbar utveckling | Utvärdering | F4, N3 | Fys:H421 | 107136 | 48 | ||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FAFN10, FYST32 | FAFN10-0115, FYST32-0911 | Avancerade laser- och optiksystem, Fysik: Avancerade laser- och optiksystem, Skriftlig tentamen, Tentamen | Tentamen | E4-fh, F4-f | Fys:H421 | 107136 | 48 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FMFN10, FYST37 | FMFN10-0112, FYST37-0901 | Kvantmekanik, fortsättningskurs 2, Fysik: Avancerad kvantmekanik, Avancerad kvantmekanik | Tentamen | F4-tf, N4 | Vic:Victoriastadion 3B | 107136 | 40 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FKFN35, FYST38 | FKFN35-0117, FYST38-1001 | Miljömätteknik, Fysik: Miljömätteknik | Tentamen | E4, F4-es, FYST38, W4-ms | DC:567 Seminarierum | 107136 | 30 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:15 - 08:00 | Tentamen | Fys:H221 | 48 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | ESSF20 | ESSF20-0117 | Komponentfysik | Tentamen | D4, E2, E3-ki | Sparta:C-D | 107136 | 80 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FBRF01 | FBRF01-0117 | Grundläggande förbränning | Tentamen | F4-es, K4, M4, W4-es, I3.B | MA 10I-J | 107136 | 50 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | TBAA01 | TBAA01-1314 | Tekniskt basår, Fysik 1-2, Del b | Omtenta | TB1 | 3T C672 | 107136 | 24 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | FAFF30, FAFF40 | FAFF30-0113, FAFF40-0116 | Våglära och optik | Tentamen | F1, Pi1 | 107136 | OBS! Flyttad från em till fm | 0 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 19:30 | Tentamen | Fys:H221 | 48 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FAFA01, FAFA80 | FAFA01-0108, FAFA80-0217 | Fysik - Mekanik och vågor, Tillämpad vågrörelselära, Tillämpad vågrörelselära (teori) | Tentamen | E1, M1 | Vic:Victoriastadion 2-HELA, Vic:Victoriastadion 3-HELA | 107136 | 320 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FAFA75 | FAFA75-0118 | Energi- och omvärldsfysik | Tentamen | I1 | MA 10A-D | 107136 | 100 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 1771 | |||||||||||||||||||||||||||||
Husstyrelse A-huset, 107503, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Husstyrelse E-huset, 107203, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Husstyrelse Kemicentrum LTH, 107701, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Sön Maj 31 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Studentbokning | KC:K | 36 | ||||||||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:30 | Studentbokning | KC:K | 36 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:15 | Studentbokning | KC:L | 36 | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:30 | Studentbokning | KC:H-I | 80 | ||||||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
17:15 - 18:45 | Studentbokning | KC:L | 36 | ||||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 224 | |||||||||||||||||||||||||||||
Husstyrelse M-huset, 107303, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Husstyrelse V-huset, 107403, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Hållfasthetslära, 107145, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FHLF01, FHLF10, FHLF20 | FHLF01-0212, FHLF10-0115, FHLF20-0117 | Finita elementmetoden, Finita elementmetoden och introduktion till materialmekanik, Tentamen | Tentamen | BME4-bdr, F3, M3, Pi3, I3.F | MA 10C-J | 107145 | 200 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | FHLN25 | FHLN25-0117 | Brottmekanik, fortsättningskurs | Munta | BME4, F4, M4-bem, Pi4 | Lokal: inst | 107145 | 0 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FHLF15 | FHLF15-0219 | Hållfasthetslära, allmän kurs, Hållfasthetslära, allmän kurs II | Tentamen | M2, MD2 | MA 10A-H | 107145 | 200 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 400 | |||||||||||||||||||||||||||||
ID-A verkstaden, 107966, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Immunteknologi, 107717, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Lör Maj 30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KIMN01 | KIMN01-0217 | Immunteknologi, Teorimoment | Tentamen | B4-l, B4-mb, BME4-bf, K4-l, MBIO1, N4-nbm | MA 10A-B | 107717 | 50 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 50 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ind elektrotekn o automation, 107391, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EIEN20 | EIEN20-0113 | Elmaskinkonstruktion | Tentamen | E5-em, M4 | M:IEA (M:2183-85) | 107391 | 13 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EIEF10 | EIEF10-0114 | Elmaskiner och drivsystem | Tentamen | IEA2 | 3T E413 | 107391 | 64 | |||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EIEN35 | EIEN35-0117 | Automation för komplexa system | Tentamen | D4, E4-ra, F4, I4, M4-prr | Sparta:C | 107391 | 40 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EIEN25 | EIEN25-0118 | Kraftelektronik - komponenter, omvandlare, reglering och tillämpningar, Kraftelektronik | Tentamen | E4-em, M4-me | Eden 025 | 107391 | 47 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EIEF30 | EIEF30-0117 | Styr- och reglerteknik, Reglerteknik | Tentamen | IDA2, IEA2 | 3T E210, 3T E230 | 107391 | 132 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 296 | |||||||||||||||||||||||||||||
Industridesign, 107342, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | IDEA46 | Industridesignprojekt B | Blockschema | KID2 | DC:Studio KID2 | 107342 | 15 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | IDEN10 | Industridesignprojekt II | Blockschema | MID1 | 107342 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | IDEA80 | Design management 1 | Redov | KID3 | DC:310 Seminarierum | 107342 | 40 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | IDEM05 | Examensarbete för konstnärlig masterexamen i design | Blockschema, Exam, Redov | MID2 | DC:Stora hörsalen | 107342 | 94 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | IDEA46 | Industridesignprojekt B | Blockschema | KID2 | DC:Studio KID2 | 107342 | 15 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | IDEA80 | Design management 1 | Redov | KID3 | DC:310 Seminarierum | 107342 | 40 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | IDEN10 | Industridesignprojekt II | Blockschema | MID1 | 107342 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | IDEA46 | Industridesignprojekt B | Blockschema | KID2 | DC:Studio KID2 | 107342 | 15 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | IDEL01 | Examensarbete för konstnärlig kandidatexamen i industridesign | Blockschema | KID3, MID2 | 107342 | Exhibition Preparation, & Buffer Time | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | IDEN10 | Industridesignprojekt II | Blockschema | MID1 | 107342 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | IDEM05 | Examensarbete för konstnärlig masterexamen i design | Blockschema, Exam, Redov | MID2 | DC:Stora hörsalen | 107342 | 94 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | IDEA46 | Industridesignprojekt B | Blockschema | KID2 | DC:Studio KID2 | 107342 | 15 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | IDEN10 | Industridesignprojekt II | Blockschema | MID1 | 107342 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | IDEL01 | Examensarbete för konstnärlig kandidatexamen i industridesign | Blockschema | KID3 | 107342 | Exhibition Preparation, & Buffer Time | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | IDEN10 | Industridesignprojekt II | Blockschema | MID1 | 107342 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | IDEM05 | Examensarbete för konstnärlig masterexamen i design | Blockschema, Exam, Redov | MID2 | DC:Stora hörsalen | 107342 | 94 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | IDEB01 | Inspirationskurs i industridesign, del 2:2 | Diskussion, DistansCovid19 | KID1 | DC:467 Seminarierum | 107342 | Eventuellt fortsättning av presentationer av hemuppgiften. Avslutande diskussion, CEQ. preliminärt distansundervisning pga. covid-1 | 30 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | IDEN10 | Industridesignprojekt II | Blockschema | MID1 | 107342 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | IDEA46 | Industridesignprojekt B | Presentation | KID2 | Zoom, DC:Lilla hörsalen | 107342 | Final presentation -, and hand in of documentation. see canvas for details | 45 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | IDEL01 | Examensarbete för konstnärlig kandidatexamen i industridesign | Blockschema | KID3 | 107342 | Exhibition Preparation, & Buffer Time | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | IDEN10 | Industridesignprojekt II | Blockschema | MID1 | 107342 | 0 | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | IDEL01, IDEM05 | Examensarbete för konstnärlig kandidatexamen i industridesign, Examensarbete för konstnärlig masterexamen i design | Blockschema | KID3 | 107342 | Exhibition preparation, & Buffer Time | 0 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | IDEA46 | Industridesignprojekt B | Presentation | KID2 | Zoom, DC:Lilla hörsalen | 107342 | Final presentation -, and hand in of documentation. see canvas for details | 45 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | IDEN10 | Industridesignprojekt II | Blockschema | MID1 | 107342 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | IDEL01, IDEM05 | Examensarbete för konstnärlig kandidatexamen i industridesign, Examensarbete för konstnärlig masterexamen i design | Utställning | KID3, MID2 | A:1055 Utställningshall, A:1135 Black Box | 107342 | Degree Exhibition | 180 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | IDEA46 | Industridesignprojekt B | Presentation | KID2 | Zoom, DC:Lilla hörsalen | 107342 | Final presentation -, and hand in of documentation. see canvas for details | 45 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | IDEN10 | Industridesignprojekt II | Blockschema | MID1 | 107342 | 0 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | IDEA46 | Industridesignprojekt B | Presentation | KID2 | Zoom, DC:Lilla hörsalen | 107342 | Final presentation -, and hand in of documentation. see canvas for details | 45 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | IDEN10 | Industridesignprojekt II | Blockschema | MID1 | 107342 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 812 | |||||||||||||||||||||||||||||
Industridesignområdet IKEA, 107974, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
INDUSTRIELL NÄRINGSLÄRA, 107741, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Industriell produktion, 107351, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MMTF20 | MMTF20-0117 | Tillverkningsmetoder | Tentamen | M2, MD2 | Vic:Victoriastadion 3-HELA | 107351 | 160 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 160 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ingenjörshögskolan i Hbg, 107051, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Innovationsteknik, 107344, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | INNN10 | INNN10-0112 | Globalisering och innovation, Skriftlig tentamen | Hemtenta | I4-ai | Lokal: inst | 107344 | 0 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 16:00 | Exjobbspresentation | DC:304 Seminarierum | 35 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 15:45 | Exjobbspresentation | DC:304 Seminarierum | 35 | ||||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 70 | |||||||||||||||||||||||||||||
Installationsteknik, 107542, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Lör Maj 30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | ABKA01 | ABKA01-0115 | Arkitekturteknik 4: Energi och installationsteknik, Skriftlig tentamen | Omtenta | A2 | V:O2 | 107542 | 36 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 36 | |||||||||||||||||||||||||||||
INSTITUTIONEN FÖR BYGGANDE OCH ARKITEKTUR, 107540, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Kemi LTH, 107710, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Kemiteknik, 107760, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | KETA10 | KETA10-0217 | Processberäkningar, Material- och energibalanser | Tentamen | K1 | Sparta:C-D | 107760 | Distanstenta | 80 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VVAF01 | VVAF01-0109 | VA-teknik | Tentamen | V2 | Kårhusets Gasquesal | 107760 | 120 | |||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | KETA10 | KETA10-0117 | Processberäkningar, Beräkningsteknik | Tentamen | K1 | KC:Argentum, KC:Aurum, KC:Cadmium, KC:Hydrargyrum, KC:Platinum | 107760 | Distanstenta | 78 | ||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KETF10 | KETF10-0209 | Separationsprocesser, Tentamen | Tentamen | B2, K2 | MA 9A-D | 107760 | 100 | |||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | Exjobbspresentation | KC:B | 121 | ||||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 499 | |||||||||||||||||||||||||||||
Konkurrenskraftigt byggande, 107911, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Konstruktionsteknik, 107424, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Ons Juni 3 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 09:30 | VBKF15 | Konstruktionsteknik | DistansCovid19, Konsultation | V2 | 107424 | Canvas Konferens | 0 | ||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 09:45 | VBKF15 | Konstruktionsteknik | DistansCovid19, Konsultation | V2 | 107424 | Canvas Konferens | 0 | ||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VBKF15 | VBKF15-0117 | Konstruktionsteknik, Tentamen | Tentamen | V2 | Vic:Victoriastadion 1A, Vic:Victoriastadion 1C, Vic:Victoriastadion1B | 107424 | 120 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 120 | |||||||||||||||||||||||||||||
Kärnfysik LTH, 107134, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | Forskarseminarium | DC:493 | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
11:30 - 19:00 | Undervisning | DC:493 | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 19:00 | Undervisning | DC:467 Seminarierum | 30 | ||||||||||||||||||||||||||
13:45 - 19:15 | Undervisning | DC:Bodilrummet | 10 | ||||||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Undervisning | DC:567 Seminarierum | 30 | ||||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Möte | DC:402 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 102 | |||||||||||||||||||||||||||||
LCHS, 107913, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Livsmedel och läkemedel , 107745, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | YTHA40 | Vegetabiliska livsmedel | Sem | YL1 | Konf -1 | 107745 | 0 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | YTHA40 | Vegetabiliska livsmedel | Sem | YL1 | Konf -1 | 107745 | 0 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | YTHA40 | Vegetabiliska livsmedel | Frågestund | YL1 | KC:P | 107745 | Christer Johnsson, skånemöllan: Frågestund om kvarn, spannmål och bakning . | 40 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KLGA01, KLGN15 | KLGA01-0118, KLGN15-0117 | Livsvetenskapliga processer med beräkningar, Livsmedelsindustrins relation till samhälle och konsument, Mass- och energibalanser | Tentamen | B1, B4-lm, MLIV1 | 107745 | 0 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | YTHA40 | Vegetabiliska livsmedel | Slutsem | YL1 | Konf -1 | 107745 | 0 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | YTHA40 | Vegetabiliska livsmedel | Frågestund | YL1 | Konf -1 | 107745 | 0 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Möte | Marie Curie-rummet | 30 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | YTHA40 | Vegetabiliska livsmedel | Hemtenta | YL1 | 107745 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KLGN55 | KLGN55-0319 | Livsmedel och kost - Fysiologiska effekter och konsekvenser, Tentamen | Tentamen | B4, MLIV1 | KC:H-I | 107745 | 80 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | YTHA40 | Vegetabiliska livsmedel | Hemtenta | YL1 | 107745 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | YTHA40 | Vegetabiliska livsmedel | Hemtenta | YL1 | 107745 | 0 | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | KFKN05 | KFKN05-0112 | Yt- och kolloidkemi | Tentamen | B4-l, B4-lm, K4-l-m, MLIV1, N4-m | MA 9A-B | 107745 | 50 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 200 | |||||||||||||||||||||||||||||
LIVSMEDELSTEKNIK, 107744, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
LLC, 107129, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
LTH Gemensamt, 107991, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Lör Maj 30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | V:R1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 20:00 | Studentbokning | Mentorsrum - Grupprum, Mentorsrum Skrivbord | 6 | ||||||||||||||||||||||||||
Sön Maj 31 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 20:00 | Studentbokning | Mentorsrum - Grupprum, Mentorsrum Skrivbord | 6 | ||||||||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Möte | Kårhuset Pratsalen | LTH Kansli BU21 ppt möte | 10 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:30 | Tentamen | Mentorsrum - Grupprum | 2 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | V:R1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Drop-in | A-husets verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Drop-in | Designcentrums verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 20:00 | Studentbokning | Mentorsrum Skrivbord | 2 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Möte | E:5117 Snack | 18 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | Möte | Kårhuset Smörlyckan | 18 | ||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:45 | Möte | E:5146 Snick | CD OP | 8 | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 20:30 | Tentamen | V:S1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Drop-in | A-husets verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Drop-in | Designcentrums verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Möte | E:5117 Snack | Planeringsmöte PLED-BK | 18 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Möte | E:5146 Snick | Utbildningsenhetens chefsgrupp | 8 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Möte | Kårhuset Pratsalen | LTH Kansli BU21 ppt möte | 10 | |||||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | V:R1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Drop-in | A-husets verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Drop-in | Designcentrums verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Möte | E:5117 Snack | 18 | ||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | Möte | Kårhuset Hollywood | HR-möte | 50 | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Möte | E:5117 Snack | LTHooked | 18 | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 20:30 | Tentamen | V:S1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Drop-in | A-husets verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Drop-in | Designcentrums verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Exjobbspresentation | 3T C521-522 | 64 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Exjobbspresentation | 3T C547 | 36 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Exjobbspresentation | 3T C621 | 40 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | V:R1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:45 | INFORMATION | Information | Info | BI2-3, RH4, RH4-rh | Information om räddningstjänstutbildning | 107991 | via Zoom | 0 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Drop-in | A-husets verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Drop-in | Designcentrums verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | Möte | Kårhuset Smörlyckan | 18 | ||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 11:30 | Möte | Kårhuset Pratsalen | LTH Kansli BU21 ppt möte | 10 | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 20:30 | Tentamen | V:S1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Drop-in | A-husets verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Drop-in | Designcentrums verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Möte | Kårhuset Pratsalen | 10 | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Personalmöte | Navet Videokonferensrum (LTH) 228 | LG JäLM möte | 15 | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Möte | Kårhuset Pratsalen | 10 | ||||||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Exjobbspresentation | 3T C521-522 | 64 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Exjobbspresentation | 3T C547 | 36 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Exjobbspresentation | 3T C621 | 40 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | V:R1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Drop-in | A-husets verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Drop-in | Designcentrums verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:00 | Möte | Kårhuset Smörlyckan | 18 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Möte | Kårhuset Hollywood | Enhetsmöte, Utbildningsenheten | 50 | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Möte | Kårhuset Pratsalen | 10 | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 20:30 | Tentamen | V:S1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Drop-in | A-husets verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Drop-in | Designcentrums verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 16:00 | Möte | Kårhuset Smörlyckan | 18 | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Möte | Kårhuset Pratsalen | LTH Kansli BU21 ppt möte | 10 | |||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Exjobbspresentation | 3T C521 | IBYA | 32 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Exjobbspresentation | 3T C522 | IBYI3+IBYV3 | 32 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | V:R1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:15 | Möte | Kårhuset Hollywood | Bilder | 50 | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Drop-in | A-husets verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Drop-in | Designcentrums verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:00 | Möte | E:5146 Snick | PLOG V/L | 8 | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Möte | Navet Ventilen 241 | DDG:s utvecklinggrupp | 6 | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Personalmöte | Kårhuset Pratsalen | 10 | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 20:30 | Tentamen | V:S1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Drop-in | A-husets verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Drop-in | Designcentrums verkstad | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 1739 | |||||||||||||||||||||||||||||
LTH, 100000, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 12:15 | Möte | Navet Videokonferensrum (LTH) 228 | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Möte | Kårhuset Pratsalen | Sammanträde LFN-R | 10 | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Möte | Fys:Gamma (Q111B) | Pradheebha Surendiran | 6 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Möte | Fys:Lambda (Q182) | Pradheebha Surendiran | 6 | |||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 37 | |||||||||||||||||||||||||||||
LUCRAM, 107916, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
LUNARC, 107428, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
LUNARC, 107922, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Lund NanoLab, 107140, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Maskinelement, 107331, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MMEN05 | MMEN05-0117 | Transmissioner, dynamik | Tentamen | M4-pu | Lokal: inst | 107331 | 0 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
Maskinteknologi, 107350, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Matematik LTH, 107151, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Lör Maj 30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FMAN55 | FMAN55-0117 | Kontinuerliga system | Tentamen | D4, E4, F2, M4, Pi2 | MA 10F-J | 107151 | 125 | |||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | FMAB35 | FMAB35-0217 | Flerdimensionell analys med vektoranalys, Tredimensionell vektoranalys | Omtenta | Pi1 | MH:333 | 107151 | 32 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FMAA25, MATB13 | FMAA25-0115, MATB13-0701 | Diskret matematik, Matematik: Diskret matematik | Omtenta, Tentamen | BME4, C4-pv, D4-pv, E4, F1, MATB13, Pi1 | MA 8, Hela | 107151 | 75 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | FMAN45 | FMAN45-0116 | Maskininlärning | Tentamen | D4-bg, D4-mai, E5, F4-bg, F4-bs, F4-fm, F4-mai, F4-r, I4, Pi4-bam | Vic:Victoriastadion 1A, Vic:Victoriastadion 1C, Vic:Victoriastadion1B | 107151 | FMAN45 100 platser | 120 | ||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FMAF05 | FMAF05-0116 | Matematik - System och transformer, System och transformer | Tentamen | D2, E2, E2-ki, I2 | MA 10A-H | 107151 | 200 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FMNF10 | FMNF10-0117 | Numerisk analys | Tentamen | BME4, E3, E3-ki, M4, N4, I3.C | Sparta:B-D | 107151 | 120 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Exjobbspresentation | MH:309A | Exjobbspresentation, Exjobbspresentation Filip Jardby Joakim Ericsson | 48 | |||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | MH:333 | Munta Diskret matematik | 32 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Exjobbspresentation | MH:330 | Nilsson/Engman | 18 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Exjobbspresentation | MH:309A | Examensarbete | 48 | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 11:30 | Internutbildning | MH:330 | Möte | 18 | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Exjobbspresentation | MH:309A | Exjobb Hugo och Nellie | 48 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FMAA55 | FMAA55-0117 | Matematik, linjär algebra | Tentamen | IBYA1, IBYI1, IBYV1, IDA1, IEA1 | 3T C163, 3T C525, 3T C548, 3T E210, 3T E230 | 107151 | 352 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 1236 | |||||||||||||||||||||||||||||
Matematikbiblioteket LTH, 107155, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Matematikcentrum LTH, 107150, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Ons Juni 3 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Möte | MH:330 | Styrelsemöte | 18 | |||||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 10:45 | Undervisning | MH:330 | seminarium, Prov av utrustningen inför seminarium. | 18 | |||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 36 | |||||||||||||||||||||||||||||
Matematisk fysik LTH, 107130, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Matematisk statistik LTH, 107152, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Lör Maj 30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FMSF65, MASC05 | FMSF65-0117, MASC05-0702 | Försöksplanering, Matematisk statistik: Försöksplanering, Tentamen, Tenta | Tentamen | BME4, D4, E4, F4-bm, MASC05, MLIV1, MWIR2, N4, Pi4-biek, W3 | Sparta:A | 107152 | 40 | |||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FMSF55 | FMSF55-0117 | Matematisk statistik, allmän kurs, Tentamen | Tentamen | C2, C2-ki, M3 | Vic:Victoriastadion 2-HELA | 107152 | 160 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FMSF45, MASB03 | FMSF45-0117, MASB03-0705 | Matematisk statistik, allmän kurs, Matematisk statistik för fysiker, Tentamen | Tentamen | F3 | Vic:Victoriastadion 3C-D | 107152 | 80 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FMSN55, MASM15 | FMSN55-0117, MASM15-0703 | Statistisk modellering av extremvärden, Matematisk statistik: Statistisk modellering av extremvärden, Tentamen, Tenta | Tentamen | D4, F4-fm, I4-fir, MASM15, Pi4-biek, Pi4-fm | Vic:Victoriastadion 3A-B | 107152 | 80 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Möte | MH:227 | Seminarium | 32 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Tentamen | MH:228 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 1032 | |||||||||||||||||||||||||||||
MATERIALKEMI, 107712, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Materialteknik, 107146, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | FKMA05 | Material | Självstudier | KID1 | 107146 | 0 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | FKMA05 | Material | Självstudier | KID1 | 107146 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | FKMA05 | Material | Självstudier | KID1 | 107146 | 0 | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FKMN10 | FKMN10-0109 | Högtemperaturmaterial | Tentamen | M4, MPRR1, N4 | M:2383 | 107146 | 30 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | FKMA05 | Material | Självstudier | KID1 | 107146 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | FKMA05 | Material | Självstudier | KID1 | 107146 | 0 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | FKMA05 | Material | Självstudier | KID1 | 107146 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FKMA05 | FKMA05-0117 | Material | Tentamen | KID1 | M:IP1 (M:1431) | 107146 | Subject to change | 28 | ||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 58 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mekanik, 107147, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
MEMBRANTEKNIK, 107921, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Mikroskopicentrum, 107739, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Miljö- och energisystem, 107181, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | VTVA05 | VTVA05-0114 | Hållbart byggande, Miljökunskap | Tentamen | L1 | MA 10A-B | 107181 | 50 | |||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | FMIF35 | FMIF35-0116 | Hållbar utveckling med elektrotekniskt perspektiv | Tentamen | E3, E3-ki | Kårhusets Gasquesal | 107181 | 120 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | FMIN45, TFRP01 | Miljökonsekvensbeskrivning | Inlämn | L4-fr, TFRP01, W4-ms | 107181 | Inlämning av hemtenta kl 12.00 | 0 | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | VTVA05 | VTVA05-0214 | Hållbart byggande, Husbyggnadsteknik | Tentamen | L1 | MA 10I-J | 107181 | 50 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | FMIF55 | FMIF55-0119 | Hållbar utveckling, Tentamen | Tentamen | F3 | MA 9C-F | 107181 | 100 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 320 | |||||||||||||||||||||||||||||
MMK, 107332, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
NanoLund, 107127, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Ons Juni 3 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Möte | Fys:Lambda (Q182) | 6 | ||||||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 14:30 | Möte | Fys:Lambda (Q182) | 6 | ||||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 12 | |||||||||||||||||||||||||||||
Nanometerforskning, 107904, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
NGIL (NEXT GENERATION INNOVATIVE L), 107923, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Numerisk analys LTH, 107154, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
PLE, 107740, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
POLYMERTEKNOLOGI, 107733, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Produktionsekonomi, 107312, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Lör Maj 30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MIOF25 | MIOF25-0117 | Industriell ekonomi, fortsättningskurs, Tentamen | Tentamen | I2 | Kårhusets Gasquesal | 107312 | 120 | |||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MIOF20 | MIOF20-0217 | Företagsorganisation | Tentamen | B4, BME4, C4, D4-se, E3, F4, I1, K4, M3 | Vic:Victoriastadion 1-HELA | 107312 | 160 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | MION45 | MION45-0116 | Produktionsstrategi, Produktionsledning | Tentamen | E4-pla, I4-lf, M4-lp, MLOG1 | Sparta:D | 107312 | 40 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 320 | |||||||||||||||||||||||||||||
Produktutveckling, 107341, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MMKN41 | MMKN41-0217 | Konstruktion i polymera kompositmaterial, Tentamen | Tentamen | M4-pu, MD4 | DC:243, DC:467 Seminarierum, DC:567 Seminarierum | 107341 | 96 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 16:45 | Exjobbspresentation | DC:304 Seminarierum | 35 | ||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 15:45 | Exjobbspresentation | DC:467 Seminarierum | 30 | ||||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MMKF30 | MMKF30-0117 | Hydraulik och pneumatik | Tentamen | M4-pu | DC:467 Seminarierum | 107341 | 30 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Exjobbspresentation | DC:304 Seminarierum | 35 | ||||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 226 | |||||||||||||||||||||||||||||
PROJEKTERINGSMETODIK, 107561, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Reglerteknik, 107161, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Lör Maj 30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FRTN01 | FRTN01-0114 | Realtidssystem, Tentamen | Omtenta | BME4, C4, D4-is, D4-se, D4-ssr, E4-ra, F4-r, I4-pvs, M4-me, M4-tt, Pi4-pv | Sparta:B | 107161 | 40 | |||||||||||||||||||||
v 23 | Fre Juni 5 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FRTF10, FRTN25 | FRTF10-0117, FRTN25-0115 | Systemteknik, Processreglering, Tentamen | Tentamen | B4-pt, K4-p, W3 | Kårhusets Gasquesal | 107161 | 120 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FRTN30 | FRTN30-0115 | Nätverksdynamik, Tentamen | Tentamen | D4-mai, E4-ra, F4-fm, F4-r, I4, I4-fir, Pi4 | MA 10I-J | 107161 | 50 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 210 | |||||||||||||||||||||||||||||
Riskhantering&Samhällssäkerhet, 107473, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Strategiska stiftelsen PCC, 107906, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Supplemental Instruction, 107803, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
TECHNOLOGY MANAGEMENT, 107437, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Teknik och samhälle, 107460, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Teknisk akustik, 107422, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Teknisk ekonomi och logistik, 107310, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Teknisk geologi, 107452, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VTGF05 | VTGF05-0111 | Geoteknologi | DistansCovid19, Tentamen | BI3 | 107452 | Distanstentamen som effekt av Covid 19 | 0 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VTGF01 | VTGF01-0119 | Bergmekanik och bergbyggnad, Tentamen | Tentamen | V3 | Vic:Victoriastadion 2A-C | 107452 | Tentamen genomförs på distans kl.8:00-13 | 120 | ||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VTGA05 | VTGA05-0108 | Teknisk geologi | DistansCovid19, Tentamen | W1 | MA 8, Hela | 107452 | Se detaljer under VTGA05 i Canvas | 75 | ||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 195 | |||||||||||||||||||||||||||||
Teknisk logistik, 107311, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MTTN60 | MTTN60-0116 | Verksamhetsutveckling, Processbaserad verksamhetsutveckling | Tentamen | I4-lf, M4-lp, MD4, MLOG1 | Vic:Victoriastadion 1C, Vic:Victoriastadion1B | 107311 | 80 | |||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | MTTN80 | MTTN80-0117 | Logistik i försörjningskedjor | Tentamen | E4-pla, I4-lf, M4-lp, MLOG1 | Vic:Victoriastadion 1A, Vic:Victoriastadion1B | 107311 | 80 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 160 | |||||||||||||||||||||||||||||
Teknisk mikrobiologi, 107726, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Ons Juni 3 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Möte | Svante Arrhenius-rummet | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 12 | |||||||||||||||||||||||||||||
Teknisk vattenresurslära, 107442, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VVRN35 | VVRN35-0117 | Hydromekanik | Tentamen | MWLU1, V4-vr, W4-vr | Sparta:A | 107442 | 40 | |||||||||||||||||||||
10:30 - 13:00 | VVAF01 | VA-teknik | Kons | V2 | 107442 | Frågestund inför tentamen, https://lu-se.zoom.us/j/305031849 | 0 | ||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VVRN20 | VVRN20-0114 | Vatten, samhälle och klimatförändringar | Tentamen | MWLU1, V4-vr, W4-vr | Eden 025-026 | 107442 | 83 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Disputation | V:B | 110 | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Disputation | V:Konferensrum1 | 20 | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Möte | V:Konferensrum1 | 20 | ||||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 273 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tekniskt basår, 107804, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Ons Juni 3 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | TBAA01 | TBAA01-0314 | Tekniskt basår, Matematik 4, Del b | Omtenta | TB1 | 3T C525 | 107804 | 48 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 48 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tillämpad biokemi, 107715, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | KBKN10 | Bioinformatik | Deadline, Inlämn | B4-mb, MBIO1 | 107715 | Home exam end | 0 | ||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:00 | Tentamen | KC:Hydrargyrum | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KBKF01 | KBKF01-0117 | Genteknik, Genteknik, teori | Tentamen | B3, MBIO1 | MA 8, Hela | 107715 | 75 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 87 | |||||||||||||||||||||||||||||
Trafik och väg, 107461, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VTTN10 | VTTN10-0111 | Kollektivtrafik | Tentamen | V4-tv | V:H | 107461 | 0 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VGMA05 | VGMA05-0117 | Geodetisk mätningsteknik | Tentamen | IBYA1, IBYI1, IBYV1 | 3T C163, 3T E210, 3T E230 | 107461 | 220 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | VTVF35 | VTVF35-0210 | Trafikstyrning och telekommunikation inom spårtrafiken, Del 2 | Tentamen | IBYI2 | 3T E413 | 107461 | 64 | |||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | VGMF10 | VGMF10-0111 | Geodesi | Tentamen | IBYI3, IBYV3, L3, L4-gi, V4-at, V4-tv | MA 10H | 107461 | 25 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VTVF90 | VTVF90-0118 | Design av väg- och gaturummet | Tentamen | IBYV2 | 3T E413 | 107461 | 64 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 373 | |||||||||||||||||||||||||||||
Trafikflyghögskolan, 107850, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | FLYF10 | Management inom flygbranschen | Förel/Övn | T-FLYF10-20V | V:N2 | 107850 | 24 | ||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | FLYF10 | Management inom flygbranschen | Förel/Övn | T-FLYF10-20V | V:N2 | 107850 | 24 | ||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | FLYF10 | Management inom flygbranschen | Förel/Övn | T-FLYF10-20V | V:Dator25 | 107850 | 12 | ||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | FLYF10 | Management inom flygbranschen | Förel/Övn | T-FLYF10-20V | V:Dator25 | 107850 | 12 | ||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 72 | |||||||||||||||||||||||||||||
TRAINING REGIONS RESEARCH CENTRE, 107441, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Vattenhallen LTH, 107975, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
YTH, 107746, LTH
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Deltentamen
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Diagnostiskt prov
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Digital tentamen
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Lör Maj 30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Digital tentamen | LUX C216 | Digital tentamen, Sektion 3 SOL. | 20 | |||||||||||||||||||||||||
09:30 - 17:00 | Digital tentamen | LUX C224 | 16 | ||||||||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
07:45 - 14:30 | Digital tentamen | Crafoord II | Omtentamen Konstitutionell rätt VT20 | 13 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | NODA13, NODB04 | NODA13-1603, NODB04-0701 | Danska: Grundkurs, Skriftlig danska | DigTenta, DistansCovid19 | NODA13, NODB04 | 500107 | Examination via zoom! | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Digital tentamen | LUX C224 | 16 | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | SVEA14 | SVEA14-1702 | Svenska som andraspråk: Grundkurs, Andraspråksinlärning och flerspråkighet | DigTenta, DistansCovid19, Omtenta | SVEA14 halvfart, SVEA14 heltid | SOL Datorsal (PC) B054 | 500106 | Föranmälan krävs! Anmälan till omtentor görs via studentportalen eller via mejl till linnea.lundahl@sol.lu.se. Register for retake exams via the Studentportal or by contacting Linnea Lundahl at linnea.lundahl@sol.lu.se. | 18 | ||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:30 | LAGA01 | Introduktion till juridiken, allmän rättslära och konstitutionell rätt | DigTenta, Omtenta | Grupp Alla | 202011 | Omtentamen (hemtentamen pga.covid-19)i Konstitutionell rätt (VT20) | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 15:00 | Digital tentamen | Crafoord II | Ordinarie tentamen Straffrätt och straffprocessrätt VT20 | 13 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DSKN44 | DSKN44-1502 | Äldres hälsa och ohälsa, Förskrivning av förbrukningsartiklar | DigTenta, Omtenta | DSKN44-T2 | 314957 | Förskrivning av förbrukningsartiklar | 0 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | LAGE02 | Straffrätt och straffprocessrätt | DigTenta | Grupp Alla | MA 9, Hela | 202011 | Ordinarie tentamen Straffrätt och straffprocessrätt VT20 | 150 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | NODA13, NODB09 | NODA13-1604, NODB09-1001 | Danska: Grundkurs, Historia, samhälle och kultur i Danmark | DigTenta, DistansCovid19 | NODA13, NODB09 | 500107 | Examination via zoom, All undervisning sker online via zoom. Var god se mer information via Canvas på http://canvas.education.lu.se. | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 20:00 | Digital tentamen | LUX C224 | 16 | ||||||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Digital tentamen | LUX C224, SOL Lingvisten L207 | 50 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | LAGC02 | Den sociala dimensionen | DigTenta | Grupp Alla | 202011 | Ordinarie tentamen LAGC02 VT20 | 0 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | SBMN23 | SBMN23-2001, SBMN23-2002 | Förlossningsvård, postnatal och neonatal vård, 2001 Förlossningsvård postnatal vård, 2002 Neonatologi och neonatal omvårdnad | DigTenta, DistansCovid19 | SBMN23 | 314957 | Enskild digital hemtentamen på egen dator. Del 1 Neo-frågor kl. 9-10. Del 2 MCQ (multiple choice questions) kl. 10.30-11.10. Del 3 Obsterik-fall kl. 12.30-13.30 | 0 | |||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | JUCN21 | Environmental Law in an International Context. | DigTenta, DistansCovid19 | Grupp Alla | Home exam | 202011 | CANCELLED (Re-take of home exam) | 0 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Digital tentamen | LUX C216 | Digital Tentamen, Sektion 3 SOL. | 20 | |||||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 332 | |||||||||||||||||||||||||||||
Dugga
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Examination
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Lör Maj 30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Examination | C313/14 | 106 | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 21:00 | Examination | A301 Rosenberg | Examen - Mirza Kucukovic | 383 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Examination | B313 | 8 | ||||||||||||||||||||||||||
Sön Maj 31 | |||||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Examination | A301 Rosenberg | Examen - Daniel Guas | 383 | |||||||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 12:00 | BIMM70-72 | Biomedicin: Examensarbete på mastenivå, Biomedicin: Examanensarbete på mastenivå | Exam | BIMM70-72 | BMC I 1245, BMC I 1250 | 314953 | Master's Thesis in Biomedicine | 24 | |||||||||||||||||||||
07:30 - 12:30 | Examination | Rune Grubb-salen | KUL | 83 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | K-m_sj-0181 | Självständigt arbete I examination | Exam | grp 3100 | A303 Lilla salen | 458501 | 150 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Examination | G:a Lungkliniken 132, G:a Lungkliniken 417, G:a Lungkliniken 421 | 28 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | IDEM05 | Examensarbete för konstnärlig masterexamen i design | Blockschema, Exam, Redov | MID2 | DC:Stora hörsalen | 107342 | 94 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | M-RÖNTGEN | Röntgensjuksköterskeprogram | Exam | RTG-T6 | C333 | 314956 | , Individuell skriftlig examination i SAL. RSJD14 1406 Läkemedelshantering. Anmälningsingången är öppen och stänger 200525. | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | PPTN71 | Psykologi:Teoretisk bas | Exam | SAPST-18H-KOBV | G:a Kirurgen 144 (Hus R 144) | 253099 | Examinationsseminarium | 42 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | RSJD22 | Radiografi VI: Specifika undersökningar och interventioner | Exam | RSJD22-T6 | 314956 | i form av skriftligt individuellt arbete inför examinationsseminariet i 1506b Case den 8 juni. Uppgifterna inkl instruktioner hämtas på Moodle tidigast kl 09.00. Uppladdning senast tisdag 2 juni kl 16.00. | 0 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | STVP37 | Statsvetenskap: Europa i globala relationer | DistansCovid19, Exam, Sem | STVP37 | Eden 366 | 253091 | 12 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | Examination | A200 Liljefors | Träblåsbeting | 50 | |||||||||||||||||||||||||
09:15 - 16:00 | ARKN10 | Arkeologi och antikens historia: Digital arkeologi, Virtual Reality i arkeologi | DistansCovid19, Exam | ARKN10 | SOL Absalon A035d | 500055 | freelab | 23 | |||||||||||||||||||||
09:15 - 16:00 | DSKN44 | Äldres hälsa och ohälsa | Exam, Obl, Sem | DSKN44-T2 | C315 | 314957 | Vårdhygien i hemsjukvård | 40 | |||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | PPTS01 | Psykologi: Teoretisk bas | Exam | SAPST-18H-KOBU | G:a Paviljongen 206 (Hus P 206) | 253099 | Examinationsseminarium | 30 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 17:00 | Examination | A301 Rosenberg | Spärrad, Claes-Bertil Nilsson | 383 | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | EXTA56 | Verksamhetsförlagd utbildning i sjukvården | Exam | BME1 | Kardiologens arbetsavdelning, EA15 | 314300 | Individuell uppföljning | 0 | |||||||||||||||||||||
12:15 - 17:15 | BIMM70-72 | Biomedicin: Examensarbete på mastenivå, Biomedicin: Examanensarbete på mastenivå | Exam | BIMM70-72 | BMC I 1251, BMC I 1253 | 314953 | 24 | ||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 | Examination | C201 | Beting FVM | 30 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | M-RÖNTGEN | Röntgensjuksköterskeprogram | Exam | RTG-T4 | C333 | 314956 | Individuell skriftlig tentamen i SAL. RSJI12 Läkemedelshantering. Anmälningsingången är öppen och stänger 200525. | 0 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | PPTS02 | Psykologi: Psykopatologi - diagnostik | Exam | SAPST-18H-KOBU | G:a Paviljongen 124 (Hus P 124) | 253099 | 20 | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 22:00 | Examination | A301 Rosenberg | Examen - Axel Andersson, Master - trumpet | 383 | |||||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 18:00 | Examination | G:a Lungkliniken 132, G:a Lungkliniken 236, G:a Lungkliniken 421, Hus G 139-140 | 48 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | PSPR13 | Kurs 13: Klinisk psykologi II | Exam | TE 9 13:2 | G:a Paviljongen 209 (Hus P 209), G:a Paviljongen 211 (Hus P 211) | 253099 | 20 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | IDEM05 | Examensarbete för konstnärlig masterexamen i design | Blockschema, Exam, Redov | MID2 | DC:Stora hörsalen | 107342 | 94 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | SKDK11, SKOK11 | Examensarbete för kandidatexamen i strategisk kommunikation och digitala medier, Examensarbete för kandidatexamen i strategisk kommunikation | Exam | SKDK11, SKOK11 | 253209 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | STVP37 | Statsvetenskap: Europa i globala relationer | DistansCovid19, Exam, Sem | STVP37 | G:a Paviljongen 008 (Hus P 008) | 253091 | 16 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 21:00 | Examination | A200 Liljefors | Examen, Reserverad för examen | 50 | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | BIMM70-72 | Biomedicin: Examensarbete på mastenivå, Biomedicin: Examanensarbete på mastenivå | Exam | BIMM70-72 | BMC I 1251, BMC I 1253 | 314953 | 24 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | EXTA56 | Verksamhetsförlagd utbildning i sjukvården | Exam | BME1 | Kardiologens arbetsavdelning, EA15 | 314300 | Individuell uppföljning | 0 | |||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 | Examination | C201 | Beting FVM | 30 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | PPTN71, PPTS01 | Psykologi:Teoretisk bas, Psykologi: Teoretisk bas | Exam | SAPST-18H-KOBU-V | G:a Kirurgen 144 (Hus R 144) | 253099 | Examinationsseminarium | 42 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | PSPR13 | Kurs 13: Klinisk psykologi II | Exam | TE 9 13:2 | G:a Paviljongen 209 (Hus P 209), G:a Paviljongen 211 (Hus P 211) | 253099 | 20 | ||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 18:00 | Examination | G:a Lungkliniken 132, G:a Lungkliniken 236, G:a Lungkliniken 421, Hus G 139-140 | 48 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | SANK02 | SANK02-1403 | Socialantropologi: Kandidatkurs, Examensarbete för kandidatexamen | Exam | SANK02 | G:a Lungkliniken 133 | 253072 | 20 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | UTVK03 | Sociologi: Kandidatuppsats i utvecklingsstudier | Exam | UTVK03 | G:a Lungkliniken 417 | 253075 | 10 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | IDEM05 | Examensarbete för konstnärlig masterexamen i design | Blockschema, Exam, Redov | MID2 | DC:Stora hörsalen | 107342 | 94 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | M-RÖNTGEN | Röntgensjuksköterskeprogram | Exam | RTG-T4 | 314956 | Individuell skriftlig tentamen via Moodle. ÄNDRAT DATUM OCH KLOCKSLAG. TENTAN OMFATTAR ENBART 1603 - Matspjälkning, endokrinologi, reproduktion och urinvägar. Anmälningsingången är öppen och stänger 200526. Du som anmälde dig till tentan 200418 är automatiskt anmälda - även de som redan har anmält sig till 200529. Länk till tentasidan återfinns till höger i schemat. | 0 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | PSPR11 | Kurs 11: Valbar fördjupning | Exam | Grupp 3 | G:a Kirurgen 144 (Hus R 144) | 253099 | 42 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | RSJD22 | Radiografi VI: Specifika undersökningar och interventioner | Exam | RSJD22-T6 | 314956 | individuell hemtenta i 1506a. Tentan återfinns i Moodle och är öppen 190603 kl 09.00 - 190609 kl 12.00. | 0 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | RSJD25 | Anatomi, fysiologi, mikrobiologi och farmakologi | Exam | RSJD25-T2 | 314956 | Individuell skriftlig tentamen via Moodle. ÄNDRAT DATUM OCH KLOCKSLAG. TENTAN OMFATTAR ENBART 1801 Matspjälkning, endokrinologi, reproduktion och urinvägar. Anmälningsingången är öppen och stänger 200526. Du som anmälde dig till tentan 200418 är anmäld - likasom de som senare har anmält sig till tentan 200529. Länk till tentasidan återfinns till höger i schemat. | 0 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Examination | Eden 367 | 33 | ||||||||||||||||||||||||||
09:30 - 11:30 | SJSD24 | Vetenskapsteori och metod II | Exam, Sem | SJSD24-T4 | 314956 | Omexamination opponering och försvar av projektplan. Ytterligare information vg se Bokningslistan. | 0 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | SJSG15 | Personcentrerad vård och lärande vid symtom och tecken på ohälsa | Exam, Rollspel | SJSG15-T3.BG01-02 | B235 | 314956 | Lärande i personcentrerad vård | 32 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | SOAN50 | Socialt arbete: Utvärderingsteori och utvärderingsmodeller | Exam | SOAN50 Lund | G:a Köket 107 (Sh:107), G:a Köket 108 (Sh:108) | 253191 | 70 | ||||||||||||||||||||||
11:45 - 13:15 | SJSG15 | Personcentrerad vård och lärande vid symtom och tecken på ohälsa | Exam, Rollspel | SJSG15-T3.BG03-04 | B235 | 314956 | 32 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | M-RÖNTGEN | Röntgensjuksköterskeprogram | Exam | RTG-T4 | 314956 | 6, Individuell skriftlig tentamen via Moodle. ÄNDRAT KLOCKSLAG. TENTAN OMFATTAR ENBART 1604 - Mikrobiologi och farmakologi. Anmälningsingången är öppen och stänger 200526. Du som anmälde dig till tentan 200418 är automatiskt anmälda till den 29 maj. Länk till tentasidan återfinns till höger i schemat. | 0 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | RSJD25 | Anatomi, fysiologi, mikrobiologi och farmakologi | Exam | RSJD25-T2 | 314956 | Individuell skriftlig tentamen via Moodle. ÄNDRAT DATUM OCH KLOCKSLAG. TENTAN OMFATTAR ENBART 1802 - Mikrobiologi och farmakologi. Anmälningsingången är öppen och stänger 200526. Du som anmälde dig till tentan 200418 är automatiskt anmäld - likaså senare anmälningar. Länk till tentasidan återfinns till höger i schemat. | 0 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | PSPR11 | Kurs 11: Valbar fördjupning | Exam | Grupp 1 | G:a Paviljongen 008 (Hus P 008) | 253099 | 16 | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | KRMK10, TLVK10 | Kyrko- och missionsstudier: Examensarbete för kandidatexamen, Tros- och livsåskådningsvetenskap: Examensarbete för kandidatexamen | Exam, Sem | CTR | LUX B353 | 500500 | Examination | 16 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 15:30 | SJSG15 | Personcentrerad vård och lärande vid symtom och tecken på ohälsa | Exam, Rollspel | SJSG15-T3.BG05-06 | B235 | 314956 | Lärande i personcentrerad vård | 32 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Examination | Eden 367 | 33 | ||||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | RÄSA03 | RÄSA03-2003 | Rättssociologi: Grundkurs, Delkurs 3, Tillämpning - utredning | Exam | RÄSA03 | 253207 | Uppladdning av utredningsrapport i Canvas | 0 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 18:00 | Examination | G:a Lungkliniken 132, G:a Lungkliniken 421, Hus G 139-140 | 38 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | BIMM70-72 | Biomedicin: Examensarbete på mastenivå, Biomedicin: Examanensarbete på mastenivå | Exam | BIMM70-72 | BMC I 1245, BMC I 1250 | 314953 | Master's Thesis in Biomedicine | 24 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | PSPR13 | Kurs 13: Klinisk psykologi II | Exam | TE 9 13:2 | G:a Paviljongen 209 (Hus P 209), G:a Paviljongen 211 (Hus P 211) | 253099 | 20 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | PSYD32 | PSYD32-1603 | Psykologi: Arbets- och organisationspsykologi, Människan i det flexibla arbetslivet | Exam, Sem | PSYD32.A | G:a Polikliniken 123 (Hus M 123) | 253099 | Se schema på kursens websida. Del- och helkursvärdering | 30 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | PSYD32 | PSYD32-1603 | Psykologi: Arbets- och organisationspsykologi, Människan i det flexibla arbetslivet | Exam, Sem | PSYD32.B | G:a Polikliniken 124 (Hus M 124) | 253099 | Se schema på kursens websida. Del- och helkursvärdering | 42 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SKOM12 | Examensarbete för masterexamen | Exam | SKOM12 | 3T C525 | 253209 | 48 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SKOM12 | Examensarbete för masterexamen | Exam | SKOM12 | 3T: Strategen C324 | 253209 | 16 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SOPA63 | Självständigt arbete (examensarbete) | Exam | SOPA63 Hbg | 3T C165 | 253191 | 10 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SOPA63 | Självständigt arbete (examensarbete) | Exam | SOPA63 Hbg | 3T C166 | 253191 | 10 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SOPA63 | Självständigt arbete (examensarbete) | Exam | SOPA63 Hbg | 3T C625 | 253191 | 10 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SOPA63 | Självständigt arbete (examensarbete) | Exam | SOPA63 Hbg | 3T C626 | 253191 | 10 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SOPA63 | Självständigt arbete (examensarbete) | Exam | SOPA63 Lund | G:a Köket 038 (Sh:038), G:a Köket 050 (Sh:050), G:a Köket 051 (Sh:051), G:a Köket 052 (Sh:052), G:a Köket 107 (Sh:107) | 253191 | Uppsatsexamination | 79 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Examination | G:a Lungkliniken 129, G:a Lungkliniken 417 | 18 | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 08:45 | RÄSK02 | Rättssociologi: Examensarbete för kandidatexamen | Exam, Inlämn | RÄSK02 | 253207 | kl 9 Slutlig inlämning av examensarbetet för examination | 0 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | PSPB18 | Kurs 8: Verksamhetsförlagd utbildning | Exam | Grupp 1-3 | G:a Kirurgen 144 (Hus R 144) | 253099 | Professionsarbete | 42 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | SOAM20-22 | Socialt arbete: Examensarbete för magisterexamen, Socialt arbete: Examensarbete för masterexamen | Exam | SOAM20 heltid, SOAM21 heltid, SOAM22 heltid | G:a Kirurgen 148 (Hus R 148) | 253191 | 24 | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 15:00 | ÄUVN08 | UVK 8 - Utbildningsvetenskapliga perspektiv och forskningsansatser | DistansCovid19, Exam, Sem | ÄUVN08 | LUX A232 | 500600 | 14 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | SJSG15 | Personcentrerad vård och lärande vid symtom och tecken på ohälsa | Exam, Rollspel | SJSG15-T3.BG07-08 | B235 | 314956 | Lärande i personcentrerad vård | 32 | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | SOPM21 | Professionellt socialt arbete | Exam | SOPM21 Hbg, SOPM21 Lund | 253191 | Examensceremonin flyttas till 11 september och hålls i universitets aula i Lund. Obs! Ceremonin är digital om det under hösten finns restriktioner på grund av Covid-19. | 0 | ||||||||||||||||||||||
11:45 - 13:15 | SJSG15 | Personcentrerad vård och lärande vid symtom och tecken på ohälsa | Exam, Rollspel | SJSG15-T3.BG09-10 | B235 | 314956 | 32 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | PSPB18 | Kurs 8: Verksamhetsförlagd utbildning | Exam | Grupp 4-6 | G:a Kirurgen 144 (Hus R 144) | 253099 | Professionsarbete | 42 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | PSPR13 | Kurs 13: Klinisk psykologi II | Exam | TE 9 13:2 | G:a Paviljongen 209 (Hus P 209), G:a Paviljongen 211 (Hus P 211) | 253099 | 20 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | PSYD32 | PSYD32-1603 | Psykologi: Arbets- och organisationspsykologi, Människan i det flexibla arbetslivet | Exam, Sem | PSYD32.C | G:a Polikliniken 123 (Hus M 123) | 253099 | Se schema på kursens websida. Del- och helkursvärdering | 30 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | PSYD32 | PSYD32-1603 | Psykologi: Arbets- och organisationspsykologi, Människan i det flexibla arbetslivet | Exam, Sem | PSYD32.D | G:a Polikliniken 124 (Hus M 124) | 253099 | Se schema på kursens websida. Del- och helkursvärdering | 42 | ||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | KRMK10, TLVK10 | Kyrko- och missionsstudier: Examensarbete för kandidatexamen, Tros- och livsåskådningsvetenskap: Examensarbete för kandidatexamen | Exam, Sem | CTR | LUX B417 | 500500 | Examination | 20 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 15:30 | SJSG15 | Personcentrerad vård och lärande vid symtom och tecken på ohälsa | Exam, Rollspel | SJSG15-T3.BG11-12 | B235 | 314956 | Lärande i personcentrerad vård | 32 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | BIMM21 | Biomedicin: Tumörbiologi | Exam | BIMM21 | Segerfalksalen | 314953 | 65 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | BIMM70-72 | Biomedicin: Examensarbete på mastenivå, Biomedicin: Examanensarbete på mastenivå | Exam | BIMM70-72 | BMC I 1251, BMC I 1253 | 314953 | 24 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | PSPR13 | Kurs 13: Klinisk psykologi II | Exam | TE 9 13:2 | G:a Paviljongen 017 (Hus P 017), G:a Paviljongen 019 (Hus P 019) | 253099 | 24 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SKOM12 | Examensarbete för masterexamen | Exam | SKOM12 | 3T C547 | 253209 | 36 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SKOM12 | Examensarbete för masterexamen | Exam | SKOM12 | 3T C621 | 253209 | 40 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SKOM12 | Examensarbete för masterexamen | Exam | SKOM12 | 3T: Strategen C324 | 253209 | 16 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SOPA63 | Självständigt arbete (examensarbete) | Exam | SOPA63 Hbg | 3T C165 | 253191 | 10 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SOPA63 | Självständigt arbete (examensarbete) | Exam | SOPA63 Hbg | 3T C166 | 253191 | 10 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SOPA63 | Självständigt arbete (examensarbete) | Exam | SOPA63 Hbg | 3T C625 | 253191 | 10 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SOPA63 | Självständigt arbete (examensarbete) | Exam | SOPA63 Hbg | 3T C626 | 253191 | 10 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | SOPA63 | Självständigt arbete (examensarbete) | Exam | SOPA63 Lund | G:a Köket 038 (Sh:038), G:a Köket 050 (Sh:050), G:a Köket 051 (Sh:051), G:a Köket 052 (Sh:052), G:a Köket 107 (Sh:107) | 253191 | Uppsatsexamination | 79 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Examination | G:a Lungkliniken 132, G:a Lungkliniken 236, G:a Lungkliniken 417, G:a Lungkliniken 421 | 38 | ||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:00 | ATPB36 | Arbetsterapi: Psykisk ohälsa | Exam | ATPB36 | C181 | 314960 | Pre examination i sjukdomslära enligt TBL, steg 1, individuell examination. | 50 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | SKDK11, SKOK11 | Examensarbete för kandidatexamen i strategisk kommunikation och digitala medier, Examensarbete för kandidatexamen i strategisk kommunikation | Exam | SKDK11, SKOK11 | 253209 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | SOAM20-22 | Socialt arbete: Examensarbete för magisterexamen, Socialt arbete: Examensarbete för masterexamen | Exam | SOAM20 heltid, SOAM21 heltid, SOAM22 heltid | G:a Köket 208 (Sh:208) | 253191 | 30 | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | RSJE18 | Ledarskap, informatik och kvalitetsarbete | Exam, Obl | RSJE18-T4 | C333 | 314956 | , i grupp. Kvalitetsarbete/förbättrings- arbete, | 54 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | SASI01 | Grön ekonomi - lärdomar från Skandinavien | Exam | SASI01 | 859520 | Web based | 0 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | SMMV28 | Destinationsutveckling och destinationsmarknadsföring | Exam | SMMV28 | Digital | 253211 | 0 | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | ATPB36 | Arbetsterapi: Psykisk ohälsa | Exam | ATPB36 | 314960 | Pre examination i sjukdomslära enligt TBL, steg 2, gruppexamination. | 0 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | M-RÖNTGEN | Röntgensjuksköterskeprogram | Exam | RTG-T6 | 314956 | Skriftlig enskild hemtenta. RSJD14 1202 Patologi, omvårdnad, behandling, diagnostik II. Anmälningsingången är öppen och stänger 200531. | 0 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | PSPR11 | Kurs 11: Valbar fördjupning | Exam | Grupp 2 | G:a Paviljongen 008 (Hus P 008) | 253099 | 16 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | PSPR11 | Kurs 11: Valbar fördjupning | Exam | Grupp 3 | G:a Kirurgen 144 (Hus R 144) | 253099 | 42 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | RSJD27 | Den medicinska bilden II | Exam | RSJD27-T4 | 314956 | Individuell skriftlig hemtenta. 1801 Patologi, omvårdnad, behandling, diagnostik II. Anmälningsingången är öppen och stänger 200531. Länk till tentasidan återfinns till höger i schemat. | 0 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | SMMV28 | Destinationsutveckling och destinationsmarknadsföring | Exam | SMMV28 | Digital | 253211 | 0 | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | ILHS17 | Idé- och lärdomshistoria: Svensk idé- och lärdomshistoria | Exam | ILHS17 | LUX C215 | 500305 | 16 | ||||||||||||||||||||||
14:45 - 15:00 | ETNA14 | Etnologi med kulturanalytisk inriktning, grundkurs | Exam, Inlämn | ETNA14 | 500301 | Inlämning av examinationsuppgift | 0 | ||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 4373 | |||||||||||||||||||||||||||||
Examination enskild
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Examination medsittning
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | M-KM2 | M-Hud | Klinisk medicin 2, Dermatologi och venereologi | ExamMedsit | KM2.L gr 05-06 | Hudklin föreläsningssal | 314952 | DOPS | 25 | ||||||||||||||||||||
15:45 - 16:30 | M-KM2 | M-Hud | Klinisk medicin 2, Dermatologi och venereologi | ExamMedsit | KM2.L gr 07-08 | Hudklin föreläsningssal | 314952 | DOPS | 25 | ||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | M-KM2 | M-NL | Klinisk medicin 2, Neurologi | ExamMedsit | KM2.L gr 03 | Neurologens mott Lund | 314952 | MiniCEX | 0 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | M-KM2 | M-NL | Klinisk medicin 2, Neurologi | ExamMedsit | KM2.L gr 04 | Avd 25/27, Neurologen 25 | 314952 | DOPS-ex | 0 | ||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 50 | |||||||||||||||||||||||||||||
Examination muntlig
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 16:00 | ÄUVD05 | Bedömning av kunskaper och betygssättning | DistansCovid19, ExamMuntlig | ÄUVD05 | 500600 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | ÄUVD05 | Bedömning av kunskaper och betygssättning | DistansCovid19, ExamMuntlig | ÄUVD05 | 500600 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
Examination portföljsamtal
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | M-KM2 | M-Reuma | Klinisk medicin 2, Reumatologi | ExamPortfSamt | KM2 M gr 3a-b | Konf.rum Reumamott Jan Waldenströms gata 1B pl 1 | 314952 | Avslutning | 0 | ||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
Examination praktisk
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tis Juni 2 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:30 | M-KM3 | Klinisk medicin 3 | ExamPraktisk | KM3.H-Helkurs, KM3.L-Helkurs, KM3.M-Helkurs | Practicum Hbg KTC, Practicum Lund KTC, Practicum Malmö KTC | 314952 | Examinationsort slumpas. | 0 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
Examination redovisningsseminarium
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | BIMK90 | Biomedicin: Examensarbete på kandidatnivå | ExamRedovisnSem | BIMK90 | BMC I 1254 | 314953 | 16 | ||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | IMEN46 | Näringslivsrådgivning - miljöstrategiskt arbete i praktiken | ExamRedovisnSem | XA_EMP1 | IIIEE:133 | 859520 | M Final presentation | 36 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | M-KM2 | M-Inf | Klinisk medicin 2, Infektion | ExamRedovisnSem | KM2 M gr 1a-b, KM2 M gr 2a-b | 314952 | Antibiotikasammanfattning, med dugga | 0 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:30 | BIMK90 | Biomedicin: Examensarbete på kandidatnivå | ExamRedovisnSem | BIMK90 | BMC I 1254 | 314953 | 16 | ||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:30 | BIMK90 | Biomedicin: Examensarbete på kandidatnivå | ExamRedovisnSem | BIMK90 | BMC I 1254 | 314953 | 16 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | M-KM2 | M-Hud, M-Inf, M-NL, M-Reuma, M-Ögon, M-ÖNH | Klinisk medicin 2, Dermatologi och venereologi, Infektion, Neurologi, Reumatologi, Oftalmologi, Öron-näs-halssjukdomar | ExamRedovisnSem | KM2 M gr 1a-b, KM2 M gr 2a-b, KM2 M gr 3a-b, KM2 M gr 4a-b, KM2 M gr 5a-b, KM2 M gr 6a-b, KM2 M gr 7a-b, KM2 M gr 8a-b | Zoom | 314952 | Etikseminarium, Grupp 1-4 ID 752 992 775 Grupp 5-8 ID 694 9950 0662 | 0 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | KOVM12 | Visual Culture: Examensarbete (Master's Thesis) | DistansCovid19, ExamRedovisnSem | KOVM12 | LUX C214 | 500303 | 40 | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | KOVM12 | Visual Culture: Examensarbete (Master's Thesis) | DistansCovid19, ExamRedovisnSem | KOVM12 | LUX C214 | 500303 | 40 | ||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:30 | BIMK90 | Biomedicin: Examensarbete på kandidatnivå | ExamRedovisnSem | BIMK90 | BMC I 1254 | 314953 | 16 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | KOVM12 | Visual Culture: Examensarbete (Master's Thesis) | DistansCovid19, ExamRedovisnSem | KOVM12 | LUX B336 | 500303 | 40 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | M-KM4 | M-Farm | Klinisk medicin 4, Farmakologi | ExamRedovisnSem | KM4.H-Helkurs, KM4.L-Helkurs, KM4.M-Helkurs | MA 1 | 314952 | Farmakologi, OBLIGATORISKT | 154 | ||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | KOVM12 | Visual Culture: Examensarbete (Master's Thesis) | DistansCovid19, ExamRedovisnSem | KOVM12 | LUX C214 | 500303 | 40 | ||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | BIMK90 | Biomedicin: Examensarbete på kandidatnivå | ExamRedovisnSem | BIMK90 | BMC I 1254 | 314953 | 16 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | KOVM12 | Visual Culture: Examensarbete (Master's Thesis) | DistansCovid19, ExamRedovisnSem | KOVM12 | LUX B240 | 500303 | 32 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | SVEM36 | SVEM36-1301 | Språk och språkvetenskap: Språkförändringsteorier, Språkförändringsteorier | DistansCovid19, ExamRedovisnSem | HASPV, SVEM36 | 500106 | 0 | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | KOVM12 | Visual Culture: Examensarbete (Master's Thesis) | DistansCovid19, ExamRedovisnSem | KOVM12 | LUX B240 | 500303 | 32 | ||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 494 | |||||||||||||||||||||||||||||
Examination skriftlig
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Ons Juni 3 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | M-HOM | Homeostas | ExamSkriftlig | Homeostas-Helkurs | Genetikhusets Aula | 314952 | Histologiförhör | 190 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | M-KM3 | Klinisk medicin 3 | ExamSkriftlig | KM3.H-Helkurs, KM3.L-Helkurs, KM3.M-Helkurs | via zoom enligt instruktion i email | 314952 | Kunskapsprov, Mail har gått ut om skriftligt kunskapsprov i hemmiljö. | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | FYPA24 | Grundläggande fysiologi och träningsfysiologi | ExamSkriftlig | FYPA24 | 314958 | Skriftlig tentamen i träningsfysiologi via QPS och ZOOM (mer information kommer på LUVIT anslagstavla)/ För dig som ska omtentera – anmäl till anita.wisen@med.lu.se. Nästa omtentamen v 35 | 0 | ||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | BIMA43 | Biomedicin: Patobiologi och farmakologi | ExamSkriftlig | BIMA43 | Green Room (A261b), Späckhuggaren (A182) | 314953 | 64 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | FYPA39 | Funktionsförmåga vid muskuloskeletala skador och sjukdomstillstånd I | ExamSkriftlig | FYPA39 | Via Zoom | 314958 | Skriftlig tentamen FYPA39. Omtentamen vecka 35. OBLIGATORISK anmälan till omtentamen senast fredag 14 augusti. | 0 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 254 | |||||||||||||||||||||||||||||
Hemtentamen
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
07:45 - 08:00 | LAGE02 | Straffrätt och straffprocessrätt | Hemtenta | Grupp Alla | 202011 | Examinationsmoment Hemtentamen VT20. Tentamentsuppgift pubilceras i Blackboard 08.00 | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 08:15 | FKVA12 | FKVA12-2107 | Freds- och konfliktvetenskap: Grundkurs, Konfliktlösning | Hemtenta, Utlämning | FKVA12 | 253091 | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | NEKG41 | NEKG11-1105, NEKG41-1101 | Makroekonomisk analys | DistansCovid19, Hemtenta, Tentamen | NEKG41 | 263021 | Take home examination - see canvas course page for more information. | 0 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | NEKN33 | NEKN33-1101 | Tillämpad mikroekonometri | Hemtenta, Omtenta | NEKN33 | 263021 | Take home examination - see canvas course page for more information. Sign up for exam on student.lu.se before May 25. | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | INNN10 | INNN10-0112 | Globalisering och innovation, Skriftlig tentamen | Hemtenta | I4-ai | Lokal: inst | 107344 | 0 | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | MRSK62 | Mänskliga rättigheter: Kandidatkurs, 30 högskolepoäng | Hemtenta | MRSK62 | 500044 | Inlämning Examensarbete | 0 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | ENTN39 | Internship and Degree Project | Hemtenta | ENTN39-19V, vEAGEI-Tr2 | 263011 | 0 | |||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | RÄSA34 | RÄSA34-1002 | Rättssociologi: Straffrätt för samhällsvetare, Perspektiv på straffrättskipningen | Hemtenta, Inlämn | RÄSA34 | 253207 | Hemtentan delkurs 2 lämnas in på Canvas senast 17:00. | 0 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:00 | ÖCKB07 | Öst- och centraleuropakunskap: Centraleuropa efter järnridåns fall (Polen, Tjeckien, Slovakien, Ungern) | Deadline, Hemtenta | ÖCKB07 | 500126 | Online on Canvas | 0 | ||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | NEKA12 | NEKA12-1102 | Grundkurs, Makroekonomisk teori och ekonomisk politik | Hemtenta, Omtenta | NEKA12 | 263021 | Hemtenta - se kurssidan för mer info | 0 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | NEKG71 | NEKG11-1108, NEKG71-1101 | Utvecklingsekonomi | DistansCovid19, Hemtenta, Tentamen | NEKG71 | 263021 | Take home examination - see canvas course page for more information. | 0 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | NEKN72 | NEKN72-1101 | Avancerad handelsteori | Hemtenta, Omtenta | NEKN72 | 263021 | Oral exam via Zoom - see canvas course page for more information. | 0 | |||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 | LAGE02 | Straffrätt och straffprocessrätt | Hemtenta | Grupp Alla | 202011 | Examinationsmoment Hemtentamen VT20. Tentamenssvar lämnas i Blackboard senast 12. Se mer information och instruktioner i Blackboard. | 0 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:15 | JAEN23, JAMR12 | Corporate Social Responsibilities, Business and Human Rights | DistansCovid19, Hemtenta | Grupp Alla | 202011 | 0 | |||||||||||||||||||||||
12:45 - 13:00 | JUBN19 | Entreprenadrätt | Hemtenta | Grupp Alla | 202011 | Hemtentamen publiceras på Blackboard kl 13:00. | 0 | ||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | HARA15 | Affärsjuridisk grundkurs | Hemtenta | HARA15-20V | 263131 | Hemtentamen Företagsjuridik. | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | HARA18 | Företagsjuridik I | Hemtenta | HARA18-20V | 263131 | Hemtentamen | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | HARG04 | Revisorsjuridik | Hemtenta | HARG04-20V | 263131 | Hemtentamen | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 09:00 | HARG11 | EU:s marknads- och konkurrensrätt | Hemtenta | HARG11-20V | 263131 | Hemtentamen 3-4 juni. Tentamen finns i Canvas den 3 juni kl. 9.00. Inlämning i Canvas senast den 4 juni kl. 16.00. | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | YTHA40 | Vegetabiliska livsmedel | Hemtenta | YL1 | 107745 | 0 | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 17:00 | GEON07 | Kvartärgeologi: Kvartär klimat- och glaciationshistoria | Hemtenta | GEON07 | 156301 | Individual home-based examination | 0 | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | DSKN44 | DSKN44-1502 | Äldres hälsa och ohälsa, Förskrivning av förbrukningsartiklar | Hemtenta, Inlämn, Obl | DSKN44-T2 | 314957 | 1502:B. Inlämning av skriftlig hemtentamen i grupp: förbrukningsartiklar vid diabetes, inkontinens och stomi inlämning | 0 | |||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | ENTN39 | Internship and Degree Project | Deadline, Hemtenta | ENTN39-19V, vEAGEI-Tr2 | 263011 | Undervisning sker på distans pga COVID-19. Se canvas för mer information All teaching is online based due to COVID-19. See your course on canvas or live@lund for more information. | 0 | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:15 | NEKG81 | NEKG11-1106, NEKG81-1101 | Räntebärande tillgångar | DistansCovid19, Hemtenta, Tentamen | NEKG81 | 263021 | Take home examination - see canvas course page for more information. | 0 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | NEKN74 | NEKN74-1101 | Kinas ekonomi, Kinas ekonomi | Hemtenta, Omtenta | NEKN74 | 263021 | Take home examination - see canvas course page for more information. | 0 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:00 - 08:00 | IBUA41 | Organisation and Leadership | Hemtenta, Utlämning | BScSem2, IBUA41-20V | 263011 | 0 | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | HARA10, HARA26 | Juridisk översiktskurs, Arbetsrättslig grundkurs | Hemtenta | HARA10-20V, HARA26-20V | 263131 | Hemtenta Juridisk översiktskurs | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | HARA23 | Förvaltningsrätt | Hemtenta | HARA23-20V | 263131 | Hemtentamen. Då du läser kursen första gången är du automatiskt anmäld till ordinarie tentamen. | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | YTHA40 | Vegetabiliska livsmedel | Hemtenta | YL1 | 107745 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | GEON07 | Kvartärgeologi: Kvartär klimat- och glaciationshistoria | Hemtenta | GEON07 | 156301 | Individual home-based examination | 0 | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | NEKA12 | NEKA12-1103 | Grundkurs, Finansiell ekonomi | DistansCovid19, Hemtenta, Tentamen | NEKA12 | 263021 | Hemtenta - se kurssidan för mer info | 0 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | NEKG31 | EXTG65-0117, NEKG11-1104, NEKG31-1101 | Ekonometri | DistansCovid19, Hemtenta, Tentamen | NEKG31 | 263021 | Take home examination - see canvas course page for more information. | 0 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | YTHA40 | Vegetabiliska livsmedel | Hemtenta | YL1 | 107745 | 0 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:45 | GEON07 | Kvartärgeologi: Kvartär klimat- och glaciationshistoria | Hemtenta | GEON07 | 156301 | Individual home-based exam | 0 | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | MRSG21 | MRSG21-1203 | Mänskliga rättighetsstudier: Fortsättningskurs, Mänskliga rättligheter och vetenskapliga arbetsmetoder | Hemtenta | MRSG21.1 | 500044 | Inlämning av forskningsöversikt | 0 | |||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | FKVA12 | FKVA12-2107 | Freds- och konfliktvetenskap: Grundkurs, Konfliktlösning | Hemtenta, Inlämn | FKVA12 | 253091 | 0 | ||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:15 | ÄEND03 | ÄEND03-1803 | Engelska 3, Ämnesdidaktik III (Språkbedömning) | Deadline, DistansCovid19, Hemtenta | ÄEND03 | 500101 | DEADLINE för hemtenta PRICK 16:00 | 0 | |||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | JAMR33 | Human Rights and Cultural Diversity | Hemtenta | Group All | 202011 | Submission of the take-home exam | 0 | ||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | JAEN23, JAMR12 | Corporate Social Responsibilities, Business and Human Rights | DistansCovid19, Hemtenta | Grupp Alla | 202011 | 0 | |||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | SASH61 | Cultural Perspectives on Health, Lifestyle and Medicine | Hemtenta, Inlämn | SASH61 | 500301 | Deadline for home examination: 23:59 | 0 | ||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
Kontrollskrivning
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Muntlig tentamen
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | FYSB12, ÄFYD03 | FYSB12-1501, ÄFYD03-1803 | Fysik: Grundläggande statistisk fysik och kvantstatistik, Fysik 3: Grundläggande kvantmekanik, statistisk mekanik och kvantstatistik för lärare, Grundläggande statistisk fysik och kvantstatistik, Grundläggande statistisk mekanik - tentamen | Munta | FYSB12, ÄFYD03 | 156136 | Oral sessions | 0 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | EXTF85, FYSC14 | Partikelfysik, kosmologi och acceleratorer, Fysik: Partikelfysik, kosmologi och acceleratorer | Munta | F4-aft, FYSC14 | Fys:L210-211, Fys:L216-217 | 156136 | 40 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | FHLN25 | FHLN25-0117 | Brottmekanik, fortsättningskurs | Munta | BME4, F4, M4-bem, Pi4 | Lokal: inst | 107145 | 0 | |||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | EXTF85, FYSC14 | Partikelfysik, kosmologi och acceleratorer, Fysik: Partikelfysik, kosmologi och acceleratorer | Munta | F4-aft, FYSC14 | Fys:L210-211, Fys:L216-217 | 156136 | 40 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KASN15 | KASN15-0117 | Mikroskopisk karaktärisering av material | Munta, Tentamen | K4-m, N4-m | Inst | 107719 | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | SFSA30, SFSH20 | SFSA30-1604, SFSH20-1608 | Svenska som främmande språk: Behörighetsgivande kurs, Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8, Swedish as a foreign language - level 8, Svenska som främmande språk - nivå 8 | DistansCovid19, Munta | SFSA30 heltid, SFSH20 | SOL Lingvisten L403 | 500106 | 34 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | SFSH11, SFSH20 | SFSH11-1604, SFSH20-1604 | Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-4, Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8, Svenska som främmande språk - nivå 4 | DistansCovid19, Munta | SFSH11.2, SFSH20.2 | SOL Absalon A313 | 500106 | Grupp B | 18 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | SFSA30, SFSH20 | SFSA30-1604, SFSH20-1608 | Svenska som främmande språk: Behörighetsgivande kurs, Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8, Swedish as a foreign language - level 8, Svenska som främmande språk - nivå 8 | DistansCovid19, Munta | SFSA30 heltid, SFSH20 | SOL Lingvisten L123 | 500106 | 20 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | SFSH11, SFSH20 | SFSH11-1604, SFSH20-1604 | Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-4, Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8, Svenska som främmande språk - nivå 4 | DistansCovid19, Munta | SFSH11.1, SFSH20.1 | SOL Lingvisten L303b | 500106 | Grupp A | 16 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | SVEF21, SVEF25 | SVEF25-1101 | Svenska för studerande med utländsk bakgrund, Svenska för studerande med utländsk bakgrund: ordförråd och muntlig språkfärdighet, Ordförråd och muntlig språkfärdighet | DistansCovid19, Munta | SVEF21, SVEF25 | SOL Lingvisten L221b | 500106 | 8 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 176 | |||||||||||||||||||||||||||||
Omdugga
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Ons Juni 3 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | IBUH12 | International Business Strategy | Omdugga, Utlämning | IBUH12-20V | 263011 | 0 | |||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
Omexamination
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Ommunta
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Omprov
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tors Juni 4 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | SOPA21 | Samhällsvetenskap och socialt arbete | Omprov | SOPA21 Hbg | 3T C548 | 253191 | Omprov delkurs 2 | 84 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | SOPA21 | Samhällsvetenskap och socialt arbete | Omprov | SOPA21 Lund | 253191 | Omprov dk 2 via Luvit | 0 | ||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | KSMC25 | Konsumtion, identitet och kommunikation | Omprov | KSMC25 | 253211 | Omprov - skriftligt prov (digitalt hemprov) Anmälan senast en (1) vecka innan via studentportalen. Omexamination: Inlämning kompletteringar i Canvas, tidigare underkänd Skriftlig inlämningsuppgift (skrivpar) | 0 | ||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 84 | |||||||||||||||||||||||||||||
Omtentamen
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Lör Maj 30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | ABKA01 | ABKA01-0115 | Arkitekturteknik 4: Energi och installationsteknik, Skriftlig tentamen | Omtenta | A2 | V:O2 | 107542 | 36 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FRTN01 | FRTN01-0114 | Realtidssystem, Tentamen | Omtenta | BME4, C4, D4-is, D4-se, D4-ssr, E4-ra, F4-r, I4-pvs, M4-me, M4-tt, Pi4-pv | Sparta:B | 107161 | 40 | |||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | FMAB35 | FMAB35-0217 | Flerdimensionell analys med vektoranalys, Tredimensionell vektoranalys | Omtenta | Pi1 | MH:333 | 107151 | 32 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | HISA24 | HISA24-1604 | Historia: Grundkurs, Senmedeltid och tidigmodern tid, 1350–1850 | DistansCovid19, Omtenta | HISA24 | LUX B129 | 500041 | 38 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | NEKN33 | NEKN33-1101 | Tillämpad mikroekonometri | Hemtenta, Omtenta | NEKN33 | 263021 | Take home examination - see canvas course page for more information. Sign up for exam on student.lu.se before May 25. | 0 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | TBAA01 | TBAA01-1514 | Tekniskt basår, Fysik 1-2, del c | Omtenta | TB1 | 3T C525 | 107136 | 48 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | BUSO85 | BUSO85-1802 | Corporate Risk Management, Individuell skriftlig tentamen | Omtenta | BUSO85-20V, vEAGAF | 263011 | See canvas for more information | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | ENGA04, ENGH11 | ENGA04-1801, ENGH11-1801 | Engelska: Grundkurs, Engelska: Grundkurs (1-15) (Engelska språket), Engelska språket - Grammatik | DistansCovid19, Omtenta | ENGA04, ENGH11 | 500101 | Changed to distance exam in Canvas - for questions on access to Canvas, please contact Marcus Tegler (marcus.tegler@sol.lu.se) by 25 May at the latest. | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | MUVA22 | MUVA22-1904 | Musikvetenskap: Fortsättningskurs, Teorikurs | DistansCovid19, Omtenta | MUVA22 | LUX A127 | 500304 | 20 | |||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | NEKA12 | NEKA12-1102 | Grundkurs, Makroekonomisk teori och ekonomisk politik | Hemtenta, Omtenta | NEKA12 | 263021 | Hemtenta - se kurssidan för mer info | 0 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | NEKN72 | NEKN72-1101 | Avancerad handelsteori | Hemtenta, Omtenta | NEKN72 | 263021 | Oral exam via Zoom - see canvas course page for more information. | 0 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FMAA25, MATB13 | FMAA25-0115, MATB13-0701 | Diskret matematik, Matematik: Diskret matematik | Omtenta, Tentamen | BME4, C4-pv, D4-pv, E4, F1, MATB13, Pi1 | MA 8, Hela | 107151 | 75 | |||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | SVEA14 | SVEA14-1702 | Svenska som andraspråk: Grundkurs, Andraspråksinlärning och flerspråkighet | DigTenta, DistansCovid19, Omtenta | SVEA14 halvfart, SVEA14 heltid | SOL Datorsal (PC) B054 | 500106 | Föranmälan krävs! Anmälan till omtentor görs via studentportalen eller via mejl till linnea.lundahl@sol.lu.se. Register for retake exams via the Studentportal or by contacting Linnea Lundahl at linnea.lundahl@sol.lu.se. | 18 | ||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:30 | LAGA01 | Introduktion till juridiken, allmän rättslära och konstitutionell rätt | DigTenta, Omtenta | Grupp Alla | 202011 | Omtentamen (hemtentamen pga.covid-19)i Konstitutionell rätt (VT20) | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | TBAA01 | TBAA01-0314 | Tekniskt basår, Matematik 4, Del b | Omtenta | TB1 | 3T C525 | 107804 | 48 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | BIOR51 | Biologi: Ornitologi | Omtenta | BIOR51 | Kärret Väster (B130), Kärret Öster (B131) | 156401 | Written re-exam (if needed) | 36 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | DSKN44 | DSKN44-1502 | Äldres hälsa och ohälsa, Förskrivning av förbrukningsartiklar | DigTenta, Omtenta | DSKN44-T2 | 314957 | Förskrivning av förbrukningsartiklar | 0 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | NEKN74 | NEKN74-1101 | Kinas ekonomi, Kinas ekonomi | Hemtenta, Omtenta | NEKN74 | 263021 | Take home examination - see canvas course page for more information. | 0 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | TYSA32, TYSK02 | TYSA32-1703, TYSK02-1703 | Tyska: Fördjupningskurs, Tyska: Kandidatkurs, Tysk litteraturvetenskap | DistansCovid19, Omtenta | TYSA32, TYSK02 | SOL Absalon A129b | 500123 | 70 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | MVEB15 | Miljövetenskap: Miljöpolitik och förvaltning | Omtenta | MVEB15 | 156911 | Omtenta online. Tentan börjar 10.00. | 0 | ||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | TBAA01 | TBAA01-1314 | Tekniskt basår, Fysik 1-2, Del b | Omtenta | TB1 | 3T C672 | 107136 | 24 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | BIOF08 | Biologi: Djurens beteende | Omtenta | BIOF08 | Receptorn (D205) | 156401 | Re-exam | 36 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | ÄEND02 | ÄEND02-1703 | Engelska II, Brittisk litteraturhistoria | DistansCovid19, Omtenta | ÄEND02 | 500101 | Tentamen ges på distans - vid frågor kontakta Lene Nordrum lene.nordrum@englund.lu.se | 0 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 521 | |||||||||||||||||||||||||||||
Omtentamen med föranmälan
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Ons Juni 3 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | HARA06, HARA26 | Arbetsrätt I, Arbetsrättslig grundkurs | OmtentaFör | HARA06-20V, HARA26-20V | 263131 | Omtentamen (hemtentamen) i Arbetsrätt. Anmälan senast en vecka före tentamen till gisela.broome@har.lu.se. | 0 | ||||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | HARA04 | Juridisk översiktskurs | OmtentaFör | HARA04-20V | 263131 | Hemtenta. Anmälan senast en vecka före tentamen till johan.green@har.lu.se. | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | HARA15 | Affärsjuridisk grundkurs | OmtentaFör | HARA15-20V | 263131 | Hemtenta Juridisk översiktskurs. Anmälan senast en vecka före tentamen till johan.green@har.lu.se. | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | HARA19 | Beskattningsrätt I | OmtentaFör | HARA19-20V | 263131 | Hemtenta. Anmälan senast en vecka före tentamen till johan.green@har.lu.se. | 0 | ||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
Omtillfälle hemtentamen
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tors Juni 4 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 09:00 | SOPA11 | Socialt arbete som ämne och profession | OmtentaHem | SOPA11 Hbg | 253191 | Omtenta, hemtenta 1, dk 3 Instruktion läggs ut på Canvas kl. 08.00 | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 09:00 | SOPA11 | Socialt arbete som ämne och profession | OmtentaHem | SOPA11 Lund | 253191 | Omtenta hemtenta 1 dk 3 Instruktioner läggs ut på Canvas kl. 08.00 | 0 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | SOPA11 | Socialt arbete som ämne och profession | OmtentaHem | SOPA11 Hbg | 253191 | Omtenta hemtenta 1, dk 3 publiceras av studenter på Canvas kl. 16.00 | 0 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | SOPA11 | Socialt arbete som ämne och profession | OmtentaHem | SOPA11 Lund | 253191 | Omtenta hemtenta 1 dk 3 publiceras på Canvas senast kl. 16.00 | 0 | ||||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | RÄSA03 | RÄSA03-2002 | Rättssociologi: Grundkurs, Delkurs 2, Teori och metod | Inlämn, OmtentaHem | RÄSA03 | 253207 | Inlämning av omtentamen hemtenta delkurs 2. Inlämning via Canvas | 0 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
Praktisk tentamen
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Prov
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Tors Juni 4 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | LSMB22 | Strategisk logistik | Prov | LSMB22 | 107372 | Provet görs med hjälp av Inspera på egen dator i hemmet. Tid för examination är 8.00 -15.00. | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | SMMV25 | Hållbara logistiksystem | Prov | SMMV25 | Digital | 253211 | Quiz in Canvas. | 0 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
TBL
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | BIMM21 | Biomedicin: Tumörbiologi | TBL | BIMM21 | BMC I 1251, BMC I 1253 | 314953 | 24 | ||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | SJSG12 | Omvårdnadens teknik och metod I | TBL | SJSG12-T1.BG01-06 | C313/14 | 314956 | Läkemedelshantering | 106 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | SJSG12 | Omvårdnadens teknik och metod I | TBL | SJSG12-T1.BG07-12 | C313/14 | 314956 | Läkemedelshantering | 106 | |||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 236 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tentamen
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurskod |
Provkod |
Kursnamn, Provnamn |
Typ, Aktiviteter |
Studengrupp |
Lokal, Platskommentar |
Institution |
Kommentar |
Totalt antal platser |
||||||||||||||||||||
v 22 | Lör Maj 30 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EXTA35 | EXTA35-0211 | Introduktionskurs i kinesiska för civilingenjörer, Introduktionskurs i kinesiska för civilingenjörer, del 2 | Tentamen | C2-ki, D2-ki, E2-ki | SOL Absalon A121 | 500104 | 40 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FMAN55 | FMAN55-0117 | Kontinuerliga system | Tentamen | D4, E4, F2, M4, Pi2 | MA 10F-J | 107151 | 125 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KIMN01 | KIMN01-0217 | Immunteknologi, Teorimoment | Tentamen | B4-l, B4-mb, BME4-bf, K4-l, MBIO1, N4-nbm | MA 10A-B | 107717 | 50 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FMSF65, MASC05 | FMSF65-0117, MASC05-0702 | Försöksplanering, Matematisk statistik: Försöksplanering, Tentamen, Tenta | Tentamen | BME4, D4, E4, F4-bm, MASC05, MLIV1, MWIR2, N4, Pi4-biek, W3 | Sparta:A | 107152 | 40 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MIOF25 | MIOF25-0117 | Industriell ekonomi, fortsättningskurs, Tentamen | Tentamen | I2 | Kårhusets Gasquesal | 107312 | 120 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | V:R1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | ABVA01 | ABVA01-0117 | Arkitektur- och byggteknikhistoria | Tentamen | IBYA1 | 3T E210, 3T E230 | 107510 | 132 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Tentamen | EC1:135 | EFL | 45 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Tentamen | G:a Paviljongen 115 (Hus P 115) | 48 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | NEKA54, NEKA54-halv | NEKA52-1101, NEKA54-1101 | Internationell ekonomi, Internationell ekonomi, halvfart, Makroekonomisk teori och ekonomisk politik | Tentamen | NEKA52, NEKA52 halvfart | EC1:136-138 | 263021 | 114 | |||||||||||||||||||||
Sön Maj 31 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | NEKA51, NEKA51-halv | NEKA51-1101 | Mikroekonomisk teori med tillämpningar, Mikroekonomisk teori med tillämpningar, halvfart | Tentamen | NEKA51, NEKA51 halvfart | EC1:136-138 | 263021 | Omtentamen | 114 | ||||||||||||||||||||
v 23 | Mån Juni 1 v 23 | ||||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 12:30 | Tentamen | C144 | KUL utbildning , sker digitalt via zoom | 60 | |||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:30 | Tentamen | KC:Aurum | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:00 | Tentamen | KC:Cadmium | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EDAF25 | EDAF25-0217 | Objektorienterad modellering och design, Tentamen | Tentamen | IDA2 | 3T E210 | 107121 | 68 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EDAF95, EDAN40 | EDAF95-0219, EDAN40-0213 | Grundläggande funktionsprogrammering, Funktionsprogrammering, Tentamen | Tentamen | BME4, C4-pv, D2, D3-ki, E4-pv, F4-pv, L4-gi, Pi4-pv | MA 10A-G | 107121 | Även omtenta för EDAF40 Funktionsprogrammering. | 175 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EIEN20 | EIEN20-0113 | Elmaskinkonstruktion | Tentamen | E5-em, M4 | M:IEA (M:2183-85) | 107391 | 13 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EITF95 | EITF95-0117 | Kösystem, Tentamen | Tentamen | C3, C3-ki, D3, D4-ki, E4-ks | MA 9, Hela | 107201 | 150 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | ESSF01 | ESSF01-0118 | Analog elektronik, Tentamen | Tentamen | E2, E2-ki, E3-ki, N3 | Vic:Victoriastadion 2-HELA | 107201 | 160 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KBTF15 | KBTF15-0117 | Bioprocessteknik | Tentamen | B3 | MA 8, Hela | 107716 | 75 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KEMA03 | KEMA03-0711 | Kemi: Biokemi - grundkurs, Biokemi - grundkurs | Tentamen | KEMA03 | Kårhusets Gasquesal | 156705 | Tentamen kommer att ske digitalt. Se kursens Canvassida för mer information. | 120 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MMEN05 | MMEN05-0117 | Transmissioner, dynamik | Tentamen | M4-pu | Lokal: inst | 107331 | 0 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MMTF20 | MMTF20-0117 | Tillverkningsmetoder | Tentamen | M2, MD2 | Vic:Victoriastadion 3-HELA | 107351 | 160 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MTTN60 | MTTN60-0116 | Verksamhetsutveckling, Processbaserad verksamhetsutveckling | Tentamen | I4-lf, M4-lp, MD4, MLOG1 | Vic:Victoriastadion 1C, Vic:Victoriastadion1B | 107311 | 80 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MVK030F, MVKN15 | MVKN15-0111 | Experimentell metodik, Energiförsörjning | Tentamen | E4-em, F4, I4, M4-en, MVK030F-20V, W3, W4-es | MA 10H-I | 107381 | Frivillig | 50 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | NEKG41 | NEKG11-1105, NEKG41-1101 | Makroekonomisk analys | DistansCovid19, Hemtenta, Tentamen | NEKG41 | 263021 | Take home examination - see canvas course page for more information. | 0 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VGTN01, VTAF01 | VGTN01-0117, VTAF01-0110 | Grundläggningsteknik, Ljud i byggnad och samhälle, Skriftlig tentamen | Tentamen | V3, V4-at, V4-hb, V4-ko | Sparta:B-D | 107426 | 120 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VTTN10 | VTTN10-0111 | Kollektivtrafik | Tentamen | V4-tv | V:H | 107461 | 0 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VVRN35 | VVRN35-0117 | Hydromekanik | Tentamen | MWLU1, V4-vr, W4-vr | Sparta:A | 107442 | 40 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tentamen | C333 | Fysisk tenta LM | 54 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Tentamen | LUX B365 | Omtentamen dk 3, , Omtentamen dk 3, Senmedeltid, Historia. Förlängd tid. S.N. | 10 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:30 | Tentamen | Mentorsrum - Grupprum | 2 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | V:R1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 13:00 | Tentamen | C313/14 | SJSD22 LM tentamen | 106 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | ARKA21 | ARKA21-1304 | Arkeologi: Grundkurs, Skandinaviens och Europas arkeologi, bronsåldern | DistansCovid19, Tentamen | ARKA21 | LUX B336 | 500055 | Artefakttentamen | 40 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | KIIF01 | KIIF01-0117 | Industriellt miljöarbete | Tentamen | C4, D4, E4, F4, I4, MLIV1, W4 | Inst | 859520 | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | SJSD22 | SJSD22-1404 | Omvårdnad vid komplexa ohälsotillstånd, Läkemedelshantering | Tentamen | SJSD22-T5, SSK-T5 | B335 | 314956 | Läkemedelsberäkning, | 110 | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Tentamen | B335 | SJSJ12 LM tentamen | 110 | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Tentamen | C301 | SJSJ12, tentamen | 20 | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 20:30 | Tentamen | V:S1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | ARAA20 | ARAA20-1103 | Arabiska: Grundkurs, Grundläggande arabisk grammatik IV | Tentamen | ARAA20 | SOL Absalon A129b | 500128 | 70 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | ARAB16 | ARAB16-1602 | Arabiska: Nybörjarkurs II, Kommunikativ arabiska II | Tentamen | ARAB16 | SOL Absalon A129b | 500128 | 70 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | RYSA10, RYSA14 | RYSA10-1603 | Ryska: Grundkurs, Textläsning och översättning från ryska till svenska, Textläsning och översättning till svenska | DistansCovid19, Tentamen | RYSA10, RYSA14 | SOL Absalon A129b | 500124 | Del 2 | 70 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | SJSJ12 | Omvårdnadens teknik och metod III | Tentamen | SJSJ12-T3, SSK-T3 | C313/14 | 314956 | Läkemedelshantering | 106 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
13:30 - 20:00 | Tentamen | KC:Argentum | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EDAA40 | EDAA40-0116 | Diskreta strukturer i datavetenskap, Tentamen | Tentamen | D1 | Vic:Victoriastadion 3A-C | 107121 | 120 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EDAN15 | EDAN15-0210 | Konstruktion av inbyggda system, Tentamen | Tentamen | D4-dpd, D4-is, E4-is, M4-me, MSOC1, MWIR2 | MA 8A-B | 107121 | 50 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EITA30 | EITA30-0117 | Informationsöverföring | Tentamen | C1 | MA 9D-E | 107201 | 50 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FHLF01, FHLF10, FHLF20 | FHLF01-0212, FHLF10-0115, FHLF20-0117 | Finita elementmetoden, Finita elementmetoden och introduktion till materialmekanik, Tentamen | Tentamen | BME4-bdr, F3, M3, Pi3, I3.F | MA 10C-J | 107145 | 200 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | FYSC13 | FYSC13-1001 | Fysik: Fasta tillståndets fysik, Muntlig tentamen | DistansCovid19, Tentamen | FYSC13 | Eden 022, Eden 026 | 156136 | CANCELLED, Written examination. Writing time 4 hrs. | 74 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | KOOA05 | KOOA05-0109 | Allmän kemi | Tentamen | BI1 | MA 9A-C | 107719 | 75 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | VBEF05 | VBEF05-0110 | Byggprocessen och projektledning | Tentamen | L3 | Sparta:A | 107434 | 40 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | VBFA01 | VBFA01-0208 | Husbyggnads- och installationsteknik, Installationsteknik | Tentamen | V1 | Kårhusets Gasquesal | 107435 | 120 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VGTA01 | VGTA01-0108 | Geologi och geoteknik | Tentamen | IBYA2, IBYI2, IBYV2 | 3T E210, 3T E230, 3T E421 | 107426 | TENTAMEN GES DIGITALT. SE KURSENS CANVAS-SIDA. | 192 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | VTVA05 | VTVA05-0114 | Hållbart byggande, Miljökunskap | Tentamen | L1 | MA 10A-B | 107181 | 50 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
Tis Juni 2 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:00 | Tentamen | KC:Tellurium | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EIEF10 | EIEF10-0114 | Elmaskiner och drivsystem | Tentamen | IEA2 | 3T E413 | 107391 | 64 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EITA10 | EITA10-0117 | Elektronik, Tentamen | Tentamen | D2, D2-ki | MA 10G | 107201 | 25 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EITF90 | EITF90-0117 | Ellära och elektronik, Tentamen | Tentamen | BME2, F2, N2, Pi4, W3 | MA 10A-F | 107201 | På canvas | 150 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FKMN10 | FKMN10-0109 | Högtemperaturmaterial | Tentamen | M4, MPRR1, N4 | M:2383 | 107146 | 30 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FMFN05, FYST13 | FMFN05-0109, FYST13-0701 | Kaos, Fysik: Kaos i naturvetenskap och teknik, Kaos i naturvetenskap och teknik | Tentamen | BME4, F4-tf, N4 | Fys:H421 | 107136 | 48 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | KETA10 | KETA10-0217 | Processberäkningar, Material- och energibalanser | Tentamen | K1 | Sparta:C-D | 107760 | Distanstenta | 80 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KFKF01 | KFKF01-0116 | Molekylära drivkrafter 2: Växelverkan och dynamik, Tentamen | Tentamen | B2, K2, N4-m, N4-nbm | MA 9A-E | 107711 | 125 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KLGA01, KLGN15 | KLGA01-0118, KLGN15-0117 | Livsvetenskapliga processer med beräkningar, Livsmedelsindustrins relation till samhälle och konsument, Mass- och energibalanser | Tentamen | B1, B4-lm, MLIV1 | 107745 | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MIOF20 | MIOF20-0217 | Företagsorganisation | Tentamen | B4, BME4, C4, D4-se, E3, F4, I1, K4, M3 | Vic:Victoriastadion 1-HELA | 107312 | 160 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MMKN41 | MMKN41-0217 | Konstruktion i polymera kompositmaterial, Tentamen | Tentamen | M4-pu, MD4 | DC:243, DC:467 Seminarierum, DC:567 Seminarierum | 107341 | 96 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | NEKG71 | NEKG11-1108, NEKG71-1101 | Utvecklingsekonomi | DistansCovid19, Hemtenta, Tentamen | NEKG71 | 263021 | Take home examination - see canvas course page for more information. | 0 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VBRN01, VBRN45 | VBRN01-0113, VBRN45-0117 | Riskbedömning, Riskanalys inom brandteknik, Riskanalys | Tentamen | BI2, MFST1 | MA 10H-J | 107474 | 75 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VTGF05 | VTGF05-0111 | Geoteknologi | DistansCovid19, Tentamen | BI3 | 107452 | Distanstentamen som effekt av Covid 19 | 0 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VVAF01 | VVAF01-0109 | VA-teknik | Tentamen | V2 | Kårhusets Gasquesal | 107760 | 120 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | Tentamen | EC1:Lounge | 4 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | V:R1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | NGEA24 | NGEA24-1701 | Dynamisk meteorologi 1 | Tentamen | NGEA24 | Atmosfären (Sal 209) | 156311 | It is mandatory to register for the examination. Log in to student.lu.se and sign up to exam. Note! Enrollment period is time limited! | 40 | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | KETA10 | KETA10-0117 | Processberäkningar, Beräkningsteknik | Tentamen | K1 | KC:Argentum, KC:Aurum, KC:Cadmium, KC:Hydrargyrum, KC:Platinum | 107760 | Distanstenta | 78 | ||||||||||||||||||||
12:30 - 20:30 | Tentamen | V:S1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | BMEN01 | BMEN01-0118 | Medicinsk signalbehandling, Tentamen | Tentamen | BME4-sbh, C4, D4, E4-mt, F4-bm, F4-mt, F4-ss, Pi4-biek | Sparta:C | 107231 | 40 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EXTA01 | EXTA01-0108 | Terrester ekologi | Tentamen | Terrester ekologi, W1 | Sparta:A-B | 156401 | 80 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FHLF15 | FHLF15-0219 | Hållfasthetslära, allmän kurs, Hållfasthetslära, allmän kurs II | Tentamen | M2, MD2 | MA 10A-H | 107145 | 200 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FMAA25, MATB13 | FMAA25-0115, MATB13-0701 | Diskret matematik, Matematik: Diskret matematik | Omtenta, Tentamen | BME4, C4-pv, D4-pv, E4, F1, MATB13, Pi1 | MA 8, Hela | 107151 | 75 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | FMAN45 | FMAN45-0116 | Maskininlärning | Tentamen | D4-bg, D4-mai, E5, F4-bg, F4-bs, F4-fm, F4-mai, F4-r, I4, Pi4-bam | Vic:Victoriastadion 1A, Vic:Victoriastadion 1C, Vic:Victoriastadion1B | 107151 | FMAN45 100 platser | 120 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FKFF05, FYST45 | FKFF05-0218, FYST45-1001 | Atmosfärskemi och -fysik, Fysik: Atmosfärsfysik och -kemi, Skriftlig tentamen, Atmosfärfysik och -kemi | Tentamen | F4-es, W2 | MA 9A-C | 107136 | 75 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | MASB11 | Matematisk statistik: Biostatistisk grundkurs | Tentamen | MASB11 | MA 10I-J | 156152 | 50 | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | VBFN10 | VBFN10-0111 | Projektering avseende energi, luft och fukt i nya byggnader, Skriftlig tentamen | Tentamen | V4-bf, V4-hb | MA 9D-E | 107435 | 50 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VGMA05 | VGMA05-0117 | Geodetisk mätningsteknik | Tentamen | IBYA1, IBYI1, IBYV1 | 3T C163, 3T E210, 3T E230 | 107461 | 220 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VTGF01 | VTGF01-0119 | Bergmekanik och bergbyggnad, Tentamen | Tentamen | V3 | Vic:Victoriastadion 2A-C | 107452 | Tentamen genomförs på distans kl.8:00-13 | 120 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | VTVF35 | VTVF35-0210 | Trafikstyrning och telekommunikation inom spårtrafiken, Del 2 | Tentamen | IBYI2 | 3T E413 | 107461 | 64 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
Ons Juni 3 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EDAA50, EDAA55, EDAA65 | EDAA50-0117, EDAA55-0217, EDAA65-0217 | Programmeringsteknik, Programmering, Tentamen, Programmering, tentamen | Tentamen | BME1, F1, M1, N1, W3 | (Moodle), Vic:Victoriastadion 1-HELA, Vic:Victoriastadion 2-HELA, Vic:Victoriastadion 3A-B | 107121 | moodle.cs.lth.se | 400 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EIEN35 | EIEN35-0117 | Automation för komplexa system | Tentamen | D4, E4-ra, F4, I4, M4-prr | Sparta:C | 107391 | 40 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EITA40 | EITA40-0117 | Krets- och mätteknik, Tentamen | Tentamen | IDA1, IEA1 | 3T E210, 3T E230, 3T E413 | 107201 | 196 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EXTG01 | EXTG01-0117 | Medicinska bildgivande system, Skriftlig tentamen | Tentamen | BME3 | Vic:Victoriastadion 3C | 156057 | 40 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | FMIF35 | FMIF35-0116 | Hållbar utveckling med elektrotekniskt perspektiv | Tentamen | E3, E3-ki | Kårhusets Gasquesal | 107181 | 120 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | HARG16 | Internationell och komparativ arbetsrätt | Tentamen | HARG16-20V | 263131 | Hemtentamen | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KASN15 | KASN15-0117 | Mikroskopisk karaktärisering av material | Munta, Tentamen | K4-m, N4-m | Inst | 107719 | 0 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KEMM29 | KEMM29-1901 | Kemi: Molekylspektroskopi - metoder och tillämpningar, Molekylspektroskopi - metoder och tillämpningar | Tentamen | KEMM29 | KC:L | 156705 | The exam will be digital. For more information go to the course page in Canvas. | 36 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | PEAB04 | Arbetsrättslig grundkurs | Tentamen | PEAB04-20V | 263131 | Hemtentamen | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | PSPR12 | Kurs 12: Vetenskapsteori, forskningsmetod och statistik | Tentamen | Grupp 1 | 253099 | Statistik. Denna tenta ges inte längre som salstenta. Se din kurssida för mer information | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VFTA01 | VFTA01-0114 | Fastighetsteknik och fysisk planering, Skriftlig tentamen | Tentamen | L2 | Sparta:A-B | 107466 | 80 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VVRN20 | VVRN20-0114 | Vatten, samhälle och klimatförändringar | Tentamen | MWLU1, V4-vr, W4-vr | Eden 025-026 | 107442 | 83 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | Tentamen | EC2:069, EC2:301 | Ped stöd även ec2:301 | 55 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Tentamen | Grupprum 1 | Tenta FYPA24 | 15 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | Tentamen | Ovala rummet | Pedagogiskt stöd | 10 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | V:R1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | BIVC16 | Bibelvetenskap: Nya testamentet på grundspråk - fördjupningskurs | DistansCovid19, Tentamen | CTR | LUX B336 | 500500 | 40 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | ILHA10 | Idé- och lärdomshistoria: Grundkurs | DistansCovid19, Tentamen | ILHA10 | LUX C121 | 500305 | Tentamen i delkurs 4 | 88 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | PSPR12 | Kurs 12: Vetenskapsteori, forskningsmetod och statistik | Tentamen | Grupp 2 | 253099 | Statistik. Denna tenta ges inte längre som salstenta. Se din kurssida för mer information | 0 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | SBUP41 | Medicinsk, kirurgisk och akut sjukvård för barn och ungdomar I | Tentamen | SBUP41-halvfart, SBUP41-helfart | B335 | 314957 | 110 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Tentamen | LUX B365 | Enskild tentamen ILHA10:4 | 10 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:30 | Tentamen | C144 | Eftertid SBUP41, tenta | 60 | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 20:30 | Tentamen | V:S1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | BMEA01 | BMEA01-0118 | Medicin för tekniker | Tentamen | B4, E4, I4, K4, MD4, N4, W4 | Sparta:B-C | 107231 | 80 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EDAF15 | EDAF15-0214 | Algoritmimplementering, Tentamen | Tentamen | C4-pv, D4-is, D4-pv, F4-bs, Pi3 | MA 10E-G | 107121 | 75 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | ENGA04, ENGH05, ENGH11, ENGK01 | ENGA04-1802, ENGH05-1504, ENGH11-1802, ENGK01-0704 | Engelska: Grundkurs, Engelska: Kandidatkurs (61-75), Engelska: Grundkurs (1-15) (Engelska språket), Engelska: Kandidatkurs, Engelska språket - Ordkunskap, Språkfärdighet - ordkunskap, Ordkunskap | Tentamen | ENGA04, ENGH05, ENGH11, ENGK01 | Kårhusets Gasquesal | 500101 | Changed to take-home exam in Canvas - for questions on access to Canvas, please contact Marcus Tegler (marcus.tegler@sol.lu.se) by 1 June at the latest. | 120 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | ETIF10 | ETIF10-0118 | Signalbehandling - design och implementering | Tentamen | BME4, C4, D4-bg, D4-ssr, E4-bg, E4-ss, F4-r, F4-ss, Pi4-ssr | Sparta:A | 107231 | 40 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EXTP60 | EXTP60-0115 | Mikroskopi, Bio-imaging | Tentamen | BME4-sbh | Lokal:inst | 156401 | Zoom | 0 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FMSF55 | FMSF55-0117 | Matematisk statistik, allmän kurs, Tentamen | Tentamen | C2, C2-ki, M3 | Vic:Victoriastadion 2-HELA | 107152 | 160 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FYTB13 | FYTB13-1602 | Teoretisk fysik: Elektromagnetism, Skriftlig tentamen | Tentamen | FYTB13 | Eden 025 | 156171 | 47 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FMSF45, MASB03 | FMSF45-0117, MASB03-0705 | Matematisk statistik, allmän kurs, Matematisk statistik för fysiker, Tentamen | Tentamen | F3 | Vic:Victoriastadion 3C-D | 107152 | 80 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FMSN55, MASM15 | FMSN55-0117, MASM15-0703 | Statistisk modellering av extremvärden, Matematisk statistik: Statistisk modellering av extremvärden, Tentamen, Tenta | Tentamen | D4, F4-fm, I4-fir, MASM15, Pi4-biek, Pi4-fm | Vic:Victoriastadion 3A-B | 107152 | 80 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | MTTN80 | MTTN80-0117 | Logistik i försörjningskedjor | Tentamen | E4-pla, I4-lf, M4-lp, MLOG1 | Vic:Victoriastadion 1A, Vic:Victoriastadion1B | 107311 | 80 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 17:15 | NEKG81 | NEKG11-1106, NEKG81-1101 | Räntebärande tillgångar | DistansCovid19, Hemtenta, Tentamen | NEKG81 | 263021 | Take home examination - see canvas course page for more information. | 0 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | STAE03 | Business Analytics | DistansCovid19, Tentamen | STAE03-20V | MA 9A-C | 263081 | 75 | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | VGMF10 | VGMF10-0111 | Geodesi | Tentamen | IBYI3, IBYV3, L3, L4-gi, V4-at, V4-tv | MA 10H | 107461 | 25 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VSMF10 | VSMF10-0111 | Byggnadskonstruktion | Tentamen | IBYA2 | 3T E210, 3T E230 | 107426 | 132 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 21:00 | Tentamen | EC1:Blå rummet | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | SVEA14 | SVEA14-1704 | Svenska som andraspråk: Grundkurs, Svensk fonetik och fonologi i ett andraspråksperspektiv | DistansCovid19, Tentamen | SVEA14 halvfart, SVEA14 heltid | SOL Absalon A129b | 500106 | 70 | |||||||||||||||||||||
Tors Juni 4 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:00 | Tentamen | KC:Hydrargyrum | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EEMN01 | EEMN01-0110 | Mikrosensorer | Tentamen | BME4, D4, E4-ss, F4, F4-nf, F4-ss, MSOC2, N4-nf | E:1328 | 107231 | 38 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EIEN25 | EIEN25-0118 | Kraftelektronik - komponenter, omvandlare, reglering och tillämpningar, Kraftelektronik | Tentamen | E4-em, M4-me | Eden 025 | 107391 | 47 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FAFN10, FYST32 | FAFN10-0115, FYST32-0911 | Avancerade laser- och optiksystem, Fysik: Avancerade laser- och optiksystem, Skriftlig tentamen, Tentamen | Tentamen | E4-fh, F4-f | Fys:H421 | 107136 | 48 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FMAF05 | FMAF05-0116 | Matematik - System och transformer, System och transformer | Tentamen | D2, E2, E2-ki, I2 | MA 10A-H | 107151 | 200 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FMFN10, FYST37 | FMFN10-0112, FYST37-0901 | Kvantmekanik, fortsättningskurs 2, Fysik: Avancerad kvantmekanik, Avancerad kvantmekanik | Tentamen | F4-tf, N4 | Vic:Victoriastadion 3B | 107136 | 40 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FMNF10 | FMNF10-0117 | Numerisk analys | Tentamen | BME4, E3, E3-ki, M4, N4, I3.C | Sparta:B-D | 107151 | 120 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FKFN35, FYST38 | FKFN35-0117, FYST38-1001 | Miljömätteknik, Fysik: Miljömätteknik | Tentamen | E4, F4-es, FYST38, W4-ms | DC:567 Seminarierum | 107136 | 30 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KBKF01 | KBKF01-0117 | Genteknik, Genteknik, teori | Tentamen | B3, MBIO1 | MA 8, Hela | 107715 | 75 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KLGN55 | KLGN55-0319 | Livsmedel och kost - Fysiologiska effekter och konsekvenser, Tentamen | Tentamen | B4, MLIV1 | KC:H-I | 107745 | 80 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MAMN30 | MAMN30-0113 | Ledarskap, arbetsorganisation och projektledning, Arbetsorganisation och ledarskap | Tentamen | C4, D4, F4, I4-ai | MA 10I-J | 107324 | 50 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | STAA30, STAA32, STAG24 | STAA30-D4, STAA32-D1 | Grundkurs, Grundkurs 2, Variansanalys, Grundkurs, del 4 | DistansCovid19, Tentamen | STAA30-20V, STAA32-20V, STAG24-20V | Kårhusets Gasquesal | 263081 | 120 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VTVF90 | VTVF90-0118 | Design av väg- och gaturummet | Tentamen | IBYV2 | 3T E413 | 107461 | 64 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Tentamen | Althin | Pedagogiskt stöd | 20 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | Tentamen | EC1:Blå rummet | 15 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:00 | Tentamen | EC2:169, EC2:301 | Ped stöd även ec2:301 | 70 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Tentamen | Grå tornrummet - bord 1-3 | Pedagogiskt stöd | 12 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | V:R1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | BIOR75 | Biologi: Cellulär och molekylär immunologi | Tentamen | BIOR75 | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Receptorn (D205) | 156401 | Exam | 76 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | SVEA11, SVEG14 | SVEA11-0701, SVEG14-1301 | Svenska: Språklig inriktning - grundkurs, Svenska: Svenska språket i vår egen tid, Svenska språket i vår egen tid | DistansCovid19, Tentamen | SVEA11 | 500106 | Zoomtenta | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | TYSB02, TYSB11 | TYSB02-0701, TYSB11-0703 | Tyska: Nybörjarkurs 2, Tyska: Nybörjarkurs, Grundläggande grammatik och textförståelse, påbyggnadsdel | DistansCovid19, Tentamen | TYSB02, TYSB11 | SOL Absalon A129b | 500123 | 70 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Tentamen | A301 Rosenberg | 383 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Tentamen | Fys:H221 | Distanstenta FYTA14 | 48 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Tentamen | SOL Lingvisten L207 | 34 | ||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | AMSN42 | Specifik omvårdnad med inriktning ambulanssjukvård I | DistansCovid19, Tentamen | AMSN41-T1 | 314957 | Katastrofmedicin | 0 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 20:00 | Tentamen | Gröna tornrummet, Ovala rummet | Pedagogiskt stöd | 20 | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 19:00 | Tentamen | EC1:Lounge | 4 | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 20:30 | Tentamen | V:S1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | ARAA20, ARAB18 | ARAA20-1104, ARAB18-1702 | Arabiska: Grundkurs, Arabiska: Nybörjarkurs IV, Kommunikativ arabiska IV | Tentamen | ARAA20, ARAB18 | SOL Absalon A129b | 500128 | 70 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
13:30 - 20:00 | Tentamen | KC:Argentum | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 20:30 | Tentamen | KC:Aurum | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 20:00 | Tentamen | KC:Cadmium | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EDAA25 | EDAA25-0213 | C-programmering, Tentamen | Tentamen | BME4, C4-pv, D4-is, D4-pv, E4, F2, F4-bs, L5-gi, M4, N2, Pi4 | MA 10A-D | 107121 | 100 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | EITP25 | EITP25-0119 | Minnesteknologi för maskininlärning, Skriftlig tentamen | Tentamen | E4, F4-hn, F4-mai, N4-hn | Sparta:B | 107201 | 40 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EXTF01, EXTF80 | EXTF01-0108, EXTF80-0111 | Geografiska informationssystem för landskapsstudier, Geografisk informationsteknik, GIS för landskapsstudier, GIT-teori | Tentamen | L2, MWLU2, RH4, V4-vr, W4-vr | MA 10E-H | 156311 | It is mandatory to register for the examination. Log in to student.lu.se and sign up to exam. Note! Enrollment period is time limited! | 100 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FYTA14 | FYTA14-1202 | Teoretisk fysik: Fluiddynamik, Tentamen | Tentamen | FYTA14 | Eden 026 | 156171 | 36 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | KASF05, KASF10 | KASF05-0117, KASF10-0117 | Material- och polymerteknologi, Funktionella material | Tentamen | B4, K3, N2 | Kårhusets Gasquesal | 107719 | 120 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | KEMA01 | KEMA01-0711 | Kemi: Organisk kemi - grundkurs, Organisk kemi - grundkurs | Tentamen | KEMA01 | Sparta:C-D | 156705 | Tentamen kommer att ske digitalt. Se kursens Canvassida för mer information. | 80 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | KEMM52 | KEMM52-1901 | Kemi: Koordinationskemi och metallorganisk kemi, Koordinationskemi och metallorganisk kemi | Tentamen | KEMM52 | KC:H-I | 156705 | The exam will be digital. For more information go to the course page in Canvas. | 80 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | MVKF25 | MVKF25-0117 | Vätgas, batterier och bränsleceller | Tentamen | M4 | Eden 022 | 107381 | 38 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | NEKA12 | NEKA12-1103 | Grundkurs, Finansiell ekonomi | DistansCovid19, Hemtenta, Tentamen | NEKA12 | 263021 | Hemtenta - se kurssidan för mer info | 0 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | NEKG31 | EXTG65-0117, NEKG11-1104, NEKG31-1101 | Ekonometri | DistansCovid19, Hemtenta, Tentamen | NEKG31 | 263021 | Take home examination - see canvas course page for more information. | 0 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VFRN01 | VFRN01-0108 | Lokalhyra och arrenden | Tentamen | L4-fe, L4-fr | Sparta:A | 107466 | 40 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VTGA05 | VTGA05-0108 | Teknisk geologi | DistansCovid19, Tentamen | W1 | MA 8, Hela | 107452 | Se detaljer under VTGA05 i Canvas | 75 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | VTVA05 | VTVA05-0214 | Hållbart byggande, Husbyggnadsteknik | Tentamen | L1 | MA 10I-J | 107181 | 50 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 20:00 | Tentamen | G:a Paviljongen 115 (Hus P 115) | Pedagogiskt stöd SOPA21 dk 2 omtenta | 48 | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | H-SFU3 | H-SFU3 | Svenska för universitetsanställda, nivå 3, SFU3 | DistansCovid19, Tentamen | SFU3:3 | SOL Humanisthusets hörsal | 500106 | 149 | |||||||||||||||||||||
Fre Juni 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:15 - 08:00 | Tentamen | Fys:H221 | 48 | ||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:00 | Tentamen | KC:Argentum | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:30 | Tentamen | KC:Aurum | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:30 | Tentamen | KC:Cadmium | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
07:30 - 14:30 | Tentamen | KC:Hydrargyrum | 12 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | BMEF25 | BMEF25-0119 | Signalbehandling - teori och tillämpningar, Tentamen | Tentamen | Pi2 | Sparta:B | 107231 | 40 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | CTRA12 | CTRA12-1405 | Religionsvetenskap och teologi: Grundkurs, Tros- och livsåskådningsvetenskap | DistansCovid19, Tentamen | CTRA12 | 500500 | OBS! Ändrad tid! | 0 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EDAF05 | EDAF05-0109 | Algoritmer, datastrukturer och komplexitet, Tentamen | Tentamen | C4-pv, D2, D2-ki, E4, F4-pv, L4-gi, Pi4-pv | Vic:Victoriastadion 1-HELA | 107121 | 160 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EIEF30 | EIEF30-0117 | Styr- och reglerteknik, Reglerteknik | Tentamen | IDA2, IEA2 | 3T E210, 3T E230 | 107391 | 132 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EITA50 | EITA50-1901 | Signalbehandling i multimedia, Tentamen | Tentamen | BME2, C2, D3, E3 | MA 10A-H | 107201 | 200 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | ESSF20 | ESSF20-0117 | Komponentfysik | Tentamen | D4, E2, E3-ki | Sparta:C-D | 107136 | 80 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FBRF01 | FBRF01-0117 | Grundläggande förbränning | Tentamen | F4-es, K4, M4, W4-es, I3.B | MA 10I-J | 107136 | 50 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FKMA05 | FKMA05-0117 | Material | Tentamen | KID1 | M:IP1 (M:1431) | 107146 | Subject to change | 28 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | FYSB11, ÄFYD03 | FYSB11-1501, ÄFYD03-1801 | Fysik: Grundläggande kvantmekanik, Fysik 3: Grundläggande kvantmekanik, statistisk mekanik och kvantstatistik för lärare, Grundläggande kvantmekanik, Grundläggande kvantmekanik - tentamen | Tentamen | FYSB11, ÄFYD03 | Fys:H221, Fys:H421 | 156136 | 96 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | HISA24 | HISA24-1606 | Historia: Grundkurs, Modern tid, 1850–2000-tal | DistansCovid19, Tentamen | HISA24 | Eden 025-026 | 500041 | 83 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KETF10 | KETF10-0209 | Separationsprocesser, Tentamen | Tentamen | B2, K2 | MA 9A-D | 107760 | 100 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | KOKA25, KOKA30 | KOKA25-0115, KOKA30-0316 | Organisk kemi, Allmän, oorganisk och organisk kemi, Läskurs | Tentamen | B1, K1, N1 | Kårhusets Gasquesal | 107719 | 120 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MMKF30 | MMKF30-0117 | Hydraulik och pneumatik | Tentamen | M4-pu | DC:467 Seminarierum | 107341 | 30 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | EXTG55, KEMB09, KEMM23, MOBA02 | EXTG55-0117, KEMB09-0711, KEMM23-1901, MOBA02-0711 | Biokemi, Kemi: Fysikalisk kemi - grundkurs, Kemi: Avancerad biokemi, Kemi: Cellens kemi, Fysikalsk kemi - grundkurs, Avancerad biokemi, Cellens kemi | Tentamen | BME4, KEMB09, KEMM23, MOBA02, N4-nbm | MA 8, Hela, MA 9E-F | 156705 | Tentamen kommer att ske digitalt. Se kursens Canvassida för mer information. The exam will be digital. For more information go to the course page in Canvas. | 125 | ||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | MVKN75 | MVKN75-0117 | Ång- och gasturbinteknik | Tentamen | M4-en | KC:H | 107381 | 40 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | PSPB16 | Kurs 6: Klinisk psykologi I | Tentamen | TE 4 6:1 | 253099 | 0 | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | VBMA05 | VBMA05-0113 | Arkitekturteknik 2: Byggnadsmaterial, Skriftlig examination | Tentamen | A1 | 107432 | 0 | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VBMF05 | VBMF05-0113 | Byggmaterialvetenskap, Skriftlig examination | Tentamen | V3 | Sparta:A | 107432 | 40 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VSMA15, VSMA25 | VSMA15-0112, VSMA25-0117 | Mekanik | Tentamen | BI1, V1 | Vic:Victoriastadion 3-HELA | 107426 | 160 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | VSMN20 | VSMN20-0111 | Programutveckling för tekniska tillämpningar | Tentamen | F4-bs, M4, Pi4-bs, V4-ko | V:N1 | 107426 | 36 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | ÄSAD03 | ÄSAD03-1802 | Svenska som andraspråk 3, Skriva, bearbeta, återkoppla | DistansCovid19, Tentamen | ÄSAD03 | SOL Humanisten H339 | 500600 | 36 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Tentamen | LUX B365 | Tentamen dk 4, historia, Tentamen delkurs 4, Modern tid, historia grundkurs. KGK och U.Z. Förlängd tid. | 10 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | MH:333 | Munta Diskret matematik | 32 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Tentamen | V:R1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 18:00 | Tentamen | Fys:L313 | 40 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | BIOB12 | Biologi: Faunistik och floristik | Tentamen | BIOB12 | Heden (G110), Ängen (G111) | 156401 | Tentamen i fält | 80 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | BIOR61 | Biologi: Molekylärgenetik | Tentamen | BIOR61 | Cerebrum höger (D215b), Cerebrum vänster (D215a), Receptorn (D205) | 156401 | Final exam | 76 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | BIVB23 | BIVB23-1502 | Bibelvetenskap: Fortsättningskurs I, Nya testamentet | DistansCovid19, Tentamen | CTR | LUX B152 | 500500 | 63 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | BIVC17 | Bibelvetenskap: Gamla testamentet på grundspråk - fördjupningskurs | DistansCovid19, Tentamen | BIVC17 CTRB44, CTR | LUX B152 | 500500 | 63 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | ENGA22, ENGB21, ENGH13 | ENGA22-1802, ENGH13-1802 | Engelska: Fortsättningskurs, Engelska: Engelsk litteraturhistoria, Engelska: Fortsättningskurs (31-45), Engelsk litteraturhistoria | DistansCovid19, Tentamen | ENGA22, ENGB21, ENGH13 | 500101 | Changed to distance exam in Canvas - for questions on access to Canvas, pleasecontact Marcus Tegler (marcus.tegler@sol.lu.se) by 1 June at the latest. | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | FAFF30, FAFF40 | FAFF30-0113, FAFF40-0116 | Våglära och optik | Tentamen | F1, Pi1 | 107136 | OBS! Flyttad från em till fm | 0 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | LIVA04 | LIVA04-1009 | Litteraturvetenskap: Grundkurs, Litteraturens villkor idag | DistansCovid19, Tentamen | LIVA04 | 500114 | 0 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | SFSA30, SFSH20 | SFSA30-1604, SFSH20-1608 | Svenska som främmande språk: Behörighetsgivande kurs, Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8, Swedish as a foreign language - level 8, Svenska som främmande språk - nivå 8 | DistansCovid19, Tentamen | SFSA30 heltid, SFSH20 | SOL Humanisten H135a-b | 500106 | 60 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | SFSH11, SFSH20 | SFSH11-1604, SFSH20-1604 | Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-4, Study abroad: Svenska som främmande språk - nivå 1-8, Svenska som främmande språk - nivå 4 | DistansCovid19, Tentamen | SFSH11.1-2, SFSH20.1-2 | SOL Lingvisten L403 | 500106 | Grupp A & B | 34 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Tentamen | LUX B129 | 38 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | GEOB23, GEOM11 | Geologi: Sediment, landformer och strukturer, Berggrundsgeologi: Magmatisk petrologi, geokemi och geokronologi | Tentamen | GEOB23 | Baltica (237), Rodinia (243) | 156301 | 96 | ||||||||||||||||||||||
12:15 - 16:00 | GEOM09 | Berggrundsgeologi: Biosfärens utveckling, paleoekologi och paleontologi | Tentamen | GEOM09 | Gondwana (Sal 206) | 156301 | Final examination | 32 | |||||||||||||||||||||
12:30 - 20:30 | Tentamen | V:S1-2 | Förlängd skrivtid | 60 | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:15 | Tentamen | Fagus (C352) | Master's Thesis defence | 14 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | FYSA13 | FYSA13-2001, FYSA13-2003, FYSA13-2005 | Fysik: Introduktion till universitetsfysik, med optik, våglära och kvantfysik, Våglära, Kvantfysik, Optik | DistansCovid19, Tentamen | FYSA13 | 156136 | 0 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:30 | Tentamen | Fys:H221 | 48 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Tentamen | MH:228 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EDAF35 | EDAF35-0115 | Operativsystem, Tentamen i operativsystem | Tentamen | C4-sec, D4-is, E4-pv, F4, Pi4 | Eden 026 | 107121 | 36 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EEMN26 | EEMN26-0118 | Lab-on-a-chip i biomedicinska tillämpningar, Tentamen | Tentamen | B4, BME4-bf, E4, F4-mt, N4-nbm | Eden 022 | 107231 | 38 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | EITN75 | EITN75-0118 | Design av trådlösa system, Tentamen | Tentamen | C4-ks, D4, E4-ks, MSOC2, MWIR1 | Vic:Victoriastadion 1D | 107201 | 40 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FAFA01, FAFA80 | FAFA01-0108, FAFA80-0217 | Fysik - Mekanik och vågor, Tillämpad vågrörelselära, Tillämpad vågrörelselära (teori) | Tentamen | E1, M1 | Vic:Victoriastadion 2-HELA, Vic:Victoriastadion 3-HELA | 107136 | 320 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FAFA75 | FAFA75-0118 | Energi- och omvärldsfysik | Tentamen | I1 | MA 10A-D | 107136 | 100 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FMAA55 | FMAA55-0117 | Matematik, linjär algebra | Tentamen | IBYA1, IBYI1, IBYV1, IDA1, IEA1 | 3T C163, 3T C525, 3T C548, 3T E210, 3T E230 | 107151 | 352 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | FMIF55 | FMIF55-0119 | Hållbar utveckling, Tentamen | Tentamen | F3 | MA 9C-F | 107181 | 100 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FRTF10, FRTN25 | FRTF10-0117, FRTN25-0115 | Systemteknik, Processreglering, Tentamen | Tentamen | B4-pt, K4-p, W3 | Kårhusets Gasquesal | 107161 | 120 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | FRTN30 | FRTN30-0115 | Nätverksdynamik, Tentamen | Tentamen | D4-mai, E4-ra, F4-fm, F4-r, I4, I4-fir, Pi4 | MA 10I-J | 107161 | 50 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | FPRA12, FTEA21 | FPRA12-1405, FTEA21-0805 | Praktisk filosofi: Grundkurs, Teoretisk filosofi: Fortsättningskurs, Religionsfilosofi och estetik, Metafysiska frågor i analytisk filosofi | DistansCovid19, Tentamen | FPRA12, FTEA21 | MA 8, Hela | 500011 | 75 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | KFKN05 | KFKN05-0112 | Yt- och kolloidkemi | Tentamen | B4-l, B4-lm, K4-l-m, MLIV1, N4-m | MA 9A-B | 107745 | 50 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | MION45 | MION45-0116 | Produktionsstrategi, Produktionsledning | Tentamen | E4-pla, I4-lf, M4-lp, MLOG1 | Sparta:D | 107312 | 40 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | PSPB12 | Kurs 2: Människan i biologiskt och kognitivt perspektiv | Tentamen | TE 1 2:1 | 253099 | Denna tenta ges inte längre som salstenta. Se din kurssida för mer information | 0 | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | SVEF21, SVEF25 | SVEF25-1101 | Svenska för studerande med utländsk bakgrund, Svenska för studerande med utländsk bakgrund: ordförråd och muntlig språkfärdighet, Ordförråd och muntlig språkfärdighet | DistansCovid19, Tentamen | SVEF21, SVEF25 | SOL Absalon A129b | 500106 | 70 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | MAMF35, TFRC70 | MAMF35-0115, TFRC70-0111 | Människan i extrema miljöer | Tentamen | BME4-bdr, TFRC70 | DC:467 Seminarierum | 107324 | MAMF35 - 3 hours | 30 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VBKF15 | VBKF15-0117 | Konstruktionsteknik, Tentamen | Tentamen | V2 | Vic:Victoriastadion 1A, Vic:Victoriastadion 1C, Vic:Victoriastadion1B | 107424 | 120 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | VBRN16 | VBRN16-0114 | Simulering av rumsbränder | Tentamen | MFST1 | MA 10H | 107474 | 25 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | VFTF10 | VFTF10-0213 | Fastighetsbildning, Tentamen Fastighetsbildning | Tentamen | L3 | MA 10E-G | 107466 | 75 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Tentamen | MH:227 | Regressionsmuntor | 32 | |||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | STVA12 | STVA12-D3 | Statsvetenskap: Grundkurs, Internationell politik | Inlämn, Tentamen | STVA12 | 253091 | 0 | ||||||||||||||||||||||
Platser per lokal, Lokaler 16554 | |||||||||||||||||||||||||||||
Uppsamlingsprov
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar |