No fields [243287.188]
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 21 | Mån 2024-05-20 v 21 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Carlos Guerrero Bosagna, Gemensamt Master Biologi IBG, Lärosal 3, 15:01004, EBC, Toxikologi och riskbedömning | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biologi 2, Tekniskt naturvetenskapligt basår, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakokinetik och farmakodynamik, För tid och plats se Ladok, Kinetik Receptarieprogram, Receptarieprogrammet, termin 3 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | För tid och plats se Ladok, Galenisk farmaci Apot, Kvalitetssäkring och regulatoriska krav vid utveckling och tillverkning av läkemedel, Läkemedel - kvalitetssäkring och regulatoriska krav | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | fysioterapeutprogrammet, termin 1, Fysioterapi I. Hälsa, beteende och vetenskapsmetodik I, Fysioterapi prog, För tid och plats se Ladok | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | 11167, Ångström, Kandidatprogram i Fysik (Astronomi) Åk 3, Nikolai Piskunov, Observationell astrofysik I, Oleg Kochukhov, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | För tid och plats se Ladok, Nationalekonomi B: Utvecklingsekonomi, Utbildning Grundnivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-05-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gymnasielärare Matematik Åk2, Kandidatprogram i Fysik inriktning astronomi Åk 2, Kandidatprogram i Fysik Åk 2, Kandidatprogrammet i Fysik inriktning Geofysik, Kandidatprogrammet i Fysik inriktning meteorologi, Kandidatprogrammet i Matematik Åk 1, Ordinära differentialekvationer I, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Kinesiska B, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Via Zoom, Xinzheng Wan | ||||||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-05-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | För tid och plats se Ladok, Introduktionskurs i religionsvetenskap campus VT24 (5RT000 o 5RG701) | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | För tid och plats se Ladok, Introduktionskurs i religionsvetenskap för blivande ämneslärare, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Byggingenjörsprogrammet, åk2, Samhällsplanering och bostadsutformning, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Dynamiska system och kaos, För tid och plats se Ladok, Kandidatprogram i Fysik Åk 3, Kandidatprogrammen i Fysik inriktning geofysik, Masterprogrammet i Fysik inriktning geofysik, Masterprogrammet i Fysik inriktning kvantfält och strängar, Teknisk fysik 4, fysik och kvantteknologi, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemiteknik, åk 4, Grupp M2, Masterprogram i materialteknik, åk 1, Material i energisystem I, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 4, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | För tid och plats se Ladok, Geometri och analys II, Gymnasielärare i Fysik Åk 1, Kandidatprogram i Fysik Åk1, Rostyslav Kozhan, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | För tid och plats se Ladok, Gymnasielärare i Fysik Åk3, Kandidatprogram i Fysik inriktning astronomi Åk 2, Kandidatprogram i Fysik Åk 2, Kandidatprogrammet i Fysik inriktning Geofysik, Kandidatprogrammet i Fysik inriktning meteorologi, Kvantfysik, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biokemiska mekanismer för genreglering, Cellbiol Apot, För tid och plats se Ladok | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Djup maskininlärning för bildanalys, Masterprogram i bildanalys och maskininlärning, åk 1, Masterprogram i datavetenskap, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-05-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Apotekarprogrammet, termin 6, Farmakognosi, Farmakognosi Apot, För tid och plats se Ladok, Obligatorisk | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Civilingenjörsprogrammet i Elektroteknik, åk 2, Gymnasielärare i Fysik Åk 1, Introduktion till beräkningsvetenskap, Kandidatprogram i Fysik Åk1, Kandidatprogrammet i Matematik Åk 1, Maskiningenjörsprogrammet, åk 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Bioinformatisk strukturbiologi, Molekylär bioteknik, åk 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektromagnetism I, För tid och plats se Ladok, Teknisk fysik 1, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Civilingenjörsprogrammet i Elektroteknik, åk 4, Energisystem, åk 4, Masterprogrammet i Förnybar Elgenerering, åk 1, Teknisk fysik 4, hållbar energiteknik, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Vindkraft - teknik och system | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Brottmekanik, Masterprogram i materialteknik, åk 1, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 4, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Energisystem, åk 1, Gymnasielärare i Matematik Åk 1, Gymnasielärare Matematik Åk1, antagna vårtermin, Kandidatprogram i Kemi Åk 2, Miljö- och vattenteknik, åk 1, Programmeringsteknik I, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Daniel Aditya Tjhin, Industriell ekonomi, år 4, Ledning för hållbarhet i globala industriföretag, Masterprogrammet i Industriell Ledning och Innovat, åk 1, Per Fors, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Apotekarprogrammet, termin 6, Farmakognosi, Farmakognosi Apot, För tid och plats se Ladok, Obligatorisk | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | För tid och plats se Ladok, Grundutbildning, Statskunskap A: Internationell politik VT24, Tentamen, E-tenta | ||||||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-05-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | För tid och plats se Ladok, Sjukvårdsfarmaci, Terapi Receptarieprogrammet | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Arabisk litteratur, Arabisk litteratur VT24, Arabiska B, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:15 | Apotekarprogrammet, termin 6, Farmakognosi, Farmakognosi Apot, För tid och plats se Ladok, Obligatorisk | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Byggingenjörsprogrammet, åk2, Industriell ekonomi, Maskiningenjörsprogrammet, åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Masterprogrammet i Fysik inriktning meteorologi Åk1, Numerisk modellering av atmosfären, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | 103130, Ångström, Masterprogram i biofysik (Fysik), Masterprogram i materialteknik, åk 1, Molekylär bioteknik, åk 4, Grupp 1, Molekylär bioteknik, åk 4, Grupp 2, Molekylär bioteknik, åk 4, Grupp 4, Muntlig examination, Nanoteknik för industriella tillämpningar inom life science, Natalia Ferraz, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 4, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektriska mätmetoder, Medicinsk teknik, Åk 1, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Automatiserings- och robotteknik, Elektroingenjörsprogrammet, åk 2, Medicinsk teknik, Åk 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Internet of things, Masterprogram i industriell analys, åk 1, Teknisk fysik 4, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Datorarkitektur, Informationsteknologi, åk 1, Kandidatprogram i Datavetenskap Åk1 dvk, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Modellering av dynamiska system, System i teknik och samhälle, åk 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kandidatprogram i Fysik Åk 3, Kandidatprogrammen i Fysik inriktning geofysik, Kandidatprogrammet i Matematik Åk 2, Komplex analys, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Förstärkningsinlärning, Förstärkningsinlärning, Informationsteknologi, åk 4, Masterprogram i bildanalys och maskininlärning, åk 1, Masterprogram i dataanalys, åk 1, Teknisk fysik 4, artificiell intelligens, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Masterprogram i kvantteknologi, åk 1, Optoelektronik, Teknisk fysik 4, fysik och kvantteknologi, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Gemensam UGA, alla bokningar för grundutbildningen Kemi Ångström på detta projekt., Kemiteknik, åk 2, Kvantmekanik och kemisk bindning I, Teknisk fysik med materialvetenskap, åk 2 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kandidatprogrammet i Matematik Åk 3, Masterprogram i matematik, åk 1, Masterprogrammet i matematik med inriktning tillämpad statistik, Åk 1, Tidsserieanalys, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elkretsanalys, Energisystem, åk 2, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fluidmekanik, Kandidatprogrammet i Fysik inriktning Geofysik, Kandidatprogrammet i Fysik inriktning meteorologi, Miljö- och vattenteknik, åk 2, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Arief Ahmad, Astrofysik I, Axel Hahlin, För tid och plats se Ladok, Gymnasielärare i Fysik Åk3, Kandidatprogram i Fysik inriktning astronomi Åk 2, Kandidatprogram i Fysik Åk 2, Sema Caliskan, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Ayse Kaslilar Sisman, Kandidatprogrammet i Geovetenskap Åk 1, inrikning Geo, Statistik för geovetare, Undervisningslokal Campus Uppsala | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Matthias Weiszflog, Musikens fysik, Stephan Pomp, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 13:00 | Heinz Werner Wessler, Hindi B, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
Lör 2024-05-25 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Texter på klassisk syriska VT2024, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Kinesiska A, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Introduktionskurs i nordkurdiska (kurmanji), Introduktionskurs/Grammatik och språkfärdighet, nordkurdiska VT2024, Kurdiska B, Tillvalsspråk: Kurdiska 2 (kurmanji), TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
No fields [243308.188]
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 21 | Mån 2024-05-20 v 21 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | För tid och plats se Ladok, Nya testamentet med studier i grekiska, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Den nya landsbygden, Emmeline Laszlo Ambjörnsson, Grundutbildning, allmänt, Hemtenta | ||||||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-05-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Den nya landsbygden, Emmeline Laszlo Ambjörnsson, Grundutbildning, allmänt, Hemtenta | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Niklas Edenmyr, Swahili, introduktionskurs, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-05-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 20:00 | Den nya landsbygden, Emmeline Laszlo Ambjörnsson, Grundutbildning, allmänt, Hemtenta | ||||||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-05-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Dietetik och klinisk nutrition II: Diabetes mellitus och njursjukdom, För tid och plats se Ladok, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | A8:210b, BMC, Agneta Andersson, Dietistprogrammet, Kostvetenskap A: Nutrition, Muntlig examination, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | A8:210b, BMC, Agneta Andersson, Dietistprogrammet, Kostvetenskap A: Nutrition, Muntlig examination, TimeEdit: Utb grund/avanc nivå | ||||||||||||||||||||||||||||
16:15 - 19:00 | Andreas Thor, B25, Campus Gotland, Basic Swedish 2, GU. Basic Gotland | ||||||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-05-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysioterapeutprogrammet, termin 5, Fysioterapi prog, Fysioterapi V. Muskuloskeletal funktionsnedsättning och psykisk ohälsa inkl. VFU, För tid och plats se Ladok, Victor Bengtsson | ||||||||||||||||||||||||||||
No fields [230685.193]
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
|||||||||||||||||||||||||||||
v 21 | Mån 2024-05-20 v 21 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Niklas Edenmyr, Swahili, introduktionskurs, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 16-2044, Engelska parken, _Föreläsning, Fredrik Wahlberg, Maskininlärning inom språkteknologi, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 9-1016, Engelska parken, _Föreläsning, Joakim Enwall, Kinesiska B | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 9-1017, Engelska parken, _Seminarium, Aktuella forskningsområden inom grekisk filologi, Ingela Nilsson | ||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 15:00 | 2-0028, Engelska parken, _Seminarium, Persiska B, Persiska B: Persiska texter VT2024 – samläsning, Zahra Etebari Shekarsaraei | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Chomsky, Fredrik Wahlberg, Laboration, Maskininlärning inom språkteknologi, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1, Turing | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 16-2044, Engelska parken, _Föreläsning, John Huisman, Lingvistik B, Semantik och pragmatik VT2024 | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | 9-2029, Engelska parken, _Föreläsning, Christer Henriksén, Latin B | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | _Föreläsning, Arabiska B, Paul Katsivelis, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | 9-1017, Engelska parken, _Seminarium, Aktuella forskningsområden inom grekisk filologi, Ingela Nilsson | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | _Föreläsning, Heinz Werner Wessler, Introduktion till indisk filosofi, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | _Seminarium, Lena Rydholm, Masteruppsats i kinesiska, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | 9-3068, Engelska parken, _Seminarium, Christiane Schaefer, Sanskrit B | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Jämförande indoeuropeisk språkforskning B, Oscar Billing | ||||||||||||||||||||||||||||
16:15 - 17:30 | _Seminarium, Kina idag: ekonomi, politik, samhälle och kultur (avancerad nivå), Lena Rydholm, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
18:15 - 20:00 | _Föreläsning, Hashem Ahmadzadeh, Introduktionskurs i nordkurdiska (kurmanji), Introduktionskurs/Grammatik och språkfärdighet, nordkurdiska VT2024, Kurdiska B, Tillvalsspråk: Kurdiska 2 (kurmanji), Via Zoom, Övning | ||||||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-05-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | _Föreläsning, Balochiska B, Carina Jahani, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Niklas Edenmyr, Omtentamen, Swahili, introduktionskurs | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 16-2044, Engelska parken, _Seminarium, Anette Månsson, Arabisk litteratur, Arabisk litteratur VT24, Arabiska B | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 3-0012, Engelska parken, _Föreläsning, David Westberg, Grekisk språkhistoria | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Anita András, László Károly, Turkic Literatures VT2024 - joint course, Turkiska litteraturer, Turkiska språk 2, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Kinesiska B, Tentamen, Via Zoom, Xinzheng Wan | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 16-0043, Engelska parken, _Föreläsning, Informationssökning (avancerad nivå), Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1, Meriem Beloucif | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 9-1017, Engelska parken, _Seminarium, Aktuella forskningsområden inom grekisk filologi, Ingela Nilsson | ||||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | 9-3068, Engelska parken, _Seminarium, Christiane Schaefer | ||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 14:00 | Forogh Hashabeiky, Muntlig examination, Persiska B, Persiska B: Persiska texter VT2024 – samläsning, Tillvalsspråk: Persiska 2, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 14:00 | 9-1016, Engelska parken, _Föreläsning, Hashem Ahmadzadeh, Kurdiska B, Tillvalsspråk: Kurdiska 2 (kurmanji), Övning | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 9-2029, Engelska parken, Johan Ljungberg, Lektion | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | _Föreläsning, Bibelarameiska, Bibelarameiska samläsning VT24, Hebreiska B, Johan Ljungberg, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Chomsky, Informationssökning (avancerad nivå), Laboration, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1, Meriem Beloucif, Turing | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 16-0054, Engelska parken, Meriem Beloucif, Möte | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | _Föreläsning, De turkiska språkens typologi, László Károly | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | 9-1017, Engelska parken, _Seminarium, Aktuella forskningsområden inom grekisk filologi, Ingela Nilsson | ||||||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | _Föreläsning, Kinesiska A, Via Zoom, Xinzheng Wan, Övning | ||||||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-05-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:00 | Deadline, Joakim Enwall, Kina idag: ekonomi, politik, samhälle och kultur (avancerad nivå) | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | 9-2029, Engelska parken, Jenny Rahbek, Johanna Özbay, Möte | ||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | 9-1016, Engelska parken, _Föreläsning, Birsel Karakoç, Uzbekiska, Övning | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Heinz Werner Wessler, Hindi B, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 9-2029, Engelska parken, _Föreläsning, Christer Henriksén, Latin B | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 9-3068, Engelska parken, _Föreläsning, Främre Orientens äldre kulturer: Historia, Jakob Andersson | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Chomsky, Fredrik Wahlberg, Laboration, Maskininlärning inom språkteknologi, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1, Turing | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Seminarium, Kinesiska B | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 3-0012, Engelska parken, _Seminarium, Antik grekisk och bysantinsk fiktion, David Westberg | ||||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Christiane Schaefer | ||||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 14:00 | 16-0042, Engelska parken, _Seminarium, Persiska B, Persiska B: Persiska texter VT2024 – samläsning, Zahra Etebari Shekarsaraei | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 9-3068, Engelska parken, _Föreläsning, David Westberg, Grekiska A | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 16-2044, Engelska parken, _Föreläsning, John Huisman, Lingvistik B, Språk, kultur och tanke, Språk, kultur och tanke VT2024 | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 9-2029, Engelska parken, _Föreläsning, Språkkontakt och språkförändring, Tiago Tresoldi | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | _Föreläsning, Arabiska B, Paul Katsivelis, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Birsel Karakoç, László Károly | ||||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Joakim Enwall, Kinesiska A, Via Zoom, Övning | ||||||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-05-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | _Föreläsning, Balochiska B, Carina Jahani, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Arameisk/syrisk historia, Arameisk/syrisk historia, samläsning VT2024, Arameiska/syriska A, Hemtenta | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | _Föreläsning, Niklas Edenmyr, Swahili, introduktionskurs, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 9-3068, Engelska parken, _Seminarium, Christiane Schaefer, Sanskrit B | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Jämförande indoeuropeisk språkforskning B, Oscar Billing | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 3-0012, Engelska parken, _Föreläsning, Antik grekisk och bysantinsk poesi, David Westberg | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Chomsky, Informationssökning (avancerad nivå), Laboration, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 1, Meriem Beloucif, Turing | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 16-0042, Engelska parken, _Föreläsning, Johan Sjons, Masterprogram i Språkteknologi, Åk 2, Masteruppsats i språkteknologi | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | 9-1017, Engelska parken, _Seminarium, Aktuella forskningsområden inom grekisk filologi, Ingela Nilsson | ||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:45 | 7-0043, Engelska parken, _Seminarium, Harald Hammarström | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, David Westberg | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | 7-0042, Engelska parken, _Seminarium, Harald Hammarström, Lingvistik A, Språkvetarprogrammet, åk 1, Världens språk, Världens språk VT2024 - samläsning | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | 3-0012, Engelska parken, _Föreläsning, Grekiska A, Oskar Andersson | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | László Károly, Medelturkisk filologi, Övning | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | 9-1017, Engelska parken, _Seminarium, Aktuella forskningsområden inom grekisk filologi, Ingela Nilsson | ||||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | _Föreläsning, Heinz Werner Wessler, Introduktion till indisk filosofi, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
16:15 - 18:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Christer Henriksén, Gerd V.M. Haverling | ||||||||||||||||||||||||||||
16:15 - 18:00 | 9-3068, Engelska parken, _Seminarium, Christiane Schaefer | ||||||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-05-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Arabisk litteratur, Arabisk litteratur VT24, Arabiska B, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:15 | 9-3042, Engelska parken, _Föreläsning, Christer Henriksén, Latin B | ||||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 13:00 | Heinz Werner Wessler, Hindi B, Tentamen, Via Zoom | ||||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | 9-2029, Engelska parken, _Seminarium, Eva Pettersson, Fredrik Wahlberg, Mats Dahllöf, Sara Stymne | ||||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Eva Pettersson, Fredrik Wahlberg, Mats Dahllöf, Sara Stymne | ||||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | 9-3042, Engelska parken, _Seminarium, Anju Saxena, Harald Hammarström, Michael Dunn | ||||||||||||||||||||||||||||
Lör 2024-05-25 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Tentamen, Texter på klassisk syriska VT2024 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Kinesiska A, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Arameisk/syrisk historia, Arameisk/syrisk historia, samläsning VT2024, Arameiska/syriska A, Hemtenta | ||||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Introduktionskurs i nordkurdiska (kurmanji), Introduktionskurs/Grammatik och språkfärdighet, nordkurdiska VT2024, Kurdiska B, Tentamen, Tillvalsspråk: Kurdiska 2 (kurmanji) |