Denna sida kommer att avvecklas den 31 januari 2024 .
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Program |
Grupp |
Lokal |
Moment |
Lärare |
Kommentar, Kommentar |
Karta |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 40 | Tors 2020-10-01 v 40 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakoepidemiologi och farmakoekonomi | A5 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Organismernas evolution och mångfald | KandBio1 | Tentamen, E-tenta | Ingrid Ahnesjö | Tentamen Inspera , Digital tentanmen, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 och 2. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Svenska 2 för ämneslärare | Tentamen | Äldre litteratur, Plats: Polacksbacken, Skrivsal Kom ihåg att ta med legitimation. | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 13:00 | Biologi A - mönster, processer och didaktik | Lärosal 6, 18:01021, EBC | Obligatorisk, Tentamen | Ronny Alexandersson | Karta | ||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Funktionella material III | K5.M, Q5 | Via Zoom | Tentamen | Roland Mathieu | Muntlig tenta | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | Historia C, samläsning HT2020 | Mer information i Studium | Tentamen, Utlämning | Metod | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Sveriges historia | Mer information i Studium | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | Funktionella material III | K5.M, Q5 | Via Zoom | Tentamen | Roland Mathieu | Muntlig tenta | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Ekonomisk historia A: Ekonomi och samhälle | Tentamen | Anmäl dig i Studentportalen senast 12 dagar i förväg! | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Klinisk psykologi med kognitiv beteendeterapeutisk inriktning I | Tentamen, E-tenta | Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Linjär algebra II (för masterstudenter) | MasBildMask1, MasDataAn1 | Tentamen | Oleksandra Gasanova | Mid term exam | ||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | Historia C, samläsning HT2020 | Mer information i Studium | Inlämning, Tentamen | Metod | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2020-10-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:00 - 08:00 | B25, Campus Gotland, B27, Campus Gotland | Tentamen | Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | EGY A1: Egyptens historia och monument: Riksenande till splittring, (samläsning) HT 2020, Egyptens historia och monument - från riksenande till splittring, Egyptologi A | Se kommentar | Tentamen | Sami Uljas | Tentamen, Bergsbrunnagatan 15, sal 2 | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Egyptologi C | Se kommentar | Tentamen | Sami Uljas | Tentamen, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Kinesiska D2 med självständigt arbete | Tentamen, E-tenta | Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Välfärdsrättsliga verktyg i socialt arbete | B25, Campus Gotland, B27, Campus Gotland | Tentamen | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Funktionella material III | K5.M, Q5 | Via Zoom | Tentamen | Roland Mathieu | Muntlig tenta | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Introduktionskurs i religionsvetenskap | 6-0022, Engelska parken, 6-K1031, Engelska parken, Geijersalen 6-1023, Engelska parken | Tentamen | Nils Billing | Delkurs 2: Religioner i historia och nutid, Dugga | Karta , Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 13:00 | Turbulens och mikrometeorologi | MaFyMe2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Breddningskurs i indiskt tillvalspråk: hindi 1, Hindi A, Introduktion till hindi | OPhindT1 | Tentamen | Onlinetenta | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | Organisation II: Organisationen och omvärlden | Torget (D-huset), Campus Gotland | Hemtenta, Tentamen | Ges digitalt | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | B25, Campus Gotland, B27, Campus Gotland | Tentamen | Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:00 | Funktionella material III | K5.M, Q5 | Via Zoom | Tentamen | Roland Mathieu | Muntlig tenta | |||||||||||||||||||||||
Lör 2020-10-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Varför är vissa länder rika? Världens ekonomiska historia | Tentamen | Register in the Student Portal no later than 12 days prior to the exam! | ||||||||||||||||||||||||||
Sön 2020-10-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Anatomi II. Muskler och leder | SG2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
v 41 | Mån 2020-10-05 v 41 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till matematikstudier | KandMa1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Energi- och livscykelanalys, Livscykelanalys för miljö- och vattenteknik | ES3, W5.1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Mikrobiologi och immunologi | För tid och plats se studentportalen | Dugga, Tentamen, E-tenta | Jenny Hallgren Martinsson | Immunology Dugga / Multiple Choice Test, BMC, B1:3 | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpad analys av komplexa prover | MasKeAk2 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Musikvetenskap A, Västerländsk konstmusik | F1, 2-0043, Engelska parken | Tentamen | Västerländsk konstmusik: tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Gruppsykologi I | Tentamen, E-tenta | Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:15 | Introduktionskurs | Basar | Tentamen | Jannika Andersson Chronholm, Johanna Larsson | Jannika Chronholm Andersson: https://uu-se.zoom.us/j/69192997140 | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2020-10-06 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Historia A, samläsning HT2020 | Mer information i Studium | Tentamen | Christine Ekholst | Moment II | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ekologi, Ekologi D, Ekologi L | KandBio3, MasBio | Tentamen, E-tenta | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Allmän och organisk kemi med läkemedelsinriktning | A1 | För tid och plats se studentportalen | Obligatorisk, Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2020-10-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Kemi för biomedicin | Biomed1 | För tid och plats se studentportalen | Obligatorisk, Tentamen | Tentamen Allm + Fys kemi. | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Konstvetenskap A: Konst, arkitektur och visuell kultur | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Integrativ molekylärbiologi, fysiologi och farmakologi | A3 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2020-10-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | Allmän rättskunskap och arbetsrätt | Mer information i Studium | Tentamen | Tentamen, Webbskrivning - Studium | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | Handelsrättslig översiktskurs | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Ordinarie tentamen del I, Webbskrivning Studium. Kom ihåg att anmäla dig senast 12 dagar före tentamen! | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Geovetenskap - planeten jorden | KandGeo1.Geo | Båthsalen Dm226,Geocentrum, Småland Dm235, Geocentrum | Tentamen | Grupp 1 + 2 | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Geovetenskap - planeten jorden | KandGeo1.Geo | Båthsalen Dm226,Geocentrum, Småland Dm235, Geocentrum | Tentamen | Grupp 1 + 2 | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
Fre 2020-10-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Extemporetillverkning av läkemedel | R6 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Erik Björk | Hemtenta via Inspera , Kom ihåg att anmäla dig | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Hydrologi och vattenresursförvaltning | KandGeo3 | Tentamen | Alexandru Tatomir, Claudia Teutschbein | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till mineralogi och petrologi | KandGeo2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Klinisk anatomi och rörelselära | LäkT3 | Tentamen | Anmälan görs i Ladok , Ta med ID/leg och skrivdon. Lycka till! | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Kognitions- och inlärningspsykologi I, Psykologi A, Psykologi A för beteendevetenskapligt kandidatprogram | Tentamen, E-tenta | Inlärning, Hemtenta i Inspera: exam.uu.se | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | B25, Campus Gotland, B27, Campus Gotland | Tentamen | Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Kognition och inlärning | Tentamen | Polacksbacken, Skrivsal | ||||||||||||||||||||||||||
Lör 2020-10-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Infektionsbiologi | A2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Du som fått en plats tilldelad i lokalen B1:3 BMC har fått ett SEPARAT mail om detta (till din studentmail). Övriga som INTE fått mail om detta skriver på anvisad plats; Bergsbrunnagatan. OBS! VIKTIGT är att du kontrollerar din mail! | ||||||||||||||||||||||||
v 42 | Mån 2020-10-12 v 42 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biologi 1 | Basar | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Jannika Andersson Chronholm | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Infektionsbiologi i ett globalt perspektiv | Obligatorisk, Tentamen | EXAM Food Hygiene and Safety, BMC, B1:3 | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Galenisk och fysikalisk farmaci | R4 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | För tid och plats se studentportalen | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2020-10-13 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Akvatisk miljöanalys | W2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:45 | Elektroteknikens grunder I: Komponenter och kretsar | EI1 | 7K1109, Ångström, 7K1113, Ångström | Laboration, Tentamen | Anar Westerberg, Johan Forslund, Maria Angeliki Chatzigiannakou, Sara Anttila | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kunskapsbaserade system inom bioinformatik | MasBioinf2, X4.3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Kyrko- och missionsstudier C | 2-K1023, Engelska parken | Tentamen | Anita Yadala Suneson | Kyrko- och missionsstudier C, Muntlig tentamen | Karta | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Psykologi med inriktning mot arbetsliv | Tentamen, E-tenta | Samtal och testmetoder: Bergsbrunnagatan 15, sal 2 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 2020-10-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Akvatiska ekosystem och ekosystemtjänster | W5.2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till mekanik - bryggningskurs | MasFE1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Mikrobiologi och immunologi | För tid och plats se studentportalen | Tentamen, E-tenta | Jenny Hallgren Martinsson | EXAM Immunology , Bergsbrunnagatan 15, hall 2 | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2020-10-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
07:45 - 16:00 | Elektroteknikens grunder I: Komponenter och kretsar | E1 | 4104, Datorsal, Ångström, 7K1105, Ångström | Laboration, Tentamen | Anar Westerberg, Johan Forslund, Maria Angeliki Chatzigiannakou, Sara Anttila | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Klassisk elektrodynamik | F5.T.fk, MaFyAs, MaFyKs, MaFyKä, MaFyTe | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Malmresurser | MasGeo2 | Stuffen El221, Geocentrum | Tentamen | Erik Jonsson | Karta | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 13:00 | Hindi 3, Hindi C | Tentamen | Tentamen, online. Sanskrit | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 | Kyrko- och missionsstudier B | 2-0023, Engelska parken | Tentamen | Andreas Mazetti Petersson | Kyrko- och missionstudier B, Muntlig tentamen | Karta | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | 10132, Häggsalen, Ångström | Tentamen | Christer Elvingson | Kompletteringstentor | Karta | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2020-10-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Analytisk mekanik | KandFy3, KandfyAs3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:15 | Elektroteknikens grunder I: Komponenter och kretsar | E1 | 7K1109, Ångström, 7K1113, Ångström | Laboration, Tentamen | Anar Westerberg, Johan Forslund, Maria Angeliki Chatzigiannakou, Sara Anttila | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elkraftteknisk mätteknik | E4, MasEnTe2, MasFE1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Geovetenskap - planeten jorden | KandGeo1.Geo | Tentamen | Lokal: Skrivsalen Polacksbacken | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till matematikstudier, ämneslärare | gylärarma1, gylärma1_v | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Mikael Smedbäck | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till parallellprogrammering | IT4, MasSciCom1, MastersIn1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemisk fysik | KandKe3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Ledningsnät och dricksvattenberedning | MasGeo2, W4.1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Materialkemi | MasAddTillv1 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mikrobiologi | X3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Populationsgenetisk analys | MasBioinf2, X5.2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 11:30 | Energisystemens biogeokemiska förutsättningar | ES2 | Tentasal 1, Undervisningshuset, SLU, Tentasal 2, Undervisningshuset, SLU | Tentamen | Deltentamen 1: Tema 1 och Tema 2 | ||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Farmakologi med läkemedelskemi | Tentamen | Skriftlig tentamen, 5h | ||||||||||||||||||||||||||
12:15 - 16:00 | Elektroteknikens grunder I: Komponenter och kretsar | E1, EI1 | 7K1109, Ångström, 7K1113, Ångström | Laboration, Tentamen | Anar Westerberg, Johan Forslund, Maria Angeliki Chatzigiannakou, Sara Anttila | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | B22, Campus Gotland | Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Arabiska 3, Arabiska C, Massmediearabiska | OParabT3 | Tentamen | OBS! Ändrad tid! , Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | |||||||||||||||||||||||||
Lör 2020-10-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Fysioterapi V. Muskuloskeletal funktionsnedsättning och psykisk ohälsa inkl. VFU | Tentamen | Ann Bylund, Jonas Olsén | Tid och lokal meddelas senare | |||||||||||||||||||||||||
v 43 | Mån 2020-10-19 v 43 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Automatiserings- och robotteknik | EI3 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Dana Salar, Erik Hultman | T3 Inspera Assessment. Zoom | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Databasteknik I | F4.B.ai, gylärare Data åk 2, KandDv3 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektronik I | F2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Del I | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektroteknikens grunder I: Komponenter och kretsar | E1, EI1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Energifysik I | F4.T.fk, gylärarfy3, KandFy3, MaFyEn | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Hållfasthetslära | ES4, MasAddTillv1, MasMatTek1, Q2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Informationsutvinning I | F5.B.ai, IT4, MasComScie, STS4.IT | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till kärnkraft | KKI1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till medicinsk teknik | MTI1 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till molekylär bioteknik | X1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till programmering, beräkningsvetenskap och statistik | MasBioinf.B1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemiska principer I | K1, KandKe1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kraftelektronik, Kraftelektronik I | E3-4, ES4, F5.T.fk, MasFE1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kvalitetsteknik | MI3, MTI2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Numeriska metoder och simulering | IT3 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Operativsystem I | F5.Is.his | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Final written E-exam | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Organisering av kunskapsintensivt arbete | MasILI1-2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Sannolikhet och statistik | F3, gylärma1_v, K2, KandKe3, STS2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:15 | Sannolikhetsteori II | KandMa3, MasDataAn1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Variationskalkyl | KandMa2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Elektromagnetisk geofysik | MaFyGe2 | Tentamen | Michael Weiss, Paula Rulff, Thomas Kalscheuer | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Statskunskap A | Tentamen, E-tenta | 4h Statsmaktens struktur SSA, Anmälan till tenta sker via www.student.ladok.se senast 12 dagar före tenta Resultat via https://exam.uu.se/ | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Tillämpad apoteksfarmaci med författningar, Verksamhetsförlagd utbildning, inklusive farmaceutiska författningar | A10 | Obligatorisk, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 2020-10-20 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Allmän och organisk farmaceutisk kemi | R1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Deltentamen i allmän kemi (4 h) | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Analog elektronik | E2, EI2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Automatateori | KandDv2, KandMa2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Automatiserad prediktiv modellering | X5.2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Beräkningskemi för biologiska makromolekyler | MasKeBk2, MasKeTk2 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektriska nätet som system, Elkraftsystemanalys | E5, ES5, MasEnTe1-2, MasFE2, STS4.E | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 2020-10-21 08:00 | Fysik för kemister | KandKe2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fysiologi och molekylär cellbiologi | K3.L | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Grundläggande matematisk statistik | ES2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell ekonomi I - företagets funktioner | I1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till miljö- och vattenteknik | W1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kemisk energilagring, Kemisk energiomvandling och energilagring | K5.M, MasKeKFE2, Q5 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Kinesiska C | Tentamen | Sakprosa I, e-tenta, BMC B1:3 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kommunal och industriell avloppsvattenrening | W4.1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Linjär algebra och geometri I | IT2, KandMa1, MatemI | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Miljöförändringar i ett geologiskt tidsperspektiv | MasGeo2 | Tentamen | Thomas Stevens | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Programmeringsteknik II | F4.B.ai, F4.Is.his, MasBildMask1, MasDataAn1, MasIndAnalys1, X3 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Nukleär termohydraulik och ångturbinteknik, Reaktorfysik | KKI1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Muntlig examination | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Reglerteknik I | STS3, X4.2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Reglerteknik III | E5, F5.Is.his | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Alexander Medvedev | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Speciell relativitetsteori | KandFy3, KandfyAs3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Spektroskopi | MasKeAk1, MasKeBn1, MasKeFk1, MasKeKb1, MasKeKFE1, MasKeOk1, MasKeToBk1 | För tid och plats se studentportalen, Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Statistisk slutledning för bioinformatik | MasBioinf2, X4.3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillverkningsteknik | MI2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Ytors fysik och kemi | K4.M, Q4 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Tillämpad läkemedelskemi | A7 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Engelska A1, Engelska för årskurs 7-9 och gymnasiet T1 | Språkstruktur, Tentamen | Info. i Studentportalen / See info. in the Student Portal | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Hälsopsykologi och beteendemedicin I | Tentamen | Tentamen (kursdel 2-3). Lokal: Fyrishov sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 2020-10-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Algebra och vektorgeometri | BI1, EI1, IUI1, MI1, MTI1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Avancerade numeriska metoder | F5.B.ai, MasSciCom2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektromagnetisk fältteori | F4.T.fk, KandFy3, KandfyAs3, MaFyMa | För tid och plats se studentportalen, Via Zoom | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektronik i extrema miljöer | E5, F5.Is.his | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Energieffektivisering, Energieffektivisering i byggnader - teknik och system | ES4, STS5.E | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Energiflöden och material i den byggda miljön | BI3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Experimentella metoder i strukturbiologi | X4.1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 2020-10-22 08:00 | Industriell strategi och organisation | MasILI1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till additiv tillverkning | MasAddTillv1 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till materialvetenskap | Q1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till vattenteknik | MasVattTek1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Kvantmekanik och kemisk bindning II | K3.M, Q3 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Linjär algebra II | E3, ES3, gylärarfy2, KandFy2, KandKe3, Q2, X2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Linjär algebra II (för masterstudenter) | MasBildMask1, MasDataAn1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Medicinsk mätteknik | MTI2 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Metoder och projektledning för mjukvaruutveckling | IT4, MasComScie, MastersIn1, MPLT2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Nukleär termohydraulik och ångturbinteknik, Reaktorfysik | KKI1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Muntlig examination | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Signaler och system | F3 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Solenergitekniker för elgenerering | E5, MasEnTe2, MasFE2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Nordiska språk A, Språkstruktur, Svenska 1 för blivande ämneslärare, Svenska språket A | Tentamen | Carin Östman, Matilda Edgren, Therese Landh | Språkstruktur/Språkets struktur. Tentamen. För tid och plats, se Studentportalen. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Tillämpad matematik | F4.B.ai, KandMa3, MasSciCom1, MasStatMat1, MastersIn1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Transformmetoder | F2, gylärarfy3 | För tid och plats se studentportalen, Via Zoom | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Transformteori med tillämpningar | MasFE1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Vetenskaplig visualisering | F4.B.ai, IT4, MasSciCom1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Kompletterande farmaceutisk vetenskap I | Obligatorisk, Tentamen | För tid och plats se Ladok | ||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Öppen fördjupningskurs i inbyggda system | IT5 | Tentamen | Ping Wu | Muntlig tentamen via zoom | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 13:00 | Naturkunskap och didaktik | Lärosal 3, 15:01004, EBC | Tentamen | Elisabeth Långström | Tentamen humanfysiologi | Karta | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Öppen fördjupningskurs i inbyggda system | IT5 | Tentamen | Ping Wu | Muntlig tentamen via zoom | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Cellbiologi | KandBio2, KandKe3 | Tentamen, E-tenta | Lage Cerenius | Cellbiologi 2 | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2020-10-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Algoritmer och datastrukturer I | KandMa3, MasBildMask1, MasComScie, MasDataAn1, MPLT2, STS3.IT, X4.3 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Analytisk kemi I | KandKe2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Analytisk kemi med mätvärdesbehandling och kemometri | K2 | Tentamen | Del 1 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Baskurs i matematik | gylärarma1, I1, IT1, K1, KandDv1, KandKe1, MatemI, STS1, X1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Beräkningsvetenskap II | X3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biofysikalisk kemi | MasKeBk1, MasKeBn1, MasKeKb1 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Biosensorer | MasKeBk2, MasKeBn2, MasKeKb2, X5.1 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Byggnadsprojektering med ritteknik | BI1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Datakommunikation I | gylärare Data åk 2, KandDv3 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Luca Mottola | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Digitalteknik och elektronik | IT3 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Flervariabelanalys, allmän kurs | W2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fluidmekanik | F4.B.ai, F4.T.fk | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fylogenianalys | MasBioinf2, X5.2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till elkraftteknik - bryggningskurs | MasFE1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mekanik | STS2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Meteorologi, hydrologi och miljömätteknik | KandFyMe3, W3 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Nanoporösa material med tillämpningar | MasMatTek1 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Organisk syntes | K5.L, MasKeKb2, MasKeOk2 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Nukleär termohydraulik och ångturbinteknik, Reaktorfysik | KKI1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Muntlig examination | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Reglerteknik EI | EI3 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Reglerteknik II | E4, F4.Is.his, IT5, MastersIn2, STS4, W4.1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Robotmekanik | F5.B.ai, F5.Is.his, F5.T.fk | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Sannolikhetsteori I | KandMa2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Strömnings- och värmelära | BI2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Introduktion till programmering, beräkningsvetenskap och statistik | MasBioinf.B1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Reglerteknik III | E5, F5.Is.his | 2414b, ITC | Tentamen | Alexander Medvedev, Anna Wigren | Muntlig tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 20:00 | Norrland I Gm118, Geocentrum, Norrland II Gm116, Geocentrum | Tentamen | Erik Sahlée | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2020-10-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
03:15 - 12:00 | Öppen fördjupningskurs i inbyggda system | F5.Is.his | Tentamen | Ping Wu | Muntlig tentamen via zoom | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Algebra och geometri | E1, ES1, F1, Q1, W1 | För tid och plats se studentportalen, Via Zoom | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Arbets- och organisationspsykologi | Tentamen, E-tenta | Hemtenta Inspera: logga in via exam.uu.se Literature: OBM 1-4, Chmiel mandatory book chapters, slides | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Balochiska A | Tentamen | Grammatik och texter 1, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Batterier och lagring | E5, ES5, MasEnTe2, MasFE2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Beräkningsvetenskap III | IT5, MasSciCom1, MasStatMat1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Bioteknisk metodik | X2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Datorstödd konstruktion | MI1 | 4001, Ångström | Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektronik | MTI2 | Mer information i Studium | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Elektronik I | F2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Del II | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Empirisk modellering | ES5, STS5, W5.2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Energisystemens miljöpåverkan | ES3 | Tentamen | + Tentamensrum A4 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Farmakognosi och läkemedlens ursprung | R3 | För tid och plats se studentportalen | Obligatorisk, Tentamen | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Fasta tillståndets kemi | K3.M, KandKe3, Q3 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Fonetik I (introduktion), Lingvistik A | Tentamen | Fonetik I, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Geometri och analys III | gylärarfy2, KandFy2 | Tentamen | Stephen McCormick | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Halvledarelektronik | E5, F4.B.ai, F4.Is.his, F4.T.fk | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Industriell ekonomi och hållbar innovation | ES4 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Ingenjörsgeologi och geoteknik | W4.2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Introduktion till bioinformatik | MasBioinf.B1, MasBioinf.D1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Materialanalys | F5.T.fk, K4.M, Q4 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Mekanik II | ES2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Organismernas evolution och mångfald | KandBio1 | Tentamen, papperstenta | Ingrid Ahnesjö | Lokal: Fyrishov, Multihallarna, Idrottsg. 2 | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Preparativ organisk kemi | K3.L | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Programmering för språkteknologer I | MPLT1 | Tentamen | Programming I, Fyrishov, sal 3. https://www.google.com/maps/place/Idrottsgatan+2,+753+33+Uppsala/@59.8704639,17.6218398,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x465fcc7466dc104f:0xabdc07ff47de3903!8m2!3d59.8705229!4d17.6233124 | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Programmeringsteknik I | E2, EI2, KandMa2, MasAddTillv1, MasVattTek1, MI2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Nukleär termohydraulik och ångturbinteknik, Reaktorfysik | KKI1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Muntlig examination | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Rymdfysik | MaFyAs | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Rymdfysik | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Anders Eriksson | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Toxikologi, Toxikologi D, Toxikologi L | KandBio3, MasBio, MasBioTek2 | Tentamen | Sonja Buratovic | |||||||||||||||||||||||||
08:45 - 14:00 | Människans evolution och genetik | MasBio | Lärosal 3, 15:01004, EBC | Tentamen | Exam | Karta | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Evolutionära processer | MasBio | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Genetisk och molekylär växtbiologi | MasBio | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Industriell projektledning | MasEnTe1, MasFE1, MasILI1, MI3, W5.1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Limnologi, Limnologi D, Limnologi L | KandBio3, MasBio | Tentamen, E-tenta | Eva Lindström | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Livets tidiga utveckling och uppblomstring | MasGeo2 | Norrland I Gm118, Geocentrum | Tentamen | Graham E Budd | Karta | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Makromolekylära maskiner | X4.1-2 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Management and Control | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Exam | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Trender i molekylärbiologi och bioteknik | Tentamen, E-tenta | Suparna Sanyal | Digital exam in Inspera | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | E30, Campus Gotland | Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Arabiska A, Arabiska: breddningskurs i semitiskt tillvalsspråk | OParabT1 | Via Zoom | Tentamen | Muntlig tentamen via Zoom | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Introduktion till industriell utveckling | IUI1 | E30, Campus Gotland | Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Psykologi I. Inlärningspsykologi, beteendeanalys, beteendemedicin | Tentamen, E-tenta | Distanstenta i Inspera: exam.uu.se | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:30 | E30, Campus Gotland | Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Arabiska C, Persiska C, Språkvetenskaplig teori och metod för filologisk inriktning på Mellanösterns, Central-, Öst- och Sydasiens språk, Turkiska språk E: orientalistikprogrammet | OPhindT5, OPpersT5, OPturkT5 | 7-0043, Engelska parken | Tentamen | Språkvetenskaplig teori och metod | Karta | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Sedimentologi, stratigrafi och paleobiologi | KandGeo3 | Norrland I Gm118, Geocentrum, Norrland II Gm116, Geocentrum, Småland Dm235, Geocentrum | Tentamen | Michael Streng | Karta , Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Öppen fördjupningskurs i inbyggda system | F5.Is.his | Tentamen | Ping Wu | Muntlig tentamen via zoom | ||||||||||||||||||||||||
Lör 2020-10-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 20:00 | Sökandet efter intelligent liv i rymden | Tentamen | Erik Zackrisson | ||||||||||||||||||||||||||
v 44 | Mån 2020-10-26 v 44 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Biovetenskap | KandBio1, KandGeo1.Sam | Lärosal 2, 15:01025, EBC, Lärosal 3, 15:01004, EBC | Tentamen | Ulf Lindh | Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Medicinsk genetik, Medicinsk genetik och cancer - molekylära mekanismer | Forvet1, IMIM1, Molmed1 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Preliminary time. Registration, and definitive time on the Student Portal | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Lärosal 1, 15:00025, EBC | Tentamen | Ulf Lindh | Karta | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Fysioterapi IVa. Rehabilitering och habilitering inkl. VFU | SG4 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Skriftlig e-tentamen i skrivsal, KL 8-12 Bergsbrunnagatan 15; se tentamensanmälningar | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Introduktion till företagande och organisering | Tentamen | Tenta, Webbskrivning - Digital tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Engelska B1, Engelska för årskurs 7-9 och gymnasiet T2 | Språkstruktur, Tentamen | Info. i Studentportalen / See info. in the Student Portal | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 17:00 | Etik, Praktisk filosofi A | Tentamen | Tentan laddas ner från Studentportalen kl 10:00 och skickas in senast kl 17:00. För mer info, se kursens anslagstavla på Studentportalen. | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Laboratoriemedicinsk dataanalys | Tentamen, papperstenta | Claes Andersson | Tentamen, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Svenska som andraspråk A, Svenska som andraspråk A för blivande ämneslärare | Tentamen | Ellen Bijvoet | Skolan i det flerspråkiga samhället. Tentamen. För tid och plats, se Studentportalen. | |||||||||||||||||||||||||
Tis 2020-10-27 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Analytiska metoder | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Grammatik, text och betydelse, Svenska språket B | Tentamen | Gustav Bockgård | Grammatik, text och betydelse. Tentamen. För tid och plats, se Studentportalen. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Kinesiska A | Tentamen | Textkurs 1, Polacksbacken, skrivsalen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Neuropsykologi | LogopedT2 | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Litteraturvetenskap A | A2: Från antiken till tidigmodern tid (800 f.kr – 1600), Tentamen | Hemtenta, e-tenta, Obs! Ändrad tid! 9.00-14.00 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Logopedi vid språk-, läs- och räknesvårigheter | Grupp 1 | Via Zoom | Obligatorisk, Tentamen | Sofia Grunér | Muntlig tenta. Zoom ID utskickat via mail. | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Kyrko- och missionsstudier C | Via Zoom | Tentamen | Anita Yadala Suneson | Kyrko- och missionsstudier C, Muntlig tentamen | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 14:30 | Latin C | 16-0054, Engelska parken | Tentamen | Elena Dahlberg | Latinsk syntax och stilistik med översättningsövningar Plats: Engelska parken | Karta | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Kvalitetssäkring i systemutveckling | Tentamen, Tentamen, E-tenta | Maritha Dahlin | Ges digitalt | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Logopedi vid språk-, läs- och räknesvårigheter | Grupp 2 | Via Zoom | Obligatorisk, Tentamen | Sofia Grunér | Muntlig tenta. Zoom ID utskickat via mail. | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Farmaceutisk praxis med författningar | R5 | Tentamen | För plats, se Studium och Ladok | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Isländska 1, Nordiska språk A | Tentamen | Veturlidi Oskarsson | Isländska/Isländska 1. Tentamen. För tid och plats, se Studentportalen. | |||||||||||||||||||||||||
Ons 2020-10-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 08:15 | Barnhälsovård och elevhälsa inom distriktsköterskans kompetensområde | Tentamen | Hemtentamen i Elevhälsa | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Förorenad mark riskbedömning och åtgärder | W4.2 | Sal W, Ulls hus, SLU | Obligatorisk, Tentamen | Dan Berggren Kleja | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Lingvistik A, Lingvistik I (introduktion) | Tentamen | Lingvistik I, Polacksbacken skrivsal | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Persiska 3, Persiska C | Tentamen | Moderna persiska texter Fyrislundsgatan 80, Sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Politisk geografi med samhällsplanering | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Tentamen, Fyrislundsgatan 80, sal 1. Anmälan via Studentportalen | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Fördjupad farmakoterapi | A8, R6 | För tid och plats se studentportalen | Information, Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Logopedi vid språk-, läs- och räknesvårigheter | Grupp 3 | Via Zoom | Obligatorisk, Tentamen | Sofia Grunér | Muntlig tenta. Zoom ID utskickat via mail. | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 16:30 | Introduktionskurs i religionsvetenskap | Via Zoom | Tentamen | Cecilia Wejryd | Delkurs 2: Religioner i historia och nutid, Sal 1-2045 Engelska parken | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:00 | Farmaceutisk fysikalisk kemi | A5 | Tentamen | Tid: 13-19 Sal: Bergsbrunnagatan 15, sal 1 och sal 2 samt BMC B1:3. | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Logopedi vid språk-, läs- och räknesvårigheter | Grupp 4 | Via Zoom | Obligatorisk, Tentamen | Sofia Grunér | Muntlig tenta. Zoom ID utskickat via mail. | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Cirkulation och respiration | LäkT1 | Tentamen | Tentamen , Fyrislundsgatan Sal 1 och 2, Polacksbackens skrivsal. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Ekonomistyrning | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2020-10-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Finansiell teori | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Nationalekonomi C: Arbetsmarknadsekonomi | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Organisk-kemisk spektroskopi | K4.L | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Svensk grammatik i ett tvärspråkligt perspektiv, Svenska som andraspråk A, Svenska som andraspråk A för blivande ämneslärare | Tentamen | Charlotta Busing | Svensk grammatik i ett tvärspråkligt perspektiv. Tentamen. För tid och plats, se Studentportalen. | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Svenska 2 för ämneslärare | 6-K1031, Engelska parken | Nyare litteratur. Från 1850 till nutid, Tentamen | Linus Ljungström, Ola Nordenfors | Muntlig tentamen | Karta | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Beslutsteori | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Biologi A - mönster, processer och didaktik | Lärosal 3, 15:01004, EBC | Obligatorisk, Tentamen | Ronny Alexandersson | Karta | ||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Forensisk vetenskap och kriminalteknik | Forvet1 | Tentamen | Look at the Student Portal for time and place, | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Toxikologi, säkerhetsvärdering och farmakovigilans | A4 | För tid och plats se studentportalen, Via Zoom | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:15 - 16:30 | Introduktionskurs i religionsvetenskap | Via Zoom | Tentamen | Cecilia Wejryd | Delkurs 2: Religioner i historia och nutid, Sal 1-2045 Engelska parken | ||||||||||||||||||||||||
10:15 - 16:00 | Litteraturvetenskaplig teori och metod, Retorikvetenskaplig teori och metod | Via Zoom | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Arabiska A, Arabiska: breddningskurs i semitiskt tillvalsspråk | Tentamen | Arabiska A1-A2 Fyrislundsgatan 80, Sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Assyriologi C | Tentamen | Standardbabyloisk litterär text I, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Bibelhebreiska I, Hebreiska A, Hebreiska: breddningskurs i semitiskt tillvalsspråk | Tentamen | Bibelhebreiska I, Fyrislundsgatan 80, Sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Latin A | Tentamen | Formlära och syntax, Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 2020-10-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Arkeologi A, Att bruka jord, att skapa monument | Se kommentar | Tentamen | Anders Kaliff | Tentamen Att bruka jord..., Polacksbacken, skrivsal | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | ARK A2: Att bruka jord, att skapa monument (samläsning), HT 2020, Arkeologi A, Att bruka jord, att skapa monument | B22, Campus Gotland, B25, Campus Gotland, B27, Campus Gotland | Tentamen | Karta , Karta , Karta | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Egyptologi C | Se kommentar | Tentamen | Sami Uljas | Bergsbrunnagatan 15, sal 1 | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Homeostas och endokrinologi med fokus på folksjukdomar | Tentamen | Written exam, please note starts at 08.00h, BMC, B10:1 | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Geografi A, Samhällets geografi | För tid och plats se studentportalen | Tentamen | Tentamen, Fyrislundsgatan 80, sal 1. Anmälan via Studentportalen | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | Svenska 2 för ämneslärare | 16-0043, Engelska parken | Nyare litteratur. Från 1850 till nutid, Tentamen | Linus Ljungström, Ola Nordenfors | Muntlig tentamen | Karta | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Svenska 3 för blivande ämneslärare i gymnasiet | Tentamen | Gustav Bockgård | Svenska språket i tid och rum. Tentamen. För tid och plats, se Studentportalen. | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 17:00 | Analytiska metoder för forensisk vetenskap | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 09:00 | D22, Campus Gotland | Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 10:45 | 12:131, Blåsenhus | Tentamen | Stina Pousette | Karta | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Naturvård för miljövetare | D22, Campus Gotland | Tentamen | Karta | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:45 | B22, Campus Gotland, B25, Campus Gotland, B27, Campus Gotland | Tentamen | Karta , Karta , Karta | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | D22, Campus Gotland | Tentamen | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Halland Fm114,Geocentrum | Tentamen | Pauline Jeanneret | Karta | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | EGY A2: Egyptens historia och monument: Imperium till underkastelse (samläsning) HT2020, Egyptens historia och monument - från imperium till underkastelse, Egyptologi A | Se kommentar | Tentamen | Andreas Dorn | Tentamen, Polacksbacken, Skrivsalen | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Flerspråkighet i samhället och hos individen, Svenska som andraspråk B, Svenska som andraspråk B för blivande ämneslärare i gymnasiet | Tentamen | Ellen Bijvoet | Flerspråkighet i samhället och hos individen. Tentamen. För tid och plats, se Studentportalen. | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Mikrobiologi och immunologi | För tid och plats se studentportalen | Obligatorisk, Tentamen, E-tenta | Diarmaid Hughes | EXAM Bacteriology , BMC, B1:3 | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Persiska A, Tillvalsspråk: Persiska 1 | OPpersT1 | Tentamen | Persisk grammatik Fyrislundsgatan 80, Sal 1 | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Nordiska språk B, Svenska språket B | Tentamen | Lasse Mårtensson | Svenska språkets historia. Tentamen. För tid och plats, se Studentportalen. | |||||||||||||||||||||||||
Lör 2020-10-31 | |||||||||||||||||||||||||||||
00:00 - 00:00 | Alla helgons dag | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Nationalekonomi B: Mikroteori med tillämpningar | För tid och plats se studentportalen | Tentamen |