Prenumerera
 
Gå till föregående månad
Okt  
Gå till nästa månad

Tid Kurs Moment, Undervisningstyp Lärare Lokal, Plats Grupp Kommentar
08:00 - 10:00 Programmering i C
Programmering i C
Handledning MA316
MA326
08:00 - 10:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Fredrik Peteri
Jakob Ronestjärna
Tistou Blomberg
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
08:00 - 19:00 Konferens Helena Lindgren MIT_Place_Seminarierummet AI Sverige workshop
08:00 - 15:00 Konferens Helena Lindgren MIT_Place_Stora miljön AI Sverige workshop
08:00 - 17:00 Övrigt MC333 labsal i oktober
08:00 - 2018-10-18 08:00 Övrigt MC343
08:30 - 16:30 NA453
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens för kognitionsvetare
Handledning Carl-Anton Anserud Ma316 Ma326
10:00 - 12:00 Programmering i C
Programmering i C
Handledning MA316
MA326
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Anders Broberg
Emilia Harr
Fredric Birgersson
Rafael Da Alesandro
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
10:00 - 17:00 Bio.D.218
10:15 - 12:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Workshop Pedher Johansson N Hörsal N360 Apodora
Liasis
Morelia
13:00 - 15:00 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Föreläsning Jonny Pettersson M Hörsal MA121 Länklagret 1

Läsanvisningar
Intensivt: Kap 6.0-6.4.1, 6.4.3
Kursivt: Kap 6.4.2
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Anders Broberg
Josefin Svensson
MC313
MC413
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Jonas Håkansson
Rafael Da Alesandro
Tobias Nebaeus
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
13:15 - 15:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Föreläsning Lena Kallin Westin S Hörsal B Apodora
Liasis
Morelia
15:00 - 17:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Henrik Rosén
Jakob Ronestjärna
Klaus Virtanen
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
15:00 - 19:00 Konferens Helena Lindgren MIT_Place_Stora miljön AI Sverige workshop
15:15 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Lektion Marie Nordström MC413 Frågestuga
08:00 - 10:00 DV3: Beräkningar och språk Föreläsning Suna Bensch MA136
08:00 - 10:00 Kognitiv interaktionsdesign
Kognitiv interaktionsdesign
Föreläsning Kai-Florian Richter MA156
08:00 - 10:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Fredrik Peteri
Henrik Rosén
Tistou Blomberg
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
08:00 - 10:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Undervisning Johan Eliasson U Aula Nordica
08:00 - 10:00 Övrigt MC333
08:00 - 2018-10-19 08:00 Övrigt MC343
08:15 - 16:15 Bio.D.218
08:30 - 16:30 TC331 Dennis and h$s cr3W!
09:00 - 10:00 DV0: Komputationellt tänkande
DV0: Komputationellt tänkande
Lektion Niclas Börlin
Pedher Johansson
S312
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens för kognitionsvetare
Handledning Carl-Anton Anserud Ma316 Ma326
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens för kognitionsvetare
Handledning Ola Ringdahl Tutoring in my office C241 MIT building
10:00 - 12:00 DV3: Beräkningar och språk Lektion Suna Bensch MC333
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Josefin Svensson MA136
MC313
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Laboration MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Workshop Anders Broberg
Didrik Lindqvist
Emilia Harr
Fredric Birgersson
Jonas Håkansson
Marie Nordström
Max Holmberg
Rafael Da Alesandro
MA176
N230
N280
N410
C1
C2
C3
C4
Kodgranskning inlämningsuppgift 2
10:15 - 12:00 DV0: Komputationellt tänkande
DV0: Komputationellt tänkande
Lektion Niclas Börlin
Pedher Johansson
Ub335 Blå Grupper
10:15 - 12:00 DV0: Komputationellt tänkande
DV0: Komputationellt tänkande
Lektion Niclas Börlin
Pedher Johansson
Ub336 Gula Grupper
10:15 - 12:00 Programmering i Python Lektion Anders Bernland MA166 Morelia
10:15 - 12:00 Programmeringsteknik med Python och Matlab Lektion Lena Kallin Westin N370 Liasis
12:00 - 13:00 Metoder och verktyg för datavetare Lektion Lena Kallin Westin N370 Återlämning skriftlig uppgift
12:00 - 17:00 Övrigt MC333
13:00 - 15:00 Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens för kognitionsvetare
Föreläsning Thomas Johansson H Hörsal G
13:00 - 15:00 Grundläggande logik och modellteori Föreläsning Johanna Björklund N460
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Fredric Birgersson
Jonas Håkansson
Max Holmberg
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
13:15 - 15:00 DV0: Komputationellt tänkande
DV0: Komputationellt tänkande
Examination Pedher Johansson MA316 Omtest i logik
13:15 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Workshop Anders Broberg
Josefin Svensson
Mattias Åsander
Tobias Nebaeus
MC313
MC413
C5
C6
Kodgranskning inlämningsuppgift 2
13:15 - 15:00 Programmeringsteknik med Python och Matlab Lektion Lena Kallin Westin MA156 Apodora
15:00 - 17:00 Effektiva algoritmer
Effektiva algoritmer
Föreläsning Frank Drewes Ub334
15:00 - 17:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Henrik Rosén
Klaus Virtanen
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
15:15 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Lektion Marie Nordström MC413 Frågestuga
08:00 - 10:00 Människa-datorinteraktion för kognitionsvetare
Människa-datorinteraktion med inriktning mot kognition och design
Föreläsning Lena Palmquist S Hörsal C F14, Komplexitet och interaktion, artikel
08:00 - 10:00 Programmering i C
Programmering i C
Examination Jonny Pettersson KBE303-Stora hörsalen Mästarprov
08:00 - 10:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Henrik Rosén
Jakob Ronestjärna
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
08:00 - 10:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Föreläsning Johan Eliasson S Hörsal A
08:00 - 10:00 Systemnära programmering Föreläsning Mikael Rännar S213H
08:00 - 12:00 Övrigt MC333
08:00 - 17:00 Övrigt MC343
08:00 - 16:00 Bio.D.227
10:00 - 12:00 Databasteknik
Databasteknik
Föreläsning Michael Minock N230
10:00 - 12:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson MA378
10:00 - 12:00 Matrisberäkningar och tillämpningar
Matrisberäkningar och tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MA176
10:00 - 12:00 Programmering i C
Programmering i C
Handledning MA316
MA326
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Fredric Birgersson
Max Holmberg
Rafael Da Alesandro
Tobias Nebaeus
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
10:00 - 12:00 Systemnära programmering Handledning Handledning MA4XX
10:00 - 17:00 KBG201 Dennis and h$s cr3w!
10:15 - 12:00 Människa-datorinteraktion för kognitionsvetare
Människa-datorinteraktion med inriktning mot kognition och design
Examination Lena Palmquist Handledning på Lenas kontor, rum E440. Återlämning av OU3 (obligatoriskt om ej G).
10:15 - 12:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Workshop Pedher Johansson N Hörsal N360 Apodora
Liasis
Morelia
12:00 - 14:30 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Examination Fredrik Peteri
Jakob Ronestjärna
Tistou Blomberg
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
12:00 - 17:00 Övrigt MC333
12:00 - 17:00 NC316
13:00 - 15:00 Datakommunikation och datornät Föreläsning Jonny Pettersson N450 Länklagret 2

Läsanvisningar
Intensivt: Kap 6.4.2, 7.0-7.2.0, 7.3, 8.8
13:00 - 15:00 Datakommunikation och internet Workshop Jakob Lindqvist N410
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Emilia Harr
Rafael Da Alesandro
MC313
MC413
14:30 - 17:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Examination Henrik Rosén
Klaus Virtanen
Tistou Blomberg
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
15:00 - 17:00 Datakommunikation och datornät Workshop William Viktorsson N420
15:00 - 17:00 Datakommunikation och internet Föreläsning Jerry Eriksson MA156 WiFi och multimedia

Läsanvisningar
Intensivt: Kap 7.0-7.2.0, 9.0-9.3
15:00 - 17:00 Programmering i C
Programmering i C
Självstudier MA316
MA326
15:15 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Lektion Marie Nordström MC413 Frågestuga
08:00 - 10:00 Kognitiv interaktionsdesign
Kognitiv interaktionsdesign
Föreläsning Kai-Florian Richter MA156
08:00 - 10:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Fredrik Peteri
Henrik Rosén
Jakob Ronestjärna
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
08:00 - 10:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Undervisning Johan Eliasson U Aula Nordica
08:00 - 17:00 Föreläsning Ola Ringdahl TA303 Programmering för lärare
08:00 - 17:00 Övrigt Helena Lindgren MIT_Place_Seminarierummet eHälsakurs
08:00 - 17:00 Övrigt MC333 labsal i oktober
08:00 - 2018-10-23 08:00 Övrigt MC343
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens för kognitionsvetare
Handledning Carl-Anton Anserud MA316 MA326
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Emilia Harr
Fredric Birgersson
Max Holmberg
Tobias Nebaeus
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
12:15 - 15:00 Teknisk beräkningsvetenskap II Examination Martin Berggren MA316
MA326
MA416 - lab
Examination 2
13:00 - 15:00 Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens för kognitionsvetare
Föreläsning Thomas Johansson H Hörsal G
13:00 - 15:00 Grundläggande logik och modellteori Föreläsning Johanna Björklund N460
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Fredric Birgersson
Jonas Håkansson
Tobias Nebaeus
MA426
MA436
MA446
13:15 - 15:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Föreläsning Lena Kallin Westin S Hörsal B Apodora
Liasis
Morelia
13:15 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Josefin Svensson MA136
MC313
14:00 - 18:00 DV0: Komputationellt tänkande
DV0: Komputationellt tänkande
Examination Pedher Johansson Exam 4 hrs Östra paviljongen
Bokningskod 668671
Tentamensanmälan: www.portal.umu.se
anmälan mellan 2-12 oktober
14:00 - 18:00 DV0: Komputationellt tänkande Tentamen Yvonne Löwstedt ÖP Skrivsal 6
15:00 - 17:00 Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens för kognitionsvetare
Handledning Carl-Anton Anserud MA316 MA326
15:00 - 17:00 Grundläggande logik och modellteori Lektion Johanna Björklund MA156
MA166
15:00 - 17:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Bernland
Klaus Virtanen
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
15:00 - 16:00 Teknisk beräkningsvetenskap II Examination Martin Berggren MA316
MA326
15:15 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Lektion Marie Nordström MC313
08:00 - 12:00 Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens för kognitionsvetare
Handledning Carl-Anton Anserud MA316 MA326
08:00 - 10:00 Människa-datorinteraktion för kognitionsvetare
Människa-datorinteraktion med inriktning mot kognition och design
Föreläsning Lena Palmquist H Hörsal F F15, Repetition
08:00 - 10:00 Programmering i C
Programmering i C
Examination Jonny Pettersson H Hörsal G Mästarprov
08:00 - 10:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Jakob Ronestjärna
Tora Bodin
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
08:00 - 10:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Undervisning Johan Eliasson U Aula Nordica
08:00 - 10:00 Systemnära programmering Föreläsning Mikael Rännar S213H
08:00 - 17:00 Övrigt Helena Lindgren MIT_Place_Seminarierummet eHälsakurs
08:00 - 12:00 Övrigt MC333
08:00 - 2018-10-24 08:00 Övrigt MC343
09:00 - 12:00 Seminarium Tobias Tovedal MIT_Place_Stora miljön
10:00 - 12:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson N350
10:00 - 12:00 Matrisberäkningar och tillämpningar
Matrisberäkningar och tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MA146
10:00 - 12:00 Programmering i C
Programmering i C
Handledning MA316
MA326
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Fredric Birgersson
Josefin Svensson
Mattias Åsander
Max Holmberg
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
10:00 - 12:00 Systemnära programmering Lektion Mikael Rännar MC313
MC413
N270
10:15 - 12:00 Människa-datorinteraktion för kognitionsvetare
Människa-datorinteraktion med inriktning mot kognition och design
Handledning Lena Palmquist Handledning på Lenas kontor, rum E440
10:15 - 12:00 Programmering i Python Lektion Anders Bernland N370 Morelia
10:15 - 12:00 Programmeringsteknik med Python och Matlab Lektion Lena Kallin Westin MA136 Apodora
12:00 - 17:00 Övrigt MC333
13:00 - 15:00 Datakommunikation och datornät Workshop William Viktorsson N450
13:00 - 15:00 Datakommunikation och internet Föreläsning Jonny Pettersson N410 Helhet

Läsanvisningar
Intensivt: Kap 6.7
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Emilia Harr
Fredric Birgersson
Jonas Håkansson
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Josefin Svensson
Mattias Åsander
MA146
MC313
13:15 - 15:00 Programmeringsteknik med Python och Matlab Lektion Lena Kallin Westin MA136 Liasis
15:00 - 17:00 Datakommunikation och datornät Föreläsning Jonny Pettersson N410 Länklagret 3, Helhet

Läsanvisningar
Intensivt: Kap 7.5-7.6, 6.7
15:00 - 17:00 Datakommunikation och internet Workshop Jakob Lindqvist MA156
15:00 - 17:00 Programmering i C
Programmering i C
Självstudier MA316
MA326
15:00 - 17:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Bernland
Fredrik Peteri
Klaus Virtanen
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
15:15 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Lektion Marie Nordström MC313
08:00 - 10:00 Programmering i C
Programmering i C
Handledning MA316
MA326
08:00 - 10:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Jakob Ronestjärna
Tistou Blomberg
Tora Bodin
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
08:00 - 19:00 Fokusmiljö Helena Lindgren MIT_Place_Stora miljön UMeHealth workshop 2018
08:00 - 17:00 Övrigt MC333 labsal i oktober
08:00 - 2018-10-25 08:00 Övrigt MC343
09:00 - 15:00 Student Conference in Computing Science
Student Conference in Computing Science
Föreläsning N410
10:00 - 12:00 Programmering i C
Programmering i C
Handledning MA316
MA326
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Anders Broberg
Mattias Åsander
Max Holmberg
Rafael Da Alesandro
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
10:00 - 12:00 Systemnära programmering Handledning Handledning MA4XX
10:15 - 12:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Workshop Pedher Johansson N Hörsal N360 Apodora
Liasis
Morelia
10:15 - 11:30 Övrigt Suna Bensch NA340 Forskarmöte
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Emilia Harr
Jonas Håkansson
Tobias Nebaeus
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Josefin Svensson
Rafael Da Alesandro
MC313
MC413
13:15 - 15:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Föreläsning Lena Kallin Westin S Hörsal B Apodora
Liasis
Morelia
15:00 - 17:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Henrik Rosén
Klaus Virtanen
Tora Bodin
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
15:15 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Lektion Marie Nordström MC413
08:00 - 17:00 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination Demonstration av OU2. Bokning av tid sker via Cambro-sidan (information om detta kommer som meddelande).
08:00 - 10:00 Kognitiv interaktionsdesign
Kognitiv interaktionsdesign
Föreläsning Kai-Florian Richter MA156 presentations Assignment 2
08:00 - 10:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Fredrik Peteri
Tistou Blomberg
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
08:00 - 10:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Föreläsning Johan Eliasson S Hörsal A
08:00 - 17:00 Övrigt MC333 labsal i oktober
08:00 - 2018-10-26 08:00 Övrigt MC343
09:00 - 12:00 DV0: Komputationellt tänkande
DV0: Komputationellt tänkande
Lektion Pedher Johansson Rum för lärande
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens för kognitionsvetare
Handledning Ola Ringdahl Tutoring in my office C241 MIT building
10:00 - 12:00 Effektiva algoritmer
Effektiva algoritmer
Föreläsning Frank Drewes N300
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning MA136
MC313
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Workshop Anders Broberg
Emilia Harr
Fredric Birgersson
Jonas Håkansson
Marie Nordström
Max Holmberg
Olof Holmlund
Rafael Da Alesandro
MA146
N230
N370
N410
Kodgranskning inlämningsuppgift 3
10:15 - 12:00 Programmering i Python Lektion Anders Bernland N380 Morelia
10:15 - 12:00 Programmeringsteknik med Python och Matlab Lektion Lena Kallin Westin N260 Liasis
13:00 - 15:00 Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens för kognitionsvetare
Föreläsning Thomas Johansson H Hörsal G
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Emilia Harr
Jonas Håkansson
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
13:15 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Workshop Anders Broberg
Fredric Birgersson
Mattias Åsander
Tobias Nebaeus
MC313
MC413
C5
C6
Kodgranskning inlämningsuppgift 3
13:15 - 15:00 Programmeringsteknik med Python och Matlab Lektion Lena Kallin Westin N260 Apodora
15:00 - 17:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Jakob Ronestjärna
Klaus Virtanen
Tistou Blomberg
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
08:00 - 13:00 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination Demonstration av OU2. Bokning av tid sker via Cambro-sidan (information om detta kommer som meddelande).
08:00 - 17:00 Människa-datorinteraktion för kognitionsvetare
Människa-datorinteraktion med inriktning mot kognition och design
Examination Lena Palmquist N410 Muntlig presentation, obligatorisk närvaro
08:00 - 10:00 Människa-datorinteraktion för kognitionsvetare
Människa-datorinteraktion med inriktning mot kognition och design
Examination Lena Palmquist N420 Muntlig presentation, obligatorisk närvaro
08:00 - 10:00 Programmering i C
Programmering i C
Examination Jonny Pettersson S213H Mästarprov
08:00 - 10:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Bernland
Klaus Virtanen
Tora Bodin
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
08:00 - 17:00 Övrigt MC333 labsal i oktober
08:00 - 17:00 Övrigt MC343
10:00 - 12:00 Programmering i C
Programmering i C
Handledning MA316
MA326
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Fredric Birgersson
Jonas Håkansson
Josefin Svensson
Tobias Nebaeus
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
10:15 - 12:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Workshop Pedher Johansson H Hörsal E Apodora
Liasis
Morelia
13:00 - 15:00 Datakommunikation och datornät Möte Jonny Pettersson M Hörsal MA121
13:00 - 15:00 Datakommunikation och internet Möte Lars Karlsson N450
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Emilia Harr
Fredric Birgersson
Jonas Håkansson
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Josefin Svensson
Tobias Nebaeus
MC313
MC413
15:00 - 17:00 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination Demonstration av OU2. Bokning av tid sker via Cambro-sidan (information om detta kommer som meddelande).
15:00 - 17:00 Programmering i C
Programmering i C
Självstudier MA316
MA326
15:00 - 17:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Bernland
Fredrik Peteri
Henrik Rosén
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
15:00 - 15:15 Systemnära programmering Deadline Mikael Rännar Deadline Laboration 4
08:00 - 10:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Bernland
Fredrik Peteri
Klaus Virtanen
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
08:00 - 17:00 Övrigt MC333 labsal i oktober
08:00 - 2018-10-30 08:00 Övrigt MC343
10:00 - 13:30 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Examination Fredrik Peteri
Jakob Ronestjärna
Klaus Virtanen
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
13:00 - 15:00 Artificiell intelligens - grunderna Examination Adam Dahlgren Lindström MA146 Seminar on ethics - second opportunity
13:00 - 17:00 Övrigt Eddie Wadbro MA156 SESE doktorandkurs
13:15 - 15:00 DV0: Komputationellt tänkande
DV0: Komputationellt tänkande
Seminarium Pedher Johansson UB333
13:30 - 17:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Examination Henrik Rosén
Jakob Ronestjärna
Tora Bodin
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
Morelia
14:00 - 19:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Examination Östra paviljongen Exam 4 tim Östra paviljongen
Bokningsid 668644
Anmälan: www.portal.umu.se
öppen mellan 9-19/10
14:00 - 18:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
08:00 - 10:00 Programmering i C
Programmering i C
Examination Jonny Pettersson N Hörsal N320 Mästarprov
08:00 - 10:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Broberg
Emilia Harr
Fredric Birgersson
Fredrik Peteri
Jakob Ronestjärna
Max Holmberg
Tistou Blomberg
Tobias Nebaeus
MA316
MA326
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
MC333
MC413
Apodora
Liasis
Arbete med Matlab Onramp
08:00 - 12:00 Övrigt Eddie Wadbro MA156 SESE doktorandkurs
08:00 - 2018-10-31 08:00 Övrigt MC343
08:15 - 10:00 Programmering i Python Föreläsning Pedher Johansson MA136 Morelia
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Bernland
Jakob Ronestjärna
Jonas Håkansson
Josefin Svensson
Max Holmberg
Rafael Da Alesandro
MA316
MA326
MA416 - lab
MA426
MA436
MC333
MC413
Apodora
Liasis
Arbete med Matlab Onramp
10:15 - 12:00 Programmering i Python Laboration Tistou Blomberg MA446 Morelia
12:30 - 16:00 Övrigt Jan Erik Moström MA316
13:00 - 15:00 Datakommunikation och datornät Examination Jonny Pettersson S Hörsal 205 Tentamen för moment 4

OBS! Skrivtid 13:15-14:15
13:00 - 15:00 Datakommunikation och internet Examination Lars Karlsson S312 Tentamen för moment 4

OBS! Skrivtid 13:15-14:15
13:00 - 15:00 Programmering i C
Programmering i C
Självstudier MA326
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Handledning Anders Bernland
Anders Broberg
MA416 - lab
MA426
MA436
MC313
Arbete med Matlab Onramp
13:00 - 17:00 Övrigt Eddie Wadbro MC333 SESE doktorandkurs
13:15 - 15:00 Programmering i Python Laboration Tistou Blomberg MA446 Morelia
13:15 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Föreläsning Lena Kallin Westin S Hörsal A Apodora
Liasis
5DV176 samt mindre del av 5DV157
14:00 - 18:00 Matrisberäkningar och tillämpningar
Matrisberäkningar och tillämpningar
Examination Niclas Börlin Exam 4 hrs Östra P
Niclas Börlin
Bokningsnr 668718
Tentaanm: https://www.portal.umu.se
open between 10-20 october
14:00 - 18:00 Matrisberäkningar och tillämpningar Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
14:00 - 18:00 Systemnära programmering Examination Mikael Rännar Exam 4 hrs Östra P
Mikael Rännar
Bokningsnr 668653
Tentaanm: https://www.portal.umu.se
open between 10-20 october
14:00 - 18:00 Systemnära programmering Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
15:00 - 17:00 Programmering i C
Programmering i C
Handledning MA326
15:00 - 17:00 Programmering i Python Laboration MA446 Morelia
15:15 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Bernland
Jakob Ronestjärna
Tistou Blomberg
MA416 - lab
MA426
MA436
Apodora
Liasis
15:15 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Föreläsning Lena Kallin Westin S Hörsal A 5DV157
08:00 - 10:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Broberg
Jakob Ronestjärna
Klaus Virtanen
MA416 - lab
MA426
MA436
Apodora
Liasis
08:00 - 12:00 Övrigt Eddie Wadbro MC333 SESE doktorandkurs
08:00 - 2018-11-01 08:00 Övrigt MC343
08:15 - 10:00 Programmering i Python Laboration Tora Bodin MA446 Morelia
09:00 - 13:00 Databasteknik
Databasteknik
Examination Michael Minock Exam 4 hrs Östra paviljongen
Bokningsnr 668707
Tentamensanmälan:
https://www.portal.umu.se
11-21 oktober
09:00 - 13:00 Databasteknik Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
09:00 - 13:00 Människa-datorinteraktion med inriktning mot kognition och design Digital Inspera Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
09:00 - 13:00 Människa-datorinteraktion med inriktning mot kognition och design Examination Lena Palmquist Exam 4 hrs Östra P
Lena Palmqvist
Bokningsnr 668665
Tentaanm: https://www.portal.umu.se
open between 11-21 october
09:30 - 14:00 Övrigt Jan Erik Moström MA316
MA326
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Broberg
Fredric Birgersson
Max Holmberg
MA416 - lab
MA426
MA436
10:15 - 12:00 Programmering i Python Laboration MA446 Morelia
10:15 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Lektion Lena Kallin Westin MC413 Apodora
Liasis
Frågestuga
13:00 - 16:00 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination
Seminarium
Jonny Pettersson
Lars Karlsson
N335
N340
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Jonas Håkansson
Rafael Da Alesandro
Tistou Blomberg
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
Apodora
Liasis
13:00 - 15:00 Student Conference in Computing Science
Student Conference in Computing Science
Föreläsning Suna Bensch NA340
13:00 - 17:00 Övrigt Eddie Wadbro MC333 SESE doktorandkurs
13:15 - 15:00 Programmering i Python Workshop Pedher Johansson MA136 Morelia
13:15 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Laboration Josefin Svensson
Tobias Nebaeus
MC313
MC413
14:00 - 18:00 Kognitiv interaktionsdesign
Kognitiv interaktionsdesign
Examination Kai-Florian Richter Exam 4 hrs Östra paviljongen
Bokningsnr 668704
Tentamensanmälan:
https://www.portal.umu.se
11-21 oktober
14:00 - 18:00 Kognitiv interaktionsdesign Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
15:00 - 17:00 Programmering i C
Programmering i C
Handledning MA316
MA326
15:00 - 17:00 Programmering i Python Laboration Tistou Blomberg MA446 Morelia
15:15 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Emilia Harr
Fredrik Peteri
Henrik Rosén
MA416 - lab
MA426
MA436
Apodora
Liasis
16:00 - 17:45 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination Jonny Pettersson S Hörsal A Omtentamen 1 för moment 1

OBS! Skrivtid 16:15-17:15
08:00 - 10:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Emilia Harr
Fredrik Peteri
Jakob Ronestjärna
MA416 - lab
MA426
MA436
Apodora
Liasis
08:00 - 12:00 Övrigt Eddie Wadbro MC333 SESE doktorandkurs
08:00 - 2018-11-02 08:00 Övrigt MC343
08:15 - 12:00 DV0: Komputationellt tänkande
DV0: Komputationellt tänkande
Seminarium Niclas Börlin MA176
08:15 - 12:00 DV0: Komputationellt tänkande
DV0: Komputationellt tänkande
Seminarium Pedher Johansson MA146
08:15 - 10:00 Programmering i Python Laboration Tistou Blomberg MA446 Morelia
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Broberg
Josefin Svensson
Max Holmberg
MA416 - lab
MA426
MA436
10:15 - 12:00 Programmering i Python Laboration MA446 Morelia
10:15 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Lektion Lena Kallin Westin MC413 Apodora
Liasis
Frågestuga
12:30 - 15:30 Seminarium Mats Johansson
Tobias Tovedal
MIT_Place_Stora miljön Workshop/Föreläsning, auditoriemöblering
12:30 - 15:30 Seminarium Tobias Tovedal MIT_Place_Seminarierummet
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Broberg
Max Holmberg
Rafael Da Alesandro
MA416 - lab
MA426
MA436
MC313
MC413
Apodora
Liasis
13:00 - 17:00 Övrigt Eddie Wadbro MC333 datorsal
13:15 - 15:00 Programmering i Python Workshop Pedher Johansson MA136 Morelia
14:00 - 18:00 Programmering i C Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
15:00 - 19:00 Artificiell intelligens - grunderna Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
15:00 - 17:00 Programmering i Python Laboration Tora Bodin MA446 Morelia
15:15 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Bernland
Anders Broberg
Henrik Rosén
MA416 - lab
MA426
MA436
Apodora
Liasis
16:00 - 20:00 DV3: Beräkningar och språk Examination Suna Bensch Exam 4 hrs Östra paviljongen
Bokningsnr 668674
Tentamensanmälan:
https://www.portal.umu.se
11-21 oktober
16:00 - 20:00 DV3: Beräkningar och språk Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
16:00 - 20:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
16:00 - 20:00 Grundläggande logik och modellteori Examination Johanna Björklund Exam 4 hrs Östra paviljongen
Bokningsnr 668682
Tentamensanmälan:
https://www.portal.umu.se
11-21 oktober
16:00 - 20:00 Grundläggande logik och modellteori Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
16:30 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Examination Apodora
Liasis
Deadline Matlabquiz 1 kl 17.00
08:00 - 17:00 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination Komplettering av OU1 och OU2. Bokning av tid sker via Cambro-sidan (information om detta kommer som meddelande).
08:00 - 10:00 Programmering i C
Programmering i C
Examination Jonny Pettersson N Hörsal N360 Mästarprov
08:00 - 10:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Bernland
Klaus Virtanen
Tobias Nebaeus
MA416 - lab
MA426
MA436
Apodora
Liasis
08:00 - 12:00 Övrigt Eddie Wadbro MC333 SESE doktorandkurs
08:00 - 17:00 Övrigt MC343
08:15 - 10:00 Programmering i Python Laboration Tora Bodin MA446 Morelia
10:00 - 12:00 Programmering i C
Programmering i C
Handledning MA316
MA326
10:00 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Broberg
Josefin Svensson
Tobias Nebaeus
MA416 - lab
MA426
MA436
10:15 - 12:00 Programmering i Python Laboration MA446 Morelia
10:15 - 12:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Lektion Lena Kallin Westin MC413 Apodora
Liasis
Frågestuga
13:00 - 14:30 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination Jonny Pettersson TA305 Omtentamen 1 för moment 2

OBS! Skrivtid 14:05-14:55
13:00 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Jonas Håkansson
Rafael Da Alesandro
Tobias Nebaeus
MA416 - lab
MA426
MA436
Apodora
Liasis
13:00 - 17:00 Övrigt MC333
13:15 - 15:00 Programmering i Python Laboration MA446 Morelia
13:15 - 15:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Laboration Anders Broberg
Josefin Svensson
MC313
MC413
14:30 - 15:45 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination Jonny Pettersson TA305 Omtentamen 1 för moment 3

OBS! Skrivtid 15:05-15:55
15:00 - 17:00 Programmering i C
Programmering i C
Självstudier MA316
MA326
15:00 - 17:00 Programmering i Python Laboration Tora Bodin MA446 Morelia
15:15 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Laboration Anders Bernland
Klaus Virtanen
MA416 - lab
MA426
MA436
Apodora
Liasis
15:45 - 17:00 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination Jonny Pettersson TA305 Omtentamen 1 för moment 4

OBS! Skrivtid 16:05-16:55
08:00 - 10:00 Programmering i C
Programmering i C
Examination Jonny Pettersson M Hörsal MA121 Uppsamling - Mästarprov
08:00 - 17:00 Programmering i Python Examination MA446 Morelia
08:00 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Examination MA416 - lab
MA426
Apodora
Liasis
08:00 - 17:00 Övrigt MC333
08:00 - 2018-11-06 08:00 Övrigt MC343
10:00 - 12:00 Programmering i C
Programmering i C
Examination Jonny Pettersson M Hörsal MA121 Uppsamling - Mästarprov
12:00 - 13:00 Kognitiv interaktionsdesign Deadline submit reports for Assignment 2 via Cambro
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:00 - 2018-11-07 08:00 Övrigt MC343
08:15 - 10:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Föreläsning Jonny Pettersson
Lars Karlsson
N430
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl N420
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MC333
10:15 - 12:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Föreläsning Jonny Pettersson
Lars Karlsson
N430
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 Introduction
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Kai-Florian Richter
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N420
15:00 - 17:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson MC333
15:00 - 17:00 Resonerande och informationsbehandling Lektion Kai-Florian Richter MA378 Kai-Florian Richter
08:00 - 12:00 Parallell programmering för multicore-baserade system Lektion Jerry Eriksson MC333
08:00 - 10:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Kai-Florian Richter
08:00 - 2018-11-08 08:00 Övrigt MC343
09:00 - 17:00 Seminarium Frank Drewes N440 Doktoranddagen ht18
10:00 - 12:00 Resonerande och informationsbehandling Lektion Kai-Florian Richter MA316 Kai-Florian Richter
10:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Föreläsning Eddie Wadbro Bio.A.206
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Frågestund SI:
gr. 1: gamla biblioteket C2 korridoren
gr. 2: BT C104
13:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Laboration Carl C Kjelgaard Mikkelsen MA416 - lab
MA426
08:00 - 12:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning Johan Eliasson S Hörsal 205 Intro, Reflection, GUI intro
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA156
08:00 - 10:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Föreläsning Stefan Johansson MC413
08:00 - 2018-11-09 08:00 Övrigt MC343
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes MA378
13:00 - 17:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Föreläsning Juan Carlos Nieves Sanchez MA176
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MC333 Kai-Florian Richter
15:00 - 17:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MC333 Kai-Florian Richter
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:00 - 17:00 Övrigt MC343
08:15 - 10:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar Föreläsning Lars Karlsson N430
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl N300
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MA378
10:15 - 12:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Lektion Jonny Pettersson
Lars Karlsson
MC333
N380
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MA416 - lab
MA426
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Kai-Florian Richter
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N420
13:15 - 15:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Lektion Jonny Pettersson
Lars Karlsson
MA156
MA166
15:00 - 17:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson MC333
15:00 - 17:00 Resonerande och informationsbehandling Lektion Kai-Florian Richter MA316 Kai-Florian Richter
08:00 - 10:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning Johan Eliasson S Hörsal 205 GUI fortsättning
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA146
08:00 - 10:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Föreläsning Stefan Johansson MC413
08:00 - 17:00 Övrigt MC343
09:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Laboration Eddie Wadbro MA316
MA326
10:00 - 12:00 Applikationsutveckling i Java Lektion MA176
MC313
MC333
Gruppövning användargränsnitt
10:00 - 12:00 Datorgrafik Workshop Stefan Johansson MA416 - lab
MA426
Workshop 1
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes MA378
13:00 - 17:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Föreläsning Juan Carlos Nieves Sanchez MA166
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MC333 Linnea Karlsson Wirebring
16:00 - 17:00 Metoder och verktyg för datavetare Examination Lena Kallin Westin Deadline, komplettering skriftlig uppgift
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:15 - 10:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Föreläsning Jonny Pettersson
Lars Karlsson
N430
09:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Laboration Eddie Wadbro MA316
MA326
MA416 - lab
MA426
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl N300
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MA378
10:00 - 12:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MC333 Jenny Nilsson
11:30 - 17:00 Konferens Mats Johansson
Tobias Tovedal
U Universitetsklubben ProcessIT Innovations Industriråd
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Linnea Karlsson Wirebring
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N420
15:00 - 17:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning MC333
08:00 - 12:00 Parallell programmering för multicore-baserade system Lektion Jerry Eriksson MC333
09:00 - 17:00 Seminarium Frank Drewes N380 Doktoranddagen ht18
10:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Föreläsning Eddie Wadbro Bio.A.206
10:15 - 11:30 Övrigt Suna Bensch MA378 Forskarmöte
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Frågestund SI:
gr. 1: gamla biblioteket C2 korridoren
gr. 2: BT 215
13:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Laboration Carl C Kjelgaard Mikkelsen MA416 - lab
MA426
14:00 - 18:00 DV0: Komputationellt tänkande
DV0: Komputationellt tänkande
Examination Pedher Johansson Omtenta 1 4 hrs
Östra paviljongen
Bokningsid 668672
Tentamensanmälan: www.portal.umu.se
öppen mellan 4-14 november
14:00 - 18:00 DV0: Komputationellt tänkande Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA146
08:00 - 10:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Workshop Stefan Johansson MA416 - lab
MA426
10:00 - 12:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning Johan Eliasson H Hörsal F Designmönster
10:00 - 12:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Föreläsning Stefan Johansson N300
12:00 - 17:00 Konferens Mats Johansson
Tobias Tovedal
U Universitetsklubben ProcessIT Innovations Industriråd
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes MA378
13:00 - 17:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Föreläsning Juan Carlos Nieves Sanchez MA176
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:15 - 10:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Föreläsning Jonny Pettersson
Lars Karlsson
N420
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl TA305
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MC333
10:00 - 12:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 !! ingen föreläsning !!
10:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Lektion Eddie Wadbro N280
N300
10:15 - 12:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Lektion Jonny Pettersson
Lars Karlsson
N270
N380
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Peter Melander
13:00 - 15:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Lektion Eddie Wadbro MA156
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N420
13:15 - 15:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Lektion David Bäckman
Jonny Pettersson
MA166
MA176
15:00 - 17:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Peter Melander MA378 Peter Melander
15:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning MC333
08:00 - 10:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning Johan Eliasson H Hörsal F Trådar
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA146
08:00 - 10:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Föreläsning Stefan Johansson MC413
08:00 - 10:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MC333 Peter Melander
08:00 - 17:00 Föreläsning Ola Ringdahl MC313 Programmering för lärare
09:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Laboration Eddie Wadbro MA316
MA326
10:00 - 12:00 Applikationsutveckling i Java Lektion MA146
MA156
MC333
Kodgranskning Inlämningsuppgift 1
10:00 - 12:00 Resonerande och informationsbehandling Laboration Kai-Florian Richter MA378 Peter Melander
10:15 - 12:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Workshop Stefan Johansson MA416 - lab
MA426
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes MC333
13:00 - 17:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Föreläsning Juan Carlos Nieves Sanchez MA176
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:15 - 10:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar Föreläsning Lars Karlsson N420
09:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Laboration Eddie Wadbro MA316
MA326
MA416 - lab
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl N430
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MC333
10:00 - 12:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Benoni Edin
10:15 - 12:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Lektion Jonny Pettersson MA166
N270
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 Datacenters
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Seminarium 1
Kai-Florian Richter
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N420
13:00 - 17:00 Halvdagskonferens Lili Jiang U Aula Nordica
13:15 - 15:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Lektion Jonny Pettersson MA136
MA146
15:00 - 17:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Paolo Medini
15:00 - 17:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning MC333
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Lektion Henrik Björklund MA136
08:00 - 12:00 Parallell programmering för multicore-baserade system Lektion Jerry Eriksson MC333
08:00 - 12:00 Resonerande och informationsbehandling Annat Thomas Johansson MA316 Datorlaboration 1
Thomas Johansson
08:00 - 12:00 Resonerande och informationsbehandling Annat Thomas Johansson MA326 Datorlaboration 1
Thomas Johansson
08:00 - 12:00 Resonerande och informationsbehandling Laboration Kai-Florian Richter MA378
08:00 - 17:00 Heldagskonferens Lili Jiang U Aula Nordica
10:00 - 15:00 Student Conference in Computing Science
Student Conference in Computing Science
Föreläsning Suna Bensch NA326
10:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Föreläsning Eddie Wadbro Bio.A.206
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Frågestund SI:
gr. 1: gamla biblioteket C2 korridoren
gr. 2: BT 215
13:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Laboration Carl C Kjelgaard Mikkelsen MA416 - lab
MA426
16:45 - 17:00 Applikationsutveckling i Java Examination Johan Eliasson Inlämningsuppgift 1
08:00 - 10:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning Johan Eliasson H Hörsal F Projekt, TDD
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA156
08:00 - 10:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Föreläsning Stefan Johansson MC413
10:00 - 12:00 Applikationsutveckling i Java Lektion Johan Eliasson MA166
MC333
N270
Gruppövning trådar
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes N335
13:00 - 16:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Föreläsning Juan Carlos Nieves Sanchez MA176
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MC333 Peter Melander
15:00 - 17:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MC333 Peter Melander
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:15 - 10:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Föreläsning Jonny Pettersson
Lars Karlsson
N430
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl N300
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MC333
10:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Lektion Eddie Wadbro N410
NA332
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 Virtualization
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Peter Melander
13:00 - 15:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Lektion Eddie Wadbro MA136
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N420
15:00 - 17:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Peter Melander
15:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning MC333
08:00 - 10:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning Johan Eliasson H Hörsal F TDD, XML
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA146
08:00 - 10:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Föreläsning Stefan Johansson MC413
09:00 - 12:00 Resonerande och informationsbehandling Laboration Kai-Florian Richter MC333 Psykologilaboration
Linnea Karlsson Wirebring
09:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Laboration Eddie Wadbro MA316
MA326
10:00 - 12:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning Johan Eliasson H Hörsal F XML Validering mm.
10:15 - 12:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Workshop Stefan Johansson MA416 - lab
MA426
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes MA378
13:00 - 17:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Föreläsning Juan Carlos Nieves Sanchez MA176
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MC333 Seminarium 2
Kai-Florian Richter
13:00 - 17:00 Seminarium Helena Lindgren MIT_Place_Stora miljön Kickoff för studentprojekt inom kursen interaktivitet i smarta miljöer
08:00 - 12:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund N270
09:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Laboration Eddie Wadbro MA316
MA326
MA416 - lab
MA426
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl N460
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MC333
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 Cloud Operating Systems
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Peter Melander
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N420
15:00 - 17:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Peter Melander
15:00 - 17:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning MC333 Peer review of Assignment 1
08:00 - 12:00 Parallell programmering för multicore-baserade system Lektion Jerry Eriksson MC333
08:00 - 12:00 Resonerande och informationsbehandling Laboration Kai-Florian Richter MA316
MA326
Datorlaboration 2
Thomas Johansson
10:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Föreläsning Eddie Wadbro Bio.A.206
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Frågestund SI:
gr. 1: gamla biblioteket C2 korridoren
gr. 2: BT 215
13:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Laboration Carl C Kjelgaard Mikkelsen MA416 - lab
MA426
08:00 - 10:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning Johan Eliasson S Hörsal 205 Databaser
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA156
08:00 - 10:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Föreläsning Stefan Johansson MC413
10:00 - 12:00 Applikationsutveckling i Java Lektion N270
TA303
Ub338
Avstämmning Projekt
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes MA378
13:00 - 15:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Föreläsning Juan Carlos Nieves Sanchez MA176
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MC333 Peter Melander
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:15 - 10:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Föreläsning Jonny Pettersson
Lars Karlsson
TA305
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl N420
10:00 - 12:00 DV4: Datavetenskaplig logik Lektion Henrik Björklund MA176
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MC333
10:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Lektion Eddie Wadbro N410
NA332
10:15 - 12:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Lektion Jonny Pettersson
Lars Karlsson
MA156
MA166
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 17:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Examination Jonny Pettersson MA416 - lab
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 Cloud Application Development
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Peter Melander
13:00 - 15:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Lektion Eddie Wadbro MA136
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N420
15:00 - 17:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MA378 Peter Melander
15:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning MC333
08:00 - 12:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning Johan Eliasson H Hörsal F Designmönster, UML
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA146
08:00 - 10:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Föreläsning Stefan Johansson MC413
09:00 - 11:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Examination Eddie Wadbro Exam 4 hrs Östra paviljongen
Bokningsnr 675292
Tentamensanmälan:
https://www.portal.umu.se
13-23 november
09:00 - 11:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Föreläsning Kai-Florian Richter MC333 Kai-Florian Richter
16:30 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Examination Apodora
Liasis
Deadline Matlabquiz 1 och 2 17.00
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:00 - 15:00 Teknisk beräkningsvetenskap II Examination Martin Berggren MA416 - lab Omtentatillfälle
08:00 - 17:00 Övrigt Lili Jiang KBE301-Lilla hörsalen
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl N460
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MC333
10:00 - 17:00 Övrigt Lili Jiang H Hörsal G Lili Jiang Datavetenskap bokar.
lili.jiang@umu.se
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 Containers and Container Management
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N420
13:15 - 15:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Lektion Jonny Pettersson MA136
MA146
15:00 - 17:00 Programmeringsteknik med C och Matlab
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Examination Apodora
Liasis
15:00 - 17:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning MC333
08:00 - 12:00 Parallell programmering för multicore-baserade system Lektion Jerry Eriksson MC333
08:00 - 12:00 Programmering i C
Programmering i C
Examination Jonny Pettersson S213H
08:00 - 13:00 Programmering i Python
Programmeringsteknik med Python och Matlab
Examination Lena Kallin Westin MA416 - lab
MA426
Apodora
Liasis
Morelia
4h skrivning som omprov på de tre delproven under kursen

Provtiden är 8.30-12.30
08:00 - 17:00 Övrigt Lili Jiang H Hörsal G
08:00 - 17:00 Övrigt Lili Jiang KBE301-Lilla hörsalen Bokad av Lili Jiang
lili.jiang@umu.se
08:15 - 12:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar Seminarium N410
10:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Föreläsning Eddie Wadbro Bio.A.206
13:00 - 15:00 Resonerande och informationsbehandling Frågestund SI:
gr. 1: gamla biblioteket C2 korridoren
gr. 2: BT C104
13:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Laboration Carl C Kjelgaard Mikkelsen MA416 - lab
MA426
08:00 - 10:00 Applikationsutveckling i Java Lektion Johan Eliasson MA156
MA176
MC333
Gruppövning Designmönster
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA146
08:00 - 12:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Workshop Stefan Johansson MA416 - lab
MA426
09:30 - 12:30 Seminarium Mats Johansson
Tobias Tovedal
MIT_Place_Stora miljön Workshop/Föreläsning, auditoriemöblering
09:30 - 11:30 Seminarium Tobias Tovedal MIT_Place_Seminarierummet
10:00 - 12:00 Applikationsutveckling i Java Lektion MA146
MA156
MA176
11:30 - 13:30 Seminarium Mats Johansson
Tobias Tovedal
MIT_Place_Seminarierummet Workshop, långbordsmöblering
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes MC333
13:00 - 16:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Föreläsning Juan Carlos Nieves Sanchez MA176
14:00 - 18:00 Resonerande och informationsbehandling Examination Kai-Florian Richter Exam 4 hrs Östra paviljongen
Bokningsnr 674212
Tentamensanmälan:
https://www.portal.umu.se
16-26 november
14:00 - 18:00 Resonerande och informationsbehandling Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:15 - 10:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Föreläsning Jonny Pettersson
Lars Karlsson
TA305
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl N460
10:00 - 12:00 DV4: Datavetenskaplig logik Lektion Henrik Björklund MA176
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MA378
10:00 - 13:00 Seminarium Johanna Björklund MC413
10:15 - 12:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Lektion Jonny Pettersson
Lars Karlsson
MC333
N330
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 Serverless Architectures
13:00 - 15:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Föreläsning Eddie Wadbro Bio.A.206
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N380
15:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning MC333
08:00 - 10:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning Johan Eliasson H Hörsal F JList, JTree, JTable
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA146
08:00 - 10:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Föreläsning Stefan Johansson MC413
09:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Laboration Eddie Wadbro MA316
MA326
10:00 - 12:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning M Hörsal MA121 Streams, Lambdas mm.
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes MA378
13:00 - 17:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Föreläsning Juan Carlos Nieves Sanchez MA176
MC333
14:00 - 18:00 Matrisberäkningar och tillämpningar
Matrisberäkningar och tillämpningar
Examination Re-exam 4 hrs Östra paviljongen
Bokningsid 668719
Register to exam: www.portal.umu.se
between 20/11 - 1/12
14:00 - 18:00 Matrisberäkningar och tillämpningar Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:15 - 10:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar Seminarium Lars Karlsson MA156
08:15 - 10:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar Seminarium Lars Karlsson MA166
09:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Laboration Eddie Wadbro MA316
MA326
MA416 - lab
MA426
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl N460
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MC333
10:15 - 12:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Lektion Jonny Pettersson MA156
MA166
Fortsättning på seminariet
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 Big Data
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N380
14:00 - 18:00 Kognitiv interaktionsdesign Examination Kai-Florian Richter Re-exam 4 hrs Östra paviljongen
Bokningsid 668719
Register to exam: www.portal.umu.se
between 21/11 - 2/12
14:00 - 18:00 Kognitiv interaktionsdesign Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
15:00 - 17:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning MC333
15:00 - 17:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Konferens Carl C Kjelgaard Mikkelsen MC413 Peer review of Assignment 2
08:00 - 12:00 Parallell programmering för multicore-baserade system Lektion Jerry Eriksson MC333
09:00 - 13:00 Databasteknik
Databasteknik
Examination Re-exam1
Östra paviljongen
Anmälan: www.portal.umu.se
mellan 22/11 - 2/12
09:00 - 13:00 Databasteknik Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
09:00 - 13:00 Människa-datorinteraktion för kognitionsvetare
Människa-datorinteraktion med inriktning mot kognition och design
Examination Lena Palmquist Re-exam1
Östra paviljongen
Anmälan: www.portal.umu.se
mellan 22/11 - 2/12
09:00 - 13:00 Människa-datorinteraktion med inriktning mot kognition och design Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
10:15 - 11:30 Övrigt Suna Bensch NA340 Forskarmöte
13:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Laboration Carl C Kjelgaard Mikkelsen MA416 - lab
MA426
14:00 - 18:00 Artificiell intelligens - grunderna
Artificiell intelligens - grunderna
Examination Thomas Johansson OMTentamen, Östra paviljongen
Bokningsnr 668663
Anmälan till tentamen:
www.portal.umu.se
registrering till tentamen mellan 181122 tom 181202
14:00 - 18:00 Artificiell intelligens - grunderna Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
14:00 - 18:00 DV3: Beräkningar och språk Examination Suna Bensch Re-Exam 4 hrs Östra paviljongen
Bokningsnr 668675
Tentamensanmälan:
https://www.portal.umu.se
22/11 - 2/12
14:00 - 18:00 DV3: Beräkningar och språk Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
14:00 - 18:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Examination OMTentamen, Östra paviljongen
Bokningsnr 6668729
Anmälan till tentamen:
www.portal.umu.se
181122 till 1202
14:00 - 18:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
14:00 - 18:00 Grundläggande logik och modellteori Examination Johanna Björklund MC413 Re-Exam 4 hrs Östra paviljongen
Bokningsnr 668683
Tentamensanmälan: www.portal.umu.se
mellan
14:00 - 18:00 Grundläggande logik och modellteori Examination
14:00 - 18:00 Grundläggande logik och modellteori Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
14:00 - 18:00 Programmering i C Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
14:00 - 18:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Examination Östra paviljongen Marie Nordström
OM1 Östra paviljongen
Bokningsid 668645
Anmälan: www.portal.umu.se
mellan 22/11 - 2/12
14:00 - 18:00 Programmeringsteknik med C och Matlab Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
08:00 - 10:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning Johan Eliasson H Hörsal F JavaFX intro
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA146
08:00 - 10:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Föreläsning Stefan Johansson MC413
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes MC333
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:00 - 17:00 Föreläsning Ola Ringdahl TA303 Programmering för lärare
08:15 - 10:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Föreläsning Jonny Pettersson
Lars Karlsson
N430
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl N300
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MC333
10:15 - 12:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Lektion Jonny Pettersson N410
NA332
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 Distributed Algorithms
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N380
14:00 - 18:00 Systemnära programmering Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
15:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning MC333
08:00 - 10:00 Applikationsutveckling i Java Föreläsning Johan Eliasson S Hörsal 205 Regexp
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA146
08:00 - 10:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Föreläsning Stefan Johansson MC413
10:00 - 12:00 Applikationsutveckling i Java Workshop Johan Eliasson S Hörsal 205 Inför Tentan, Genomgång av andra individuella uppgiften
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes MC333
08:00 - 10:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl S Hörsal C
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:15 - 10:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Föreläsning Jonny Pettersson
Lars Karlsson
N430
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Laboration Ola Ringdahl MA416 - lab
MA426
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MC333
10:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Lektion Eddie Wadbro N420
N460
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 DevOps
13:00 - 15:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Lektion Eddie Wadbro Bio.A.206
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N380
15:00 - 17:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning MC333
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MA136
08:00 - 12:00 Parallell programmering för multicore-baserade system Lektion Jerry Eriksson MC333
10:00 - 12:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Föreläsning Eddie Wadbro Bio.A.206
13:00 - 14:00 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination Jonny Pettersson MC413 Omtentamen 2, peer-assessment, för moment 1

OBS! Skrivtid 13.05-13:55
13:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Laboration Carl C Kjelgaard Mikkelsen MA416 - lab
MA426
14:00 - 15:00 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination Jonny Pettersson MC413 Omtentamen 2, peer-assessment, för moment 2

OBS! Skrivtid 14.05-14:55
15:00 - 16:00 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination Jonny Pettersson MC413 Omtentamen 2, peer-assessment, för moment 3

OBS! Skrivtid 15.05-15:55
16:00 - 17:00 Datakommunikation och datornät
Datakommunikation och internet
Examination Jonny Pettersson MC413 Omtentamen 2, peer-assessment, för moment 4

OBS! Skrivtid 16.05-16:55
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA146
08:00 - 10:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Föreläsning Stefan Johansson MC413
10:00 - 12:00 Applikationsutveckling i Java Examination Johan Eliasson N260
N370
N380
Muntlig redovisning projekt
12:00 - 18:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Seminarium Helena Lindgren
Juan Carlos Nieves Sanchez
Demo-event
12:00 - 18:00 Seminarium Helena Lindgren MIT_Place_Stora miljön Demo-event för studentprojekt inom kursen interaktivitet i smarta miljöer
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes MC333
09:00 - 14:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Examination Eddie Wadbro MA316
MA326
MA416 - lab
MA426
MA436
MA446
10:00 - 12:00 Optimering med tillämpningar
Optimering med tillämpningar
Föreläsning Niclas Börlin MC333
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N420
14:00 - 16:00 Teknisk beräkningsvetenskap I Examination Eddie Wadbro MA316
15:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning MC333
00:00 - 00:00
00:00 - 00:00
00:00 - 00:00
00:00 - 00:00
00:00 - 00:00
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
10:00 - 12:00 DV4: Datavetenskaplig logik Lektion Henrik Björklund MC333
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N420
15:00 - 17:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning Carl C Kjelgaard Mikkelsen MC333
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 Security and Privacy Issues in Clouds
13:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Laboration Carl C Kjelgaard Mikkelsen MA416 - lab
MA426
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA146
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes MC333
13:00 - 15:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Föreläsning Juan Carlos Nieves Sanchez N460
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MC333
08:15 - 12:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Föreläsning Jonny Pettersson N430
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl N460
10:00 - 12:00 DV4: Datavetenskaplig logik Lektion Henrik Björklund MA156
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 Future Cloud Infrastructures: Fog and Edge Clouds
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N380
15:00 - 17:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Handledning Carl C Kjelgaard Mikkelsen MC333 Peer review assignment 3
08:00 - 10:00 DV4: Datavetenskaplig logik Föreläsning Henrik Björklund MA156
08:00 - 12:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Seminarium Juan Carlos Nieves Sanchez MC313
08:00 - 12:00 Parallell programmering för multicore-baserade system Lektion Jerry Eriksson MC333
10:00 - 12:00 DV4: Datavetenskaplig logik Lektion Henrik Björklund MA156
12:00 - 17:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Seminarium Juan Carlos Nieves Sanchez MC333
13:00 - 15:00 DV4: Datavetenskaplig logik Lektion Henrik Björklund MA156
13:00 - 16:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Laboration Carl C Kjelgaard Mikkelsen MA416 - lab
MA426
14:00 - 18:00 DV0: Komputationellt tänkande Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
08:00 - 10:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Föreläsning Thomas Johansson MA146
08:00 - 17:00 Interaktivitet i smarta miljöer
Interaktivitet i smarta miljöer
Seminarium Juan Carlos Nieves Sanchez MC333
09:00 - 13:00 DV4: Datavetenskaplig logik Examination Exam 4 timmar,
Extern skrivsal N360
boknr 244187
https://webapps.cs.umu.se/exam/
09:00 - 13:00 Människa-robotinteraktion Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
09:00 - 13:00 Objektorienterad programmeringsmetodik Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
09:00 - 13:00 Visuell interaktiv simulering Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
13:00 - 15:00 Beräkningskomplexitet
Beräkningskomplexitet
Föreläsning Frank Drewes NC357
13:00 - 17:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
13:00 - 17:00 Distribuerade system Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
13:00 - 17:00 Interaktionsteknik Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
16:45 - 17:00 Applikationsutveckling i Java Examination Inlämning Individuell inlämningsuppgift 2
08:00 - 12:00 DV4: Datavetenskaplig logik Seminarium Henrik Björklund MC333
08:00 - 17:00 Datorgrafik
Datorgrafik
Examination Stefan Johansson MA378
09:00 - 13:00 Resonerande och informationsbehandling Omtentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
10:00 - 12:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar
Föreläsning Ola Ringdahl MC413
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 17:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar
DV1: Datavetenskapens byggstenar
Examination Jonny Pettersson
Lars Karlsson
NC314
NC315
NC316
NC317
13:00 - 15:00 Datormoln
Datormoln
Föreläsning Cristian Klein MC333 AIOps: How machine learning can help operate clouds
13:00 - 15:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Föreläsning Carl C Kjelgaard Mikkelsen N420
16:00 - 17:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar Examination Kompletteringsdeadline Quiz 1-4 17.00
Deadline Quiz 5 17.00
09:00 - 16:00 Student Conference in Computing Science
Student Conference in Computing Science
Föreläsning Suna Bensch N350
13:00 - 17:00 Applikationsutveckling i Java Examination Johan Eliasson Tenta 4 tim Östra P
Bokningsid 668647
Tentaanmälan: www.portal.umu.se
öppen 81225-190104
13:00 - 17:00 Applikationsutveckling i Java Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
13:00 - 17:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur
Datorers uppbyggnad och arkitektur
Examination Thomas Johansson Tenta 4 tim Östra P
Bokningsid 668685
Tentaanmälan: www.portal.umu.se
öppen 81225-190104
13:00 - 17:00 Datorers uppbyggnad och arkitektur Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
09:00 - 13:00 Datormoln Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
13:00 - 17:00 Beräkningskomplexitet Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
13:00 - 17:00 DV1: Datavetenskapens byggstenar Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
13:00 - 17:00 DV4: Datavetenskaplig logik Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
13:00 - 17:00 Interaktivitet i smarta miljöer Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
13:00 - 17:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
14:00 - 18:00 Teknisk-vetenskapliga beräkningar Examination Östra paviljongen Exam 4 hrs östra paviljongen
CCK Mikkelsen
Bokningsid 512671
anmälan till tentamen mellan 9-19/12
www.portal.umu.se
08:00 - 12:00 Parallell programmering för multicore-baserade system Lektion Jerry Eriksson MC333
13:00 - 17:00 Datorgrafik Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
14:00 - 18:00 Artificiell intelligens - metoder och tillämpningar Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
14:00 - 18:00 Optimering med tillämpningar Tentamen Yvonne Löwstedt Östra paviljongen
13:00 - 15:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson NC352
08:15 - 10:00 DV2: Algoritmer och problemlösning Lektion Lena Kallin Westin MC413
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:15 - 15:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson N420
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson Ub339
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
10:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC333
13:15 - 15:00 Operativsystem
Operativsystem
Föreläsning Jan Erik Moström MC313
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman MC333
10:15 - 12:00 Utveckling av mobila applikationer Föreläsning Johan Eliasson N300
08:15 - 12:00 DV2: Algoritmer och problemlösning Lektion Jonny Pettersson Ub338
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Föreläsning Niclas Börlin M Hörsal MA121
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:15 - 15:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson N430
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson Ub339
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
10:00 - 12:00 Seminarium MC323 Doctoral Student Conference
10:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC333
13:00 - 15:00 Seminarium MC323 Doctoral Student Conference
13:15 - 15:00 Operativsystem
Operativsystem
Föreläsning Jan Erik Moström MC313
08:15 - 12:00 DV2: Algoritmer och problemlösning Lektion Jonny Pettersson MC413
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning Michael Minock Bio.A.206
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson Ub339
15:00 - 17:00 Datastrukturer och algoritmer (C)
Datastrukturer och algoritmer (Python)
Föreläsning Niclas Börlin H Hörsal G
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
09:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC343
13:15 - 15:00 Operativsystem
Operativsystem
Föreläsning Jan Erik Moström MC313
10:15 - 12:00 Utveckling av mobila applikationer Föreläsning Johan Eliasson N300
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Föreläsning Niclas Börlin M Hörsal MA121
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning Michael Minock Bio.A.206
10:15 - 12:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Lektion MA136
MA156
MA166
MA176
Gruppövning 1
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB341
13:15 - 15:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson N420
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson Ub339
15:15 - 17:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Lektion MA136
MA146
Gruppövning 1
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman Ub339
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
10:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC333
13:15 - 15:00 Operativsystem
Operativsystem
Föreläsning Jan Erik Moström MC313
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Föreläsning Niclas Börlin KBE303-Stora hörsalen
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning Michael Minock Bio.A.206
10:15 - 12:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Lektion MA146
MA166
MC313
N340
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:00 - 18:00 Disputation M Hörsal MA121
13:15 - 15:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson N420
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson Ub339
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
09:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC343
13:15 - 15:00 Operativsystem
Operativsystem
Föreläsning Jan Erik Moström MC313
10:15 - 12:00 Utveckling av mobila applikationer Föreläsning Johan Eliasson N300
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Föreläsning Niclas Börlin M Hörsal MA121
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning Michael Minock MA156
MA166
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:15 - 15:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson N420
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson Ub339
15:15 - 17:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Lektion MA136
MA146
Gruppövning 2
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
10:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC333
13:15 - 15:00 Operativsystem
Operativsystem
Föreläsning Jan Erik Moström MC313
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Föreläsning Niclas Börlin M Hörsal MA121
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning Michael Minock Bio.A.206
10:15 - 12:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Lektion MA136
MA146
MA156
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:15 - 15:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson N420
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson Ub339
15:00 - 16:00 Möte Hans Adolfsson
Pedher Johansson
MC323 Universitetsledning, besök på CS
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
09:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC343
13:15 - 15:00 Operativsystem
Operativsystem
Föreläsning Jan Erik Moström MC313
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Föreläsning Niclas Börlin M Hörsal MA121
10:15 - 12:00 Utveckling av mobila applikationer Föreläsning Johan Eliasson N300
13:00 - 15:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Laboration MA416 - lab
MA426
08:15 - 12:00 DV2: Algoritmer och problemlösning Lektion Lena Kallin Westin MC413
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Föreläsning Niclas Börlin M Hörsal MA121
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Examination MA316
MA326
Examination OU3
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning Michael Minock N260
N270
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:15 - 15:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson N420
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
15:00 - 17:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Examination MA316
MA326
Examination OU3
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
10:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson MA416 - lab
08:15 - 12:00 DV2: Algoritmer och problemlösning Lektion Lena Kallin Westin MC413
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Föreläsning Niclas Börlin M Hörsal MA121
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning Michael Minock Bio.A.206
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:15 - 15:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson N420
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson Ub339
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
09:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC343
13:15 - 15:00 Operativsystem
Operativsystem
Föreläsning Jan Erik Moström MC313
10:15 - 12:00 Utveckling av mobila applikationer Föreläsning Johan Eliasson N300
13:00 - 15:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Laboration MA416 - lab
MA426
Lab
08:15 - 12:00 DV2: Algoritmer och problemlösning Lektion Lena Kallin Westin MC413
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Föreläsning Niclas Börlin M Hörsal MA121
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning MA156
MA166
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:15 - 15:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson N420
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson Ub339
15:15 - 17:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Lektion Marie Nordström MA136
MA146
GÖ3
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
10:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC333
13:15 - 15:00 Operativsystem
Operativsystem
Föreläsning Jan Erik Moström MC313
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Föreläsning Niclas Börlin S213H
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning Bio.A.206
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:15 - 15:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson N420
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson Ub339
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
09:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC343
13:15 - 15:00 Operativsystem
Operativsystem
Föreläsning Jan Erik Moström MC313
10:15 - 12:00 Utveckling av mobila applikationer Föreläsning Johan Eliasson MC333
13:00 - 15:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Laboration MA416 - lab
MA426
Lab
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning MA156
MA166
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson Ub339
15:00 - 17:00 Datastrukturer och algoritmer (C)
Datastrukturer och algoritmer (Python)
Föreläsning Niclas Börlin H Hörsal G
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
10:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC333
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Föreläsning Niclas Börlin KBE303-Stora hörsalen
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning Bio.A.206
10:15 - 12:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Lektion MA166
MC313
MC333
N330
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:15 - 15:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Föreläsning Thomas Johansson N420
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
15:15 - 17:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Lektion MA146
MA156
Gruppövning 4
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
09:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC343
10:15 - 12:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
10:15 - 12:00 Utveckling av mobila applikationer Föreläsning Johan Eliasson MC413
13:00 - 15:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Laboration MA416 - lab
MA426
Lab
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C)
Datastrukturer och algoritmer (Python)
Föreläsning Niclas Börlin H Hörsal E
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
09:00 - 10:00 DV2: Algoritmer och problemlösning Lektion Lena Kallin Westin MC413
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning MA156
MA166
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
10:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC333
08:15 - 10:00 Datastrukturer och algoritmer (C)
Datastrukturer och algoritmer (Python)
Föreläsning Niclas Börlin KBE303-Stora hörsalen
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning Bio.A.206
10:15 - 12:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Lektion MA166
MC313
MC333
N330
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:00 - 15:00 Datavetenskapens grunder Föreläsning Suna Bensch UB340
13:00 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Laboration Jerry Eriksson MA436
13:15 - 15:00 Datastrukturer och algoritmer (Python) Lektion Marie Nordström
Thomas Johansson
MA166
MA176
Gruppövning 5
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson MC333
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
09:15 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC343
13:15 - 15:00 Design av interaktiva intelligenta miljöer
Design av interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MC333
10:15 - 12:00 Utveckling av mobila applikationer Föreläsning Johan Eliasson MC413
13:00 - 15:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Laboration MA416 - lab
MA426
Lab
08:00 - 10:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning MA156
MA166
08:15 - 11:00 DV2: Algoritmer och problemlösning Lektion Jonny Pettersson MC413
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning MA156
MA166
11:15 - 12:00 DV2: Algoritmer och problemlösning Lektion Lena Kallin Westin MC413
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson MC333
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
08:15 - 10:00 Programspråk Föreläsning Jan Erik Moström MC413
08:15 - 10:00 Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap
Föreläsning Kai-Florian Richter MC333
09:00 - 12:00 DV5: Metoder och aktuell kunskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MC343
08:15 - 10:00 Maskininlärning
Maskininlärning
Föreläsning MC313
10:00 - 12:00 Introduktion till databashantering
Introduktion till databashantering
Föreläsning Michael Minock Bio.A.206
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
13:15 - 15:00 Parallell programmering för multicore-baserade system
Parallell programmering för multicore-baserade system
Föreläsning Lars Karlsson MC333
08:15 - 10:00 Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Avancerad Datorgrafik och tillämpningar
Föreläsning Anders Backman UB340
10:15 - 12:00 Utveckling av mobila applikationer Föreläsning Johan Eliasson MC413
10:15 - 12:00 DV2: Algoritmer och problemlösning Lektion Lena Kallin Westin MC413
13:00 - 16:00 Datastrukturer och algoritmer (C) Laboration MA416 - lab
MA426
MA446
08:15 - 10:00 Design av högpresterande mjukvara
Design av högpresterande mjukvara
Föreläsning MC333
08:00 - 12:00 Programvaruteknik Föreläsning Jonny Pettersson KBE301-Lilla hörsalen
10:15 - 12:00 Examensarbete för kandidatexamen i datavetenskap Lektion Pedher Johansson MC333
13:00 - 16:00 Examensarbete för kandidatexamen i datavetenskap Lektion Jerry Eriksson
Pedher Johansson
MA378
13:15 - 16:00 Projektkurs i datorseende
Projektkurs i datorseende
Föreläsning Niclas Börlin MC333
08:00 - 10:00 Programvaruteknik Föreläsning Jonny Pettersson KBE301-Lilla hörsalen
08:15 - 10:00 Visuell interaktiv simulering
Visuell interaktiv simulering
Föreläsning Kenneth Bodin MC333
10:15 - 12:00 Människa-robotinteraktion
Människa-robotinteraktion
Föreläsning Thomas Hellström MC313
13:15 - 15:00 Distribuerade system
Distribuerade system
Föreläsning MA378
13:15 - 15:00 Objektorienterad programmeringsmetodik Föreläsning Anders Broberg KBE303-Stora hörsalen
13:15 - 16:00 Projektkurs i datorseende
Projektkurs i datorseende
Föreläsning Niclas Börlin MC333
13:15 - 15:00 Trender inom interaktiva intelligenta miljöer
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning UB340
15:00 - 17:00 Objektorienterad programmeringsmetodik Laboration MA416 - lab
MA426
08:00 - 11:00 Programvaruteknik Föreläsning Jonny Pettersson KBE301-Lilla hörsalen
08:15 - 10:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson MC333 Kursstart, introduktion, Repetition Python
08:15 - 10:00 Design av högpresterande mjukvara
Design av högpresterande mjukvara
Föreläsning UB340
13:00 - 15:00 Programvaruteknik Föreläsning Jonny Pettersson KBE301-Lilla hörsalen
13:15 - 15:00 Interaktionsteknik Föreläsning Lena Palmquist Bio.A.206 Introduktion; Datainsamling
Kapitel 1, 7
08:00 - 10:00 Programvaruteknik Examination Jonny Pettersson N450
08:15 - 10:00 Visuell interaktiv simulering
Visuell interaktiv simulering
Föreläsning Kenneth Bodin MC333
10:15 - 12:00 Människa-robotinteraktion
Människa-robotinteraktion
Föreläsning Thomas Hellström MC313
13:15 - 15:00 Distribuerade system
Distribuerade system
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Objektorienterad programmeringsmetodik Föreläsning Anders Broberg KBE303-Stora hörsalen
13:15 - 15:00 Trender inom interaktiva intelligenta miljöer
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MA378
15:00 - 17:00 Programvaruteknik Föreläsning Jonny Pettersson KBE301-Lilla hörsalen
08:15 - 10:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson MC333 F2: Introduktion till objektorienterad analys och CRC-metoden
08:15 - 10:00 Design av högpresterande mjukvara
Design av högpresterande mjukvara
Föreläsning UB340
10:00 - 12:00 Programvaruteknik Föreläsning Jonny Pettersson KBE301-Lilla hörsalen
13:15 - 15:00 Interaktionsteknik Föreläsning Lena Palmquist Bio.A.206 Introduktion till utvärdering
Kapitel 13
13:15 - 16:00 Projektkurs i datorseende
Projektkurs i datorseende
Föreläsning Niclas Börlin MC333
15:00 - 17:00 Programvaruteknik Föreläsning Jonny Pettersson N450
15:15 - 17:00 Interaktionsteknik Lektion MA136
MA146
Datainsamling: intervju och enkät
08:15 - 13:00 Examensarbete för kandidatexamen i datavetenskap Seminarium NA451
09:30 - 12:00 Examensarbete för kandidatexamen i datavetenskap Seminarium Pedher Johansson NA452
09:30 - 12:00 Examensarbete för kandidatexamen i datavetenskap Seminarium NA450
13:00 - 17:00 Projektkurs i datorseende
Projektkurs i datorseende
Föreläsning Niclas Börlin MC333 Sprint planning #1
14:30 - 17:00 Examensarbete för kandidatexamen i datavetenskap Seminarium Pedher Johansson NA450
08:15 - 10:00 Visuell interaktiv simulering
Visuell interaktiv simulering
Föreläsning Kenneth Bodin MC333
10:15 - 12:00 Människa-robotinteraktion
Människa-robotinteraktion
Föreläsning Thomas Hellström MC313
13:15 - 15:00 Distribuerade system
Distribuerade system
Föreläsning MA378
13:15 - 15:00 Objektorienterad programmeringsmetodik Föreläsning Anders Broberg KBE303-Stora hörsalen F3
13:15 - 15:00 Trender inom interaktiva intelligenta miljöer
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning UB340
15:00 - 17:00 Objektorienterad programmeringsmetodik Lektion Anders Broberg MA416 - lab
MA426
Labbövning
15:15 - 17:00 Distribuerade system
Distribuerade system
Lektion MA436
MA446
08:15 - 10:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson
08:15 - 10:00 Design av högpresterande mjukvara
Design av högpresterande mjukvara
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Interaktionsteknik Föreläsning Lena Palmquist Bio.A.206 Mer om utvärdering
Kapitel 14-15
08:15 - 10:00 Visuell interaktiv simulering
Visuell interaktiv simulering
Föreläsning Kenneth Bodin MC333
10:15 - 12:00 Människa-robotinteraktion
Människa-robotinteraktion
Föreläsning Thomas Hellström MC313
13:15 - 15:00 Distribuerade system
Distribuerade system
Föreläsning MC333
13:15 - 15:00 Objektorienterad programmeringsmetodik Föreläsning Anders Broberg KBE303-Stora hörsalen
13:15 - 15:00 Trender inom interaktiva intelligenta miljöer
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MA378
15:15 - 17:00 Objektorienterad programmeringsmetodik Lektion MA136
MA146
MA156
MA166
Gruppövning 1
08:00 - 10:00 Programvaruteknik Föreläsning Jonny Pettersson KBE301-Lilla hörsalen
08:15 - 10:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson MC333 Gruppövning 1 CRC
08:15 - 10:00 Design av högpresterande mjukvara
Design av högpresterande mjukvara
Föreläsning UB340
13:15 - 15:00 Interaktionsteknik Föreläsning Lena Palmquist Bio.A.206 Designprocessen
Kapitel 9
08:15 - 10:00 Visuell interaktiv simulering
Visuell interaktiv simulering
Föreläsning Kenneth Bodin MC333
10:15 - 12:00 Människa-robotinteraktion
Människa-robotinteraktion
Föreläsning Thomas Hellström MC313
13:15 - 15:00 Distribuerade system
Distribuerade system
Examination MC333
13:15 - 15:00 Objektorienterad programmeringsmetodik Föreläsning Anders Broberg M Hörsal MA121
13:15 - 15:00 Trender inom interaktiva intelligenta miljöer
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer
Föreläsning MA378
15:00 - 17:00 Programvaruteknik Se kommentar Jonny Pettersson N450
08:15 - 10:00 Applikationsprogrammering i Python Föreläsning Thomas Johansson MC333 F3: Introduktion till programmeringsprojektet
13:15 - 15:00 Interaktionsteknik Föreläsning Lena Palmquist Bio.A.206 Analys och tolkning
Kapitel 8
15:15 - 17:00 Interaktionsteknik Lektion Lena Palmquist MA166
MA176
Analys
08:00 - 11:00 Programvaruteknik Handledning Jonny Pettersson Bio.A.206
08:15 - 10:00 Visuell interaktiv simulering
Visuell interaktiv simulering
Föreläsning Kenneth Bodin MC333
10:15 - 12:00 Människa-robotinteraktion
Människa-robotinteraktion
Föreläsning Thomas Hellström MC313

  Ändrad senaste dygnet.

Dölj bokningar Länk till detta schema Grafiskt schema




Hämta nästa sida