Tid |
Kursnamn |
Kurskod |
Aktivitet |
Lokal, Plats |
Kartlänk |
Personal |
Titel |
Publik kommentar |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 14 | Tis 2024-04-02 v 14 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 09:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Examination | Hörsal MIT.A.121 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Föreläsning | MIT.C.413 | Karta | Niclas Börlin | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Möte | Hörsal MIT.A.121 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Ola Ringdahl | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Handledning |
Handledning i MIT eller på Zoom. Skriv upp er för handledning via TutorQueue. Handledare: Kalle & Willy |
|||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Annat | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Reverse Engineering | 5DV240 | Föreläsning | SAM.A.397 | Karta | Alexandre Bartel | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Seminarium | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Tatyana Sarayeva | RAI group meeting | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Workshop | MIT.A.166 | Karta | Polina Mironchik | Workshop 2 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Djup maskininlärning | 5DV236 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Tommy Löfstedt | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Interaktionsteknik | 5DV226 | Föreläsning | Hörsal UB.A.230 - Lindellhallen 3 | Karta | Ellinor Hansson | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Övrigt | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Mattias Åsander | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Övrigt | MIT.A.316 | Karta | Martin Berglund | TAP: tentagenomgång | Tentagenomgång, svarar på frågor, går igenom kursutvärderingen. | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Tillämpad algoritmisk problemlösning | 5DV239 | Annat | Martin Berglund | MIT.A.316: Tentagenomgång och utlämning. | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-04-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Handledning |
Handledning i MIT eller på Zoom. Skriv upp er för handledning via TutorQueue. Handledare: Oscar & Albin |
|||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Möte | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Tommy Löfstedt | SIG-ML | SIG-ML | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Seminarium | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta |
Henrik Bjelkstål Juan Carlos Nieves Sanchez Lennart Steinvall Ola Ringdahl |
Infomöte om AI Master | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-04-04 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Handledning | MIT.A.166 | Karta | Polina Mironchik | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Handledning |
Handledning i MIT eller på Zoom. Skriv upp er för handledning via TutorQueue. Handledare: Kalle & Willy |
|||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 |
Människa-robotinteraktion Människa-robotinteraktion |
5DV183 5DV183 |
Föreläsning | SAM.A.351 | Karta | Thomas Hellström | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Distribuerade system Distribuerade system |
5DV186 5DV186 |
Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Paul Townend | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Föreläsning | Hörsal HUM.D.210 - Hummelhonung | Karta | Johan Eliasson | Mer java: Kontrollstrukturer, Intro till IO, Undantagshantering, Arrayer, etc | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer Trender inom interaktiva intelligenta miljöer |
5DV210 5DV210 |
Föreläsning | UB340 | Karta | Juan Carlos Nieves Sanchez | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Förberedelse | MIT.C.343 | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-04-05 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Föreläsning | Hörsal NAT.D.440 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Föreläsning | MIT.C.413 | Karta | Niclas Börlin | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Reverse Engineering | 5DV240 | Föreläsning | SAM.A.397 | Karta | Alexandre Bartel | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Lektion |
MIT.C.333 MIT.C.343 |
Karta
Karta |
Niclas Börlin | Gruppövning 1 | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Föreläsning | MIT.C.413 | Karta |
Niclas Börlin Ola Ringdahl |
Komplexitet | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Föreläsning | MIT.C.313 | Karta | Ola Ringdahl | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Projektkurs i datorseende Projektkurs i datorseende |
5DV190 5DV190 |
Redovisning | NAT.D.340 | Karta | Stefan Johansson | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Workshop |
MIT.A.136 MIT.A.146 MIT.A.156 |
Karta
Karta Karta |
Niclas Börlin | Workshop 3 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 |
Projektkurs i datorseende Projektkurs i datorseende |
5DV190 5DV190 |
Redovisning | NAT.D.340 | Karta | Stefan Johansson | |||||||||||||||||||||||
Sön 2024-04-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | Möte | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Tommy Löfstedt | |||||||||||||||||||||||||
v 15 | Mån 2024-04-08 v 15 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Föreläsning | Hörsal NAT.D.320 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:00 | Möte | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Mikael Lindbäck | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Konferens | U Rotundan | Karta | Virginia Dignum | HumaneAI net assembly | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Möte | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Helena Lindgren | planering | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Möte | MIT.A.316 | Karta | Tatyana Sarayeva | RAI group meeting | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Interaktionsteknik | 5DV226 | Föreläsning | Hörsal SAM.A.280 | Karta | Ellinor Hansson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Föreläsning | Hörsal NAT.D.450 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 17:00 | Föreläsning | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Helena Lindgren | Human Identity and Culture | ||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 |
Människa-robotinteraktion Människa-robotinteraktion |
5DV183 5DV183 |
Föreläsning | SAM.A.351 | Karta | Thomas Hellström | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Övrigt | MIT.C.413 | Karta | Lennart Steinvall | VALINFORMATION DV inför HT24 |
Valinformation för DV kandidatprogrammet inför HT24 Se utskick för mer information och anmälan för Macka/dricka (ni får komma annars också! :-)) |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Distribuerade system Distribuerade system |
5DV186 5DV186 |
Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Paul Townend | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Föreläsning | Hörsal HUM.D.210 - Hummelhonung | Karta | Johan Eliasson | Analys och design. CRC. Versionshantering i git | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Föreläsning | Hörsal NAT.D.440 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer Trender inom interaktiva intelligenta miljöer |
5DV210 5DV210 |
Föreläsning | UB340 | Karta | Juan Carlos Nieves Sanchez | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 17:15 | Distribuerade system | 5DV186 | Föreläsning | MIT.C.313 | Karta | Jerry Eriksson | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Möte | MIT.A.316 | Karta | Tatyana Sarayeva | RAI group meeting | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Konferens | U Rotundan | Karta | Virginia Dignum | HumaneAI net assembly | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-04-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Föreläsning | Hörsal NAT.D.470 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Föreläsning | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Helena Lindgren | Human Identity and Culture | ||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Föreläsning | MIT.C.413 | Karta | Niclas Börlin | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Konferens | U Rotundan | Karta | Virginia Dignum | HumaneAI net assembly | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:30 | Seminarium | UB333 | Karta | Paul Townend | WASP Cloud course | WASP Cloud Course | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 15:15 | Teknisk beräkningsvetenskap II | 5DV123 | Examination | MIT.A.176 | Karta | Martin Berggren | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Ola Ringdahl | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Handledning |
Handledning i MIT eller på Zoom. Skriv upp er för handledning via TutorQueue. Handledare: Kalle & Willy |
|||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Reverse Engineering | 5DV240 | Föreläsning | SAM.A.397 | Karta | Alexandre Bartel | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Lektion |
MIT.C.333 MIT.C.413 |
Karta
Karta |
Niclas Börlin | Gruppövning 2 | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Seminarium | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Tatyana Sarayeva | RAI group meeting | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Föreläsning | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Helena Lindgren | Human Identity and Culture | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Övrigt | MIT.C.413 | Karta | Lennart Steinvall | VALINFORMATION DV inför HT24 |
Valinformation för DV kandidatprogrammet inför HT24 Se utskick för mer information och anmälan för Macka/dricka (ni får komma annars också! :-)) |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Workshop | MIT.A.166 | Karta | Julia Juneblad | Workshop 3 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Djup maskininlärning | 5DV236 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Tommy Löfstedt | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Interaktionsteknik | 5DV226 | Föreläsning | Hörsal UB.A.230 - Lindellhallen 3 | Karta | Ellinor Hansson | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | Övrigt |
MIT.A.136 MIT.A.146 MIT.A.156 |
Karta
Karta Karta |
Paul Townend | WASP Cloud course | WASP Cloud course | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Övrigt |
MIT.A.136 MIT.A.146 MIT.A.156 |
Karta
Karta Karta |
Paul Townend | WASP Cloud course | WASP Cloud course | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Seminarium | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Helena Lindgren | Human iidentity and culture | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-04-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 09:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Examination | Hörsal MIT.A.121 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | Möte | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Helena Lindgren | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Möte | Hörsal MIT.A.121 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Seminarium | UB333 | Karta | Paul Townend | WASP Cloud course | WASP Cloud Course | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Handledning |
Handledning i MIT eller på Zoom. Skriv upp er för handledning via TutorQueue. Handledare: Oscar & Vilgoth & Albin |
|||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Möte | Hörsal MIT.A.121 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 |
Människa-robotinteraktion Människa-robotinteraktion |
5DV183 5DV183 |
Laboration | MIT.A.156 | Karta | Thomas Hellström | Choregraphe | Choregraphe | |||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Möte | MIT.A.316 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Workshop |
MIT.A.136 MIT.A.146 MIT.A.156 MIT.A.166 MIT.A.176 |
Karta
Karta Karta Karta Karta |
Albin Brännström Kalle Vigren Oscar Bohlin Vilgoth Wada Willy Själin |
Workshop GIT | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Föreläsning | Hörsal NAT.D.440 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
Tors 2024-04-11 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Föreläsning | Hörsal MIT.A.121 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Handledning | MIT.A.166 | Karta | Polina Mironchik | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 |
Människa-robotinteraktion Människa-robotinteraktion |
5DV183 5DV183 |
Föreläsning | NAT.D.350 | Karta | Thomas Hellström | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 17:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Examination |
MIT.A.136 MIT.A.146 MIT.A.156 MIT.A.166 MIT.A.176 |
Karta
Karta Karta Karta Karta |
Albin Brännström Johan Eliasson Kalle Vigren Oscar Bohlin Vilgoth Wada Willy Själin |
Inlämningsuppgift 1 Pass 1 10:45-13:45 Pass 2 14:00-17:00 Deltagande i ett av passen krävs |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Distribuerade system Distribuerade system |
5DV186 5DV186 |
Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Paul Townend | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer Trender inom interaktiva intelligenta miljöer |
5DV210 5DV210 |
Föreläsning | UB340 | Karta | Juan Carlos Nieves Sanchez | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Distribuerade system | 5DV186 | Lektion | MIT.A.316 | Karta | Jerry Eriksson | |||||||||||||||||||||||
Fre 2024-04-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Frågestund | KBE301-Lilla hörsalen | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Föreläsning | Hörsal NAT.D.410 | Karta | Niclas Börlin | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Ola Ringdahl | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Reverse Engineering | 5DV240 | Föreläsning | SAM.A.397 | Karta | Alexandre Bartel | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Djup maskininlärning | 5DV236 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Tommy Löfstedt | |||||||||||||||||||||||
v 16 | Mån 2024-04-15 v 16 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:00 | Möte | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Mikael Lindbäck | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Interaktionsteknik | 5DV226 | Föreläsning | Hörsal SAM.A.280 | Karta | Ellinor Hansson | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 |
Människa-robotinteraktion Människa-robotinteraktion |
5DV183 5DV183 |
Föreläsning | NAT.D.350 | Karta | Thomas Hellström | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 |
Människa-robotinteraktion Människa-robotinteraktion |
5DV183 5DV183 |
Laboration | MIT.A.156 | Karta | Thomas Hellström | Choregraphe | Choregraphe | |||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 | Seminarium | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Frank Drewes | Presentations | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Distribuerade system Distribuerade system |
5DV186 5DV186 |
Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Paul Townend | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Föreläsning | Hörsal HUM.D.210 - Hummelhonung | Karta | Johan Eliasson | Arv, interface och paket, Test (ev fortsätter testavsnittet på nästa föreläsning också) | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer Trender inom interaktiva intelligenta miljöer |
5DV210 5DV210 |
Föreläsning | UB340 | Karta | Juan Carlos Nieves Sanchez | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Handledning | MIT.A.166 | Karta | Julia Juneblad | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Examination | KBE303-Stora hörsalen | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Distribuerade system | 5DV186 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Jerry Eriksson | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Examination |
BET.F.108 BET.F.114 MIT.C.313 UB337 UB338 |
Karta
Karta Karta Karta Karta |
Albin Brännström Kalle Vigren Oscar Bohlin Vilgoth Wada Willy Själin |
CRC1 - Klasskandidater och CRC-kort Grupp 1 - BET.F.108 Grupp 2 - BET.F.114 Grupp 3 - MIT.C.313 |
||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Övrigt | Hörsal MIT.A.121 | Karta | Tomas Forsman | Test inför disputation | Test inför disputation | |||||||||||||||||||||||
Tis 2024-04-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Föreläsning | KBE301-Lilla hörsalen | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Föreläsning | MIT.C.413 | Karta | Niclas Börlin | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Möte | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Adminträff | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Ola Ringdahl | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Reverse Engineering | 5DV240 | Föreläsning | SAM.A.397 | Karta | Alexandre Bartel | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Lektion |
MIT.C.333 MIT.C.343 |
Karta
Karta |
Niclas Börlin | Gruppövning 3 | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Seminarium | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Tatyana Sarayeva | RAI group meeting | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Disputation | Hörsal MIT.A.121 | Karta | Arezoo Hatefi Ghahfarrokhi | PhD Defence | PhD Defence | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Djup maskininlärning | 5DV236 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Tommy Löfstedt | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Interaktionsteknik | 5DV226 | Föreläsning | Hörsal UB.A.230 - Lindellhallen 3 | Karta | Ellinor Hansson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Workshop | Hörsal UB.A.220 - Lindellhallen 2 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Projektkurs i datorseende Projektkurs i datorseende |
5DV190 5DV190 |
Redovisning | NAT.D.340 | Karta | Stefan Johansson | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Examination |
UB337 UB338 |
Karta
Karta |
Kalle Vigren Willy Själin |
CRC1 - Klasskandidater och CRC-kort Grupp 4 - UB337 Grupp 5 - UB338 |
||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 |
Projektkurs i datorseende Projektkurs i datorseende |
5DV190 5DV190 |
Redovisning | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-04-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Möte | Hörsal NAT.D.470 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
Projektkurs i datorseende Projektkurs i datorseende |
5DV190 5DV190 |
Redovisning | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Handledning |
Handledning i MIT eller på Zoom. Skriv upp er för handledning via TutorQueue. Handledare: Oscar & Albin |
|||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:00 | Möte | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Mikael Lindbäck | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 17:30 | Övrigt | U Rotundan | Karta | Sabine Houy | Research Day | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Övrigt | MIT.A.316 | Karta | Ahmad Kalash | |||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-04-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Handledning |
Handledning i MIT eller på Zoom. Skriv upp er för handledning via TutorQueue. Handledare: Kalle & Willy |
|||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Handledning | MIT.A.166 | Karta | Julia Juneblad | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 |
Människa-robotinteraktion Människa-robotinteraktion |
5DV183 5DV183 |
Föreläsning | NAT.D.350 | Karta | Thomas Hellström | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 11:30 | Seminarium | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Seminarium Robert Östling | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 17:00 | Disputation | Hörsal MIT.A.121 | Karta | Henrik Björklund | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Distribuerade system Distribuerade system |
5DV186 5DV186 |
Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Paul Townend | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Föreläsning | Hörsal UB.A.220 - Lindellhallen 2 | Karta | Johan Eliasson | Dokumentation | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer Trender inom interaktiva intelligenta miljöer |
5DV210 5DV210 |
Föreläsning | UB340 | Karta | Juan Carlos Nieves Sanchez | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Examination |
BET.F.114 MIT.C.313 MIT.C.413 NAT.D.210 UB338 |
Karta
Karta Karta Karta Karta |
Albin Brännström Kalle Vigren Oscar Bohlin Vilgoth Wada Willy Själin |
CRC2 - Rollspel Grupp 1 - BET.F.114 Grupp 2 - MIT.C.313 Grupp 3 - MIT.C.413 Grupp 4 - NAT.D.210 Grupp 5 - UB338 |
||||||||||||||||||||||
Fre 2024-04-19 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Föreläsning | MIT.C.413 | Karta | Niclas Börlin | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:30 | Seminarium | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Seminarium Christian Hardmeyer | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Ola Ringdahl | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Reverse Engineering | 5DV240 | Föreläsning | SAM.A.397 | Karta | Alexandre Bartel | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Lektion |
MIT.C.343 MIT.C.413 |
Karta
Karta |
Niclas Börlin | Gruppövning 4+5 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Djup maskininlärning | 5DV236 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Tommy Löfstedt | |||||||||||||||||||||||
v 17 | Mån 2024-04-22 v 17 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 09:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Föreläsning | Hörsal NAT.D.410 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:00 | Möte | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Mikael Lindbäck | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Workshop | MIT.A.136 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Workshop | MIT.A.146 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Workshop | MIT.A.156 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | Möte | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Lars Karlsson | NPF-workshop med UPL | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Interaktionsteknik | 5DV226 | Föreläsning | Hörsal SAM.A.280 | Karta | Ellinor Hansson | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 |
Människa-robotinteraktion Människa-robotinteraktion |
5DV183 5DV183 |
Föreläsning | NAT.D.350 | Karta | Thomas Hellström | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Distribuerade system Distribuerade system |
5DV186 5DV186 |
Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Paul Townend | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Föreläsning | Hörsal UB.A.220 - Lindellhallen 2 | Karta | Johan Eliasson | Generics, collections | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Annat | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer Trender inom interaktiva intelligenta miljöer |
5DV210 5DV210 |
Föreläsning | UB340 | Karta | Juan Carlos Nieves Sanchez | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Distribuerade system | 5DV186 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Jerry Eriksson | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Examination |
BET.F.108 BET.F.114 MIT.C.313 NAT.D.220 NAT.D.250 |
Karta
Karta Karta Karta Karta |
Albin Brännström Kalle Vigren Oscar Bohlin Vilgoth Wada Willy Själin |
CRC3 - Klassdesign/UML Grupp 1 - BET.F.108 Grupp 2 - BET.F.114 Grupp 3 - MIT.C.313 Grupp 4 - NAT.D.220 Grupp 5 - NAT.D.250 |
||||||||||||||||||||||
Tis 2024-04-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Föreläsning | MIT.C.413 | Karta | Niclas Börlin | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Ola Ringdahl | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Handledning |
Handledning i MIT eller på Zoom. Skriv upp er för handledning via TutorQueue. Handledare: Kalle & Willy |
|||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Reverse Engineering | 5DV240 | Föreläsning | SAM.A.397 | Karta | Alexandre Bartel | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Seminarium | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Tatyana Sarayeva | RAI group meeting | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Djup maskininlärning | 5DV236 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Tommy Löfstedt | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Interaktionsteknik | 5DV226 | Föreläsning | Hörsal UB.A.230 - Lindellhallen 3 | Karta | Ellinor Hansson | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:15 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Workshop |
MIT.A.136 MIT.A.146 MIT.A.156 |
Karta
Karta Karta |
Niclas Börlin | Workshop 4 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 15:25 | Möte | MIT.C.413 | Karta | ||||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-04-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 |
Design av interaktiva AI-system Design av interaktiva AI-system |
5DV211 5DV211 |
Omtentamen, papper Omtentamen |
ÖP Skrivsal 3 | Karta | Helena Smith | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 |
Introduktion till databashantering Introduktion till databashantering |
5DV202 5DV202 |
Omtentamen, papper Omtentamen |
ÖP Skrivsal 8 | Karta | Helena Smith | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Maskininlärning | 5DV238 |
Omtentamen, papper Omtentamen |
ÖP Skrivsal 3 | Karta | Lili Jiang | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:30 | Examensarbete för civilingenjörsexamen i teknisk datavetenskap | 5DV143 | Seminarium | MIT.C.413 | Karta | Henrik Björklund | Peer review 2 | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Möte | MIT.A.316 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||||
12:30 - 13:30 | Möte | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta |
Adam Dahlgren Lindström Arvid Horned |
PhD Student Meeting | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Handledning |
Handledning i MIT eller på Zoom. Skriv upp er för handledning via TutorQueue. Handledare: Albin & Vilgoth |
|||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 |
Operativsystem Operativsystem |
5DV171 5DV171 |
Omtentamen, papper Omtentamen |
ÖP Skrivsal 1 | Karta | Helena Smith | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Föreläsning | Hörsal NAT.D.440 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
Tors 2024-04-25 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Datavetenskapens grunder | 5DV037 |
Omtentamen, papper Omtentamen |
ÖP Skrivsal 8 | Karta | Helena Smith | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Imperativ programmering (C) | 5DV221 |
Omtentamen, papper Omtentamen |
ÖP Skrivsal 2 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Föreläsning | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Henrik Bjelkstål | |||||||||||||||||||||||||
08:15 - 12:00 | Introduktionskurs för doktorander vid Teknisk-naturvetenskaplig fakultet | FOTE001 | Seminarium | MIT.A.316 | Karta | Kai-Florian Richter | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 |
Människa-robotinteraktion Människa-robotinteraktion |
5DV183 5DV183 |
Föreläsning | NAT.D.350 | Karta | Thomas Hellström | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Distribuerade system Distribuerade system |
5DV186 5DV186 |
Föreläsning | NAT.D.340 | Karta | Paul Townend | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Föreläsning | Hörsal UB.A.220 - Lindellhallen 2 | Karta | Johan Eliasson | Klassdesign och Projekt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Examination | Hörsal NAT.D.440 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer Trender inom interaktiva intelligenta miljöer |
5DV210 5DV210 |
Föreläsning | UB340 | Karta | Juan Carlos Nieves Sanchez | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Redovisning | Hörsal NAT.D.440 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Arash Goodarzi | Handledning, Interaktionsteknik | Handledning, Interaktionsteknik | |||||||||||||||||||||||
Fre 2024-04-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Datasekretess | 5DV241 |
Digital omtentamen Inspera Omtentamen |
ÖP Skrivsal 1 | Karta | Vicenç Torra | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Handledning | MIT.A.166 | Karta | Julia Juneblad | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Programspråk | 5DV086 |
Omtentamen, papper Omtentamen |
ÖP Skrivsal 4 | Karta | Helena Smith | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | Programvaruteknik | 5DV214 | Möte | NAT.D.210 | Karta | Jonny Pettersson | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 |
Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap |
5DV113 5DV113 |
Digital omtentamen Inspera Omtentamen |
ÖP Skrivsal 4 | Karta | Helena Smith | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Tillämpad algoritmisk problemlösning | 5DV239 |
Omtentamen, papper Omtentamen |
ÖP Skrivsal 4 | Karta | Martin Berglund | |||||||||||||||||||||||
08:15 - 10:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Föreläsning | Hörsal NAT.D.450 | Karta | Niclas Börlin | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (Python) | 5DV150 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Ola Ringdahl | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Reverse Engineering | 5DV240 | Föreläsning | SAM.A.397 | Karta | Alexandre Bartel | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarium | MIT.C.323 | Karta | Vicenç Torra | Paul Townend lärarprov | ||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Datastrukturer och algoritmer (C) | 5DV149 | Lektion |
MIT.C.333 MIT.C.343 |
Karta
Karta |
Niclas Börlin | Gruppövning 6+7 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Djup maskininlärning | 5DV236 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Tommy Löfstedt | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Föreläsning | MIT.A.136 | Karta | Nils-Erik Gustafsson | Handledning, Interaktionsteknik | Handledning, Interaktionsteknik | |||||||||||||||||||||||
v 18 | Mån 2024-04-29 v 18 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:00 | Möte | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Mikael Lindbäck | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Interaktionsteknik | 5DV226 | Föreläsning | Hörsal NBET.A.101 | Karta | Ellinor Hansson | |||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 |
Människa-robotinteraktion Människa-robotinteraktion |
5DV183 5DV183 |
Föreläsning | NAT.D.350 | Karta | Thomas Hellström | |||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:00 | Disputation | Hörsal UB.A.240 - Lindellhallen 4 | Karta | Erik Elmroth | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Distribuerade system Distribuerade system |
5DV186 5DV186 |
Föreläsning | NAT.D.340 | Karta | Paul Townend | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Distribuerade system | 5DV186 | Föreläsning | MIT.A.316 | Karta | Jerry Eriksson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Föreläsning | Hörsal UB.A.220 - Lindellhallen 2 | Karta | Johan Eliasson | IO | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
Trender inom interaktiva intelligenta miljöer Trender inom interaktiva intelligenta miljöer |
5DV210 5DV210 |
Föreläsning | UB340 | Karta | Juan Carlos Nieves Sanchez | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Objektorienterad programmering (Java) | 5DV230 | Examination | MIT.A.378 | Karta | Johan Eliasson | Omexamination CRC1 | ||||||||||||||||||||||
Tis 2024-04-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Seminarium | MIT.A.216 - Seminarierummet | Karta | Tatyana Sarayeva | RAI group meeting |
Kurskod | Kursnamn, Anmälningskod |
5DV037 | Datavetenskapens grunder, 57301vt24 |
5DV086 | Programspråk, 57330vt24 |
5DV113 | Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap, 57331vt24 |
5DV113 | Teoretiska perspektiv inom Kognitionsvetenskap, A5739vt24 |
5DV123 | Teknisk beräkningsvetenskap II, 57253ht23 |
5DV143 | Examensarbete för civilingenjörsexamen i teknisk datavetenskap, 57338vt24 |
5DV149 | Datastrukturer och algoritmer (C), 57319vt24 |
5DV150 | Datastrukturer och algoritmer (Python), 57321vt24 |
5DV171 | Operativsystem, 57325vt24 |
5DV171 | Operativsystem, A5736vt24 |
5DV183 | Människa-robotinteraktion, 57312vt24 |
5DV183 | Människa-robotinteraktion, A5734vt24 |
5DV186 | Distribuerade system, 57320vt24 |
5DV186 | Distribuerade system, A5751vt24 |
5DV190 | Projektkurs i datorseende, 57336vt24 |
5DV190 | Projektkurs i datorseende, A5741vt24 |
5DV202 | Introduktion till databashantering, 57302vt24 |
Kurskod | Kursnamn, Anmälningskod |
5DV202 | Introduktion till databashantering, A5750vt24 |
5DV210 | Trender inom interaktiva intelligenta miljöer, 57310vt24 |
5DV210 | Trender inom interaktiva intelligenta miljöer, A5732vt24 |
5DV211 | Design av interaktiva AI-system, 57303vt24 |
5DV211 | Design av interaktiva AI-system, A5735vt24 |
5DV214 | Programvaruteknik, 57305vt24 |
5DV221 | Imperativ programmering (C), 57300vt24 |
5DV226 | Interaktionsteknik, 57318vt24 |
5DV230 | Objektorienterad programmering (Java), 57304vt24 |
5DV236 | Djup maskininlärning, 57323vt24 |
5DV238 | Maskininlärning, 57316vt24 |
5DV239 | Tillämpad algoritmisk problemlösning, 57324vt24 |
5DV240 | Reverse Engineering, 57327vt24 |
5DV241 | Datasekretess, 57328vt24 |
FOTE001 | Introduktionskurs för doktorander vid Teknisk-naturvetenskaplig fakultet, TE21H001ht21 |