By default you see all mandatory and elective courses within the program. Use the button "Filter" to filter on courses. Via the button "Customize" you can also select a non graphical view.
w39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 25/9
B001807A, Comparative Law: Function and Method
lecture
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Cosmin Cercel
13:00
10:00
B001415A, International Business Transactions
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
19:00
17:30
w39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 26/9
B001650B, Selected Issues: Organised Crime, B001741B, Selected Issues: Organised Crime
lecture
Academieraadzaal, Voldersstraat 9, Campus Aula
Jelle Janssens
11:30
08:30
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
16:00
13:00
B001705A, EU External Relations Law
lecture
Lokaal 5.3, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001649B, Selected Issues: Financial and Economic Crime, B001740B, Selected Issues: Financial and Economic Crime
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Jelle Janssens
17:30
13:00
B001361A, Law of the Sea, B001432A, Law of the Sea, C002500A, Law of the Sea and Protection of Oceans, C003870A, Marine Policy and Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001689A, International Business Negotiations
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 5.1, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
An Vermeersch
19:30
17:30
B001757A, EU Trade Policy
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Guillaume Van der Loo
20:45
17:30
w39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 27/9
B001414A, Law of Armed Conflict
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
11:30
08:30
B001791A, Moot Court Private International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jinske Verhellen
13:00
08:30
B001758A, European Media Law
lecture
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Lievens, Valerie Verdoodt
13:00
10:00
B001696A, EU Institutional Law
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Erwoan Lannon
17:30
13:00
B001816A, Industrial Relations and Fundamental Rights in Companies
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Marc De Vos
20:30
16:00
B001678A, Moot Court International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hendrik Schoukens
21:00
17:30
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Vermeersch
Tijdstip kan wijzigen en wordt bepaald in overleg met studenten die deelnemen.
21:00
17:30
w39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 28/9
B001699A, International and European Environmental Law
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Cliquet
13:00
08:30
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001691A, The Autonomous EU Legal Order
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Peter Van Elsuwege
13:00
08:30
B001770A, Moot Court International Commercial Arbitration
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Maud Piers
13:00
08:30
B001680A, Moot Court Law of Armed Conflicts
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
16:00
13:00
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 5.1, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
An Vermeersch
16:00
13:00
B001706A, EU Internal Market Law
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001433A, Maritime Law
lecture
Lokaal 8.3, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001621A, European and Comparative Company Law and Corporate Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001771A, Moot Court Human Rights
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Yves Haeck
21:00
17:30
w39
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 29/9
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001809A, Private International Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Laura Deschuyteneer
13:00
08:30
B001689A, International Business Negotiations
seminar
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
17:30
13:00
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations, K000031A, Diplomatiek recht en multilaterale onderhandelingen
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
17:30
14:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula, Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
21:00
17:30
w40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 2/10
B001415A, International Business Transactions
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
19:00
17:30
w40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 3/10
B001650B, Selected Issues: Organised Crime, B001741B, Selected Issues: Organised Crime
lecture
Auditorium D, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jelle Janssens
11:30
08:30
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
16:00
13:00
B001705A, EU External Relations Law
lecture
Lokaal 5.3, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001649B, Selected Issues: Financial and Economic Crime, B001740B, Selected Issues: Financial and Economic Crime
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Jelle Janssens
17:30
13:00
B001361A, Law of the Sea, B001432A, Law of the Sea, C002500A, Law of the Sea and Protection of Oceans, C003870A, Marine Policy and Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001689A, International Business Negotiations
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001757A, EU Trade Policy
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Guillaume Van der Loo
20:45
17:30
w40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 4/10
B001414A, Law of Armed Conflict
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
11:30
08:30
B001791A, Moot Court Private International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jinske Verhellen
13:00
08:30
B001758A, European Media Law
lecture
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Lievens, Valerie Verdoodt
13:00
10:00
B001696A, EU Institutional Law
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Erwoan Lannon
17:30
13:00
B001816A, Industrial Relations and Fundamental Rights in Companies
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Marc De Vos
20:30
16:00
B001678A, Moot Court International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hendrik Schoukens
21:00
17:30
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Vermeersch
Tijdstip kan wijzigen en wordt bepaald in overleg met studenten die deelnemen.
21:00
17:30
w40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 5/10
B001699A, International and European Environmental Law
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Cliquet
13:00
08:30
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001691A, The Autonomous EU Legal Order
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Peter Van Elsuwege
13:00
08:30
B001770A, Moot Court International Commercial Arbitration
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Maud Piers
13:00
08:30
B001680A, Moot Court Law of Armed Conflicts
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
16:00
13:00
B001706A, EU Internal Market Law
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001433A, Maritime Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001621A, European and Comparative Company Law and Corporate Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001771A, Moot Court Human Rights
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Yves Haeck
21:00
17:30
w40
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 6/10
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001809A, Private International Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Laura Deschuyteneer
13:00
08:30
B001689A, International Business Negotiations
seminar
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
17:30
13:00
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations, K000031A, Diplomatiek recht en multilaterale onderhandelingen
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
17:30
14:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula, Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
21:00
17:30
w41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 9/10
B001807A, Comparative Law: Function and Method
lecture
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Cosmin Cercel
13:00
10:00
B001415A, International Business Transactions
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
19:00
17:30
w41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 10/10
B001650B, Selected Issues: Organised Crime, B001741B, Selected Issues: Organised Crime
lecture
Auditorium D, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jelle Janssens
11:30
08:30
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
16:00
13:00
B001705A, EU External Relations Law
lecture
Lokaal 5.3, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001649B, Selected Issues: Financial and Economic Crime, B001740B, Selected Issues: Financial and Economic Crime
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Jelle Janssens
17:30
13:00
B001361A, Law of the Sea, B001432A, Law of the Sea, C002500A, Law of the Sea and Protection of Oceans, C003870A, Marine Policy and Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001689A, International Business Negotiations
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001757A, EU Trade Policy
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Guillaume Van der Loo
20:45
17:30
w41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 11/10
B001414A, Law of Armed Conflict
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
11:30
08:30
B001791A, Moot Court Private International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jinske Verhellen
13:00
08:30
B001758A, European Media Law
lecture
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Lievens, Valerie Verdoodt
13:00
10:00
B001696A, EU Institutional Law
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Erwoan Lannon
17:30
13:00
B001816A, Industrial Relations and Fundamental Rights in Companies
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Marc De Vos
20:30
16:00
B001678A, Moot Court International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hendrik Schoukens
21:00
17:30
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Vermeersch
Tijdstip kan wijzigen en wordt bepaald in overleg met studenten die deelnemen.
21:00
17:30
w41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 12/10
B001699A, International and European Environmental Law
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Cliquet
13:00
08:30
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001691A, The Autonomous EU Legal Order
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Peter Van Elsuwege
13:00
08:30
B001770A, Moot Court International Commercial Arbitration
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Maud Piers
13:00
08:30
B001680A, Moot Court Law of Armed Conflicts
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
16:00
13:00
B001706A, EU Internal Market Law
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001433A, Maritime Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001621A, European and Comparative Company Law and Corporate Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001771A, Moot Court Human Rights
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Yves Haeck
21:00
17:30
w41
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 13/10
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001809A, Private International Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Laura Deschuyteneer
13:00
08:30
B001689A, International Business Negotiations
seminar
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
17:30
13:00
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations, K000031A, Diplomatiek recht en multilaterale onderhandelingen
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
17:30
14:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula, Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
21:00
17:30
w42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 16/10
B001415A, International Business Transactions
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
19:00
17:30
w42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 17/10
B001650B, Selected Issues: Organised Crime, B001741B, Selected Issues: Organised Crime
lecture
Auditorium D, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jelle Janssens
11:30
08:30
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
16:00
13:00
B001705A, EU External Relations Law
lecture
Lokaal 5.3, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001649B, Selected Issues: Financial and Economic Crime, B001740B, Selected Issues: Financial and Economic Crime
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Jelle Janssens
17:30
13:00
B001361A, Law of the Sea, B001432A, Law of the Sea, C002500A, Law of the Sea and Protection of Oceans, C003870A, Marine Policy and Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001689A, International Business Negotiations
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001757A, EU Trade Policy
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Guillaume Van der Loo
20:45
17:30
w42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 18/10
B001414A, Law of Armed Conflict
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
11:30
08:30
B001791A, Moot Court Private International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jinske Verhellen
13:00
08:30
B001758A, European Media Law
lecture
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Lievens, Valerie Verdoodt
13:00
10:00
B001696A, EU Institutional Law
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Erwoan Lannon
17:30
13:00
B001816A, Industrial Relations and Fundamental Rights in Companies
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Marc De Vos
20:30
16:00
B001678A, Moot Court International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hendrik Schoukens
21:00
17:30
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Vermeersch
Tijdstip kan wijzigen en wordt bepaald in overleg met studenten die deelnemen.
21:00
17:30
w42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 19/10
B001699A, International and European Environmental Law
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Cliquet
13:00
08:30
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001691A, The Autonomous EU Legal Order
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Peter Van Elsuwege
13:00
08:30
B001770A, Moot Court International Commercial Arbitration
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Maud Piers
13:00
08:30
B001680A, Moot Court Law of Armed Conflicts
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
16:00
13:00
B001706A, EU Internal Market Law
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001433A, Maritime Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001621A, European and Comparative Company Law and Corporate Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001771A, Moot Court Human Rights
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Yves Haeck
21:00
17:30
w42
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 20/10
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001809A, Private International Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Laura Deschuyteneer
13:00
08:30
B001689A, International Business Negotiations
seminar
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
17:30
13:00
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations, K000031A, Diplomatiek recht en multilaterale onderhandelingen
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
17:30
14:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula, Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
21:00
17:30
w43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 23/10
B001807A, Comparative Law: Function and Method
lecture
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Cosmin Cercel
13:00
10:00
B001415A, International Business Transactions
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
19:00
17:30
w43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 24/10
B001650B, Selected Issues: Organised Crime, B001741B, Selected Issues: Organised Crime
lecture
Auditorium D, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jelle Janssens
11:30
08:30
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
16:00
13:00
B001705A, EU External Relations Law
lecture
Lokaal 5.3, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001649B, Selected Issues: Financial and Economic Crime, B001740B, Selected Issues: Financial and Economic Crime
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Jelle Janssens
17:30
13:00
B001361A, Law of the Sea, B001432A, Law of the Sea, C002500A, Law of the Sea and Protection of Oceans, C003870A, Marine Policy and Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001689A, International Business Negotiations
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001757A, EU Trade Policy
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Guillaume Van der Loo
20:45
17:30
w43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 25/10
B001414A, Law of Armed Conflict
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
11:30
08:30
B001791A, Moot Court Private International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jinske Verhellen
13:00
08:30
B001758A, European Media Law
lecture
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Lievens, Valerie Verdoodt
13:00
10:00
B001696A, EU Institutional Law
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Erwoan Lannon
17:30
13:00
B001816A, Industrial Relations and Fundamental Rights in Companies
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Marc De Vos
20:30
16:00
B001678A, Moot Court International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hendrik Schoukens
21:00
17:30
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Vermeersch
Tijdstip kan wijzigen en wordt bepaald in overleg met studenten die deelnemen.
21:00
17:30
w43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 26/10
B001699A, International and European Environmental Law
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Cliquet
13:00
08:30
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001691A, The Autonomous EU Legal Order
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Peter Van Elsuwege
13:00
08:30
B001770A, Moot Court International Commercial Arbitration
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Maud Piers
13:00
08:30
B001680A, Moot Court Law of Armed Conflicts
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
16:00
13:00
B001706A, EU Internal Market Law
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001433A, Maritime Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001621A, European and Comparative Company Law and Corporate Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001771A, Moot Court Human Rights
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Yves Haeck
21:00
17:30
w43
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 27/10
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001809A, Private International Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Laura Deschuyteneer
13:00
08:30
B001689A, International Business Negotiations
seminar
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
17:30
13:00
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations, K000031A, Diplomatiek recht en multilaterale onderhandelingen
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
17:30
14:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula, Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
21:00
17:30
w44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 30/10
B001415A, International Business Transactions
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
19:00
17:30
w44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 31/10
B001650B, Selected Issues: Organised Crime, B001741B, Selected Issues: Organised Crime
lecture
Auditorium D, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jelle Janssens
11:30
08:30
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
16:00
13:00
B001705A, EU External Relations Law
lecture
Lokaal 5.3, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001649B, Selected Issues: Financial and Economic Crime, B001740B, Selected Issues: Financial and Economic Crime
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Jelle Janssens
17:30
13:00
B001361A, Law of the Sea, B001432A, Law of the Sea, C002500A, Law of the Sea and Protection of Oceans, C003870A, Marine Policy and Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001689A, International Business Negotiations
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001757A, EU Trade Policy
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Guillaume Van der Loo
20:45
17:30
w44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 1/11
w44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 2/11
w44
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 3/11
w45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 6/11
B001807A, Comparative Law: Function and Method
lecture
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Cosmin Cercel
13:00
10:00
B001415A, International Business Transactions
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
19:00
17:30
w45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 7/11
B001650B, Selected Issues: Organised Crime, B001741B, Selected Issues: Organised Crime
lecture
Auditorium D, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jelle Janssens
11:30
08:30
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
16:00
13:00
B001705A, EU External Relations Law
lecture
Lokaal 5.3, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001649B, Selected Issues: Financial and Economic Crime, B001740B, Selected Issues: Financial and Economic Crime
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Jelle Janssens
17:30
13:00
B001361A, Law of the Sea, B001432A, Law of the Sea, C002500A, Law of the Sea and Protection of Oceans, C003870A, Marine Policy and Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001689A, International Business Negotiations
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001757A, EU Trade Policy
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Guillaume Van der Loo
20:45
17:30
w45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 8/11
B001414A, Law of Armed Conflict
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
11:30
08:30
B001791A, Moot Court Private International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jinske Verhellen
13:00
08:30
B001758A, European Media Law
lecture
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Lievens, Valerie Verdoodt
13:00
10:00
B001696A, EU Institutional Law
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Erwoan Lannon
17:30
13:00
B001816A, Industrial Relations and Fundamental Rights in Companies
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Marc De Vos
20:30
16:00
B001678A, Moot Court International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hendrik Schoukens
21:00
17:30
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Vermeersch
Tijdstip kan wijzigen en wordt bepaald in overleg met studenten die deelnemen.
21:00
17:30
w45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 9/11
B001699A, International and European Environmental Law
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Cliquet
13:00
08:30
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001691A, The Autonomous EU Legal Order
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Peter Van Elsuwege
13:00
08:30
B001770A, Moot Court International Commercial Arbitration
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Maud Piers
13:00
08:30
B001680A, Moot Court Law of Armed Conflicts
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
16:00
13:00
B001706A, EU Internal Market Law
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001433A, Maritime Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001621A, European and Comparative Company Law and Corporate Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001771A, Moot Court Human Rights
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Yves Haeck
21:00
17:30
w45
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 10/11
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001809A, Private International Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Laura Deschuyteneer
13:00
08:30
B001689A, International Business Negotiations
seminar
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
17:30
13:00
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations, K000031A, Diplomatiek recht en multilaterale onderhandelingen
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
17:30
14:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula, Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
21:00
17:30
w46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 13/11
B001415A, International Business Transactions
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
19:00
17:30
w46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 14/11
B001650B, Selected Issues: Organised Crime, B001741B, Selected Issues: Organised Crime
lecture
Auditorium D, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jelle Janssens
11:30
08:30
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
16:00
13:00
B001705A, EU External Relations Law
lecture
Lokaal 5.3, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001649B, Selected Issues: Financial and Economic Crime, B001740B, Selected Issues: Financial and Economic Crime
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Jelle Janssens
17:30
13:00
B001361A, Law of the Sea, B001432A, Law of the Sea, C002500A, Law of the Sea and Protection of Oceans, C003870A, Marine Policy and Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001689A, International Business Negotiations
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001757A, EU Trade Policy
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Guillaume Van der Loo
20:45
17:30
w46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 15/11
B001414A, Law of Armed Conflict
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
11:30
08:30
B001791A, Moot Court Private International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jinske Verhellen
13:00
08:30
B001758A, European Media Law
lecture
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Lievens, Valerie Verdoodt
13:00
10:00
B001696A, EU Institutional Law
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Erwoan Lannon
17:30
13:00
B001816A, Industrial Relations and Fundamental Rights in Companies
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Marc De Vos
20:30
16:00
B001678A, Moot Court International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hendrik Schoukens
21:00
17:30
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Vermeersch
Tijdstip kan wijzigen en wordt bepaald in overleg met studenten die deelnemen.
21:00
17:30
w46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 16/11
B001699A, International and European Environmental Law
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Cliquet
13:00
08:30
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001691A, The Autonomous EU Legal Order
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Peter Van Elsuwege
13:00
08:30
B001770A, Moot Court International Commercial Arbitration
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Maud Piers
13:00
08:30
B001680A, Moot Court Law of Armed Conflicts
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
16:00
13:00
B001706A, EU Internal Market Law
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001433A, Maritime Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001621A, European and Comparative Company Law and Corporate Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Christoph Van der Elst
19:00
16:00
B001771A, Moot Court Human Rights
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Yves Haeck
21:00
17:30
w46
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 17/11
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001809A, Private International Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Laura Deschuyteneer
13:00
08:30
B001689A, International Business Negotiations
seminar
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
17:30
13:00
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations, K000031A, Diplomatiek recht en multilaterale onderhandelingen
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
17:30
14:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula, Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
21:00
17:30
w47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 20/11
B001807A, Comparative Law: Function and Method
lecture
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Cosmin Cercel
13:00
10:00
B001415A, International Business Transactions
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
19:00
17:30
w47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 21/11
B001650B, Selected Issues: Organised Crime, B001741B, Selected Issues: Organised Crime
lecture
Auditorium D, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jelle Janssens
11:30
08:30
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
16:00
13:00
B001705A, EU External Relations Law
lecture
Lokaal 5.3, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001649B, Selected Issues: Financial and Economic Crime, B001740B, Selected Issues: Financial and Economic Crime
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Jelle Janssens
17:30
13:00
B001361A, Law of the Sea, B001432A, Law of the Sea, C002500A, Law of the Sea and Protection of Oceans, C003870A, Marine Policy and Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001757A, EU Trade Policy
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Guillaume Van der Loo
20:45
17:30
w47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 22/11
B001414A, Law of Armed Conflict
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
11:30
08:30
B001791A, Moot Court Private International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jinske Verhellen
13:00
08:30
B001758A, European Media Law
lecture
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Lievens, Valerie Verdoodt
13:00
10:00
B001696A, EU Institutional Law
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Erwoan Lannon
17:30
13:00
B001816A, Industrial Relations and Fundamental Rights in Companies
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Marc De Vos
20:30
16:00
B001678A, Moot Court International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hendrik Schoukens
21:00
17:30
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Vermeersch
Tijdstip kan wijzigen en wordt bepaald in overleg met studenten die deelnemen.
21:00
17:30
w47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 23/11
B001699A, International and European Environmental Law
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Cliquet
13:00
08:30
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001691A, The Autonomous EU Legal Order
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Peter Van Elsuwege
13:00
08:30
B001770A, Moot Court International Commercial Arbitration
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Maud Piers
13:00
08:30
B001680A, Moot Court Law of Armed Conflicts
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
16:00
13:00
B001706A, EU Internal Market Law
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001433A, Maritime Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001621A, European and Comparative Company Law and Corporate Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Christoph Van der Elst
19:00
16:00
B001771A, Moot Court Human Rights
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Yves Haeck
21:00
17:30
w47
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 24/11
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001809A, Private International Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Laura Deschuyteneer
13:00
08:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations, K000031A, Diplomatiek recht en multilaterale onderhandelingen
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
17:30
14:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula, Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
21:00
17:30
w48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 27/11
B001415A, International Business Transactions
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
19:00
17:30
w48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 28/11
B001650B, Selected Issues: Organised Crime, B001741B, Selected Issues: Organised Crime
lecture
Auditorium D, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jelle Janssens
11:30
08:30
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
16:00
13:00
B001705A, EU External Relations Law
lecture
Lokaal 5.3, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001649B, Selected Issues: Financial and Economic Crime, B001740B, Selected Issues: Financial and Economic Crime
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Jelle Janssens
17:30
13:00
B001361A, Law of the Sea, B001432A, Law of the Sea, C002500A, Law of the Sea and Protection of Oceans, C003870A, Marine Policy and Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001757A, EU Trade Policy
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Guillaume Van der Loo
20:45
17:30
w48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 29/11
B001414A, Law of Armed Conflict
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
11:30
08:30
B001791A, Moot Court Private International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jinske Verhellen
13:00
08:30
B001758A, European Media Law
lecture
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Lievens, Valerie Verdoodt
13:00
10:00
B001696A, EU Institutional Law
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Erwoan Lannon
17:30
13:00
B001816A, Industrial Relations and Fundamental Rights in Companies
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Marc De Vos
20:30
16:00
B001678A, Moot Court International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hendrik Schoukens
21:00
17:30
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Vermeersch
Tijdstip kan wijzigen en wordt bepaald in overleg met studenten die deelnemen.
21:00
17:30
w48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 30/11
B001699A, International and European Environmental Law
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Cliquet
13:00
08:30
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001691A, The Autonomous EU Legal Order
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Peter Van Elsuwege
13:00
08:30
B001770A, Moot Court International Commercial Arbitration
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Maud Piers
13:00
08:30
B001680A, Moot Court Law of Armed Conflicts
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
16:00
13:00
B001706A, EU Internal Market Law
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001433A, Maritime Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001621A, European and Comparative Company Law and Corporate Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Christoph Van der Elst
19:00
16:00
B001771A, Moot Court Human Rights
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Yves Haeck
21:00
17:30
w48
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 1/12
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001809A, Private International Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Laura Deschuyteneer
13:00
08:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations, K000031A, Diplomatiek recht en multilaterale onderhandelingen
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
17:30
14:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula, Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
21:00
17:30
w49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 4/12
B001807A, Comparative Law: Function and Method
lecture
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Cosmin Cercel
13:00
10:00
B001415A, International Business Transactions
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
19:00
17:30
w49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 5/12
B001650B, Selected Issues: Organised Crime, B001741B, Selected Issues: Organised Crime
lecture
Auditorium D, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jelle Janssens
11:30
08:30
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
16:00
13:00
B001705A, EU External Relations Law
lecture
Lokaal 5.3, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001649B, Selected Issues: Financial and Economic Crime, B001740B, Selected Issues: Financial and Economic Crime
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Jelle Janssens
17:30
13:00
B001361A, Law of the Sea, B001432A, Law of the Sea, C002500A, Law of the Sea and Protection of Oceans, C003870A, Marine Policy and Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001757A, EU Trade Policy
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Guillaume Van der Loo
20:45
17:30
w49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 6/12
B001414A, Law of Armed Conflict
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
11:30
08:30
B001791A, Moot Court Private International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jinske Verhellen
13:00
08:30
B001758A, European Media Law
lecture
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Lievens, Valerie Verdoodt
13:00
10:00
B001696A, EU Institutional Law
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Erwoan Lannon
17:30
13:00
B001816A, Industrial Relations and Fundamental Rights in Companies
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Marc De Vos
20:30
16:00
B001678A, Moot Court International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hendrik Schoukens
21:00
17:30
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Vermeersch
Tijdstip kan wijzigen en wordt bepaald in overleg met studenten die deelnemen.
21:00
17:30
w49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 7/12
B001699A, International and European Environmental Law
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Cliquet
13:00
08:30
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001691A, The Autonomous EU Legal Order
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Peter Van Elsuwege
13:00
08:30
B001770A, Moot Court International Commercial Arbitration
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Maud Piers
13:00
08:30
B001680A, Moot Court Law of Armed Conflicts
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
16:00
13:00
B001706A, EU Internal Market Law
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001433A, Maritime Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001621A, European and Comparative Company Law and Corporate Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Christoph Van der Elst
19:00
16:00
B001771A, Moot Court Human Rights
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Yves Haeck
21:00
17:30
w49
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 8/12
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001809A, Private International Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Laura Deschuyteneer
13:00
08:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations, K000031A, Diplomatiek recht en multilaterale onderhandelingen
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
17:30
14:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula, Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
21:00
17:30
w50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 11/12
B001807A, Comparative Law: Function and Method
lecture
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Cosmin Cercel
13:00
10:00
B001415A, International Business Transactions
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hans De Wulf
19:00
16:00
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
19:00
17:30
w50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 12/12
B001650B, Selected Issues: Organised Crime, B001741B, Selected Issues: Organised Crime
lecture
Auditorium D, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jelle Janssens
11:30
08:30
B001802A, Advanced Course on Human Rights
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Brems, José Gustavo Prieto Munoz, Marie-Benedicte Dembour, Tine Destrooper, Yves Haeck
16:00
13:00
B001705A, EU External Relations Law
lecture
Lokaal 5.3, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001649B, Selected Issues: Financial and Economic Crime, B001740B, Selected Issues: Financial and Economic Crime
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Jelle Janssens
17:30
13:00
B001361A, Law of the Sea, B001432A, Law of the Sea, C002500A, Law of the Sea and Protection of Oceans, C003870A, Marine Policy and Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001757A, EU Trade Policy
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Guillaume Van der Loo
20:45
17:30
w50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 13/12
B001414A, Law of Armed Conflict
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
11:30
08:30
B001791A, Moot Court Private International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Jinske Verhellen
13:00
08:30
B001758A, European Media Law
lecture
Lokaal 8.6 Rode Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Eva Lievens, Valerie Verdoodt
13:00
10:00
B001696A, EU Institutional Law
lecture
Auditorium H - Blauwe Zaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Erwoan Lannon
17:30
13:00
B001816A, Industrial Relations and Fundamental Rights in Companies
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Marc De Vos
20:30
16:00
B001678A, Moot Court International Law
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Hendrik Schoukens
21:00
17:30
B001815A, Moot Court: Sports Law Arbitration
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Vermeersch
Tijdstip kan wijzigen en wordt bepaald in overleg met studenten die deelnemen.
21:00
17:30
w50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 14/12
B001699A, International and European Environmental Law
lecture
Auditorium E, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
An Cliquet
13:00
08:30
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001691A, The Autonomous EU Legal Order
lecture
Lokaal 8.1 Multimedialokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Peter Van Elsuwege
13:00
08:30
B001770A, Moot Court International Commercial Arbitration
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Maud Piers
13:00
08:30
B001680A, Moot Court Law of Armed Conflicts
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
16:00
13:00
B001706A, EU Internal Market Law
lecture
Lokaal 5.2, Paddenhoek 1-3, Campus Aula
Inge Govaere
17:30
13:00
B001433A, Maritime Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Klaas Willaert
17:30
14:30
B001621A, European and Comparative Company Law and Corporate Governance
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Christoph Van der Elst
19:00
16:00
B001771A, Moot Court Human Rights
seminar
Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Yves Haeck
21:00
17:30
w50
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 15/12
B001528A, Moot Court European Law
seminar
Inge Govaere
13:00
08:30
B001809A, Private International Law
lecture
Lokaal 8.4, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Laura Deschuyteneer
13:00
08:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations, K000031A, Diplomatiek recht en multilaterale onderhandelingen
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
17:30
14:30
B001695A, Diplomatic Law and Multilateral Negotiations
lecture
Auditorium F, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula, Lokaal 7.1 Pleitlokaal, Universiteitstraat - Oude School, Campus Aula
Tom Ruys
21:00
17:30
w51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Monday 18/12
w51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tuesday 19/12
w51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Wednesday 20/12
w51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Thursday 21/12
w51
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Friday 22/12