Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumerera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk. Tid 08:00 - 18:00
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Undervisningstyp |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 4, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2019-01-21 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Oscar Verho | F1: Introduktion och nomenklatur | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Labbövningar | B-grupper | Ivan Kumaniaev, Rajdip Chowdhury | Säkerhetsgenomgång | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | KÖL-K343, Arrhenius KÖL | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Labbövningar | A-grupper | Alejandro Valiente Sanchez, Ester Maria Di Tommaso | Intro till ChemDraw och rapportskrivning. Datasalen. | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Labbövningar | A-grupper | Alejandro Valiente Sanchez, Ester Maria Di Tommaso | Säkerhetsgenomgång | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | KÖL-K343, Arrhenius KÖL | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Labbövningar | B-grupper | Ivan Kumaniaev, Rajdip Chowdhury | Intro till ChemDraw och rapportskrivning. Datasalen. | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2019-01-22 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Oscar Verho | F2: Substitutioner och Eliminationer | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Övning | samtliga | Davide Di Francesco, Miguel Angel Cortes Gonzalez, Oscar Verho | Ö1: Nomenklatur och repetition | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2019-01-23 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Oscar Verho | F3: Stereokemi och konformationer | ||||||||||||||||||||
13:00 - 13:45 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Tentamen | samtliga | Alejandro Valiente Sanchez, Davide Di Francesco, Ester Maria Di Tommaso, Ivan Kumaniaev, Miguel Angel Cortes Gonzalez, Rajdip Chowdhury | Nomenklatur- och säkerhetsskrivning | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Labbövningar | samtliga | Alejandro Valiente Sanchez, Ester Maria Di Tommaso, Ivan Kumaniaev, Rajdip Chowdhury | Laborationsgenomgång 1: Destillation | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2019-01-24 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Belén Martín-Matute | F4: Karbonylkemi | ||||||||||||||||||||
12:00 - 12:45 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Tentamen | samtliga | Alejandro Valiente Sanchez, Davide Di Francesco, Ester Maria Di Tommaso, Ivan Kumaniaev, Miguel Angel Cortes Gonzalez, Rajdip Chowdhury | Omtentamen; nomenklatur och säkerhet | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Övning | B-grupper | Davide Di Francesco, Miguel Angel Cortes Gonzalez | Ö2: Stereokemi och konformationer. | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:30 | KÖL-K418, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K422, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K434, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Laboration | A-grupper | Alejandro Valiente Sanchez, Ester Maria Di Tommaso | Laboration 1: Destillation | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2019-01-25 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Belén Martín-Matute | F5: Enolatkemi | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Övning | A-grupper | Davide Di Francesco, Miguel Angel Cortes Gonzalez | Ö2: Stereokemi och konformationer. | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:30 | KÖL-K418, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K422, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K434, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Laboration | B-grupper | Ivan Kumaniaev, Rajdip Chowdhury | Laboration 1: Destillation | ||||||||||||||||||||||
v 5, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2019-01-28 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Belén Martín-Matute | F6: Enolatkemi, fortsättning | ||||||||||||||||||||
Tisdag | 2019-01-29 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Oscar Verho | F7: NMR-spektroskopi I | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Labbövningar | samtliga | Alejandro Valiente Sanchez, Ester Maria Di Tommaso, Ivan Kumaniaev, Rajdip Chowdhury | Laborationsgenomgång 2: Karbonylkemi | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Övning | B-grupper | Davide Di Francesco, Miguel Angel Cortes Gonzalez | Ö3: Karbonyl- och Enolatreaktioner | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2019-01-30 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Övning | A-grupper | Davide Di Francesco, Miguel Angel Cortes Gonzalez | Ö3: Karbonyl- och Enolatreaktioner | ||||||||||||||||||||
09:00 - 18:30 | KÖL-K418, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K422, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K434, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Laboration | B-grupper | Ivan Kumaniaev, Rajdip Chowdhury | Laboration 2: Karbonyl-/Enolat/Red/ox | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2019-01-31 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Övning | B-grupper | Davide Di Francesco, Miguel Angel Cortes Gonzalez | Ö4: Spektroskopi – NMR | ||||||||||||||||||||
09:00 - 18:30 | KÖL-K418, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K422, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K434, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Laboration | A-grupper | Alejandro Valiente Sanchez, Ester Maria Di Tommaso | Laboration 2: Karbonyl-/Enolat/Red/ox | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2019-02-01 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Oscar Verho | F8: NMR-spektroskopi II | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Övning | A-grupper | Davide Di Francesco, Miguel Angel Cortes Gonzalez | Ö4: Spektroskopi – NMR | ||||||||||||||||||||||
v 6, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2019-02-04 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Oscar Verho | F9: NMR-spektroskopi III | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Övning | B-grupper | Davide Di Francesco, Miguel Angel Cortes Gonzalez | Ö5: Spektroskopi – NMR forts | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2019-02-05 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Oscar Verho | F10: Additioner | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Övning | A-grupper | Davide Di Francesco, Miguel Angel Cortes Gonzalez | Ö5: Spektroskopi – NMR forts | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2019-02-06 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Belén Martín-Matute | F11: Elektrofil aromatisk substitution (EAS) | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Labbövningar | samtliga | Alejandro Valiente Sanchez, Ester Maria Di Tommaso, Ivan Kumaniaev, Rajdip Chowdhury | Laborationsgenomgång 3: EAS | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Frågestund | samtliga | Alejandro Valiente Sanchez, Belén Martín-Matute, Ester Maria Di Tommaso, Ivan Kumaniaev, Miguel Angel Cortes Gonzalez, Oscar Verho, Rajdip Chowdhury | Frågestrund och skrivstuga. | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2019-02-07 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Övning | B-grupper | Davide Di Francesco, Miguel Angel Cortes Gonzalez | Ö6: EAS och Additioner | ||||||||||||||||||||
09:00 - 18:30 | KÖL-K418, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K422, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K434, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Laboration | A-grupper | Alejandro Valiente Sanchez, Ester Maria Di Tommaso | Laboration 3: EAS | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2019-02-08 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Oscar Verho | F12: Polymerer | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Labbövningar | samtliga | Alejandro Valiente Sanchez, Ester Maria Di Tommaso, Ivan Kumaniaev, Rajdip Chowdhury | Laborationsgenomgång 4: Polymer | ||||||||||||||||||||||
v 7, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2019-02-11 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Övning | A-grupper | Davide Di Francesco, Miguel Angel Cortes Gonzalez | Ö6: EAS och Additioner | ||||||||||||||||||||
09:00 - 18:30 | KÖL-K418, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K422, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K434, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Laboration | B-grupper | Ivan Kumaniaev, Rajdip Chowdhury | Laboration 3: EAS | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2019-02-12 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Föreläsning | samtliga | Belén Martín-Matute, Oscar Verho | Summering av kursens innehåll | ||||||||||||||||||||
13:00 - 18:30 | KÖL-K418, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K422, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K434, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Laboration | B-grupper | Ivan Kumaniaev, Rajdip Chowdhury | Laboration 4: Polymerer | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2019-02-13 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Frågestund | samtliga | Oscar Verho | Problemlösning NMR | ||||||||||||||||||||
13:00 - 18:30 | KÖL-K418, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K422, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K434, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Laboration | A-grupper | Alejandro Valiente Sanchez, Ester Maria Di Tommaso | Laboration 4: Polymerer | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2019-02-14 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Frågestund | samtliga | Oscar Verho | Problemlösning (Reaktionsmekanismer) | ||||||||||||||||||||
13:00 - 18:30 | KÖL-K418, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K422, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K434, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Obligatorisk närvaro, Laboration | samtliga | Alejandro Valiente Sanchez, Ester Maria Di Tommaso, Ivan Kumaniaev, Rajdip Chowdhury | Labbstädning. Alla! | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2019-02-15 | 09:00 - 18:00 | KÖL-K418, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K422, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K434, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Laboration | samtliga | Alejandro Valiente Sanchez, Ester Maria Di Tommaso, Ivan Kumaniaev, Rajdip Chowdhury | Reservlabbtid efter överenskommelse. | ||||||||||||||||||||
v 8, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2019-02-18 | 09:00 - 12:00 | KÖL-K438, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Frågestund | samtliga | Belén Martin-Matute | Problemlösning (Reaktionsmekanismer) | ||||||||||||||||||||
Onsdag | 2019-02-20 | 09:00 - 14:00 | KÖL-K433, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K439, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Tentamen | samtliga | Ordinarie tentamen | |||||||||||||||||||||
v 14, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2019-04-01 | 13:00 - 18:00 | KÖL-K441, Arrhenius KÖL, Vån 4, KÖL-K447, Arrhenius KÖL, Vån 4 | Karta | KO3005 | Omtentamen | Organisk kemi II: omtenta |
Kurskod | Namn |
KO3005 | Organisk kemi II |