Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumerera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Undervisningstyp |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 35, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-08-28 | 13:00 - 15:00 | ALB Hörsal 4, Albano Hus 2, Vån 2, Zon F | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Leandro Schclarek Mulinari | Föreläsning 1: Introduktion till kriminologisk teori – kontext och konsekvens | ||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-08-29 | 16:00 - 18:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Leandro Schclarek Mulinari | Föreläsning 2: De brottsavhållande normerna – Kontrollteorierna | ||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-08-30 | 13:00 - 15:00 | ALB Hörsal 4, Albano Hus 2, Vån 2, Zon F | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Leandro Schclarek Mulinari | Föreläsning 3: Den brottsgenerande strukturen - Strain och anomi | ||||||||||||||||||||
v 36, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-09-04 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Leandro Schclarek Mulinari | Föreläsning 4: Stämpling och social interaktionism | ||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-09-05 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 2, Södra huset A, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Leandro Schclarek Mulinari | Föreläsning | ||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-09-07 | 09:00 - 11:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 1 | Seminarium 1 | |||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 2 | Seminarium 1 | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 3 | Seminarium 1 | |||||||||||||||||||||||
v 37, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-09-11 | 09:00 - 11:00 | G-salen (hörsal), Arrhenius hus F, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Leandro Schclarek Mulinari | Föreläsning 6: Kriminalitet och kriminaliseringen av de Andra | ||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-09-12 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Robin Gålnander | Föreläsning 7: Livsloppskriminologi | ||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-09-13 | 12:00 - 14:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Sandra Moss | Föreläsning 8: Brott av de mäktiga | ||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-15 | 09:00 - 11:00 | D215, Södra huset D, Vån 2 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 1 | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 2 | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 3 | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||||
v 38, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-09-19 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Susanne Alm | Föreläsning 9: Kvinnor, män och brott. Begrepp, historik, statistik, kritik | ||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-09-20 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 10, Södra huset E, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Susanne Alm | Föreläsning 10: Femininiteter, maskuliniteter och brott. Aktuell forskning om genus och (orsaker till) brott | ||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-22 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Susanne Alm | Föreläsning 11: Samhällets kontroll av mäns och kvinnors brott, genusperspektiv på att upphöra med brott | ||||||||||||||||||||
v 39, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-09-26 | 11:00 - 13:00 | G-salen (hörsal), Arrhenius hus F, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Susanne Alm | Föreläsning 12: Genusperspektiv på brottsofferskap | ||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-29 | 09:00 - 11:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 1 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 2 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 3 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
v 40, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-10-02 | 10:00 - 10:30 | AKG200 | Hemtentamen | Alla | Hemtentamen publiceras i Athena kl. 10.00 | |||||||||||||||||||||||
v 41, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-10-09 | 17:00 - 17:30 | AKG200 | Hemtentamen | Alla | Inlämning hemtentamen kl. 17 i Athena | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-10-11 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 9, Södra huset D, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | Intro föreläsning | ||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-10-13 | 16:45 - 17:00 | AKG200 | Hemtentamen, Inlämning | Tentamen i Teoretiska perspektiv för studenter med FÖRLÄNGD SKRIVTID lämnas in i Athena senast kl 17.00 | ||||||||||||||||||||||||
v 42, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-10-16 | 13:00 - 16:00 | Lärosal 4, Albano Hus 1, Vån 2, Zon C | Karta | AKG200 | Dataövningar | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | Dataövning | ||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-10-18 | 10:00 - 12:00 | Lärosal 24, Albano Hus 4, Vån 2, Zon N | Karta | AKG200 | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-10-19 | 09:00 - 11:00 | Lärosal 40 (ALC), Albano Hus 4, Vån 3, Zon L | Karta | AKG200 | Workshop | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||
v 43, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-10-23 | 13:00 - 16:00 | Lärosal 4, Albano Hus 1, Vån 2, Zon C | Karta | AKG200 | Dataövningar | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-10-25 | 14:00 - 16:00 | Lärosal 4, Albano Hus 1, Vån 2, Zon C | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-10-26 | 13:00 - 15:00 | Lärosal 40 (ALC), Albano Hus 4, Vån 3, Zon L | Karta | AKG200 | Workshop | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||
v 44, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-10-30 | 13:00 - 16:00 | Lärosal 4, Albano Hus 1, Vån 2, Zon C | Karta | AKG200 | Dataövningar | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-10-31 | 10:00 - 12:00 | Lärosal 40 (ALC), Albano Hus 4, Vån 3, Zon L | Karta | AKG200 | Workshop | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-11-01 | 09:00 - 12:00 | Lärosal 24, Albano Hus 4, Vån 2, Zon N | Karta | AKG200 | Dataövningar | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-11-02 | 12:00 - 12:15 | AKG200 | Inlämning | Alla | ||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-11-03 | 09:00 - 12:00 | AKG200 | Webbaserat | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | Zoom | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | via Zoom | AKG200 | Webbaserat | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | Zoom | |||||||||||||||||||||||
v 45, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-11-06 | 09:00 - 12:00 | Lärosal 16, Albano Hus 2, Vån 2, Zon H | Karta | AKG200 | Seminarium | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-11-09 | 09:00 - 12:00 | Lärosal 18, Albano Hus 2, Vån 2, Zon J | Karta | AKG200 | Seminarium | Alla | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||
v 46, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-11-13 | 12:00 - 12:30 | AKG200 | Inlämning | Alla | ||||||||||||||||||||||||
v 47, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-11-20 | 09:00 - 11:00 | F315, Södra huset F, Vån 3 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 2 | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 3 | Amber Lauren Beckley, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 1 | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F315, Södra huset F, Vån 3 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 4 | Anna Kahlmeter, Enes Al Weswasi | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-11-24 | 08:00 - 12:00 | Värtasalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | AKG200 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Amber Lauren Beckley, Enes Al Weswasi | Digital salstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | AKG200 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Amber Lauren Beckley, Enes Al Weswasi | Digital salstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | AKG200 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Amber Lauren Beckley, Enes Al Weswasi | Digital salstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
v 48, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-11-27 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-11-29 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-12-01 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | ||||||||||||||||||||||
v 49, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-12-06 | 10:00 - 12:00 | D315, Södra huset D, Vån 3 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 2 | Seminarium 1 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F220, Södra huset F, Vån 2 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 1 | Seminarium 1 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D320, Södra huset D, Vån 3 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 4 | Seminarium 1 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F487, Södra huset F, Vån 4 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 3 | Seminarium 1 | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-12-07 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-12-08 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
v 50, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-12-11 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | AKG200 | Föreläsning | Alla | Robin Gålnander | |||||||||||||||||||||
v 51, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-12-21 | 10:00 - 12:00 | D215, Södra huset D, Vån 2 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp B | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D320, Södra huset D, Vån 3 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp A | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E420, Södra huset E, Vån 4 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp D | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E397, Södra huset E, Vån 3 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp C | Seminarium 2 | |||||||||||||||||||||||
v 52, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-12-27 | 13:00 - 15:00 | via Zoom | AKG200 | Föreläsning | Alla | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-12-28 | 13:00 - 15:00 | via Zoom | AKG200 | Föreläsning | Alla | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-12-29 | 13:00 - 15:00 | via Zoom | AKG200 | Föreläsning | Alla | |||||||||||||||||||||||
v 1, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2024-01-04 | 08:00 - 12:00 | Värtasalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | AKG200 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Amber Lauren Beckley, Enes Al Weswasi | Digital salstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | AKG200 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Amber Lauren Beckley, Enes Al Weswasi | Digital salstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | AKG200 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Amber Lauren Beckley, Enes Al Weswasi | Digital salstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
v 2, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2024-01-08 | 10:00 - 12:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 2 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D315, Södra huset D, Vån 3 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 1 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 3 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F315, Södra huset F, Vån 3 | Karta | AKG200 | Seminarium | Grupp 4 | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2024-01-09 | 08:00 - 11:30 | Lärosal 36 (Datorsal), Albano Hus 4, Vån 2, Zon Q | Karta | AKG200 | Alla | Anita Heber, Tea Fredriksson | Salstentamen viktimologi | |||||||||||||||||||||
08:00 - 11:30 | Lärosal 33 (Datorsal), Albano Hus 4, Vån 2, Zon P | Karta | AKG200 | Alla | Anita Heber, Tea Fredriksson | Salstentamen viktimologi | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Lärosal 34 (Datorsal), Albano Hus 4, Vån 2, Zon P | Karta | AKG200 | Alla | Anita Heber, Tea Fredriksson | Prel lokal för studenter som tenterar i mindre grupp | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 13:00 | Lärosal 35 (Datorsal), Albano Hus 4, Vån 2, Zon P | Karta | AKG200 | Alla | Anita Heber, Tea Fredriksson | Prel tentamensal | |||||||||||||||||||||||
v 9, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2024-02-29 | 14:00 - 17:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | AKG200 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Tea Fredriksson | Digital salstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | AKG200 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Tea Fredriksson | Digital salstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | AKG200 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Tea Fredriksson | Digital salstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com |
Kurskod | Namn |
AKG200 | Kriminologi II |