Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumerera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk. Starttid 08:00 - 18:00
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Undervisningstyp |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 37, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-09-16 | 09:45 - 10:00 | via Athena | JU226H | Aktivitet | Alla | Gruppval för förstagångsregistrerade öppnar kl. 10:00. | ||||||||||||||||||||||
v 38, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-09-19 | 14:45 - 15:00 | via Athena | JU226H | Aktivitet | Alla | Gruppval för förstagångsregistrerade stänger kl. 15:00. | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-09-23 | 10:00 - 11:00 | via Zoom | JU226H | Introduktion | Alla | Annelie Gunnerstad, Maria Nääv, Mauro Zamboni, Torben Spaak | Kursintroduktion | |||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 | via Athena | JU226H | Aktivitet | Alla | Publicering av gruppuppgiften i moderna rättsteorier och undergruppsindelning kl. 12:00. | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | via Zoom | JU226H | Frågestund | Alla | Annelie Gunnerstad, Maria Nääv | Frågestund om gruppuppgiften i moderna rättsteorier. | |||||||||||||||||||||||
v 39, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-09-26 | 10:00 - 12:00 | via Athena | JU226H | Filmvisning | Alla | Torben Spaak | Introduktion till allmän rättslära (del 1) | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Athena | JU226H | Filmvisning | Alla | Torben Spaak | Introduktion till allmän rättslära (del 2) | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-09-27 | 10:00 - 12:00 | via Athena | JU226H | Filmvisning | Alla | Mauro Zamboni | Kritiska rättsteorier | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Athena | JU226H | Filmvisning | Alla | Maria Nääv | Feminist Legal Theory | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | via Athena | JU226H | Filmvisning | Alla | Maria Nääv | Critical Race Theory | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2022-09-28 | 10:00 - 12:00 | via Athena | JU226H | Filmvisning | Alla | Vladimir Bastidas | Rättsekonomi (del 1-8) | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | via Athena | JU226H | Filmvisning | Alla | Karl Dahlstrand | Rätten och samhället | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2022-09-29 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 10, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU226H | Gästföreläsning | Alla | Adam Green | Raz, Reasons and Authority (English) | ||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-09-30 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 10, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU226H | Föreläsning | Alla | Pauline Westerman | Goal Regulation (English) | ||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | via Athena | JU226H | Inlämning | Alla | Inlämning av grupparbetet i moderna rättsteorier senast kl. 17:00. | ||||||||||||||||||||||||
v 40, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-10-04 | 10:00 - 12:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 1 | Annelie Gunnerstad | Grupp 1: A-D-G | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 2 | Maria Nääv | Grupp 2: A-D-G | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 1 | Annelie Gunnerstad | Grupp 1: B-E-H | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 2 | Maria Nääv | Grupp 2: B-E-H | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 1 | Annelie Gunnerstad | Grupp 1: C-F-I | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 2 | Maria Nääv | Grupp 2: C-F-I | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2022-10-05 | 10:00 - 12:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 3 | Annelie Gunnerstad | Grupp 3: A-D-G | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 4 | Maria Nääv | Grupp 4: A-D-G | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 3 | Annelie Gunnerstad | Grupp 3: B-E-H | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 4 | Maria Nääv | Grupp 4: B-E-H | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 3 | Annelie Gunnerstad | Grupp 3: C-F-I | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 4 | Maria Nääv | Grupp 4: C-F-I | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2022-10-06 | 10:00 - 12:00 | F279, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 6 | Maria Nääv | Grupp 6: A-D-G | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F255, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 5 | Annelie Gunnerstad | Grupp 5: A-D-G | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F279, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 6 | Maria Nääv | Grupp 6: B-E-H | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F255, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 5 | Annelie Gunnerstad | Grupp 5: B-E-H | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F255, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 5 | Annelie Gunnerstad | Grupp 5: C-F-I | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F271, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 6 | Maria Nääv | Grupp 6: C-F-I | ||||||||||||||||||||||
v 41, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-10-10 | 10:00 - 12:00 | via Athena | JU226H | Filmvisning | Alla | Jori Munukka | Juridisk metod | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Athena | JU226H | Filmvisning | Alla | Jane Reichel | EU-metod | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | via Athena | JU226H | Filmvisning | Alla | Jessika Van Der Sluijs Björkman | Soft Law (svenska) | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-10-11 | 08:00 - 10:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 1 | Caroline Nordklint | Skatterättslig workshop | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 2 | Annelie Gunnerstad | Lagtolkningsseminarium | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 3 | Annelie Gunnerstad | Lagtolkningsseminarium | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 4 | Annelie Gunnerstad | Lagtolkningsseminarium | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2022-10-12 | 10:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 5 | Annelie Gunnerstad | Lagtolkningsseminarium | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 6 | Annelie Gunnerstad | Lagtolkningsseminarium | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 2 | Caroline Nordklint | Skatterättslig workshop | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 1 | Annelie Gunnerstad | Lagtolkningsseminarium | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 3 | Caroline Nordklint | Skatterättslig workshop | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2022-10-13 | 13:00 - 14:00 | via Zoom | JU226H | Frågestund | Alla | Annelie Gunnerstad, Maria Nääv, Mauro Zamboni | Frågestund 1. Inkom med frågor i frågeforumet på Athena-sidan senast 7 oktober kl. 17:00. | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-10-14 | 09:45 - 10:00 | via Athena | JU226H | Aktivitet | Alla | Publicering av gruppuppgiften i lagstiftningsteknik och undergruppsindelning kl. 10:00. | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom | JU226H | Frågestund | Alla | Annelie Gunnerstad, Maria Nääv | Frågestund om gruppuppgiften i lagstiftningsteknik. | |||||||||||||||||||||||
v 42, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-10-17 | 08:00 - 10:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 4 | Teresa Simon Almendal | Skatterättslig workshop | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 5 | Teresa Simon Almendal | Skatterättslig workshop | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 | Karta | JU226H | Föreläsning | Alla | Peter Wahlgren | Lagstiftningsteknik | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-10-18 | 10:00 - 12:00 | via Athena | JU226H | Filmvisning | Alla | Mauro Zamboni | Rätt och politik | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Athena | JU226H | Filmvisning | Alla | Åke Frändberg | Lagskrivningsprinciper | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 6 | Teresa Simon Almendal | Skatterättslig workshop | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2022-10-19 | 15:00 - 17:00 | Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 | Karta | JU226H | Gästföreläsning | Alla | Lena Sundström | Juridik som värn för demokratin | ||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-10-21 | 14:45 - 15:00 | via Athena | JU226H | Inlämning | Alla | Inlämning av grupparbetet i lagstiftningsteknik senast kl. 15:00. | ||||||||||||||||||||||
v 43, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-10-25 | 08:00 - 10:00 | F231, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 1 | Maria Nääv | Grupp 1: A-B | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | F247, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 2 | Annelie Gunnerstad | Grupp 2: A-B | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F231, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 1 | Maria Nääv | Grupp 1: C-D | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F247, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 2 | Annelie Gunnerstad | Grupp 2: C-D | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F271, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 1 | Maria Nääv | Grupp 1: E-F | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F363, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 2 | Annelie Gunnerstad | Grupp 2: E-F | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F271, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 1 | Maria Nääv | Grupp 1: G-H | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F363, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 2 | Annelie Gunnerstad | Grupp 2: G-H | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2022-10-26 | 08:00 - 10:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 3 | Maria Nääv | Grupp 3: A-B | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | F231, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 4 | Annelie Gunnerstad | Grupp 4: A-B | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 3 | Maria Nääv | Grupp 3: C-D | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F231, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 4 | Annelie Gunnerstad | Grupp 4: C-D | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F255, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 3 | Maria Nääv | Grupp 3: E-F | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F263, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 4 | Annelie Gunnerstad | Grupp 4: E-F | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F255, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 3 | Maria Nääv | Grupp 3: G-H | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F263, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 4 | Annelie Gunnerstad | Grupp 4: G-H | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2022-10-27 | 08:00 - 10:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 5 | Maria Nääv | Grupp 5: A-B | ||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 6 | Annelie Gunnerstad | Grupp 6: A-B | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 5 | Maria Nääv | Grupp 5: C-D | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 6 | Annelie Gunnerstad | Grupp 6: C-D | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 5 | Maria Nääv | Grupp 5: E-F | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 6 | Annelie Gunnerstad | Grupp 6: E-F | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 5 | Maria Nääv | Grupp 5: G-H | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU226H | Seminarium | Grupp 6 | Annelie Gunnerstad | Grupp 6: G-H | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-10-28 | 10:00 - 12:00 | F355, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU226H | Seminarium | Maria Nääv | Extrainsatt seminarium för några studenter på JU226H. | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom | JU226H | Frågestund | Alla | Annelie Gunnerstad, Maria Nääv, Mauro Zamboni, Torben Spaak | Frågestund 2. Inkom med frågor i frågeforumet på Athena-sidan senast 21 oktober kl. 17:00. | |||||||||||||||||||||||
v 44, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-10-31 | 08:00 - 09:00 | Brunnsvikssalen, Södra huset A, Vån 5 | Karta | JU226H | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Digital salstentamen | exam.timeedit.com | ||||||||||||||||||||
08:00 - 09:00 | Värtasalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | JU226H | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Digital salstentamen | exam.timeedit.com | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 09:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | JU226H | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Digital salstentamen | exam.timeedit.com | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 09:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | JU226H | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Digital salstentamen | exam.timeedit.com | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-11-01 | 10:00 - 18:00 | via Exia | JU226H | Hemtentamen | Alla | Ordinarie hemtentamen: Ordinarie skrivtid är kl. 10:00 - 18:00. Resursstudenter med rätt till förlängd skrivtid lämnar in sina svar senast kl. 22:00. Mer information finns på Athena-sidan. | ||||||||||||||||||||||
v 47, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-11-25 | 10:00 - 11:00 | via Zoom | JU226H | Tentamensgenomgång | Alla | Annelie Gunnerstad, Maria Nääv, Mauro Zamboni | Tentamensgenomgång av ordinarie hemtentamen. | |||||||||||||||||||||
v 50, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-12-12 | 14:00 - 15:00 | Ugglevikssalen, Södra huset E, Vån 5 | Karta | JU226H | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Digital salstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | ||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | JU226H | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Digital salstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | JU226H | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla | Digital salstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-12-13 | 10:00 - 18:00 | via Exia | JU226H | Hemtentamen | Alla | Omhemtentamen: Ordinarie skrivtid är kl. 10:00 - 18:00. Resursstudenter med rätt till förlängd skrivtid lämnar in sina svar senast kl. 22:00. Mer information finns på Athena-sidan. | ||||||||||||||||||||||
v 1, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-01-04 | 09:00 - 10:00 | via Zoom | JU226H | Tentamensgenomgång | Alla | Annelie Gunnerstad, Maria Nääv | Tentamensgenomgång, omtenta |
Kurskod | Namn |
JU226H | Allmän rättslära |