Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumerera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Delkurs |
Undervisningstyp |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 34, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-08-24 | 12:00 - 13:15 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | ABAG01, JKA111, KI1401 | Välkomstdag | Gunnar Jinmei Linder, Johan Fresk, Martin Säfström | Universitetsinformation mm | |||||||||||||||||||||
13:30 - 15:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ABAG01 | Välkomstdag | Astrid Ottosson al Bitar, Elie Wardini, Isa Blumi, Martin Säfström, Rossul Aljawad, Samim Elias, Tania Al Saadi | 13.30-14.30: Informationsträff 14.30-15: Möt studenter + rundvandring | |||||||||||||||||||||||
v 35, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-08-28 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Föreläsning, Webbaserat | Alla | Isa Blumi | |||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-08-29 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Föreläsning, Webbaserat | Alla | Isa Blumi | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-08-30 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L1 Skrift | |||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-08-31 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Föreläsning, Webbaserat | Alla | Isa Blumi | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-01 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L2 Skrift | |||||||||||||||||||
v 36, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-09-04 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Föreläsning, Webbaserat | Alla | Isa Blumi | |||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-09-05 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Föreläsning, Webbaserat | Alla | Isa Blumi | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-09-06 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L3 Skrift | |||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-09-07 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Föreläsning, Webbaserat | Alla | Isa Blumi | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-08 | 10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L4 Skrift | |||||||||||||||||||
v 37, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-09-11 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Föreläsning, Webbaserat | Alla | Isa Blumi | |||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-09-12 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Föreläsning, Webbaserat | Alla | Isa Blumi | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-09-13 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L5 Allmän grammatik | |||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-09-14 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Föreläsning, Webbaserat | Alla | Isa Blumi | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-15 | 10:00 - 12:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L6 | |||||||||||||||||||
v 38, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-09-18 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L1 | |||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-09-19 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Föreläsning, Webbaserat | Alla | Isa Blumi | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-09-20 | 10:00 - 12:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L7 | |||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-09-21 | 10:00 - 12:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L8 | |||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-22 | 10:00 - 12:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L9 | |||||||||||||||||||
Söndag | 2023-09-24 | 23:45 - 00:00 | via Athena | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Inlämning | Alla | Isa Blumi | |||||||||||||||||||||
v 39, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-09-25 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L2 | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp B | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp A | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-09-27 | 10:00 - 12:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L10 | |||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp B | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp A | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-09-28 | 13:00 - 15:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L11 | |||||||||||||||||||
Fredag | 2023-09-29 | 10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L12 | |||||||||||||||||||
v 40, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-10-02 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L3 | |||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-10-04 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L13 | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp B | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp A | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-10-05 | 10:00 - 12:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L14 | |||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | D255, Södra huset D, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-10-06 | 10:00 - 12:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L15 | |||||||||||||||||||
v 41, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-10-09 | 10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L4 | |||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-10-10 | 13:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp B | Samim Elias | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp A | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-10-11 | 10:00 - 12:00 | F339, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L16 | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L5 | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-10-12 | 11:00 - 12:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L17 | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-10-13 | 13:00 - 15:00 | F4204, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L18 | |||||||||||||||||||
v 42, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-10-17 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L19 | |||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-10-18 | 13:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp B | Samim Elias | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp A | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-10-19 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L20 | |||||||||||||||||||
v 43, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-10-23 | 10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L6 | |||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-10-24 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L21 | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L22 | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-10-25 | 13:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp B | Samim Elias | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp A | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-10-26 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L23 | |||||||||||||||||||
Fredag | 2023-10-27 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L24 | |||||||||||||||||||
v 44, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-10-30 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L7 | |||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | F363, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-10-31 | 14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen, Södra huset A, Vån 5 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Tania Al Saadi | Papperstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Tania Al Saadi | Papperstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
v 45, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-11-06 | 10:00 - 12:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L8 | |||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-11-07 | 10:00 - 12:00 | F239, Södra huset F, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L1 | |||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-11-08 | 13:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp B | Samim Elias | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp A | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-11-09 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L2 | |||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-11-10 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L3 | |||||||||||||||||||
v 46, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-11-13 | 14:00 - 15:00 | F263, Södra huset F, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-11-14 | 08:00 - 10:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Samim Elias | Papperstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Samim Elias | Papperstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-11-15 | 10:00 - 12:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L4 | |||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-11-16 | 09:00 - 10:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp A | Samim Elias | ||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp B | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L5 | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-11-17 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L9 | |||||||||||||||||||
Söndag | 2023-11-19 | 23:45 - 00:00 | via Athena | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Inlämning | Alla | Isa Blumi | Late submission | ||||||||||||||||||||
v 47, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-11-20 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L10 | |||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-11-21 | 13:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp A | Samim Elias | ||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp B | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-11-22 | 13:00 - 15:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L6 | |||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-11-23 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L7 | |||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-11-24 | 10:00 - 12:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L8 | |||||||||||||||||||
v 48, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-11-27 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L11 | |||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-11-28 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L9 | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp A | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Självstudier | Grupp B | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-11-29 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L10 | |||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | ABAG01, ABAGO3, ABAGO5 | Filmvisning | Astrid Ottosson al Bitar, Samim Elias | ||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-11-30 | 10:00 - 12:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Tania Al Saadi | L11 | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L12 | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-12-01 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L13 | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L12 | |||||||||||||||||||||
v 49, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-12-04 | 10:00 - 12:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L13 | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning, Webbaserat | Alla | Tania Al Saadi | L14 | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-12-05 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L15 | |||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-12-06 | 10:00 - 12:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L14 | |||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-12-07 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L16 | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F315, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L15 | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-12-08 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Föreläsning | Alla | Samim Elias | L17 | |||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||||
v 50, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-12-12 | 08:00 - 12:00 | Ugglevikssalen, Södra huset E, Vån 5 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Tania Al Saadi | Papperstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Tania Al Saadi | Papperstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-12-13 | 12:00 - 13:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Supplemental Instruction | Alla | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-12-14 | 09:00 - 12:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Muntlig examination | Alla | Samim Elias | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Muntlig examination | Alla | Samim Elias | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-12-15 | 08:00 - 10:00 | Ugglevikssalen, Södra huset E, Vån 5 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Samim Elias | Papperstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Samim Elias | Papperstentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
v 2, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2024-01-08 | 08:00 - 12:00 | Värtasalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Tania Al Saadi | Papperstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
Tisdag | 2024-01-09 | 14:00 - 18:00 | Ugglevikssalen, Södra huset E, Vån 5 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Tania Al Saadi | Papperstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
Onsdag | 2024-01-10 | 14:00 - 16:00 | F363, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Omtentamen | Samim Elias | Omtenta del 1 och 2, OBS! Anmälan i Ladok är obligatorisk! | ||||||||||||||||||||
Torsdag | 2024-01-11 | 11:00 - 12:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Muntlig examination | Samim Elias | Muntlig omtentamen - endast för berörda | ||||||||||||||||||||
Söndag | 2024-01-14 | 23:45 - 00:00 | via Athena | ABAG01, ABMCG1, ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia | Inlämning | Alla | Isa Blumi | Late submission | ||||||||||||||||||||
v 7, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2024-02-16 | 08:00 - 10:00 | Värtasalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Samim Elias | Papperstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | ABAG01 | Språkfärdighet I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Samim Elias | Papperstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
v 8, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2024-02-21 | 08:00 - 12:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | ABAG01 | Modern standardarabiska II | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Tania Al Saadi | Papperstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com |
Kurskod | Namn |
ABAG01 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier I |
ABAGO3 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier III |
ABAGO5 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier V |
ABMCG1 | Mellanöstern- och Nordafrikastudier I |
Kurskod | Namn |
ABMGF4 | Mellanöstern: Religioner och tidig historia |
JKA111 | Japanska I |
KI1401 | Kinesiska I |