Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumerera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Delkurs |
Undervisningstyp |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
URL |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 3, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-01-16 | 09:15 - 10:15 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Information, Upprop | Alla | BIG | Gäller dig som inte har läst på BIG tidigare. | |||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Föreläsning | Alla | Ann-Beth Jonsson | Mikrobiologi och metoder | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-01-17 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Föreläsning | Alla | Ann-Beth Jonsson | Bakteriens uppbyggnad | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D306, Arrhenius hus D, Vån 3, D320, Arrhenius hus D, Vån 3, D342, Arrhenius hus D, Vån 3 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Laboration | Alla | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-01-18 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Föreläsning | Alla | Ann-Beth Jonsson | Metabolism och tillväxt | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D306, Arrhenius hus D, Vån 3, D320, Arrhenius hus D, Vån 3, D342, Arrhenius hus D, Vån 3 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Laboration | Alla | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-01-19 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Föreläsning | Alla | Kristina Jonas | Bakteriegenetik | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D306, Arrhenius hus D, Vån 3, D320, Arrhenius hus D, Vån 3, D342, Arrhenius hus D, Vån 3 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Laboration | Alla | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-01-20 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Föreläsning | Alla | Johan Ankarklev | Eukaryota organismer | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D306, Arrhenius hus D, Vån 3, D320, Arrhenius hus D, Vån 3, D342, Arrhenius hus D, Vån 3 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Laboration | Alla | |||||||||||||||||||||||
v 4, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-01-23 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Föreläsning | Alla | Anna-Lena Spetz | Virus | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-01-24 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Föreläsning | Alla | Ann-Beth Jonsson | Bakterieinfektioner | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-01-25 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Föreläsning | Alla | Ann-Beth Jonsson | Klassificering och arkeer | |||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-01-26 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Föreläsning | Alla | Ann-Beth Jonsson | Antibiotika och resistens | |||||||||||||||||||
Fredag | 2023-01-27 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Frågestund | Alla | Ann-Beth Jonsson | Frågestund | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||||
v 5, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-01-30 | 09:00 - 16:00 | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-01-31 | 09:00 - 16:00 | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-02-01 | 13:00 - 16:00 | E210, Arrhenius hus E, Vån 2, P216, Arrhenius hus P, Vån 2, P224, Arrhenius hus P, Vån 2, P232, Arrhenius hus P, Vån 2, Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta , Karta , Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Tentamen | Alla | Tentamen | ||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-02-02 | 09:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Föreläsning | Alla | Sara Rydberg | Upprop samt Föreläsning 1: Den eukaryota cellen - från DNA till protein | |||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Självstudier | Alla | Instuderingsfrågor | ||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-02-03 | 09:00 - 17:00 | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Självstudier | Alla | Instuderingsfrågor | ||||||||||||||||||||||
v 6, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-02-06 | 09:00 - 12:00 | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Självstudier | Alla | Instuderingsfrågor | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Frågestund | Alla | Sara Rydberg | Frågestund, självtest | |||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-02-07 | 09:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Föreläsning | Alla | Katharina Pawlowski | Föreläsning 2: Energimetabolism - glykolys, mitokondrien | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D306, Arrhenius hus D, Vån 3, D320, Arrhenius hus D, Vån 3, D342, Arrhenius hus D, Vån 3 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Laboration | Alla | Sara Rydberg | Laboration: se information om grupper | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-02-08 | 09:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Föreläsning | Alla | Katharina Pawlowski | Föreläsning 3: Energimetabolism - fotosyntes, kloroplast | |||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Konferens | Alla | Arbetsmarknadsdag, | www.su.se | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-02-09 | 09:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Frågestund | Alla | Edouard Pesquet | Föreläsning 4: Cytoplasman och plasmamembranet | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D306, Arrhenius hus D, Vån 3, D320, Arrhenius hus D, Vån 3 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Laboration | Alla | Sara Rydberg | Laboration: se information om grupper | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-02-10 | 09:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Frågestund | Alla | Edouard Pesquet | Föreläsning 5: Cellsignalering | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Självstudier | Alla | Instuderingsfrågor | ||||||||||||||||||||||||
v 7, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-02-13 | 09:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Föreläsning | Alla | Katharina Pawlowski | Föreläsning 6: Genmodifierade organismer | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-02-14 | 09:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Frågestund | Alla | Edouard Pesquet | Föreläsning 7: Cellcykel - mitos | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Seminarium | Alla | Sara Rydberg | Athena: Genomgång av laborationer | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-02-15 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Frågestund | Alla | Edouard Pesquet | Föreläsning 8: Meios och arvsgångar | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Självstudier | Alla | Instuderingsfrågor | ||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-02-16 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Frågestund | Alla | Tanja Slotte | Föreläsning 9: Genetiska variationer och evolutionära mekanismer | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-02-17 | 16:45 - 17:00 | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Inlämning | Alla | Deadline för att lämna in labrapporter (Athena) | ||||||||||||||||||||||
v 8, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-02-20 | 09:00 - 17:00 | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-02-21 | 09:00 - 13:00 | P237, Arrhenius hus P, Vån 2, Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta , Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Tentamen | Alla | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-02-22 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Linda Laikre | Introduktion, Biologisk statistik | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Anastasia Providokhina Andersson | Intro Datorlaborationer, räkneövningar, evolution | |||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Datalabb | Alla | Anastasia Providokhina Andersson, Viktoria Köppä | Datorlab 1 | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-02-23 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Linda Laikre | Sannolikheter och stokastiska processer | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Självstudier | Alla | Datorlab 1, Räkneövning 1. Sara Kurland finns tillgänglig för frågor kl 13-14 i zoom . | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | via Athena | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Räkneövning | Alla | Anastasia Providokhina Andersson | Genomgång Räkneövning 1 | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-02-24 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Linda Laikre | Binomialfördelning och hypotesprövnining 1 | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Anastasia Providokhina Andersson | Populationsgenetik och evolution 1, del I | |||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Självstudier | Alla | Eget arbete | ||||||||||||||||||||||||
v 9, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-02-27 | 10:00 - 12:00 | P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Linda Laikre | Hypotesprövning, forts. | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Anastasia Providokhina Andersson | Populationsgenetik och evolution 1, del 2 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Självstudier | Alla | Räkneövning 2, inläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-02-28 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Linda Laikre | Hypotesprövning, forts | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Anastasia Providokhina Andersson | Populationsgenetik och evolution 1, del 3 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Självstudier | Alla | Räkneövning 2, inläsning | ||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-03-01 | 10:00 - 11:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Linda Laikre | Hypotesprövning avslut | |||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | via Zoom | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Datalabb | Alla | Sara Kurland | Datorlab 2 | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-03-02 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Anastasia Providokhina Andersson | Populationsgenetik o evolution 2 | |||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | via Athena | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Räkneövning | Alla | Anastasia Providokhina Andersson | Genomgång Räkneövning 2 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Självstudier | Alla | Eget arbete: Datorlab 2, avslut | ||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-03-03 | 10:00 - 11:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Anastasia Providokhina Andersson | Genetiska tekniker och Inlämningsuppgift 1 | |||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Anastasia Providokhina Andersson | Föreläsning: Genetisk variation i naturen | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||||
v 10, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-03-06 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Anastasia Providokhina Andersson | Statistisk analys av genetiska data | |||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Självstudier | Alla | Räkneövning 3-4 | ||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-03-07 | 10:00 - 12:00 | Vivi Täckholmssalen (Q211), Arrhenius hus Q, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Karin Norén | Bevarandebiologi | |||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-03-08 | 08:30 - 10:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Laboration | Grupp1 | Anastasia Providokhina Andersson, Maria de la Paz Celorio Mancera | Grupp 1: Laboration – start av proteinelektrofores Rum: D456 | |||||||||||||||||||||
10:15 - 11:45 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Laboration | Grupp2 | Anastasia Providokhina Andersson, Maria de la Paz Celorio Mancera | Grupp 2: Laboration – start av proteinelektrofores Rum: D456 | |||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:15 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Laboration | Grupp1 | Anastasia Providokhina Andersson, Maria de la Paz Celorio Mancera | Grupp 1: Laboration proteinelektrofores forts. Rum: D456 | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:15 | via Athena | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Räkneövning | Grupp3-4 | Grupp 3-4: Genomgång av Räkneövning 3-4. | |||||||||||||||||||||||
16:15 - 18:15 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Laboration | Grupp2 | Anastasia Providokhina Andersson, Maria de la Paz Celorio Mancera | Grupp 2: Laboration proteinelektrofores forts. Rum: D456 | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-03-09 | 08:30 - 10:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Laboration | Grupp3 | Anastasia Providokhina Andersson, Maria de la Paz Celorio Mancera | Grupp 3: Laboration – start av proteinelektrofores Rum: D456 | |||||||||||||||||||||
10:15 - 11:45 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Laboration | Grupp4 | Anastasia Providokhina Andersson, Maria de la Paz Celorio Mancera | Grupp 4: Laboration – start av proteinelektrofores Rum: D456 | |||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:15 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Laboration | Grupp3 | Anastasia Providokhina Andersson, Maria de la Paz Celorio Mancera | Grupp 3: Laboration proteinelektrofores forts. | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:15 | via Athena | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Räkneövning | Grupp1-2 | Grupp 1-2: Genomgång Räkneövning 3-4 | |||||||||||||||||||||||
16:15 - 18:15 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Laboration | Grupp4 | Anastasia Providokhina Andersson, Maria de la Paz Celorio Mancera | Grupp 4: Laboration proteinelektrofores forts. | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-03-10 | 12:00 - 16:45 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Självstudier | Alla | Eget arbete: inlämningsuppgift 1 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E210, Arrhenius hus E, Vån 2, E314, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | BL2011, BL2018 | Mikrobiologi | Omtentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Obligatorisk närvaro, Inlämning | Alla | Inlämningsuppgift 1 mailas till Anastasia anastasia.andersson@zoologi.su.se | ||||||||||||||||||||||||
v 11, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-03-13 | 10:00 - 12:00 | P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Maria de la Paz Celorio Mancera | DNA-analyser i evolutionsforskning Intro Datorlab 3 | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Föreläsning | Alla | Maria de la Paz Celorio Mancera | Föreläsning och Datorlab 3: Analys av nukleotid- och proteinsekvenser | |||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-03-14 | 10:00 - 12:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-03-15 | 08:30 - 10:15 | D306, Arrhenius hus D, Vån 3, D342, Arrhenius hus D, Vån 3 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Laboration | PCR Grupp1 | Maria de la Paz Celorio Mancera | Grupp 1: Laboration – PCR prep | |||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | D306, Arrhenius hus D, Vån 3, D342, Arrhenius hus D, Vån 3 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Laboration | PCR Grupp2 | Maria de la Paz Celorio Mancera | Grupp 2: Laboration – PCR prep | |||||||||||||||||||||
13:15 - 14:15 | D306, Arrhenius hus D, Vån 3, D342, Arrhenius hus D, Vån 3 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Laboration | PCR Grupp1 | Maria de la Paz Celorio Mancera | Grupp 1: PCR-produkt-visualisering och diskussion. | |||||||||||||||||||||
14:30 - 15:30 | D306, Arrhenius hus D, Vån 3, D342, Arrhenius hus D, Vån 3 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Laboration | PCR Grupp2 | Maria de la Paz Celorio Mancera | Grupp 2: PCR-produkt-visualisering och diskussion. | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-03-16 | 09:00 - 10:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Frågestund | Alla | Maria de la Paz Celorio Mancera | Frågor kring Datorlab 3 och inlämningsuppgift 2 | |||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Obligatorisk närvaro, Inlämning | Alla | Inlämningsuppgift 2 mailas till Maria Celorio maria.celorio@zoologi.su.se | ||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-03-17 | 10:00 - 17:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Självstudier | Alla | |||||||||||||||||||||||
v 12, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-03-20 | 09:00 - 13:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2, P237, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Tentamen | Alla | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-03-24 | 09:00 - 13:00 | D502, Arrhenius hus D, Vån 5 | Karta | BL2011 | Cell- och molekylärbiologi och genetik | Omtentamen | Alla | |||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Inlämning | Alla | Absolut sista dag att lämna in komplettering av den obligatoriska inlämningsuppgiften. Nästa tillfälle att få uppgiften godkänd är VT23. | ||||||||||||||||||||||||
v 13, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-03-31 | 15:00 - 16:00 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Frågestund | Alla | Linda Laikre | ||||||||||||||||||||
v 19, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-05-08 | 13:00 - 17:00 | P224, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL2011 | Naturliga populationers evolution och bevarande | Omtentamen | Alla |
Kurskod | Namn |
BL2011 | Gener, celler och populationer |
BL2018 | Cell- och molekylärbiologi |