Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumerera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk. Starttid 08:00 - 18:00
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Delkurs |
Undervisningstyp |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 3, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-01-16 | 09:00 - 12:30 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Kursintroduktion - Mål och förväntningar - Kursens uppgifter och examinationer - Gruppindelning Seminarium: Teknik som kunskapsområde | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Självstudietid 1 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-01-17 | 09:00 - 12:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Arbetslagstid 1 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Självstudietid 2 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-01-18 | 09:00 - 12:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Arbetslagstid 2 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Kristina Andersson | Lärare: Kristina Andersson Sal: Studio C Seminarium: Genus och teknik | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-01-19 | 08:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Självstudietid 3 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-01-20 | 08:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Självstudietid 4 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
v 4, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-01-23 | 09:00 - 12:30 | via Zoom | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Annica Gullberg | Lärare: Annica Gullberg Sal: digitalt via Zoom Seminarium: Tekniska system | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Arbetslagstid 3 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-01-24 | 09:00 - 12:30 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Henni Söderberg | Lärare: Henni Söderberg Sal: Studio C Seminarium: Material & teknikens arbetssätt | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Arbetslagstid 4 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-01-25 | 08:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Självstudietid 5 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-01-26 | 09:00 - 12:30 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Lärare: Madeléne Beckman Plats: ArkDes, Exercisplan 4, Skeppsholmen. Seminarium: Material, form och byggtekniker Stadens tekniska system | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Arbetslagstid 5 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-01-27 | 08:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Självstudietid 6 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
v 5, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-01-30 | 09:00 - 12:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Sandra Tibbelin | Lärare: Sandra Tibbelin Sal: Studio C Seminarium: El och elektronik | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106 | Självstudietid 7 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 2.UM3106 | Annica Gullberg, Henni Söderberg | Arbetslagstid 6 Lärare: Annica G. Henni S. Sal: digitalt via zoom Konsultation Se instruktioner på Athena | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-01-31 | 08:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 2.UM3106 | Självstudietid 7 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106 | Annica Gullberg, Henni Söderberg | Arbetslagstid 6 Lärare: Annica G. Henni S. Sal: digitalt via zoom Konsultation Se instruktioner på Athena | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106 | Självstudietid 7- fortsättning Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-02-01 | 09:00 - 12:30 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Henni Söderberg | Lärare: Henni Söderberg Sal: Studio C Seminarium: Mekanismer & Hållbar utveckling | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Arbetslagstid 7 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-02-02 | 09:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Arbetslagstid 8 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-02-03 | 08:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Självstudietid 8 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
v 6, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-02-06 | 09:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Inlämning, Studentarbetslag | Grupp 2.UM3106 | Arbetslagstid 9 Inlämning av gruppuppgift kl.12. Kl.13-16.00. Formulera skriftlig feedback. thena | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-02-07 | 09:00 - 12:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Självstudietid 9 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | via Zoom | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Sandra Tibbelin | Lärare: Sandra Tibbelin Sal: via Zoom Seminarium: Programmering | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-02-08 | 08:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Självstudietid 10 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-02-09 | 09:00 - 12:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 2.UM3106 | Självstudietid 11 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:15 | Studio C i KTHB | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Redovisning | Annica Gullberg, Henni Söderberg | Lärare: Annica Gullberg Henni Söderberg Sal: KTHB studio C Redovisning SA-lag: 1,2,3,4 Grupp 1 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Studio C i KTHB | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Redovisning | Annica Gullberg, Henni Söderberg | Lärare: Kristina Andersson Annica Gullberg Sal: KTHB studio C Redovisning SA-lag: 5,6,7,8 Inlämning av skriftlig feedback kl.16.30. Grupp 2 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106 | Självstudietid 11 Se instruktioner på Athena Inlämning av skriftlig feedback kl.16.30. | ||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-02-10 | 09:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Arbetslagstid 10 Revidera gruppuppgift efter feedback. | ||||||||||||||||||||||
v 7, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-02-13 | 09:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Inlämning, Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Arbetslagstid 11 Revidera gruppuppgift efter feedback. Slutinlämning av grupparbetet kl.16.00 | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-02-14 | 08:00 - 16:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Självstudietid 12 Se instruktioner på Athena | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-02-15 | 09:00 - 12:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Tentamen | KTH Campus Salstentamen Sal: XW50 Se instruktioner på Athena | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-02-16 | 08:30 - 10:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | Momentsintro Obs !! Seminariet börjar kl 9.00 | |||||||||||||||||||
11:00 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | Flyta & sjunka | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-02-17 | 09:00 - 12:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing | Faser | |||||||||||||||||||
v 8, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-02-20 | 09:00 - 12:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Sofie Stenlund | Värme | |||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-02-23 | 09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing | Elektricitet | |||||||||||||||||||
Fredag | 2023-02-24 | 09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Sofie Stenlund | Sortering Ke | |||||||||||||||||||
v 9, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-02-27 | 09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Kemins bärande ideér | ||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-02-28 | 09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Sofie Stenlund | Blandningar | |||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-03-01 | 09:00 - 12:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Thors Hans Hansson | Fysikens bärande idéer | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | UM3106, UM32UU | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Litteraturseminarium I | |||||||||||||||||||||||||
v 10, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-03-06 | 09:00 - 12:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Karim Hamza | Evolution | |||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-03-07 | 09:00 - 12:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing | Kraft och rörelse uppf. av littsem I | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Stefan Nordlund | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-03-08 | 09:00 - 12:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Biologins bärande ideér | ||||||||||||||||||||
v 11, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-03-13 | 09:00 - 12:00 | UM3106, UM32UU | Studiebesök | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Naturhistoriska muséet | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-03-14 | 09:00 - 12:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Karim Hamza | Kemiska reaktioner | |||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-03-15 | 09:00 - 12:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Karim Hamza | Människokroppen | |||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-03-16 | 09:00 - 12:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing | Sex och samlevnad | |||||||||||||||||||
Fredag | 2023-03-17 | 09:00 - 12:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Anna Carin Nyberg | Sortering BI | |||||||||||||||||||
v 12, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-03-20 | 09:00 - 15:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Sofie Stenlund | Ljud och ljus | |||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-03-21 | 09:00 - 12:00 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2, E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Magnus Näslund | Astronomi | |||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-03-23 | 09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing | Astronomididaktik | |||||||||||||||||||
Fredag | 2023-03-24 | 09:00 - 12:00 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2, E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Karim Hamza | Littsem II | |||||||||||||||||||
v 13, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-03-28 | 09:00 - 14:00 | UM3106, UM32UU | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Anna Carin Nyberg | Naturskolan i Sollentuna Fältstudier | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-03-30 | 09:00 - 12:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Anna Carin Nyberg | Livscykler | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | UM3106, UM32UU | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Planera uteaktivitet Valfri plats | |||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-03-31 | 09:00 - 12:00 | UM3106, UM32UU | Teknik och teknikdidaktik | Omtentamen | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Omtentamem. Sal KTH: XW50 | ||||||||||||||||||||||
v 14, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-04-04 | 09:00 - 11:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Zeynep Ünsal | 2-språkighet | ||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-04-05 | 09:00 - 15:00 | UM3106, UM32UU | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Tyresta natiomalpark Fältstudier | ||||||||||||||||||||||||
v 15, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-04-11 | 14:00 - 18:00 | Värtasalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla grupper UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla grupper UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla grupper UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | exam.timeedit.com | |||||||||||||||||||||
v 16, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-04-17 | 08:30 - 12:45 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2, E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Karim Hamza, Magnus Näslund, Peter Brzezinski | NOS | ||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-04-18 | 09:00 - 11:00 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2, E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | Litt.sem. III | ||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2, E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | NTA Pia Larsson, Mats Törnqvist, NTA Nacka kommun | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-04-20 | 09:00 - 11:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Språk och kommunikation Marie Israelsson, Skolverket | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-04-21 | 09:00 - 11:00 | UM3106, UM32UU | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Momentets didaktiska begrepp Valfri plats | |||||||||||||||||||||||
v 17, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-04-24 | 09:00 - 12:00 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2, E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | Posterpresentation | ||||||||||||||||||||
v 18, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-05-02 | 09:00 - 12:30 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | Materiens kretslopp och momentsintro Seminariet genomförs delvis ute | |||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-05-03 | 09:00 - 12:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Iann Lundegård | Lärande för hållbar utveckling 1 (LHU 1) | |||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-05-04 | 09:00 - 12:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Iann Lundegård | Lärande för hållbar utveckling 2 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | UM3106, UM32UU | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | SA-lag 1:1 | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | via Zoom | UM3103, UM3106, UM32UU | Föreläsning | Grupp 1.UM3103, Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3103, Grupp 2.UM3106 | Cecilia Caiman | Estetik föreläsning | |||||||||||||||||||||||
v 19, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-05-08 | 09:00 - 12:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Sofie Stenlund | Energi | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | SA:-lag 1:2 | ||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-05-09 | 09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Iann Lundegård | Lärande för hållbar utveckling 3 | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Vivi Täckholmssalen | Karta | UM3103, UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Grupp 1.UM3103, Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3103, Grupp 2.UM3106 | Michael Tedengren | Ekossytem och ekosystemtjänster | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-05-10 | 09:00 - 12:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Lärande för hållbar utveckling 4 "Välja vara" | ||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-05-12 | 10:00 - 12:00 | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | SA:lag 1:3 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Stefan Wastegård | Klimat och klimatförändringar | |||||||||||||||||||||
v 20, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-05-15 | 09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Iann Lundegård | Lärande för hållbar utveckling 5 - Former för deltagande | |||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-05-16 | 09:00 - 12:00 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2, E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3103, UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle i samspel - hållbar utveckling | Filmvisning | Alla grupper UM3106, Grupp 1.UM3103, Grupp 2.UM3103 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | Redovisning: Filmvisning, Seminariet ges tillsammans med UM3103. Obs: Frivilligt för kurs UM3103 | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | SA-lag 2:1 Valfri plats | ||||||||||||||||||||||||
v 21, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-05-22 | 09:00 - 12:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing, Iann Lundegård | Etik | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | SA-lag 2:2 Valfri plats | ||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-05-23 | 09:00 - 11:00 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2, E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing | Littsem | |||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-05-24 | 10:00 - 12:00 | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Studentarbetslag | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | SA-lag 2:3 Valfri plats | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2, E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | No-planering Rickard Frisk, Helenelundsskolan | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-05-26 | 09:00 - 16:00 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2, E250, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Redovisning, Seminarium | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing | Redovisning | |||||||||||||||||||
v 22, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-05-30 | 09:00 - 16:00 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Muntlig examination | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | ||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-05-31 | 09:00 - 16:00 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Muntlig examination | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | ||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | Ugglevikssalen, Södra huset E, Vån 5 | Karta | UM3106, UM32UU | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Alla grupper UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | Papperstentamen, Omtentamen | exam.timeedit.com | ||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-06-01 | 09:00 - 16:00 | P325, Arrhenius hus P, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Muntlig examination | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund | ||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-06-02 | 09:00 - 16:00 | P302, Arrhenius hus P, Vån 3 | Karta | UM3106, UM32UU | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Muntlig examination | Grupp 1.UM3106, Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing, Sofie Stenlund |
Kurskod | Namn |
UM3103 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare, F-3, II |
UM3106 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6 |
UM32UU | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6 - kurs inom ULV-projektet |