Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumerera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Delkurs |
Moment |
Undervisningstyp |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Litteraturinfo |
Tentamenssal |
URL |
Viktigt meddelande |
||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 44, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-10-31 | 09:00 - 09:45 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE5033 | Introduktion | Arjen Stroeven | Upprop och kursintroduktion | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:45 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE5033 | Föreläsning | Arjen Stroeven | Introduktion till geomorfologiska processer | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | |||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-11-01 | 10:00 - 12:45 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE5033 | Föreläsning | Lars-Ove Westerberg | Vittring (inkl. karst) | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | |||||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2022-11-02 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2022-11-03 | 08:00 - 12:00 | GE5033 | Självstudier | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE5033 | Föreläsning | Peter Jansson | Sluttningsprocesser | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-11-04 | 10:00 - 11:45 | De Geersalen, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE5033 | Föreläsning | Arjen Stroeven | Fluviala processer | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | |||||||||||||||||||||||||||
v 45, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-11-07 | 10:00 - 11:45 | U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Föreläsning | Britta Sannel | Periglaciala processer | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | |||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-11-08 | 08:00 - 12:00 | GE5033 | Självstudier | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE5033 | Seminarium | Peter Jansson | Glaciologiska processer | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2022-11-09 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | |||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2022-11-10 | 10:00 - 11:45 | U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Föreläsning | Arjen Stroeven | Geomorfologiska kartor | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | |||||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-11-11 | 08:00 - 12:00 | GE5033 | Självstudier | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | U37, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Föreläsning | Peter Jansson | Kustprocesser | |||||||||||||||||||||||
v 46, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-11-14 | 09:00 - 11:45 | U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Övning | Arjen Stroeven | Geomorfologiska kartor: kartanalys | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Föreläsning | Arjen Stroeven | Long-term geomorphology | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-11-15 | 09:00 - 11:45 | U30, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Övning | Arjen Stroeven | Geomorfologiska kartor: kartering med Google Earth | |||||||||||||||||||||
13:00 - 13:45 | U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Föreläsning | Abhay Prakash, Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | Introduktion till fältkurs/exkursion | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | U30, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Övning | Abhay Prakash, Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | Förberedelser inför fältkurs | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2022-11-16 | 08:00 - 17:00 | U30, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Övning | Abhay Prakash, Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | Förberedelser inför fältkurs | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2022-11-17 | 08:00 - 17:00 | U30, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Övning | Abhay Prakash, Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | Förberedelser inför fältkurs | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-11-18 | 08:00 - 17:00 | U30, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Övning | Abhay Prakash, Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | Förberedelser inför fältkurs | |||||||||||||||||||||
v 47, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-11-21 | 08:00 - 17:00 | U30, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Övning | Abhay Prakash, Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | Förberedelser inför fältkurs | |||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-11-22 | 08:00 - 17:00 | U30, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Övning | Abhay Prakash, Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | Förberedelser inför fältkurs | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2022-11-23 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Fältkurs | Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | Utresa | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2022-11-24 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Fältkurs | Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | ||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-11-25 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Fältkurs | Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | ||||||||||||||||||||||||
Lördag | 2022-11-26 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Fältkurs | Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | ||||||||||||||||||||||||
Söndag | 2022-11-27 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Fältkurs | Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | ||||||||||||||||||||||||
v 48, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-11-28 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Fältkurs | Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | ||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-11-29 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Fältkurs | Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | ||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2022-11-30 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Fältkurs | Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | Hemresa | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2022-12-01 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | Kompledigt | ||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-12-02 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | Inläsning till hemtentamen | ||||||||||||||||||||||||
v 49, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-12-05 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Hemtentamen | Hemtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-12-06 | 08:00 - 17:00 | U30, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Självstudier | Efterarbete fältkurs: Geomorfologisk kartproduktion/rapportskrivning | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2022-12-07 | 08:00 - 17:00 | U32, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Självstudier | Efterarbete fältkurs: Geomorfologisk kartproduktion/rapportskrivning | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2022-12-08 | 08:00 - 17:00 | U30, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Självstudier | Efterarbete fältkurs: Geomorfologisk kartproduktion/rapportskrivning | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-12-09 | 08:00 - 17:00 | U30, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Självstudier | Efterarbete fältkurs: Geomorfologisk kartproduktion/rapportskrivning | ||||||||||||||||||||||
v 50, 2022 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2022-12-12 | 10:00 - 11:45 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE5033 | Seminarium | Arjen Stroeven, Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg | Redovisning av fältarbete | |||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 | GE5033 | Inlämning | Arjen Stroeven | Inlämning av rapport fältarbete, senast kl 12 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE5033 | Seminarium | Lars-Ove Westerberg | Naturkatastrofer - global översikt | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2022-12-13 | 10:00 - 11:45 | via Zoom | GE5033 | Seminarium | Lars-Ove Westerberg | Fara, risk och sannolikhet | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | via Zoom | GE5033 | Seminarium | Gunnel Göransson (SGI) | SGI:s arbete med skredriskkartering | ||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2022-12-14 | 13:00 - 14:45 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | GE5033 | Seminarium | Emelie Danielsson (MSB) | Riskhantering - ett konsultperspektiv | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2022-12-15 | 10:00 - 11:45 | U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Obligatorisk närvaro, Seminarium | Steffen Holzkämper | Introduktion till självständigt arbete. Obligatoriskt | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Seminarium | Simon Larsson | SGU:s arbete med sura sulfatjordar | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2022-12-16 | 10:00 - 11:45 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE5033 | Seminarium | Emelie Danielsson | Presentation av MSB´s verksamhet | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | |||||||||||||||||||||||||||
v 1, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-01-02 | 09:00 - 09:45 | U31, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Seminarium | Clara Hübinger, Peter Jansson | Introduktion till riskanalys med GIS | |||||||||||||||||||||
10:00 - 17:00 | U31, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Övning | Clara Hübinger, Peter Jansson | Riskanalys med GIS: Övning | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-01-03 | 09:00 - 17:00 | U31, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Övning | Clara Hübinger, Peter Jansson | Riskanalys med GIS: Övning | |||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-01-04 | 09:00 - 17:00 | U31, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Övning | Clara Hübinger, Peter Jansson | Riskanalys med GIS: Övning | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-01-05 | 09:00 - 17:00 | U31, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Övning | Clara Hübinger, Peter Jansson | Riskanalys med GIS: Övning | |||||||||||||||||||||
v 2, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-01-09 | 10:00 - 11:45 | U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Seminarium | Steffen Holzkämper | Handledning/frågestund. Obligatoriskt | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | Självständigt arbete | ||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-01-10 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | Självständigt arbete | ||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-01-11 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | Självständigt arbete | ||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-01-12 | 08:00 - 17:00 | GE5033 | Självstudier | Förberedelse för presentation av självständigt arbete | ||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-01-13 | 09:00 - 11:45 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2, U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5033 | Seminarium | Britta Sannel, Lars-Ove Westerberg, Peter Jansson, Steffen Holzkämper | Presentation av självständigt arbete | |||||||||||||||||||||
12:00 - 12:30 | GE5033 | Utvärdering | Utvärdering. Obligatoriskt | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 13:45 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GE5033 | Kursavslutning, Seminarium | Lars-Ove Westerberg | Kursvärdering och avslutning | |||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | GE5033 | Inlämning | Steffen Holzkämper | Inlämning av individuell uppgift, senast kl 17 |
Kurskod | Namn |
GE5033 | Geomorfologiska processer, naturkatastrofer och riskanalys |