Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumerera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Delkurs |
Undervisningstyp |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Viktigt meddelande |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 44, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-11-01 | 13:00 - 15:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU600A | Barnrätt | Introduktion | Pernilla Leviner, Tim Holappa | Kursintroduktion och Barnrätt – vad är det? | ||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-11-03 | 10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Johanna Schiratzki | Barnrättens natur, legitimitet och funktioner | ||||||||||||||||||||
v 45, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-11-07 | 10:00 - 12:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Rebecca Thorburn Stern | Barnkonventionen: folkrätt och svensk rätt | ||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-11-08 | 13:00 - 16:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Pernilla Leviner, Tim Holappa | Barnrättsvetenskap – att skriva uppsats, inklusive frågestund | ||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-11-09 | 10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Johanna Schiratzki | Barnet i rättsprocessen | ||||||||||||||||||||
v 46, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-11-14 | 13:00 - 15:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Emelie Kankaanpää Thell | Barn, föräldrar och vårdnadshavare – om barns rätt i frågor som rör fostran | ||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-11-15 | 13:00 - 15:00 | E387, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Johanna Schiratzki | Vem bestämmer, över vad? Vårdnadshavares bestämmanderätt och barns med- och självbestämmande | ||||||||||||||||||||
v 47, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-11-21 | 10:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Johanna Finnström | Barns underhåll och försörjning | ||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-11-23 | 15:00 - 17:00 | via Zoom | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Caroline Åvall | Konflikt, konfliktyta och konfliktlösning – barn i gränslandet mellan skydd och förhandling. | |||||||||||||||||||||
v 48, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-11-27 | 08:45 - 09:00 | via Athena | JU600A | Barnrätt | Aktivitet | Inlämning PM-utkast inför grupphandledning | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E387, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Vera Yllner | Från anmälan till LVU och tillbaka igen? - den sociala barnavården med särskilt fokus på rättigheter för placerade barn | ||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2023-11-29 | 13:00 - 15:00 | E387, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Tim Holappa | Skälig levnadsnivå | ||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-11-30 | 09:00 - 10:00 | E331, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Grupphandledning | Grupphandledningsgrupp 2 | Emelie Kankaanpää Thell | ||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | E328, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Grupphandledning | Grupphandledningsgrupp 1 | Tim Holappa | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | E331, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Grupphandledning | Grupphandledningsgrupp 4 | Emelie Kankaanpää Thell | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | E328, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Grupphandledning | Grupphandledningsgrupp 3 | Tim Holappa | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | E331, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Grupphandledning | Grupphandledningsgrupp 6 | Emelie Kankaanpää Thell | ||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | E328, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Grupphandledning | Grupphandledningsgrupp 5 | Tim Holappa | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E331, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Grupphandledning | Grupphandledningsgrupp 8 | Emelie Kankaanpää Thell | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E328, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Grupphandledning | Grupphandledningsgrupp 7 | Tim Holappa | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | E331, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Grupphandledning | Grupphandledningsgrupp 10 | Emelie Kankaanpää Thell | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | E328, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Grupphandledning | Grupphandledningsgrupp 9 | Tim Holappa | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | E331, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Grupphandledning | Grupphandledningsgrupp 12 | Emelie Kankaanpää Thell | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | E328, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Grupphandledning | Grupphandledningsgrupp 11 | Tim Holappa | ||||||||||||||||||||||
Fredag | 2023-12-01 | 09:00 - 10:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU600A | Barnrätt | Föreläsning | Kavot Zillén | Barnet i hälso- och sjukvården - rättigheter och skyldigheter | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Denniz Sabo | Barnet i hälso- och sjukvården - rättigheter och skyldigheter | ||||||||||||||||||||||
v 49, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-12-07 | 10:00 - 12:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Amanda Johansson Köves | Barn i migrationsprocessen | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Agnes Hellner | Barn i klimatprocesser | ||||||||||||||||||||||
v 50, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2023-12-14 | 10:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Amanda Lublin | Unga lagöverträdare | ||||||||||||||||||||
v 51, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2023-12-18 | 10:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Emelie Kankaanpää Thell | Barnuppfostran och brott | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Katrin Lainpelto | Media, rättspolitik och diskriminering av unga lagöverträdare | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2023-12-19 | 10:00 - 12:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Johanna Karlervik | Barn som brottsoffer och målsägande | ||||||||||||||||||||
v 2, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2024-01-08 | 08:00 - 09:00 | via Athena | JU600A | Barnrätt | Inlämning | Deadline för inlämning av uppsats | ||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2024-01-09 | 15:00 - 17:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Aktivitet | Panelsamtal | |||||||||||||||||||||
Torsdag | 2024-01-11 | 10:00 - 12:00 | Extern lokal | JU600A | Barnrätt | PM-seminarium | Examinationsgrupp 1 | Pernilla Leviner | Uppsatsexamination | Fakultetsrummet Hus C, plan 8 | |||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Extern lokal | JU600A | Barnrätt | PM-seminarium | Examinationsgrupp 2 | Emelie Kankaanpää Thell | Uppsatsexamination | Sjörättsbiblioteket Hus C. plan 9 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Extern lokal | JU600A | Barnrätt | PM-seminarium | Examinationsgrupp 3 | Tim Holappa | Uppsatsexamination | IFIM- biblioteket Hu C, plan 9 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Extern lokal | JU600A | Barnrätt | PM-seminarium | Examinationsgrupp 4 | Pernilla Leviner | Uppsatsexamination | Fakultetsrummet Hus C, plan 8 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Extern lokal | JU600A | Barnrätt | PM-seminarium | Examinationsgrupp 5 | Emelie Kankaanpää Thell | Uppsatsexamination | Sjörättsbiblioteket Hus C, plan 9 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Extern lokal | JU600A | Barnrätt | PM-seminarium | Examinationsgrupp 6 | Tim Holappa | Uppsatsexamination | IFIM- biblioteket Hus C, plan 9 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Extern lokal | JU600A | Barnrätt | PM-seminarium | Examinationsgrupp 7 | Pernilla Leviner | Uppsatsexamination | Fakultetsrummet Hus C, plan 8 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Extern lokal | JU600A | Barnrätt | PM-seminarium | Examinationsgrupp 8 | Emelie Kankaanpää Thell | Uppsatsexamination | Sjörättsbiblioteket Hus C, plan 9 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Extern lokal | JU600A | Barnrätt | PM-seminarium | Examinationsgrupp 9 | Tim Holappa | Uppsatsexamination | IFIM- biblioteket Hus C, plan 9 | |||||||||||||||||||||
Fredag | 2024-01-12 | 10:00 - 15:00 | via Athena | JU600A | Barnrätt | Hemtentamen | Hemtentamen i Athena | ||||||||||||||||||||||
v 8, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2024-02-20 | 10:00 - 15:00 | via Athena | JU600A | Barnrätt | Omtentamen | Omtentamen (hemtentamen) i Athena | ||||||||||||||||||||||
v 11, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Lördag | 2024-03-16 | 15:45 - 16:00 | E387, Södra huset E, Vån 3 | Karta | JU600A | Barnrätt | Seminarium | Tim Holappa |
Kurskod | Namn |
JU600A | Barnrätt |