Matematiska institutionen, 403
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 2, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-10 | 11:15 - 16:15 | P464 | Gunilla Tovö | Kursadministrationsmöte | ||||||||||||||||||||||||
v 3, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-16 | 15:00 - 16:00 | Sal 13 | Sven Raum | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:30 | Sal 13 | Sven Raum | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||||
v 4, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-21 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-24 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
v 5, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-28 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-31 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
v 6, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-04 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-07 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
v 7, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-11 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-14 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
v 8, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-18 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-21 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
v 9, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-25 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-28 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
v 10, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-04 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-07 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
v 11, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-11 | 12:45 - 14:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Lars Arvestad | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Programmeringsteknik för matematiker | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
v 15, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-04-08 | 09:00 - 09:15 | Seminarierum 306 | Neshat Lindberg | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-04-09 | 13:30 - 15:00 | Seminarierum 306 | Neshat Lindberg | Lilla TA (möte) | ||||||||||||||||||||||||
v 16, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-04-17 | 09:00 - 14:00 | Programmeringsteknik för matematiker | Lars Arvestad | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
v 17, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-04-26 | 08:45 - 11:30 | Tillämpad programmering för livsvetenskaperna 2 | Sal 36 | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 18, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-04-30 | 08:45 - 11:30 | Tillämpad programmering för livsvetenskaperna 2 | Sal 36 | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 22, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-05-28 | 13:00 - 15:00 | Seminarierum 306 | Neshat Lindberg | TA-möte | ||||||||||||||||||||||||
v 24, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-06-11 | 09:00 - 16:00 | Sal 31 | Mitja Nedic | Övrigt | Forskarskola | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-06-12 | 09:00 - 16:00 | Sal 31 | Mitja Nedic | Övrigt | Forskarskola | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-06-13 | 09:00 - 16:00 | Sal 31 | Mitja Nedic | Övrigt | Forskarskola | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-06-14 | 09:00 - 16:00 | Sal 31 | Mitja Nedic | Övrigt | Forskarskola | |||||||||||||||||||||||
v 25, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-06-17 | 09:00 - 16:00 | Sal 31 | Mitja Nedic | Övrigt | Forskarskola | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-06-18 | 09:00 - 16:00 | Sal 31 | Mitja Nedic | Övrigt | Forskarskola | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-06-19 | 09:00 - 16:00 | Sal 31 | Mitja Nedic | Övrigt | Forskarskola | |||||||||||||||||||||||
v 35, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-08-26 | 08:15 - 09:45 | Sal 22 | Anna Giulia Montaruli | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:45 | Sal 22 | Anna Giulia Montaruli | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
v 36, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-09-02 | 08:30 - 10:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Ilya Smirnov | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Handledning, Räkneövning | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-09-03 | 08:30 - 09:00 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Information | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Maria Deijfen | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Bayesianska metoder | Sal 32 | Chun-Biu Li | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 32 | Gunnar Andersson | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:30 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 15 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Alan Sola | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 14 | Ilya Smirnov | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 14 | Handledning, Räkneövning | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Wushi Goldring | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-09-04 | 08:30 - 12:15 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 15 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-09-05 | 08:30 - 12:15 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 36 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 33 | Erik Palmgren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 33 | Övning | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Partiella differentialekvationer | Sal 34 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Typteori | Sal 34 | Guillaume Brunerie | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-09-06 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Räkneövning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 32 | Gunnar Andersson | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Maria Deijfen | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Bayesianska metoder | Sal 32 | Chun-Biu Li | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:30 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 14 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Alan Sola | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Ilya Smirnov | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Handledning, Räkneövning | ||||||||||||||||||||||||||
v 37, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-09-09 | 08:30 - 10:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Ilya Smirnov | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Handledning, Räkneövning | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-09-10 | 09:15 - 12:00 | Bayesianska metoder | Sal 32 | Chun-Biu Li | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 32 | Gunnar Andersson | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:30 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 15 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Alan Sola | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Wushi Goldring | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-09-11 | 12:45 - 16:30 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 15 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-09-12 | 08:30 - 12:15 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 36 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 33 | Erik Palmgren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 33 | Övning | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Partiella differentialekvationer | Sal 34 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Typteori | Sal 34 | Guillaume Brunerie | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-09-13 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Räkneövning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 32 | Gunnar Andersson | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Maria Deijfen | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Bayesianska metoder | Sal 32 | Chun-Biu Li | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:30 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 14 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Alan Sola | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||||
v 38, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-09-16 | 08:30 - 10:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Ilya Smirnov | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Handledning, Räkneövning | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-09-17 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Räkneövning | ||||||||||||||||||||||||
Matematik, 40303
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
||||||||||||||||||||||
v 1, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-03 | 08:30 - 10:15 | Matematik II - Analys, del B | Sal 36 | Pavel Kurasov | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematik II - Analys, del B | Sal 36 | Övning | ||||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 35 | Samuel Lundqvist | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 35 | Övning | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-04 | 09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 31 | Erik Palmgren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 31 | Övning | ||||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Algebra och kombinatorik | Sal 14 | Dan Petersen | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Algebra och kombinatorik | Sal 32 | Övning | ||||||||||||||||||||||||||
v 2, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-07 | 08:30 - 10:15 | Numerisk analys | Sal 14 | Yishao Zhou | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Numerisk analys | Sal 42 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 35 | Samuel Lundqvist | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Matematik III - Kombinatorik | Sal 32 | Gabriele Balletti | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:30 | Sal 15 | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:30 | Sal 36 | Linus Lidman Bergqvist | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:15 | Seminarierum 306 | Jonas Bergström | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 35 | Övning | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-08 | 09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 31 | Erik Palmgren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 17:00 | Sal 15 | Övrigt | Pavel Kurasov | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Alexander Berglund | |||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 31 | Övning | ||||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Algebra och kombinatorik | Sal 14 | Dan Petersen | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:30 - 14:00 | Seminarierum 306 | Neshat Lindberg | Möte | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Seminarierum 306 | Jonas Bergström | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Algebra och kombinatorik | Sal 32 | Övning | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:30 | Sal 22 | Pavel Kurasov | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-09 | 08:00 - 14:30 | Sal 15 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 22 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 32 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 33 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 34 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 36 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 15:30 | Seminarierum 306 | Anders Hagberg | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik I | Alan Sola | Matematisk analys, problemlösning | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sal 16 | Torbjörn Tambour | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:30 | Sal 35 | Wushi Goldring | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:15 | Sal 14 | Alexander Berglund | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
16:45 - 23:00 | Sal 14 | Anders Hagberg | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-10 | 08:00 - 14:30 | Sal 15 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 22 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 32 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 33 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 34 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 36 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Linjär analys | Salvador Rodriguez Lopez | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik II - Analys, del B | Pavel Kurasov | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Alexander Berglund | |||||||||||||||||||||||||||
13:30 - 14:00 | Seminarierum 306 | Möte | Anders Hagberg Grupp tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 23:00 | Sal 14 | Övrigt | Anders Hagberg | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-11 | 08:00 - 14:30 | Sal 15 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 22 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 36 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik III - Kombinatorik | Gabriele Balletti, Jörgen Backelin | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 306 | Martin Carl Åke Tamm | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
v 3, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-14 | 08:00 - 14:30 | Sal 15 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 22 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 32 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 34 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Seminarierum 306 | Martin Carl Åke Tamm | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Matematik I | Sal 36 | Rikard Bögvad | Datorlaborationer | Digital tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik II - Algebra och kombinatorik | Dan Petersen | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal 35 | Håkan Granath | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Sal 33 | Theresa Stocks | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 22:00 | Sal 14 | Övrigt | Anders Hagberg | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-15 | 16:30 - 22:00 | Sal 14 | Anders Hagberg | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-16 | 08:00 - 14:30 | Sal 15 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 22 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 32 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Logik II | Erik Palmgren | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik II - Linjär algebra | Boris Shapiro | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 22:00 | Sal 14 | Anders Hagberg | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-17 | 08:00 - 14:30 | Sal 14 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 15 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 16 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 22 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 31 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 32 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 33 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 34 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 35 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 36 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:30 | Sal 37 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik för naturvetenskaper I | Martin Carl Åke Tamm | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik I | Håkan Granath | Algebra, problemlösning | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematiska metoder för ekonomer | Jonathan Rohleder | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-18 | 08:00 - 14:30 | Sal 15 | Anders Hagberg | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Numerisk analys | Yishao Zhou | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 14 | Jacopo Emmenegger | Disputation | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 22 | Lisa Nicklasson | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 306 | Tom Britton | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
14:15 - 16:00 | Sal 32 | Övrigt | Anders Hagberg | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 00:00 | Sal 15 | Jacopo Emmenegger | Övrigt | ||||||||||||||||||||||||||
v 4, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-21 | 08:30 - 10:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Annemarie Luger | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 11:15 | Matematisk modellering I | Sal 34 | Yishao Zhou | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | Sal 15 | Anders Hagberg | Kursintroduktion | ||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Matematik III - Logik | Sal 35 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Topologi | Seminarierum 306 | Sofia Tirabassi | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematik I | Sal 15 | Rikard Bögvad | Algebra, problemlösning | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Matematik III - Logik | Sal 35 | Övning | ||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Topologi | Seminarierum 306 | Övning | ||||||||||||||||||||||||||
Matematisk statistik och försäkringsmatematik, 40301
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
||||||||||||||||||||||
v 1, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-03 | 09:15 - 12:00 | Stokastiska processer III | Sal 32 | Abhishek Pal Majumder | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Analys av kategoridata | Sal 22 | Övning | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Prissättning inom sakförsäkring | Sal 36 | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:00 | Analys av kategoridata | Sal 22 | Ola Gerton Henrik Hössjer | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-04 | 09:15 - 12:00 | Ekonometriska metoder | Sal 32 | Kristofer Lindensjö | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
v 2, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-07 | 08:30 - 10:15 | Statistisk analys | Sal 36 | Räkneövning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Statistisk analys | Sal 36 | Tom Britton | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-10 | 09:00 - 14:00 | Analys av kategoridata | Ola Gerton Henrik Hössjer | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-11 | 09:00 - 14:00 | Statistisk analys | Tom Britton | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Statistisk databehandling | Sal 32 | Benjamin Allévius, Martin Sköld | ||||||||||||||||||||||||||
v 3, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-14 | 09:00 - 14:00 | Sannolikhetsteori II | Chun-Biu Li | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Stokastiska processer III | Abhishek Pal Majumder | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-15 | 09:00 - 16:00 | Statistisk databehandling | Sal 14 | Benjamin Allévius, Martin Sköld | Obligatorisk närvaro, Redovisning | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-16 | 09:00 - 14:00 | Ekonometriska metoder | Kristofer Lindensjö | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-18 | 09:00 - 12:30 | Ekonometriska metoder | Sal 14 | Kristofer Lindensjö | Obligatorisk närvaro, Redovisning | |||||||||||||||||||||||
v 4, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-21 | 13:00 - 15:00 | Sal 16 | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsjuridik för aktuarier I | Sal 14 | Jessica Östberg | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-22 | 09:15 - 12:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Filip Lindskog | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 22 | Taras Bodnar | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Timo Hirscher | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-23 | 08:00 - 12:00 | Sal 32 | Jan Olov Persson | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsjuridik för aktuarier I | Sal 14 | Jessica Östberg | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 22 | Taras Bodnar | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-24 | 09:15 - 12:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 22 | Taras Bodnar | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal 16 | ||||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Timo Hirscher | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-25 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Övning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Filip Lindskog | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
v 5, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-28 | 13:15 - 16:00 | Försäkringsjuridik för aktuarier I | Sal 14 | Jessica Östberg | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-29 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Övning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Filip Lindskog | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 22 | Taras Bodnar | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Timo Hirscher | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-30 | 09:00 - 14:00 | Prissättning inom sakförsäkring | Filip Lindskog | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsjuridik för aktuarier I | Sal 14 | Jessica Östberg | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-31 | 09:15 - 12:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 22 | Taras Bodnar | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Timo Hirscher | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-01 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Övning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Filip Lindskog | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
v 6, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-04 | 13:15 - 16:00 | Försäkringsjuridik för aktuarier I | Sal 14 | Jessica Östberg | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-05 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Övning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Filip Lindskog | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 42 | Hampus Engsner | Handledning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 42 | Hampus Engsner | Laboration | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Timo Hirscher | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-06 | 08:00 - 12:00 | Sal 32 | Jan Olov Persson | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsjuridik för aktuarier I | Sal 14 | Alexander Unnersjö | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-07 | 13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Timo Hirscher | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-08 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Statistisk databehandling | Sal 36 | Erik Thorsén | Digital tentamen , Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Filip Lindskog | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
v 7, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-11 | 13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-12 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Övning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Filip Lindskog | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 42 | Hampus Engsner | Handledning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 22 | Taras Bodnar | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Timo Hirscher | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-14 | 09:15 - 12:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 32 | Taras Bodnar | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Timo Hirscher | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-15 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Filip Lindskog | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
v 8, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-18 | 13:15 - 16:00 | Försäkringsjuridik för aktuarier I | Sal 14 | Alexander Unnersjö | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-19 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Övning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 10:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Filip Lindskog | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 42 | Hampus Engsner | Handledning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 22 | Taras Bodnar | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Timo Hirscher | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-20 | 09:00 - 14:00 | Analys av kategoridata | Ola Gerton Henrik Hössjer | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsjuridik för aktuarier I | Sal 14 | Stina Bratt | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 32 | Taras Bodnar | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-21 | 09:15 - 12:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 22 | Taras Bodnar | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Timo Hirscher | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-22 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Laboration | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Filip Lindskog | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
v 9, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-25 | 13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-26 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Övning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 42 | Hampus Engsner | Handledning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 42 | Hampus Engsner | Laboration | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Timo Hirscher | Seminarium | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-27 | 09:00 - 14:00 | Statistisk analys | Tom Britton | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-28 | 13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||
Tentamen, Tenta
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
||||||||||||||||||||||
v 1, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-04 | 09:30 - 16:30 | E904 (Södra huset) | Tomas Brännmark | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-05 | 14:00 - 22:00 | F355 | Tentamen | Resurssal | ||||||||||||||||||||||||
v 2, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-07 | 09:00 - 13:00 | Miljövetenskap I | U36 | 4-Störda naturliga system | Tentamen | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Kulturgeografi I, Urbangeografi och samhällsplanering | U26, U29, Y10 | Eva Andersson, Marianne Abramsson | UOS | Tentamen | Alla | Salstentamen | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Seminarierum 315 | Erika Porander | Tentamen | Enskild omtentamen för JKB331 - Hanja | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-08 | 09:00 - 14:00 | Matematik II för grundlärare årskurs F-3: Geometri, mätning och taluppfattning | Värtasalen (skrivsal) | Tentamen | Alla Grupper | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | E243 (Sälenrummet) | Miriam Huovinen | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:30 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Sara Yousef Azer | Tentamen | Snabbspåret | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Seminarierum 1 (Filmhuset), Seminarierum 2 (Filmhuset) | Mattias Johannesson | Tentamen | Uppsamlingstenta HT18 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Seminarierum 315 | Erika Porander | Tentamen | Enskild omtentamen JKB111 - Introduktionskurs | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E509 | Heidi Grönstrand | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Värtasalen (skrivsal) | Karin Åhman | Tentamen | Ordinarie Tentamen Statsrätt HT18 | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | Fåglars systematik, ekologi och beteende, orienteringskurs | E306 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Polska I, Ryska - kandidatkurs, Ryska för nybörjare, Ryska I, Ryska II, Ryska III, Ryska språkets utveckling, Tjeckiska I, Tjeckiska I A | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Formlära och ordbildning, Grammatik I, Grammatik och text II, Introduktion till tjeckiska språket, Ryska språkets utveckling, Språkhistoria, Textförståelse med grammatik | Tentamen | Tentor: Po1/Text m gram, RyNy/GT2, Ry1/Gram1, Ry2/Forml&Ordb, Ry3-4/Språkhist, AN:Ryska språkets utv, Tj1/Intro | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-09 | 08:00 - 15:30 | Seminarierum 306 | Anders Hagberg | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik I | Alan Sola | Matematisk analys, problemlösning | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 17:15 | 3:232 D | Ali Farshin | Tentamen | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Psykologi II | U34 | Socialpsykologi | Tentamen | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Seminarierum 315 | Erika Porander | Tentamen | Enskild omtentamen JKB111 - MSK2 samt JKB331 - MSK6 | |||||||||||||||||||||||||
13:30 - 18:30 | E509 | Heidi Grönstrand | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Grekiska I, 1 | B487 | Denis Michael Searby | Introduktionskurs 2 | Tentamen | Medtag ID. | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-10 | 09:00 - 14:00 | Analys av kategoridata | Ola Gerton Henrik Hössjer | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik II - Analys, del B | Pavel Kurasov | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Antikens kultur och samhällsliv I | 435 | Romersk kejsartid och senantiken | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | Biokemi I | KÖL-K433, KÖL-K438, KÖL-K441, KÖL-K447 | Tentamen | A-grupper, B-grupper | Dugga | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | E509 | Heidi Grönstrand | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Matematik och lärande för grundlärare årskurs 4-6 II: Geometri | Laduvikssalen (skrivsal) | Anna Ålund | Tentamen | Alla grupper UM4041 | Del 1 | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-11 | 08:00 - 12:00 | A5137 | Annica Cerutti | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | E328 | Tentamen | Resurstentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik III - Kombinatorik | Gabriele Balletti, Jörgen Backelin | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Statistisk analys | Tom Britton | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Data1 | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Seminarierum 315 | Erika Porander | Tentamen | Enskild omtentamen för JKB910 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Svenska II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan | D416 | Svenskämnets didaktik | Tentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-12 | 10:00 - 15:00 | Grundkurs i historia – Historia I, del 1 | Värtasalen (skrivsal) | Världens och Sveriges historia: tidigmodern tid | Tentamen | Hi I kväll alla | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Polska I, Polska I A, Polska II B, Ryska I, Ryska II, Ryska III, Tjeckiska I, Tjeckiska I A, Ukraina igår och idag | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Ryssland - historia, samhälle, kultur, Syntax, Textanalys, Textanalys: Sakprosa, Ukraina igår och idag, Uttal och fonetik | Tentamen | Omtentor: Po1/Fonetik:teori, Po2B/Text:sakprosa, Ry1/Ryssland…, Ry2/Textanalys, Ry3/Syntax, Tj1/Fonetik:teori, UIOI | ||||||||||||||||||||||||
v 3, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-14 | 09:00 - 14:00 | Fysisk oceanografi | C609 Rossbysalen | Tentamen | Room C609 Rossbysalen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik II - Algebra och kombinatorik | Dan Petersen | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Stokastiska processer III | Abhishek Pal Majumder | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | SVA I: Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv, Svenska som andraspråk för lärare åk 7-9, 45 hp (1–45 hp). Ingår i Lärarlyftet II. | Hörsal 10 | Goran Maljan, Ylva Falk | Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Tentamen | Alla grupper | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:30 | D220 | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Grundläggande statistik för ekonomer | Laduvikssalen (skrivsal) | Statistik för ekonomer, tentamen | Tentamen | Alla | Mandatory registration for exams | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Grundläggande statistik för ekonomer | Värtasalen (skrivsal) | Statistik för ekonomer, tentamen | Tentamen | Alla | Mandatory registration for exams | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | B522A | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | KÖL-K438 | Astrid Agneta Norén | Tentamen | Omdugga | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Formella metoder för filosofi och vetenskapligt tänkande, Medvetandefilosofi, Praktisk filosofi I - filosofi, ekonomi och politik, Teoretisk filosofi I, Teoretisk filosofi II | Aula, Sveaplan | Den teoretiska filosofins historia 1, Ekonomins och samhällsvetenskapens filosofi, Formella metoder - grunder, Inledning till kunskapsteori, vetenskapsteori och semantik, Medvetandefilosofi | Omtentamen, Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 23:00 | E347 (datorsal) | Linnea Hjelmtorp Andersson | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
15:45 - 21:15 | 15:109 | Ali Farshin | Tentamen | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | Musikvetenskap - Musikteori, Musikvetenskap - Musikteori: harmoni och satslära | Auditoriet | Musikteori: harmoni och satslära, Musikteori: Harmoni och satslära | Tentamen | Alla | Salstenta | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | Praktisk filosofi I | Aula, Sveaplan | Normativ etik | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-15 | 08:00 - 12:00 | Statistik 1 (T1) | Tentamen | Laduvikssalen (Biblioteket, Södra huset, hus D) Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 18:00 | Resursrum 233 | Tentamen | Cornelia Clarén, synskadad student | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Fysikalisk kemi | KÖL-K441, KÖL-K447 | Andrew Pell | Tentamen | Omtentamen del 1 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Makroekonomi med livscykelmodeller | Hörsal 5 | Paul Klein | Tentamen | Exam: Macroeconomics with overlapping genererations | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D416 | Omtentamen, Tentamen, Uppsamlingstentamen | Uppsamlingstentamen, , alla kurser i Religionshistoria. Obligatorisk anmälan på mitt.su.se | ||||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:15 | 15:109 | Ali Farshin | Tentamen | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Akademisk svenska för andraspråkstalare | E289, Språkstudion, Studio 2, E299, Språkstudion, Studio 1 | Anna Karlsson, Annette Lindberg | Det skrivna språket i akademiska sammanhang | Tentamen | Alla grupper | Omtentamen den 12/2-19 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Arbetsmarknadskunskap med management I | Värtasalen (skrivsal) | Arbetsmarknadsekonomi 2: Ekonomisk politik och arbetslöshet | Tentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Kultur och politik i slaviska länder I, Polska I, Polska I A, Ryska för nybörjare B, Ryska I, Ryska II, Ryska III, Ryssland igår och idag | D416 | Grammatik och text II, Introduktion till polska språket, Litteraturhistoria, Ryssland igår och idag, Sakprosa och sköntext, intensivt, Textanalys och översättning I | Tentamen | Omtentor: Po1/Intro, RyNB/GT2, Ry1/Text&Övers, Ry2/Litthist, Ry3/Sakpr&Sköntext, KPSL/RIOI | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-16 | 08:30 - 17:15 | Matematik och lärande för grundlärare årskurs 4-6 II: Geometri | E248-250 | Anna Ålund, Anna-Karin Nordin, Elisabeth Nygren, Elisabeth Rystedt | Tentamen | Alla grupper UM4041 | Mikroundervisning, Omtentander måste anmäla sig till kursansvariga senast fredag 11/1-19. GÄLLER ENDAST FÖR OMTENTANDER! | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ekonometriska metoder | Kristofer Lindensjö | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Fjärranalys i atmosfär och hav | C609 Rossbysalen | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Immunologi | P224 | Tentamen | Final exam | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Logik II | Erik Palmgren | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik II - Linjär algebra | Boris Shapiro | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Medie- och kommunikationsvetenskap I | Datorsalen, JMK-salen, Sal1-3 | Jörgen Behrendtz | Internet och digitala medier | Tentamen | Alla | Salstenta | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Latin I, 1 | Nybörjarkurs 1-2 | Tentamen | PrimaLatina | D416 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Latin I, 1 | Maria Plaza | Nybörjarkurs 2 | Tentamen | D416 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Psykologi II | U31 (David Magnusson-salen) | Perception och neuropsykologi | Tentamen | U31 (David Magnusson-salen) Salstentamen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Inferensteori, Regressionsanalys och undersökningsmetodik | Ugglevikssalen (skrivsal) | Statistisk inferens, Undersökningsmetodik | Omtentamen, Tentamen | Alla | Obligatorisk anmälan till tentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Resursrum 231 | Tentamen | Tova Lindeberg, synskadad student | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:45 | E289, Språkstudion, Studio 2 | Ezra Alexander, Helena Engler, Pouya Peighami | Tentamen | ENGL46-LITT and ENGLF3-GRVO (ordinary exams 13-17) | |||||||||||||||||||||||||
13:30 - 21:00 | Psykologi I | U21 | Tentamen | Resursrum | |||||||||||||||||||||||||
13:30 - 21:00 | Resursrum B202, U15 | Lena Holmlund | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Psykologi I, Statistik 1 | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Statistik I, Utvecklingspsykologi | Tentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Psykologi I | Ugglevikssalen (skrivsal) | Utvecklingspsykologi | Tentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | U29 | Otto Hermelin | Tentamen | Mineral och bergarter, Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-17 | 08:00 - 12:00 | Genusvetenskap I | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Kulturstudier | Tentamen | Salstentamen, obligatorisk anmälan på mitt.su.se | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 14:00 | Resursrum 231 | Tentamen | tentamen för Michel Wakim, miwa2135. Syn | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Aerosolkemi | Y10 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Biokemi I | KÖL-K433, KÖL-K438-439, KÖL-K441, KÖL-K447 | Tentamen | A-grupper, B-grupper | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | Miljöskyddsteknik | U26 | Tentamen | Exam | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Psykologi II, Psykologi II, med inriktning mot personal, arbete och organisation | U31 (David Magnusson-salen) | Organisationspsykologi | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | KÖL-K233, KÖL-K239 | Tentamen | Rum för resurs. Tenta biokemi. | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Ekonometri, Statistisk vetenskapsteori | Ugglevikssalen (skrivsal) | Statistisk vetenskapsteori, Tidsserieanalys, tentamen | Tentamen | Alla | Obligatorisk anmälan till tentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Fackspråk och EU-terminologi | D365 | Gerd Mattsson | Fackspråk och EU-terminologi | Tentamen | Master konferenstolkning-termin 1 | Ta med giltig identitetsbevis med bild! | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Organisation II | Hörsal 4 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Organisation II | Hörsal 5 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Organisation II | Hörsal 8 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Svenska som andraspråk för lärare i svenska för invandrare (sfi), (1-30 hp) - ingår i Lärarlyf, Svenska som andraspråk för lärare i svenska för invandrare (sfi), 30 hp (1-30 hp) - ingår i Lä | D416 | Goran Maljan | Svensk grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Datorsalen | Clara Fagerlind | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 13:00 | JMK-salen, Sal1 | Mattias Johannesson | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
12:45 - 18:15 | 3:232 D | Ali Farshin | Tentamen | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Modevetenskap I | JMK-salen, Sal1-2 | Klas Nyberg | Den globala modeindustrins uppkomst och omvandling | Tentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Organisation II | Hörsal 4 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Organisation II | Hörsal 8 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Organisation II | Laduvikssalen (skrivsal) | Tentamen | Org-II tenta + FMGT Brunnsvik + Laduvik + D416, 4 timmar (400 stud). | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Reklam & PR: fortsättningskurs i management | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Tentamen | Org-II tenta + FMGT Brunnsvik + Laduvik + D416, 4 timmar (400 stud). | |||||||||||||||||||||||||
Omtentamen, Omtent
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Omtentamen, Omt
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
||||||||||||||||||||||
v 1, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-02 | 23:45 - 00:00 | Introduktion till pedagogiska forskningsmetoder | Omtentamen | * Third Examination Written Opposition Deadline: Wednesday January 2nd by 23.59. Submit to the "Assignment" folder on Mondo | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-03 | 09:00 - 15:00 | Matematik och lärande för årskurs F-6: kurs inom ULV-projektet | E248, E250 | Omtentamen | Alla grupper UM36UU | Skriftlig omprov Moment 1 | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-04 | 10:00 - 15:00 | Svenska för grundlärare i förskoleklass – grundskolan årskurs 1-3, I, Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, I, Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, II, Svenska I för grundlärare i grundskolans årskurs 4-6, profil teckenspråkig tvåspråkig undervis | Ugglevikssalen (skrivsal) | Läs- och skrivundervisning i teori och praktik, Läs- och skrivutveckling ur ett didaktiskt perspektiv, Språk- och kunskapsutveckling ur didaktiskt perspektiv | Omtentamen | Alla grupper | OBS: Skrivtid för US216G och US103G: 10.00-14.00 OBS: Kom ihåg giltig legitimation! Oanmäld student kommer inte få skriva. | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Global utveckling III | D499 | Metod och forskningsdesign | Omtentamen | GU5001 Alla | Moment 2: omtenta | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-05 | 10:00 - 14:00 | Svenska I inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasiet | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Stefan Norrthon | Sociolingvistik och samtalsanalys | Digital omtentamen, Omtentamen | Alla grupper | |||||||||||||||||||||
v 2, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-07 | 09:00 - 13:00 | Fransk grammatik och ordkunskap, Franska I, Franska I för internationella studenter, Franska I i Frankrike, Franska I, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Ugglevikssalen (skrivsal) | Malin Roitman | Grammatik och ordförråd | Omtentamen | Franska I IS1, FRI, dag Grupp1-2, FRI, dag, LP Grupp1-2, FrI-IS2 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Franska II, Franska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Christophe Premat | Frankofoni: språk, kultur och litteratur, Frankofoni, kultur | Omtentamen | Franska II dag, Franska II LP | Ugglevikssalen. | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Koreanska III | Sal Asienbiblioteket | Sonja Häussler | Hanja | Omtentamen | Glöm ej giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E237 (Södra huset) | Sophia Gasson | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Strategic Management | 15:111 | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 2, Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 4-5 | Hörsal 4 | Carolina Donoso Villela, Caroline Ahlmén, Charlotte Vestlund, Christian Brändh, Erkan Ellek, Helena Nilser, Irina Reschetiuk, Jaana Kolu, Lili Sara Schmidt, Lina Holmqvist, Linnea Rutström, Theres Beswick, Yolanda Orhamn, Zhiyin Zhang | Kurs 2, Kurs 4-5 | Omtentamen | Alla grupper, Kurs 4 alla grupper, Kurs 5 alla grupper | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-08 | 08:00 - 12:00 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier I, Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier III | Aulan | Astrid Ottosson al Bitar, Tania Al Saadi | Modern standardarabiska II, Textläsning II | Omtentamen | Glöm inte giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ekonomisk historia I | D416 | Tankar om ekonomin, EH I-3 Tankar om ekonomi | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Japanska III, Japanska V | Sal Asienbiblioteket | Mitsuyo Kuwano Lidén, Stina Jelbring | Grammatik III, Intensiv textläsning | Omtentamen | Glöm ej giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal) | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Koreanska I, Koreanska V | Aulan | Eunah Kim, Sonja Häussler | Introduktion till studiet av Koreas språk och kultur, Skrivfärdighet | Omtentamen | Alla | Glöm ej giltig legitimation! | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Svenska som andraspråk II inom Ämneslärarprogrammet, för arbete i gymnasieskolan och vuxenutbild, Svenska som andraspråk II inom Ämneslärarprogrammet, för arbete i åk 7-9, gymnasieskolan och vu, Svenska som andraspråk II inom Ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9 | E306 | Analys och bedömning av andraspråksutveckling | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Praktisk filosofi I, Praktisk filosofi I - filosofi, ekonomi och politik, Praktisk filosofi II, Teoretisk filosofi I | Ugglevikssalen (skrivsal) | Inledning till logik, Metaetik, Metafysik, Samhällsvetenskapens filosofi | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Finska för modersmålslärare II A, Finska II A | Finsk litteraturhistoria | Omtentamen | Omtentamen i E487. | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Finska för modersmålslärare I, Finska för modersmålslärare I A, Finska I, Finska I A | Språkkunskap 1 | Omtentamen | Omtentamen i E487. | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Finska som främmande språk I | E487 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet 2 | Omtentamen | Salskrivning. | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Finska som främmande språk I A | Språkkunskap 1 | Omtentamen | Omtentamen i E487. | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Finska som främmande språk II A | Språkkunskap 2 | Omtentamen | Omtentamen i E487. | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Franska, förberedande kurs I | D499 | Fransk grammatik och ordkunskap 1-2 | Omtentamen | FrFRBkvgr1, FrFrbkvgr2 | Omtenta prov 1-2. Medtag legitimation. | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Franska, förberedande kurs, Franska, förberedande kurs II | Anders Bengtsson | Fransk basgrammatik och ordkunskap 2, Fransk grammatik och ordkunskap 1-3 | Omtentamen | Fra förberedande II Kväll Grupp 1, FrFRBdaggr1-2 | D499. Medtag ID. Omtentamen prov 3. | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | Muntlig presentationsteknik för naturvetare | E314 | Linda Laikre, Fredrik Redelius | Omtentamen | Retake of oral examination | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-09 | 08:00 - 12:00 | Japanska I, Japanska III, Japanska V | Aulan | Andreas Bengtsson, Jorunn Nilsson | Extensiv textläsning, Grammatik I, Kanji I B, Kanji III B | Omtentamen | Glöm ej giltig legitimation! | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Engelska I | D499 | Alan Mc Million, Mikko Höglund, Peter Sundkvist | Lingvistik 1 | Omtentamen | Engelska I All groups | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Franska II, Franska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Francoise Sullet Nylander | Grammatik | Omtentamen | Franska II dag, Franska II LP | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal) | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Koreanska I, Koreanska III, Koreanska V | Aulan | Eunah Kim, Gabriel Jonsson | Läsfärdighet 4, Modern standardkoreanska 2, Modern standardkoreanska 6 | Omtentamen | Alla | Glöm ej giltig legitimation! | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:30 | Finska som främmande språk I A | E289, Språkstudion, Studio 2 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet 1 | Omtentamen | Omtentamen. Individuellt muntligt prov. | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Franska I, Franska I för internationella studenter, Franska I i Frankrike, Franska I, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | E299, Språkstudion, Studio 1 | Uttal | Omtentamen | Franska I IS1, FRI, dag Grupp1-2, FRI, dag, LP Grupp1-2, FrI-IS2 | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal) | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Franska, muntlig språkfärdighet | Uttal | Omtentamen | E299, Språkstudion, Studio 1 | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-10 | 09:00 - 14:00 | Linjär analys | Salvador Rodriguez Lopez | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Psykologi I | Värtasalen (skrivsal) | Kognition | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Psykoterapeutiska teorier och metoder i PDT | Psykoterapeutiska teorier och metoder i PDT T3 | Omtentamen | Värtasalen (Skrivsal) Biblioteket Södra huset, hus D: Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Svenska som andraspråk I inom ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9, gymnasieskolan oc | D416 | Ana Rodriguez Gonzalez | Svenskans uttal i tvärspråkligt perspektiv | Omtentamen | Alla grupper | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Japanska III, Japanska V | Sal B | Akiko Shirabe | Praktisk språkfärdighet III, Praktisk språkfärdighet V | Omtentamen | JKA331 kl. 10-14 JKA553 kl. 10-12 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | Japanska III | D220 | Axel Thiel | Praktisk språkfärdighet III | Omtentamen | Extratid | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Nord- och Sydkoreas relationer | Sal Asienbiblioteket | Gabriel Jonsson | Omtentamen | Glöm ej giltig legitimation! | ||||||||||||||||||||||||
12:30 - 17:30 | A5137 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Ekonomisk historia I | F320 | Perspektiv på världsekonomins utveckling, del 1-2, EH I-1 Perspektiv, EH I-2 Perspektiv på världeskonomins utveckling, del 2 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Engelska II, Engelska II inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan | D499 | Alan Mc Million | Engelsk grammatik | Omtentamen | Engelska II All groups | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Global utveckling III | B419 | Metod och forskningsdesign | Omtentamen | Moment 1: omtenta | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Lingvistik I, Världens språk | Hörsal 9 | Mikael Parkvall | Världens språk | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Spanska I, Spanska I för internationella studenter, Spanska I i Spanien, Spanska I, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Maria Bernal Linnersand | Grammatik | Omtentamen | Grupp 1-2 | Brunnsvikssalen, hus A plan 5 | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Ekonomisk historia I | F320 | Perspektiv på världsekonomins utveckling, del 1-2, EH I-1 Perspektiv, EH I-2 Perspektiv på världeskonomins utveckling, del 2 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Franska, förberedande kurs | B554 | Anders Bengtsson | Omtentamen | FrFRBdaggr1-2 | Skrivuppgift 5 | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Finska för modersmålslärare II A, Finska II A | Språkkunskap 2 | Omtentamen | Omtentamen i E487. | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Finska för modersmålslärare I, Finska I | Textgenrer, Textgenrer och skriftlig kommunikation | Omtentamen | Omtentamen i E487. | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Finska som främmande språk I | E487 | Textförståelse med grammatik 1 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Finska som främmande språk I A | Muntlig och skriftlig språkfärdighet 1 | Omtentamen | Omtentamen i E487. Salskrivning, Omtentamen i E487. Salskrivning. | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Finska som främmande språk II A | Finsk litteraturhistoria och skönlitteratur | Omtentamen | Omtentamen i E487. | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Franska, förberedande kurs II | D271 | Anders Bengtsson | Omtentamen | Fra förberedande II Kväll Grupp 1 | Skrivuppgift 5 | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Rättspsykologi I | U31 (David Magnusson-salen) | Tillämpade rättspsykologiska frågeställningar | Omtentamen | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-11 | 09:00 - 13:00 | Neurovetenskap, kognition och lärande, 4: Inlärningspsykologi | U31 (David Magnusson-salen) | Inlärningspsykologi | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Japanska III | Sal B | Stina Jelbring | Textläsning I | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Koreansk regionalkultur | Sal Asienbiblioteket | Sonja Häussler | Omtentamen | Glöm ej giltig legitimation! | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Urban Östberg | Ordförråd och ordbildning | Omtentamen | Alla grupper | |||||||||||||||||||||||
14:45 - 15:00 | Musikhistoria 2: från klassicism till romantik, Musikvetenskap I | Musikhistoria 2: från klassicism till romantik | Inlämning, Omtentamen | Inlämning omtenta musikhistorisk fallstudie | |||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | Specialpedagogik - ungdomar och vuxna | Hemtentamen, Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-12 | 09:00 - 13:00 | Nederländska I, Nederländska I B | Ugglevikssalen (skrivsal) | Realia | Omtentamen | Tentamen i nederländska kl. 9-12. | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Nederländska II | Nederländskspråkig litteratur och litteraturhistoria | Omtentamen | Ugglevikssalen | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 | E210, E306, E314 | Omtentamen | Uppsamlingstentor | ||||||||||||||||||||||||||
v 3, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-14 | 09:00 - 12:00 | Högre kognitiva funktioner | U31 (David Magnusson-salen) | Högre kognitiva funktioner | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Psykoterapeutiska teorier och metoder i KBT | Omtentamen | U31 (David Magnussons-salen): Omtentamen: Klinisk problemanalys | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Psykoterapi - Teori och tillämpning | Psykoterapeutisk fördjupning, KBT T9 | Omtentamen | Lokal: U31 (David Magnusson-salen) Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Sannolikhetsteori II | Chun-Biu Li | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Specialpedagogik - yrkeslärarexamen, Specialpedagogik för yrkeslärare inom VAL -projektet | 127 | Marie Ohlin Lohmann | Omtentamen, Redovisning | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | D416 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier I | Seminarierum 218 | Astrid Ottosson al Bitar | Språkfärdighet I | Omtentamen | Muntlig omtentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Italienska III | Cecilia Schwartz | Litteraturvetenskaplig teori och metod | Omtentamen | Ugglevikssalen, hud E plan 5 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Japanska I | Sal B | Eriko Seto Norrgård | Praktisk språkfärdighet I | Omtentamen | Komplettering av presentationer | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Löner, lönebildning och lönestruktur | E319 | Löner, lönebildning och lönestruktur | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Portugisiska II | Juanito Ornelas de Avelar | Språkstruktur och introduktion till språkvetenskap | Omtentamen | Ugglevikssalen hus E plan 5 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Portugisiska III | Juanito Ornelas de Avelar | Mediering | Omtentamen | Ugglevikssalen, hus E plan 5 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Portugisiska I | Juanito Ornelas de Avelar | Text och språkstruktur II | Omtentamen | PO130A-1, PO130A-2 | Uggleivkssalen hus E plan 5 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Ekonometri, Regressionsanalys och undersökningsmetodik | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Regressions- och tidsserieanalys, Regressionsanalys, tentamen | Omtentamen | Alla | Obligatorisk anmälan till tentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Spanska II, Spanska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Maria Bernal Linnersand | Textstruktur och grammatik | Omtentamen | Ugglevikssalen, hus E plan 6 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Spanska - skriftlig uttrycksfärdighet och mediering, Spanska III, Spanska III inom ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, spanska som för, Spanska III, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Aymé Pino Rodriguez | Mediering | Omtentamen | Ugglevikssalen, hus E plan 5 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal) | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 | Lingvistik I, Språkets evolution, utveckling och variation | Hörsal 8 | Henrik Bergqvist | Språkets evolution, utveckling och variation | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier I | Seminarierum 218 | Språkfärdighet I | Omtentamen | Muntlig omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Beteendevetenskaplig kurs: Personal, arbete, organisation | U31 (David Magnusson-salen) | Kognition | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Ekonomisk historia I | D499 | Tankar om ekonomin, EH I-3 Tankar om ekonomi | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Formella metoder för filosofi och vetenskapligt tänkande, Medvetandefilosofi, Praktisk filosofi I - filosofi, ekonomi och politik, Teoretisk filosofi I, Teoretisk filosofi II | Aula, Sveaplan | Den teoretiska filosofins historia 1, Ekonomins och samhällsvetenskapens filosofi, Formella metoder - grunder, Inledning till kunskapsteori, vetenskapsteori och semantik, Medvetandefilosofi | Omtentamen, Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Komparativ politik, Politik och förvaltning I, Samhällskunskap I inom ämneslärarprogrammet, Statsvetenskap I, Statsvetenskap på engelska I | Ugglevikssalen (skrivsal) | Merrick Tabor | Comparative Politics, Komparativ politik | Omtentamen | SVE001 Alla, SVS001 Alla | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Spanska, Förberedande kurs I | D231 | Tamara Strugo | Muntlig kommunikation I | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
18:30 - 20:45 | Hundens evolution, genetik och beteende, orienteringskurs | P216 | Mari Edman | Omtentamen | Omskrivning (anmäl senast 11:e januari) | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-15 | 08:00 - 12:15 | Behörighetsgivande kurs i svenska | Hörsal 8 | Anna Natasa Pousette, Helen Ericson | Skriftlig färdighet och läsförståelse I, Skriftlig färdighet och läsförståelse II | Omtentamen | Alla grupper | |||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Psykologi II, Psykologi II, med inriktning mot personal, arbete och organisation | Laduvikssalen (skrivsal) | Arbetspsykologi, Rättspsykologi | Omtentamen | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Psykoterapi och psykologisk behandling, 2: Teori, tillämpning och klinik | Teori och tillämpning, KBT T7 | Omtentamen | Laduvikssalen (Biblioteket, Södra huset, hus D) Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D416 | Omtentamen, Tentamen, Uppsamlingstentamen | Uppsamlingstentamen, , alla kurser i Religionshistoria. Obligatorisk anmälan på mitt.su.se | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:30 | D499 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Spanska I, Spanska I för internationella studenter, Spanska I i Spanien, Spanska I, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Luz Paula Parra Rosales | Spanskamerikas historia och geografi | Omtentamen | Grupp 1-2 | D499 hus D plan 4 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Spanska II, Spanska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Maria Bernal Linnersand | Introduktion i språkvetenskap | Omtentamen | D499 hus D plan 4 | ||||||||||||||||||||||||
Numerisk analys och datalogi (Nada), 412
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar |