Matematiska institutionen, 403
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Byggnad |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 38, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-09-17 | 09:15 - 12:00 | Bayesianska metoder | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Maria Deijfen | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Gunnar Andersson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:30 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-09-18 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Räkneövning | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Maria Deijfen | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Bayesianska metoder | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:30 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-09-19 | 08:30 - 12:15 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Typteori | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Guillaume Brunerie | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-09-20 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Räkneövning | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 42 | Kräftriket hus 5 | Gunnar Andersson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Maria Deijfen | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Bayesianska metoder | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:30 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Ilya Smirnov | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Partiella differentialekvationer | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
v 39, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-09-23 | 08:30 - 10:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Ilya Smirnov | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:30 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-09-24 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Räkneövning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Maria Deijfen | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:30 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-09-27 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Maria Deijfen | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Gunnar Andersson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Laboration | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:30 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Ilya Smirnov | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
v 40, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-09-30 | 08:30 - 10:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Ilya Smirnov | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-10-01 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Räkneövning | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Bayesianska metoder | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Michael Karsten Höhle | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Maria Deijfen | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Gunnar Andersson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-10-02 | 09:00 - 14:00 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys | Peter LeFanu Lumsdaine | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik III - Analysens grunder | Salvador Rodriguez Lopez | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Bayesianska metoder | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Michael Karsten Höhle | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-10-03 | 09:15 - 12:00 | Bayesianska metoder | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Michael Karsten Höhle | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Partiella differentialekvationer | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Typteori | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Guillaume Brunerie | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-10-04 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Maria Deijfen | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Gunnar Andersson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Tobias Rydén | Möte | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Laboration | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Bayesianska metoder | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Michael Karsten Höhle | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Ilya Smirnov | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
v 41, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-10-07 | 08:30 - 10:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Ilya Smirnov | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-10-08 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Räkneövning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Maria Deijfen | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 42 | Kräftriket hus 5 | Gunnar Andersson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-10-10 | 09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Logik II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Partiella differentialekvationer | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Typteori | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Guillaume Brunerie | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-10-11 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Maria Deijfen | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Gunnar Andersson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Tobias Rydén | Möte | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Ilya Smirnov | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
v 42, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-10-14 | 08:30 - 10:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Ilya Smirnov | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | |||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-10-15 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Räkneövning | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Bayesianska metoder | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Michael Karsten Höhle | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Maria Deijfen | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Livförsäkringsmatematik I | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Gunnar Andersson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Avancerad reell analys I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Reduktiva algebraiska grupper | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-10-16 | 09:15 - 12:00 | Bayesianska metoder | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Michael Karsten Höhle | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-10-17 | 09:15 - 11:00 | Logik II | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Erik Palmgren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
Matematik, 40303
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Byggnad |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
|||||||||||||||||||||
v 4, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-21 | 12:00 - 13:00 | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Övrigt | |||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik för naturvetenskaper II | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Martin Carl Åke Tamm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Boris Shapiro | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Avancerad reell analys II | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Dan Petersen | Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik för naturvetenskaper II | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:00 | Avancerad reell analys II | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Lektion | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 22:30 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Anders Hagberg | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-22 | 08:30 - 10:15 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Rikard Bögvad | Algebra, problemlösning | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Matematik III - Analysens grunder | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Sven Raum | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Anders Hagberg | Övrigt | Hantverkare | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Algebra, problemlösning | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Matematik III - Analysens grunder | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal 16 | Kräftriket hus 5 | Pavel Kurasov | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Krypteringsmatematik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Jonas Bergström | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Benjamin Ward | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
13:30 - 14:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Neshat Lindberg | Möte | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 22:00 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Anders Hagberg | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-23 | 09:00 - 18:00 | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Jennifer Chamberlain | Övrigt | Dataintro | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | Sal 37 | Kräftriket hus 5 | Dataintro Jennifer Chamberlain | ||||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Matematik, självständigt arbete, Matematisk statistik, självständigt arbete | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Torbjörn Tambour | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:30 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Wushi Goldring | Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Mitja Nedic | Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Dan Petersen | Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Joanna Tyrcha | Möte | Personalmöte | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Alexander Berglund | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
15:30 - 16:30 | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Jörgen Backelin | Övrigt | Skrivningsåterlämning | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 22:00 | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Theresa Stocks | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-24 | 08:30 - 10:15 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Rikard Bögvad | Algebra, problemlösning | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
08:30 - 10:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:15 | Matematisk modellering I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Yishao Zhou | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Matematik III - Logik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:30 | Sal 32, Sal 42 | Kräftriket hus 5 | Samuel Lundqvist | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Wushi Goldring | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Algebra, problemlösning | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 11:30 | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | ||||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Matematik III - Logik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
11:30 - 12:15 | Matematisk modellering I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Yishao Zhou | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik för naturvetenskaper II | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Martin Carl Åke Tamm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Salvador Rodriguez Lopez | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Galoisteori | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Wushi Goldring | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik för naturvetenskaper II | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:30 | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Sara Woldegiorgis | Övrigt | Matte-Cirkeln | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:30 | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Jonathan Rohleder | Övrigt | Återlämning av tentor | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-25 | 08:30 - 10:15 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Johan Alm | Matematisk analys, problemlösning | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
08:30 - 16:00 | Sal 37 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | Lärarlyftet Sara W | |||||||||||||||||||||||||
08:45 - 17:30 | Sara Woldegiorgis | Övrigt | UMU206 Lärarlyftet datalab | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Sal 16 | Kräftriket hus 5 | Övrigt | Lärarlyftet Sara Woldegiorgis | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Övrigt | Lärarlyftet Sara Woldegiorgis | |||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Matematik III - Analysens grunder | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Sven Raum | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Mitja Nedic | Disputation | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Matematisk analys, problemlösning | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Matematik III - Analysens grunder | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Krypteringsmatematik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Jonas Bergström | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Boris Shapiro | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 16:30 | Tillämpad programmering för livsvetenskaperna 2 | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Lars Arvestad | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Tom Britton | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:45 - 15:30 | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 23:00 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Anders Hagberg | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 23:00 | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Övrigt | MSR Aktivitet May Sundström | |||||||||||||||||||||||||
v 5, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-28 | 08:30 - 10:15 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Rikard Bögvad | Algebra, problemlösning | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
08:30 - 10:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 11:15 | Matematisk modellering I | Sal 34 | Kräftriket hus 5 | Yishao Zhou | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Matematik III - Logik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Peter LeFanu Lumsdaine | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Topologi | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Sofia Tirabassi | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Algebra, problemlösning | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Matematik II - Analys, del A | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 11:30 | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Annemarie Luger | ||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | Sal 32, Sal 42 | Kräftriket hus 5 | Samuel Lundqvist | ||||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:15 | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Anna Giulia Montaruli | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Matematik III - Logik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Topologi | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik för naturvetenskaper II | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Martin Carl Åke Tamm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Boris Shapiro | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:00 | Avancerad reell analys II | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Salvador Rodriguez Lopez | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 15:45 | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Anna Giulia Montaruli | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik för naturvetenskaper II | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematiska metoder för ekonomer | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Räkneövning | |||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:00 | Avancerad reell analys II | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Lektion | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 21:00 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Anders Hagberg | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-29 | 08:30 - 10:15 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Johan Alm | Matematisk analys, problemlösning | Föreläsning | |||||||||||||||||||||
09:15 - 11:00 | Matematik III - Analysens grunder | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Sven Raum | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
09:45 - 12:15 | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Anna Giulia Montaruli | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Matematik I | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Matematisk analys, problemlösning | Handledning, Övning | ||||||||||||||||||||||||
11:15 - 12:00 | Matematik III - Analysens grunder | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | Krypteringsmatematik | Sal 35 | Kräftriket hus 5 | Jonas Bergström | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:45 - 14:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Alan Sola | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 16 | Kräftriket hus 5 | Semi matematik 1 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 31 | Kräftriket hus 5 | Semi matematik 1 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Anna Giulia Montaruli | Övrigt | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Semi matematik 1 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | Sal 37 | Kräftriket hus 5 | Semi matematik 1 | ||||||||||||||||||||||||||
14:45 - 16:30 | Matematik II - Linjär algebra | Sal 15 | Kräftriket hus 5 | Handledning, Övning | |||||||||||||||||||||||||
Matematisk statistik och försäkringsmatematik, 40301
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Byggnad |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
|||||||||||||||||||||
v 9, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-28 | 15:00 - 16:45 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Timo Hirscher | Seminarium | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-01 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 10, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-04 | 13:15 - 16:00 | Försäkringsjuridik för aktuarier I | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Stina Bratt | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-03-05 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Filip Lindskog | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Laboration | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Timo Hirscher | Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-06 | 13:15 - 16:00 | Försäkringsjuridik för aktuarier I | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Stina Bratt | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-07 | 13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Timo Hirscher | Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-08 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Filip Lindskog | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 11, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-11 | 13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-03-12 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Filip Lindskog | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Sebastian Rosengren | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Timo Hirscher | Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-13 | 09:15 - 12:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 15:00 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Tom Britton | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-14 | 09:00 - 15:00 | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Sven Raum | Tentamen | Muntlig tentamen | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Grundläggande finansmatematik | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistisk informationsteori | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li, Joanna Tyrcha | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:45 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Timo Hirscher | Seminarium | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-15 | 08:30 - 10:15 | Stokastiska processer och simulering I | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Övning | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Filip Lindskog | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 12, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-18 | 09:00 - 14:00 | Grundläggande finansmatematik | Taras Bodnar | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-03-19 | 15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Timo Hirscher | Seminarium | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-20 | 09:00 - 14:00 | Försäkringsjuridik för aktuarier I | Jessica Östberg | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Stokastiska processer och simulering I | Sebastian Rosengren | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-21 | 15:00 - 17:00 | Seminarierum 306 | Kräftriket hus 6 | Timo Hirscher | Seminarium | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-22 | 09:00 - 14:00 | Riskmodeller och reservsättning inom sakförsäkring | Filip Lindskog | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
v 13, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-25 | 09:15 - 12:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsredovisning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Kristofer Lindensjö | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-03-26 | 09:15 - 12:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-27 | 09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-28 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsredovisning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Kristofer Lindensjö | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 33 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-29 | 09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 14, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-04-01 | 09:15 - 12:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsredovisning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Kristofer Lindensjö | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-04-02 | 09:15 - 12:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsredovisning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Kristofer Lindensjö | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-04-03 | 09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:45 | Sannolikhetsteori II | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-04-04 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-04-05 | 09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 15, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-04-08 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsredovisning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-04-09 | 09:15 - 10:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Övning | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 42 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Övning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-04-10 | 09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsredovisning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-04-11 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-04-12 | 09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
v 16, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-04-15 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Stokastiska processer och simulering II | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Pieter Trapman | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Daniel Ahlberg | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsredovisning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Sannolikhetslära och statistik för lärare | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Jan Olov Persson | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-04-16 | 09:15 - 10:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Övning | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 42 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Övning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-04-17 | 09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Försäkringsredovisning | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Föreläsning | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-04-18 | 09:15 - 12:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
v 17, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-04-23 | 09:15 - 10:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Övning | ||||||||||||||||||||||
10:15 - 12:00 | Grundläggande försäkringsmatematik | Sal 42 | Kräftriket hus 5 | Mathias Millberg Lindholm | Övning | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-04-24 | 09:15 - 12:00 | Statistisk inlärning | Sal 22 | Kräftriket hus 5 | Chun-Biu Li | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:15 | Statistiska modeller | Sal 32 | Kräftriket hus 5 | Taras Bodnar | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-04-25 | 08:30 - 10:15 | Sannolikhetsteori II | Sal 14 | Kräftriket hus 5 | Måns Karlsson | Övning | ||||||||||||||||||||||
Tentamen, Tenta
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Byggnad |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
|||||||||||||||||||||
v 3, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-17 | 13:00 - 17:00 | Organisation II | Hörsal 5 | Södra huset B | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 19:00 | Organisering I | Wallenbergsalen | Kräftriket hus 3 | Tentamen | TENTA org-II | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:30 | JMK-salen, Sal1 | Garnisonen | Mattias Johannesson | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Kultur och politik i slaviska länder I, Polska I, Rysk litteraturhistoria, Ryska för nybörjare A | E306 | Södra huset E | Grammatik, Grammatik och text I, Rysk litteraturhistoria | Tentamen | Omtentor: Po1/Gram, RyNA/GT1, KPSL/RyLi | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | SVA I: Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Goran Maljan | Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Tentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | E319 | Södra huset E | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-18 | 08:00 - 12:00 | Fritidshemspedagogik I: Lära i och om fritidshem | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Barn, barndom, lek och lärande | Tentamen | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Ämnesdidaktik, läroplansteori, betyg och bedömning för grundlärare årskurs 4-6 | E289, Språkstudion, Studio 2 | Södra huset E | Fokus på språk | Tentamen | UM7104-Grupp 1 | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | Ämnesdidaktik, läroplansteori, betyg och bedömning för grundlärare årskurs 4-6 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Södra huset E | Fokus på språk | Tentamen | UM7104-Grupp 1 | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Digital behandling av maringeofysiska data | U12 | Geovetenskapens hus U | Tentamen | Written exam + report delivery | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Fysikalisk och oorganisk kemi | KÖL-K233, KÖL-K239 | Arrhenius KÖL | Tentamen | Tentamen oorganisk kemi | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Introduktion till biologisk statistik | E306, E314 | Arrhenius hus E | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Kemisk bindning | KÖL-K441, KÖL-K447 | Arrhenius KÖL | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Kemisk modellering | Tentamen | I sal K441 och K447 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Kommunikation & Språklig struktur | Hörsal 12 | Södra huset F | Henrik Liljegren | Tentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Matematik och lärande för grundlärare årskurs 4-6 II: Geometri | Tentamen | Alla grupper UM4041 | Valfri lokal. Del 2. Omtentander måste anmäla sig till kursansvariga senast fredag 11/1-19. GÄLLER ENDAST FÖR OMTENTANDER! | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Molnfysik på mikro- och makroskala | C609 Rossbysalen | Arrhenius hus C | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Naturgeografi | U28-29 | Geovetenskapens hus U | Geomorfologi och glaciologi | Tentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Naturgeografi | Y12-13 | Geovetenskapens hus Y | Geomorfologi och glaciologi | Tentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Numerisk analys | Yishao Zhou | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Introduktion till logik, Logik i datavetenskap och artificiell intelligens, Logisk följd, Matematikens filosofi, Medicinsk etik, Politisk filosofi I, Praktisk filosofi I, Praktisk filosofi I - filosofi, ekonomi och politik, Praktisk filosofi II, Språkfilosofi, Teoretisk filosofi I, Teoretisk filosofi II | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Logik i datavetenskap och artificiell intelligens, Logisk följd, Metafysik, Språkfilosofi | Omtentamen, Tentamen, Uppsamling | Ordinarie tenta: Metafysik TFI, Formella metoder, och Logisk följd. Omtenta: Språkfilosofi och Logik för DS och AI. Uppsamlingstentatillfälle TF och PF (ej för PFI Metafysik). | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | Proteiners molekylära egenskaper: struktur, funktion och proteinsjukdomar | KÖL-K241 | Arrhenius KÖL | Eloy Vallina Estrada, Mikael Oliveberg | Tentamen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Psykologi II | U34 | Frescati hage hus 8 | Personlighetsteori | Tentamen | Salstentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Socialt arbete I: Introduktion till kunskapsfältet | Sal 127 | Sveaplan | Psykosocialt arbete I | Tentamen | S1A-F | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:30 | U11 | Geovetenskapens hus U | Tentamen | Enskild skrivsal GG4210 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Wallenbergsalen | Kräftriket hus 3 | Tentamen | SOS | |||||||||||||||||||||||||
09:15 - 12:00 | Marin populations- och ekosystemdynamik | D258 | Arrhenius hus D | Karen Petersen, Per Emanuel Hedberg | Tentamen | Written Exam 2 | |||||||||||||||||||||||
09:30 - 13:30 | Genomets expression och dynamik | D508 | Arrhenius hus D | Tentamen | Note that the room might be changed! | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 14:00 | Signaltransduktion - från mask till människa | Heilbronnsalen, C458 | Arrhenius hus C | Tentamen | Written exam | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Finansiell statistik | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Tentamen | Alla | Obligatorisk anmälan till tentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Människans beteende: biologi och kultur | D358 | Arrhenius hus D | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Utredningssociologi I | B389, B397 | Södra huset B | Grundläggande statistik 1 | Tentamen | SOB100 Alla | |||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:00 | Ämnesdidaktik, läroplansteori, betyg och bedömning för grundlärare årskurs 4-6 | E289, Språkstudion, Studio 2 | Södra huset E | Fokus på språk | Tentamen | UM7104-Grupp 2 | |||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:00 | Ämnesdidaktik, läroplansteori, betyg och bedömning för grundlärare årskurs 4-6 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Södra huset E | Fokus på språk | Tentamen | UM7104-Grupp 2 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Matematik och lärande för årskurs F-6: kurs inom ULV-projektet | E248, E250 | Arrhenius hus E | Kerstin Larsson | Tentamen | Alla grupper UM36UU | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Statistisk analys av geologiska data | Nordenskiöldsalen | Geovetenskapens hus U | Gudrun Brattström | Tentamen | Written exam | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Utredning och åtgärder avseende individen, 1: Psykopatologi | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Psykopatologi | Tentamen | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Utredning och åtgärder avseende individen, 5: Barn och unga | Barn och unga | Tentamen | Värtasalen. Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | K-rummet E439 | Södra huset E | Tentamen | Individuell tentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Y12-13 | Geovetenskapens hus Y | Tentamen | Utökad skrivtid, GE2021 | |||||||||||||||||||||||||
13:30 - 17:30 | Akademisk svenska för andraspråkstalare | Peter Lundkvist | Svenska språkets struktur | Tentamen | Alla grupper | D416, Omtentamen den 18/2-19 9-13 i Brunnsvikssalen | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Fysiologi | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Tentamen | Tentamen Zoofysiologi | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Hydrologi och vattenresurser | U29 | Geovetenskapens hus U | Tentamen | Alla | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:30 | 3:232 D | Kräftriket hus 3 | Toivo Lepp | Tentamen | Tenta | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Wallenbergsalen | Kräftriket hus 3 | Tentamen | SCM | |||||||||||||||||||||||||
15:45 - 21:30 | 15:108 | Kräftriket hus 15 | Ali Farshin | Tentamen | Tenta | ||||||||||||||||||||||||
15:45 - 21:30 | 15:111 | Kräftriket hus 15 | Tentamen | Tenta | |||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-19 | 09:00 - 12:00 | Geografi IIL med ämnesdidaktik | U26 | Geovetenskapens hus U | Resurser och landskap del 1 | Tentamen | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Geografi I, Geografi IL med ämnesdidaktik | U28 | Geovetenskapens hus U | Geografiska strukturer och samhälle | Tentamen | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U10 | Geovetenskapens hus U | Tentamen | Enskild skrivsal GE2018 | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Geografiska informationssystem och kartografi, Kulturgeografi I | De Geersalen | Geovetenskapens hus Y | GISK | Tentamen | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Tentamen | Inriktning mot ämneslärare | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Omtentamen, Tentamen | Inriktning mot förskollärare. Omtenta för grundlärare 4-6. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Samhällsplanering I | 3 | Tentamen | Alla | Omtentamen, DeGeersalen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Statistik med inriktning mot samhällsplanering | U29 | Geovetenskapens hus U | Peter Claësson | Tentamen | Del 3 - Tentamen (omtenta) | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 18:00 | E347 (datorsal) | Södra huset E | Linnea Hjelmtorp Andersson | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 | Internationell politik, Politik och förvaltning I, Samhällskunskap I inom ämneslärarprogrammet, Statsvetenskap I, Statsvetenskap på engelska I | D499, E306, G-salen (hörsal), Hörsal 6, Hörsal 8, Hörsal 10, Värtasalen (skrivsal) | Arrhenius hus F, Södra huset C-E, Biblioteket Södra huset hus D | Joakim Kreutz | International Politics, Internationell politik | Examination, Tentamen | SV100L Alla, SVE001 Alla, SVS001 Alla | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, I, Svenska I för grundlärare i grundskolans årskurs 4-6, profil teckenspråkig tvåspråkig undervis | Brunnsvikssalen (skrivsal), Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset A, Södra huset E | Anna Vogel, Mikael Kalm, Sofia Pereswetoff-Morath, Susanne Ribbesjö | Språkanalys med svensk fonologi och grammatik | Tentamen | Alla grupper | Omtentamen den 2/3-19 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | D389 | Södra huset D | Josefine Berg | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
Sön | 2019-01-20 | 08:45 - 17:15 | D416 | Södra huset D | Tentamen | MaT1 Resursrum | |||||||||||||||||||||||
v 4, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-21 | 09:00 - 12:00 | B522A | Södra huset B | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | Teoretisk filosofi I | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Den teoretiska filosofins historia 1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-22 | 09:00 - 10:00 | Grundläggande kemi | KÖL-K433, KÖL-K439, KÖL-K441, KÖL-K447, Magnélisal | Arrhenius KÖL | Anne Ertan, Kadir Abdul Karim, Mirva Eriksson | Jämvikt | Tentamen | Säkerhetsskrivning | ||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-23 | 10:00 - 12:00 | B471 | Södra huset B | Erika Kihlman | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 13:45 | Organisk kemi II | KÖL-K438 | Arrhenius KÖL | Alejandro Valiente Sanchez, Davide Di Francesco, Ester Maria Di Tommaso, Ivan Kumaniaev, Miguel Angel Cortes Gonzalez, Rajdip Chowdhury | Tentamen | samtliga | Nomenklatur- och säkerhetsskrivning | ||||||||||||||||||||||
13:45 - 16:15 | D600 | Södra huset D | Britt Arvidsson | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:15 | 3:240 G | Kräftriket hus 3 | Ali Farshin | Tentamen | Tenta | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Lydia Lundgren | Tentamen | Placement test | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | 3:229 A | Kräftriket hus 3 | Tentamen | FA | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-24 | 09:00 - 13:00 | Svenska I inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasiet | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Hanna Hallmén, Jessica Holmdahl, Mikael Kalm, Susanne Ribbesjö | Skriftlig framställning | Digital tentamen , Tentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||
12:00 - 12:45 | Organisk kemi II | KÖL-K438 | Arrhenius KÖL | Alejandro Valiente Sanchez, Davide Di Francesco, Ester Maria Di Tommaso, Ivan Kumaniaev, Miguel Angel Cortes Gonzalez, Rajdip Chowdhury | Tentamen | samtliga | Omtentamen; nomenklatur och säkerhet | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:15 | 15:108 | Kräftriket hus 15 | Ali Farshin | Tentamen | tenta | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Lydia Lundgren | Tentamen | Placement test | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-25 | 16:30 - 19:00 | B497 | Södra huset B | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-26 | 10:00 - 14:00 | Samhällsplanering I | U29 | Geovetenskapens hus U | 2 | Tentamen | Alla | Omtentamen | ||||||||||||||||||||
Sön | 2019-01-27 | 14:00 - 17:00 | Polska I, Ryska - kandidatkurs, Ryska för nybörjare, Ryska I, Ryska II, Ryska III, Ryska språkets utveckling, Tjeckiska I, Tjeckiska I A | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Formlära och ordbildning, Grammatik I, Grammatik och text II, Introduktion till tjeckiska språket, Ryska språkets utveckling, Språkhistoria, Textförståelse med grammatik | Tentamen | Omtentor: Po1/Text m gram, RyNy/GT2, Ry1/Gram1, Ry2/Forml&ordb, Ry3-4/Språkhist, AN:Ryska språkets utv, Tj1/Intro | |||||||||||||||||||||
v 5, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-28 | 13:00 - 18:00 | Fysikalisk kemi | KÖL-K233, KÖL-K239 | Arrhenius KÖL | Alexander Lyubartsev | Tentamen | Omtentamen del 2 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Organisk kemi I | KÖL-K438 | Arrhenius KÖL | Abraham Mendoza, Aitor Bermejo Lopez, Arnar Gudmundsson, Davide Di Francesco, Fahmi Himo, Ferran Planas Padros, Gabriella Kervefors, Jianping Yang, Joseph Sven Malcolm Samec, Michael Meyer, Nicklas Selander, Sybrand Jonker | Tentamen | A-grupper, B-grupper | Omtentamen Organisk kemi I | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | Teoretisk filosofi I | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Den teoretiska filosofins historia 1 | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-29 | 09:30 - 11:30 | Resursrum 253 | Studenthuset | Tentamen | Mentorssamtal Siv Asarnoj | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-30 | 13:00 - 15:00 | Skolan i samhället | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Kunskap och vetenskap | Tentamen | Grund 4-6 Alla | |||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-31 | 09:00 - 12:00 | Ekonomisk historia I | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Perspektiv på världsekonomins utveckling, del 1, EH I-1 Perspektiv | Tentamen | Alla | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Y12 | Geovetenskapens hus Y | Tentamen | Tentamen Paleoceanogrpahy | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Resursrum 254 | Studenthuset | Tentamen | Mentorssamtal, student Isak Magnel | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:00 | 15:111 | Kräftriket hus 15 | Tentamen | BUSA | |||||||||||||||||||||||||
16:45 - 19:45 | 15:108 | Kräftriket hus 15 | Ali Farshin | Tentamen | Tenta | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-01 | 09:00 - 12:00 | Miljövård och miljöarbete | U26, U28 | Geovetenskapens hus U | Perspektiv på hållbar utveckling och praktisk miljövård | Tentamen | Alla | Tentamen, mom1 | ||||||||||||||||||||
12:00 - 13:30 | U26 | Geovetenskapens hus U | Tentamen | Utökad skrivtid GE2012 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Kemisk bindning | KÖL-K433, KÖL-K439 | Arrhenius KÖL | Ulrich Häussermann | Tentamen | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-02 | 09:00 - 12:00 | Metoder i naturgeografi och kvartärgeologi | Tentamen | Re-exam, U29 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Tillämpad fjärranalys och GIS för landskapsanalys | U29 | Geovetenskapens hus U | Fjärranalys, GIS | Tentamen | Re-exam | |||||||||||||||||||||||
v 6, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-04 | 08:00 - 15:00 | E347 (datorsal) | Södra huset E | Linnea Hjelmtorp Andersson | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Statsvetenskap III, Statsvetenskap på engelska III | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Jon Nyhlén | Methods in Political Science, Statsvetenskapliga metoder | Tentamen | SVE003 All, SVS003 Alla | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-05 | 09:15 - 12:00 | Etologi I | E314 | Arrhenius hus E | Tentamen | Examination 1 | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | 15:108 | Kräftriket hus 15 | Ali Farshin | Tentamen | Tenta IFIN | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-06 | 09:00 - 13:00 | Cell- och molekylärbiologi, Gener, celler och populationer | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-07 | 10:30 - 12:00 | D365 | Södra huset D | Anne Reese Willén | Tentamen | |||||||||||||||||||||||
12:30 - 17:00 | 15:108 | Kräftriket hus 15 | Ali Farshin | Tentamen | Tenta | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Reklamstrategi | Hörsal 6 | Södra huset C | Tentamen | |||||||||||||||||||||||||
15:45 - 19:15 | D416 | Södra huset D | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Omtentamen, Omtent
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar | |||||||||||||||||||||||||||||
Omtentamen, Omt
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Lokal |
Byggnad |
Lärare |
Delkurs, Moment |
Undervisningstyp, Tentamen |
Studentgrupp |
Information |
|||||||||||||||||||||
v 3, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-15 | 10:00 - 14:00 | Italienska III | Maria Tikka | Språkvetenskaplig teori och metod | Omtentamen | D499 hus D plan 4 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Engelska II | F487 | Södra huset F | Joakim Wrethed | Litterär temakurs I | Omtentamen | Eng Theme 1 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Psykologi II | U31 (David Magnusson-salen) | Frescati hage hus 8 | Motivations- och emotionspsykologi | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Politik och förvaltning II, Statsvetenskap II, Statsvetenskap på engelska II, Statsvetenskapliga undersökningar: metod och hantverk | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Björn Magnus Ottosson | Political Science Research: Methods and Process, Statsvetenskapliga undersökningar: metod och hantverk | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Hörsal 2 | Södra huset A | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Finska I | E5156 | Södra huset E | Skriftlig kommunikation | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Italienska I, Italienska I för internationella studenter | Anna Ingeborg Gudmundson, Maria Tikka | Italiensk grammatik | Omtentamen | Ugglevikssalen, hus E plan 5 | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Italienska II, Italienska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Anna Ingeborg Gudmundson | Grammatik och översättning | Omtentamen | Ugglevikssalen, hus E plan 5 | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Spanska, Förberedande kurs I | Tamara Strugo | Kultur och samhälle I | Omtentamen | Ugglevikssalen, hus E plan 5 | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-16 | 08:00 - 12:00 | Internationella relationer I | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Aktuella frågor i internationella relationer, Aktuella Frågor i Internationella Relationer | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | Filmvetenskap I | Bo Florin | Filmhistorisk översiktskurs 2 | Omtentamen | Alla | Utlämning av hemtenta | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Svenska som andraspråk II inom Ämneslärarprogrammet, för arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen, Svenska som andraspråk II inom Ämneslärarprogrammet, för arbete i åk 7-9, gymnasieskolan och vuxenutbildningen | D499 | Södra huset D | Litteracitet och andraspråksutveckling hos vuxna och unga I | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:45 | Aula, Sveaplan | Sveaplan | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | D416 | Södra huset D | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Data1, Rum 122, Sal 028, Sal 128, Sal 130 | Sveaplan | Jane Barkström | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Psykoterapi - Teori och tillämpning | Psykoterapeutisk fördjupning, KBT T8 | Omtentamen | PP t8 KBT | Omtentamen. Lokal U31 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Inferensteori, Regressionsanalys och undersökningsmetodik | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Statistisk inferens, Undersökningsmetodik | Omtentamen, Tentamen | Alla | Obligatorisk anmälan till tentamen | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | D416 | Södra huset D | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Medie- och kommunikationsvetenskap II | Sal1, Sal4 | Garnisonen | Kristina Jerner Widestedt | Metodologi | Omtentamen | Alla | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Hörsal 9 | Södra huset D | Urban Östberg | Grammatik | Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Hörsal 2 | Södra huset A | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Behörighetsgivande kurs i svenska | Hörsal 9 | Södra huset D | Peter Lundkvist | Svenska språkets ordförråd och struktur | Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Språkens historia | C307 | Södra huset C | Bernhard Wälchli | Språkens historia | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-17 | 08:00 - 12:00 | Avancerad modern kinesiska II, Kinesiska I, Kinesiska II | Sal Asienbiblioteket | Kräftriket hus 21 | Hailin Wang, Ingela Jin | Omtentamen | Glöm ej legitimation! | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik för naturvetenskaper I | Martin Carl Åke Tamm | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematik I | Håkan Granath | Algebra, problemlösning | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Matematiska metoder för ekonomer | Jonathan Rohleder | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | Musikvetenskap I | Auditoriet | Manne Siegbahn A-B | Ove Ander | Musikteorins grunder | Omtentamen | Helklass | Salstentamen | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:30 | D499 | Södra huset D | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier I | Sal B | Kräftriket hus 4 | Tania Al Saadi | Modern standardarabiska I | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Italienska I, Italienska I för internationella studenter | Franco Pauletto | Italiensk kultur, historia och samhälle | Omtentamen | D499 hus D paln 4 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Italienska II, Italienska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan | Cecilia Schwartz | Litteraturhistoria | Omtentamen | D499, hus D plan 4 | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Spanska - förberedande kurs | Tamara Strugo | Grammatik II | Omtentamen | ES030A Gr A-B | D499 hus D plan 4 | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Koreanska I | Seminarierum 315 | Kräftriket hus 4 | Kyungsook Kang | Praktisk språkfärdighet 1 | Omtentamen | Final oral re-exam. | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | D499 | Södra huset D | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:30 | Finska som främmande språk I, Finska som främmande språk I A | E289, Språkstudion, Studio 2 | Södra huset E | Muntlig och skriftlig språkfärdighet 1-2 | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Italienska III | Cecilia Schwartz | Översättning i teori och praktik | Omtentamen | D499 hus D plan 4 | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Italienska, förberedande kurs 1 | Paolo Sancini | Grammatik och ordkunskap 1 | Omtentamen | ITFRB I gr1-3 | D499 hus D plan 4 | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Italienska, förberedande kurs 2 | Paolo Sancini | Grammatik och ordkunskap 2 | Omtentamen | D499 hus D plan 4 | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Portugisiska I | Mauro Cavaliere | Text och språkstruktur I | Omtentamen | D499 hus D plan 4 | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Spanska, Förberedande kurs I | Tamara Strugo | Grammatik I | Omtentamen | D499 hus D plan 4 | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Spanska, förberedande kurs II | Linnea Kjellsson | Grammatik II | Omtentamen | D499 hus D plan 4 | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-18 | 08:00 - 13:00 | Forskningsmetodik I | U31 (David Magnusson-salen) | Frescati hage hus 8 | Forskningsmetodik 1 | Omtentamen | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
08:00 - 08:15 | Konstvetenskap I: Visuella studier | Bild, historia, tolkning, Exponeringsformer, Intermedialitet | Omtentamen | Alla | Omtentamensperioden öppnar delkurs 1-3 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Engelska II inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan | F420 | Södra huset F | Claudia Egerer | Litteratur och kultur | Omtentamen | Eng II gr3-5 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Förskoledidaktik med inriktning mot språk och kommunikation | BUV 101 | Frescati Hagväg 20B | Susanne Kjällander | Omtentamen | Alla | Omexamination EXY5 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Grön bioteknik | D325 | Arrhenius hus D | Omtentamen | Re-exam on theoretical part (room might be changed!) | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Kulturvetenskaplig baskurs | Hörsal 3 | Södra huset B | Vetenskapsteori och argumentationsanalys | Omtentamen | Alla grupper | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Introduktion till logik, Logik i datavetenskap och artificiell intelligens, Logisk följd, Matematikens filosofi, Medicinsk etik, Politisk filosofi I, Praktisk filosofi I, Praktisk filosofi I - filosofi, ekonomi och politik, Praktisk filosofi II, Språkfilosofi, Teoretisk filosofi I, Teoretisk filosofi II | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Logik i datavetenskap och artificiell intelligens, Logisk följd, Metafysik, Språkfilosofi | Omtentamen, Tentamen, Uppsamling | Ordinarie tenta: Metafysik TFI, Formella metoder, och Logisk följd. Omtenta: Språkfilosofi och Logik för DS och AI. Uppsamlingstentatillfälle TF och PF (ej för PFI Metafysik). | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Data1, Rum 122, Sal 028, Sal 123, Sal 126, Sal 207 | Sveaplan | Jane Barkström | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Arkeologi I | 334 | Wallenberg | Järnålderns och vikingatidens arkeologi, Stenålderns och bronsålderns arkeologi | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:30 - 17:30 | Svenska II, Svenska IV inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan | D416 | Södra huset D | Cecilia Falk | Språkvetenskaplig kurs 2, Svenska språkets struktur II | Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Språkintroduktion till akademiska studier för utländska lärare – ULV | Hörsal 4 | Södra huset B | Helén Bodström, Mårten Michanek | Läsa och skriva i akademiska sammanhang I, Läsa och skriva i akademiska sammanhang II | Omtentamen | Språkintroduktion ULV - grupp 1-2 | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs | Anna Hallström, Jaana Kolu, Linnea Rutström, Urban Östberg | Skriftlig färdighet och läsförståelse I, Skriftlig färdighet och läsförståelse II | Omtentamen | Alla grupper | Hörsal 4 | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | Konstvetenskap II | Projektarbete med uppsats | Omtentamen | Helklass | Omtentaperiod öppnar. Samtliga omskrivningar öppnar på Mondo kl 16.00 | ||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-19 | 09:00 - 14:00 | Nederländska I, Nederländska I A | E487 | Södra huset E | Grammatik, Översättning från nederländska till svenska, Översättning från svenska till nederländska, Översättning nederländska - svenska, Översättning svenska - nederländska | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Nederländska II | Skriftlig språkfärdighet | Omtentamen | E487 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Nederländska, nätbaserad kurs i läsfärdighet | Tentamen | Omtentamen | E487, Omtentamen i nederländska, nätbaserad kurs i läsfärdighet kl. 9 - 12 i E487. | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik | Ugglevikssalen (skrivsal) | Södra huset E | Omtentamen, Tentamen | Inriktning mot förskollärare. Omtenta för grundlärare 4-6. | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 | E210, E306, E314 | Arrhenius hus E | Omtentamen | Uppsamlingstentor | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Svenska II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan | Johan Brandtler | Svenska språkets struktur | Omtentamen | Alla grupper | Ugglevikssalen | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Data1, Rum 122, Sal 028, Sal 123, Sal 126, Sal 207 | Sveaplan | Jane Barkström | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
v 4, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-21 | 17:00 - 17:15 | Kulturkritik och kulturjournalistik | Kristina Riegert, Kristoffer Noheden | Kulturkritik och kulturjournalistik | Omtentamen | Utlämning omtentamen kursens första del | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-22 | 16:30 - 19:30 | Svenska för internationella anställda kurs A , Svenska för internationella anställda kurs B , Svenska för internationella anställda Kurs C | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Eva Nobel | Omtentamen | NSSUSA-C | |||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-23 | 08:30 - 08:45 | Filmvetenskap I | Bo Florin | Filmhistorisk översiktskurs 2 | Omtentamen | Alla | Inlämning av hemtenta | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Sirpa Salovaara | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | Data1, Rum 122, Sal 126, Sal 130, Sal 207 | Sveaplan | Jane Barkström | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | Svenska för internationella anställda kurs A , Svenska för internationella anställda kurs B , Svenska för internationella anställda Kurs C | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Eva Nobel | Omtentamen | NSSUSA-C | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-25 | 08:00 - 08:15 | Konstvetenskap I: Visuella studier | Bild, historia, tolkning, Exponeringsformer, Intermedialitet | Omtentamen | Alla | Omtentamensperioden stänger delkurs 1-3 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Laduvikssalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Sirpa Salovaara | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Data1, Rum 122, Sal 126, Sal 130, Sal 207 | Sveaplan | Jane Barkström | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier I, Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier III | Seminarierum 218 | Kräftriket hus 4 | Tania Al Saadi | Modern standardarabiska IV, Språkfärdighet I | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
14:30 - 17:30 | Introduktion till biologisk statistik | D258 | Arrhenius hus D | Omtentamen | Rummet kan komma att ändras. | ||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | Konstvetenskap II | Projektarbete med uppsats | Inlämning, Omtentamen | Helklass | Omtentaperiod stänger. Inlämning av samtliga omskrivningar på Mondo senast kl. 18:00 | ||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-26 | 10:00 - 14:00 | Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, I, Svenska I för grundlärare i grundskolans årskurs 4-6, profil teckenspråkig tvåspråkig undervis | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Allan Hansen, Hedvig Solbakken, Lasse Mårtensson, Theres Bellander | Sociolingvistik, språkhistoria och grannspråk | Digital omtentamen, Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||
v 5, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-28 | 17:00 - 17:15 | Kulturkritik och kulturjournalistik | Kristina Riegert, Kristoffer Noheden | Kulturkritik och kulturjournalistik | Omtentamen | Inlämning omtentamen kursens första del | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-29 | 16:00 - 20:00 | Matematik för grundlärare årskurs 4-6 III: Algebra, sannolikhet, statistik, samband och förändring | E248, E250 | Arrhenius hus E | Omtentamen | Grupp 1-2 | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | Fåglars systematik, ekologi och beteende, orienteringskurs | E306 | Arrhenius hus E | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-30 | 09:00 - 14:00 | Matematik III - Komplex analys | Jonathan Rohleder | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Optimering | Gregory Arone | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Prissättning inom sakförsäkring | Filip Lindskog | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Svenska I inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasiet | E299, Språkstudion, Studio 1 | Södra huset E | Hanna Hallmén, Jessica Holmdahl, Mikael Kalm, Susanne Ribbesjö | Skriftlig framställning | Digital omtentamen, Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Engelska I | E890 | Södra huset E | Mikko Höglund, Patrik Ekström Mezek | Diagnostiskt prov, Omtentamen | Engelska I All groups | Another opportunity for students who missed the diagnostic test last week. Sign up to studexp@english.su.se | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E314 | Arrhenius hus E | Björn Birgersson | Omtentamen | Omtenta vetenskaplighet | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-01 | 09:00 - 12:30 | Engelska - kandidatkurs, Engelska III inom ämneslärarprogrammet, Engelska III inom ämneslärarprogrammet inklusive självständigt arbete | E890 | Södra huset E | Irina Rasmussen | Valbar kurs: Litteraturstudier, Valbar litterär kurs 1 | Omtentamen | Eng OC140 | ||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Vetenskapsteori | Omtentamen | * Second Examination Assignment task will be posted on Mondo Monday, February 1 | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Lingvistik I, Språkets evolution, utveckling och variation | C307 | Södra huset C | Henrik Bergqvist | Språkets evolution, utveckling och variation | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-02 | 09:00 - 13:00 | E210, E306, E314 | Arrhenius hus E | Ann-Kristin Iréne Östlund Farrants | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
v 6, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-07 | 09:00 - 13:00 | Internationella relationer I | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Aktuella frågor i internationella relationer, Aktuella Frågor i Internationella Relationer | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-08 | 10:00 - 14:00 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier I, Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier III | Sal 149 | Kräftriket hus 4 | Tania Al Saadi | Modern standardarabiska II, Textläsning II | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 | Svenska II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan | E243 (södra huset) | Södra huset E | Svenskämnets didaktik | Omtentamen | Alla grupper | Sista anmälningsdag: 6 februari. Oanmäld student får inte skriva. Ta med giltig legitimation. | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Statistisk databehandling | Sal 36 | Kräftriket hus 5 | Erik Thorsén | Digital tentamen , Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-09 | 09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal) | Biblioteket Södra huset hus D | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
v 7, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-11 | 08:00 - 08:15 | Konstvetenskap I: Visuella studier | Bildbruk | Omtentamen | Alla | Omtentamensperioden öppnar delkurs 4 | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-12 | 12:00 - 16:00 | Antikens kultur och samhällsliv I | 435 | Wallenberg | Romersk kejsartid och senantiken | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Formella metoder för filosofi och vetenskapligt tänkande, Logisk följd, Teoretisk filosofi I | Brunnsvikssalen (skrivsal) | Södra huset A | Formella metoder - grunder, Kunskapsteori och vetenskapsfilosofi, Logisk följd | Omtentamen, Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | Akademisk svenska för andraspråkstalare | E299, Språkstudion, Studio 1 | Södra huset E | Anna Karlsson, Annette Lindberg | Det skrivna språket i akademiska sammanhang | Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-14 | 08:45 - 09:00 | Musikhistoria 2: från klassicism till romantik, Musikvetenskap I | Musikhistoria 2: från klassicism till romantik | Inlämning, Omtentamen | Inlämning omtenta moment 2 | |||||||||||||||||||||||
Numerisk analys och datalogi (Nada), 412
| |||||||||||||||||||||||||||||
Inga bokningar |