15850, Slaviska
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 20, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-13 | 10:00 - 12:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLTJ1B SLTNLG |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25174, V24, 50%, KV, DST 25176, V24, 25%, KV, DST |
Redovisning Muntlig examination |
Irene Elmerot Tora Hedin |
Muntlig redovisning | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLPL2B | 25157, V24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-14 | 14:00 - 16:00 | F255, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Vån 5 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25171, V24, 50%, BLA, NML | Seminarium | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25156, V24, 25%, KV, DST 25159, V24, 50%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Hemtentamen | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-15 | 15:00 - 17:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25170, V24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 2 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Undervisning | Renata Ingbrant | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-16 | 10:00 - 12:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||
12:00 - 12:15 | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Inlämning | Självtest 6 öppnar | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | via Zoom | SLTJE3 | 25005, H23, 50%, BLA, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | OBS: 60 min/ggn | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Laduvikssalen, Vån 6 | Karta |
SLKPS1-2 SLRIOI SLRYS1 |
25103, H23, 50%, BLA, NML 25105, H23, 50%, BLA, NML 25152, V24, 50%, BLA, NML 25153, V24, 100%, BLA, NML 25154, V24, 50%, BLA, NML 25155, V24, 100%, BLA, NML 25161, V24, 25%, KV, NML 25167, V24, 50%, BLA, NML 25168, V24, 100%, BLA, NML 25976, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Mattias Ågren | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry1/RIOI_V24 | ||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Värtasalen, Vån 6 | Karta | SLRYS2 |
25169, V24, 50%, BLA, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML 25979, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Tora Lane | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry2/Text_V24 | ||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Undervisning | Renata Ingbrant | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | via Zoom | SLPO1B | 25159, V24, 50%, BLA, DST | Tentamen | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1B | 25174, V24, 50%, KV, DST | Undervisning | Petra Johansson | ||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | SLTJ2B | 25175, V24, 50%, BLA, DST |
Hemtentamen Inlämning |
Roar Lishaugen | Deadline för inlämning av hemtenta. | ||||||||||||||||||||||||
Sön | 2024-05-19 | 23:45 - 00:00 | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Inlämning | Självtest 6 stänger | |||||||||||||||||||||||
v 21, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-20 | 10:00 - 12:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | SLTJ1B | 25174, V24, 50%, KV, DST | Hemtentamen | Roar Lishaugen | Tenta i Inspera | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-21 | 18:00 - 19:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Tentamen | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25171, V24, 50%, BLA, NML | Seminarium | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Hemtentamen | Renata Ingbrant | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-22 | 13:00 - 15:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Tentamen | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLKLO8 | 25011, V24, 25%, BLA, NML | Seminarium | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Muntlig examination | Renata Ingbrant | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-23 | 10:00 - 12:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Tentamen | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Tentamen | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLPL2B SLPOLI |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25157, V24, 50%, BLA, DST 25160, V24, 25%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Muntlig examination | Renata Ingbrant | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | via Zoom | SLPO1B | 25159, V24, 50%, BLA, DST | Tentamen | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | SLTJ1B | 25174, V24, 50%, KV, DST | Tentamen | Petra Johansson | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-24 | 18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal |
SLKPS1-2 SLRYLI SLRYS2 |
25103, H23, 50%, BLA, NML 25105, H23, 50%, BLA, NML 25152, V24, 50%, BLA, NML 25153, V24, 100%, BLA, NML 25154, V24, 50%, BLA, NML 25155, V24, 100%, BLA, NML 25163, V24, 25%, DAG, NML 25169, V24, 50%, BLA, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML 25979, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Susanna Witt | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry2/RyLi_V24 | |||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLRYS1 |
25167, V24, 50%, BLA, NML 25168, V24, 100%, BLA, NML 25976, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Susanna Witt | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry1/T1_V24 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Olena Jansson | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ukr1/In1_V24 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Olena Jansson | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ukr2/Gram2_V24 | |||||||||||||||||||||
v 22, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-27 | 13:00 - 14:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Tentamen | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-28 | 10:30 - 12:00 | E509, Vån 5 | Karta | Möte | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Obestämd skrivsal | SLRYS1 |
25167, V24, 50%, BLA, NML 25168, V24, 100%, BLA, NML 25976, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Mattias Ågren | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry1/G1_V24 | |||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta |
SLPOL4 SLRM71-73 SLRYS4 SLTJE4 SLTM71-73 |
25173, V24, 100%, BLA, NML 25202, V24, 50%, BLA, NML 25203, V24, 50%, BLA, NML 25204, V24, 100%, BLA, NML |
Högre seminarium | Ekaterina Protassova: Язык и идентичность в военное время. | Sign: _____ | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal 1 | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Åke Zimmermann Bjersby | Papperstentamen | exam.timeedit.com | RyNA/GT1_V24 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal 1 | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Åke Zimmermann Bjersby | Papperstentamen | exam.timeedit.com | RyNB/GT2_V24 | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-29 | 13:00 - 15:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta |
SLPOL4 SLRM71-73 SLRYS4 SLTJE4 SLTM71-73 |
25173, V24, 100%, BLA, NML 25202, V24, 50%, BLA, NML 25203, V24, 50%, BLA, NML 25204, V24, 100%, BLA, NML |
Högre seminarium | Högre seminarium i slaviska språk (ryska): Ekaterina Protassova: Цветы и цвета в русском языке (sv. Färger och blommor i ryska språket). | Sign: _____ | |||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST |
Registrering Upprop |
Åke Zimmermann Bjersby | Upprop, registrering och försäljning av kursmaterial. Drop-in kl 16-19. Hus E, Plan 4, entrén vid hissarna! | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-30 | 18:00 - 21:00 | SLTJE3 | 25005, H23, 50%, BLA, DST | Hemtentamen | Roar Lishaugen | i Inspera | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-31 | 18:00 - 20:00 | Obestämd skrivsal 1 | SLRYS1 |
25167, V24, 50%, BLA, NML 25168, V24, 100%, BLA, NML 25976, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Mattias Ågren |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ry1/Fon_o_V24 | |||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal 1 | SLRYS2 |
25169, V24, 50%, BLA, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML 25979, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) |
Mattias Ågren Nadezjda Zorikhina Nilsson |
Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry2/G2_V24 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal 1 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Olena Jansson |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ukr1/Fon_o_V24 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal 1 | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Olena Jansson | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ukr2/Text2A_V24 | |||||||||||||||||||||
v 23, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-06-03 | 08:00 - 11:00 | Obestämd skrivsal | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Tora Lane | Papperstentamen | exam.timeedit.com | RyNy/GT2_V24 | |||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Tentamen | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-06-04 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 9, Vån 3 | Karta | Disputation | Larysa Korobenko | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | Övrigt | Larysa Korobenko | Disputationsmingel, mm | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST |
Hemtentamen Omtentamen |
Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-06-05 | 18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal |
SLKPS1-2 SLRYKI SLRYS3 |
25103, H23, 50%, BLA, NML 25105, H23, 50%, BLA, NML 25152, V24, 50%, BLA, NML 25153, V24, 100%, BLA, NML 25154, V24, 50%, BLA, NML 25155, V24, 100%, BLA, NML 25162, V24, 25%, KV, NML 25171, V24, 50%, BLA, NML 25980, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Tora Lane |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | KPSL/RyKI_o_V24 | |||||||||||||||||||
v 24, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-06-10 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST |
Föreläsning Introduktion |
Josefina Lundblad Janjic | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-06-11 | 13:00 - 14:30 | E509, Vån 5 | Karta | Möte | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST |
Hemtentamen Omtentamen |
Renata Ingbrant | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-06-13 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E420, Vån 4 | Karta | Symposium | Tora Hedin | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | via Zoom | SLPO1B | 25159, V24, 50%, BLA, DST | Omtentamen | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-06-14 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 9, Vån 3 | Karta | Disputation | Irene Elmerot | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
15:30 - 17:30 | Grupp 3 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
v 25, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-06-17 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-06-18 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
15:30 - 17:30 | Grupp 3 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-06-19 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-06-20 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
15:30 - 17:30 | Grupp 3 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | via Zoom | SLPO1B | 25159, V24, 50%, BLA, DST | Omtentamen | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
v 26, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-06-24 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-06-25 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-06-27 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-06-28 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
v 27, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-07-01 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-07-02 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-07-04 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-07-05 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
v 28, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-07-08 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-07-09 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-07-11 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-07-12 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
v 29, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-07-15 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-07-16 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-07-18 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-07-19 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
v 30, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-07-22 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-07-23 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-07-25 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-07-26 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
v 31, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-07-29 | 10:00 - 12:00 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Josefina Lundblad Janjic | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-07-30 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-08-02 | 10:00 - 12:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Tentamen | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Tentamen | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
v 33, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-08-13 | 18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLRYS1 |
25167, V24, 50%, BLA, NML 25168, V24, 100%, BLA, NML 25976, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Susanna Witt |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ry1/T1_o_V24 | |||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLRYS2 |
25169, V24, 50%, BLA, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML 25979, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) |
Mattias Ågren Nadezjda Zorikhina Nilsson |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ry2/G2_o_V24 | |||||||||||||||||||||
Tors | 2024-08-15 | 09:00 - 12:00 | Obestämd skrivsal 3 | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Papperstentamen | exam.timeedit.com | RyNA/GT1_S24 | ||||||||||||||||||||
Fre | 2024-08-16 | 18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal |
SLKPS1-2 SLRYLI SLRYS2 |
25103, H23, 50%, BLA, NML 25105, H23, 50%, BLA, NML 25152, V24, 50%, BLA, NML 25153, V24, 100%, BLA, NML 25154, V24, 50%, BLA, NML 25155, V24, 100%, BLA, NML 25163, V24, 25%, DAG, NML 25169, V24, 50%, BLA, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML 25979, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Susanna Witt |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ry2/RyLi_o_V24 | |||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Tora Lane |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | RyNy/GT2_o_V24 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLRYS1 |
25167, V24, 50%, BLA, NML 25168, V24, 100%, BLA, NML 25976, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Mattias Ågren |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ry1/G1_o_V24 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Olena Jansson |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ukr1/In1_o_V24 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Olena Jansson |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ukr2/Gram2_o_V24 | |||||||||||||||||||||
v 34, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-08-20 | 18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal |
SLKPS1-2 SLRIOI SLRYS1 |
25103, H23, 50%, BLA, NML 25105, H23, 50%, BLA, NML 25152, V24, 50%, BLA, NML 25153, V24, 100%, BLA, NML 25154, V24, 50%, BLA, NML 25155, V24, 100%, BLA, NML 25161, V24, 25%, KV, NML 25167, V24, 50%, BLA, NML 25168, V24, 100%, BLA, NML 25976, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Mattias Ågren |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ry1/RIOI_o_V24 | |||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Åke Zimmermann Bjersby |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | RyNA/GT1_o_V24 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Åke Zimmermann Bjersby |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | RyNB/GT2_o_V24 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLRYS2 |
25169, V24, 50%, BLA, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML 25979, H23, 50%, BLA, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Tora Lane |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ry2/Text_o_V24 | |||||||||||||||||||||
Lör | 2024-08-24 | 09:00 - 12:00 | Obestämd skrivsal | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Olena Jansson |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ukr2/Text2A_o_V24 | |||||||||||||||||||
v 36, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-02 | 08:00 - 08:15 | SLTJE3 | 25033, H24, 25%, BLA, DST | Handledning | Roar Lishaugen | Handledning & delkursval eö | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Hörsal 9, Vån 3 | Karta |
SLRYNA SLRYNY |
25015, H24, 50%, KV, NML 25017, H24, 100%, DAG, NML |
Föreläsning Introduktion Registrering Upprop |
Åke Zimmermann Bjersby | Introduktion, upprop & registrering, inkl försäljning av kursmaterial. Se detaljerad info: http://www.slav.su.se/rnvdn | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta |
SLRM71-73 SLRYS4 SLTJE4 SLTM71-73 |
25023, H24, 50%, BLA, NML 25024, H24, 100%, BLA, NML 25025, H24, 50%, BLA, NML 25026, H24, 50%, BLA, NML 25028, H24, 50%, BLA, NML 25029, H24, 100%, BLA, NML 25030, H24, 50%, BLA, NML |
Seminarium | Susanna Witt | Litt upps sem. + eö | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B SLPOL1 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25048, H24, 50%, KV, DST 25051, H24, 25%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Introduktion |
Roar Lishaugen Tora Hedin |
||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-03 | 08:00 - 23:45 | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST |
Självstudier Eget arbete |
INTROVECKA Tj1A Intro 1: se Athena |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:45 | via Zoom |
SLRSU7 SLRYS3-4 |
25022, H24, 50%, BLA, NML 25023, H24, 50%, BLA, NML 25231, H24, 25%, BLA, DST |
Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-04 | 08:00 - 23:45 | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST |
Självstudier Eget arbete |
INTROVECKA Tj1A Intro 2: se Athena |
|||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPOKI SLPOL3 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25050, H24, 50%, BLA, DST 25052, H24, 25%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLRM71-73 SLRYS4 SLTJE4 SLTM71-73 |
25023, H24, 50%, BLA, NML 25024, H24, 100%, BLA, NML 25025, H24, 50%, BLA, NML 25026, H24, 50%, BLA, NML 25028, H24, 50%, BLA, NML 25029, H24, 100%, BLA, NML 25030, H24, 50%, BLA, NML |
Seminarium | Nadezjda Zorikhina Nilsson | Lingv upps sem. + eö | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-09-05 | 08:00 - 23:45 | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST |
Självstudier Eget arbete |
INTROVECKA Tj1A Intro 3: se Athena |
|||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E413, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLTJE3 SLTJKI |
25033, H24, 25%, BLA, DST 25034, H24, 25%, BLA, DST 25036, H24, 100%, BLA, NML |
Föreläsning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Susanna Witt |
Introduktion. Fornrysk litteratur och 1700-tal Bodin: s. 11–65 |
||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2A | 25032, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Tora Hedin | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | Teori & Praktik | |||||||||||||||||||||||
v 37, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-09 | 10:00 - 12:00 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B SLPOL1 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25048, H24, 50%, KV, DST 25051, H24, 25%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-10 | 13:00 - 15:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
25019, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25043, H24, 25%, DAG, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:45 | via Zoom |
SLRSU7 SLRYS3-4 |
25022, H24, 50%, BLA, NML 25023, H24, 50%, BLA, NML 25231, H24, 25%, BLA, DST |
Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUKLI SLUKR2 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25046, H24, 25%, BLA, NML 25300, V24, 50%, BLA, NML |
Föreläsning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-11 | 13:00 - 15:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta |
SLPOL3-4 SLRM71-73 SLRYS3-4 SLTJE3-4 SLTM71-73 |
25022, H24, 50%, BLA, NML 25023, H24, 50%, BLA, NML 25024, H24, 100%, BLA, NML 25025, H24, 50%, BLA, NML 25026, H24, 50%, BLA, NML 25028, H24, 50%, BLA, NML 25029, H24, 100%, BLA, NML 25030, H24, 50%, BLA, NML 25033, H24, 25%, BLA, DST 25040, H24, 100%, BLA, NML 25041, H24, 50%, BLA, NML 25042, H24, 50%, BLA, NML 25050, H24, 50%, BLA, DST |
Föreläsning Högre seminarium |
Nadezjda Zorikhina Nilsson | Högre seminarium i slaviska språk (ryska): Nadezjda Zorikhina Nilsson "Det ryska perfektiva gerundiets textfunktion" | Sign: _____ | ||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPOKI SLPOL3 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25050, H24, 50%, BLA, DST 25052, H24, 25%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-09-12 | 10:00 - 12:00 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUIOI SLUKR1 |
25008, V24, 50%, KV, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25045, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Susanna Witt | Pusjkin, Bronsryttaren | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 2 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 18:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2A | 25032, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Tora Hedin | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | Teori & Praktik | |||||||||||||||||||||||
20:00 - 20:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Seminarium | Susanna Witt |
Litteraturteori. Artikelkompendiet: Sjklovskij, Lotman Bodin: s. 66–87 |
||||||||||||||||||||||
v 38, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-16 | 10:00 - 12:00 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E497, Vån 4 | Karta |
SLRYNA SLRYNY |
25015, H24, 50%, KV, NML 25017, H24, 100%, DAG, NML |
Föreläsning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B SLPOL1 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25048, H24, 50%, KV, DST 25051, H24, 25%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Tora Hedin | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2A | 25032, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | + skriftl språkf eö | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-17 | 13:00 - 15:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
25019, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25043, H24, 25%, DAG, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:45 | via Zoom |
SLRSU7 SLRYS3-4 |
25022, H24, 50%, BLA, NML 25023, H24, 50%, BLA, NML 25231, H24, 25%, BLA, DST |
Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUKLI SLUKR2 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25046, H24, 25%, BLA, NML 25300, V24, 50%, BLA, NML |
Föreläsning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-18 | 16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPOKI SLPOL3 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25050, H24, 50%, BLA, DST 25052, H24, 25%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-09-19 | 10:00 - 12:00 | E413, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLTJE3 SLTJKI |
25033, H24, 25%, BLA, DST 25034, H24, 25%, BLA, DST 25036, H24, 100%, BLA, NML |
Föreläsning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUIOI SLUKR1 |
25008, V24, 50%, KV, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25045, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Susanna Witt |
Gogol: ”Kappan” Artikelkompendiet: Ejchenbaum Bodin: s. 96–107 |
||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 2 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 18:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
19:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | Teori & Praktik | |||||||||||||||||||||||
v 39, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-23 | 10:00 - 12:00 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E497, Vån 4 | Karta |
SLRYNA SLRYNY |
25015, H24, 50%, KV, NML 25017, H24, 100%, DAG, NML |
Föreläsning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B SLPOL1 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25048, H24, 50%, KV, DST 25051, H24, 25%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-24 | 13:00 - 15:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
25019, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25043, H24, 25%, DAG, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:45 | via Zoom |
SLRSU7 SLRYS3-4 |
25022, H24, 50%, BLA, NML 25023, H24, 50%, BLA, NML 25231, H24, 25%, BLA, DST |
Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUKLI SLUKR2 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25046, H24, 25%, BLA, NML 25300, V24, 50%, BLA, NML |
Föreläsning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-25 | 16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPOKI SLPOL3 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25050, H24, 50%, BLA, DST 25052, H24, 25%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-09-26 | 10:00 - 12:00 | E413, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Susanna Witt | Lermontov, Tiuttjev, Turgenev, Gontjarov, Leskov | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 2 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | F487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUIOI SLUKR1 |
25008, V24, 50%, KV, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25045, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 18:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2A | 25032, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Tora Hedin | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | Teori & Praktik | |||||||||||||||||||||||
20:00 - 20:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Seminarium | Susanna Witt |
Rysk poesi på ryska och svenska Poesikompendiet Bodin: s. 80–122 |
||||||||||||||||||||||
v 40, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-30 | 10:00 - 12:00 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E497, Vån 4 | Karta |
SLRYNA SLRYNY |
25015, H24, 50%, KV, NML 25017, H24, 100%, DAG, NML |
Föreläsning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B SLPOL1 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25048, H24, 50%, KV, DST 25051, H24, 25%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Tora Hedin | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2A | 25032, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-01 | 13:00 - 15:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
25019, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25043, H24, 25%, DAG, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:45 | via Zoom |
SLRSU7 SLRYS3-4 |
25022, H24, 50%, BLA, NML 25023, H24, 50%, BLA, NML 25231, H24, 25%, BLA, DST |
Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUKLI SLUKR2 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25046, H24, 25%, BLA, NML 25300, V24, 50%, BLA, NML |
Föreläsning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-02 | 16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPOKI SLPOL3 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25050, H24, 50%, BLA, DST 25052, H24, 25%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-03 | 10:00 - 12:00 | E413, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLTJE3 SLTJKI |
25033, H24, 25%, BLA, DST 25034, H24, 25%, BLA, DST 25036, H24, 100%, BLA, NML |
Föreläsning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Susanna Witt | Dostojevskij: Anteckningar från källarhålet | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | F487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUIOI SLUKR1 |
25008, V24, 50%, KV, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25045, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 18:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2A | 25032, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Tora Hedin | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | Teori & Praktik | |||||||||||||||||||||||
20:00 - 20:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Seminarium | Susanna Witt |
Dostojevskij, Brott och straff Artikelkompendiet: Bachtin Bodin: s. 123–142 |
||||||||||||||||||||||
v 41, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-07 | 10:00 - 12:00 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E289, Språkstudion, Studio 2, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B SLPOL1 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25048, H24, 50%, KV, DST 25051, H24, 25%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-08 | 13:00 - 15:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
25019, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25043, H24, 25%, DAG, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E289, Språkstudion, Studio 2, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:45 | via Zoom |
SLRSU7 SLRYS3-4 |
25022, H24, 50%, BLA, NML 25023, H24, 50%, BLA, NML 25231, H24, 25%, BLA, DST |
Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUKLI SLUKR2 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25046, H24, 25%, BLA, NML 25300, V24, 50%, BLA, NML |
Föreläsning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-09 | 16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPOKI SLPOL3 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25050, H24, 50%, BLA, DST 25052, H24, 25%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-10 | 10:00 - 12:00 | E413, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Susanna Witt |
Tolstoj, Anna Karenina Artikelkompendiet: Morson Bodin: s. 143–163 |
||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | F487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUIOI SLUKR1 |
25008, V24, 50%, KV, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25045, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 18:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
19:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | Teori & Praktik | |||||||||||||||||||||||
v 42, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-14 | 10:00 - 12:00 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E289, Språkstudion, Studio 2, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B SLPOL1 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25048, H24, 50%, KV, DST 25051, H24, 25%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Tora Hedin | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2A | 25032, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-15 | 13:00 - 15:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
25019, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25043, H24, 25%, DAG, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E289, Språkstudion, Studio 2, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:45 | via Zoom |
SLRSU7 SLRYS3-4 |
25022, H24, 50%, BLA, NML 25023, H24, 50%, BLA, NML 25231, H24, 25%, BLA, DST |
Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUKLI SLUKR2 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25046, H24, 25%, BLA, NML 25300, V24, 50%, BLA, NML |
Föreläsning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-16 | 16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPOKI SLPOL3 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25050, H24, 50%, BLA, DST 25052, H24, 25%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-17 | 10:00 - 12:00 | F397, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLTJE3 SLTJKI |
25033, H24, 25%, BLA, DST 25034, H24, 25%, BLA, DST 25036, H24, 100%, BLA, NML |
Föreläsning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Susanna Witt |
Tjechov, Körsbärsträdgården; början av symbolismen Bodin: 164–176 |
||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | F487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUIOI SLUKR1 |
25008, V24, 50%, KV, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25045, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 18:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2A | 25032, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Tora Hedin | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | Teori & Praktik | |||||||||||||||||||||||
v 43, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-21 | 10:00 - 12:00 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E289, Språkstudion, Studio 2, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B SLPOL1 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25048, H24, 50%, KV, DST 25051, H24, 25%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-22 | 13:00 - 15:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
25019, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25043, H24, 25%, DAG, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E289, Språkstudion, Studio 2, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:45 | via Zoom |
SLRSU7 SLRYS3-4 |
25022, H24, 50%, BLA, NML 25023, H24, 50%, BLA, NML 25231, H24, 25%, BLA, DST |
Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUKLI SLUKR2 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25046, H24, 25%, BLA, NML 25300, V24, 50%, BLA, NML |
Föreläsning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-23 | 13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Tentamen | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPOKI SLPOL3 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25050, H24, 50%, BLA, DST 25052, H24, 25%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1B SLPOL1 |
25048, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1B SLPOL1 |
25048, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-24 | 13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLTJE3 SLTJKI |
25033, H24, 25%, BLA, DST 25034, H24, 25%, BLA, DST 25036, H24, 100%, BLA, NML |
Föreläsning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Susanna Witt |
Den ryska litteraturen 1890–1925 I Tjechov, ”Damen med hunden” |
||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | F487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUIOI SLUKR1 |
25008, V24, 50%, KV, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25045, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 18:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2A | 25032, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Tora Hedin | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | Teori & Praktik | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2024-10-26 | 09:00 - 12:00 | Obestämd skrivsal |
SLRYNA SLRYNY |
25017, H24, 100%, DAG, NML 25211, V24, 100%, DAG, DST |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Papperstentamen | exam.timeedit.com | SLRYNY/GT1_H24 | ||||||||||||||||||||
v 45, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-11-04 | 10:00 - 12:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E289, Språkstudion, Studio 2, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B SLPOL1 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25048, H24, 50%, KV, DST 25051, H24, 25%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Tora Hedin | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2A | 25032, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
20:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1B SLPOL1 |
25048, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-11-05 | 13:00 - 15:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
25019, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25043, H24, 25%, DAG, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E289, Språkstudion, Studio 2, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:45 | via Zoom |
SLRSU7 SLRYS3-4 |
25022, H24, 50%, BLA, NML 25023, H24, 50%, BLA, NML 25231, H24, 25%, BLA, DST |
Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUKLI SLUKR2 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25046, H24, 25%, BLA, NML 25300, V24, 50%, BLA, NML |
Föreläsning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-11-06 | 16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPOKI SLPOL3 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25050, H24, 50%, BLA, DST 25052, H24, 25%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1B SLPOL1 |
25048, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1B SLPOL1 |
25048, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-11-07 | 10:00 - 12:00 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLTJE3 SLTJKI |
25033, H24, 25%, BLA, DST 25034, H24, 25%, BLA, DST 25036, H24, 100%, BLA, NML |
Föreläsning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1B SLPOL1 |
25048, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Susanna Witt |
Den ryska litteraturen 1890–1925 II Bodin: s. 209–249 Artikelkompendiet: N.Å. Nilsson. |
||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | F487, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUIOI SLUKR1 |
25008, V24, 50%, KV, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25045, H24, 25%, KV, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 18:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2A | 25032, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Tora Hedin | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | Teori & Praktik | |||||||||||||||||||||||
20:00 - 20:45 | E397, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25021, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25044, H24, 25%, KV, NML |
Seminarium | Susanna Witt |
Poesi på ryska och svenska Bodin: s. 177–208 |
||||||||||||||||||||||
v 46, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-11-11 | 10:00 - 12:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNY | 25017, H24, 100%, DAG, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25022, H24, 50%, BLA, NML | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLPOL3 | 25050, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E289, Språkstudion, Studio 2, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B SLPOL1 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25048, H24, 50%, KV, DST 25051, H24, 25%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Föreläsning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1A | 25031, H24, 50%, KV, DST | Undervisning | Roar Lishaugen | ||||||||||||||||||||||||
20:15 - 21:00 | via Zoom |
SLPO1B SLPOL1 |
25048, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-11-12 | 13:00 - 15:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25021, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E497, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
25019, H24, 100%, BLA, NML 25036, H24, 100%, BLA, NML 25043, H24, 25%, DAG, NML |
Föreläsning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25019, H24, 100%, BLA, NML | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:45 | via Zoom |
SLRSU7 SLRYS3-4 |
25022, H24, 50%, BLA, NML 25023, H24, 50%, BLA, NML 25231, H24, 25%, BLA, DST |
Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
17:15 - 19:00 | via Zoom |
SLPO1A SLPOL1 |
25047, H24, 50%, KV, DST 25243, H24, 100%, BLA, DST |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLUKLI SLUKR2 |
25036, H24, 100%, BLA, NML 25046, H24, 25%, BLA, NML 25300, V24, 50%, BLA, NML |
Föreläsning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO2A | 25049, H24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Maria Zadencka | ||||||||||||||||||||||||
158, Institutionen för slaviska och baltiska språk finska nederländska och tyska
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||
v 20, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-13 | 13:00 - 14:45 | E509, Vån 5 | Karta | Möte |
Anna Callenholm Christine Becker Heidi Grönstrand Torun Gille West |
Prefektens veckomöte | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-14 | 08:00 - 12:00 |
Tyska1, dagtid, alla Tyska1, kvällstid, alla |
Laduvikssalen, Vån 6 | Karta |
TYA10U TYS101 |
25087, H24, 50%, KV, DST 25088, H24, 50%, DAG, NML 25090, H24, 100%, DAG, NML 25091, H24, 100%, DAG, NML 25183, V24, 50%, DAG, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Anna Callenholm | Papperstentamen | exam.timeedit.com | TYS101,TYA10U,TYA1IS,TYA1VU,TYS10A, Tyska I | |||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E509, Vån 5 | Karta | Institutionsstyrelsemöte | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | E509, Vån 5 | Karta |
TYA703 TYA705 TYA803 TYA805 |
Tid avsatt för kollokvier i tyska |
Anna Callenholm Anna Mammitzsch Annika Johansson Anta Kursiša Caroline Merkel Charlotta Seiler Brylla Christine Becker Fabia Carla Hultin Morger Henrike Carolin Bohlin Julia Baumann Lina Schulte Markus Huss Natasa Muratova Ramona Funke Reglindis De Ridder Sara Van Meerbergen Sonja Weber Stefan Fredriksson Susanne Tienken Vera Leier |
Kollokvium Hanna Henryson (Vär | |||||||||||||||||||||||
v 21, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-20 | 13:00 - 14:45 | E509, Vån 5 | Karta | Möte |
Anna Callenholm Christine Becker Heidi Grönstrand Torun Gille West |
Prefektens veckomöte | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-21 | 08:00 - 11:00 | Obestämd skrivsal |
TYA201 TYS20A |
25018, H23, 50%, KV, DST 25180, V24, 100%, BLA, NML 25189, V24, 25%, DAG, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Anna Callenholm | Papperstentamen | exam.timeedit.com | TYA201, TYS20A Tyska II. | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | E509, Vån 5 | Karta |
TYA703 TYA705 TYA803 TYA805 |
Tid avsatt för kollokvier i tyska |
Anna Callenholm Anna Mammitzsch Annika Johansson Anta Kursiša Caroline Merkel Charlotta Seiler Brylla Christine Becker Fabia Carla Hultin Morger Henrike Carolin Bohlin Julia Baumann Lina Schulte Markus Huss Natasa Muratova Ramona Funke Reglindis De Ridder Sara Van Meerbergen Sonja Weber Stefan Fredriksson Susanne Tienken Vera Leier |
Kollokvium Susanne Tienkenr | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-23 | 13:00 - 15:00 | E5156, Vån 5 | Karta | Möte | Hannah Hinz Cornelli | Farewell Erasmus VT24 | ||||||||||||||||||||||
v 22, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-27 | 13:00 - 14:45 | E509, Vån 5 | Karta | Möte |
Anna Callenholm Christine Becker Heidi Grönstrand Torun Gille West |
Prefektens veckomöte | ||||||||||||||||||||||
v 23, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-06-03 | 08:00 - 10:00 | Obestämd skrivsal |
TYA10U TYS101 |
25000, V24, 100%, DAG, NML 25003, V24, 100%, DAG, NML 25183, V24, 50%, DAG, NML 25184, V24, 100%, DAG, NML 25185, V24, 25%, DAG, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Anna Callenholm |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | TYS101,TYA10U,TYA1IS,TYA1VU,TYS10A, Tyska I | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | E509, Vån 5 | Karta | Möte |
Anna Callenholm Christine Becker Heidi Grönstrand Torun Gille West |
Prefektens veckomöte | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-06-04 | 13:00 - 14:45 | E509, Vån 5 | Karta |
TYA703 TYA705 TYA803 TYA805 |
Tid avsatt för kollokvier i tyska |
Anna Callenholm Anna Mammitzsch Annika Johansson Anta Kursiša Caroline Merkel Charlotta Seiler Brylla Christine Becker Fabia Carla Hultin Morger Henrike Carolin Bohlin Julia Baumann Lina Schulte Markus Huss Natasa Muratova Ramona Funke Reglindis De Ridder Sara Van Meerbergen Sonja Weber Stefan Fredriksson Susanne Tienken Vera Leier |
Slutseminarium Nataša Muratova | |||||||||||||||||||||
v 24, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-06-10 | 13:00 - 14:45 | E509, Vån 5 | Karta | Möte |
Anna Callenholm Christine Becker Heidi Grönstrand Torun Gille West |
Prefektens veckomöte | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-06-11 | 10:00 - 12:00 | E509, Vån 5 | Karta | Institutionsstyrelsemöte | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-06-12 | 10:00 - 12:00 | E420, Vån 4 | Karta | Personalmöte | Personalmöte | |||||||||||||||||||||||
v 25, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-06-17 | 13:00 - 14:45 | E509, Vån 5 | Karta | Möte |
Anna Callenholm Christine Becker Heidi Grönstrand Torun Gille West |
Prefektens veckomöte | ||||||||||||||||||||||
v 34, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-08-20 | 08:00 - 11:00 |
Tyska 2, daggrupp Tyska 2, kvällsgrupp |
Obestämd skrivsal | TYA201 |
25094, H24, 100%, BLA, NML 25095, H24, 50%, KV, DST 25109, H24, 25%, KV, DST 25179, V24, 50%, KV, DST |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Anna Callenholm |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | TYA201, TYS20A, Tyska II | ||||||||||||||||||
Fre | 2024-08-23 | 08:00 - 12:00 | Obestämd skrivsal |
TYA10U TYS101 |
25000, V24, 100%, DAG, NML 25003, V24, 100%, DAG, NML 25183, V24, 50%, DAG, NML 25184, V24, 100%, DAG, NML 25185, V24, 25%, DAG, NML |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Anna Callenholm |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | TYS101,TYA10U,TYA1IS,TYA1VU, TYS10A, Tyska I | |||||||||||||||||||
v 35, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-08-26 | 09:45 - 10:45 | E509, Vån 5 | Karta | Möte |
Christine Becker Heidi Grönstrand Nadezjda Zorikhina Nilsson Susanna Witt |
|||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | E509, Vån 5 | Karta | Möte |
Anna Callenholm Anna Mammitzsch Charlotta Seiler Brylla Christine Becker Heidi Grönstrand Susanne Tienken |
|||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-08-28 | 16:00 - 17:30 | via Zoom | TYA001-002 |
25089, H24, 50%, KV, DST 25103, H24, 50%, KV, DST |
Frivilligt | Hannah Hinz Cornelli | VÄLKOMSTDAG | |||||||||||||||||||||
v 37, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-10 | 10:00 - 12:00 | E509, Vån 5 | Karta | Institutionsstyrelsemöte | ||||||||||||||||||||||||
v 41, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-08 | 10:00 - 12:00 | E509, Vån 5 | Karta | Institutionsstyrelsemöte | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-10 | 09:00 - 17:00 | Polstjärnan, Vån 7 | Karta | Konferens | Elisabeth Wåghäll Nivre | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Bergsmannen, Vån 7 | Karta | Konferens | Elisabeth Wåghäll Nivre | Vill ha bio sittning. | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-10-11 | 09:00 - 15:00 | Polstjärnan, Vån 7 | Karta | Konferens | Elisabeth Wåghäll Nivre | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | Bergsmannen, Vån 7 | Karta | Konferens | Elisabeth Wåghäll Nivre | |||||||||||||||||||||||||
v 45, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-11-05 | 10:00 - 12:00 | E509, Vån 5 | Karta | Institutionsstyrelsemöte | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-11-07 | 08:00 - 11:00 | Tyska 2, alla | Obestämd skrivsal |
TYA201 TYS20A |
25094, H24, 100%, BLA, NML 25095, H24, 50%, KV, DST 25109, H24, 25%, KV, DST 25179, V24, 50%, KV, DST |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Anna Callenholm | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Grammatik, Tyska II, TYA201, TYS20A | ||||||||||||||||||
15810, Baltiska
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||
v 20, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-14 | 18:00 - 21:00 |
E5156, Vån 5 Webbaserad undervisning |
Karta | BAL650 | 25207, V24, 25%, BLA, DST | Projektseminarium | Frederik Heinrich Bissinger | The project seminar takes place in hybrid format. You can come to campus or participate via Zoom. | ||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-16 | 12:00 - 14:00 | Webbaserad undervisning | BAL740 | 25195, V24, 25%, BLA, DST | Föreläsning | Frederik Heinrich Bissinger | ||||||||||||||||||||||
v 21, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-21 | 18:00 - 20:00 |
E5156, Vån 5 Webbaserad undervisning |
Karta | BAL650 | 25207, V24, 25%, BLA, DST | Projektseminarium | Frederik Heinrich Bissinger | The project seminar takes place in hybrid format. You can come to campus or participate via Zoom. | ||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-23 | 12:00 - 14:00 | Webbaserad undervisning | BAL740 | 25195, V24, 25%, BLA, DST | Föreläsning | Frederik Heinrich Bissinger | ||||||||||||||||||||||
15820, Finska
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||
v 20, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-13 | 15:00 - 17:00 | via Inspera | FAA220 | 25138, V24, 50%, BLA, DST | Tentamen |
Laura Lunnevuori Mikko Bentlin |
Digital tentamen i Inspera. Obligatorisk anmälan via Ladok. | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-15 | 00:00 - 00:00 |
FAA302 FAA913 FAB300 FAB603 |
25046, H23, 50%, BLA, DST 25047, H23, 50%, BLA, DST 25060, H23, 50%, BLA, DST 25114, H23, 50%, BLA, DST 25115, V24, 100%, BLA, DST |
Inlämning |
Heidi Grönstrand Outi Katariina Oja |
Deadline för inlämning av examensarbetet. | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | via Zoom | Möte | Avdelningsmöte | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | via Zoom | Möte | Samråd | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | via Inspera | FAA210 | 25137, V24, 50%, BLA, DST | Tentamen |
Jenni Alisaari Laura Lunnevuori |
||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-16 | 16:00 - 17:30 | Fifr I A grupp 2 | via Zoom | FAA110 | 25135, V24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Jenni Alisaari | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 | Fifr I A grupp 2 | via Zoom | FAA110 | 25135, V24, 50%, BLA, DST | Undervisning | Jenni Alisaari | |||||||||||||||||||||||
v 21, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-21 | 16:00 - 19:00 | Fifr I A grupp 1-2 | via Inspera | FAA110 | 25135, V24, 50%, BLA, DST | Digital tentamen |
Jenni Alisaari Laura Lunnevuori Mikko Bentlin |
Digital tentamen i Inspera. Obligatorisk anmälan via Ladok. | ||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | via Inspera | FAA210 | 25137, V24, 50%, BLA, DST | Omtentamen |
Laura Lunnevuori Outi Katariina Oja |
||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | via Inspera |
FAB200 FAB602 |
25140, V24, 100%, BLA, DST 25142, V24, 100%, BLA, DST |
Digital omtentamen |
Lasse Vuorsola Laura Lunnevuori |
Digital omtentamen i Inspera. Obligatorisk anmälan via Ladok. | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-24 | 10:00 - 16:00 | Möte | Journalistseminarium på Finlands ambassad | |||||||||||||||||||||||||
v 22, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-27 | 16:00 - 17:30 | via Zoom |
FAA302 FAA913 FAB300 FAB603 |
25046, H23, 50%, BLA, DST 25047, H23, 50%, BLA, DST 25060, H23, 50%, BLA, DST 25114, H23, 50%, BLA, DST 25115, V24, 100%, BLA, DST |
Undervisning |
Heidi Grönstrand Jenni Alisaari Lasse Vuorsola Mikko Bentlin Outi Katariina Oja |
||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-28 | 16:00 - 17:30 | via Zoom |
FAA302 FAA913 FAB300 FAB603 |
25046, H23, 50%, BLA, DST 25047, H23, 50%, BLA, DST 25060, H23, 50%, BLA, DST 25114, H23, 50%, BLA, DST 25115, V24, 100%, BLA, DST |
Undervisning |
Heidi Grönstrand Jenni Alisaari Lasse Vuorsola Mikko Bentlin Outi Katariina Oja |
||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-29 | 16:00 - 17:30 | via Zoom |
FAA302 FAA913 FAB300 FAB603 |
25046, H23, 50%, BLA, DST 25047, H23, 50%, BLA, DST 25060, H23, 50%, BLA, DST 25114, H23, 50%, BLA, DST 25115, V24, 100%, BLA, DST |
Undervisning |
Heidi Grönstrand Jenni Alisaari Lasse Vuorsola Mikko Bentlin Outi Katariina Oja |
||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | FAA110 | 25134, V24, 50%, BLA, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Kristiina Anneli Savola |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | FAA110 Fifr I A Språkkunskap omtenta | |||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-30 | 16:00 - 19:00 | Fifr I A grupp 1-2 | via Inspera | FAA110 | 25135, V24, 50%, BLA, DST | Digital tentamen |
Jenni Alisaari Laura Lunnevuori Mikko Bentlin |
Digital tentamen i Inspera. Obligatorisk anmälan via Ladok. | ||||||||||||||||||||
v 23, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-06-04 | 16:00 - 19:00 | via Inspera |
FAB200 FAB602 |
25140, V24, 100%, BLA, DST 25142, V24, 100%, BLA, DST |
Digital omtentamen |
Laura Lunnevuori Outi Katariina Oja |
Digital omtentamen i Inspera. Obligatorisk anmälan via Ladok. | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-06-05 | 16:00 - 19:00 | via Inspera | FAA120 | 25136, V24, 50%, BLA, DST | Omtentamen |
Laura Lunnevuori Mikko Bentlin |
Digital omtentamen i Inspera. Obligatorisk anmälan via Ladok. | |||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | via Inspera | FAA220 | 25138, V24, 50%, BLA, DST | Omtentamen |
Laura Lunnevuori Mikko Bentlin |
Digital omtentamen i Inspera. Obligatorisk anmälan via Ladok. | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | FAA110 | 25134, V24, 50%, BLA, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Kristiina Anneli Savola |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | FAA110 Fifr I A Muntl o skriftl omtenta | |||||||||||||||||||||
v 24, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-06-11 | 16:00 - 19:00 | via Inspera | FAA210 | 25137, V24, 50%, BLA, DST | Omtentamen |
Jenni Alisaari Laura Lunnevuori |
||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Inspera | FAA220 | 25138, V24, 50%, BLA, DST | Omtentamen |
Laura Lunnevuori Mikko Bentlin |
Digital omtentamen i Inspera. Obligatorisk anmälan via Ladok. | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-06-13 | 16:00 - 19:00 | via Inspera | FAA120 | 25136, V24, 50%, BLA, DST | Omtentamen |
Laura Lunnevuori Mikko Bentlin |
Digital omtentamen i Inspera, skriftlig tentamen och hörförståelse. Obligatorisk anmälan via Ladok. | |||||||||||||||||||||
v 25, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-06-18 | 16:00 - 19:00 | Fifr I A grupp 1-2 | via Inspera | FAA110 | 25135, V24, 50%, BLA, DST | Digital omtentamen |
Jenni Alisaari Laura Lunnevuori Mikko Bentlin |
Digital omtentamen i Inspera. Obligatorisk anmälan via Ladok. | ||||||||||||||||||||
Tors | 2024-06-20 | 16:00 - 19:00 | Fifr I A grupp 1-2 | via Inspera | FAA110 | 25135, V24, 50%, BLA, DST | Digital omtentamen |
Jenni Alisaari Laura Lunnevuori Mikko Bentlin |
Digital omtentamen i Inspera. Obligatorisk anmälan via Ladok. | ||||||||||||||||||||
v 34, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-08-23 | 12:30 - 15:00 | Hörsal 9, Vån 3 | Karta | Disputation |
Jarmo Lainio Kristiina Anneli Savola Outi Katariina Oja |
|||||||||||||||||||||||
15840, Nederländska
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||
v 20, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-13 | 17:45 - 20:00 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25147, V24, 50%, KV, DST 25148, V24, 100%, BLA, DST |
Samhälle och kultur |
Tentamen Webbaserat |
Reglindis De Ridder | Med övervakning via Zoom | ||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-14 | 18:00 - 20:00 | via Zoom |
NL1010 NL1100 |
25145, V24, 50%, KV, DST 25148, V24, 100%, BLA, DST |
Grammatik Översättning från svenska till nederländska |
Undervisning Webbaserat |
Stefan Fredriksson | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | NL2200 |
25010, H23, 50%, BLA, DST 25150, V24, 50%, BLA, DST |
Undervisning Webbaserat |
Annika Johansson | Läses termin 1. | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-15 | 10:00 - 12:00 | E509, Vån 5 | Karta | Möte |
Annika Johansson Reglindis De Ridder Sara Van Meerbergen Stefan Fredriksson |
|||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | via Zoom | NL2002 | 25149, V24, 50%, ING, DST |
Muntlig examination Omtentamen Webbaserat |
Reglindis De Ridder | NB!- indiviuell tidsbokning med läraren. | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Inspera | NL1012 | 25146, V24, 50%, ING, DST |
Omtentamen Webbaserat |
Annika Johansson Stefan Fredriksson |
||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 | via Inspera | NL2002 | 25149, V24, 50%, ING, DST |
Omtentamen Webbaserat |
Reglindis De Ridder | Skriftlig tentamen | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-16 | 15:00 - 17:00 | via Zoom | NL1100 | 25148, V24, 100%, BLA, DST | Modern nederländskspråkig litteratur |
Undervisning Webbaserat |
Annika Johansson | +praktikant | ||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | via Athena | NL2200 |
25010, H23, 50%, BLA, DST 25150, V24, 50%, BLA, DST |
Tentamen Webbaserat |
|||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | NL1020 | 25147, V24, 50%, KV, DST | Modern nederländskspråkig litteratur |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-17 | 15:00 - 16:30 | E509, Vån 5 | Karta | NL3001 |
25011, H23, 50%, BLA, DST 25151, V24, 50%, BLA, DST |
Undervisning |
Annika Johansson Reglindis De Ridder Sara Van Meerbergen |
Uppsatsseminarium | ||||||||||||||||||||
v 21, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-20 | 17:45 - 20:30 | via Zoom |
NL1010 NL1100 |
25145, V24, 50%, KV, DST 25148, V24, 100%, BLA, DST |
Grammatik, Översättning ne-se |
Tentamen Webbaserat |
Stefan Fredriksson |
+praktikant Med övervakning via Zoom |
||||||||||||||||||||
17:45 - 20:00 | via Zoom | NL2200 |
25010, H23, 50%, BLA, DST 25150, V24, 50%, BLA, DST |
Tentamen Webbaserat |
Reglindis De Ridder |
Skriftlig språkfärdighet del 1. Med övervakning via Zoom |
|||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-21 | 17:45 - 20:00 | via Zoom |
NL1010 NL1100 |
25145, V24, 50%, KV, DST 25148, V24, 100%, BLA, DST |
Översättning från svenska till nederländska |
Tentamen Webbaserat |
Stefan Fredriksson |
+praktikant. Med övervakning via Zoom |
||||||||||||||||||||
17:45 - 20:30 | via Zoom | NL2200 |
25010, H23, 50%, BLA, DST 25150, V24, 50%, BLA, DST |
Tentamen Webbaserat |
Reglindis De Ridder |
Skriftlig språkfärdighet del 2. Med övervakning via Zoom |
|||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-24 | 16:00 - 17:00 | via Zoom | NL3001 |
25011, H23, 50%, BLA, DST 25151, V24, 50%, BLA, DST |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | ||||||||||||||||||||||
v 22, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-28 | 15:00 - 17:00 | via Zoom | NL1100 | 25148, V24, 100%, BLA, DST | Modern nederländskspråkig litteratur |
Undervisning Webbaserat |
Annika Johansson | +praktikant | ||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | NL1020 | 25147, V24, 50%, KV, DST | Modern nederländskspråkig litteratur |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | |||||||||||||||||||||||
v 24, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-06-10 | 17:45 - 20:00 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25147, V24, 50%, KV, DST 25148, V24, 100%, BLA, DST |
Samhälle och kultur |
Omtentamen Webbaserat |
Reglindis De Ridder | Med övervakning via Zoom | ||||||||||||||||||||
Tors | 2024-06-13 | 18:00 - 21:00 | via Athena | NL2200 |
25010, H23, 50%, BLA, DST 25150, V24, 50%, BLA, DST |
Omtentamen Webbaserat |
|||||||||||||||||||||||
v 25, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-06-17 | 17:45 - 20:30 | via Zoom |
NL1010 NL1100 |
25145, V24, 50%, KV, DST 25148, V24, 100%, BLA, DST |
Grammatik, Översättning ne-se |
Omtentamen Webbaserat |
Stefan Fredriksson |
+praktikant. Med övervakning via Zoom |
||||||||||||||||||||
17:45 - 20:00 | via Zoom | NL2200 |
25010, H23, 50%, BLA, DST 25150, V24, 50%, BLA, DST |
Omtentamen Webbaserat |
Reglindis De Ridder |
Skriftlig språkfärdighet del 1. Med övervakning via Zoom |
|||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-06-18 | 17:45 - 20:00 | via Zoom |
NL1010 NL1100 |
25145, V24, 50%, KV, DST 25148, V24, 100%, BLA, DST |
Översättning från svenska till nederländska |
Omtentamen Webbaserat |
Stefan Fredriksson |
+praktikant. Med övervakning via Zoom. |
||||||||||||||||||||
17:45 - 20:30 | via Zoom | NL2200 |
25010, H23, 50%, BLA, DST 25150, V24, 50%, BLA, DST |
Omtentamen Webbaserat |
Reglindis De Ridder | Skriftlig språkfärdighet del 2. Med övervakning via Zoom | |||||||||||||||||||||||
v 35, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-08-27 | 16:00 - 17:15 | via Zoom |
NL1010 NL1012 NL1100 |
25008, H23, 50%, KV, DST 25015, H23, 50%, ING, DST 25222, H24, 100%, BLA, DST |
Välkomstdag | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-08-29 | 18:00 - 19:00 | via Zoom |
NL1010 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25223, H24, 50%, KV, DST |
Introduktion Webbaserat |
Reglindis De Ridder Sara Van Meerbergen |
||||||||||||||||||||||
v 36, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-03 | 15:00 - 17:00 | via Zoom | NL1100 | 25222, H24, 100%, BLA, DST | Uttal |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | +praktikant | ||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | NL1010 | 25222, H24, 100%, BLA, DST | Uttal |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder Stefan Fredriksson |
|||||||||||||||||||||||
v 37, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-10 | 15:00 - 17:00 | via Zoom | NL1100 | 25222, H24, 100%, BLA, DST | Uttal |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | +praktikant | ||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | NL1010 | 25222, H24, 100%, BLA, DST | Uttal |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder Stefan Fredriksson |
|||||||||||||||||||||||
v 38, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-17 | 15:00 - 17:00 | via Zoom | NL1100 | 25222, H24, 100%, BLA, DST | Uttal |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | +praktikant | ||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | NL1010 | 25222, H24, 100%, BLA, DST | Uttal |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder Stefan Fredriksson |
|||||||||||||||||||||||
v 39, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-24 | 15:00 - 17:00 | via Zoom | NL1100 | 25222, H24, 100%, BLA, DST | Uttal |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | +praktikant | ||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | NL1010 | 25222, H24, 100%, BLA, DST | Uttal |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | |||||||||||||||||||||||
v 40, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-01 | 15:00 - 17:00 | via Zoom | NL1100 | 25222, H24, 100%, BLA, DST | Uttal |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | +praktikant | ||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | NL1010 | 25222, H24, 100%, BLA, DST | Uttal |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | |||||||||||||||||||||||
v 41, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-08 | 18:00 - 19:30 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25224, H24, 50%, BLA, DST |
Samhälle och kultur |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | |||||||||||||||||||||
19:45 - 21:00 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25224, H24, 50%, BLA, DST |
Muntlig språkfärdighet |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | + praktikant | ||||||||||||||||||||||
v 42, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-15 | 18:00 - 19:30 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25224, H24, 50%, BLA, DST |
Samhälle och kultur |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | |||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-17 | 18:00 - 20:00 | via Zoom |
NL1010 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25223, H24, 50%, KV, DST |
Fonetik och formlära |
Undervisning Webbaserat |
Stefan Fredriksson | |||||||||||||||||||||
v 43, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-22 | 19:45 - 21:00 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25224, H24, 50%, BLA, DST |
Muntlig språkfärdighet |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | + praktikant | ||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-23 | 16:00 - 18:00 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25224, H24, 50%, BLA, DST |
Modern nederländskspråkig litteratur |
Introduktion Webbaserat |
Annika Johansson | |||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-24 | 18:00 - 20:00 | via Zoom |
NL1010 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25223, H24, 50%, KV, DST |
Fonetik och formlära |
Undervisning Webbaserat |
Stefan Fredriksson | |||||||||||||||||||||
v 44, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-29 | 18:00 - 19:30 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25224, H24, 50%, BLA, DST |
Samhälle och kultur |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | |||||||||||||||||||||
19:45 - 21:00 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25224, H24, 50%, BLA, DST |
Muntlig språkfärdighet |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | + praktikant | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-31 | 18:00 - 20:00 | via Zoom |
NL1010 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25223, H24, 50%, KV, DST |
Fonetik och formlära |
Undervisning Webbaserat |
Stefan Fredriksson | |||||||||||||||||||||
v 45, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-11-05 | 16:00 - 19:00 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25224, H24, 50%, BLA, DST |
Muntlig språkfärdighet |
Muntlig examination Webbaserat |
Reglindis De Ridder | Individuell tidsbokning | ||||||||||||||||||||
Ons | 2024-11-06 | 16:00 - 18:00 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25224, H24, 50%, BLA, DST |
Modern nederländskspråkig litteratur |
Undervisning Webbaserat |
Annika Johansson | |||||||||||||||||||||
Tors | 2024-11-07 | 18:00 - 20:00 | via Zoom |
NL1010 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25223, H24, 50%, KV, DST |
Fonetik och formlära |
Undervisning Webbaserat |
Stefan Fredriksson | |||||||||||||||||||||
v 46, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-11-12 | 18:00 - 20:00 | via Zoom |
NL1020 NL1100 |
25222, H24, 100%, BLA, DST 25224, H24, 50%, BLA, DST |
Samhälle och kultur |
Undervisning Webbaserat |
Reglindis De Ridder | |||||||||||||||||||||
15830, Tyska
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||
v 20, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-13 | 13:00 - 16:00 | F331, Vån 3 | Karta | TYA709 | 25013, V24, 50%, DAG, NML | Undervisning | Fredrik Renard | |||||||||||||||||||||
14:45 - 15:45 | Tyska1, dagtid, alla | E509, Vån 5 | Karta |
TYS101 TYS10A-B |
25183, V24, 50%, DAG, NML 25184, V24, 100%, DAG, NML 25185, V24, 25%, DAG, NML 25186, V24, 25%, DAG, NML |
Anna Callenholm | SI-pass/Tutorium med Ingegerd | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 | Nyb2 Tyska, grupp 1, kväll |
via Zoom Webbaserad undervisning |
TYA002 | 25178, V24, 50%, KV, DST |
Undervisning Webbaserat |
Christine Becker | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | Nyb1 Tyska, grupp 1, kväll | Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST |
Undervisning Webbaserat |
Lina Schulte | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-14 | 18:00 - 19:30 |
Nyb2 Tyska, grupp 2, kväll Nyb2 Tyska, grupp 3, kväll |
Webbaserad undervisning | TYA002 | 25178, V24, 50%, KV, DST |
Undervisning Webbaserat |
Ramona Funke | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-15 | 13:00 - 14:30 | Tyska1, dagtid, alla | E509, Vån 5 | Karta |
TYA10U TYA1IS TYA1VU TYS101 TYS10B |
25000, V24, 100%, DAG, NML 25003, V24, 100%, DAG, NML 25096, H23, 100%, DAG, NML 25183, V24, 50%, DAG, NML 25184, V24, 100%, DAG, NML 25186, V24, 25%, DAG, NML |
Kultur i de tysktalande länderna | Undervisning | Christine Becker | |||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | Nyb1 Tyska, grupp 4, kväll | Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST |
Undervisning Webbaserat |
Lina Schulte | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 | Tyska 2, alla | Webbaserad undervisning |
TYA201 TYA20U TYA2IS TYA2VU TYS20D |
25001, V24, 100%, BLA, NML 25004, V24, 100%, BLA, NML 25018, H23, 50%, KV, DST 25179, V24, 50%, KV, DST 25180, V24, 100%, BLA, NML 25192, V24, 25%, KV, DST 25956, V23, 100%, BLA, NML |
Tyskspråkig litteratur 1871-1945 |
Undervisning Webbaserat |
Fredrik Renard | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-16 | 10:00 - 11:30 | Tyska 2, alla | E5156, Vån 5 | Karta |
TYA201 TYA20U TYA2IS TYA2VU TYS20B |
25001, V24, 100%, BLA, NML 25004, V24, 100%, BLA, NML 25180, V24, 100%, BLA, NML 25190, V24, 25%, DAG, NML 25956, V23, 100%, BLA, NML |
Muntlig språkfärdighet | Undervisning | Ramona Funke | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | Tyska 2, alla | E5156, Vån 5 | Karta |
TYA201 TYA20U TYA2IS TYA2VU TYS20B |
25001, V24, 100%, BLA, NML 25004, V24, 100%, BLA, NML 25180, V24, 100%, BLA, NML 25190, V24, 25%, DAG, NML 25956, V23, 100%, BLA, NML |
Kultur i de tyskspråkiga länderna II | Undervisning | Caroline Merkel | |||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-17 | 11:00 - 15:00 | Tyska 2, alla | E5156, Vån 5 | Karta |
TYA201 TYA20U TYA2IS TYA2VU TYS20B |
25001, V24, 100%, BLA, NML 25004, V24, 100%, BLA, NML 25180, V24, 100%, BLA, NML 25190, V24, 25%, DAG, NML 25956, V23, 100%, BLA, NML |
Kultur i de tyskspråkiga länderna II | Muntlig examination | Caroline Merkel | |||||||||||||||||||
v 21, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-20 | 13:00 - 16:00 | E355, Vån 3 | Karta | TYA709 | 25013, V24, 50%, DAG, NML | Undervisning | Fredrik Renard | |||||||||||||||||||||
14:45 - 15:45 | Tyska1, dagtid, alla | E509, Vån 5 | Karta |
TYS101 TYS10A-B |
25183, V24, 50%, DAG, NML 25184, V24, 100%, DAG, NML 25185, V24, 25%, DAG, NML 25186, V24, 25%, DAG, NML |
Anna Callenholm | SI-pass/Tutorium med Ingegerd | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 | Nyb2 Tyska, grupp 1, kväll |
via Zoom Webbaserad undervisning |
TYA002 | 25178, V24, 50%, KV, DST |
Undervisning Webbaserat |
Christine Becker | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | Nyb1 Tyska, grupp 1, kväll | Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST |
Undervisning Webbaserat |
Lina Schulte | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-21 | 18:00 - 20:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, kväll | Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST |
Undervisning Webbaserat |
Sonja Weber | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | Nyb1 Tyska, grupp 3, kväll | Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST |
Undervisning Webbaserat |
Vera Leier | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-22 | 10:00 - 14:00 | Tyska1, dagtid, alla | FiBi E5165 (Finska biblioteket), Vån 5 | Karta |
TYA10U TYA1IS TYA1VU TYS101 |
25000, V24, 100%, DAG, NML 25003, V24, 100%, DAG, NML 25022, H23, 50%, DAG, NML 25096, H23, 100%, DAG, NML 25184, V24, 100%, DAG, NML |
Tyskspråkig litteratur | Muntlig examination | Caroline Merkel | |||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | Nyb1 Tyska, grupp 4, kväll | Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST |
Undervisning Webbaserat |
Lina Schulte | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 | Tyska 2, alla | Webbaserad undervisning |
TYA201 TYA20U TYA2IS TYA2VU TYS20D |
25001, V24, 100%, BLA, NML 25004, V24, 100%, BLA, NML 25018, H23, 50%, KV, DST 25179, V24, 50%, KV, DST 25180, V24, 100%, BLA, NML 25192, V24, 25%, KV, DST 25956, V23, 100%, BLA, NML |
Tyskspråkig litteratur 1871-1945 |
Undervisning Webbaserat |
Fredrik Renard | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-23 | 10:00 - 14:00 | Tyska1, dagtid, alla | FiBi E5165 (Finska biblioteket), Vån 5 | Karta |
TYA10U TYA1IS TYA1VU TYS101 |
25000, V24, 100%, DAG, NML 25003, V24, 100%, DAG, NML 25022, H23, 50%, DAG, NML 25096, H23, 100%, DAG, NML 25184, V24, 100%, DAG, NML |
Tyskspråkig litteratur | Muntlig examination | Caroline Merkel | |||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Nyb 1 Tyska, grupp 5, kväll | Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST |
Undervisning Webbaserat |
Sonja Weber | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2024-05-25 | 09:00 - 12:00 |
Nyb2 Tyska, grupp 1, kväll Nyb2 Tyska, grupp 2, kväll Nyb2 Tyska, grupp 3, kväll |
via Athena | TYA002 | 25178, V24, 50%, KV, DST | Digital tentamen |
Caroline Merkel Christine Becker Ramona Funke |
|||||||||||||||||||||
v 22, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-27 | 13:00 - 14:30 | F331, Vån 3 | Karta | TYA709 | 25013, V24, 50%, DAG, NML | Undervisning | Fredrik Renard | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Nyb1 Tyska, grupp 1, kväll | Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST |
Muntlig examination Webbaserat |
Lina Schulte Vera Leier |
|||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-28 | 16:00 - 21:00 | via Athena |
TYA10U TYA1IS TYA1VU TYS101 TYS10C |
25000, V24, 100%, DAG, NML 25003, V24, 100%, DAG, NML 25022, H23, 50%, DAG, NML 25023, H23, 50%, KV, DST 25096, H23, 100%, DAG, NML 25184, V24, 100%, DAG, NML 25187, V24, 25%, KV, DST |
Processkrivning och översättning | Digital omtentamen | Anta Kursiša | |||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 |
Nyb1 Tyska, grupp 2, kväll Nyb1 Tyska, grupp 3, kväll |
Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST |
Muntlig examination Webbaserat |
Sonja Weber Vera Leier |
|||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-29 | 18:00 - 20:00 | Nyb1 Tyska, grupp 4, kväll | Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST |
Muntlig examination Webbaserat |
Lina Schulte Vera Leier |
|||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-30 | 18:00 - 20:00 | Nyb 1 Tyska, grupp 5, kväll | Webbaserad undervisning | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST |
Muntlig examination Webbaserat |
Lina Schulte Sonja Weber |
|||||||||||||||||||||
v 23, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-06-03 | 18:00 - 21:00 |
Nyb1 Tyska, dag, alla Nyb1, Tyska, kväll, alla |
via Inspera | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST | Språkkunskap, skriftlig prov | Digital tentamen |
Anta Kursiša Lina Schulte Sonja Weber Vera Leier |
||||||||||||||||||||
Ons | 2024-06-05 | 10:00 - 12:00 | E509, Vån 5 | Karta | Hannah Hinz Cornelli | Avdelningsmöte tyska | |||||||||||||||||||||||
v 33, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Lör | 2024-08-17 | 09:00 - 12:00 |
Nyb2 Tyska, grupp 1, kväll Nyb2 Tyska, grupp 2, kväll Nyb2 Tyska, grupp 3, kväll |
via Athena | TYA002 | 25178, V24, 50%, KV, DST | Digital omtentamen |
Caroline Merkel Christine Becker Ramona Funke |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
Nyb1 Tyska, dag, alla Nyb1, Tyska, kväll, alla |
via Inspera | TYA001 | 25177, V24, 50%, KV, DST | Digital omtentamen |
Anta Kursiša Lina Schulte Sonja Weber Vera Leier |
|||||||||||||||||||||||
v 35, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-08-26 | 14:15 - 16:45 | E5156, Vån 5 | Karta | Möte | Hannah Hinz Cornelli | Welcome Erasmus HT24 | ||||||||||||||||||||||
v 36, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-02 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | D231, Vån 2 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-04 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
v 37, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-09 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-11 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | D231, Vån 2 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
v 38, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-16 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-18 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
v 39, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-23 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-25 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
v 40, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-30 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
v 41, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-07 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-09 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | D231, Vån 2 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
v 42, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-14 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-16 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
14:30 - 14:45 | Webbaserad undervisning |
TYA10U TYA1IS TYA1VU TYS101 TYS10C |
25000, V24, 100%, DAG, NML 25003, V24, 100%, DAG, NML 25022, H23, 50%, DAG, NML 25023, H23, 50%, KV, DST 25096, H23, 100%, DAG, NML 25184, V24, 100%, DAG, NML 25187, V24, 25%, KV, DST |
Processkrivning och översättning | Digital omtentamen | Anta Kursiša | |||||||||||||||||||||||
v 43, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-21 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-23 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
v 44, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-28 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-30 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | D231, Vån 2 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
v 45, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-11-04 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | D231, Vån 2 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-11-06 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | D231, Vån 2 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
v 46, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-11-11 | 13:00 - 15:30 | Nyb1 Tyska, grupp 2, dag | E339, Vån 3 | Karta | TYA001 | Undervisning | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||
v 20, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-13 | 18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-15 | 18:00 - 19:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
v 22, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-28 | 10:30 - 12:00 | E509, Vån 5 | Karta | Möte | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal 1 | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Åke Zimmermann Bjersby | Papperstentamen | exam.timeedit.com | RyNA/GT1_V24 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal 1 | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Åke Zimmermann Bjersby | Papperstentamen | exam.timeedit.com | RyNB/GT2_V24 | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-29 | 16:00 - 19:00 | SLRYNA | 25211, V24, 100%, DAG, DST |
Registrering Upprop |
Åke Zimmermann Bjersby | Upprop, registrering och försäljning av kursmaterial. Drop-in kl 16-19. Hus E, Plan 4, entrén vid hissarna! | ||||||||||||||||||||||
v 24, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-06-11 | 13:00 - 14:30 | E509, Vån 5 | Karta | Möte | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-06-12 | 10:00 - 12:00 | E420, Vån 4 | Karta | Personalmöte | Personalmöte | |||||||||||||||||||||||
v 34, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-08-20 | 18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Åke Zimmermann Bjersby |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | RyNA/GT1_o_V24 | |||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Obestämd skrivsal | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Åke Zimmermann Bjersby |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | RyNB/GT2_o_V24 | |||||||||||||||||||||
v 36, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-02 | 18:00 - 19:45 | Hörsal 9, Vån 3 | Karta |
SLRYNA SLRYNY |
25015, H24, 50%, KV, NML 25017, H24, 100%, DAG, NML |
Föreläsning Introduktion Registrering Upprop |
Åke Zimmermann Bjersby | Introduktion, upprop & registrering, inkl försäljning av kursmaterial. Se detaljerad info: http://www.slav.su.se/rnvdn | ||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-04 | 18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
v 37, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-09 | 18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-11 | 18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
v 38, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-16 | 18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-18 | 18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
v 39, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-23 | 18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-25 | 18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
v 40, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-30 | 18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-02 | 18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
v 41, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-07 | 18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-09 | 18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
v 42, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-14 | 18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-16 | 18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
v 43, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-21 | 18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-23 | 18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
v 45, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-11-04 | 18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-11-06 | 18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25016, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||
v 46, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-11-11 | 18:00 - 19:45 | E420, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25015, H24, 50%, KV, NML | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby |
Kurskod | Namn |
BAL650 | Baltiska arvspråk–språkinlärning och språkundervisning |
BAL740 | Baltisk litteratur- och kulturhistoria |
FAA110 | Finska som främmande språk I A |
FAA120 | Finska som främmande språk I B |
FAA210 | Finska som främmande språk II A |
FAA220 | Finska som främmande språk II B |
FAA302 | Finska som främmande språk - kandidatkurs |
FAA913 | Finska - masterkurs |
FAB200 | Finska II |
FAB300 | Finska, kandidatkurs |
FAB602 | Finska för modersmålslärare II |
FAB603 | Finska för modersmålslärare - kandidatkurs |
NL1010 | Nederländska I A |
NL1012 | Nederländska, nätbaserad kurs i läsfärdighet |
NL1020 | Nederländska I B |
NL1100 | Nederländska I |
NL2002 | Nederländska, språkfärdighetskurs |
NL2200 | Nederländska II |
NL3001 | Nederländska - kandidatkurs |
SLKLO8 | Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap - slaviska språk |
SLKPS1 | Kultur och politik i slaviska länder I |
SLKPS2 | Kultur och politik i slaviska länder II |
SLPIOI | Polen igår och idag |
SLPL2B | Polska II B |
SLPO1A | Polska I A |
SLPO1B | Polska I B |
SLPO2A | Polska II A |
SLPOKI | Polsk kultur- och idéhistoria |
SLPOL1 | Polska I |
SLPOL3 | Polska III |
SLPOL4 | Polska - kandidatkurs |
SLPOLI | Polsk litteraturhistoria |
SLRIOI | Ryssland igår och idag |
SLRM71 | Ryska - magisterkurs |
SLRM72 | Ryska - masterkurs |
SLRM73 | Ryska - masterkurs |
SLRSU7 | Ryska språkets utveckling |
SLRYKI | Rysslands kultur- och idéhistoria |
SLRYLI | Rysk litteraturhistoria |
SLRYNA | Ryska för nybörjare A |
SLRYNB | Ryska för nybörjare B |
SLRYNY | Ryska för nybörjare |
Kurskod | Namn |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS2 | Ryska II |
SLRYS3 | Ryska III |
SLRYS4 | Ryska - kandidatkurs |
SLTJ1A | Tjeckiska I A |
SLTJ1B | Tjeckiska I B |
SLTJ2A | Tjeckiska II A |
SLTJ2B | Tjeckiska II B |
SLTJE3 | Tjeckiska III |
SLTJE4 | Tjeckiska - kandidatkurs |
SLTJKI | Tjeckisk kultur- och idéhistoria |
SLTM71 | Tjeckiska - magisterkurs |
SLTM72 | Tjeckiska - masterkurs |
SLTM73 | Tjeckiska - masterkurs |
SLTNLG | Tjeckien: nytt land, gammal historia |
SLUIOI | Ukraina igår och idag |
SLUKLI | Ukrainsk litteraturhistoria |
SLUKR1 | Ukrainska I |
SLUKR2 | Ukrainska II |
TYA001 | Tyska, nybörjarkurs I |
TYA002 | Tyska, nybörjarkurs II |
TYA10U | Tyska I - kurs inom ULV-projektet |
TYA1IS | Tyska I, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
TYA1VU | Tyska I - kurs inom VAL-projektet |
TYA201 | Tyska II |
TYA20U | Tyska II - kurs inom ULV-projektet |
TYA2IS | Tyska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
TYA2VU | Tyska II - kurs inom VAL-projektet |
TYA703 | Tyska, temakurs i litteraturvetenskap 2, I |
TYA705 | Tyska, temakurs i språkvetenskap 2, I |
TYA709 | Att läsa över gränser: Flerspråkighet och översättning ur ett jämförande litteraturvetenskap |
TYA803 | Tyska, temakurs i litteraturvetenskap 2, II |
TYA805 | Tyska, temakurs i språkvetenskap 2, II |
TYS101 | Tyska I |
TYS10A | Tysk grammatik |
TYS10B | Kultur i de tysktalande länderna |
TYS10C | Tyska: Skriftlig språkfärdighet |
TYS20A | Tysk grammatik och språkvetenskap |
TYS20B | Kultur i de tyskspråkiga länderna II |
TYS20D | Tyskspråkig litteratur 1871–1945 |