v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-05-20
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYNY
25166, V24, 100%, DAG, NML
Grammatik och text II
Undervisning
Tora Lane
12:00
10:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS1
25168, V24, 100%, BLA, NML
Muntlig och skriftlig språkfärdighet I
Undervisning
Hanna Liebiedieva
Extra praktisk språkf
14:00
13:00
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
Anna Callenholm
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Torun Gille West
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Torun Gille West
Prefektens veckomöte
14:45
13:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYNY
25166, V24, 100%, DAG, NML
Praktik II
Undervisning
Alexander Piperski
15:00
13:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS1
25168, V24, 100%, BLA, NML
Muntlig och skriftlig språkfärdighet I
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
14:00
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
TYS101
TYS10A-B
TYS10A-B
25183, V24, 50%, DAG, NML
25184, V24, 100%, DAG, NML
25185, V24, 25%, DAG, NML
25186, V24, 25%, DAG, NML
25184, V24, 100%, DAG, NML
25185, V24, 25%, DAG, NML
25186, V24, 25%, DAG, NML
Anna Callenholm
SI-pass/Tutorium med Ingegerd
15:45
14:45
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYNY
25166, V24, 100%, DAG, NML
Praktik II
Undervisning
Hanna Liebiedieva
Extra praktisk språkf
16:00
15:00
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
SLRYNB
25165, V24, 50%, KV, NML
Praktik II
Undervisning
Alexander Piperski
19:45
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-05-21
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
Christine Becker
Mündliche Prüfung
11:00
10:00
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
Christine Becker
Mündliche Prüfung
14:00
13:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS3
25171, V24, 50%, BLA, NML
Akademiskt skrivande
Seminarium
Susanna Witt
19:45
18:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLUKR1
25008, V24, 50%, KV, NML
Språkfärdighet I
Tentamen
Olena Jansson
19:45
18:00
E5156, Södra huset E, Vån 5
Webbaserad undervisning
Webbaserad undervisning
Karta
BAL650
25207, V24, 25%, BLA, DST
Projektseminarium
Frederik Heinrich Bissinger
The project seminar takes place in hybrid format. You can come to campus or participate via Zoom.
20:00
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-05-22
FiBi E5165 (Finska biblioteket), Södra huset E, Vån 5
Karta
TYA10U
TYA1IS
TYA1VU
TYS101
TYA1IS
TYA1VU
TYS101
25000, V24, 100%, DAG, NML
25003, V24, 100%, DAG, NML
25022, H23, 50%, DAG, NML
25096, H23, 100%, DAG, NML
25184, V24, 100%, DAG, NML
25003, V24, 100%, DAG, NML
25022, H23, 50%, DAG, NML
25096, H23, 100%, DAG, NML
25184, V24, 100%, DAG, NML
Tyskspråkig litteratur sedan 1945
Tyskspråkig litteratur
Tyskspråkig litteratur
Muntlig examination
Caroline Merkel
14:00
10:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYNY
25166, V24, 100%, DAG, NML
Praktik II
Undervisning
Alexander Piperski
15:00
13:00
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
SLRYNB
25165, V24, 50%, KV, NML
Praktik II
Tentamen
Alexander Piperski
19:45
18:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-05-23
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
Christine Becker
Mündliche Prüfung
11:00
10:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYNY
25166, V24, 100%, DAG, NML
Grammatik och text II
Undervisning
Tora Lane
12:00
10:00
FiBi E5165 (Finska biblioteket), Södra huset E, Vån 5
Karta
TYA10U
TYA1IS
TYA1VU
TYS101
TYA1IS
TYA1VU
TYS101
25000, V24, 100%, DAG, NML
25003, V24, 100%, DAG, NML
25022, H23, 50%, DAG, NML
25096, H23, 100%, DAG, NML
25184, V24, 100%, DAG, NML
25003, V24, 100%, DAG, NML
25022, H23, 50%, DAG, NML
25096, H23, 100%, DAG, NML
25184, V24, 100%, DAG, NML
Tyskspråkig litteratur sedan 1945
Tyskspråkig litteratur
Tyskspråkig litteratur
Muntlig examination
Caroline Merkel
14:00
10:00
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
Hannah Hinz Cornelli
Farewell Erasmus VT24
15:00
13:00
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
SLUKR2
25300, V24, 50%, BLA, NML
Muntlig språkfärdighet II
Tentamen
Olena Jansson
18:00
16:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-05-24
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Irenes spikfika!
16:00
14:00
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-05-25
v 21
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-05-26
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-05-27
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS1
25168, V24, 100%, BLA, NML
Muntlig och skriftlig språkfärdighet I
Undervisning
Hanna Liebiedieva
Extra praktisk språkf
14:00
13:00
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
Anna Callenholm
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Torun Gille West
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Torun Gille West
Prefektens veckomöte
14:45
13:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYNY
25166, V24, 100%, DAG, NML
Praktik II
Tentamen
Alexander Piperski
15:00
13:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS1
25168, V24, 100%, BLA, NML
Muntlig och skriftlig språkfärdighet I
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
14:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-05-28
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
12:00
10:30
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Renata Ingbrant
12:00
11:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLPOL4
SLRM71-73
SLRYS4
SLTJE4
SLTM71-73
SLRM71-73
SLRYS4
SLTJE4
SLTM71-73
25173, V24, 100%, BLA, NML
25202, V24, 50%, BLA, NML
25203, V24, 50%, BLA, NML
25204, V24, 100%, BLA, NML
25202, V24, 50%, BLA, NML
25203, V24, 50%, BLA, NML
25204, V24, 100%, BLA, NML
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
Högre seminarium
Ekaterina Protassova: Язык и идентичность в военное время. | Sign: _____
17:00
16:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-05-29
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLPOL4
SLRM71-73
SLRYS4
SLTJE4
SLTM71-73
SLRM71-73
SLRYS4
SLTJE4
SLTM71-73
25173, V24, 100%, BLA, NML
25202, V24, 50%, BLA, NML
25203, V24, 50%, BLA, NML
25204, V24, 100%, BLA, NML
25202, V24, 50%, BLA, NML
25203, V24, 50%, BLA, NML
25204, V24, 100%, BLA, NML
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
Högre seminarium
Högre seminarium i slaviska språk (ryska): Ekaterina Protassova: Цветы и цвета в русском языке (sv. Färger och blommor i ryska språket). | Sign: _____
15:00
13:00
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-05-30
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-05-31
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-06-01
v 22
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-06-02
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-06-03
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
Anna Callenholm
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Torun Gille West
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Torun Gille West
Prefektens veckomöte
14:45
13:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS1
25168, V24, 100%, BLA, NML
Muntlig och skriftlig språkfärdighet I
Tentamen
Nadezjda Zorikhina Nilsson
17:00
13:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRM71-73
SLRYS4
SLTJE4
SLTM71-73
SLRYS4
SLTJE4
SLTM71-73
25173, V24, 100%, BLA, NML
25202, V24, 50%, BLA, NML
25203, V24, 50%, BLA, NML
25204, V24, 100%, BLA, NML
25202, V24, 50%, BLA, NML
25203, V24, 50%, BLA, NML
25204, V24, 100%, BLA, NML
Examensarbete
Examensarbete för kandidatexamen
Ryska, examensarbete 2 för masterexamen
Ryska, examensarbete för magisterexamen
Ryska, examensarbete för masterexamen
Tjeckiska, examensarbete 2 för masterexamen
Tjeckiska, examensarbete för magisterexamen
Tjeckiska, examensarbete för masterexamen
Examensarbete för kandidatexamen
Ryska, examensarbete 2 för masterexamen
Ryska, examensarbete för magisterexamen
Ryska, examensarbete för masterexamen
Tjeckiska, examensarbete 2 för masterexamen
Tjeckiska, examensarbete för magisterexamen
Tjeckiska, examensarbete för masterexamen
Seminarium
Nadezjda Zorikhina Nilsson
Konstantin Gritsis försvarar sin magisteruppsats i ryska: Struktur och sujett i Isaak Babel´s berättelse ”Eskadronnyj Trunov”
18:45
17:30
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-06-04
FiBi E5165 (Finska biblioteket), Södra huset E, Vån 5
Karta
Övrigt
Per Arne Bodin
15:30
11:30
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
TYA703
TYA705
TYA803
TYA805
TYA705
TYA803
TYA805
Tid avsatt för kollokvier i tyska
Anna Callenholm
Anna Mammitzsch
Annika Johansson
Anta Kursiša
Caroline Merkel
Charlotta Seiler Brylla
Christine Becker
Fabia Carla Hultin Morger
Henrike Carolin Bohlin
Julia Baumann
Lina Schulte
Markus Huss
Natasa Muratova
Ramona Funke
Reglindis De Ridder
Sara Van Meerbergen
Sonja Weber
Stefan Fredriksson
Susanne Tienken
Vera Leier
Anna Mammitzsch
Annika Johansson
Anta Kursiša
Caroline Merkel
Charlotta Seiler Brylla
Christine Becker
Fabia Carla Hultin Morger
Henrike Carolin Bohlin
Julia Baumann
Lina Schulte
Markus Huss
Natasa Muratova
Ramona Funke
Reglindis De Ridder
Sara Van Meerbergen
Sonja Weber
Stefan Fredriksson
Susanne Tienken
Vera Leier
Slutseminarium Nataša Muratova
14:45
13:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Larysa Korobenko
Disputationsmingel, mm
18:00
15:00
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-06-05
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Hannah Hinz Cornelli
Avdelningsmöte tyska
12:00
10:00
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-06-06
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-06-07
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-06-08
v 23
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-06-09
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-06-10
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
Anna Callenholm
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Torun Gille West
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Torun Gille West
Prefektens veckomöte
14:45
13:00
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-06-11
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Institutionsstyrelsemöte
12:00
10:00
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
14:30
13:00
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-06-12
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-06-13
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-06-14
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Charlotta Seiler Brylla
13:00
11:00
FiBi E5165 (Finska biblioteket), Södra huset E, Vån 5
Karta
Övrigt
Charlotta Seiler Brylla
17:00
12:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
Övrigt
Irene Elmerot
Disputationsmingel
17:00
15:00
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-06-15
v 24
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-06-16
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-06-17
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
Anna Callenholm
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Torun Gille West
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Torun Gille West
Prefektens veckomöte
14:45
13:00
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-06-18
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-06-19
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-06-20
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-06-21
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-06-22
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-06-23
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-06-24
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-06-25
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-06-26
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-06-27
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-06-28
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-06-29
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-06-30
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-07-01
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-07-02
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-07-03
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-07-04
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-07-05
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-07-06
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-07-07
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-07-08
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-07-09
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-07-10
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-07-11
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-07-12
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-07-13
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-07-14
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-07-15
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-07-16
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-07-17
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-07-18
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-07-19
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-07-20
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-07-21
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-07-22
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-07-23
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-07-24
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-07-25
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-07-26
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-07-27
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-07-28
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-07-29
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-07-30
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-07-31
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-08-01
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-08-02
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-08-03
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-08-04
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-08-05
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-08-06
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-08-07
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-08-08
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-08-09
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-08-10
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-08-11
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-08-12
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-08-13
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-08-14
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-08-15
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-08-16
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-08-17
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-08-18
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-08-19
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-08-20
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-08-21
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-08-22
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-08-23
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-08-24
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-08-25
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-08-26
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Nadezjda Zorikhina Nilsson
Susanna Witt
Heidi Grönstrand
Nadezjda Zorikhina Nilsson
Susanna Witt
10:45
09:45
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
Anna Callenholm
Anna Mammitzsch
Charlotta Seiler Brylla
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Susanne Tienken
Anna Mammitzsch
Charlotta Seiler Brylla
Christine Becker
Heidi Grönstrand
Susanne Tienken
12:00
11:00
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
Möte
Hannah Hinz Cornelli
Welcome Erasmus HT24
16:45
14:15
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-08-27
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-08-28
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-08-29
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-08-30
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-08-31
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-09-01
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-09-02
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
SLRYS1
25019, H24, 100%, BLA, NML
Textanalys och översättning I
Undervisning
Susanna Witt
15:45
13:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS3
25022, H24, 50%, BLA, NML
Textanalys och översättning III
Undervisning
Tora Lane
17:45
16:00
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
SLRYS2
25021, H24, 100%, BLA, NML
Grammatik II
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRM71-73
SLRYS4
SLTJE4
SLTM71-73
SLRYS4
SLTJE4
SLTM71-73
25023, H24, 50%, BLA, NML
25024, H24, 100%, BLA, NML
25025, H24, 50%, BLA, NML
25026, H24, 50%, BLA, NML
25028, H24, 50%, BLA, NML
25029, H24, 100%, BLA, NML
25030, H24, 50%, BLA, NML
25024, H24, 100%, BLA, NML
25025, H24, 50%, BLA, NML
25026, H24, 50%, BLA, NML
25028, H24, 50%, BLA, NML
25029, H24, 100%, BLA, NML
25030, H24, 50%, BLA, NML
Examensarbete
Examensarbete för kandidatexamen
Ryska, examensarbete 2 för masterexamen
Ryska, examensarbete för magisterexamen
Ryska, examensarbete för masterexamen
Tjeckiska, examensarbete 2 för masterexamen
Tjeckiska, examensarbete för magisterexamen
Tjeckiska, examensarbete för masterexamen
Examensarbete för kandidatexamen
Ryska, examensarbete 2 för masterexamen
Ryska, examensarbete för magisterexamen
Ryska, examensarbete för masterexamen
Tjeckiska, examensarbete 2 för masterexamen
Tjeckiska, examensarbete för magisterexamen
Tjeckiska, examensarbete för masterexamen
Seminarium
Susanna Witt
Litt upps sem. + eö
19:45
18:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-09-03
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS2
25021, H24, 100%, BLA, NML
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:45
13:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-09-04
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS3
25022, H24, 50%, BLA, NML
Grammatik III
Undervisning
Alexander Piperski
17:45
16:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-09-05
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
SLRYS2
25021, H24, 100%, BLA, NML
Textanalys och översättning II
Undervisning
Tora Lane
15:45
13:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-09-06
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-09-07
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-09-08
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-09-09
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
SLRYS1
25019, H24, 100%, BLA, NML
Textanalys och översättning I
Undervisning
Susanna Witt
15:45
13:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS3
25022, H24, 50%, BLA, NML
Textanalys och översättning III
Undervisning
Tora Lane
17:45
16:00
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
SLRYS2
25021, H24, 100%, BLA, NML
Grammatik II
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-09-10
E509, Södra huset E, Vån 5
Karta
Institutionsstyrelsemöte
12:00
10:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS2
25021, H24, 100%, BLA, NML
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:45
13:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-09-11
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLPOL3-4
SLRM71-73
SLRYS3-4
SLTJE3-4
SLTM71-73
SLRM71-73
SLRYS3-4
SLTJE3-4
SLTM71-73
25022, H24, 50%, BLA, NML
25023, H24, 50%, BLA, NML
25024, H24, 100%, BLA, NML
25025, H24, 50%, BLA, NML
25026, H24, 50%, BLA, NML
25028, H24, 50%, BLA, NML
25029, H24, 100%, BLA, NML
25030, H24, 50%, BLA, NML
25033, H24, 25%, BLA, DST
25040, H24, 100%, BLA, NML
25041, H24, 50%, BLA, NML
25042, H24, 50%, BLA, NML
25050, H24, 50%, BLA, DST
25023, H24, 50%, BLA, NML
25024, H24, 100%, BLA, NML
25025, H24, 50%, BLA, NML
25026, H24, 50%, BLA, NML
25028, H24, 50%, BLA, NML
25029, H24, 100%, BLA, NML
25030, H24, 50%, BLA, NML
25033, H24, 25%, BLA, DST
25040, H24, 100%, BLA, NML
25041, H24, 50%, BLA, NML
25042, H24, 50%, BLA, NML
25050, H24, 50%, BLA, DST
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel
Föreläsning
Högre seminarium
Högre seminarium
Nadezjda Zorikhina Nilsson
Högre seminarium i slaviska språk (ryska): Nadezjda Zorikhina Nilsson "Det ryska perfektiva gerundiets textfunktion" | Sign: _____
15:00
13:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS3
25022, H24, 50%, BLA, NML
Grammatik III
Undervisning
Alexander Piperski
17:45
16:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-09-12
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
SLRYS2
25021, H24, 100%, BLA, NML
Textanalys och översättning II
Undervisning
Tora Lane
15:45
13:00
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-09-13
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-09-14
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-09-15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Måndag 2024-09-16
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
SLRYS1
25019, H24, 100%, BLA, NML
Textanalys och översättning I
Undervisning
Susanna Witt
15:45
13:00
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
SLRYS2
25021, H24, 100%, BLA, NML
Grammatik II
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
19:45
18:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Tisdag 2024-09-17
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS2
25021, H24, 100%, BLA, NML
Muntlig och skriftlig språkfärdighet II
Undervisning
Nadezjda Zorikhina Nilsson
15:45
13:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Onsdag 2024-09-18
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS3
25022, H24, 50%, BLA, NML
Grammatik III
Undervisning
Alexander Piperski
17:45
16:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Torsdag 2024-09-19
E5156, Södra huset E, Vån 5
Karta
SLRYS2
25021, H24, 100%, BLA, NML
Textanalys och översättning II
Undervisning
Tora Lane
15:45
13:00
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4
Karta
SLRYS1
25019, H24, 100%, BLA, NML
Muntlig och skriftlig språkfärdighet I
Undervisning
Alexander Piperski
20:45
18:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Fredag 2024-09-20
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Lördag 2024-09-21
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Söndag 2024-09-22
Kurskod | Namn |
BAL650 | Baltiska arvspråk–språkinlärning och språkundervisning |
SLPOL3 | Polska III |
SLPOL4 | Polska - kandidatkurs |
SLRM71 | Ryska - magisterkurs |
SLRM72 | Ryska - masterkurs |
SLRM73 | Ryska - masterkurs |
SLRYNB | Ryska för nybörjare B |
SLRYNY | Ryska för nybörjare |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS2 | Ryska II |
SLRYS3 | Ryska III |
SLRYS4 | Ryska - kandidatkurs |
SLTJE3 | Tjeckiska III |
SLTJE4 | Tjeckiska - kandidatkurs |
SLTM71 | Tjeckiska - magisterkurs |
Kurskod | Namn |
SLTM72 | Tjeckiska - masterkurs |
SLTM73 | Tjeckiska - masterkurs |
SLUKR1 | Ukrainska I |
SLUKR2 | Ukrainska II |
TYA10U | Tyska I - kurs inom ULV-projektet |
TYA1IS | Tyska I, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
TYA1VU | Tyska I - kurs inom VAL-projektet |
TYA703 | Tyska, temakurs i litteraturvetenskap 2, I |
TYA705 | Tyska, temakurs i språkvetenskap 2, I |
TYA803 | Tyska, temakurs i litteraturvetenskap 2, II |
TYA805 | Tyska, temakurs i språkvetenskap 2, II |
TYS101 | Tyska I |
TYS10A | Tysk grammatik |
TYS10B | Kultur i de tysktalande länderna |
Ändrad senaste dygnet.