Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Lärare |
Information |
Viktigt meddelande |
||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 22, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-30 | 08:00 - 18:00 | De Geersalen, Vån 2 | Karta | Frederik Schenk | Bolin Centre RT3 workshop: Spatial Patterns in Last Interglacial Arctic climate change | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | U30, Vån 3 | Karta | GE9026 | 58384, V24, 100%, DAG, NML | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | U32, Vån 3 | Karta | GE7053 | 58374, V24, 100%, DAG, NML | Athena: Project report writing | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U31, Vån 3 | Karta | Jenny Marika Wennbom | GIS-kurs för anställda | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | U33, Vån 3 | Karta | GE3021 | 58001, V24, 100%, DAG, NML | Självstudier Projektarbete | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:45 | U35, Vån 3 | Karta | KG2314 | 32008, V24, 100%, DAG, NML | Work on project | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Högbomsalen, Vån 3 | Karta | Salim Belyazid | Avslutningsceremoni för master i miljövård | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:45 | U37, Vån 3 | Karta |
GE6016-6017 GE9024-9025 |
58042, V24, 100%, DAG, NML 58043, V24, 100%, DAG, NML 58362, V24, 100%, DAG, NML 58363, V24, 100%, DAG, NML |
Johan Berg | Presentation uppsats | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:30 | U26, Vån 2 | Karta | Enskild skrivsal GE4034 | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
U29, Vån 2 Y23, Vån 2 |
Karta
Karta |
GE4034 | 58002, V24, 100%, DAG, NML | Tentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Y10, Vån 1 | Karta |
Ann-Kristin Eriksson Wiklund Anna Sobek |
CIVIS | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Y13, Vån 1 | Karta | MI7025 | 70050, V24, 100%, BLA, NML | Paul Christoph Zieger | Final presentations (exam) | *might be moved to the afternoon | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Ymer-rummet, Vån 3 | Karta | Moa Holmlund | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | U12, Vån 1 | Karta | Karin Bergman | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:15 | U36, Vån 3 | Karta |
GE6016-6017 GE9024-9025 |
58042, V24, 100%, DAG, NML 58043, V24, 100%, DAG, NML 58362, V24, 100%, DAG, NML 58363, V24, 100%, DAG, NML |
Annika Dahlberg | Presentation uppsats | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:30 | Tarfala-rummet, Vån 4 | Karta | Qiong Zhang | ||||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | Y22, Vån 2 | Karta | Presentation of master thesis, Hengameh Ebrahimnia | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | U12, Vån 1 | Karta | MI2009 | 70045, V24, 100%, DAG, NML |
Frida Edberg Malte Posselt Zhe Li |
Presentationer och seminarium | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | U37, Vån 3 | Karta |
GE6016-6017 GE9024-9025 |
58042, V24, 100%, DAG, NML 58043, V24, 100%, DAG, NML 58362, V24, 100%, DAG, NML 58363, V24, 100%, DAG, NML |
Johan Berg | Presentation uppsats | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:15 | U36, Vån 3 | Karta |
GE6016-6017 GE9024-9025 |
58042, V24, 100%, DAG, NML 58043, V24, 100%, DAG, NML 58362, V24, 100%, DAG, NML 58363, V24, 100%, DAG, NML |
Annika Dahlberg | Presentation uppsats | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | Y21, Vån 2 | Karta | KG634S | 32002, V24, 100%, DAG, NML | Ida Borg | Examensarbetesseminarium | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | Y22, Vån 2 | Karta | KG634S | 32002, V24, 100%, DAG, NML | Marianne Abramsson | Examensarbetesseminarium | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | Y23, Vån 2 | Karta | KG634S | 32002, V24, 100%, DAG, NML | Johan Berg | Examensarbetesseminarium | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | Högbomsalen, Vån 3 | Karta | Matthew MacLeod | ACES Seminars | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Navarino-rummet, Vån 2 | Karta | Jessica Lindgren | Prefektrådet | |||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:00 | U36, Vån 3 | Karta |
GE6016-6017 GE9024-9025 |
58042, V24, 100%, DAG, NML 58043, V24, 100%, DAG, NML 58362, V24, 100%, DAG, NML 58363, V24, 100%, DAG, NML |
Annika Dahlberg Moa Holmlund |
Muntlig kursutvärdering | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:30 | Högbomsalen, Vån 3 | Karta | KG634S | 32002, V24, 100%, DAG, NML |
Anders Rickegård Veronica Hohl |
Värdering och programavslutning |
Kurskod | Namn |
GE3021 | Kartografi och grafisk design |
GE4034 | Kvartärgeologi |
GE6016 | Geografi, examensarbete |
GE6017 | Geografi, självständigt arbete inom ämneslärarprogrammet |
GE7053 | Paleoglaciologi |
GE9024 | Geografi, självständigt arbete inom ämneslärarprogrammet |
GE9025 | Geografi III inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 med självständigt arbete |
Kurskod | Namn |
GE9026 | Miljövård och fysisk planering, examensarbete |
KG2314 | GIS och rumslig analys III |
KG634S | Examensarbete i samhällsplanering |
MI2009 | Miljövetenskaplig metodik |
MI7025 | Verktyg för data-analys och evaluering av modeller inom miljö- och klimatvetenskap |