Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Lärare |
Information |
Litteraturinfo |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 20, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-13 | 08:00 - 18:00 | AN2200 | 15011, V24, 100%, DAG, NML | Skriftlig uppgift |
Arja Karivieri Lena Sjögren |
Individuell tid meddelas senare | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | AR2100 | 15105, V24, 100%, DAG, NML | Grundläggande fältkurs | Niklas Eriksson | Fältvecka i Jordbro, Haninge: Provgropsinventering, tillsammans med Avancerad fältkurs. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | AR5100 | 15106, V24, 100%, DAG, NML | Avancerad fältkurs |
André Nordin Fredrik Fahlander Ann Vinberg |
Fältarbete i Jordbro. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | ARL842 | 15016, V24, 100%, DAG, NML | Prov- och fyndhantering | Sven Isaksson | Fältarbete | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | Karta | AN1200 | 15010, V24, 100%, DAG, NML | Romersk kejsartid och senantiken | Arja Karivieri | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:45 | ARO610 | 15019, V24, 100%, DAG, NML | Jan Storå | Etikseminarium i fält Jordbro (JS) - examination | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | 111, Wallenberg, Vån 1 | Karta |
AN4311 ARA933 ARL930 ARO931 |
15003, V24, 100%, DAG, NML 15005, V24, 100%, DAG, NML 15008, V24, 100%, DAG, NML 15102, V24, 100%, DAG, NML |
Gunilla Eriksson | Instruktioner posterutställning (gemensamt för alla inriktningar på masterprogrammet) | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | 439, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Astri Muren | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-05-14 | 09:00 - 16:00 | AR2100 | 15105, V24, 100%, DAG, NML | Grundläggande fältkurs | Niklas Eriksson | Fältvecka. | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | AR5100 | 15106, V24, 100%, DAG, NML | Avancerad fältkurs |
André Nordin Fredrik Fahlander Ann Vinberg |
Fältarbete i Jordbro. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | ARL842 | 15016, V24, 100%, DAG, NML | Prov- och fyndhantering | Sven Isaksson | Fältarbete | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | 439, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Aikaterini Glykou | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | 111, Wallenberg, Vån 1 | Karta | ARO610 | 15019, V24, 100%, DAG, NML | Tafonomi I | Anna Kjellström | Introduktion till brända och kremerade ben (AK) | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Arja Karivieri | Adam Lindqvist Wadstein: Avhandlingsseminarium | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | 439, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Andrew Jones | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | 334, Wallenberg, Vån 3 | Karta | Jonas Monié-Nordin | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | 111, Wallenberg, Vån 1 | Karta | ARL317 | 15006, V24, 50%, KV, NML | Sven Kalmring | Birka från »Vikingastaden« till världsarv – urban biografi och forskningshistorik | Magnus & Gustin 2009 | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-05-15 | 08:00 - 18:00 | AN3210 | 15009, V24, 100%, DAG, NML | Examensarbete | Lena Sjögren | Individuell handledning 3 tider meddelas senare) | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | 439, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Maria Wojnar-Johansson | TA-möte | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | AR2100 | 15105, V24, 100%, DAG, NML | Grundläggande fältkurs | Niklas Eriksson | Fältvecka. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | AR5100 | 15106, V24, 100%, DAG, NML | Avancerad fältkurs |
André Nordin Fredrik Fahlander Ann Vinberg |
Fältarbete i Jordbro. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | ARL842 | 15016, V24, 100%, DAG, NML | Prov- och fyndhantering | Sven Isaksson | Fältarbete | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | Karta | AN1200 | 15010, V24, 100%, DAG, NML | Romersk kejsartid och senantiken | Arja Karivieri | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | 231, Wallenberg, Vån 2 | Karta | Aikaterini Glykou | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | ARO610 | 15019, V24, 100%, DAG, NML | Tafonomi I | Anna Kjellström | Laborativ undervisning, Handledning. Lokal 117 | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | Karta | AN1200 | 15010, V24, 100%, DAG, NML | Romersk kejsartid och senantiken | Arja Karivieri | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | 439, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Andrew Jones | Enhetsmöte ARkeologi | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | 334, Wallenberg, Vån 3 | Karta | Andrew Jones | Cecilia Ljung: Perceptions of a near and distant past: the reuse of picture stones in Medieval Churches o Gotland. | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Webbaserad undervisning | AN1200 | 15103, H23, 50%, KV, DST | Romersk kejsartid och senantiken | Ann-Louise Schallin | Romarrikets fall: synen på senantiken | Potter, kap. VII | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-05-16 | 09:00 - 16:00 | AR5100 | 15106, V24, 100%, DAG, NML | Avancerad fältkurs |
André Nordin Fredrik Fahlander Ann Vinberg |
Fältarbete i Jordbro. | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | ARL842 | 15016, V24, 100%, DAG, NML | Prov- och fyndhantering | Sven Isaksson | Fältarbete | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | ARO610 | 15019, V24, 100%, DAG, NML | Tafonomi I | Laborativ undervisning, Handledning. Lokal 117 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | 439, Wallenberg, Vån 4 | Karta | Astri Muren | Skyddsrond | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 111, Wallenberg, Vån 1 | Karta | ARO931 | 15003, V24, 100%, DAG, NML | Anna Kjellström | Opponering | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | Karta | AN4207 | 15017, V24, 50%, KV, NML | Ann-Louise Schallin | Fox, s. 243-263; Morford s. 643-710; Newby, s. 265-281. Graf, s. 319-337; Morford, s. 714-720. | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-05-17 | 09:00 - 16:00 | AR5100 | 15106, V24, 100%, DAG, NML | Avancerad fältkurs |
André Nordin Fredrik Fahlander Ann Vinberg |
Fältarbete i Jordbro | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | ARL842 | 15016, V24, 100%, DAG, NML | Prov- och fyndhantering | Sven Isaksson | Fältarbete | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | ARO610 | 15019, V24, 100%, DAG, NML | Anna Kjellström | Inläsning (Alexandersen et al, ) | |||||||||||||||||||||||||
Lör | 2024-05-18 | 09:00 - 15:00 | ARL842 | 15016, V24, 100%, DAG, NML | Prov- och fyndhantering | Sven Isaksson | Fältarbete |
Kurskod | Namn |
AN1200 | Antikens kultur och samhällsliv I |
AN2200 | Antikens kultur och samhällsliv II |
AN3210 | Antikens kultur och samhällsliv - kandidatkurs |
AN4207 | Mytologi |
AN4311 | Antikens kultur och samhällsliv - masterkurs |
AR2100 | Arkeologi II |
AR5100 | Arkeologiska fält |
Kurskod | Namn |
ARA933 | Arkeologi - masterkurs |
ARL317 | Arkeologiska biografier - föremål, individer, platser |
ARL842 | Fältkurs i laborativ arkeologi |
ARL930 | Laborativ arkeologi - masterkurs |
ARO610 | Osteoarkeologi I |
ARO931 | Osteoarkeologi - masterkurs |
Ändrad senaste dygnet.