Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Litteraturinfo |
Tentamenssal |
Viktigt meddelande |
URL |
|||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 24, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-06-12 | 14:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | Egil Asprem | Mälardalen Esotericism Seminar | |||||||||||||||||||||||
v 36, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-02 | 10:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV7101 | Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn | Anna Cavallin | Intro för nyantagna studenter till masterprogrammet i genusvetenskap | |||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 |
D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 via Athena |
Karta |
ETA001 ETG001 ETG610 |
Alla (ETA001) Alla (ETG001) Alla (ETG610) |
Mattias Frihammar |
Föreläsning 2: Hur man blir klok på ett universitet (Hybrid-föreläsning - kan väljas deltaga på plats eller via Zoom) |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Teori och Metod | Alla | Simon Ekström | Från strukturalism till poststrukturalism och diskursanalys | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-03 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA803 | Ämneshistorisk fördjupning i etnologi | Helena Hörnfeldt |
(Obs! endast för studenter antagna till magister-/masterprogram i etnologi) Programintroduktion |
|||||||||||||||||||||
13:30 - 14:30 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | Pia Karlsson Minganti | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG610 | Introduktion i mångfaldsstudier | Alla (ETG610) |
Ebba Vikdahl Lenita Kefala Pia Karlsson Minganti |
Frivillig träff med studentkollegor och lärare på gräsmattan vid Universitetet (Campus Frescati). Vi ses på gräsmattan nära "Skära villan". Se Athena för mer information och en karta över universitetsområdet. | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-04 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-09-06 | 11:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 3 | Elin Bengtsson | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 4 | Tove Solander | ||||||||||||||||||||||
v 37, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-10 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | Malena Gustavsson | ||||||||||||||||||||||||
v 38, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-17 | 10:00 - 13:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV7101 | Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn | Maria Margareta Österholm | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | Cecilia Åse | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-09-19 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Karin Högström | Seminarietillfälle för den som inte blivit klar med sin uppsats under tidigare termin. OBS! Detta seminarium är inte för er som påbörjar kursen ht 23. | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-09-20 | 09:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Teori | Obligatorisk närvaro | Alla (ETG002) | Lisa Wiklund Moreira | Kapital, habitus och fält | Wiklund 2013 | ||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 3 | Elin Bengtsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 4 | Tove Solander | ||||||||||||||||||||||
v 39, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-09-23 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Teori och Metod | Alla | Hanna Jansson | Posthumanism och materialitetsperspektiv |
Göranssons kapitel (kapitel 17) i Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017; Damsholts & Simonsens inledning till antologin "Materialiseringar" 2009, s. 9-37; Saltzman 2008; Latour 1998, s. 113-141 |
|||||||||||||||||||
Tis | 2024-09-24 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-09-25 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | RHA214 | Religionshistorisk teori och metod I |
Olof Sundqvist Sophie |
"Forskning pågår" | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1BIOL | Malin Ah-King | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-09-26 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA803 | Helena Hörnfeldt | Magister/masterprogrm i etnologi. Information om kursval inför vårterminen | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-09-27 | 11:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 3 | Elin Bengtsson | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 4 | Tove Solander | ||||||||||||||||||||||
v 40, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-01 | 10:00 - 13:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV7101 | Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn | Maria Margareta Österholm | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHA214 RKVA01 |
Religionshistorisk teori och metod I Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik |
Ferdinando Sardella | Litteraturseminarium 3, Den religiösa erfarenheten, trans och text | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-02 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Teori och Metod | Alla | Markus Idvall | Föreläsning/Workshop Kulturhistoria och kulturarv |
Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017, kapitel 2 (Steinrud) och kapitel 3 (Fröhlig); Jönsson & Nilsson (red) 2017, kapitel 3, 4 och 5. |
|||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-03 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | RKVA01 | Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik | Frederik Wallenstein | Didaktikseminarium 1 | |||||||||||||||||||||
Fre | 2024-10-04 | 11:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 3 | Elin Bengtsson | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 4 | Tove Solander | ||||||||||||||||||||||
v 41, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-07 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Litteraturkurs | Obligatorisk närvaro | Alla | Hanna Jansson |
Undervisningstillfälle 1: Etnologi som kulturvetenskapligt forskningsfält Delkursintroduktion + föreläsning/seminarium |
|||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-08 | 10:00 - 13:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHA214 RKVA01 |
Religionshistorisk teori och metod I Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik |
Peter Jackson Rova | Litteraturseminarium 4, "Religion" i huvudet: evolution, kognition och kultur | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Skriftlig uppgift | Uppsatsgrupp 2 | Lenita Kefala |
Vad ska du skriva om? Ett första handledningstillfälle inför uppsatsen för grupp 2 Info om vilken grupp du tillhör publiceras på Athena senast 2/10. |
||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-09 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV3002 | Klassiska teman i genusteori | Obligatorisk närvaro | Alla | Malena Gustavsson | ||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-10 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Introduktion till feministisk teori | Obligatorisk närvaro | Alla | Johanna Gondouin |
Intersektionalitet och svart feminism. Seminarium 6 |
|||||||||||||||||||
Fre | 2024-10-11 | 11:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 3 | Elin Bengtsson | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 4 | Tove Solander | ||||||||||||||||||||||
v 42, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-14 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV7301 | Anna Cavallin | Seminarium 2 | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-15 | 10:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV7101 | Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn | Maria Margareta Österholm | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-16 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Litteraturkurs | Obligatorisk närvaro | Alla | Hanna Jansson |
Undervisningstillfälle 2: Vetenskapligt skrivande och forskningsetik Föreläsningen/seminariet handlar om vetenskap som skrivgenre och de viktigaste aspekterna av forskningsetik. |
|||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA005 | Praktikrapport | Alla | Mattias Frihammar | Introduktionsföreläsning | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-17 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV3002 | Klassiska teman i genusteori | Obligatorisk närvaro | Alla | Johanna Gondouin | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | RKVA01 | Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik | Frederik Wallenstein | Didaktikseminarium 3 | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-10-18 | 11:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 3 | Elin Bengtsson | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 4 | Tove Solander | ||||||||||||||||||||||
v 43, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-10-21 | 09:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHA214 RKVA01 |
Religionshistorisk teori och metod I Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik |
Peter Jackson Rova | Litteraturseminarium 5, Rit, myt och sanning | |||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-22 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Litteraturkurs | Obligatorisk närvaro | Alla | Hanna Jansson | Undervisningstillfälle 3: Föreläsningen/seminariet handlar om hur problemställning, forskningsfråga och syftesformulering definieras. | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Examensarbete | Uppsatsgrupp 1 | Hanna Jansson | Grupphandledning 3 | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-23 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV3002 | Klassiska teman i genusteori | Obligatorisk närvaro | Alla | Johanna Gondouin | ||||||||||||||||||||
Fre | 2024-10-25 | 11:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 3 | Elin Bengtsson | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Tutorgrupp 4 | Tove Solander | ||||||||||||||||||||||
v 44, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-10-29 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusforskningens metoder | Alla | Maria Margareta Österholm | Introduktion till Metod | ||||||||||||||||||||
Ons | 2024-10-30 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Obligatorisk närvaro | Alla | Maria Margareta Österholm |
(kompensation för missade seminarier) Omseminarium delkurs 1 |
|||||||||||||||||||
Tors | 2024-10-31 | 11:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Alla | Maria Margareta Österholm | Introduktion till uppsatsarbete | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Alla | Maria Margareta Österholm | Introduktion till uppsatsarbete | ||||||||||||||||||||||
v 45, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-11-04 | 10:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA805 | Helena Hörnfeldt | Kursintroduktion | Bennett, Tony & Frow, John (red.) (2008). The SAGE handbook of cultural analysis. London: SAGE | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA805 | Mattias Frihammar | Föreläsning Rituella processer och metaforiska handlingar | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-11-05 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Stat, politik och organisation | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp B | Cecilia Åse | ||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Stat, politik och organisation | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp C | Cecilia Åse | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-11-07 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Examensarbete | Uppsatsgrupp 1 | Hanna Jansson | Grupphandledning 4 (Språkverkstad) | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV7130 | Intersektionalitet genom tid och plats | Johanna Gondouin | ||||||||||||||||||||||||
v 46, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-11-11 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHG002 RKVG12 RKVG14 |
Metod och teori II | GRUPP 1 - Metod o Teori II | Susanne Olsson |
Seminarium: Kritiska perspektiv. Se Athena för seminarieinstruktioner och gruppindelning |
Se Athena | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHG002 RKVG12 RKVG14 |
Metod och teori II | GRUPP 2 - Metod o Teori II | Susanne Olsson |
Seminarium: Kritiska perspektiv. Se Athena för seminarieinstruktioner och gruppindelning |
Se Athena | |||||||||||||||||||||
Tis | 2024-11-12 | 13:00 - 14:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Stat, politik och organisation | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp C | Cecilia Åse | ||||||||||||||||||||
Fre | 2024-11-15 | 10:00 - 13:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA808 | 01001, V24, 100%, DAG, NML | Hanna Jansson | ||||||||||||||||||||||
v 47, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-11-18 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Analys | Tillfälle 7. Studentlett seminarium. | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV7130 | Intersektionalitet genom tid och plats | Johanna Gondouin | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-11-19 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA804 | Markus Idvall | Seminarium: Observation/Intervju | Csordas 1999, Hume & Mulcock 2004, Högström 2010, Högström 2014, Farahani 2010, Kvale 2007, Nylund Skog 2002 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA804 | Hanna Jansson | Nätetnografi/Arkiv |
Jönsson & Nilsson 2017, Kulturella Perspektiv (2014/ nr 3), Hyltén-Cavallius 2009, Kozinets 2020 |
|||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-11-21 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHG002 RKVG12 RKVG14 |
Metod och teori II | GRUPP 1 - Metod o Teori II | Peter Jackson Rova | Seminarium: Historiska texter och Myter | Se Athena | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHG002 RKVG12 RKVG14 |
Metod och teori II | GRUPP 2 - Metod o Teori II | Peter Jackson Rova | Seminarium: Historiska texter och Myter | Se Athena | |||||||||||||||||||||
v 48, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-11-25 | 13:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV7102 | Genus och makt | Malena Gustavsson | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||
Tis | 2024-11-26 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Stat, politik och organisation | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp B | Cecilia Åse | ||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Stat, politik och organisation | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp C | Cecilia Åse | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-11-27 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Stat, politik och organisation | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp A | Cecilia Åse | ||||||||||||||||||||
v 49, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-12-02 | 09:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Obligatorisk närvaro | Alla | Maria Margareta Österholm | Workshop Problemformulering | |||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Obligatorisk närvaro | Alla | Maria Margareta Österholm |
Återsamling Workshop Problemformulering |
|||||||||||||||||||||
Tis | 2024-12-03 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV3002 | Examensarbete | Obligatorisk närvaro | Alla | Cecilia Åse | ||||||||||||||||||||
Ons | 2024-12-04 | 10:00 - 13:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Stat, politik och organisation | Obligatorisk närvaro | Alla | Cecilia Åse |
(kompensation för missade seminarier) Omseminarium delkurs 2 |
|||||||||||||||||||
Tors | 2024-12-05 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Skriftlig uppgift | Alla (ETG002) | Hanna Jansson | Introduktion | ||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHG001 RHG503 |
Europas förkristna religioner | Peter Jackson Rova | Introduktion | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA005 | Praktikrapport | Alla |
Mattias Frihammar Bo Larsson |
Seminarium 1. Den skriftliga uppgiften på max två A4-sidor, lämnas in på Athena, senast den 29 november. | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-12-06 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Skriftlig uppgift | Uppsatsgrupp 1 | Hanna Jansson | |||||||||||||||||||||
v 50, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-12-09 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV7130 | Intersektionalitet genom tid och plats | Johanna Gondouin | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHG001 RHG503 |
Europas förkristna religioner | Peter Jackson Rova | Antikens religioner I | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-12-11 | 12:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHG001 RHG503 |
Europas förkristna religioner | Peter Jackson Rova | Antikens religioner II | |||||||||||||||||||||
Tors | 2024-12-12 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG610 | Mångfaldens representationer | Alla (ETG610) | Pia Karlsson Minganti | Konstruktionen av ett samiskt kulturarv: Essens och emancipation |
Hyltén-Cavallius & Svanberg 2016, Silvén 2014. Kursivt: Kapitel av Lidchi i Hall 1997. |
|||||||||||||||||||
Fre | 2024-12-13 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Josefine Wall Scherer | Kommentarer uppsats PM | |||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHG001 RHG503 |
Europas förkristna religioner | Olof Sundqvist | Fornnordisk religion | |||||||||||||||||||||||
v 51, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-12-16 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Kulturstudier | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp A | Tove Solander | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Skriftlig uppgift | Uppsatsgrupp 1 | Hanna Jansson | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Kulturstudier | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp C | Tove Solander | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-12-18 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-12-19 | 09:00 - 10:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Obligatorisk närvaro | Alla | Maria Margareta Österholm | Worskhop Ge och ta kritik | |||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Obligatorisk närvaro | Alla | Maria Margareta Österholm |
Presentation av uppgiften Workshop Ge och ta kritik |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA005 | Praktikrapport | Grupp 2 | Bo Larsson | Seminarium 2. Den skriftliga uppgiften på ca fem A4-sidor, lämnas in på Athena, senast den 12 december. | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-12-20 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Obligatorisk närvaro | Grupp 1 | Maria Margareta Österholm | Utkast, teori och metod. | |||||||||||||||||||
v 52, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-12-23 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Josefine Wall Scherer | Utkast, teori och metod. | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG001 | Kulturteori | Grupp 1 | Markus Idvall | Seminarium 3: Kulturbegreppet | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-12-24 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA804 | Markus Idvall | Seminarium: Synopsis | Hela kurslitteraturlistan. | |||||||||||||||||||||
Ons | 2024-12-25 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG001 | Kulturteori | Grupp 1 | Pia Karlsson Minganti |
Seminarium 4: Maktperspektiv på kultur och samhälle I slutet av seminariet: Genomgång av hemskrivning |
||||||||||||||||||||
v 2, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2025-01-09 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Josefine Wall Scherer | Diskussion råmanus | |||||||||||||||||||
v 3, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-01-13 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV7130 | Intersektionalitet genom tid och plats | Johanna Gondouin | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA805 | Obligatorisk närvaro | Helena Hörnfeldt | Avslutande seminarium | Samtlig litteratur | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2025-01-15 | 09:00 - 17:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHG003 RKVA31 RKVG15 RKVG31 |
Examensarbete Självständigt arbete |
Uppsatsventilering E700 |
||||||||||||||||||||||
Tors | 2025-01-16 | 10:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Alla | Maria Margareta Österholm | |||||||||||||||||||||
v 4, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-01-20 | 09:00 - 09:30 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV3002 | Examensarbete | Alla |
Anna Cavallin Emil Edenborg |
|||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV3002 | Examensarbete | Obligatorisk närvaro | Alla | Anna Cavallin | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Teori och Metod | Alla | Markus Idvall | Introduktion | Gunnarsson Payne & Öhlander (red,) 2017, kapitel 1 (Gunnarsson Payne & Öhlander); Kursbeskrivningen | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:30 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Teori och Metod | Alla | Maria Bäckman | Från strukturalism till poststrukturalism och diskursanalys | Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017, kapitel 9 Gunnarsson Payne & Öhlander) och 13 (Gunnarsson Payne); Laclau & Mouffe 2008, s. 157-170. | |||||||||||||||||||||
Tis | 2025-01-21 | 09:00 - 10:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA816 | Kulturarvsprocesser och minnespolitik | Mattias Frihammar | Introduction: Cultural heritage processes in Europe - background, context, memory and history |
Harvey (2001) Halbawchs in The Collective Memory Reader Holtorf (2012) Macdonald. Memorylands. Chapter 1 The European memory complex: Introduction & Chapter 2 Making histories: Europe, tradition and other present pasts |
||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | RKVA01 | Examensarbete |
Jenny Berglund Olof Sundqvist |
Uppsatsseminarium 1: Introduktion till uppsatsarbete a) Allmänt om uppsatsskrivning b) Muntlig inventering av uppsatsämnen från studenterna. Vad vill du skriva om? c) Genomgång av ämnesbank . |
|||||||||||||||||||||||
Tors | 2025-01-23 | 09:00 - 13:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV3002 | Examensarbete | Obligatorisk närvaro | Alla | Anna Cavallin | Feministisk metodologi | |||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | RHG001 | Marja Liisa Keinänen |
OBS! Denna information stämmer inte. Seminariet ges inte. MLK |
||||||||||||||||||||||||
Fre | 2025-01-24 | 10:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 2 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 3 | Malin Ah-King | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 4 | Anna Nyström | |||||||||||||||||||||||
v 5, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-01-27 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Teori och Metod | Alla | Fataneh Farahani |
Föreläsning Genus och queer |
Gunnarsson Payne & Öhlander (red,) 2017, kapitel 10 (Nilsson) och 16 (Svensson); Ahmed 2006, s. 5-18; Skeggs 1999, s. 9-14, 189-197 | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG001 | Tid, rum, människa | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Ebba Vikdahl | Etnologiska upplevelser | |||||||||||||||||||||
Tis | 2025-01-28 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA816 | Kulturarvsprocesser och minnespolitik | Mattias Frihammar |
10-11 Seminar: “Perspective on industrial memories. Materiality, identity politics, experience ” 11-12 Lecture: "Material and cultural traces of modernity" |
Edensor (2005) Macdonald. Memorylands. Chapter 6 Musealisation: everyday life, temporality and old things |
||||||||||||||||||||
Ons | 2025-01-29 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5002 | Män och maskuliniteter | Anna Cavallin | Hegemonisk maskulinitet | |||||||||||||||||||||
Tors | 2025-01-30 | 15:00 - 17:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | Andreas Nordberg | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2025-01-31 | 10:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 2 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 3 | Malin Ah-King | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 4 | Anna Nyström | |||||||||||||||||||||||
v 6, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-02-03 | 14:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA814 | Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld | Obligatorisk närvaro | Fataneh Farahani | Borders and Diversity | Khosravi 2011, 1-45, 97-121; Tazzioli 2018, 13-22; Tsianos & Karakayali 2013, 373-387. | |||||||||||||||||||
Tis | 2025-02-04 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | RKVA01 | Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik | Peter Jackson Rova | Litteraturseminarium 1: Finns religion(er)? |
Fitzgerald, ”A critique of ’religion’ as a cross-cultural category” (1997); Lincoln, ”Theses on method” (1996); Arvidsson, ”Gud är en pseudonym” (2004); Lindberg, “The Concept of Religion” (2009) |
||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | Andrea Franchetto | Mälardalen Esotericism Seminar. | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2025-02-06 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Introduktion till feministisk teori | Alla | Tove Solander |
Radikalfeminism och sexualitet Seminarium 3 |
||||||||||||||||||||
Fre | 2025-02-07 | 10:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 2 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 3 | Malin Ah-King | |||||||||||||||||||||||
v 7, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-02-10 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Teori och Metod | Alla | Hanna Jansson |
Föreläsning Posthumanism och materialitetsteori |
Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017, kapitel 17 (Göransson); Damsholt, Simonsen & Mordhorst (red.) 2009, s. 9-37; Knuts, Eva & Saltzman, Katarina (red.) 2008, s. 6-14, (Saltzman); Latour 1998, s. 145-177 | |||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | RKVA01 | Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik | Peter Jackson Rova | Litteraturseminarium 2: Jämförelsens problematik | Litteratur: Stausberg, ”Comparison” (2014); Kraft, ”Sami indigenous spirituality” (2009); Lincoln, ”Theses on Comparison” (2005); Lincoln, ”The Werewolf, the Shaman, and the Historian” (2018 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | Peter Jackson Rova | Högre seminarium | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2025-02-11 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV3002 | Klassiska teman i genusteori | Obligatorisk närvaro | Alla | Anna Cavallin | Fransk feminism: Seminarium 2 | |||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5010 | Introduktion till genus, makt och politik | Tove Solander | Seminarium 1 | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2025-02-13 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Introduktion till feministisk teori | Alla | Tove Solander |
Queer och poststrukturalism Seminarium 4: |
||||||||||||||||||||
Fre | 2025-02-14 | 10:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 2 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 3 | Malin Ah-King | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 4 | Anna Nyström | |||||||||||||||||||||||
v 8, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-02-17 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Teori och Metod | Obligatorisk närvaro | Alla | Maria Bäckman | Seminarium: Kulturhistoria och kulturarv | Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017, kapitel 2 (Steinrud) och kapitel 3 (Fröhlig); Jönsson & Nilsson (red) 2017, kapitel 3, 4 och 5. | ||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | RKVA01 | Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik | Ferdinando Sardella |
Litteraturseminarium 3: Den religiösa erfarenheten, trans och text |
Hamayon (1993); Sharf (2000); McDaniel (2008); Schopen (1991) |
||||||||||||||||||||||
Tis | 2025-02-18 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Examensarbete | Uppsatsgrupp 1 | Hanna Jansson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Examensarbete | Uppsatsgrupp 3 | Markus Idvall | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2025-02-19 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA809 | Examensarbete | Pia Karlsson Minganti | Lägesrapport och etik | |||||||||||||||||||||
Tors | 2025-02-20 | 15:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG632 | Praktik | Alla | Markus Idvall | Information till studenter inför praktik VT23. | ||||||||||||||||||||
Fre | 2025-02-21 | 10:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 2 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 3 | Malin Ah-King | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 4 | Anna Nyström | |||||||||||||||||||||||
v 9, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-02-24 | 09:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Metod | Alla (ETG002) | Markus Idvall | Arkiv |
Silow Kallenberg, von Unge & Wiklund Moreira 2022 s. 213-233; Jönsson & Nilsson 2017 s. 41-58, 59-72, 73-87, 137-154, 155-160 |
|||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Examensarbete | Uppsatsgrupp 1 | Hanna Jansson | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2025-02-25 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA816 | Kulturarvsprocesser och minnespolitik | Mattias Frihammar |
10-11 Seminar: Nostalgia, vintage and retro 11-12 Lecture: Cultural heritage between light and darkness |
Barker 2012 Appelgren& Bohlin (2015) X 2, Boym in The Collective Memory Reader Macdonald. Memorylands. Chapter 4 Feeling the past |
||||||||||||||||||||
Tors | 2025-02-27 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | RKVA01 | Examensarbete | Olof Sundqvist | Uppsatsseminarium:presentation och diskussion av synopsis | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Introduktion till feministisk teori | Alla | Johanna Gondouin |
Intersektionalitet och svart feminism. Seminarium 6 |
||||||||||||||||||||||
Fre | 2025-02-28 | 10:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 2 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 3 | Malin Ah-King | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 4 | Anna Nyström | |||||||||||||||||||||||
v 10, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-03-03 | 10:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Metod | Alla (ETG002) | Lars Kaijser | Observera och beskriva |
Silow Kallenberg, von Unge & Wiklund Moreira 2022 s 173-192; Arvastson & Ehn 2009 19-34; Högdahl 2009 101-115; Bäckman 2009 117-132; Johansson 2009 161-178 |
|||||||||||||||||||
Tis | 2025-03-04 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA816 | Kulturarvsprocesser och minnespolitik | Mattias Frihammar | Seminar: Cultural heritage between light and darkness |
Bartoletti (2010) Davis + Popular Memory group + Sennett in The Collective Memory Reader Simone-Charteris, Boyd and Burns (2013) Stone (2013) Macdonald. Chapter 3 |
||||||||||||||||||||
15:30 - 17:30 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG001 | Samtid och vardag | Obligatorisk närvaro | Grupp 2 | Markus Idvall | Vems plats? Mellan arbete, fritid, och konsumtion | Ehn, Löfgren & Wilk 2016 s. 81–113; O’Dell 2009 s. 85–98; Ristilammi 1999 s. 9–21, 73–90, 113–134; Skinner Thomas 2019 s. 1–19 | ||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5010 | Introduktion till genus, makt och politik | Tove Solander | Seminarium 1 | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2025-03-05 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG180 | Samtida debatter: Feminism, religion och andrefiering | Obligatorisk närvaro | Grupp B | Pia Karlsson Minganti | Seminar 4: Gender and Nation | Towns, Karlsson and Eyre 2014; Tolgensbakk and Woube 2016. (Non-compulsory reading: Sommestad 1997). | ||||||||||||||||||
Fre | 2025-03-07 | 10:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 2 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 3 | Malin Ah-King | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 4 | Anna Nyström | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Metod | Alla (ETG002) | Pia Karlsson Minganti | Intervjua och transkribera | Silow Kallenberg, von Unge & Wiklund Moreira 2022 s. 127-152; Klein 1990 | |||||||||||||||||||||
v 11, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2025-03-14 | 10:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 2 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 3 | Malin Ah-King | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Tutorgrupp 4 | Anna Nyström | |||||||||||||||||||||||
v 12, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-03-17 | 11:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Alla | Maria Margareta Österholm | Introduktion till uppsatsarbete | ||||||||||||||||||||
Tis | 2025-03-18 | 09:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV7201 | Genusvetenskapliga metoder | Obligatorisk närvaro |
Cecilia Åse Malena Gustavsson |
Seminarium 4 | ||||||||||||||||||||
Ons | 2025-03-19 | 10:00 - 12:15 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Introduktion till genusvetenskapen | Alla | Maria Margareta Österholm | Omseminarie GV1 - Tutormoment | ||||||||||||||||||||
Fre | 2025-03-21 | 12:00 - 14:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV3002 | Examensarbete | Obligatorisk närvaro | Alla | Anna Cavallin | Omseminarium | |||||||||||||||||||
v 13, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-03-24 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Stat, politik och organisation | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp A | Tove Solander | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Stat, politik och organisation | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp B | Tove Solander | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2025-03-27 | 09:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5008 | Normkritisk pedagogik 1 | Seminariegrupp 1 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5008 | Normkritisk pedagogik 1 | Seminariegrupp 2 | Anna Nyström | |||||||||||||||||||||||
v 14, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2025-04-01 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Examensarbete | Uppsatsgrupp 1 | Hanna Jansson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ETG301 ETG930 |
Examensarbete | Uppsatsgrupp 2 | Lars Kaijser | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2025-04-03 | 09:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5008 | Normkritisk pedagogik 1 | Seminariegrupp 1 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
v 15, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2025-04-08 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusforskningens metoder | Alla | Malena Gustavsson | Situering | ||||||||||||||||||||
Tors | 2025-04-10 | 13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Stat, politik och organisation | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp B | Eva Frejadotter Diesen | ||||||||||||||||||||
v 16, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2025-04-17 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5008 | Normkritisk pedagogik 1 | Seminariegrupp 1 | Kajsa Ohrlander | |||||||||||||||||||||
v 17, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2025-04-23 | 14:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | Egil Asprem | Mälardalen Esotericism Seminar | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2025-04-24 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA809 | Examensarbete | Pia Karlsson Minganti | Skrivverkstad | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Analys | Alla (ETG002) |
Hanna Jansson Helena Hörnfeldt Lotten Gustafsson Reinius Pia Karlsson Minganti |
Forskarseminarium |
Gustafsson Reinius2008. Hörnfeldt 2018. Karlsson Minganti 2016. |
|||||||||||||||||||||
v 18, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-04-28 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA808 | Hanna Jansson | Tillfälle 2. Dispositionsseminarium | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2025-04-30 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV3002 | Examensarbete | Alla | Anna Cavallin | |||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV2001 | Genusvetenskapligt arbete | Alla | Elin Bengtsson | Workshop Akademiskt skrivande | ||||||||||||||||||||||
v 19, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2025-05-08 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5008 | Normkritisk pedagogik 2 | Seminariegrupp 1 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5008 | Normkritisk pedagogik 2 | Seminariegrupp 2 | Anna Nyström | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2025-05-09 | 09:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | RHG001 | Europas förkristna religioner | Peter Jackson Rova | Antiken 1 | |||||||||||||||||||||
v 20, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2025-05-14 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Skriftlig uppgift | Alla (ETG002) | Hanna Jansson | |||||||||||||||||||||
Tors | 2025-05-15 | 09:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5008 | Normkritisk pedagogik 2 | Seminariegrupp 1 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5008 | Normkritisk pedagogik 2 | Seminariegrupp 2 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||||
v 21, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-05-19 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA811 | Helena Hörnfeldt | Reflektion över praktiken | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2025-05-20 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG002 | Skriftlig uppgift | Uppsatsgrupp 1 | Hanna Jansson | |||||||||||||||||||||
Ons | 2025-05-21 | 14:00 - 16:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | Egil Asprem | Mälardalen Esotericism Seminar | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2025-05-22 | 09:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | RHG001 | Europas förkristna religioner | Sten Göte Truls Skånby | Baltisk religion | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG001 | Kulturteori | Obligatorisk närvaro | Grupp 1 | Markus Idvall | Seminarium 3: Kulturbegreppet | |||||||||||||||||||||
Fre | 2025-05-23 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG632 | Praktik | Grupp 1 | Markus Idvall | Avstämningsmöte | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG632 | Praktik | Grupp 2 | Markus Idvall | Avstämningsmöte | ||||||||||||||||||||||
v 22, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-05-26 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Kulturstudier | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp A | Tove Solander | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV1000 | Kulturstudier | Obligatorisk närvaro | Seminariegrupp B | Tove Solander | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2025-05-28 | 09:00 - 11:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5008 | Normkritisk pedagogik 2 | Seminariegrupp 1 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||
Fre | 2025-05-30 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5008 | Normkritisk pedagogik 2 | Alla | Anna Cavallin | Omseminarium | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | GV5008 | Normkritisk pedagogik 2 | Seminariegrupp 2 | Johanna Gondouin | |||||||||||||||||||||||
v 23, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-06-02 | 09:00 - 18:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta |
RHG002-003 RKVA13 RKVA31 RKVG12-14 RKVG31 |
01007, V24, 100%, DAG, NML 01009, V24, 100%, DAG, NML 01010, V24, 100%, DAG, NML 01011, V24, 100%, DAG, NML 01046, V24, 100%, DAG, NML 01048, V24, 100%, DAG, NML 01063, V24, 100%, DAG, NML 01064, V24, 100%, DAG, NML 01937, H23, 100%, DAG, NML 01938, H23, 100%, DAG, NML 01977, H23, 100%, DAG, NML 01979, H23, 100%, DAG, NML |
|||||||||||||||||||||||
Tis | 2025-06-03 | 10:00 - 12:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETG632 | 01041, V24, 100%, DAG, NML | Praktik | Obligatorisk närvaro | Praktikgrupp 1 | Markus Idvall | Presentation av praktik och egen kompetens. | ||||||||||||||||||
Ons | 2025-06-04 | 09:00 - 15:00 | D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 | Karta | ETA809 | 01002, V24, 100%, DAG, NML | Examensarbete | Pia Karlsson Minganti | |||||||||||||||||||||
v 24, 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2025-06-09 | 09:00 - 16:00 |
D4110 (ERG), Södra huset D, Vån 4 D4120 (ERG), Södra huset D, Vån 4 |
Karta |
ETG301 ETG930 |
01021, V24, 100%, DAG, NML 01022, V24, 100%, DAG, NML |
Examensarbete | Alla |
Hanna Jansson Lars Kaijser |
Kurskod | Namn |
ETA001 | Museer och kulturarv, introduktionskurs |
ETA005 | Museer och kulturarv, praktikkurs |
ETA803 | Ämneshistorisk fördjupning i etnologi |
ETA804 | Kvalitativa metoder - etnologisk fördjupning |
ETA805 | Etnologisk kulturanalys |
ETA808 | Etnologi - magisterkurs |
ETA809 | Etnologi - masterkurs |
ETA811 | Etnologisk praktikkurs |
ETA814 | Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld |
ETA816 | Kulturarvsprocesser och minnespolitik - perspektiv på 1900-talets Europa |
ETG001 | Etnologi I |
ETG002 | Etnologi II |
ETG180 | Samhälle och vardagsliv i Sverige |
ETG301 | Etnologi - kandidatkurs |
ETG610 | Mångfaldsstudier I |
ETG632 | Mångfaldsstudier III |
ETG930 | Etnologi - kandidatkurs, med inriktning museer och kulturarv |
GV1000 | Genusvetenskap I |
GV1BIOL | Genus och biologi |
GV2001 | Genusvetenskap II |
GV3002 | Genusvetenskap - kandidatkurs |
GV5002 | Män och maskuliniteter |
Kurskod | Namn |
GV5008 | Normkritisk pedagogik |
GV5010 | Introduktion till genus, makt och politik |
GV7101 | Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn |
GV7102 | Genus och makt |
GV7130 | Intersektionalitet genom tid och plats |
GV7201 | Genusvetenskapliga metoder |
GV7301 | Tematisk fördjupning i genusvetenskap |
RHA214 | Religionshistorisk teori och metod I |
RHG001 | Religionshistoria I |
RHG002 | Religionshistoria II |
RHG003 | Religionshistoria - kandidatkurs |
RHG503 | Europas förkristna religioner |
RKVA01 | Religionsvetenskap IV, magisterkurs inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
RKVA13 | Religionsvetenskap III inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 |
RKVA31 | Religionsvetenskap III inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 |
RKVG12 | Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
RKVG13 | Religionsvetenskap III inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
RKVG14 | Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 |
RKVG15 | Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 (med självständigt arbete) |
RKVG31 | Religionsvetenskap III inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |