v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Måndag 24/6
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tisdag 25/6
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Onsdag 26/6
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Torsdag 27/6
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49000, V24, 100%, DAG, NML
Datalabb
Aleksa Stankovic
Thomas Hocking
Thomas Hocking
12:00
10:15
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Fredag 28/6
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Måndag 26/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tisdag 27/8
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
Övrigt
Ingrid Eronn
16:30
15:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Onsdag 28/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Torsdag 29/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Fredag 30/8
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
Övrigt
Ingrid Eronn
16:00
14:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Måndag 2/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
49015, H24, 100%, DAG, NML
49015, H24, 100%, DAG, NML
Information
Ingrid Eronn
Jörg Gumbel
Jörg Gumbel
10:00
09:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Jörg Gumbel
11:00
10:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Jörg Gumbel
13:00
12:15
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Möte
Ingrid Eronn
15:00
13:00
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
15:00
13:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tisdag 3/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Datalabb
Julia Hetmanek
11:00
09:15
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Lärarmöte
11:00
09:30
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
14:00
12:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
15:00
13:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Onsdag 4/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Jörg Gumbel
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
14:00
12:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Torsdag 5/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Möte
Agnes Carlsson
Onboarding
16:00
13:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Fredag 6/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Julia Hetmanek
14:00
12:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Måndag 9/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
John Prytherch
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Jörg Gumbel
14:00
12:15
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Möte
14:30
13:00
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
John Prytherch
14:00
13:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tisdag 10/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Michail Karalis
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Julia Hetmanek
14:00
12:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Onsdag 11/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Torsdag 12/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Julia Hetmanek
14:00
12:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
15:00
13:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Fredag 13/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49014, V24, 100%, DAG, NML
Redovisning
Caroline Leck
13:00
09:00
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Övrigt
Caroline Leck
17:00
13:00
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Michail Karalis
15:00
13:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Datalabb
Julia Hetmanek
15:00
13:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Måndag 16/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Julia Hetmanek
14:00
12:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Tisdag 17/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Jörg Gumbel
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Jörg Gumbel
14:00
12:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49023, H24, 50%, KV, NML
Introduktion
Thorsten Mauritsen
19:00
18:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49023, H24, 50%, KV, NML
Föreläsning
Thorsten Mauritsen
21:00
19:00
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Onsdag 18/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Julia Hetmanek
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Datalabb
Gunilla Svensson
Michail Karalis
Michail Karalis
11:00
10:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Datalabb
Michail Karalis
12:00
11:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Datalabb
Michail Karalis
15:00
13:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Torsdag 19/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C502a Kuling, Vån 5
Karta
TA-möte
14:30
13:00
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
15:00
13:15
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Doktorandråd
18:00
16:00
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49023, H24, 50%, KV, NML
Föreläsning
Thorsten Mauritsen
20:00
18:15
v 38
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
Fredag 20/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Jörg Gumbel
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
49015, H24, 100%, DAG, NML
Datalabb
Michail Karalis
Modeling the boundary layer
14:00
13:15
Kurskod | Namn |
MO1003 | Vädrets makter, orienteringskurs |
MO4005 | Atmosfärens struktur |
MO7003 | Globala klimatsystemet |
Kurskod | Namn |
MO8010 | Turbulenta gränsskikt i atmosfär och hav |
MO9001 | Meteorologi, oceanografi och klimat, självständigt arbete |