Tid 08:00 - 18:00
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 17/6
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Möte
Sara Engström
Archive challenges
12:45
10:00
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Institutionsstyrelsemöte
15:30
13:00
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 18/6
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Möte
Sara Engström
Archive challenges
15:00
10:00
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
Forskningsseminarium
12:15
11:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
Forskningsseminarium
Marianne Lagerklint
14:15
13:15
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 19/6
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
Workshop
Abdelwaheb Ben Ahmed Hannachi
18:00
08:00
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
Workshop
Linda Megner
16:00
09:00
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Möte
Sara Engström
Archive challenges
15:00
10:00
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Doktorandkurs
Jonathan Wiskandt
21:30
17:30
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 20/6
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
Workshop
Abdelwaheb Ben Ahmed Hannachi
18:00
08:00
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
Workshop
Linda Megner
16:00
09:00
v 25
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 21/6
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 24/6
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 25/6
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 26/6
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 27/6
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO7003
49000, V24, 100%, DAG, NML
Datalabb
Aleksa Stankovic
Thomas Hocking
Thomas Hocking
12:00
10:15
v 26
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 28/6
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 1/7
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 2/7
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 3/7
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 4/7
v 27
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 5/7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 8/7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 9/7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 10/7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 11/7
v 28
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 12/7
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 15/7
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 16/7
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 17/7
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 18/7
v 29
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 19/7
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 22/7
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 23/7
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 24/7
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 25/7
v 30
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 26/7
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 29/7
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 30/7
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 31/7
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 1/8
v 31
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 2/8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 5/8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 6/8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 7/8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 8/8
v 32
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 9/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 12/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 13/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 14/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 15/8
v 33
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 16/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 19/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 20/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 21/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 22/8
v 34
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 23/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 26/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 27/8
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
Övrigt
Ingrid Eronn
16:30
15:00
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 28/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 29/8
v 35
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 30/8
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
Övrigt
Ingrid Eronn
16:00
14:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 2/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
MO8010
MO8010
49012, H24, 100%, DAG, NML
49015, H24, 100%, DAG, NML
49015, H24, 100%, DAG, NML
Information
Ingrid Eronn
Jörg Gumbel
Jörg Gumbel
10:00
09:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Jörg Gumbel
11:00
10:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Jörg Gumbel
13:00
12:15
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Möte
Ingrid Eronn
15:00
13:00
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
15:00
13:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 3/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Datalabb
Julia Hetmanek
11:00
09:15
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Lärarmöte
11:00
09:30
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
14:00
12:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
15:00
13:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 4/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Jörg Gumbel
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
14:00
12:15
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 5/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Möte
Agnes Carlsson
Onboarding
16:00
13:00
v 36
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 6/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Julia Hetmanek
14:00
12:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Måndag 9/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
John Prytherch
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Jörg Gumbel
14:00
12:15
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Möte
14:30
13:00
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
John Prytherch
14:00
13:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Tisdag 10/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Michail Karalis
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Julia Hetmanek
14:00
12:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Onsdag 11/9
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Torsdag 12/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Rodrigo Caballero
11:00
09:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Julia Hetmanek
14:00
12:15
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
15:00
13:15
v 37
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Fredag 13/9
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO9001
49014, V24, 100%, DAG, NML
Redovisning
Caroline Leck
13:00
09:00
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Föreläsning
Gunilla Svensson
12:00
10:15
C502a Kuling, Vån 5
Karta
Övrigt
Caroline Leck
17:00
13:00
C651 Bjerknessalen, Vån 6
Karta
MO8010
49015, H24, 100%, DAG, NML
Räkneövning
Michail Karalis
15:00
13:15
C609 Rossbysalen, Vån 6
Karta
MO4005
49012, H24, 100%, DAG, NML
Datalabb
Julia Hetmanek
15:00
13:15
Kurskod | Namn |
MO4005 | Atmosfärens struktur |
MO7003 | Globala klimatsystemet |
MO8010 | Turbulenta gränsskikt i atmosfär och hav |
MO9001 | Meteorologi, oceanografi och klimat, självständigt arbete |