Allmänt om schemat
• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil.
• Kartlänken är enbart en hänvisning till rätt byggnadsdel, och visar inte en exakt placering inom byggnaden.
• Om ditt schema verkar ofullständigt eller är tomt vänligen kontakta en kursadminsitratör på din institution.
Om rumsplacering för tentamen
• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen.
• Visas det ingen länk genomförs din tentamen hos din institution.
• Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk.
• OBS: Tentamenssalen är inte tillgänglig så länge det står "Obestämd skrivsal" som lokal för tentan. Placeringen görs i regel inte tidigare än 2 kalenderdagar före tentamensdatumet.
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV7101
01142, H24, 50%, DAG, NML
Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn
Introduktion
Intro för nyantagna studenter till masterprogrammet i genusvetenskap
11:00
10:00
via Athena
ETA001
ETG001
ETG610
Föreläsning
Mattias Frihammar
Föreläsning 2: Hur man blir klok på ett universitet
(Hybrid-föreläsning - kan väljas deltaga på plats eller via Zoom)
13:00
12:00
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Föreläsning
Simon Ekström
Från strukturalism till poststrukturalism och diskursanalys
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA803
01106, H24, 50%, DAG, NML
Ämneshistorisk fördjupning i etnologi
Introduktion
Helena Hörnfeldt
(Obs! endast för studenter antagna till magister-/masterprogram i etnologi)
Programintroduktion
12:00
10:00
Introduktion
Pia Karlsson Minganti
14:30
13:30
ETG610
Introduktion i mångfaldsstudier
Övrigt
Lenita Kefala
Pia Karlsson Minganti
Frivillig träff med studentkollegor och lärare på gräsmattan vid Universitetet (Campus Frescati). Vi ses på gräsmattan nära "Skära villan". Se Athena för mer information och en karta över universitetsområdet.
17:00
15:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
11:00
10:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Elin Bengtsson
12:00
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
Högre seminarium
Malena Gustavsson
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG610
Introduktion i mångfaldsstudier
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Lenita Kefala
Seminarium 1: Om intersektionalitet och maktprocesser
Samma litteratur som till föregående föreläsningar.
Se tre video-filme. Se vidare instruktioner i delkursbeskrivningen (som finns på Athena)
12:00
10:00
ETG610
Introduktion i mångfaldsstudier
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Lenita Kefala
Seminarium 1: Om intersektionalitet och maktprocesser
Samma litteratur som till föregående föreläsningar.
Se tre video-filme. Se vidare instruktioner i delkursbeskrivningen (som finns på Athena)
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
11:00
10:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
12:00
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV7101
01142, H24, 50%, DAG, NML
Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn
Seminarium
Maria Margareta Österholm
13:00
10:00
15:00
14:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG002
Teori
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Lisa Wiklund Moreira
Kapital, habitus och fält
Wiklund 2013
11:00
09:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Elin Bengtsson
12:00
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Föreläsning
Hanna Jansson
Posthumanism och materialitetsperspektiv
Göranssons kapitel (kapitel 17) i Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017;
Damsholts & Simonsens inledning till antologin "Materialiseringar" 2009, s. 9-37; Saltzman 2008; Latour 1998, s. 113-141
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RHA214
01068, H24, 50%, DAG, NML
Religionshistorisk teori och metod I
Seminarium
Olof Sundqvist
Sophie
"Forskning pågår"
12:00
10:00
16:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA803
01106, H24, 50%, DAG, NML
Information
Helena Hörnfeldt
Magister/masterprogrm i etnologi. Information om kursval inför vårterminen
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Elin Bengtsson
12:00
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Föreläsning
Seminarium
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV7101
01142, H24, 50%, DAG, NML
Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn
Seminarium
Maria Margareta Österholm
13:00
10:00
RHA214
RKVA01
01068, H24, 50%, DAG, NML
Religionshistorisk teori och metod I
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Ferdinando Sardella
Litteraturseminarium 3, Den religiösa erfarenheten, trans och text
16:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Föreläsning
Markus Idvall
Föreläsning/Workshop Kulturhistoria och kulturarv
Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017, kapitel 2 (Steinrud) och kapitel 3 (Fröhlig);
Jönsson & Nilsson (red) 2017, kapitel 3, 4 och 5.
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Frederik Wallenstein
Didaktikseminarium 1
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Elin Bengtsson
12:00
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG301
ETG930
Litteraturkurs
Obligatorisk närvaro
Föreläsning
Seminarium
Sarah Holst Kjaer
Undervisningstillfälle 1: Etnologi som kulturvetenskapligt forskningsfält
12:00
10:00
ETG002
Metod
Föreläsning
Markus Idvall
Internet
Silow Kallenberg, von Unge & Wiklund Moreira 2022 s. 193-212
14:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RHA214
RKVA01
01068, H24, 50%, DAG, NML
Religionshistorisk teori och metod I
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Peter Jackson Rova
Litteraturseminarium 4, "Religion" i huvudet: evolution, kognition och kultur
13:00
10:00
ETG002
Skriftlig uppgift
Handledning
Hanna Jansson
Vad ska du skriva om? Ett första handledningstillfälle inför uppsatsen.
10 oktober lämnar ni sedan in uppsatsidéer skriftligt på Athena och baserat på det görs en uppdelning i handledningsgrupperna.
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG001
Samtid och vardag
Seminarium
Helena Hörnfeldt
Disukussion av gruppövning: Vardagens land och stad
12:00
10:00
ETG001
Samtid och vardag
Seminarium
Helena Hörnfeldt
Diskussion av gruppövning: Vardagens land och stad
Filmen Amatörer; Ferring 2016 s. 167–188; León Rosales 2021 s. 109–125; Sjöstedt 2019 s. 67–87; Wollin & Hämeenaho 2020 s. 203–220; Vallström & Svensson 2021, s. 1–5.
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Introduktion till feministisk teori
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Johanna Gondouin
Seminarium 6: Intersektionalitet och svart feminism.
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Elin Bengtsson
12:00
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV7301
Seminarium
Anna Cavallin
Seminarium 2
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV7101
01142, H24, 50%, DAG, NML
Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn
Seminarium
Maria Margareta Österholm
13:00
10:00
ETG001
Samtid och vardag
Seminarium
Markus Idvall
Diskussion av gruppövning: Vems plats? Mellan arbete, fritid, och konsumtion
Ehn, Löfgren & Wilk 2016 s. 81–113; O’Dell 2009 s. 85–98; Ristilammi 1999 s. 9–21, 73–90, 113–134; Skinner Thomas 2019 s. 1–19.
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG301
ETG930
Litteraturkurs
Obligatorisk närvaro
Föreläsning
Seminarium
Sarah Holst Kjaer
Undervisningstillfälle 2: Vetenskapligt skrivande och forskningsetik.
12:00
10:00
ETA005
Praktikrapport
Seminarium
Mattias Frihammar
Introduktionsföreläsning
16:00
14:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Frederik Wallenstein
Didaktikseminarium 3
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Elin Bengtsson
12:00
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RHA214
RKVA01
01068, H24, 50%, DAG, NML
Religionshistorisk teori och metod I
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Peter Jackson Rova
Litteraturseminarium 5, Rit, myt och sanning
12:00
09:00
ETG301
ETG930
Examensarbete
Handledning
Sarah Holst Kjaer
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG301
ETG930
Litteraturkurs
Obligatorisk närvaro
Föreläsning
Seminarium
Sarah Holst Kjaer
Undervisningstillfälle 3: Problemställning, forskningsfråga och syftesformulering
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG180
Samtida debatter: Feminism, religion och andrefiering
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Pia Karlsson Minganti
Seminar 5: From Diversity to Precarity
Seminar ends with Q&A about examination Part 2.
Doxtater 2016; Björklund & Lindqvist 2016.
Film: Play (director R. Östlund 2011)
(Non-compulsory literature: Hassen Khemiri 2016; Willson-Broyles 2016; Khosravi 2010)
12:00
10:00
ETG180
Samtida debatter: Feminism, religion och andrefiering
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Pia Karlsson Minganti
Seminar 5: From Diversity to Precarity
Seminar ends with Q&A about examination Part 2.
Doxtater 2016; Björklund & Lindqvist 2016.
Film: Play (director R. Östlund 2011)
(Non-compulsory literature: Hassen Khemiri 2016; Willson-Broyles 2016; Khosravi 2010)
17:00
15:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG001
Samtid och vardag
Seminarium
Sarah Holst Kjaer
Diskussion av insamlingsuppgift med fokus på samtida folklore och performans i olika medier.
Repetera litteratur från föreläsningen
12:00
10:00
ETG001
Samtid och vardag
Seminarium
Sarah Holst Kjaer
Diskussion av insamlingsövning: Folklore i vår vardag
Repetera litteratur från föreläsningen.
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Elin Bengtsson
12:00
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Genusforskningens metoder
Föreläsning
Maria Margareta Österholm
Introduktion till Metod
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Maria Margareta Österholm
(kompensation för missade seminarier)
Omseminarium delkurs 1
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Föreläsning
Maria Margareta Österholm
Introduktion till uppsatsarbete
12:00
11:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Föreläsning
Maria Margareta Österholm
Introduktion till uppsatsarbete
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA805
01108, H24, 50%, DAG, NML
Introduktion
Helena Hörnfeldt
Kursintroduktion
Bennett, Tony & Frow, John (red.) (2008). The SAGE handbook of cultural analysis. London: SAGE
11:00
10:00
ETA805
01108, H24, 50%, DAG, NML
Föreläsning
Mattias Frihammar
Föreläsning Rituella processer och metaforiska handlingar
12:00
11:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Cecilia Åse
15:00
13:00
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Cecilia Åse
17:00
15:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV7130
01144, H24, 50%, DAG, NML
Intersektionalitet genom tid och plats
Seminarium
Johanna Gondouin
16:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RHG002
RKVG12
RKVG14
Metod och teori II
Seminarium
Susanne Olsson
Seminarium: Kritiska perspektiv.
Se Athena för seminarieinstruktioner och gruppindelning
Se Athena
12:00
10:00
RHG002
RKVG12
RKVG14
Metod och teori II
Seminarium
Susanne Olsson
Seminarium: Kritiska perspektiv.
Se Athena för seminarieinstruktioner och gruppindelning
Se Athena
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG301
ETG930
Examensarbete
Handledning
Simon Ekström
Grupphandledning 4 (Språkverkstad)
12:00
10:00
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Cecilia Åse
14:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV7130
01144, H24, 50%, DAG, NML
Intersektionalitet genom tid och plats
Seminarium
Johanna Gondouin
16:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA808
01001, V24, 100%, DAG, NML
Seminarium
Hanna Jansson
13:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG002
Analys
Studentseminarium
Tillfälle 7. Studentlett seminarium.
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA804
01107, H24, 50%, DAG, NML
Seminarium
Markus Idvall
Seminarium: Observation/Intervju
Csordas 1999, Hume & Mulcock 2004, Högström 2010, Högström 2014, Farahani 2010, Kvale 2007, Nylund Skog 2002
12:00
10:00
ETA804
01107, H24, 50%, DAG, NML
Föreläsning
Sarah Holst Kjaer
Nätetnografi/Arkiv
Jönsson & Nilsson 2017, Kulturella Perspektiv (2014/ nr 3),
Hyltén-Cavallius 2009, Kozinets 2020
14:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV7102
01143, H24, 50%, DAG, NML
Genus och makt
Seminarium
Malena Gustavsson
Seminarium 2
16:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RHG002
RKVG12
RKVG14
Metod och teori II
Seminarium
Peter Jackson Rova
Seminarium: Historiska texter och Myter
Se Athena
12:00
10:00
RHG002
RKVG12
RKVG14
Metod och teori II
Seminarium
Peter Jackson Rova
Seminarium: Historiska texter och Myter
Se Athena
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Cecilia Åse
15:00
13:00
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Cecilia Åse
17:00
15:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Cecilia Åse
12:00
10:00
GV7130
01144, H24, 50%, DAG, NML
Intersektionalitet genom tid och plats
Seminarium
Johanna Gondouin
16:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Workshop
Maria Margareta Österholm
Workshop Problemformulering
11:00
09:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Workshop
Maria Margareta Österholm
Återsamling
Workshop Problemformulering
15:00
14:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV3002
Examensarbete
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Anna Cavallin
Malena Gustavsson
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Cecilia Åse
(kompensation för missade seminarier)
Omseminarium delkurs 2
13:00
10:00
GV7102
01143, H24, 50%, DAG, NML
Genus och makt
Seminarium
Malena Gustavsson
Seminarium 3
16:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG002
Skriftlig uppgift
Föreläsning
Hanna Jansson
Introduktion
12:00
10:00
RHG001
RHG503
Europas förkristna religioner
Föreläsning
Peter Jackson Rova
Introduktion
15:00
12:00
ETA005
Praktikrapport
Seminarium
Mattias Frihammar
Bo Larsson
Seminarium 1. Den skriftliga uppgiften på max två A4-sidor, lämnas in på Athena, senast den 29 november.
17:00
15:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG002
Skriftlig uppgift
Handledning
Hanna Jansson
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV7130
Intersektionalitet genom tid och plats
Seminarium
Johanna Gondouin
12:00
10:00
RHG001
RHG503
Europas förkristna religioner
Föreläsning
Peter Jackson Rova
Antikens religioner I
15:00
12:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RHG001
RHG503
Europas förkristna religioner
Föreläsning
Peter Jackson Rova
Antikens religioner II
15:00
12:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG001
Kulturteori
Seminarium
Pia Karlsson Minganti
Seminarium 2: Från nations-bygge till dekonstruktion
Ehn, Frykman & Löfgren 1993. Repetera Klein 2006 och Hübinette & Lundström 2011 om "nation branding".
12:00
10:00
ETG001
Kulturteori
Seminarium
Pia Karlsson Minganti
Seminarium 2: Från nations-bygge till dekonstruktion
Ehn, Frykman & Löfgren 1993. Repetera Klein 2006 och Hübinette & Lundström 2011 om "nation branding".
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Josefine Wall Scherer
Kommentarer uppsats PM
12:00
10:00
RHG001
RHG503
Europas förkristna religioner
Föreläsning
Olof Sundqvist
Fornnordisk religion
15:00
12:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Kulturstudier
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
12:00
10:00
ETG002
Skriftlig uppgift
Handledning
Hanna Jansson
15:00
13:00
GV1000
Kulturstudier
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
17:00
15:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG001
Kulturteori
Seminarium
Markus Idvall
Seminarium 3: Kulturbegreppet
14:00
12:00
ETG001
Kulturteori
Seminarium
Markus Idvall
Seminarium 3: Kulturbegreppet
16:00
14:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Workshop
Maria Margareta Österholm
Worskhop Ge och ta kritik
10:00
09:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Workshop
Maria Margareta Österholm
Presentation av uppgiften
Workshop Ge och ta kritik
12:00
10:00
ETA005
Praktikrapport
Seminarium
Bo Larsson
Seminarium 2. Den skriftliga uppgiften på ca fem A4-sidor, lämnas in på Athena, senast den 12 december.
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Maria Margareta Österholm
Utkast, teori och metod.
12:00
10:00
ETG001
Kulturteori
Seminarium
Pia Karlsson Minganti
Seminarium 4: Maktperspektiv på kultur och samhälle
I slutet av seminariet:
Genomgång av hemskrivning
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Josefine Wall Scherer
Utkast, teori och metod.
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Josefine Wall Scherer
Diskussion råmanus
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Kulturstudier
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Elin Bengtsson
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA805
01108, H24, 50%, DAG, NML
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Helena Hörnfeldt
Avslutande seminarium
Samtlig litteratur
16:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RHG003
RKVA31
RKVG15
RKVG31
Examensarbete
Självständigt arbete
Uppsatsventilering
Uppsatsventilering
E700
17:00
09:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Uppsatsventilering
Maria Margareta Österholm
16:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV3002
Examensarbete
Introduktion
Anna Cavallin
Emil Edenborg
09:30
09:00
GV3002
Examensarbete
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Anna Cavallin
12:00
09:30
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Introduktion
Markus Idvall
Introduktion
Gunnarsson Payne & Öhlander (red,) 2017, kapitel 1 (Gunnarsson Payne & Öhlander); Kursbeskrivningen
14:00
13:00
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Föreläsning
Maria Bäckman
Från strukturalism till poststrukturalism och diskursanalys
Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017, kapitel 9 Gunnarsson Payne & Öhlander) och 13 (Gunnarsson Payne); Laclau & Mouffe 2008, s. 157-170.
16:30
14:30
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA816
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
Introduktion
Mattias Frihammar
Introduction: Cultural heritage processes in Europe - background, context, memory and history
Harvey (2001)
Halbawchs in The Collective Memory Reader
Holtorf (2012)
Macdonald. Memorylands. Chapter 1 The European memory complex: Introduction & Chapter 2 Making histories: Europe, tradition and other present pasts
10:00
09:00
RKVA01
Examensarbete
Seminarium
Jenny Berglund
Olof Sundqvist
Uppsatsseminarium 1: Introduktion till uppsatsarbete
a) Allmänt om uppsatsskrivning
b) Muntlig inventering av uppsatsämnen från studenterna. Vad vill du skriva om?
c) Genomgång av ämnesbank .
17:00
15:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV3002
Examensarbete
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Anna Cavallin
Feministisk metodologi
13:00
09:00
RHG001
Marja Liisa Keinänen
OBS! Denna information stämmer inte. Seminariet ges inte.
MLK
17:00
15:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Johanna Gondouin
11:00
10:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Malin Ah-King
12:15
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Anna Nyström
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Föreläsning
Fataneh Farahani
Föreläsning
Genus och queer
Gunnarsson Payne & Öhlander (red,) 2017, kapitel 10 (Nilsson) och 16 (Svensson); Ahmed 2006, s. 5-18; Skeggs 1999, s. 9-14, 189-197
12:00
10:00
ETG001
Tid, rum, människa
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Ebba Vikdahl
Etnologiska upplevelser
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA816
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
Föreläsning
Seminarium
Mattias Frihammar
10-11 Seminar: “Perspective on industrial memories. Materiality, identity politics, experience ”
11-12 Lecture: "Material and cultural traces of modernity"
Edensor (2005)
Macdonald. Memorylands. Chapter 6 Musealisation: everyday life, temporality and old things
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV5002
Män och maskuliniteter
Föreläsning
Anna Cavallin
Hegemonisk maskulinitet
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
Högre seminarium
Andreas Nordberg
17:00
15:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Johanna Gondouin
11:00
10:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Malin Ah-King
12:15
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Anna Nyström
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA814
Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld
Obligatorisk närvaro
Föreläsning
Seminarium
Fataneh Farahani
Borders and Diversity
Khosravi 2011, 1-45, 97-121; Tazzioli 2018, 13-22; Tsianos & Karakayali 2013, 373-387.
16:00
14:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Peter Jackson Rova
Litteraturseminarium 1: Finns religion(er)?
Fitzgerald, ”A critique of ’religion’ as a cross-cultural
category” (1997); Lincoln, ”Theses on method” (1996); Arvidsson, ”Gud är en pseudonym” (2004); Lindberg, “The Concept of Religion” (2009)
12:00
10:00
Seminarium
Andrea Franchetto
Mälardalen Esotericism Seminar.
18:00
16:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Introduktion till feministisk teori
Seminarium
Tove Solander
Radikalfeminism och sexualitet
Seminarium 3
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Johanna Gondouin
11:00
10:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Malin Ah-King
12:15
11:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Föreläsning
Hanna Jansson
Föreläsning
Posthumanism och materialitetsteori
Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017, kapitel 17 (Göransson); Damsholt, Simonsen & Mordhorst (red.) 2009, s. 9-37; Knuts, Eva & Saltzman, Katarina (red.) 2008, s. 6-14, (Saltzman); Latour 1998, s. 145-177
12:00
10:00
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Peter Jackson Rova
Litteraturseminarium 2: Jämförelsens problematik
Litteratur: Stausberg, ”Comparison” (2014); Kraft, ”Sami indigenous spirituality” (2009); Lincoln, ”Theses on Comparison” (2005); Lincoln, ”The Werewolf, the Shaman, and the Historian” (2018
15:00
13:00
Seminarium
Peter Jackson Rova
Högre seminarium
17:00
15:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV3002
Klassiska teman i genusteori
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Anna Cavallin
Fransk feminism: Seminarium 2
12:00
10:00
GV5010
Introduktion till genus, makt och politik
Seminarium
Tove Solander
Seminarium 1
20:00
18:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Introduktion till feministisk teori
Seminarium
Tove Solander
Queer och poststrukturalism
Seminarium 4:
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Johanna Gondouin
11:00
10:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Malin Ah-King
12:15
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Anna Nyström
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Maria Bäckman
Seminarium: Kulturhistoria och kulturarv
Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017, kapitel 2 (Steinrud) och kapitel 3 (Fröhlig); Jönsson & Nilsson (red) 2017, kapitel 3, 4 och 5.
12:00
10:00
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Seminarium
Ferdinando Sardella
Litteraturseminarium 3: Den
religiösa erfarenheten, trans
och text
Hamayon (1993); Sharf (2000); McDaniel (2008);
Schopen (1991)
16:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG301
ETG930
Examensarbete
Handledning
Hanna Jansson
12:00
10:00
ETG301
ETG930
Examensarbete
Handledning
Markus Idvall
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA809
Examensarbete
Seminarium
Pia Karlsson Minganti
Lägesrapport och etik
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG632
Praktik
Information
Markus Idvall
Information till studenter inför praktik VT23.
16:00
15:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Johanna Gondouin
11:00
10:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Malin Ah-King
12:15
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Anna Nyström
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG002
Metod
Föreläsning
Markus Idvall
Arkiv
Silow Kallenberg, von Unge & Wiklund Moreira 2022 s. 213-233;
Jönsson & Nilsson 2017 s. 41-58, 59-72, 73-87, 137-154, 155-160
11:00
09:00
ETG301
ETG930
Examensarbete
Handledning
Hanna Jansson
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA816
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
Föreläsning
Seminarium
Mattias Frihammar
10-11 Seminar: Nostalgia, vintage and retro
11-12 Lecture: Cultural heritage between light and darkness
Barker 2012
Appelgren& Bohlin (2015) X 2,
Boym in The Collective Memory Reader
Macdonald. Memorylands. Chapter 4 Feeling the past
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RKVA01
Examensarbete
Seminarium
Olof Sundqvist
Uppsatsseminarium:presentation och diskussion av synopsis
12:00
10:00
GV2001
Introduktion till feministisk teori
Seminarium
Johanna Gondouin
Intersektionalitet och svart feminism.
Seminarium 6
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Johanna Gondouin
11:00
10:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Malin Ah-King
12:15
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Anna Nyström
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG002
Metod
Föreläsning
Lars Kaijser
Observera och beskriva
Silow Kallenberg, von Unge & Wiklund Moreira 2022 s 173-192; Arvastson & Ehn 2009 19-34;
Högdahl 2009 101-115;
Bäckman 2009 117-132;
Johansson 2009 161-178
11:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA816
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
Seminarium
Mattias Frihammar
Seminar: Cultural heritage between light and darkness
Bartoletti (2010)
Davis + Popular Memory group + Sennett in The Collective Memory Reader
Simone-Charteris, Boyd and Burns (2013)
Stone (2013)
Macdonald. Chapter 3
12:00
10:00
ETG001
Samtid och vardag
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Markus Idvall
Vems plats? Mellan arbete, fritid, och konsumtion
Ehn, Löfgren & Wilk 2016 s. 81–113; O’Dell 2009 s. 85–98; Ristilammi 1999 s. 9–21, 73–90, 113–134; Skinner Thomas 2019 s. 1–19
17:30
15:30
GV5010
Introduktion till genus, makt och politik
Seminarium
Tove Solander
Seminarium 1
20:00
18:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG180
Samtida debatter: Feminism, religion och andrefiering
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Pia Karlsson Minganti
Seminar 4: Gender and Nation
Towns, Karlsson and Eyre 2014; Tolgensbakk and Woube 2016. (Non-compulsory reading: Sommestad 1997).
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Johanna Gondouin
11:00
10:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Malin Ah-King
12:15
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Anna Nyström
14:15
13:00
ETG002
Metod
Föreläsning
Pia Karlsson Minganti
Intervjua och transkribera
Silow Kallenberg, von Unge & Wiklund Moreira 2022 s. 127-152; Klein 1990
17:00
15:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Johanna Gondouin
11:00
10:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Malin Ah-King
12:15
11:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Anna Nyström
14:15
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Föreläsning
Maria Margareta Österholm
Introduktion till uppsatsarbete
12:00
11:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV7201
Genusvetenskapliga metoder
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Cecilia Åse
Malena Gustavsson
Seminarium 4
12:00
09:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Seminarium
Maria Margareta Österholm
Omseminarie GV1 - Tutormoment
12:15
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV3002
Examensarbete
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Anna Cavallin
Omseminarium
14:00
12:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
12:00
10:00
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV5008
Normkritisk pedagogik 1
Seminarium
Johanna Gondouin
11:00
09:00
GV5008
Normkritisk pedagogik 1
Seminarium
Anna Nyström
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG301
ETG930
Examensarbete
Handledning
Hanna Jansson
12:00
10:00
ETG301
ETG930
Examensarbete
Handledning
Lars Kaijser
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV5008
Normkritisk pedagogik 1
Seminarium
Johanna Gondouin
11:00
09:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV2001
Genusforskningens metoder
Workshop
Malena Gustavsson
Situering
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Eva Frejadotter Diesen
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV5008
Normkritisk pedagogik 1
Seminarium
Kajsa Ohrlander
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
Seminarium
Egil Asprem
Mälardalen Esotericism Seminar
16:00
14:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA809
Examensarbete
Seminarium
Pia Karlsson Minganti
Skrivverkstad
12:00
10:00
ETG002
Analys
Seminarium
Hanna Jansson
Helena Hörnfeldt
Lotten Gustafsson Reinius
Pia Karlsson Minganti
Forskarseminarium
Gustafsson Reinius2008.
Hörnfeldt 2018.
Karlsson Minganti 2016.
16:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA808
Seminarium
Hanna Jansson
Tillfälle 2. Dispositionsseminarium
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV3002
Examensarbete
Seminarium
Anna Cavallin
12:00
10:00
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Workshop
Elin Bengtsson
Workshop Akademiskt skrivande
15:00
14:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Seminarium
Johanna Gondouin
12:00
10:00
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Seminarium
Anna Nyström
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RHG001
Europas förkristna religioner
Föreläsning
Peter Jackson Rova
Antiken 1
12:00
09:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG002
Skriftlig uppgift
Seminarium
Hanna Jansson
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Seminarium
Johanna Gondouin
11:00
09:00
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Seminarium
Johanna Gondouin
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA811
Seminarium
Helena Hörnfeldt
Reflektion över praktiken
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG002
Skriftlig uppgift
Handledning
Hanna Jansson
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
Seminarium
Egil Asprem
Mälardalen Esotericism Seminar
16:00
14:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RHG001
Europas förkristna religioner
Föreläsning
Sten Göte Truls Skånby
Baltisk religion
12:00
09:00
ETG001
Kulturteori
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Markus Idvall
Seminarium 3: Kulturbegreppet
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG632
Praktik
Seminarium
Markus Idvall
Avstämningsmöte
12:00
10:00
ETG632
Praktik
Seminarium
Markus Idvall
Avstämningsmöte
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV1000
Kulturstudier
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
12:00
10:00
GV1000
Kulturstudier
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Tove Solander
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Seminarium
Johanna Gondouin
11:00
09:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Seminarium
Anna Cavallin
Omseminarium
12:00
10:00
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Seminarium
Johanna Gondouin
15:00
13:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
RHG002-003
RKVA13
RKVA31
RKVG12-14
RKVG31
01007, V24, 100%, DAG, NML
01009, V24, 100%, DAG, NML
01010, V24, 100%, DAG, NML
01011, V24, 100%, DAG, NML
01046, V24, 100%, DAG, NML
01048, V24, 100%, DAG, NML
01063, V24, 100%, DAG, NML
01064, V24, 100%, DAG, NML
01937, H23, 100%, DAG, NML
01938, H23, 100%, DAG, NML
01977, H23, 100%, DAG, NML
01979, H23, 100%, DAG, NML
Uppsatsventilering
18:00
09:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETG632
01041, V24, 100%, DAG, NML
Praktik
Obligatorisk närvaro
Seminarium
Markus Idvall
Presentation av praktik och egen kompetens.
12:00
10:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
ETA809
01002, V24, 100%, DAG, NML
Examensarbete
Uppsatsventilering
Pia Karlsson Minganti
15:00
09:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
D4110 (ERG), Södra huset D, Vån 4
Karta
ETG301
ETG930
01021, V24, 100%, DAG, NML
01022, V24, 100%, DAG, NML
Examensarbete
Uppsatsventilering
Hanna Jansson
Lars Kaijser
16:00
09:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
|
ETA001 | Museer och kulturarv, introduktionskurs |
ETA005 | Museer och kulturarv, praktikkurs |
ETA803 | Ämneshistorisk fördjupning i etnologi |
ETA804 | Kvalitativa metoder - etnologisk fördjupning |
ETA805 | Etnologisk kulturanalys |
ETA808 | Etnologi - magisterkurs |
ETA809 | Etnologi - masterkurs |
ETA811 | Etnologisk praktikkurs |
ETA814 | Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld |
ETA816 | Kulturarvsprocesser och minnespolitik - perspektiv på 1900-talets Europa |
ETG001 | Etnologi I |
ETG002 | Etnologi II |
ETG180 | Samhälle och vardagsliv i Sverige |
ETG301 | Etnologi - kandidatkurs |
ETG610 | Mångfaldsstudier I |
ETG632 | Mångfaldsstudier III |
ETG930 | Etnologi - kandidatkurs, med inriktning museer och kulturarv |
GV1000 | Genusvetenskap I |
GV1BIOL | Genus och biologi |
GV2001 | Genusvetenskap II |
GV3002 | Genusvetenskap - kandidatkurs |
GV5002 | Män och maskuliniteter |
|
GV5008 | Normkritisk pedagogik |
GV5010 | Introduktion till genus, makt och politik |
GV7101 | Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn |
GV7102 | Genus och makt |
GV7130 | Intersektionalitet genom tid och plats |
GV7201 | Genusvetenskapliga metoder |
GV7301 | Tematisk fördjupning i genusvetenskap |
RHA214 | Religionshistorisk teori och metod I |
RHG001 | Religionshistoria I |
RHG002 | Religionshistoria II |
RHG003 | Religionshistoria - kandidatkurs |
RHG503 | Europas förkristna religioner |
RKVA01 | Religionsvetenskap IV, magisterkurs inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
RKVA13 | Religionsvetenskap III inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 |
RKVA31 | Religionsvetenskap III inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 |
RKVG12 | Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
RKVG13 | Religionsvetenskap III inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
RKVG14 | Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 |
RKVG15 | Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 (med självständigt arbete) |
RKVG31 | Religionsvetenskap III inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
Ändrad senaste dygnet.