Allmänt om schemat
• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil.
• Kartlänken är enbart en hänvisning till rätt byggnadsdel, och visar inte en exakt placering inom byggnaden.
• Om ditt schema verkar ofullständigt eller är tomt vänligen kontakta en kursadminsitratör på din institution.
Om rumsplacering för tentamen
• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen.
• Visas det ingen länk genomförs din tentamen hos din institution.
• Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk.
• OBS: Tentamenssalen är inte tillgänglig så länge det står "Obestämd skrivsal" som lokal för tentan. Placeringen görs i regel inte tidigare än 2 kalenderdagar före tentamensdatumet.
Starttid 08:00 - 18:00
Karta
Egil Asprem
Mälardalen Esotericism Seminar
16:00
14:00
Karta
GV7101
Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn
Anna Cavallin
Intro för nyantagna studenter till masterprogrammet i genusvetenskap
11:00
10:00
Karta
ETA001
ETG001
ETG610
Mattias Frihammar
Föreläsning 2: Hur man blir klok på ett universitet
(Hybrid-föreläsning - kan väljas deltaga på plats eller via Zoom)
13:00
12:00
Karta
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Simon Ekström
Från strukturalism till poststrukturalism och diskursanalys
15:00
13:00
Karta
ETA803
Ämneshistorisk fördjupning i etnologi
Helena Hörnfeldt
(Obs! endast för studenter antagna till magister-/masterprogram i etnologi)
Programintroduktion
12:00
10:00
Karta
Pia Karlsson Minganti
14:30
13:30
Karta
ETG610
Introduktion i mångfaldsstudier
Ebba Vikdahl
Lenita Kefala
Pia Karlsson Minganti
Frivillig träff med studentkollegor och lärare på gräsmattan vid Universitetet (Campus Frescati). Vi ses på gräsmattan nära "Skära villan". Se Athena för mer information och en karta över universitetsområdet.
17:00
15:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Elin Bengtsson
12:00
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
14:15
13:00
Karta
GV7101
Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn
Maria Margareta Österholm
13:00
10:00
15:00
14:00
Karta
ETG002
Karin Högström
Seminarietillfälle för den som inte blivit klar med sin uppsats under tidigare termin. OBS! Detta seminarium är inte för er som påbörjar kursen ht 23.
12:00
10:00
Karta
ETG002
Teori
Obligatorisk närvaro
Lisa Wiklund Moreira
Kapital, habitus och fält
Wiklund 2013
11:00
09:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Elin Bengtsson
12:00
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
14:15
13:00
Karta
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Hanna Jansson
Posthumanism och materialitetsperspektiv
Göranssons kapitel (kapitel 17) i Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017;
Damsholts & Simonsens inledning till antologin "Materialiseringar" 2009, s. 9-37; Saltzman 2008; Latour 1998, s. 113-141
12:00
10:00
Karta
RHA214
Religionshistorisk teori och metod I
Olof Sundqvist
Sophie
"Forskning pågår"
12:00
10:00
Karta
GV1BIOL
Malin Ah-King
16:00
13:00
Karta
ETA803
Helena Hörnfeldt
Magister/masterprogrm i etnologi. Information om kursval inför vårterminen
15:00
13:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Elin Bengtsson
12:00
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
14:15
13:00
Karta
GV7101
Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn
Maria Margareta Österholm
13:00
10:00
Karta
RHA214
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod I
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Ferdinando Sardella
Litteraturseminarium 3, Den religiösa erfarenheten, trans och text
16:00
13:00
Karta
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Markus Idvall
Föreläsning/Workshop Kulturhistoria och kulturarv
Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017, kapitel 2 (Steinrud) och kapitel 3 (Fröhlig);
Jönsson & Nilsson (red) 2017, kapitel 3, 4 och 5.
12:00
10:00
Karta
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Frederik Wallenstein
Didaktikseminarium 1
15:00
13:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Elin Bengtsson
12:00
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
14:15
13:00
Karta
ETG301
ETG930
Litteraturkurs
Obligatorisk närvaro
Hanna Jansson
Undervisningstillfälle 1: Etnologi som kulturvetenskapligt forskningsfält
Delkursintroduktion + föreläsning/seminarium
12:00
10:00
Karta
RHA214
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod I
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Peter Jackson Rova
Litteraturseminarium 4, "Religion" i huvudet: evolution, kognition och kultur
13:00
10:00
Karta
ETG002
Skriftlig uppgift
Lenita Kefala
Vad ska du skriva om? Ett första handledningstillfälle inför uppsatsen för grupp 2
Info om vilken grupp du tillhör publiceras på Athena senast 2/10.
15:00
13:00
Karta
GV3002
Klassiska teman i genusteori
Obligatorisk närvaro
Malena Gustavsson
12:00
10:00
Karta
GV2001
Introduktion till feministisk teori
Obligatorisk närvaro
Johanna Gondouin
Intersektionalitet och svart feminism.
Seminarium 6
12:00
10:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Elin Bengtsson
12:00
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
14:15
13:00
Karta
GV7301
Anna Cavallin
Seminarium 2
12:00
10:00
Karta
GV7101
Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn
Maria Margareta Österholm
16:00
10:00
Karta
ETG301
ETG930
Litteraturkurs
Obligatorisk närvaro
Hanna Jansson
Undervisningstillfälle 2: Vetenskapligt skrivande och forskningsetik
Föreläsningen/seminariet handlar om vetenskap som skrivgenre och de viktigaste aspekterna av
forskningsetik.
12:00
10:00
Karta
ETA005
Praktikrapport
Mattias Frihammar
Introduktionsföreläsning
16:00
14:00
Karta
GV3002
Klassiska teman i genusteori
Obligatorisk närvaro
Johanna Gondouin
12:00
10:00
Karta
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Frederik Wallenstein
Didaktikseminarium 3
15:00
13:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Elin Bengtsson
12:00
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
14:15
13:00
Karta
RHA214
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod I
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Peter Jackson Rova
Litteraturseminarium 5, Rit, myt och sanning
12:00
09:00
Karta
ETG301
ETG930
Litteraturkurs
Obligatorisk närvaro
Hanna Jansson
Undervisningstillfälle 3: Föreläsningen/seminariet handlar om hur problemställning, forskningsfråga och syftesformulering definieras.
12:00
10:00
Karta
ETG301
ETG930
Examensarbete
Hanna Jansson
Grupphandledning 3
15:00
13:00
Karta
GV3002
Klassiska teman i genusteori
Obligatorisk närvaro
Johanna Gondouin
12:00
10:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Elin Bengtsson
12:00
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
14:15
13:00
Karta
GV2001
Genusforskningens metoder
Maria Margareta Österholm
Introduktion till Metod
12:00
10:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Obligatorisk närvaro
Maria Margareta Österholm
(kompensation för missade seminarier)
Omseminarium delkurs 1
15:00
13:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Maria Margareta Österholm
Introduktion till uppsatsarbete
12:00
11:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Maria Margareta Österholm
Introduktion till uppsatsarbete
15:00
13:00
Karta
ETA805
Helena Hörnfeldt
Kursintroduktion
Bennett, Tony & Frow, John (red.) (2008). The SAGE handbook of cultural analysis. London: SAGE
11:00
10:00
Karta
ETA805
Mattias Frihammar
Föreläsning Rituella processer och metaforiska handlingar
12:00
11:00
Karta
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Cecilia Åse
15:00
13:00
Karta
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Cecilia Åse
17:00
15:00
Karta
ETG301
ETG930
Examensarbete
Hanna Jansson
Grupphandledning 4 (Språkverkstad)
12:00
10:00
Karta
GV7130
Intersektionalitet genom tid och plats
Johanna Gondouin
15:00
13:00
Karta
RHG002
RKVG12
RKVG14
Metod och teori II
Susanne Olsson
Seminarium: Kritiska perspektiv.
Se Athena för seminarieinstruktioner och gruppindelning
Se Athena
12:00
10:00
Karta
RHG002
RKVG12
RKVG14
Metod och teori II
Susanne Olsson
Seminarium: Kritiska perspektiv.
Se Athena för seminarieinstruktioner och gruppindelning
Se Athena
15:00
13:00
Karta
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Cecilia Åse
14:00
13:00
Karta
ETA808
01001, V24, 100%, DAG, NML
Hanna Jansson
13:00
10:00
Karta
ETG002
Analys
Tillfälle 7. Studentlett seminarium.
12:00
10:00
Karta
GV7130
Intersektionalitet genom tid och plats
Johanna Gondouin
15:00
13:00
Karta
ETA804
Markus Idvall
Seminarium: Observation/Intervju
Csordas 1999, Hume & Mulcock 2004, Högström 2010, Högström 2014, Farahani 2010, Kvale 2007, Nylund Skog 2002
12:00
10:00
Karta
ETA804
Hanna Jansson
Nätetnografi/Arkiv
Jönsson & Nilsson 2017, Kulturella Perspektiv (2014/ nr 3),
Hyltén-Cavallius 2009, Kozinets 2020
14:00
13:00
Karta
RHG002
RKVG12
RKVG14
Metod och teori II
Peter Jackson Rova
Seminarium: Historiska texter och Myter
Se Athena
12:00
10:00
Karta
RHG002
RKVG12
RKVG14
Metod och teori II
Peter Jackson Rova
Seminarium: Historiska texter och Myter
Se Athena
15:00
13:00
Karta
GV7102
Genus och makt
Malena Gustavsson
Seminarium 3
16:00
13:00
Karta
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Cecilia Åse
15:00
13:00
Karta
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Cecilia Åse
17:00
15:00
Karta
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Cecilia Åse
12:00
10:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Maria Margareta Österholm
Workshop Problemformulering
11:00
09:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Maria Margareta Österholm
Återsamling
Workshop Problemformulering
15:00
14:00
Karta
GV3002
Examensarbete
Obligatorisk närvaro
Cecilia Åse
12:00
10:00
Karta
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Cecilia Åse
(kompensation för missade seminarier)
Omseminarium delkurs 2
13:00
10:00
Karta
ETG002
Skriftlig uppgift
Hanna Jansson
Introduktion
12:00
10:00
Karta
RHG001
RHG503
Europas förkristna religioner
Peter Jackson Rova
Introduktion
15:00
12:00
Karta
ETA005
Praktikrapport
Mattias Frihammar
Bo Larsson
Seminarium 1. Den skriftliga uppgiften på max två A4-sidor, lämnas in på Athena, senast den 29 november.
17:00
15:00
Karta
ETG002
Skriftlig uppgift
Hanna Jansson
15:00
13:00
Karta
GV7130
Intersektionalitet genom tid och plats
Johanna Gondouin
12:00
10:00
Karta
RHG001
RHG503
Europas förkristna religioner
Peter Jackson Rova
Antikens religioner I
15:00
12:00
Karta
RHG001
RHG503
Europas förkristna religioner
Peter Jackson Rova
Antikens religioner II
15:00
12:00
Karta
ETG610
Mångfaldens representationer
Pia Karlsson Minganti
Konstruktionen av ett samiskt kulturarv: Essens och emancipation
Hyltén-Cavallius & Svanberg 2016, Silvén 2014.
Kursivt: Kapitel av Lidchi i Hall 1997.
15:00
13:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Josefine Wall Scherer
Kommentarer uppsats PM
12:00
10:00
Karta
RHG001
RHG503
Europas förkristna religioner
Olof Sundqvist
Fornnordisk religion
15:00
12:00
Karta
GV1000
Kulturstudier
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
12:00
10:00
Karta
ETG002
Skriftlig uppgift
Hanna Jansson
15:00
13:00
Karta
GV1000
Kulturstudier
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
17:00
15:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Maria Margareta Österholm
Worskhop Ge och ta kritik
10:00
09:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Maria Margareta Österholm
Presentation av uppgiften
Workshop Ge och ta kritik
12:00
10:00
Karta
ETA005
Praktikrapport
Bo Larsson
Seminarium 2. Den skriftliga uppgiften på ca fem A4-sidor, lämnas in på Athena, senast den 12 december.
15:00
13:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Maria Margareta Österholm
Utkast, teori och metod.
12:00
10:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Josefine Wall Scherer
Utkast, teori och metod.
12:00
10:00
Karta
ETG001
Kulturteori
Markus Idvall
Seminarium 3: Kulturbegreppet
15:00
13:00
Karta
ETA804
Markus Idvall
Seminarium: Synopsis
Hela kurslitteraturlistan.
15:00
13:00
Karta
ETG001
Kulturteori
Pia Karlsson Minganti
Seminarium 4: Maktperspektiv på kultur och samhälle
I slutet av seminariet:
Genomgång av hemskrivning
12:00
10:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Obligatorisk närvaro
Josefine Wall Scherer
Diskussion råmanus
15:00
13:00
Karta
GV7130
Intersektionalitet genom tid och plats
Johanna Gondouin
12:00
10:00
Karta
ETA805
Obligatorisk närvaro
Helena Hörnfeldt
Avslutande seminarium
Samtlig litteratur
16:00
13:00
Karta
RHG003
RKVA31
RKVG15
RKVG31
Examensarbete
Självständigt arbete
Uppsatsventilering
E700
17:00
09:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Maria Margareta Österholm
16:00
10:00
Karta
GV3002
Examensarbete
Anna Cavallin
Emil Edenborg
09:30
09:00
Karta
GV3002
Examensarbete
Obligatorisk närvaro
Anna Cavallin
12:00
09:30
Karta
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Markus Idvall
Introduktion
Gunnarsson Payne & Öhlander (red,) 2017, kapitel 1 (Gunnarsson Payne & Öhlander); Kursbeskrivningen
14:00
13:00
Karta
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Maria Bäckman
Från strukturalism till poststrukturalism och diskursanalys
Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017, kapitel 9 Gunnarsson Payne & Öhlander) och 13 (Gunnarsson Payne); Laclau & Mouffe 2008, s. 157-170.
16:30
14:30
Karta
ETA816
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
Mattias Frihammar
Introduction: Cultural heritage processes in Europe - background, context, memory and history
Harvey (2001)
Halbawchs in The Collective Memory Reader
Holtorf (2012)
Macdonald. Memorylands. Chapter 1 The European memory complex: Introduction & Chapter 2 Making histories: Europe, tradition and other present pasts
10:00
09:00
Karta
RKVA01
Examensarbete
Jenny Berglund
Olof Sundqvist
Uppsatsseminarium 1: Introduktion till uppsatsarbete
a) Allmänt om uppsatsskrivning
b) Muntlig inventering av uppsatsämnen från studenterna. Vad vill du skriva om?
c) Genomgång av ämnesbank .
17:00
15:00
Karta
GV3002
Examensarbete
Obligatorisk närvaro
Anna Cavallin
Feministisk metodologi
13:00
09:00
Karta
RHG001
Marja Liisa Keinänen
OBS! Denna information stämmer inte. Seminariet ges inte.
MLK
17:00
15:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Johanna Gondouin
11:00
10:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Malin Ah-King
12:15
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Anna Nyström
14:15
13:00
Karta
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Fataneh Farahani
Föreläsning
Genus och queer
Gunnarsson Payne & Öhlander (red,) 2017, kapitel 10 (Nilsson) och 16 (Svensson); Ahmed 2006, s. 5-18; Skeggs 1999, s. 9-14, 189-197
12:00
10:00
Karta
ETG001
Tid, rum, människa
Obligatorisk närvaro
Ebba Vikdahl
Etnologiska upplevelser
15:00
13:00
Karta
ETA816
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
Mattias Frihammar
10-11 Seminar: “Perspective on industrial memories. Materiality, identity politics, experience ”
11-12 Lecture: "Material and cultural traces of modernity"
Edensor (2005)
Macdonald. Memorylands. Chapter 6 Musealisation: everyday life, temporality and old things
12:00
10:00
Karta
GV5002
Män och maskuliniteter
Anna Cavallin
Hegemonisk maskulinitet
15:00
13:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Johanna Gondouin
11:00
10:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Malin Ah-King
12:15
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Anna Nyström
14:15
13:00
Karta
ETA814
Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld
Obligatorisk närvaro
Fataneh Farahani
Borders and Diversity
Khosravi 2011, 1-45, 97-121; Tazzioli 2018, 13-22; Tsianos & Karakayali 2013, 373-387.
16:00
14:00
Karta
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Peter Jackson Rova
Litteraturseminarium 1: Finns religion(er)?
Fitzgerald, ”A critique of ’religion’ as a cross-cultural
category” (1997); Lincoln, ”Theses on method” (1996); Arvidsson, ”Gud är en pseudonym” (2004); Lindberg, “The Concept of Religion” (2009)
12:00
10:00
Karta
Andrea Franchetto
Mälardalen Esotericism Seminar.
18:00
16:00
Karta
GV2001
Introduktion till feministisk teori
Tove Solander
Radikalfeminism och sexualitet
Seminarium 3
15:00
13:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Johanna Gondouin
11:00
10:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Malin Ah-King
12:15
11:00
Karta
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Hanna Jansson
Föreläsning
Posthumanism och materialitetsteori
Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017, kapitel 17 (Göransson); Damsholt, Simonsen & Mordhorst (red.) 2009, s. 9-37; Knuts, Eva & Saltzman, Katarina (red.) 2008, s. 6-14, (Saltzman); Latour 1998, s. 145-177
12:00
10:00
Karta
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Peter Jackson Rova
Litteraturseminarium 2: Jämförelsens problematik
Litteratur: Stausberg, ”Comparison” (2014); Kraft, ”Sami indigenous spirituality” (2009); Lincoln, ”Theses on Comparison” (2005); Lincoln, ”The Werewolf, the Shaman, and the Historian” (2018
15:00
13:00
Karta
Peter Jackson Rova
Högre seminarium
17:00
15:00
Karta
GV3002
Klassiska teman i genusteori
Obligatorisk närvaro
Anna Cavallin
Fransk feminism: Seminarium 2
12:00
10:00
Karta
GV2001
Introduktion till feministisk teori
Tove Solander
Queer och poststrukturalism
Seminarium 4:
15:00
13:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Johanna Gondouin
11:00
10:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Malin Ah-King
12:15
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Anna Nyström
14:15
13:00
Karta
ETG301
ETG930
Teori och Metod
Obligatorisk närvaro
Maria Bäckman
Seminarium: Kulturhistoria och kulturarv
Gunnarsson Payne & Öhlander (red.) 2017, kapitel 2 (Steinrud) och kapitel 3 (Fröhlig); Jönsson & Nilsson (red) 2017, kapitel 3, 4 och 5.
12:00
10:00
Karta
RKVA01
Religionshistorisk teori och metod med religionsdidaktik
Ferdinando Sardella
Litteraturseminarium 3: Den
religiösa erfarenheten, trans
och text
Hamayon (1993); Sharf (2000); McDaniel (2008);
Schopen (1991)
16:00
13:00
Karta
ETG301
ETG930
Examensarbete
Hanna Jansson
12:00
10:00
Karta
ETG301
ETG930
Examensarbete
Markus Idvall
15:00
13:00
Karta
ETA809
Examensarbete
Pia Karlsson Minganti
Lägesrapport och etik
12:00
10:00
Karta
ETG632
Praktik
Markus Idvall
Information till studenter inför praktik VT23.
16:00
15:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Johanna Gondouin
11:00
10:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Malin Ah-King
12:15
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Anna Nyström
14:15
13:00
Karta
ETG002
Metod
Markus Idvall
Arkiv
Silow Kallenberg, von Unge & Wiklund Moreira 2022 s. 213-233;
Jönsson & Nilsson 2017 s. 41-58, 59-72, 73-87, 137-154, 155-160
11:00
09:00
Karta
ETG301
ETG930
Examensarbete
Hanna Jansson
15:00
13:00
Karta
ETA816
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
Mattias Frihammar
10-11 Seminar: Nostalgia, vintage and retro
11-12 Lecture: Cultural heritage between light and darkness
Barker 2012
Appelgren& Bohlin (2015) X 2,
Boym in The Collective Memory Reader
Macdonald. Memorylands. Chapter 4 Feeling the past
12:00
10:00
Karta
RKVA01
Examensarbete
Olof Sundqvist
Uppsatsseminarium:presentation och diskussion av synopsis
12:00
10:00
Karta
GV2001
Introduktion till feministisk teori
Johanna Gondouin
Intersektionalitet och svart feminism.
Seminarium 6
15:00
13:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Johanna Gondouin
11:00
10:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Malin Ah-King
12:15
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Anna Nyström
14:15
13:00
Karta
ETG002
Metod
Lars Kaijser
Observera och beskriva
Silow Kallenberg, von Unge & Wiklund Moreira 2022 s 173-192; Arvastson & Ehn 2009 19-34;
Högdahl 2009 101-115;
Bäckman 2009 117-132;
Johansson 2009 161-178
11:00
10:00
Karta
ETA816
Kulturarvsprocesser och minnespolitik
Mattias Frihammar
Seminar: Cultural heritage between light and darkness
Bartoletti (2010)
Davis + Popular Memory group + Sennett in The Collective Memory Reader
Simone-Charteris, Boyd and Burns (2013)
Stone (2013)
Macdonald. Chapter 3
12:00
10:00
Karta
ETG001
Samtid och vardag
Obligatorisk närvaro
Markus Idvall
Vems plats? Mellan arbete, fritid, och konsumtion
Ehn, Löfgren & Wilk 2016 s. 81–113; O’Dell 2009 s. 85–98; Ristilammi 1999 s. 9–21, 73–90, 113–134; Skinner Thomas 2019 s. 1–19
17:30
15:30
Karta
ETG180
Samtida debatter: Feminism, religion och andrefiering
Obligatorisk närvaro
Pia Karlsson Minganti
Seminar 4: Gender and Nation
Towns, Karlsson and Eyre 2014; Tolgensbakk and Woube 2016. (Non-compulsory reading: Sommestad 1997).
15:00
13:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Johanna Gondouin
11:00
10:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Malin Ah-King
12:15
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Anna Nyström
14:15
13:00
Karta
ETG002
Metod
Pia Karlsson Minganti
Intervjua och transkribera
Silow Kallenberg, von Unge & Wiklund Moreira 2022 s. 127-152; Klein 1990
17:00
15:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Johanna Gondouin
11:00
10:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Malin Ah-King
12:15
11:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Anna Nyström
14:15
13:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Maria Margareta Österholm
Introduktion till uppsatsarbete
12:00
11:00
Karta
GV7201
Genusvetenskapliga metoder
Obligatorisk närvaro
Cecilia Åse
Malena Gustavsson
Seminarium 4
12:00
09:00
Karta
GV1000
Introduktion till genusvetenskapen
Maria Margareta Österholm
Omseminarie GV1 - Tutormoment
12:15
10:00
Karta
GV3002
Examensarbete
Obligatorisk närvaro
Anna Cavallin
Omseminarium
14:00
12:00
Karta
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
12:00
10:00
Karta
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
15:00
13:00
Karta
GV5008
Normkritisk pedagogik 1
Johanna Gondouin
11:00
09:00
Karta
GV5008
Normkritisk pedagogik 1
Anna Nyström
15:00
13:00
Karta
ETG301
ETG930
Examensarbete
Hanna Jansson
12:00
10:00
Karta
ETG301
ETG930
Examensarbete
Lars Kaijser
15:00
13:00
Karta
GV5008
Normkritisk pedagogik 1
Johanna Gondouin
11:00
09:00
Karta
GV2001
Genusforskningens metoder
Malena Gustavsson
Situering
12:00
10:00
Karta
GV1000
Stat, politik och organisation
Obligatorisk närvaro
Eva Frejadotter Diesen
15:00
13:00
Karta
GV5008
Normkritisk pedagogik 1
Kajsa Ohrlander
12:00
10:00
Karta
Egil Asprem
Mälardalen Esotericism Seminar
16:00
14:00
Karta
ETA809
Examensarbete
Pia Karlsson Minganti
Skrivverkstad
12:00
10:00
Karta
ETG002
Analys
Hanna Jansson
Helena Hörnfeldt
Lotten Gustafsson Reinius
Pia Karlsson Minganti
Forskarseminarium
Gustafsson Reinius2008.
Hörnfeldt 2018.
Karlsson Minganti 2016.
16:00
13:00
Karta
ETA808
Hanna Jansson
Tillfälle 2. Dispositionsseminarium
12:00
10:00
Karta
GV3002
Examensarbete
Anna Cavallin
12:00
10:00
Karta
GV2001
Genusvetenskapligt arbete
Elin Bengtsson
Workshop Akademiskt skrivande
15:00
14:00
Karta
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Johanna Gondouin
12:00
10:00
Karta
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Anna Nyström
15:00
13:00
Karta
RHG001
Europas förkristna religioner
Peter Jackson Rova
Antiken 1
12:00
09:00
Karta
ETG002
Skriftlig uppgift
Hanna Jansson
12:00
10:00
Karta
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Johanna Gondouin
11:00
09:00
Karta
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Johanna Gondouin
15:00
13:00
Karta
ETA811
Helena Hörnfeldt
Reflektion över praktiken
12:00
10:00
Karta
ETG002
Skriftlig uppgift
Hanna Jansson
12:00
10:00
Karta
Egil Asprem
Mälardalen Esotericism Seminar
16:00
14:00
Karta
RHG001
Europas förkristna religioner
Sten Göte Truls Skånby
Baltisk religion
12:00
09:00
Karta
ETG001
Kulturteori
Obligatorisk närvaro
Markus Idvall
Seminarium 3: Kulturbegreppet
15:00
13:00
Karta
ETG632
Praktik
Markus Idvall
Avstämningsmöte
12:00
10:00
Karta
ETG632
Praktik
Markus Idvall
Avstämningsmöte
15:00
13:00
Karta
GV1000
Kulturstudier
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
12:00
10:00
Karta
GV1000
Kulturstudier
Obligatorisk närvaro
Tove Solander
15:00
13:00
Karta
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Johanna Gondouin
11:00
09:00
Karta
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Anna Cavallin
Omseminarium
12:00
10:00
Karta
GV5008
Normkritisk pedagogik 2
Johanna Gondouin
15:00
13:00
Karta
RHG002-003
RKVA13
RKVA31
RKVG12-14
RKVG31
01007, V24, 100%, DAG, NML
01009, V24, 100%, DAG, NML
01010, V24, 100%, DAG, NML
01011, V24, 100%, DAG, NML
01046, V24, 100%, DAG, NML
01048, V24, 100%, DAG, NML
01063, V24, 100%, DAG, NML
01064, V24, 100%, DAG, NML
01937, H23, 100%, DAG, NML
01938, H23, 100%, DAG, NML
01977, H23, 100%, DAG, NML
01979, H23, 100%, DAG, NML
18:00
09:00
Karta
ETG632
01041, V24, 100%, DAG, NML
Praktik
Obligatorisk närvaro
Markus Idvall
Presentation av praktik och egen kompetens.
12:00
10:00
Karta
ETA809
01002, V24, 100%, DAG, NML
Examensarbete
Pia Karlsson Minganti
15:00
09:00
|
ETA001 | Museer och kulturarv, introduktionskurs |
ETA005 | Museer och kulturarv, praktikkurs |
ETA803 | Ämneshistorisk fördjupning i etnologi |
ETA804 | Kvalitativa metoder - etnologisk fördjupning |
ETA805 | Etnologisk kulturanalys |
ETA808 | Etnologi - magisterkurs |
ETA809 | Etnologi - masterkurs |
ETA811 | Etnologisk praktikkurs |
ETA814 | Transnationella praktiker: Mångfald i en globaliserad värld |
ETA816 | Kulturarvsprocesser och minnespolitik - perspektiv på 1900-talets Europa |
ETG001 | Etnologi I |
ETG002 | Etnologi II |
ETG180 | Samhälle och vardagsliv i Sverige |
ETG301 | Etnologi - kandidatkurs |
ETG610 | Mångfaldsstudier I |
ETG632 | Mångfaldsstudier III |
ETG930 | Etnologi - kandidatkurs, med inriktning museer och kulturarv |
GV1000 | Genusvetenskap I |
GV1BIOL | Genus och biologi |
GV2001 | Genusvetenskap II |
GV3002 | Genusvetenskap - kandidatkurs |
GV5002 | Män och maskuliniteter |
|
GV5008 | Normkritisk pedagogik |
GV5010 | Introduktion till genus, makt och politik |
GV7101 | Feministisk vetenskapsteori och kunskapssyn |
GV7102 | Genus och makt |
GV7130 | Intersektionalitet genom tid och plats |
GV7201 | Genusvetenskapliga metoder |
GV7301 | Tematisk fördjupning i genusvetenskap |
RHA214 | Religionshistorisk teori och metod I |
RHG001 | Religionshistoria I |
RHG002 | Religionshistoria II |
RHG003 | Religionshistoria - kandidatkurs |
RHG503 | Europas förkristna religioner |
RKVA01 | Religionsvetenskap IV, magisterkurs inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
RKVA13 | Religionsvetenskap III inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 |
RKVA31 | Religionsvetenskap III inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 |
RKVG12 | Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
RKVG13 | Religionsvetenskap III inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
RKVG14 | Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 |
RKVG15 | Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 (med självständigt arbete) |
RKVG31 | Religionsvetenskap III inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |