Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. 15850, Slaviska
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 21, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2024-05-20 | 10:00 - 12:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text II | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Praktik II | Undervisning | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Praktik II | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Praktik II | Undervisning | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | SLTJ1B | 25174, V24, 50%, KV, DST | Grammatik | Hemtentamen | Roar Lishaugen | Tenta i Inspera | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2024-05-21 | 18:00 - 19:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Språkfärdighet I | Tentamen | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25171, V24, 50%, BLA, NML | Akademiskt skrivande | Seminarium | Susanna Witt | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Uttal och fonetik | Hemtentamen | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2024-05-22 | 13:00 - 15:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Praktik II | Undervisning | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Praktik II | Tentamen | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLKLO8 | 25011, V24, 25%, BLA, NML | Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap I | Seminarium | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Muntlig språkfärdighet | Muntlig examination | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2024-05-23 | 10:00 - 12:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text II | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Muntlig språkfärdighet II | Tentamen | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | Grupp 1 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Praktik I | Tentamen | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLPL2B SLPOLI |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25157, V24, 50%, BLA, DST 25160, V24, 25%, BLA, DST |
Litteraturhistoria Polsk litteraturhistoria |
Föreläsning | Maria Zadencka | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Muntlig språkfärdighet | Muntlig examination | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | via Zoom | SLPO1B | 25159, V24, 50%, BLA, DST | Textförståelse | Tentamen | Lisa Mendoza Åsberg | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | SLTJ1B | 25174, V24, 50%, KV, DST | Textförståelse | Tentamen | Petra Johansson | ||||||||||||||||||||||||
Fredag | 2024-05-24 | 14:00 - 16:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | Övrigt | Irenes spikfika! | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Laduvikssalen, Vån 6 | Karta | SLRYS1 |
25167, V24, 50%, BLA, NML 25168, V24, 100%, BLA, NML 25976, H23, 50%, BLA, NML |
Textanalys och översättning I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Susanna Witt | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry1/T1_V24 | |||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Laduvikssalen, Vån 6 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Grammatik II | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Olena Jansson | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ukr2/Gram2_V24 | |||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Värtasalen, Vån 6 | Karta |
SLKPS1-2 SLRYLI SLRYS2 |
25103, H23, 50%, BLA, NML 25105, H23, 50%, BLA, NML 25152, V24, 50%, BLA, NML 25153, V24, 100%, BLA, NML 25154, V24, 50%, BLA, NML 25155, V24, 100%, BLA, NML 25163, V24, 25%, DAG, NML 25169, V24, 50%, BLA, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML 25979, H23, 50%, BLA, NML |
Litteraturhistoria Rysk litteraturhistoria |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Susanna Witt | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry2/RyLi_V24 | |||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Värtasalen, Vån 6 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Introduktion till ukrainska språket I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Olena Jansson | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ukr1/In1_V24 |
Kurskod | Namn |
SLKLO8 | Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap - slaviska språk |
SLKPS1 | Kultur och politik i slaviska länder I |
SLKPS2 | Kultur och politik i slaviska länder II |
SLPL2B | Polska II B |
SLPO1A | Polska I A |
SLPO1B | Polska I B |
SLPOLI | Polsk litteraturhistoria |
SLRYLI | Rysk litteraturhistoria |
SLRYNA | Ryska för nybörjare A |
Kurskod | Namn |
SLRYNB | Ryska för nybörjare B |
SLRYNY | Ryska för nybörjare |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS2 | Ryska II |
SLRYS3 | Ryska III |
SLTJ1B | Tjeckiska I B |
SLUKR1 | Ukrainska I |
SLUKR2 | Ukrainska II |