Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
URL |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 19 | Mån 2024-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Elisabet Cortes | PALM | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 08:15 | via Athena | LIT150 | 20046, V24, 50%, DAG, DST | Teckenspråkstexter | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 11:45 |
C307, Södra huset C, Vån 3 C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LIT419 LITK21 |
20019, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk | Teckenspråk i teori och praktik II-alla | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | KÖL-M244, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Karta | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Rickard Franzén | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | via Athena |
LIT150 LIT153 |
20043, V24, 50%, DAG, DST 20046, V24, 50%, DAG, DST |
Teckenspråk i användning | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | via Zoom |
LIT406 TTA236 |
20049, V24, 25%, DAG, NML 21052, V24, 100%, BLA, NML |
Svenskt teckenspråk VI | Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Magnus Ryttervik | Övning 28 | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | 2LG082 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta |
LIN221 LINP21 |
20001, V24, 50%, DAG, NML 20022, V24, 75%, DAG, NML 20035, V24, 50%, DAG, NML |
Språkvetenskapligt arbetssätt | Daniel Kjellander | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN441 LINP41 |
20004, V24, 50%, DAG, NML 20038, V24, 50%, DAG, NML 20050, V24, 75%, DAG, NML |
Syntaktisk teori | Mika Matthis | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Beata Megyesi | Lärarmöte Språkets grunder | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik | Grupp EGG1-2 | Christine Ericsdotter Nordgren | Grupphandledning för kursexperiment | ||||||||||||||||||||||
11:30 - 13:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik | Grupp RIP1-2 | Christine Ericsdotter Nordgren | Grupphandledning för kursexperiment | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Interaktionslabbet/Interaction-lab, Södra huset C, Vån 2 | Lisa Gustavsson | FROST - experiment | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIN215 LINP21 |
20022, V24, 75%, DAG, NML 20030, V24, 50%, DAG, NML |
Programmering för lingvister | Robert Mikael Östling | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | KÖL-M244, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Karta | Rita Almeida | MR safety course | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Eira Balkstam | Övning 37 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Ingela Holmström | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Andningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Marcin Wlodarczak | Inspelning | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C311, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Erika Lundquist | Övning 36 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Hatice Zora | Meeting | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:30 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik | Grupp EGG3 | Christine Ericsdotter Nordgren | Grupphandledning för kursexperiment | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | via Zoom | LISD40 | 20116, H23, 50%, DAG, DST | Textproduktion | Moa Gärdenfors | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Eira Balkstam | Övning 37 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C311, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Erika Lundquist | Övning 36 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta |
LIN221 LINP21 |
20001, V24, 50%, DAG, NML 20022, V24, 75%, DAG, NML 20035, V24, 50%, DAG, NML |
Språkvetenskapligt arbetssätt | ||||||||||||||||||||||||
15:30 - 17:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik | Grupp RIP3 | Christine Ericsdotter Nordgren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Athena |
LIT150 LIT153 |
20043, V24, 50%, DAG, DST 20046, V24, 50%, DAG, DST |
Teckenspråk i användning | Pia Simper-Allen | ||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-05-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Elisabet Cortes | PALM | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | KÖL-M244, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Karta | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Moa Gärdenfors | Övning 38 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Marcin Wlodarczak | Möte | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | C311, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Magnus Ryttervik | Övning 39 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Rickard Franzén | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Se bokningskommentar | LIM009 | 20017, V24, 50%, DAG, NML | Introduktion till magnetresonansteknik för hjärnavbildning | SUBIC | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Erika Lundquist | UL 1 - kurs | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
C315, Södra huset C, Vån 3 Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 |
Karta |
LIN234 LINP21 |
20022, V24, 75%, DAG, NML 20032, V24, 50%, DAG, NML |
Psykolingvistik | Caroline Arvidsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Marcin Wlodarczak | textseminarierum | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Mattias Heldner | Ekonomigenomgång | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Moa Gärdenfors | Övning 38 | |||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | C311, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Magnus Ryttervik | Övning 39 | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | via Zoom | 2LG072 | Transkription | Alla | Petur Helgason | Transkriptionsövning. Uppföljning av Läslogg 2. | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Robert Mikael Östling | Dalimöte | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
C315, Södra huset C, Vån 3 Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 |
Karta |
LIN234 LINP21 |
20022, V24, 75%, DAG, NML 20032, V24, 50%, DAG, NML |
Psykolingvistik | Caroline Arvidsson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN236 LINP21 |
20022, V24, 75%, DAG, NML 20028, V24, 50%, DAG, NML |
Pragmatik och interaktion | Amanda Kann | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIT406 TTA236 |
20049, V24, 25%, DAG, NML 21052, V24, 100%, BLA, NML |
Svenskt teckenspråk VI | Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Magnus Ryttervik | Seminarium 3 | |||||||||||||||||||||
13:15 - 16:15 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Beata Megyesi | Handledningsmöte DigPhil | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Alexander Näslund | Arbetsmarknadsdag | |||||||||||||||||||||||||
17:30 - 18:00 | 2LG072 | Experimentalfonetik | Alla | Inlämning Läslogg 3 | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:00 | via Zoom |
LIT001 LIT006 |
20018, V24, 25%, KV, DST 20040, V24, 25%, KV, DST |
Åsa Gustafsson | Repetitionsföreläsning | ||||||||||||||||||||||||
19:00 - 20:30 | via Zoom | LIT001 | 20040, V24, 25%, KV, DST | Åsa Gustafsson | Frågestund | ||||||||||||||||||||||||
19:00 - 20:30 | via Zoom | LIT006 | 20018, V24, 25%, KV, DST | Åsa Gustafsson | Frågestund | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2024-05-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Elisabet Cortes | PALM | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Interaktionslabbet/Interaction-lab, Södra huset C, Vån 2 | Lisa Gustavsson | FROST - experiment | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | KÖL-M244, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Karta | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Ingela Holmström | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-alla |
Eira Balkstam Magnus Ryttervik |
Övning 40 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Rickard Franzén | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Se bokningskommentar | LIM009 | 20017, V24, 50%, DAG, NML | Introduktion till magnetresonansteknik för hjärnavbildning | SUBIC | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | 2LG082 | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta |
Christine Ericsdotter Nordgren Petur Helgason |
||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN441 LINP41 |
20004, V24, 50%, DAG, NML 20038, V24, 50%, DAG, NML 20050, V24, 75%, DAG, NML |
Syntaktisk teori | Maria Koptjevskaja Tamm | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E231, Språkparken, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIT406 TTA236 |
20049, V24, 25%, DAG, NML 21052, V24, 100%, BLA, NML |
Svenskt teckenspråk VI | Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Magnus Ryttervik | Seminarium 4 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Erika Lundquist | Övning 42 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Ingela Holmström | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIN215 LINP21 |
20022, V24, 75%, DAG, NML 20030, V24, 50%, DAG, NML |
Programmering för lingvister | Robert Mikael Östling | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C311, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Eira Balkstam | Övning 41 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom | 2LG072 | Experimentalfonetik | Alla | Sofia Strömbergsson, Karl Gudmundsson Qureshi | Frågestund + Workshop om användande av generativ AI vid läsning av akademiska texter | ki-se.zoom.us | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom |
LIT150 LIT153 |
20043, V24, 50%, DAG, DST 20046, V24, 50%, DAG, DST |
Teckenspråk i användning | Pia Simper-Allen | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Erika Lundquist | Övning 42 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C311, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
20037, V24, 50%, DAG, NML 20044, V24, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk IV | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Eira Balkstam | Övning 41 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Alexander Näslund | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Johanna Mesch | TISLR16-möte | |||||||||||||||||||||||||
17:30 - 18:00 | 2LG072 | Experimentalfonetik | Alla | Inl. Exp.rapport GRUPP | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | via Zoom | LIT003 | 20041, V24, 25%, KV, DST |
Jonas Brännvall Åsa Gustafsson |
Övning 6: | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-05-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Hatice Zora | Logoped studenter | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-05-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Elisabet Cortes | PALM | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Rickard Franzén | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | LIT001 | 20040, V24, 25%, KV, DST | Åsa Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | LIT006 | 20018, V24, 25%, KV, DST | Åsa Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Carla Wikse Barrow | Mentorstid | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Ingela Holmström |
Kurskod | Namn |
2LG072 | Talkommunikation |
2LG082 | Projektarbete & skriftlig framställning |
LIM009 | Introduktion till magnetresonansteknik för hjärnavbildning |
LIN215 | Programmering för lingvister |
LIN221 | Språkvetenskapligt arbetssätt |
LIN234 | Psykolingvistik |
LIN236 | Pragmatik och interaktion |
LIN441 | Syntaktisk teori |
LINP21 | Lingvistik II - kurspaket |
LINP41 | Lingvistik IV - kurspaket |
LISD40 | Svenska som andraspråk för döva I |
Kurskod | Namn |
LIT001 | Teckenspråk - lär dig grunderna I |
LIT003 | Teckenspråk - lär dig grunderna II |
LIT006 | Introduktionskurs i teckenspråk för lärarstudenter |
LIT150 | Teckenspråkslingvistik II |
LIT153 | Teckenspråk i användning |
LIT404 | Svenskt teckenspråk IV |
LIT406 | Svenskt teckenspråk VI |
LIT419 | Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk |
LITK21 | Teckenspråk i teori och praktik II |
TTA236 | Teckenspråk och tolkning II |
Ändrad senaste dygnet.