Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
URL |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 19 | Ons 2024-05-08 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Elisabet Cortes | PALM | |||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | Interaktionslabbet/Interaction-lab, Södra huset C, Vån 2 | Lisa Gustavsson | FROST - experiment | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | KÖL-M244, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Karta | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik | Handledning | Christine Ericsdotter Nordgren | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Ingela Holmström | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning |
Eira Balkstam Magnus Ryttervik |
Övning 40 | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Rickard Franzén | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Se bokningskommentar | LIM009 | Introduktion till magnetresonansteknik för hjärnavbildning | SUBIC | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | 2LG082 | Projektarbete | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Handledning |
Christine Ericsdotter Nordgren Petur Helgason |
|||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN441 LINP41 |
Syntaktisk teori | Föreläsning | Maria Koptjevskaja Tamm | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | Interaktionslabbet/Interaction-lab, Södra huset C, Vån 2 | Lisa Gustavsson | FROST perceptions experiment | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E231, Språkparken, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIT406 TTA236 |
Svenskt teckenspråk VI |
Obligatorisk närvaro Seminarium Övning |
Magnus Ryttervik | Seminarium 4 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Erika Lundquist | Övning 42 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Möte | Ingela Holmström | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIN215 LINP21 |
Programmering för lingvister |
Föreläsning Laboration |
Robert Mikael Östling | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C311, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Eira Balkstam | Övning 41 | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom | 2LG072 | Experimentalfonetik | Workshop | Sofia Strömbergsson, Karl Gudmundsson Qureshi | Frågestund + Workshop om användande av generativ AI vid läsning av akademiska texter | ki-se.zoom.us | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom |
LIT150 LIT153 |
Teckenspråk i användning | Seminarium | Pia Simper-Allen | ||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Erika Lundquist | Övning 42 | ||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C311, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Eira Balkstam | Övning 41 | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Övrigt | Alexander Näslund | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Johanna Mesch | TISLR16-möte | |||||||||||||||||||||||||
17:30 - 18:00 | 2LG072 | Experimentalfonetik | Inlämning | Inl. Exp.rapport GRUPP | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | via Zoom | LIT003 | Övning |
Jonas Brännvall Åsa Gustafsson |
Övning 6: | ||||||||||||||||||||||||
Tors 2024-05-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Hatice Zora | Logoped studenter | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2024-05-10 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Elisabet Cortes | PALM | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Rickard Franzén | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | LIT001 |
Utlämning av tentamen Digital hemtentamen |
Åsa Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | LIT006 |
Utlämning av tentamen Digital hemtentamen |
Åsa Gustafsson | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik | Handledning | Christine Ericsdotter Nordgren | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Carla Wikse Barrow | Mentorstid | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | B4108, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Möte | Ingela Holmström | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | 2LG072 | Experimentalfonetik | Handledning | Christine Ericsdotter Nordgren | |||||||||||||||||||||||
v 20 | Mån 2024-05-13 v 20 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Elisabet Cortes | PALM | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
Karta
Karta |
LIT406 TTA236 |
Svenskt teckenspråk VI | Examination |
Erika Lundquist Magnus Ryttervik |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Hatice Zora | Logoped studenter experiment | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Handledning |
Christine Ericsdotter Nordgren Petur Helgason |
|||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT419 LITK21 |
Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk | Föreläsning | Krister Schönström | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Tove Nilsson Gerholm | WiP_barnspråk | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIN215 LINP21 |
Programmering för lingvister |
Föreläsning Laboration |
Robert Mikael Östling | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Handledning |
Christine Ericsdotter Nordgren Petur Helgason |
|||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
Karta
Karta |
LIT406 TTA236 |
Svenskt teckenspråk VI | Examination |
Erika Lundquist Magnus Ryttervik |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Möte | Ingela Holmström | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 E231, Språkparken, Södra huset E, Vån 2 |
Karta
Karta |
LIT419 LITK21 |
Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk | Övning |
Krister Schönström Åsa Gustafsson |
|||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | KÖL-M244, Arrhenius KÖL, Vån 2 | Karta | Forskningsseminarium | Rita Almeida | Visit | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | via Zoom | LISD40 | Textproduktion | Seminarium | Moa Gärdenfors | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN221 LINP21 |
Språkvetenskapligt arbetssätt | Mentorsgrupper | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Athena |
LIT150 LIT153 |
Teckenspråk i användning |
Inspelning Webbaserat |
Pia Simper-Allen | ||||||||||||||||||||||||
20:00 - 20:15 | via Athena | LIT009 |
Hemtentamen Inlämning Webbaserat |
||||||||||||||||||||||||||
Tis 2024-05-14 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Elisabet Cortes | PALM | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
Karta
Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Examination | Eira Balkstam | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | via Athena | LIT150 | Teckenspråkstexter |
Inlämning Omexamination Webbaserat |
|||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | 2LG082 | Projektarbete | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta |
LIN234 LINP21 |
Psykolingvistik | Laboration |
Caroline Arvidsson Hatice Zora |
|||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Institutionsstyrelsemöte |
Ingela Holmström Mattias Heldner |
|||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Institutionsstyrelsemöte | Joel Bäckström | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Kurs | Moa Gärdenfors | |||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Robert Mikael Östling | Dalimöte | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta |
LIN234 LINP21 |
Psykolingvistik | Laboration |
Caroline Arvidsson Hatice Zora |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 |
C311, Södra huset C, Vån 3 C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Examination |
Eira Balkstam Magnus Ryttervik |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Andningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Marcin Wlodarczak | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIN236 LINP21 |
Pragmatik och interaktion | Laboration | Amanda Kann | |||||||||||||||||||||||
17:30 - 18:00 | 2LG072 | Experimentalfonetik | Inlämning | Inl. Exp. rapport ENSKILD | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:15 | via Zoom | LIT003 | Frågestund |
Johanna Mesch Pia Simper-Allen Åsa Gustafsson |
Kurskod | Namn |
2LG072 | Talkommunikation |
2LG082 | Projektarbete & skriftlig framställning |
LIM009 | Introduktion till magnetresonansteknik för hjärnavbildning |
LIN215 | Programmering för lingvister |
LIN221 | Språkvetenskapligt arbetssätt |
LIN234 | Psykolingvistik |
LIN236 | Pragmatik och interaktion |
LIN441 | Syntaktisk teori |
LINP21 | Lingvistik II - kurspaket |
LINP41 | Lingvistik IV - kurspaket |
LISD40 | Svenska som andraspråk för döva I |
LIT001 | Teckenspråk - lär dig grunderna I |
Kurskod | Namn |
LIT003 | Teckenspråk - lär dig grunderna II |
LIT006 | Introduktionskurs i teckenspråk för lärarstudenter |
LIT009 | Att transkribera och annotera teckenspråkstexter |
LIT150 | Teckenspråkslingvistik II |
LIT153 | Teckenspråk i användning |
LIT404 | Svenskt teckenspråk IV |
LIT406 | Svenskt teckenspråk VI |
LIT419 | Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk |
LITK21 | Teckenspråk i teori och praktik II |
TTA236 | Teckenspråk och tolkning II |
Ändrad senaste dygnet.