Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 22, 2020 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2020-05-25 | 08:30 - 12:45 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2204 | 64273, V20, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp 3 UM2204 | Mona Hverven |
Läromedelsanalys (kursobligatorium) Se information i Athena |
|||||||||||||||||||
08:30 - 15:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Matti Karlström | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | US150G | 69751, V20, 100%, DAG, NML | Fokus på matematik | Seminarium | US150G-Alla | Anna Pansell | Storseminarium | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM5103 | 64284, V20, 100%, DAG, NML | Redovisning | Alla grupper UM5103 | Karl Andreas Hernvald | Ordinarie schema utgår, för mer information se planeringen på kursens Athena-sida | |||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Anette De Ron | Handledning V i kursen Självständigt arbete GN period AD. | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | P216 |
UM3103 UM3106 |
64276, V20, 100%, DAG, NML 64277, V20, 100%, DAG, NML |
Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Föreläsning |
Alla grupper UM3106 Grupp 1.UM3103 Grupp 2.UM3103 |
Olle Torpman | Miljöetik | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3112 | 64279, V20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1 UM3112 | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 14:00 | UM3106 | 64277, V20, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Alla grupper UM3106 | Microundervisning + Lunch | ||||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Charlotta Billing | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3112 | 64279, V20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM3112 | Ewa Wiklund |
zoommöte kl 13 Redovisning av odlingsförsök |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E262, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM2204 | 64273, V20, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Seminarium |
Grupp 4 UM2204 | Mona Hverven |
Läromedelsanalys (kursobligatorium) Se information i Athena |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Paola Ximena Valero Duenas | SjälvArbGrund paola | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Studio C, KTHB | UM3112 | 64279, V20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1 UM3112 | Kristina Andersson | Genus & teknik | |||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106 | 64277, V20, 100%, DAG, NML | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Alla grupper UM3106 | Lärare: Rickard Frisk. NO-planering | |||||||||||||||||||||
Tis | 2020-05-26 | 08:30 - 10:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | US150G | 69751, V20, 100%, DAG, NML | Fokus på matematik | Seminarium | Grupp 2 | Hendrik Van Steenbrugge | Litteraturseminarium | ||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64273, V20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM2204 | Mona Hverven |
Geometri-stuga (workshop) Se information i Athena |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Handledning | Camilla Lindahl | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | UM3108 | 64270, V20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Anna Carin Nyberg |
utforskande ute Liv i vatten - fältstudier |
||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3112 | 64279, V20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1 UM3112 | Hållfasta strukturers uppbyggnad. Lärare: Madeléne Beckman. Lokal: Moderna museet, Arkdes | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Auli Arvola Orlander | Institutionsstyrelsen (IS) | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Kristina Norhammar | Programråd Grundlärarprogrammet 4-6 | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 13:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3108 | 64270, V20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Anna Carin Nyberg | Liv i vatten | ||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | US150G | 69751, V20, 100%, DAG, NML | Fokus på matematik | Seminarium | Grupp 1 | Hendrik Van Steenbrugge | Litteraturseminarium | ||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64273, V20, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag |
Grupp 3 UM2204 Grupp 4 UM2204 |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Elvira Bergquist | Programrådsmöte för Ämneslärarprogrammet MND | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Christine Uhrlander | Arbetsmiljöberedningen (AB) | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM2204 | 64273, V20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM2204 | Mona Hverven |
Geometri-stuga (workshop) Se information i Athena |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Undervisning | Anthony Burden | CeUL, Introduktion till undervisning | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
UM2024 UM20UU UM20VU UM3009 |
64269, V20, 25%, BLA, DST 64312, V20, 25%, BLA, DST 64323, V20, 25%, BLA, DST 64324, V20, 25%, BLA, DST |
Tentamen | Linda Öhlund | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3112 | 64279, V20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1 UM3112 | ||||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:15 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | US150G | 69751, V20, 100%, DAG, NML | Fokus på matematik | Seminarium | Grupp 3 | Hendrik Van Steenbrugge | Litteraturseminarium | ||||||||||||||||||||
Ons | 2020-05-27 | 08:00 - 15:00 | UM3112 | 64279, V20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 UM3112 | OBS! Passet utgår | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:45 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3103 | 64276, V20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1.UM3103 | Anna Carin Nyberg | Redovisning mikroundervisning | |||||||||||||||||||||
08:30 - 12:45 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UM2204 | 64273, V20, 100%, DAG, NML | Räknestuga |
Grupp 3 UM2204 Grupp 4 UM2204 |
Anna Nilsson |
Räknestuga - fokus aritmetik och bråk Se information i Athena |
|||||||||||||||||||||
08:30 - 12:00 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | UM3108 | 64270, V20, 100%, DAG, NML | Handledning | Ewa Wiklund | tider kommer meddelas varje SA-lag innan | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106 | 64277, V20, 100%, DAG, NML | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Alla grupper UM3106 | Jonna Wiblom | Etik | ||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | Möte | Miriam Huovinen | UM5103 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Helena Sternhoff | Kursplanegruppen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | UM5103 | 64284, V20, 100%, DAG, NML | Digital tentamen | Alla grupper UM5103 | Linda Öhlund | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studio C, KTHB | UM3112 | 64279, V20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1 UM3112 | Henni Söderberg | Material för eget konstruktionsarbete, Mekanismer | |||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Eva Norén | Forskarkollegiet | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | UM3106 | 64277, V20, 100%, DAG, NML | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Studentarbetslag | Alla grupper UM3106 | Microundervisning | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3112 | 64279, V20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1 UM3112 | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 | MND Kalendariet | Auli Arvola Orlander | Programansvariga (F-3/4-6) kallar till möte | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | MND Kalendariet | Auli Arvola Orlander | Programansvariga (KPU/Ämneslärare/CL) kallar till möte | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2020-05-28 | 00:00 - 23:45 |
UM36UU UM54UU |
64285, V20, 100%, DAG, NML | Mönster, strukturer och relationer | Övrigt | Alla grupper UM54UU | Tentamensanmälan stänger för omtentamen som går den 4 juni 2020 (för särskilt stöd vid tentamen gäller annat datum, se mnd.su.se/stod). | |||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | P472, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Anna Ålund | UQMAT | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Eva Rosenqvist | UQ2MAT | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Inger Ridderlind | UQ2MAT | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | US150G | 69751, V20, 100%, DAG, NML | Fokus på matematik | Seminarium | Grupp 3 | Anna Pansell | Läroplansteori 3 | ||||||||||||||||||||
08:45 - 11:45 | UM3112 | 64279, V20, 100%, DAG, NML | Studiebesök | Grupp 2 UM3112 | Charlotta Billing | Genomförande av skolaktivitet på Sturebyskolan | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 |
E249, Arrhenius hus E, Vån 2 P464, Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
UM9004-9005 UM9007-9008 UM9102-9106 |
64218, H19, 50%, DAG, NML 64219, H19, 50%, DAG, NML 64220, H19, 50%, DAG, NML 64221, H19, 50%, DAG, NML 64222, H19, 50%, DAG, NML 64297, V20, 50%, BLA, NML 64298, V20, 50%, BLA, NML 64299, V20, 50%, BLA, NML 64300, V20, 50%, BLA, NML |
Examination Seminarium |
Jesus Piqueras Blasco | Ventileringsseminarium, examination självständigt arbete magister-master- och ämneslärarprogrammet | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3103 | 64276, V20, 100%, DAG, NML | Redovisning | Grupp 2.UM3103 | Ewa Wiklund | Redovsining mikroundervisning | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | UM3112 | 64279, V20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Självstudier | Grupp 1 UM3112 | ||||||||||||||||||||||||
09:30 - 11:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Maria Andrée | NV-seminarium | ||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | US150G | 69751, V20, 100%, DAG, NML | Fokus på matematik | Seminarium | Grupp 2 | Anna Pansell | Läroplansteori 3 | ||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Seminarium | Kerstin Pettersson | MaRCU | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | UM8008 | 64306, V20, 25%, DAG, NML | Seminarium | Paola Ximena Valero Duenas | |||||||||||||||||||||||
15:15 - 17:15 | E246, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | US150G | 69751, V20, 100%, DAG, NML | Fokus på matematik | Seminarium | Grupp 1 | Anna Pansell | Läroplansteori 3 | ||||||||||||||||||||
Fre | 2020-05-29 | 08:00 - 10:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Kurs | Lisa Österling | Självständigt Arbete GN Period AD | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | Möte | Miriam Huovinen | UM2204 | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | UM3106 | 64277, V20, 100%, DAG, NML | Människa, natur och samhälle, ekologisk hållbar utveckling | Seminarium | Alla grupper UM3106 |
Charlotta Billing Sofie Stenlund |
Redovisning av microundervisning | ||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UQ2MAT | 66318, H19, 50%, DAG, DST | Seminarium | Alla | Inger Ridderlind | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Studio C, KTHB | UM3112 | 64279, V20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Seminarium | Grupp 1 UM3112 | Catherine Couturier | Teknikens arbetssätt och metoder, Hållbar utveckling | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | UM2204 | 64273, V20, 100%, DAG, NML | Hemtentamen | Alla Grupper | Mona Hverven | Övrig information ges i Athena. Omtentander som vill ha mer information får kontakta kursansvariga. Anmälan till tentamen sker via webanmälan. Information finns på MNDs web. | |||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 | UB209Z | 61157, V20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 2 |
Charlotta Andersson Jane Tuominen |
Seminarium 11: matematik 3 | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Forskningsseminarium | Iben Maj Christiansen | TRACE | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | UM8033 | 64310, V20, 100%, DAG, NML | Matematikämnets didaktik | Seminarium | Veronica Jatko Kraft | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Studio C, KTHB | UM3112 | 64279, V20, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Studentarbetslag | Grupp 1 UM3112 | Öppen verkstad | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | UB209Z | 61157, V20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 1 | Jane Tuominen | Seminarium 11: matematik 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | UB209Z | 61157, V20, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 | Charlotta Andersson | Seminarium 11: matematik 3 | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM8033 | 64310, V20, 100%, DAG, NML | Teknikämnenas didaktik | Seminarium |
Lärare: Helena Lennholm, KTH Lokal: Sal Geisendorf |
Kurskod | Namn |
UB209Z | Fritidshemspedagogik II: Språk och matematik genom multimodala lärprocesser |
UM2024 | Matematikdidaktik för lärare i grundskolans tidigare år: mönster och samband |
UM20UU | Matematikdidaktik för lärare i grundskolans tidigare år: mönster och samband - kurs inom ULV-pro |
UM20VU | Matematikdidaktik för lärare i grundskolans tidigare år: mönster och samband - kurs inom VAL-pro |
UM2204 | Matematik II för grundlärare årskurs F-3: Geometri, mätning och taluppfattning |
UM3009 | Matematikdidaktik för lärare i grundskolans tidigare år: mönster och samband |
UM3103 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare, F-3, II |
UM3106 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6 |
UM3108 | Utomhusdidaktik i naturvetenskap och matematik mot förskolan |
UM3112 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare, F-3, I |
UM36UU | Matematik och lärande för årskurs F-6: kurs inom ULV-projektet |
UM5103 | Matematik III för grundlärare årskurs F-3: Statistik, sannolikhet, algebra samt samband och för |
UM54UU | Matematik och lärande för årskurs F-6: kurs inom ULV |
UM8008 | Diskursanalys i matematik- och naturvetenskapsämnenas didaktik |
Kurskod | Namn |
UM8033 | Undervisning och utveckling |
UM9004 | Naturvetenskapsämnenas didaktik, självständigt arbete I |
UM9005 | Naturvetenskapsämnenas didaktik, självständigt arbete |
UM9007 | Matematikämnets didaktik, självständigt arbete I |
UM9008 | Matematikämnets didaktik, självständigt arbete |
UM9102 | Självständigt arbete i matematikämnets didaktik inom ämneslärarprogrammet |
UM9103 | Självständigt arbete i naturvetenskapsämnenas didaktik med inriktning mot biologi inom ämneslär |
UM9104 | Självständigt arbete i naturvetenskapsämnenas didaktik med inriktning mot fysik inom ämneslärar |
UM9105 | Självständigt arbete i naturvetenskapsämnenas didaktik med inriktning mot kemi inom ämneslärarp |
UM9106 | Självständigt arbete i naturvetenskapsämnenas didaktik med inriktning mot naturkunskap inom ämne |
UQ2MAT | Speciallärarens yrkesspecifika kompetenser, specialisering mot matematikutveckling |
US150G | Ämnesdidaktik, läroplansteori och bedömning för förskoleklass och grundskolan årskurs 1-3 |