Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 17, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-04-22 | 09:00 - 11:00 | D800, Södra huset D | Karta | Möte | Mac Aräng Willners | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Hörsal 9, Södra huset D, Vån 3 | Karta | FIBE11 | Ekonomins och samhällsvetenskapens filosofi | Föreläsning | Erik Angner | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E420, Södra huset E, Vån 4 | Karta | FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Föreläsning | Henrik Lagerlund | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | FIPF11 | Metafysik | Föreläsning | Björn Eriksson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Karta | Möte | Jonas Olson | LK-möte PF. | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIPF20 | Normativ etik | Föreläsning | Håkan Salwén | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D892, Södra huset D | Karta |
FIML12 FITF21 FITF30 |
Metalogik 1 Metalogik I |
Föreläsning Övning |
Sebastian Enqvist | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | D800, Södra huset D | Karta | Möte | Peter Pagin | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 |
D215, Södra huset D, Vån 2 D263, Södra huset D, Vån 2 D271, Södra huset D, Vån 2 |
Karta
Karta |
FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Grupparbete | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Karta |
FITF30 FITF3L |
Litteraturseminarium | Seminarium | Sören Häggqvist | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIPF11 | Övning | Sophia Eriksson | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D892, Södra huset D | Karta | Möte | Mac Aräng Willners | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D800, Södra huset D | Karta | Möte | Mikael Janvid | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-04-23 | 10:00 - 12:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Karta |
FILO1G FITF21 FITF30 |
Logik I |
Föreläsning Övning |
Sebastian Enqvist | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
FIFY10 FITF21 FITF30 FITF3L |
Fysikens filosofi | Föreläsning | Richard Dawid | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Karta | Möte | Isaac Taylor | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D315, Södra huset D, Vån 3 | Karta | FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 2 | Föreläsning | Mikael Janvid | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-04-24 | 08:00 - 10:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | UCG32K | Kunskap och vetenskap | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | UCG32K Kunskap och vetenskap | |||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | Metafysik | Föreläsning | Björn Eriksson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E397, Södra huset E, Vån 3 | Karta | FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Föreläsning | Henrik Lagerlund | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D892, Södra huset D | Karta |
FIML12 FITF21 FITF30 |
Metalogik 1 Metalogik I |
Föreläsning Övning |
Sebastian Enqvist | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:30 | D892, Södra huset D | Karta | Möte | Marjan Bastansiar | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | FIBE11 | Ekonomins och samhällsvetenskapens filosofi | Föreläsning | Erik Angner | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D700, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FITF10 | Övning | Love Lanneborn | SI-möte | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta |
FILO1G FITF21 FITF30 |
Logik I | Övning | Milton Nyström Ernarp | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D800, Södra huset D | Karta | Björn Brunnander | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | Möte | Kersti Bergqvist | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | Den praktiska filosofins historia | Elisabeth Furberg | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-04-25 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | FIBE11 | Ekonomins och samhällsvetenskapens filosofi | Föreläsning | Erik Angner | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Föreläsning | Henrik Lagerlund | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FIPF11 | Metafysik | Föreläsning | Björn Eriksson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIPF20 | Normativ etik | Föreläsning | Håkan Salwén | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D892, Södra huset D | Karta |
FIEP10 FITF21 FITF30 FITF3L |
Kunskapsteori | Föreläsning | Mikael Janvid | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | D800, Södra huset D | Karta | Möte | Kersti Bergqvist | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | D734, Södra huset D, Vån 7 | Karta | FIBE11 | Övning |
Agnes Forell Linn Englund |
SI meeting | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Seminarium | Henrik Lagerlund | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D800, Södra huset D | Karta |
FIEP10 FITF21 FITF30 FITF3L |
Kunskapsteori | Övning | Joar Bergmark | SI-möte | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | via Zoom |
FIML12 FITF21 FITF30 |
Övning | Mikael Eriksson | SI-möte Metalogik I | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 1 | Seminarium | Henrik Lagerlund | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D320, Södra huset D, Vån 3 | Karta | FITF10 | Den teoretiska filosofins historia del 2 | Föreläsning | Mikael Janvid | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-04-26 | 09:00 - 18:00 | Lärosal 19, Albano Hus 2, Vån 2 | Karta | Workshop | Åsa Maria Wikforss | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2024-04-27 | 14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen, Södra huset A, Vån 5 | Karta | FI10P1 | Politisk filosofi | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Orri Stefansson |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Praktisk filosofi I - FEP - Politisk filosofi (FI10P1) omtentamen 2-copy | ||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen, Södra huset A, Vån 5 | Karta | FI11N1 | Politisk filosofi I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Orri Stefansson |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | FI11N1 Politisk filosofi I omtentamen 2 | ||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen, Södra huset A, Vån 5 | Karta |
FIPL1G FITF21 FITF30 |
Språkfilosofi I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Ernst Love Eric Johannesson |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | FIPL1G, FITF21, FITF30, SPF1/PHL1, Språkfilosofi I | ||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | FI10P1 | Politisk filosofi | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Orri Stefansson |
Digital salstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Praktisk filosofi I - FEP - Politisk filosofi (FI10P1) omtentamen 2-copy |
Kurskod | Namn |
FI10P1 | Praktisk filosofi I - filosofi, ekonomi och politik |
FI11N1 | Politisk filosofi I |
FIBE11 | Praktisk filosofi I - företagsekonomi, etik och hållbarhet |
FIEP10 | Kunskapsteori |
FIFY10 | Fysikens filosofi |
FILO1G | Logik I |
FIML12 | Metalogik I |
FIPF11 | Praktisk filosofi I |
Kurskod | Namn |
FIPF20 | Praktisk filosofi II |
FIPL1G | Språkfilosofi I |
FITF10 | Teoretisk filosofi I |
FITF21 | Teoretisk filosofi II |
FITF30 | Teoretisk filosofi - kandidatkurs |
FITF3L | Teoretisk filosofi - kandidatkurs, inom Kandidatprogram i logik, filosofi och matematik |
UCG32K | Skolan i samhället |