Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Kurs |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
|||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
E420, Södra huset E, Vån 4, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36283&mlon=18.06162#map=18/59.36283/18.06162 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 4 | Tors 2019-01-24 v 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:00 |
SLPO1B SLPO2A SLPOL2-4 |
Janina Gesche Joanna Maria Zatorska-Rosén Lisa Mendoza Åsberg Maria Zadencka Renata Ingbrant |
Introduktion för polskstuderande | ||||||||||||||||||||||||||
E497, Södra huset E, Vån 4, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36283&mlon=18.06162#map=18/59.36283/18.06162 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 10 | Tors 2019-03-07 v 10 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 |
SLPO1B SLPO2A SLPOL2-4 SLRYS1-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE2-4 |
Föreläsning | Anna Michajlovna Ljunggren | Presentation av ev den nyutkomna antologin World Literatures: "Cosmopolitan and Vernacular Exchange" och dess ryska del "The Contemporary Russian Cosmopolitans”. | Sign: _____ | |||||||||||||||||||||||||
v 12 | Ons 2019-03-20 v 12 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL3-4 SLRYS1-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE2-4 |
Föreläsning | Dmitrij Dobrovolskij | Russian constructions from the perspective of Construction Grammar | Sign: _____ | |||||||||||||||||||||||||
v 17 | Tors 2019-04-25 v 17 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 |
SLPO1B SLPO2A SLPOL2-4 SLRYS1-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE2-4 |
Föreläsning | Susanna Witt | Ur forskarens verkstad | Sign: _____ | |||||||||||||||||||||||||
F3154 (Caserummet), Södra huset F, Vån 3, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36309&mlon=18.06229#map=18/59.36309/18.06229 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 13 | Tors 2019-03-28 v 13 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:30 |
SLPO1B SLPO2A SLPOL2-4 SLRYS1-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE2-4 |
Föreläsning | Ekaterina Rakhilina, Moskva: Russian gestures and discourse formulae | Sign: _____ | ||||||||||||||||||||||||||
E413, Södra huset E, Vån 4, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36283&mlon=18.06162#map=18/59.36283/18.06162 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 21 | Tors 2019-05-23 v 21 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO1B SLPO2A SLPOL2-4 SLRYS1-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE2-4 |
Föreläsning | Miloš Gregor, Masaryk-universitetet i Brno (Tjeckien): 5+1 tips: How to become fake news resistant I Sign:____ | ||||||||||||||||||||||||||
E339, Södra huset E, Vån 3, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36262&mlon=18.06153#map=18/59.36262/18.06153 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 7 | Mån 2019-02-11 v 7 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
v 9 | Mån 2019-02-25 v 9 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
v 12 | Mån 2019-03-18 v 12 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
v 15 | Mån 2019-04-08 v 15 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
F497, Södra huset F, Vån 4, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36281&mlon=18.06234#map=18/59.36281/18.06234 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Tis 2019-05-07 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
17:30 - 20:00 |
SLPO2A SLPOL2-4 SLPOLI SLPOX4 SLPX71-73 |
Seminarium | Maria Zadencka | Högre seminarium i polska: "From the Union of Lublin to the European Union" | |||||||||||||||||||||||||
F487, Södra huset F, Vån 4, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36281&mlon=18.06234#map=18/59.36281/18.06234 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 11 | Tors 2019-03-14 v 11 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:30 |
SLPO1B SLPO2A SLPOL2-4 SLRYS1-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE2-4 |
Föreläsning | Marcin Bogucki, University of Warsaw, Institute of Polish Culture: Szymanowski, Treliński, Warlikowski: Kompositörens biografi i tolkningar av Kung Roger | Sign: _____ | ||||||||||||||||||||||||||
F420, Södra huset F, Vån 4, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36281&mlon=18.06234#map=18/59.36281/18.06234 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 14 | Tors 2019-04-04 v 14 | ||||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 |
SLPO1B SLPO2A SLPOL2-4 SLRYS1-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE2-4 |
Föreläsning | Justyna Budzik (University of Silesia in Katowice): Gloomy or Glam: Genres, Trends and Particularities in New Polish Cinema (after 2005) | Sign: _____ | ||||||||||||||||||||||||||
E355, Södra huset E, Vån 3, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36262&mlon=18.06153#map=18/59.36262/18.06153 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Mån 2019-05-06 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
F255, Södra huset F, Vån 2, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36257&mlon=18.06226#map=18/59.36257/18.06226 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 6 | Mån 2019-02-04 v 6 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
K-rummet E439, Södra huset E, Vån 4, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36259&mlon=18.06155#map=18/59.36259/18.06155 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 5 | Mån 2019-01-28 v 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 6 | Mån 2019-02-04 v 6 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 7 | Mån 2019-02-11 v 7 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 8 | Mån 2019-02-18 v 8 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 10 | Mån 2019-03-04 v 10 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 12 | Mån 2019-03-18 v 12 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 14 | Mån 2019-04-01 v 14 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 2019-04-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO1B SLPO2A SLPOL2-4 SLPX71-73 |
Seminarium | Maria Zadencka |
Dr Justyna Budzik (University of Silesia in Katowice): "Spectral Urbanscapes: Socialist Modernist Architecture in the Work of Contemporary Polish Photographers and Filmmakers" Högre seminarium i polska |
|||||||||||||||||||||||||
v 18 | Mån 2019-04-29 v 18 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 22 | Tis 2019-05-28 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 |
SLPO2A SLPOL2-4 SLPOLI SLPOX4 SLPX71-73 |
Seminarium | Maria Zadencka |
Filmvisning i samarbete med Polska institutet: Titel:Beksińscy Regi: Marcin Borchardt |
|||||||||||||||||||||||||
Biblioteket E479, Södra huset E, Vån 4, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36283&mlon=18.06162#map=18/59.36283/18.06162 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 5 | Mån 2019-01-28 v 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Tors 2019-05-09 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Tentamen | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
E5156, Södra huset E, Vån 5, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36311&mlon=18.06158#map=18/59.36311/18.06158 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 8 | Mån 2019-02-18 v 8 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
v 10 | Mån 2019-03-04 v 10 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
v 11 | Mån 2019-03-11 v 11 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
v 13 | Mån 2019-03-25 v 13 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
v 14 | Mån 2019-04-01 v 14 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
v 18 | Mån 2019-04-29 v 18 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||||||
E5162 Baltiska biblioteket, Södra huset E, Vån 5, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36311&mlon=18.06158#map=18/59.36311/18.06158 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 5 | Tis 2019-01-29 v 5 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 6 | Tis 2019-02-05 v 6 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 7 | Tis 2019-02-12 v 7 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 8 | Tis 2019-02-19 v 8 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 9 | Mån 2019-02-25 v 9 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 2019-02-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 10 | Tis 2019-03-05 v 10 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 11 | Mån 2019-03-11 v 11 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 2019-03-12 | |||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 12 | Tis 2019-03-19 v 12 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 13 | Mån 2019-03-25 v 13 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 2019-03-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 14 | Tis 2019-04-02 v 14 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 15 | Mån 2019-04-08 v 15 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
Tis 2019-04-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
v 17 | Tis 2019-04-23 v 17 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 |
SLPO2A SLPOL2 |
Undervisning | Janina Gesche | ||||||||||||||||||||||||||
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A, https://www.openstreetmap.org/?mlat=59.36322&mlon=18.05905#map=18/59.36322/18.05905 | |||||||||||||||||||||||||||||
v 19 | Lör 2019-05-11 v 19 | ||||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 |
SLKPS1 SLPO1B SLPO2A SLPOL2 SLRSPE SLRYS2 SLRYS4 |
Tentamen | Tentor: Po1B/Gram ; Po2,Po2A/Forml&Ordb ; Ry2/Textanalys&Övers II ; KPSL/RySPE ; Omtenta: Ry4 Skriftl språkf & stilistik | ||||||||||||||||||||||||||
v 21 | Lör 2019-05-25 v 21 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
SLKPS1 SLPO2A SLPOL2-3 SLRYLI SLRYNA SLRYS1-2 SLTJ1B |
Tentamen | Tentor: Po2,Po2A/Text:litt-text ; Po3/Syntax m fras ; RyNA/GT1 ; Ry1/Gram I ; Ry2/Litthist ; KPSL/RyLi ; Tj1B/Text m gram | ||||||||||||||||||||||||||
v 22 | Sön 2019-06-02 v 22 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 |
SLKPS1 SLPO1B SLPO2A SLPOL2-3 SLRYKI SLRYNB SLRYNY SLRYS1-4 SLTJ2B |
Tentamen | Tentor: Po3/Text:sakpr ; RyNy,RyNB/GT2 ; Tj2B/Textanalys ; Omtentor: Po1B/Gram ; Po2,Po2A/Forml&Ordb ; Ry1/Ryssland:hist,samh,kult ; Ry2/Text&Övers ; Ry3-4/Ryskt samh ; KPSL/RyKI | ||||||||||||||||||||||||||
v 33 | Lör 2019-08-17 v 33 | ||||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
SLKPS1 SLPO2A SLPOL2 SLRYLI SLRYNB SLRYNY SLRYS1-2 SLTJ2B |
Tentamen | Omtentor: Po2,Po2A/Text:litt-text ; RyNy,RyNB/GT2 ; Ry1/Gram I ; Ry2/Litthist ; Tj2B/Textanalys ; KPSL/RyLi | ||||||||||||||||||||||||||
--- | |||||||||||||||||||||||||||||
v 4 | Tis 2019-01-22 v 4 | ||||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:30 |
SLPO1B SLPO2A SLPOL2-4 SLRYNA-B SLRYNY SLRYS1-4 SLTJ1B SLTJ2A-B SLTJE2-4 |
Information | Välkomstdag för institutionens nya studenter. Lokal: E306. Se program på www.slav.su.se | ||||||||||||||||||||||||||
v 12 | Ons 2019-03-20 v 12 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:30 |
SLPO1B SLPO2A SLPOL2-4 SLRYS1-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE2-4 |
Föreläsning Konferens |
Framtiden för språken. Minikonferens av och med institutionens doktorander | Sign: _____ (2 kortföreläsningar = 1 "allmän föreläsning"). Info: https://tinyurl.com/y6fmjx5u | ||||||||||||||||||||||||||
v 15 | Ons 2019-04-10 v 15 | ||||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 18:45 |
SLPO1B SLPO2A SLPOL2-4 SLRYS1-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE2-4 |
Föreläsning | Renata Ingbrant | Karol Szymanowski och modernismen: jaget, erotiken och myten | Sign: _____ (OBS: i Guldfoajen på Operan) | |||||||||||||||||||||||||
v 16 | Mån 2019-04-15 v 16 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 2019-04-18 18:00 |
SLPO1B SLPO2A SLPOL2-4 SLRYNA-B SLRYNY SLRYS1-4 SLTJ1B SLTJ2A-B SLTJE2-4 |
Eget arbete | Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! |
Kurskod | Namn |
SLKPS1 | Kultur och politik i slaviska länder I |
SLPO1B | Polska I B |
SLPO2A | Polska II A |
SLPOL2 | Polska II |
SLPOL3 | Polska III |
SLPOL4 | Polska - kandidatkurs |
SLPOLI | Polsk litteraturhistoria |
SLPOX4 | Polska - kandidatkurs |
SLPX71 | Polska - magisterkurs |
SLPX72 | Polska - masterkurs |
SLPX73 | Polska - masterkurs |
SLRSPE | Ryskt samhällsliv, politik och ekonomi |
SLRYKI | Rysslands kultur- och idéhistoria |
SLRYLI | Rysk litteraturhistoria |
Kurskod | Namn |
SLRYNA | Ryska för nybörjare A |
SLRYNB | Ryska för nybörjare B |
SLRYNY | Ryska för nybörjare |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS2 | Ryska II |
SLRYS3 | Ryska III |
SLRYS4 | Ryska - kandidatkurs |
SLTJ1B | Tjeckiska I B |
SLTJ2A | Tjeckiska II A |
SLTJ2B | Tjeckiska II B |
SLTJE2 | Tjeckiska II |
SLTJE3 | Tjeckiska III |
SLTJE4 | Tjeckiska - kandidatkurs |