Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 22, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-05-27 | 08:00 - 12:00 | Ugglevikssalen, Södra huset E, Vån 5 | Karta | FR030B | 07013, V24, 100%, DAG, NML | Skriftlig produktion 2 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | FrFRBdaggr1-2 | Malin Roitman |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Franska förberedande kurs, OM Skriftlig prod 2 | ||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B522B, Södra huset B, Vån 5 | Karta | LAS200 | 07041, V24, 100%, DAG, NML | Uppsats | Magnus Lembke | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | LAIS Bibliotek, Södra huset B, Vån 5 | Karta | |||||||||||||||||||||||||||
10:50 - 12:30 |
ES1ULP ES1UT2 |
07069, V24, 100%, DAG, NML 70024, V24, 100%, DAG, NML |
TUTORÍA | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | B471, Södra huset B, Vån 4 | Karta | KSB020 | 07126, V24, 50%, DAG, NML | Antik poesi | Undervisning | Latin II | Maria Plaza | |||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | B554, Södra huset B, Vån 5 | Karta | Övrigt | Anna Ingeborg Gudmundson | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 |
B522A, Södra huset B, Vån 5 B522B, Södra huset B, Vån 5 |
Karta | FR030B | 07013, V24, 100%, DAG, NML |
Fransk grammatik och ordkunskap 3 Skriftlig produktion 2 |
Seminarium | Fra förb DAG | Malin Roitman | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B471, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
IT230A IT2LP1 ITGRS2 |
07019, V24, 25%, DAG, NML 07031, V24, 100%, BLA, NML 70019, V24, 100%, BLA, NML |
Skriftlig produktion | Seminarium | Tzortzis Ikonomou | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | ES5512 | 07074, V24, 50%, DAG, NML | Spanska, Diskurs- och textanalys | Undervisning | Maria Bernal Linnersand | Inlämning av hemtentamen | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Värtasalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta |
ES330A ES3LP1 ES3LPA ES3SUM ES3ULV ES3VAL |
07067, V24, 25%, DAG, NML 07072, V24, 100%, DAG, NML 07073, V24, 50%, DAG, NML 07593, H22, 50%, DAG, NML 07836, V23, 100%, DAG, NML 07837, V23, 100%, DAG, NML 70029, V24, 100%, DAG, NML 70030, V24, 100%, DAG, NML |
Mediering | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Rakel Österberg | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Spa III Mediering ORD HT23 | |||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | via Zoom |
FR330B FR3LIT FR3ULW FR3VAB FRKPRO |
07010, V24, 50%, DAG, DST 07018, V24, 25%, DAG, DST 07108, V24, 50%, DAG, NML 70006, V24, 50%, DAG, NML 70012, V24, 100%, BLA, NML |
Litteraturvetenskap |
Omtentamen Webbaserat |
Franska III termin 1-2 | Bengt Novén | OBS! Anmälan obligatorisk. Senast 10 dagar innan i Ladok. | |||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 |
via Zoom Webbaserad undervisning |
ES011A | 07077, V24, 50%, KV, DST |
Grammatik I Text och ordkunskap I |
Tentamen | SPFRB I gr 1-2 |
Aymé Pino Rodriguez Tamara Strugo |
OBS! Inloggning för ID-kontroll sker kl. 17.00-17.30. Tentans skrivtid är kl. 18.00-21.00. Anmälan är obligatorisk och görs via student.ladok.se | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:15 | B522A, Södra huset B, Vån 5 | Karta |
IT130B IT1LP2 ITSMP1 |
07030, V24, 100%, BLA, NML 07056, V24, 25%, KV, NML 70014, V24, 100%, BLA, NML 70018, V24, 100%, BLA, NML |
Skriftlig produktion | Seminarium |
Anna Ingeborg Gudmundson Anna Plebani |
||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Webbaserad undervisning | IT011A | 07034, V24, 50%, KV, DST | Grammatik och ordkunskap 1 | Föreläsning | ITFRB I gr1-3 | Paolo Sancini | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | FR011A | 07014, V24, 50%, KV, DST |
Fransk grammatik och ordkunskap 1-2 Hörförståelse och muntlig framställning 1 |
Förberedelse inför examination |
FrFRBkvgr1 FrFrbkvgr2 |
Per Förnegård | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | FR022A | 07016, V24, 50%, KV, DST |
Fransk grammatik och ordkunskap 3 Hörförståelse och muntlig framställning 2 Skriftlig produktion 2 |
Seminarium | Franska förberedande 2, kväll Grupp 1 | Christophe Premat | Inlämning deadline (omprov) Diskussion (ev. beroende på gruppindelning). I detta fall kan vi ha en diskussion kl. 20.00-20.30 | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | FR022A | 07016, V24, 50%, KV, DST |
Fransk grammatik och ordkunskap 3 Hörförståelse och muntlig framställning 2 Skriftlig produktion 2 |
Seminarium | Franska förberedande 2, kväll Grupp 2 | Hans Färnlöf |
Kurskod | Namn |
ES011A | Spanska, Förberedande kurs I |
ES1ULP | Spanska I i Spanien, inom ämneslärarprogrammet. |
ES1UT2 | Spanska I i Spanien |
ES330A | Spanska III |
ES3LP1 | Spanska III, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
ES3LPA | Spanska III inom ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, spanska som förstaämne |
ES3SUM | Spanska - skriftlig uttrycksfärdighet och mediering |
ES3ULV | Spanska III - ULV |
ES3VAL | Spanska III - VAL |
ES5512 | Spanska, Diskurs- och textanalys |
FR011A | Franska, förberedande kurs I |
FR022A | Franska, förberedande kurs II |
FR030B | Franska, förberedande kurs |
FR330B | Franska III |
Kurskod | Namn |
FR3LIT | Franska, litteraturvetenskap |
FR3ULW | Franska III - ULV |
FR3VAB | Franska III - VAL |
FRKPRO | Franska - kandidatkurs |
IT011A | Italienska, förberedande kurs 1 |
IT130B | Italienska I |
IT1LP2 | Italienska I - Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
IT230A | Italienska II |
IT2LP1 | Italienska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
ITGRS2 | Grammatik och översättning och skriftlig produktion, Italienska II |
ITSMP1 | Skriftlig och muntlig produktion, Italienska I |
KSB020 | Latin II |
LAS200 | Latinamerikastudier II |