Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. 15850, Slaviska
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 16, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Måndag | 2024-04-15 | 08:00 - 08:15 |
SLKPS1 SLTJ1B SLTNLG |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25174, V24, 50%, KV, DST 25176, V24, 25%, KV, DST |
Tjeckien - historia, kultur och samhälle Tjeckien: nytt land, gammal historia |
Föreläsning Inspelning |
Irene Elmerot | Hur gick det se’n? Det tjeckiska samhället efter 1989. Inspelade föreläsningar av kulturjournalisten Hynek Pallas. (Se Athena för närmare info). | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text II | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Praktik II | Undervisning | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Praktik II | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYS3-4 |
25171, V24, 50%, BLA, NML 25173, V24, 100%, BLA, NML |
Lingvistisk analys | Seminarium | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYKI SLRYS3 |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25162, V24, 25%, KV, NML 25171, V24, 50%, BLA, NML |
Kultur- och idéhistoria Rysslands kultur- och idéhistoria |
Föreläsning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Grammatik och text I | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Praktik II | Undervisning | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLPL2B | 25157, V24, 50%, BLA, DST | Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning | Undervisning | Maria Zadencka | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1B | 25174, V24, 50%, KV, DST | Grammatik | Undervisning | Roar Lishaugen | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 18:45 | via Zoom | SLTJ2B | 25175, V24, 50%, BLA, DST | Textanalys | Undervisning | Petra Johansson | |||||||||||||||||||||||
19:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2B | 25175, V24, 50%, BLA, DST | Översättning | Undervisning | Petra Johansson | |||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2024-04-16 | 00:00 - 00:15 | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Grammatik och text I | Inlämning | Fredagsprov 5 öppnar | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | F255, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Grammatik I | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25171, V24, 50%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet III | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYS4 | 25173, V24, 100%, BLA, NML | Muntlig språkfärdighet IV | Seminarium | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25171, V24, 50%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet III | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Grammatik II | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
SLPL2B SLPM71-73 SLPOL2-4 |
25157, V24, 50%, BLA, DST | Högre seminarium | Maria Zadencka | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYS2 | 25170, V24, 100%, BLA, NML | Textanalys och översättning II | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Vån 5 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Språkfärdighet I | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Uttal och fonetik | Undervisning | Renata Ingbrant | Teori | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25171, V24, 50%, BLA, NML | Akademiskt skrivande | Seminarium | Susanna Witt | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Introduktion till ukrainska språket I | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Muntlig språkfärdighet II | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25156, V24, 25%, KV, DST 25159, V24, 50%, BLA, DST |
Polen - historia, kultur och samhälle Polen igår och idag |
Föreläsning | Maria Zadencka | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Introduktion till polska språket I | Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | |||||||||||||||||||||||
Onsdag | 2024-04-17 | 13:00 - 15:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta |
SLPOL3-4 SLRM71-73 SLRYS3-4 SLTJE3-4 SLTM71-73 |
25171, V24, 50%, BLA, NML 25173, V24, 100%, BLA, NML 25202, V24, 50%, BLA, NML 25203, V24, 50%, BLA, NML 25204, V24, 100%, BLA, NML |
Forskarföreläsningar: http://www.slav.su.se/forskforel |
Föreläsning Högre seminarium |
Alexander Piperski | Högre seminarium i slaviska språk (ryska): Alexander Piperski "Inflectional variation in the Russian instrumental: A corpus-based study" | Sign: _____ | |||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25170, V24, 100%, BLA, NML | Grammatik II | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25161, V24, 25%, KV, NML 25168, V24, 100%, BLA, NML |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Undervisning | Mattias Ågren | Sovjetunionen II | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 2 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Muntlig språkfärdighet | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Grammatik och text II | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | |||||||||||||||||||||||
Torsdag | 2024-04-18 | 00:00 - 00:15 | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Grammatik och text II | Inlämning | Fredagsprov 5 öppnar | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text II | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:15 | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text II | Inlämning | Självtest 2 öppnar | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Praktik II | Undervisning | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E339, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25163, V24, 25%, DAG, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML |
Litteraturhistoria Rysk litteraturhistoria |
Föreläsning | Susanna Witt |
Tjugotalet och trettiotalet Platonov, Grundgropen |
|||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | via Zoom | SLTJE3 | 25005, H23, 50%, BLA, DST | Syntax med fraseologi | Undervisning | Roar Lishaugen | OBS: 60 min/ggn | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | E339, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25163, V24, 25%, DAG, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML |
Litteraturhistoria Rysk litteraturhistoria |
Seminarium | Susanna Witt |
Platonov, Grundgropen Bodin: s. 250–276 |
|||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Muntlig språkfärdighet II | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||
17:30 - 19:00 | via Zoom | SLPO1B | 25159, V24, 50%, BLA, DST | Introduktion till polska språket II | Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Praktik I | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | F255, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Textanalys och översättning I | Undervisning | Susanna Witt | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25170, V24, 100%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet II | Undervisning | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Språkfärdighet I | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLPL2B SLPOLI |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25157, V24, 50%, BLA, DST 25160, V24, 25%, BLA, DST |
Litteraturhistoria Polsk litteraturhistoria |
Föreläsning | Maria Zadencka | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Muntlig språkfärdighet | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1B | 25174, V24, 50%, KV, DST | Textförståelse | Undervisning | Petra Johansson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2B | 25175, V24, 50%, BLA, DST | Litteraturhistoria | Undervisning | Roar Lishaugen | |||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO1B | 25159, V24, 50%, BLA, DST | Textförståelse | Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | |||||||||||||||||||||||
Fredag | 2024-04-19 | 08:00 - 11:00 | Brunnsvikssalen, Vån 5 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Cecilia Dilworth |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | RyNy/GT1_o_V24 | |||||||||||||||||
08:00 - 08:15 |
SLKPS1 SLTJ1B SLTNLG |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25174, V24, 50%, KV, DST 25176, V24, 25%, KV, DST |
Tjeckien - historia, kultur och samhälle Tjeckien: nytt land, gammal historia |
Hemtentamen |
Irene Elmerot Tora Hedin |
Hemtenta publiceras | |||||||||||||||||||||||
Söndag | 2024-04-21 | 23:30 - 23:45 | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Grammatik och text I | Inlämning | Fredagsprov 5 stänger | ||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text II | Inlämning | Självtest 2 stänger | ||||||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||
v 16, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tisdag | 2024-04-16 | 18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25156, V24, 25%, KV, DST 25159, V24, 50%, BLA, DST |
Polen - historia, kultur och samhälle Polen igår och idag |
Föreläsning | Maria Zadencka |
Kurskod | Namn |
SLKPS1 | Kultur och politik i slaviska länder I |
SLPIOI | Polen igår och idag |
SLPL2B | Polska II B |
SLPM71 | Polska - magisterkurs |
SLPM72 | Polska - masterkurs |
SLPM73 | Polska - masterkurs |
SLPO1A | Polska I A |
SLPO1B | Polska I B |
SLPOL2 | Polska II |
SLPOL3 | Polska III |
SLPOL4 | Polska - kandidatkurs |
SLPOLI | Polsk litteraturhistoria |
SLRIOI | Ryssland igår och idag |
SLRM71 | Ryska - magisterkurs |
SLRM72 | Ryska - masterkurs |
SLRM73 | Ryska - masterkurs |
SLRYKI | Rysslands kultur- och idéhistoria |
SLRYLI | Rysk litteraturhistoria |
Kurskod | Namn |
SLRYNA | Ryska för nybörjare A |
SLRYNB | Ryska för nybörjare B |
SLRYNY | Ryska för nybörjare |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS2 | Ryska II |
SLRYS3 | Ryska III |
SLRYS4 | Ryska - kandidatkurs |
SLTJ1B | Tjeckiska I B |
SLTJ2B | Tjeckiska II B |
SLTJE3 | Tjeckiska III |
SLTJE4 | Tjeckiska - kandidatkurs |
SLTM71 | Tjeckiska - magisterkurs |
SLTM72 | Tjeckiska - masterkurs |
SLTM73 | Tjeckiska - masterkurs |
SLTNLG | Tjeckien: nytt land, gammal historia |
SLUKR1 | Ukrainska I |
SLUKR2 | Ukrainska II |