Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 16, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-04-18 | 00:00 - 00:15 | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Grammatik och text II | Inlämning | Fredagsprov 5 öppnar | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E5156, Vån 5 | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text II | Undervisning | Tora Lane | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:15 | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text II | Inlämning | Självtest 2 öppnar | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Praktik II | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E339, Vån 3 |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25163, V24, 25%, DAG, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML |
Litteraturhistoria Rysk litteraturhistoria |
Föreläsning | Susanna Witt |
Tjugotalet och trettiotalet Platonov, Grundgropen |
||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | via Zoom | SLTJE3 | 25005, H23, 50%, BLA, DST | Syntax med fraseologi | Undervisning | Roar Lishaugen | OBS: 60 min/ggn | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | E339, Vån 3 |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25163, V24, 25%, DAG, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML |
Litteraturhistoria Rysk litteraturhistoria |
Seminarium | Susanna Witt |
Platonov, Grundgropen Bodin: s. 250–276 |
||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Vån 5 | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Muntlig språkfärdighet II | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||
17:30 - 19:00 | via Zoom | SLPO1B | 25159, V24, 50%, BLA, DST | Introduktion till polska språket II | Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | E339, Vån 3 | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Praktik I | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | F255, Vån 2 | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Textanalys och översättning I | Undervisning | Susanna Witt | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | K-rummet E439, Vån 4 | SLRYS2 | 25170, V24, 100%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet II | Undervisning | Alexander Piperski | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Språkfärdighet I | Undervisning | Olena Jansson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLPL2B SLPOLI |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25157, V24, 50%, BLA, DST 25160, V24, 25%, BLA, DST |
Litteraturhistoria Polsk litteraturhistoria |
Föreläsning | Maria Zadencka | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Muntlig språkfärdighet | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1B | 25174, V24, 50%, KV, DST | Textförståelse | Undervisning | Petra Johansson | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2B | 25175, V24, 50%, BLA, DST | Litteraturhistoria | Undervisning | Roar Lishaugen | |||||||||||||||||||||||
19:15 - 21:00 | via Zoom | SLPO1B | 25159, V24, 50%, BLA, DST | Textförståelse | Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg |
Kurskod | Namn |
SLKPS1 | Kultur och politik i slaviska länder I |
SLPL2B | Polska II B |
SLPO1A | Polska I A |
SLPO1B | Polska I B |
SLPOLI | Polsk litteraturhistoria |
SLRYLI | Rysk litteraturhistoria |
SLRYNA | Ryska för nybörjare A |
SLRYNB | Ryska för nybörjare B |
SLRYNY | Ryska för nybörjare |
Kurskod | Namn |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS2 | Ryska II |
SLTJ1B | Tjeckiska I B |
SLTJ2B | Tjeckiska II B |
SLTJE3 | Tjeckiska III |
SLUKR1 | Ukrainska I |
SLUKR2 | Ukrainska II |