Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 42, 2021 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2021-10-18 | 08:00 - 2021-10-21 17:00 |
UM6010 UM6012 |
64549, H21, 100%, DAG, NML 64550, H21, 100%, DAG, NML |
Seminarium | Handledningsseminarium IV (via Zoom eller på MND). Exakt tid och plats meddelas senare. | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Webbaserad undervisning | UM3106 | 64536, H21, 100%, DAG, NML | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106 | Charlotta Billing | Kraft och rörelse | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | via Athena | UM3112 | 64559, H21, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik | Digital tentamen |
Grupp 1 UM3112 Grupp 2 UM3112 |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3106 | 64536, H21, 100%, DAG, NML | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Studiebesök | Grupp 2.UM3106 | Naturhistoriska riksmuseet, samling innanför Naturhistoriska riksmuseets huvudentré. | |||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 | Webbaserad undervisning | UM2204 | 64529, H21, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM2204 | Eva Rosenqvist | Bråk 2 - workshop | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Webbaserad undervisning | UM2204 | 64529, H21, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM2204 | Anna Nilsson | workshop: Problemlösning med fokus på olika aspekter av bråk | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Helena Sternhoff | Kursplanegruppen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Webbaserad undervisning | UM2204 | 64529, H21, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM2204 | Anna Nilsson | Workshop: Problemlösning med fokus på olika aspekter av bråk | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | Webbaserad undervisning | UM2204 | 64529, H21, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM2204 | Eva Rosenqvist | Bråk 2 - workshop | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | UM4044 | 64541, H21, 100%, DAG, NML | Räknestuga | Grupp 1 | Anna Almqvist | Inför tentamen | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | via Zoom | UM4044 | 64541, H21, 100%, DAG, NML | Räknestuga | Grupp 2 | Inger Ridderlind | Inför tentamen | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | UM3112 | 64559, H21, 100%, DAG, NML | Teknik och teknikdidaktik |
Inlämning Studentarbetslag |
Grupp 1 UM3112 Grupp 2 UM3112 |
Arbetslagstid 9: Revidering av grupparbete. Slutinlämning av lektionsplanering kl.16.00 | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2021-10-19 | 08:00 - 17:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | Charlotte Nordberg | PRIM | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106 | 64536, H21, 100%, DAG, NML | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Sofie Stenlund | Lösningar o blandningar | ||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | Service/underhåll | Marcus Rostamkhani | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Christine Uhrlander | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | via Zoom | UM4045-4046 |
64526, H21, 50%, DAG, NML 64542, H21, 50%, DAG, NML |
Seminarium | Karin Kihlblom Landtblom | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3112 | 64559, H21, 100%, DAG, NML | Naturvetenskap och naturvetenskapsämnenas didaktik | Studentarbetslag | Grupp 2 UM3112 | Förbereda skolaktivitet, valfri plats | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Webbaserad undervisning | UM2204 | 64529, H21, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM2204 | Eva Rosenqvist | Strukturer 3: Strukturer | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Christine Uhrlander | Arbetsmiljöberedningen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Webbaserad undervisning | UM2204 | 64529, H21, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 3 UM2204 | Eva Rosenqvist | Strukturer 3: Strukturer | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | via Zoom |
UM2022 UM202U-V UM2100 |
64512, H21, 50%, BLA, ITD 64513, H21, 50%, BLA, ITD 64600, H21, 50%, BLA, ITD 64601, H21, 50%, BLA, ITD |
Seminarium |
Kicki Skog Linda Öhlund |
||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | via Zoom | UM3106 | 64536, H21, 100%, DAG, NML | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Alla grupper UM3106 | Stefan Nordlund | Kemins bärande idéer, del II | |||||||||||||||||||||
Ons | 2021-10-20 | 08:00 - 12:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Karta | UM4044 | 64541, H21, 100%, DAG, NML | Matematikkunskap för undervisning i åk 4-6 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Anna Almqvist | Papperstentamen | exam.timeedit.com | UM4044 Matematik för grundlärare årskurs 4-6 III: Algebra, sannolikhet, statistik, samband och förändring, Grundnivå-1 | |||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | UM4044 | 64541, H21, 100%, DAG, NML | Matematikkunskap för undervisning i åk 4-6 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Anna Almqvist | Papperstentamen | exam.timeedit.com | UM4044 Matematik för grundlärare årskurs 4-6 III: Algebra, sannolikhet, statistik, samband och förändring, Grundnivå-2 | |||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Karta | UM4044 | 64541, H21, 100%, DAG, NML | Matematikkunskap för undervisning i åk 4-6 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Anna Almqvist | Papperstentamen | exam.timeedit.com | UM4044 Matematik för grundlärare årskurs 4-6 III: Algebra, sannolikhet, statistik, samband och förändring, Grundnivå-3 | |||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Möte | Christine Uhrlander | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Webbaserad undervisning | UM2204 | 64529, H21, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 4 UM2204 |
SA-lag inför föreläsningen Ska du vara motsatt? Eller "vad är gemensamt för 0 och 1?" |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Webbaserad undervisning | UM3106 | 64536, H21, 100%, DAG, NML | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Alla grupper UM3106 | Ann-Kristin Iréne Östlund Farrants | Biologins bärande idéer | |||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | UM2204 | 64529, H21, 100%, DAG, NML | Studentarbetslag | Grupp 3 UM2204 |
SA-lag inför föreläsningen Ska du vara motsatt? Eller "vad är gemensamt för 0 och 1?" |
||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Webbaserad undervisning | UM2204 | 64529, H21, 100%, DAG, NML | Föreläsning |
Grupp 3 UM2204 Grupp 4 UM2204 |
Iben Maj Christiansen | Ska du vara motsatt? Eller "vad är gemensamt för 0 och 1?" | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | UM3106 | 64536, H21, 100%, DAG, NML | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Studentarbetslag | Alla grupper UM3106 | Planera utomhusaktivitet | |||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 |
P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 via Zoom |
Karta | MND Kalendariet | Susanne Ekström | Avdelningsmöte MA. Hybridmöte både på plats och via Zoom. | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 | via Zoom | MND Kalendariet | Auli Arvola Orlander | Avdelningsmöte NV | |||||||||||||||||||||||||
14:30 - 15:00 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Susanne Ekström | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 |
P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 via Zoom |
Karta | MND Kalendariet | Susanne Ekström | Didaktiskt forum MA, hybridmöte både på plats och via Zoom. | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:30 | via Zoom | MND Kalendariet | Auli Arvola Orlander | Didaktiskt forum NV | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2021-10-21 | 08:00 - 17:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | Möte | Charlotte Nordberg | Kravgränssättningsmöte, PRIM | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM3106 | 64536, H21, 100%, DAG, NML | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106 | Sofie Stenlund | Lösningar o blandningar | ||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 Utomhus |
Karta | UM3112 | 64559, H21, 100%, DAG, NML | Naturvetenskap och naturvetenskapsämnenas didaktik |
Handledning Seminarium |
Grupp 1 UM3112 | Charlotta Billing | Kraft och rörelse samt handledning inför skolaktivitet | ||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Utomhus | UM3106 | 64536, H21, 100%, DAG, NML | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Exkursion | Grupp 2.UM3106 | Anna Carin Nyberg | Naturskola. OBS! Detta pass genomförs ute på Naturskolan i Sollentuna. | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | via Zoom | UM3112 | 64559, H21, 100%, DAG, NML | Naturvetenskap och naturvetenskapsämnenas didaktik | Seminarium | Grupp 2 UM3112 | Andrea Holmgren | Redovisning av skolaktivitet | |||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | via Zoom | UM4044 | 64541, H21, 100%, DAG, NML | Seminarium | Alla |
Anna Almqvist Inger Ridderlind |
Programmering 2 | ||||||||||||||||||||||
09:30 - 10:30 | P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | MND Kalendariet | Utbildningsadministrationsmöte | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | Möte | Anette De Ron | |||||||||||||||||||||||||
11:30 - 12:00 | via Athena |
UM6010 UM6012 |
64549, H21, 100%, DAG, NML 64550, H21, 100%, DAG, NML |
Inlämning | Handledare lämnar klartecken för examination och studenter laddar upp sammanfattning senast kl. 12.00. | ||||||||||||||||||||||||
13:15 - 14:30 | MND Kalendariet | Anna Pansell | MaRCU. Innehåll: Anna-Karin forskningsplansseminarium | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2021-10-22 | 09:00 - 00:00 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | Ej tillgänglig | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Webbaserad undervisning | UM2204 | 64529, H21, 100%, DAG, NML | Grupp 3 UM2204 | Mona Hverven |
Geometristuga Se information i Athena |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Webbaserad undervisning | UM3106 | 64536, H21, 100%, DAG, NML | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 1.UM3106 | Karim Hamza | Evolution | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Webbaserad undervisning | UM3106 | 64536, H21, 100%, DAG, NML | Undervisning i naturvetenskapliga ämnen | Seminarium | Grupp 2.UM3106 | Charlotta Billing | Kraft och rörelse | |||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | via Zoom | UM4044 | 64541, H21, 100%, DAG, NML | Seminarium | Alla | Karin Kihlblom Landtblom | Undervisning 9: Steg 5 (frivilligt) | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3112 | 64559, H21, 100%, DAG, NML | Naturvetenskap och naturvetenskapsämnenas didaktik | Studentarbetslag | Grupp 1 UM3112 | Förbereda skolaktivitet, valfri plats | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | UM3112 | 64559, H21, 100%, DAG, NML | Naturvetenskap och naturvetenskapsämnenas didaktik | Studentarbetslag | Grupp 2 UM3112 | Förbereda presentation odling | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Webbaserad undervisning | UM2204 | 64529, H21, 100%, DAG, NML | Seminarium | Grupp 4 UM2204 | Mona Hverven |
Geometristuga Se information i Athena |
||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Forskningsseminarium | Iben Maj Christiansen | LUGN | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | MND Kalendariet | Anna Pansell | LUGN |
Kurskod | Namn |
UM2022 | Matematik och didaktik F-3 I: Elevperspektivet |
UM202U | Matematik och didaktik F-6 I: Elevperspektivet - ULV |
UM202V | Matematik och didaktik F-6 I: Elevperspektivet - VAL |
UM2100 | Matematik och didaktik 4-6 I: Elevperspektivet |
UM2204 | Matematik II för grundlärare årskurs F-3: Geometri, mätning och taluppfattning |
UM3106 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6 |
UM3112 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare, F-3, I |
Kurskod | Namn |
UM4044 | Matematik för grundlärare årskurs 4-6 III: Algebra, sannolikhet, statistik, samband och förändr |
UM4045 | Matematikämnets didaktik, ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs |
UM4046 | Matematikämnets didaktik, med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 7-9 och gymnasieskola |
UM6010 | Självständigt arbete inom grundlärarprogrammet F-3 med inriktning mot undervisning i de naturvete |
UM6012 | Självständigt arbete inom grundlärarprogrammet F-3 med inriktning mot undervisning i matematik, I |