Allmänt om schemat
• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil.
• Kartlänken är enbart en hänvisning till rätt byggnadsdel, och visar inte en exakt placering inom byggnaden.
• Om ditt schema verkar ofullständigt eller är tomt vänligen kontakta en kursadminsitratör på din institution.
Om rumsplacering för tentamen
• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen.
• Visas det ingen länk genomförs din tentamen hos din institution.
• Tentamen schemalagd i flera salar: använd valfri länk.
• OBS: Tentamenssalen är inte tillgänglig så länge det står "Obestämd skrivsal" som lokal för tentan. Placeringen görs i regel inte tidigare än 2 kalenderdagar före tentamensdatumet.
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
F681 (Lilla rummet), Södra huset F
Karta
Doktorandkurs
Paolo Nordera
16:00
14:00
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
F299, Södra huset F, Vån 2
Karta
JKA223
Grammatik II
Tentamensgenomgång
Alla
Gunnar Jinmei Linder
Tentamensgenomgång
12:00
10:00
E328, Södra huset E, Vån 3
Karta
ABMEXA
ABMEXO
Examensarbete
Examinationsseminarium
Elie Wardini
Isa Blumi
MA defence
16:00
12:00
F610 (Konferensrummet), Södra huset F
Karta
Seminarium
Jaqueline Berndt
BIP Erasmus+ preparation
15:00
13:00
F681 (Lilla rummet), Södra huset F
Karta
Doktorandkurs
Paolo Nordera
16:00
13:00
F610 (Konferensrummet), Södra huset F
Karta
Högre seminarium
Jaqueline Berndt
presenter: Meng-Hao (visiting researcher)
17:00
15:00
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
F413, Södra huset F, Vån 4
Karta
JKA223
Grammatik II
Frivilligt
Gunnar Jinmei Linder
Frivillig repetition inför omtentamen.
12:00
10:00
via Athena
JKB222
Modern standardkoreanska 4
Digital hemtentamen
Alla
Eunah Kim
Omtentamen för berörda
13:00
10:00
F379, Södra huset F, Vån 3
Karta
ABAG06
ABMG04
Examensarbete
Examinationsseminarium
Elie Wardini
Opponering
16:00
12:00
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
F339, Södra huset F, Vån 3
Karta
JKA663
Kandidatuppsats
Seminarium
Jaqueline Berndt
Övning inför opponering
14:00
10:00
via Athena
ABAPGF
Modern arabisk poesi
Digital tentamen
Samim Elias
17:00
13:00
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
via Athena
ABAGO4
Textläsning III
Inlämning
Astrid Ottosson al Bitar
Inlämning av hemuppgift.
23:45
23:30
via Athena
KI1316
KI4402
Dåtid-nutid-framtid: Litteratur från Kina, Taiwan & Hongkong
Inlämning
Irmgard Schweiger
Inlämning hemtentamen.
00:00
23:45
via Athena
ABAGO2
ABMGF7
ABMGO2
Mellanösterns litteratur
Inlämning
Astrid Ottosson al Bitar
submission of assignments.
00:00
23:45
via Athena
ABMRAF
Mänskliga rättigheter i Mellanöstern, Turkiet och Östasien
Inlämning
Hans Ingvar Filip Roth
00:00
23:45
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
via Athena
JKB662
Kandidatuppsats
Inlämning
Gabriel Jonsson
Sonja Häussler
Inlämning av kandidatuppsats
07:00
06:45
Brunnsvikssalen, Södra huset A, Vån 5
Karta
ABAGO2
Språkfärdighet II
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!)
Samim Elias
Papperstentamen
Omtentamen
exam.timeedit.com
11:00
08:00
via Zoom
ABMEGF
Mellanöstern: En introduktion
Föreläsning
Introduktion
Martin Säfström
Course Introduction 9:30–9:50
10:00
09:30
via Zoom
ABMEGF
Mellanöstern: En introduktion
Föreläsning
Webbaserat
Isa Blumi
12:00
10:00
F355, Södra huset F, Vån 3
Karta
JK0500
Masteruppsats
Seminarium
Monika Gänssbauer
15:00
13:00
Brunnsvikssalen, Södra huset A, Vån 5
Karta
ABAGO2
Språkfärdighet II
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!)
Samim Elias
Papperstentamen
Omtentamen
exam.timeedit.com
17:00
14:00
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
|
ABAG06 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier - kandidatkurs |
ABAGO2 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier II |
ABAGO4 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier IV |
ABAPGF | Modern arabisk poesi |
ABMEGF | Mellanöstern: En introduktion |
ABMEXA | Mellanösterns språk och kulturer, arabiska - masterkurs |
ABMEXO | Mellanösterns språk och kulturer, områdesstudier - masterkurs |
ABMG04 | Mellanöstern- och Nordafrikastudier - kandidatkurs |
ABMGF7 | Mellanösterns litteratur |
ABMGO2 | Mellanöstern- och Nordafrikastudier II |
|
ABMRAF | Mänskliga rättigheter i Mellanöstern, Turkiet och Östasien |
JK0500 | Asiens språk och kulturer - masterkurs |
JKA223 | Japanska II |
JKA663 | Japanska - kandidatkurs |
JKB222 | Koreanska II |
JKB662 | Koreanska - kandidatkurs |
KI1316 | Dåtid - nutid - framtid: Litteratur från Kina, Taiwan och Hongkong |
KI4402 | Kinesiska IV |
Ändrad senaste dygnet.