About schedules• All schedules might be subject to changes. Therefore, it is always best to subscribe, or to bookmark them in your web browser. Do not download schedules as files. About exam room allocation• Find your assigned exam room by clicking on the link under the column Exam room. For exams scheduled in several rooms, click on any of the links. The link is also found in the calendar subscription. | |||||||||||||||||||||||||||||
Time |
Room |
Map |
Course |
Course instance |
Module, Course component |
Activity |
Student group |
Teacher |
Information |
Exam room |
Important message |
Exam name |
|||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
w3, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-01-16 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Lecture | Engelska I All groups |
Helena Engler Kristen Pendleton Spela Mezek |
Introduction to the course English 1 (ENGE01). Important information for all students will be covered. | ||||||||||||||||||
Tue | 2023-01-17 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Lecture | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell | Lecture 1 for module "Introduction to English" | ||||||||||||||||||
Wed | 2023-01-18 | 10:00 - 12:00 | via Athena | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket English I: Diagnostic test |
Online | Engelska I All groups |
Helena Engler Kristen Pendleton Patrik Ekström Mezek Spela Mezek |
Diagnostic test via Athena. Information will be given at the introductory lecture. | |||||||||||||||||||
Thu | 2023-01-19 | 09:00 - 11:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Lecture | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell | Lecture 2: Vocabulary learning | ||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | F397, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Seminar | Eng I gr7 | Julia Fernelius | Seminar 1: Introduction to oral communication | ||||||||||||||||||||
Fri | 2023-01-20 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Workshop |
Eng I gr2 Eng I gr4-5 Eng I gr7 |
Josep Soler Carbonell | Workshop 1: Vocabulary learning | ||||||||||||||||||
w4, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2023-01-24 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Lecture | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell | Lecture 3: Grammar intro and word classes | ||||||||||||||||||
Wed | 2023-01-25 | 10:00 - 12:30 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Lecture | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell |
Lecture 4: Phrases and clauses After lecture (12-12.30), you can meet the admin staff at our department and have an opportunity to ask questions. |
||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | F4204, Södra huset F, Vån 4 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Seminar | Eng I gr7 | Julia Fernelius | Seminar 2: Preparing an academic talk I | ||||||||||||||||||||
Fri | 2023-01-27 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Workshop | Eng I gr5-7 | Josep Soler Carbonell | Workshop 2: Word classes, phrases and clauses | ||||||||||||||||||
w5, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-01-30 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Lecture | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell | Lecture 5: Nouns, pronouns and noun phrases | ||||||||||||||||||
Tue | 2023-01-31 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Seminar | Eng I gr7 | Julia Fernelius | Seminar 3: Panel discussion | ||||||||||||||||||
Thu | 2023-02-02 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Lecture | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell | Lecture 6: Verbs and auxiliaries | ||||||||||||||||||
Fri | 2023-02-03 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 9, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Workshop |
Eng I gr1 Eng I gr4 Eng I gr6-7 |
Josep Soler Carbonell | Workshop 3: Nouns and verbs | ||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F487, Södra huset F, Vån 4 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Seminar | Eng I gr7 | Julia Fernelius | Seminar 4: Oral presentation analysis | ||||||||||||||||||||
w6, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2023-02-07 | 09:00 - 10:00 | F487, Södra huset F, Vån 4 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Seminar | Eng I gr7 | Julia Fernelius | Seminar 5: Peer-review | ||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Lecture | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell | Lecture 7: More verbs | ||||||||||||||||||||
Thu | 2023-02-09 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 9, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Workshop |
Eng I gr2 Eng I gr6-7 |
Josep Soler Carbonell | Workshop 4: More verbs | ||||||||||||||||||
Fri | 2023-02-10 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Workshop |
Eng I gr1 Eng I gr3-4 Eng I gr7 |
Josep Soler Carbonell | Workshop 5: Exam preparation | ||||||||||||||||||
w7, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-02-13 | 13:00 - 16:00 | D247, Södra huset D, Vån 2 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket |
Examination Seminar Presentation |
Eng I gr7 | Julia Fernelius | Seminar 6: Oral presentation assignment | ||||||||||||||||||
Tue | 2023-02-14 | 14:00 - 18:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell | Papperstentamen | exam.timeedit.com | INTR Engelska 1-1 | ||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell | Papperstentamen | exam.timeedit.com | INTR Engelska 1-3 | ||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell | Papperstentamen | exam.timeedit.com | INTR Engelska 1-2 | ||||||||||||||||||
Fri | 2023-02-17 | 09:00 - 10:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Lecture | Engelska I All groups | Giles Whiteley | Lecture: introduction to module | ||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Seminar | Eng I gr7 | Anna Swärdh | Seminar 1: Reading and Interpretation | ||||||||||||||||||||
w8, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-02-20 | 10:00 - 11:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Lecture | Engelska I All groups | Giles Whiteley | Lecture: short stories | ||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | F389, Södra huset F, Vån 3 | Map |
ENGE01-02 ENGEL2 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19586, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML 19606, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur Litteratur och kultur 1340-1832 |
Information |
Engelska I All groups Engelska II All groups |
Helena Engler Josep Soler Carbonell Kristen Pendleton |
Study Abroad information. | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Giles Whiteley | Workshop: short stories | ||||||||||||||||||||
Thu | 2023-02-23 | 13:00 - 15:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Seminar | Eng I gr7 | Anna Swärdh | Seminar 2: Short Stories | ||||||||||||||||||
w9, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-02-27 | 10:00 - 11:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Lecture | Engelska I All groups | Joakim Wrethed | Lecture: poetry | ||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Joakim Wrethed | Workshop: poetry | ||||||||||||||||||||
Thu | 2023-03-02 | 13:00 - 15:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Seminar | Eng I gr7 | Anna Swärdh | Seminar 3: Poetry | ||||||||||||||||||
w10, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-03-06 | 11:00 - 12:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Lecture | Engelska I All groups | Adnan Mahmutovic |
Lecture: novel Guest lecturer |
||||||||||||||||||
Tue | 2023-03-07 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Adnan Mahmutovic |
Workshop: novel Guest lecturer |
||||||||||||||||||
Wed | 2023-03-08 | 13:00 - 15:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Seminar | Eng I gr7 | Anna Swärdh | Seminar 4: Novel | ||||||||||||||||||
Thu | 2023-03-09 | 10:00 - 11:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Lecture | Engelska I All groups | Anna Swärdh | Lecture: drama | ||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Workshop |
Eng I gr1 Eng I gr4 Eng I gr6-7 |
Anna Swärdh | Workshop: drama | ||||||||||||||||||||
w11, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-03-13 | 13:00 - 15:00 | F363, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur |
Examination Seminar Presentation |
Eng I gr7 | Anna Swärdh | Oral presentations | ||||||||||||||||||
Tue | 2023-03-14 | 10:00 - 11:00 | via Zoom | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Information | Engelska I All groups |
Helena Engler Kristen Pendleton Spela Mezek |
Information session about English 2 | |||||||||||||||||||
Wed | 2023-03-15 | 13:00 - 15:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Seminar | Eng I gr7 | Anna Swärdh | Seminar 5: Drama | ||||||||||||||||||
w12, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-03-20 | 14:00 - 17:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Adnan Mahmutovic | Papperstentamen | exam.timeedit.com | LITT Engelska 1-copy | ||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Adnan Mahmutovic | Papperstentamen | exam.timeedit.com | LITT Engelska 1-3 | ||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Adnan Mahmutovic | Papperstentamen | exam.timeedit.com | LITT Engelska 1-2 | ||||||||||||||||||
Tue | 2023-03-21 | 11:00 - 12:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Lecture | Engelska I All groups | Peter Sundkvist |
Introduction to the module; linguistics as a scientific field |
||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Lecture | Engelska I All groups | Peter Sundkvist | Semantics 1 lecture | ||||||||||||||||||||
Wed | 2023-03-22 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Lecture | Engelska I All groups | Peter Sundkvist | Phonetics 1 lecture | ||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Lecture | Engelska I All groups | Andrew Thomas Cooper | Syntax 1 lecture | OBS: Ändrad lokal till Hörsal 11 | |||||||||||||||||||
Thu | 2023-03-23 | 10:00 - 12:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket |
Seminar Presentation Resit |
Engelska I All groups |
Anna Swärdh Bo G Ekelund Irina Rasmussen Josep Soler Carbonell Julia Fernelius Marina Kohnen Ludwigs |
Re-take: oral presentation assignment | ||||||||||||||||||
Fri | 2023-03-24 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Peter Sundkvist | Semantics 1 workshop | ||||||||||||||||||
w13, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-03-27 | 08:00 - 12:00 | Laduvikssalen, Biblioteket, Vån 6 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell |
Papperstentamen Re examination |
exam.timeedit.com | INTR Engelska 1 (OM)-copy | ||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell |
Papperstentamen Re examination |
exam.timeedit.com | INTR Engelska 1 (OM)-2 | ||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell |
Papperstentamen Re examination |
exam.timeedit.com | INTR Engelska 1 (OM)-3 | ||||||||||||||||||
Tue | 2023-03-28 | 10:00 - 12:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Workshop | Eng I gr4-7 | Andrew Thomas Cooper | Syntax 1 workshop | ||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Workshop | Eng I gr4-7 | Peter Sundkvist | Phonetics 1 workshop | ||||||||||||||||||||
Wed | 2023-03-29 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Lecture | Engelska I All groups | Peter Sundkvist | Phonetics 2 lecture | ||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Lecture | Engelska I All groups | Andrew Thomas Cooper | Morphology 1 lecture | ||||||||||||||||||||
Thu | 2023-03-30 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Lecture | Engelska I All groups | Peter Sundkvist | Semantics 2 lecture | ||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Lecture | Engelska I All groups | Andrew Thomas Cooper | Syntax 2 lecture | ||||||||||||||||||||
w14, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-04-03 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Lecture | Engelska I All groups | Maria Kuteeva | Pragmatics 1 lecture | ||||||||||||||||||
Tue | 2023-04-04 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Peter Sundkvist | Phonetics 2 workshop | ||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 9, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Andrew Thomas Cooper | Morphology 1 workshop | ||||||||||||||||||||
Wed | 2023-04-05 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Maria Kuteeva | Pragmatics 1 workshop | ||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Andrew Thomas Cooper | Syntax 2 workshop | ||||||||||||||||||||
Thu | 2023-04-06 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Lecture | Engelska I All groups | Peter Sundkvist | Phonetics 3 lecture | ||||||||||||||||||
w16, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-04-17 | 09:00 - 11:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Lecture | Engelska I All groups | Joanna Nykiel | Syntax 3 lecture | ||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Lecture | Engelska I All groups | Maria Kuteeva | Pragmatics 2 lecture | ||||||||||||||||||||
Tue | 2023-04-18 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Joanna Nykiel | Semantics 2 workshop | ||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Peter Sundkvist | Phonetics 3 workshop | ||||||||||||||||||||
Thu | 2023-04-20 | 10:00 - 12:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Maria Kuteeva | Pragmatics 2 workshop | ||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Joanna Nykiel | Syntax 3 workshop | ||||||||||||||||||||
w17, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-04-24 | 09:00 - 11:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Workshop |
Eng I gr1-3 Eng I gr7 |
Kate Margaret O'Farrell | Exam preparation workshop | ||||||||||||||||||
Tue | 2023-04-25 | 14:00 - 17:00 | Ugglevikssalen, Södra huset E, Vån 5 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Peter Sundkvist | Papperstentamen | exam.timeedit.com | LIN1 Engelska 1-copy | ||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Peter Sundkvist | Papperstentamen | exam.timeedit.com | LIN1 Engelska 1-3 | ||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Peter Sundkvist | Papperstentamen | exam.timeedit.com | LIN1 Engelska 1-2 | ||||||||||||||||||
Thu | 2023-04-27 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Akademiskt läsande och skrivande | Lecture | Engelska I All groups | Anna Swärdh | Lecture 1 | ||||||||||||||||||
Fri | 2023-04-28 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Akademiskt läsande och skrivande | Lecture | Engelska I All groups | Joakim Wrethed | Lecture 2 | ||||||||||||||||||
w18, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tue | 2023-05-02 | 13:00 - 15:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Akademiskt läsande och skrivande | Seminar | Eng I gr7 | Kathrin Kaufhold | Seminar 1 | ||||||||||||||||||
Wed | 2023-05-03 | 08:00 - 11:00 | Brunnsvikssalen, Södra huset A, Vån 5 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Adnan Mahmutovic |
Papperstentamen Re examination |
exam.timeedit.com | LITT Engelska 1 (OM)-copy | ||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Adnan Mahmutovic |
Papperstentamen Re examination |
exam.timeedit.com | LITT Engelska 1 (OM)-2 | ||||||||||||||||||
08:00 - 11:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Adnan Mahmutovic |
Papperstentamen Re examination |
exam.timeedit.com | LITT Engelska 1 (OM)-3 | ||||||||||||||||||
Thu | 2023-05-04 | 10:00 - 11:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur |
Seminar Presentation Resit |
Engelska I All groups |
Adnan Mahmutovic Anna Swärdh Joanna Polly Woods Tesfaye Woubshet Ayele |
Re-take: oral presentations | ||||||||||||||||||
Fri | 2023-05-05 | 13:00 - 15:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Akademiskt läsande och skrivande | Seminar | Eng I gr7 | Kathrin Kaufhold | Seminar 2 | ||||||||||||||||||
w19, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-05-08 | 12:00 - 14:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Akademiskt läsande och skrivande | Lecture | Engelska I All groups | Josep Soler Carbonell | Lecture 3 | ||||||||||||||||||
Wed | 2023-05-10 | 10:00 - 12:00 | F355, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Akademiskt läsande och skrivande | Seminar | Eng I gr7 | Kathrin Kaufhold | Seminar 3 | ||||||||||||||||||
w20, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-05-15 | 10:00 - 12:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Akademiskt läsande och skrivande | Seminar | Eng I gr7 | Kathrin Kaufhold | Seminar 4 | ||||||||||||||||||
w22, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mon | 2023-05-29 | 10:00 - 11:00 | via Zoom | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Akademiskt läsande och skrivande | Seminar | Eng I gr7 | Kathrin Kaufhold | Seminar 5 | |||||||||||||||||||
Wed | 2023-05-31 | 09:00 - 12:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Akademiskt läsande och skrivande | Seminar | Eng I gr7 | Kathrin Kaufhold | Seminar 6 | ||||||||||||||||||
w23, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Thu | 2023-06-08 | 14:00 - 17:00 | Värtasalen, Biblioteket, Vån 6 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Peter Sundkvist |
Papperstentamen Re examination |
exam.timeedit.com | LIN1 Engelska 1 (OM)-1 | ||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | B3 grupprum, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Peter Sundkvist |
Papperstentamen Re examination |
exam.timeedit.com | LIN1 Engelska 1 (OM)-2 | ||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | B3 enskilt rum, Södra huset B, Vån 3 | Map | ENGE01 |
19585, V23, 100%, DAG, NML 19599, V23, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Engelska I All groups | Peter Sundkvist |
Papperstentamen Re examination |
exam.timeedit.com | LIN1 Engelska 1 (OM)-3 |
Course code | Namn |
ENGE01 | Engelska I |
ENGE02 | Engelska II |
ENGEL2 | Engelska II inom Ämneslärarprogrammet |