Tid |
Lokal |
Kurs |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
Tentamenssal |
Tentamensnamn |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 3, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-01-17 | 16:00 - 17:30 | via Zoom |
SLPL2B SLPO1A-B SLRYNA-B SLRYNY SLRYS2 SLTJ1B SLTJ2B SLUKR1 |
Introduktion Välkomstdag |
Välkomstdag för nya studenter! (allmän info; ej obl). Zoom-länk publiceras ca 1 tim innan start på den här sidan: https://www.su.se/institutionen-for-slaviska-och-baltiska-sprak-finska-nederlandska-och-tyska/kalender/1.640453 | |||||||||||||||||||||||
v 5, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-01-30 | 17:00 - 18:00 | E413, Vån 4 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-02-02 | 17:00 - 18:00 | E420, Vån 4 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
v 6, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-02-06 | 14:00 - 16:45 | F371, Vån 3 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E413, Vån 4 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-02-07 | 15:00 - 17:00 | F379, Vån 3 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Hörsal 7, Vån 3 |
SLKPS1 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Föreläsning | Mattias Ågren | Introduktion: Geografi, Kievriket | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-02-09 | 17:00 - 18:00 | E413, Vån 4 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | E413, Vån 4 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||||
v 7, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-02-13 | 14:00 - 16:45 | F379, Vån 3 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E413, Vån 4 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-02-14 | 15:00 - 17:00 | F379, Vån 3 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Hörsal 7, Vån 3 |
SLKPS1 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Föreläsning | Elisabeth Löfstrand | Från mongolerna till Stora oredan | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-02-16 | 17:00 - 18:00 | E413, Vån 4 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | E413, Vån 4 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||||
v 8, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-02-20 | 14:00 - 16:45 | F379, Vån 3 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E413, Vån 4 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-02-21 | 15:00 - 17:00 | F379, Vån 3 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Hörsal 7, Vån 3 |
SLKPS1 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Föreläsning | Elisabeth Löfstrand | Envälde och europeisering | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-02-23 | 17:00 - 18:00 | E413, Vån 4 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | E413, Vån 4 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||||
v 9, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-02-27 | 14:00 - 16:45 | F379, Vån 3 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E413, Vån 4 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-02-28 | 15:00 - 17:00 | F379, Vån 3 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Hörsal 7, Vån 3 |
SLKPS1 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Föreläsning | Mattias Ågren | Ryska språket | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-03-02 | 17:00 - 18:00 | E420, Vån 4 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | F379, Vån 3 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||||
v 10, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-03-06 | 14:00 - 16:45 | F379, Vån 3 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-03-07 | 15:00 - 17:00 | F379, Vån 3 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 |
SLKPS1 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Föreläsning | Mattias Ågren | Reform och reaktion: 1800-talet | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-03-09 | 17:00 - 18:00 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | F379, Vån 3 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||||
v 11, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-03-13 | 14:00 - 16:45 | F339, Vån 3 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-03-14 | 15:00 - 17:00 | E5156, Vån 5 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 |
SLKPS1 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Föreläsning | Per Arne Bodin | Ryssland och arvet från Bysans | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-03-16 | 17:00 - 18:00 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | F379, Vån 3 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||||
v 12, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-03-20 | 14:00 - 16:45 | F379, Vån 3 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-03-21 | 15:00 - 17:00 | E5156, Vån 5 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 |
SLKPS1 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Föreläsning | Mattias Ågren | Från Silveråldern till Sovjet | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-03-23 | 17:00 - 18:00 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | F379, Vån 3 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||||
v 13, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-03-27 | 14:00 - 16:45 | FiBi E5165 (Finska biblioteket), Vån 5 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-03-28 | 15:00 - 17:00 | E5156, Vån 5 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 |
SLKPS1 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Föreläsning | Mattias Ågren | Sovjetunionen I | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-03-30 | 17:00 - 18:00 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | F379, Vån 3 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||||
v 14, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-04-03 | 14:00 - 16:45 | F379, Vån 3 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E299, Språkstudion, Studio 1 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-04-04 | 15:00 - 17:00 | E5156, Vån 5 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 |
SLKPS1 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Föreläsning | Mattias Ågren | Sovjetunionen II | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-04-06 | 17:00 - 18:00 | E413, Vån 4 | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | F379, Vån 3 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||||
v 15, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-04-10 | 11:00 - 00:00 |
SLPL2B SLPO1A-B SLPOL2 SLRYNA-B SLRYNY SLRYS2-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE3 SLUKR1 |
Inläsningsvecka |
Självstudier Eget arbete |
OBS: Inläsnings- och repetitionsvecka! : Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! :-) | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-04-11 | 00:00 - 00:00 |
SLPL2B SLPO1A-B SLPOL2 SLRYNA-B SLRYNY SLRYS2-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE3 SLUKR1 |
Inläsningsvecka |
Självstudier Eget arbete |
OBS: Inläsnings- och repetitionsvecka! : Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! :-) | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2023-04-12 | 00:00 - 00:00 |
SLPL2B SLPO1A-B SLPOL2 SLRYNA-B SLRYNY SLRYS2-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE3 SLUKR1 |
Inläsningsvecka |
Självstudier Eget arbete |
OBS: Inläsnings- och repetitionsvecka! : Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! :-) | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-04-13 | 00:00 - 00:00 |
SLPL2B SLPO1A-B SLPOL2 SLRYNA-B SLRYNY SLRYS2-4 SLTJ1B SLTJ2B SLTJE3 SLUKR1 |
Inläsningsvecka |
Självstudier Eget arbete |
OBS: Inläsnings- och repetitionsvecka! : Ligger du efter? => Ta igen och kom ikapp!!! Annars: repetera! Det här är inte en ledig vecka! :-) | |||||||||||||||||||||||
v 16, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-04-17 | 14:00 - 16:45 | F379, Vån 3 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:30 | Biblioteket E479, Vån 4 | Fonetik: teori och uttal | Tentamen | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-04-18 | 15:00 - 17:00 | E5156, Vån 5 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 |
SLKPS1 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Föreläsning | Mattias Ågren | Ryssland efter Sovjet | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-04-20 | 16:00 - 18:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Vån 5 | Fonetik: teori och uttal | Tentamen | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | F379, Vån 3 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||||
v 17, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-04-24 | 14:00 - 16:45 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | OBS: Inställt pga sjukdom. Lektionen tas igen den 3/5. | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-04-25 | 15:00 - 17:00 | E5156, Vån 5 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-04-27 | 18:00 - 20:45 | F379, Vån 3 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2023-04-29 | 15:00 - 17:00 | Laduvikssalen, Vån 6 | Fonetik: teori och uttal | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Mattias Ågren | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry1/Fon | ||||||||||||||||||||
v 18, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-05-02 | 15:00 - 17:00 | E5156, Vån 5 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E487, Vån 4 |
SLKPS1 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Föreläsning | Mattias Ågren | Ryssland och omvärlden | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2023-05-03 | 14:00 - 16:45 | E5156, Vån 5 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-05-04 | 18:00 - 20:45 | F379, Vån 3 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
v 19, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-05-08 | 14:00 - 16:45 | E5156, Vån 5 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-05-09 | 15:00 - 17:00 | E5156, Vån 5 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-05-11 | 18:00 - 20:45 | F379, Vån 3 | Textanalys och översättning I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2023-05-12 | 18:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen, Vån 5 |
SLKPS1-2 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Mattias Ågren | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry1/RIOI-copy | |||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | B3 enskilt rum* , Vån 3 |
SLKPS1-2 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Mattias Ågren | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry1/RIOI-2 | |||||||||||||||||||||
v 20, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-05-15 | 14:00 - 16:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Vån 5 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Tentamen | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-05-16 | 15:00 - 17:00 | E5156, Vån 5 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2023-05-19 | 10:00 - 11:30 | K-rummet E439, Vån 4 | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Muntlig examination | Anna Hjalmarsson | |||||||||||||||||||||||
v 21, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-05-22 | 19:00 - 19:45 | via Zoom | Textanalys och översättning I | Frågestund | Cecilia Dilworth | Möjlighet att ställa frågor inför tentan | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2023-05-23 | 15:00 - 17:00 | E5156, Vån 5 | Grammatik I | Undervisning | Cecilia Dilworth | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2023-05-25 | 18:00 - 21:00 | Ugglevikssalen, Vån 5 | Textanalys och översättning I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Cecilia Dilworth | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry1/Text | ||||||||||||||||||||
v 22, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-05-29 | 18:00 - 20:00 | Brunnsvikssalen, Vån 5 | Fonetik: teori och uttal | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Mattias Ågren |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ry1/Fon(om) | ||||||||||||||||||||
Ons | 2023-05-31 | 14:00 - 17:00 | Ugglevikssalen, Vån 5 | SLR1GU |
Grammatik I Kompletteringskurs i ryska |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Cecilia Dilworth | Papperstentamen | exam.timeedit.com | Ry1/Gram1 | |||||||||||||||||||
Sön | 2023-06-04 | 15:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen, Vån 5 |
SLKPS1-2 SLRIOI |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Mattias Ågren |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ry1/RIOI(om) | |||||||||||||||||||
v 33, 2023 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2023-08-14 | 18:00 - 21:00 | Laduvikssalen, Vån 6 | Textanalys och översättning I | Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Cecilia Dilworth |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ry1/Text(om) | ||||||||||||||||||||
Tors | 2023-08-17 | 14:00 - 17:00 | Värtasalen, Vån 6 | SLR1GU |
Grammatik I Kompletteringskurs i ryska |
Tentamen (OBS Anmälan i LADOK är obligatorisk!) | Cecilia Dilworth |
Papperstentamen Omtentamen |
exam.timeedit.com | Ry1/Gram1(om) |
Kurskod | Namn |
SLKPS1 | Kultur och politik i slaviska länder I |
SLKPS2 | Kultur och politik i slaviska länder II |
SLPL2B | Polska II B |
SLPO1A | Polska I A |
SLPO1B | Polska I B |
SLPOL2 | Polska II |
SLR1GU | Kompletteringskurs i ryska – kurs inom ULV-projektet |
SLRIOI | Ryssland igår och idag |
SLRYNA | Ryska för nybörjare A |
SLRYNB | Ryska för nybörjare B |
Kurskod | Namn |
SLRYNY | Ryska för nybörjare |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS2 | Ryska II |
SLRYS3 | Ryska III |
SLRYS4 | Ryska - kandidatkurs |
SLTJ1B | Tjeckiska I B |
SLTJ2B | Tjeckiska II B |
SLTJE3 | Tjeckiska III |
SLUKR1 | Ukrainska I |