Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
|||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 42, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-18 | 08:00 - 11:00 | B479, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
ES130A ES1INT ES1LP2 |
Spaniens historia och geografi | Undervisning | Grupp 1-2 | Luz Paula Parra Rosales | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F247, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
ES230A ES2LP1 |
Litteraturanalys I | Undervisning | Juan Carlos Cruz Suárez | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | LAIS Bibliotek, Södra huset B, Vån 5 | Karta | LA3300 | Examensarbete | Thais Machado Borges | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | E331, Södra huset E, Vån 3 | Karta |
IT448Z ITK30A |
Språkvetenskaplig fördjupning | Seminarium | Roberta Colonna Dahlman | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C585, Södra huset C, Vån 5 | Karta |
FR130A-B FR1IS2 FR1LP2 |
Modern fransk litteratur | Seminarium |
Franska I IS1 FRI, dag Grupp1 FRI, dag, LP Grupp1 |
Bengt Novén | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | C512, Södra huset C, Vån 5 | Karta | ES030A | Muntlig kommunikation I | Undervisning | ES030A Gr B | Aymé Pino Rodriguez | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B522B, Södra huset B, Vån 5 | Karta | FR030B |
Hörförståelse och muntlig framställning 1 Skriftlig produktion 1 |
Seminarium | FrFRBdaggr2 | Malin Roitman | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B522A, Södra huset B, Vån 5 | Karta | Undervisning | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B471, Södra huset B, Vån 4 | Karta | PO330A | Portugisiska, Språkvetenskap I | Undervisning | Juanito Ornelas de Avelar | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | B554, Södra huset B, Vån 5 | Karta | Möte | David Garcia Lopez | Intern sida Itslearning EKO | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | B479, Södra huset B, Vån 4 | Karta | KSB011 | Amanuens | Övning | Johanna Koivunen | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | B522B, Södra huset B, Vån 5 | Karta | ES1INT | Text och litteratur I | Undervisning | Juan Carlos Cruz Suárez | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | LAIS Bibliotek, Södra huset B, Vån 5 | Karta | Öppettider | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E420, Södra huset E, Vån 4 | Karta | ES030A | Text- och ordkunskap I | Undervisning | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | Uppsamlingskrivningar | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B522A, Södra huset B, Vån 5 | Karta |
FR130A-B FR1IS2 FR1LP2 |
Modern fransk litteratur | Seminarium |
FRI, dag Grupp2 FRI, dag, LP Grupp2 FrI-IS2 |
Bengt Novén | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B471, Södra huset B, Vån 4 | Karta | PO230A | Språkstruktur och introduktion till språkvetenskap | Undervisning | Juanito Ornelas de Avelar | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | F239, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
ES330A ES3LPA |
Spanskspråkig litteratur | Undervisning | Mauro Cavaliere | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | B479, Södra huset B, Vån 4 | Karta | KSB011 | Nybörjarkurs 1 | Seminarium | Erika Kihlman | |||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C585, Södra huset C, Vån 5 | Karta | Forskningsseminarium | Francoise Sullet Nylander | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Karta | FR030B |
Hörförståelse och muntlig framställning 1 Skriftlig produktion 1 |
Seminarium | FrFRBdaggr1 | Adèle Geyer | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
ES130A ES1LP2 |
Fonetik och uttal | Grupp 2 | Aymé Pino Rodriguez | Diganos 2 Uttal | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | B522B, Södra huset B, Vån 5 | Karta |
FR330B FR3KKI FR3LP2 |
Kultur och identitet | Seminarium | Christophe Premat | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | B479, Södra huset B, Vån 4 | Karta | KSA011 | Introduktionskurs 1 | Seminarium | Denis Michael Searby | |||||||||||||||||||||||
17:30 - 19:30 | D247, Södra huset D, Vån 2 | Karta | PO130A |
Text och språkstruktur I Text I |
Undervisning | Francisco Nazareth | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Karta |
FR130B FR1IS2 FR1LP2 FR1MSA |
Fonetik | Föreläsning |
Franska I IS1 FRI, dag Grupp1-2 FRI, dag, LP Grupp1-2 FrI-IS2 |
Hugues Engel | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Karta | ES011A |
Grammatik I Text- och ordkunskap I |
Undervisning | Tamara Strugo | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | FR011A |
Hörförståelse och muntlig framställning 1 Skriftlig produktion 1 |
Seminarium | FrFrbkvgr2 | Malin Roitman | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FR011A |
Hörförståelse och muntlig framställning 1 Skriftlig produktion 1 |
Seminarium | FrFRBkvgr1 | Adèle Geyer | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Karta | FR1KPA |
Fransk politik Kultur |
Seminarium | FRKPA Fristående kurs kväll | Christophe Premat | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 |
IT330A IT347Z |
Skriftlig produktion | Seminarium | Valeria Benzi | Inställd. Ny tid meddelas senare. |
Kurskod | Namn |
ES011A | Spanska, Förberedande kurs I |
ES030A | Spanska - förberedande kurs |
ES130A | Spanska I |
ES1INT | Spanska I för internationella studenter |
ES1LP2 | Spanska I, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
ES230A | Spanska II |
ES2LP1 | Spanska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
ES330A | Spanska III |
ES3LPA | Spanska III inom ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, spanska som förstaämne |
FR011A | Franska, förberedande kurs I |
FR030B | Franska, förberedande kurs |
FR130A | Franska I |
FR130B | Franska I |
FR1IS2 | Franska I för internationella studenter |
FR1KPA | Kultur och politik i dagens Frankrike |
FR1LP2 | Franska I, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
Kurskod | Namn |
FR1MSA | Franska, muntlig språkfärdighet |
FR330B | Franska III |
FR3KKI | Franska, kultur och identitet |
FR3LP2 | Franska III, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
IT330A | Italienska III |
IT347Z | Italienska III |
IT448Z | Italienska IV |
ITK30A | Italienska - kandidatkurs |
KSA011 | Grekiska I, 1 |
KSB011 | Latin I, 1 |
LA3300 | Latinamerikastudier - kandidatkurs |
PO130A | Portugisiska I |
PO230A | Portugisiska II |
PO330A | Portugisiska III |