BOKNINGSÖVERSIKT – DAGENS SCHEMA I CENTRALA LÄROSALAR
Klicka på en schemabokning för att se utförligare info såsom kurs, lärare mm.
Schemabokningar markerade i grönt är pågående.
v 17
G-salen (hörsal)
Arrhenius hus F, Arrhenius
BOT 321 Lilla Frescati
Botanicum, Lilla Frescativägen 5, Lilla Frescati
Aula, Sveaplan
Sveaplan, Sveaplan
E328
Södra huset E, Södra huset
E331
Södra huset E, Södra huset
D231
Södra huset D, Södra huset
D255
Södra huset D, Södra huset
D263
Södra huset D, Södra huset
E339
Södra huset E, Södra huset
E355
Södra huset E, Södra huset
E371
Södra huset E, Södra huset
F231
Södra huset F, Södra huset
F239
Södra huset F, Södra huset
F247
Södra huset F, Södra huset
F255
Södra huset F, Södra huset
F263
Södra huset F, Södra huset
F271
Södra huset F, Södra huset
F279
Södra huset F, Södra huset
F331
Södra huset F, Södra huset
F339
Södra huset F, Södra huset
F347
Södra huset F, Södra huset
F355
Södra huset F, Södra huset
F363
Södra huset F, Södra huset
F371
Södra huset F, Södra huset
F379
Södra huset F, Södra huset
B307ö
Södra huset B, Södra huset
B315ö
Södra huset B, Södra huset
D207
Södra huset D, Södra huset
D215
Södra huset D, Södra huset
D220
Södra huset D, Södra huset
D247
Södra huset D, Södra huset
D307
Södra huset D, Södra huset
D315
Södra huset D, Södra huset
D320
Södra huset D, Södra huset
E397
Södra huset E, Södra huset
E413
Södra huset E, Södra huset
E420
Södra huset E, Södra huset
F220
Södra huset F, Södra huset
F307
Södra huset F, Södra huset
F315
Södra huset F, Södra huset
F320
Södra huset F, Södra huset
F397
Södra huset F, Södra huset
F4204
Södra huset F, Södra huset
F487
Södra huset F, Södra huset
B413
Södra huset B, Södra huset
B419
Södra huset B, Södra huset
B497
Södra huset B, Södra huset
C497
Södra huset C, Södra huset
D289
Södra huset D, Södra huset
D299
Södra huset D, Södra huset
E387
Södra huset E, Södra huset
E487
Södra huset E, Södra huset
E497
Södra huset E, Södra huset
F289
Södra huset F, Södra huset
F299
Södra huset F, Södra huset
F3154 (Caserummet)
Södra huset F, Södra huset
F389
Södra huset F, Södra huset
F413
Södra huset F, Södra huset
F420
Södra huset F, Södra huset
F497
Södra huset F, Södra huset
A5137
Södra huset A, Södra huset
E306
Södra huset E, Södra huset
E319
Södra huset E, Södra huset
D499
Södra huset D, Södra huset
D416
Södra huset D, Södra huset
Hörsal 2
Södra huset A, Södra huset
Hörsal 3
Södra huset B, Södra huset
Hörsal 4
Södra huset B, Södra huset
Hörsal 5
Södra huset B, Södra huset
Hörsal 6
Södra huset C, Södra huset
Hörsal 7
Södra huset D, Södra huset
Hörsal 8
Södra huset D, Södra huset
Hörsal 9
Södra huset D, Södra huset
Hörsal 10
Södra huset E, Södra huset
Hörsal 11
Södra huset F, Södra huset
Hörsal 12
Södra huset F, Södra huset
Torsdag 25/4
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Arrhenius
Lilla Frescati
Sveaplan
Södra huset
305, EC1211
10:00
08:00
305, EC1211
10:00
08:00
305, EC1211
10:00
08:00
305, EC1211
10:00
08:00
220, HA22FF
10:00
08:00
220, JU214L
10:00
08:00
220, JU214L
10:00
08:00
311, STE101
10:00
08:00
220, JU889L
10:00
08:00
408, UM4044
10:00
08:00
102, FI100L
11:00
09:00
317, UQ002K
11:00
09:00
314, SU7227
11:00
09:00
15401, NS1096
12:00
09:00
16110, US213G
12:00
09:00
15401, NS1096
12:00
09:00
15401, NS172U
12:00
09:00
15401, NS172U
12:00
09:00
10310, GV1000
12:00
09:00
65240
12:00
09:00
16507, ES330A, ES3LP1, ES3LPA, ES3SUM
12:00
09:00
16110, US150G
12:00
09:00
16110, US262F, US862U, US962U
12:00
09:00
306, UCG111
16:00
09:00
306, UCG111
16:00
09:00
306, UCG111
16:00
09:00
309, SA2002
12:00
10:00
309, SA2002
12:00
10:00
10202, FI20N1
12:00
10:00
16110, USX11G
12:00
10:00
320, SV7086, SV7096
12:00
10:00
220, JU348A
12:00
10:00
16110
12:00
10:00
10310, GV5008
12:00
10:00
320
12:00
10:00
309, GU2001
12:00
10:00
305, EC1211
12:00
10:00
305, EC1211
12:00
10:00
305, EC1211
12:00
10:00
10301, ETG600
12:00
10:00
301, EH1704
12:00
10:00
320, SVS001
12:00
10:00
104, HI2001, HIÄ203
12:00
10:00
320, SV224E, SVE002
12:00
10:00
10310, GV2001
12:00
10:00
150, EN03G2, EN30H1
12:00
10:00
150, ENG2F3
12:00
10:00
320, SV7086, SV7096
12:00
10:00
220, JU668A
12:00
10:00
320, SVS001
12:00
10:00
305, EC1211
12:00
10:00
220, JU211L
12:00
10:00
220, JU211L
12:00
10:00
301, EH2101
12:00
10:00
220, HA22FF
12:00
10:00
220, JU729A
12:00
10:00
220, JU214L
12:00
10:00
320, SV103E, SVE001
12:00
10:00
220, JU214L
12:00
10:00
320, SV224E, SVE002
12:00
10:00
16110, USEF1G
12:00
10:00
220, JU921A
12:00
10:00
305, EC1111
12:00
10:00
10320, RHG002, RKVG12
12:00
10:00
15401, US116G, US161G
12:00
10:00
301, EH1421
12:00
10:00
220, JU898A
12:00
10:00
10202, FI10N1
12:00
10:00
150, ENGE01
12:00
10:00
150, ENGE01
12:00
10:00
220, JU889L
12:00
10:00
220, JU218L
12:00
10:00
220, JU59BB
12:00
10:00
320, SV200L
12:00
10:00
220, JU377A
12:00
10:00
312, AKG100
12:00
10:00
16110, USEF1G
13:00
10:00
150, ENAEV0
13:00
10:00
16507, ES230A, ES2LP1
13:00
10:00
317, UQ002K
12:00
11:00
317, UQ002K
12:00
11:00
102, FI100L
12:45
11:15
15850, SLPO1B, SLPO2A, SLPOL2, SLPOL3, SLPOL4, SLRYS1, SLRYS2, SLRYS3, SLRYS4, SLTJ1B, SLTJ2B, SLTJE2, SLTJE3, SLTJE4
13:00
12:00
102, FI100L
13:30
12:00
16506, PO1100, PO130A
14:00
12:00
64543
14:00
12:00
305
13:00
12:30
220, JU678M
14:00
13:00
15401, NS8008, NS8013, NS8016, NS9003, NS9005
14:30
13:00
10202, FI20N1
14:30
13:00
301, EH1423
15:00
13:00
309, SA2002
15:00
13:00
309, SA2002
15:00
13:00
309, GU2001
15:00
13:00
16110, USX11G
15:00
13:00
320, SV7086, SV7096
15:00
13:00
320, SV7086, SV7096
15:00
13:00
305, EC1211
15:00
13:00
305, EC1211
15:00
13:00
320, SV103E, SVE001
15:00
13:00
320, SV224E, SVE002
15:00
13:00
320, SV224E, SVE002
15:00
13:00
16110, USEF1G
15:00
13:00
10310, GV2001
15:00
13:00
150, ENGEL2
15:00
13:00
150, ENGE02
15:00
13:00
150, ENG2F3
15:00
13:00
317, UQ002K
15:00
13:00
320, SVS001
15:00
13:00
220, JU211L
15:00
13:00
220, JU211L
15:00
13:00
220, JU214L
15:00
13:00
320, SVS001
15:00
13:00
220, JU214L
15:00
13:00
15401, NS2027
15:00
13:00
220, JU211L
15:00
13:00
306, SOD100
15:00
13:00
310, SO7400
15:00
13:00
150, ENGM20
15:00
13:00
220, JU218L
15:00
13:00
220, JU59BB
15:00
13:00
317, UQ002K
15:00
13:00
305, EC7413
15:00
13:00
15401, NS0222
15:00
13:00
15401, US116G
15:00
13:00
150, ENG2F3
15:00
13:00
220, JU729A
15:00
13:00
220, JU898A
15:00
13:00
311, STE101
15:00
13:00
220, JU889L
15:00
13:00
150, ENGE01
15:00
13:00
150, ENGE01
15:00
13:00
10310, GV5008
15:00
13:00
15830, TYA103
15:30
13:00
15830, TYA001
15:30
13:00
64541
15:30
13:00
310, SOA200, SOC200, SOD200, SON200
16:00
13:00
15401, NS1096
16:00
13:00
15401, NS172U
16:00
13:00
320, SVE003, SVS003
16:00
13:00
15401, NS2031
16:00
13:00
16502, IT230A, IT2IS1
16:00
13:00
10310, GV1000
16:00
13:00
65240
16:00
13:00
16110, US213G
16:00
13:00
305, EC2107
16:00
13:00
32801, AT2050
16:00
13:00
220, JU678M
15:00
14:00
16110
15:30
14:00
305, EC1211
17:00
15:00
150, ENG2F3
17:00
15:00
220, JU377A
17:00
15:00
220, JU214L
17:00
15:00
220, JU214L
17:00
15:00
220, JU211L
17:00
15:00
150, ENGM20, ENTP02
17:00
15:00
220, JU218L
17:00
15:00
220, JU734A
17:00
15:00
311, ST223G
17:00
15:00
220, JU889L
17:00
15:00
220, JU678M
17:45
15:00
64543
20:00
16:00
15850, SLRYS1
18:00
17:00
15401, NS0001
19:00
17:00
15401, NS0002
20:00
17:00
15810, BAL226
19:00
17:30
16506, PO130A
19:30
17:30
LISTA ÖVER KURSER SOM ÄR SCHEMALAGDA:
Institution | Kurskod, Namn |
102 | FI100L, Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik |
102 | FI10N1, Praktisk filosofi I |
102 | FI20N1, Praktisk filosofi II |
103 | ETG600, Mångfald och globalisering |
103 | GV1000, Genusvetenskap I |
103 | GV2001, Genusvetenskap II |
103 | GV5008, Normkritisk pedagogik |
103 | RHG002, Religionshistoria II |
103 | RKVG12, Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
104 | HI2001, Historia II. Fördjupningsstudier, att forska om historia samt uppsats |
104 | HIÄ203, Historia II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan |
130 | UM4044, Matematik för grundlärare årskurs 4-6 III: Algebra, sannolikhet, statistik, samband och förändr |
130 | US116G, Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, I |
130 | US150G, Ämnesdidaktik, läroplansteori och bedömning för förskoleklass och grundskolan årskurs 1-3 |
130 | US213G, Svenska för grundlärare i förskoleklass – årskurs 3, II |
130 | US262F, Läs- och skrivutveckling |
130 | US862U, Läs- och skrivutveckling - VAL |
130 | US962U, Läs- och skrivutveckling - ULV |
130 | USEF1G, Engelska i klassrummet för Grundlärarprogrammet F-3 |
130 | USX11G, Självständigt arbete i språkdidaktik för grundlärare med inriktning mot arbete i förskoleklass |
150 | EN03G2, Engelska III inom ämneslärarprogrammet inklusive självständigt arbete |
150 | EN30H1, Engelska - kandidatkurs |
150 | ENAEV0, Avancerad akademisk engelska |
150 | ENG2F3, Engelsk språkteori och språkfärdighet för Grundlärarprogrammet F-3 |
150 | ENGE01, Engelska I |
150 | ENGE02, Engelska II |
150 | ENGEL2, Engelska II inom Ämneslärarprogrammet |
150 | ENGM20, Engelska inom Kandidatprogram i Global Management II |
150 | ENTP02, Engelska i teori och praktik II |
154 | NS0001, Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 1 |
154 | NS0002, Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 2 |
154 | NS0222, Svenska som främmande språk - Förberedande kurs |
154 | NS1096, Akademisk svenska för andraspråkstalare |
154 | NS172U, Språkintroduktion till akademiska studier för utländska lärare – ULV |
154 | NS2027, Språkkonsultprogrammet, kurs 2 |
154 | NS2031, Svenska II |
154 | NS8008, Nordiska språk med historisk inriktning - magisterkurs |
154 | NS8013, Svenska - magisterkurs |
154 | NS8016, Svenska som andraspråk - Magisterkurs |
154 | NS9003, Svenska som andraspråk - Masterkurs |
154 | NS9005, Svenska - masterkurs |
158 | BAL226, Litauiska II |
158 | SLPO1B, Polska I B |
158 | SLPO2A, Polska II A |
158 | SLPOL2, Polska II |
158 | SLPOL3, Polska III |
158 | SLPOL4, Polska - kandidatkurs |
158 | SLRYS1, Ryska I |
158 | SLRYS2, Ryska II |
158 | SLRYS3, Ryska III |
158 | SLRYS4, Ryska - kandidatkurs |
158 | SLTJ1B, Tjeckiska I B |
158 | SLTJ2B, Tjeckiska II B |
158 | SLTJE2, Tjeckiska II |
158 | SLTJE3, Tjeckiska III |
158 | SLTJE4, Tjeckiska - kandidatkurs |
158 | TYA001, Tyska, nybörjarkurs I |
158 | TYA103, Tyska, tal och skrift |
161 | US161G, Svenska I för grundlärare i grundskolans årskurs 4-6, profil teckenspråkig tvåspråkig undervis |
Institution | Kurskod, Namn |
165 | ES230A, Spanska II |
165 | ES2LP1, Spanska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
165 | ES330A, Spanska III |
165 | ES3LP1, Spanska III, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
165 | ES3LPA, Spanska III inom ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, spanska som för |
165 | ES3SUM, Spanska - skriftlig uttrycksfärdighet och mediering |
165 | IT230A, Italienska II |
165 | IT2IS1, Italienska II för internationella studenter |
165 | PO1100, Portugisiska I |
165 | PO130A, Portugisiska I |
220 | HA22FF, Grundkurs i handelsrätt: Beskattningsrätt I |
220 | JU211L, Straffrätt |
220 | JU214L, Folkrätt |
220 | JU218L, Civilrätt A |
220 | JU348A, EU:s handelsrätt och handelspolitik |
220 | JU377A, Folkrätten och den globala ekonomin |
220 | JU59BB, Amerikansk och engelsk affärsrätt |
220 | JU668A, Cyber-rätt |
220 | JU678M, Avancerad Internationell Skiljedomsrätt |
220 | JU729A, Straffrättens allmänna del m m |
220 | JU734A, Internationell förmögenhetsrätt |
220 | JU889L, Statsrätt |
220 | JU898A, Migrationsrätt |
220 | JU921A, Specialkurs: International Commercial Dispute Resolution |
301 | EH1421, Internationella relationer I |
301 | EH1423, Internationella relationer III |
301 | EH1704, Demokrati, politik och sociala förändringar |
301 | EH2101, Ekonomisk historia II |
305 | EC1111, Mikroteori med tillämpningar |
305 | EC1211, Makroteori med tillämpningar |
305 | EC2107, The Economics of Discrimination |
305 | EC7413, Ekonometri 3b: Tidsseriedata |
306 | UCG111, Pedagogiska perspektiv på karriärvägledning |
309 | GU2001, Global utveckling II |
309 | SA2002, Socialantropologi II |
310 | SO7400, Politisk sociologi |
310 | SOA200, Sociologi II |
310 | SOC200, Sociologi: Arbetsliv och arbetsmarknad II |
310 | SOD100, Beteendevetenskaplig kurs: Personal, arbete, organisation |
310 | SOD200, Sociologi: Personal, arbete, organisation II |
310 | SON200, Sociologi med ekonomisk inriktning II |
311 | ST223G, Ekonometri |
311 | STE101, Grundläggande statistik för ekonomer |
312 | AKG100, Kriminologi I |
314 | SU7227, Evidens och kunskap inom socialt arbete |
317 | UQ002K, Specialpedagogik - Grundlärarprogrammet |
320 | SV103E, Komparativ politik |
320 | SV200L, Samhällskunskap II inom ämneslärarprogrammet |
320 | SV224E, Statsvetenskapliga undersökningar: självständigt arbete |
320 | SV7086, Statsvetenskapliga metoder |
320 | SV7096, Metoder inom statsvetenskapen |
320 | SVE001, Statsvetenskap på engelska I |
320 | SVE002, Statsvetenskap på engelska II |
320 | SVE003, Statsvetenskap på engelska III |
320 | SVS001, Statsvetenskap I |
320 | SVS003, Statsvetenskap III |
328 | AT2050, Arbetsmarknadskunskap med management II |