Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. 15850, Slaviska
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 15, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2024-04-08 | 10:00 - 12:00 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text II | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta |
SLRPO7 SLRYS4 |
25010, V24, 25%, BLA, NML 25173, V24, 100%, BLA, NML |
Rysk litteratur Rysk poesi, närläsning |
Seminarium | Susanna Witt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Praktik II | Undervisning | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet I | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Praktik II | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
16:00 - 17:45 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYS3-4 |
25171, V24, 50%, BLA, NML 25173, V24, 100%, BLA, NML |
Lingvistisk analys | Seminarium | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYKI SLRYS3 |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25162, V24, 25%, KV, NML 25171, V24, 50%, BLA, NML |
Kultur- och idéhistoria Rysslands kultur- och idéhistoria |
Föreläsning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Grammatik och text I | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Praktik II | Undervisning | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLPL2B | 25157, V24, 50%, BLA, DST | Skriftlig språkfärdighet inkl. översättning | Undervisning | Maria Zadencka | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ1B | 25174, V24, 50%, KV, DST | Grammatik | Undervisning | Roar Lishaugen | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2B | 25175, V24, 50%, BLA, DST | Textanalys | Undervisning | Petra Johansson | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2024-04-09 | 14:00 - 16:00 | F255, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Grammatik I | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25171, V24, 50%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet III | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYS4 | 25173, V24, 100%, BLA, NML | Muntlig språkfärdighet IV | Seminarium | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25171, V24, 50%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet III | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Grammatik II | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:45 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYS2 | 25170, V24, 100%, BLA, NML | Textanalys och översättning II | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E355, Vån 3 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Fonetik: teori och uttal | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Vån 5 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Språkfärdighet I | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Uttal och fonetik | Undervisning | Renata Ingbrant | Teori | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYS3 | 25171, V24, 50%, BLA, NML | Akademiskt skrivande | Seminarium | Susanna Witt | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Introduktion till ukrainska språket I | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:00 | E5162 Baltiska biblioteket, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Muntlig språkfärdighet II | Undervisning | Hanna Liebiedieva | Extra praktisk språkf | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLPIOI SLPO1B |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25156, V24, 25%, KV, DST 25159, V24, 50%, BLA, DST |
Polen - historia, kultur och samhälle Polen igår och idag |
Föreläsning | Maria Zadencka | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Introduktion till polska språket I | Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | |||||||||||||||||||||||
23:30 - 23:45 | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Grammatik och text II | Inlämning | Fredagsprov 4 stänger | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-04-10 | 13:00 - 15:00 |
SLPOL4 SLRM71-73 SLRYS4 SLTJE4 SLTM71-73 |
25173, V24, 100%, BLA, NML 25202, V24, 50%, BLA, NML 25203, V24, 50%, BLA, NML 25204, V24, 100%, BLA, NML |
Högre seminarium | Maria Zadencka | INSTÄLLT. Högre seminarium i slaviska språk, polska: Maria Zadencka - Józef Trypućko (1910–1983) – en forskare för vår tid? | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25170, V24, 100%, BLA, NML | Grammatik II | Undervisning | Mattias Ågren | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLRYS4 | 25173, V24, 100%, BLA, NML | Skriftlig språkfärdighet och stilistik IV | Undervisning | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Grupp 2 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Uttal och fonetik | Undervisning | Renata Ingbrant | Praktik | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E497, Vån 4 | Karta |
SLKPS1 SLRIOI SLRYS1 |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25161, V24, 25%, KV, NML 25168, V24, 100%, BLA, NML |
Ryssland - historia, samhälle, kultur Ryssland igår och idag |
Undervisning | Mattias Ågren | Sovjetunionen I | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E328, Vån 3 | Karta | SLRYNB | 25165, V24, 50%, KV, NML | Grammatik och text II | Undervisning | Åke Zimmermann Bjersby | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 2 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Muntlig språkfärdighet | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKLO8 SLRYS4 |
25011, V24, 25%, BLA, NML 25173, V24, 100%, BLA, NML |
Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap I Rysk lingvistik |
Seminarium | Nadezjda Zorikhina Nilsson | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2024-04-11 | 10:00 - 12:00 | E5156, Vån 5 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text II | Undervisning | Tora Lane | ||||||||||||||||||||
12:00 - 12:15 | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text II | Inlämning | Självtest 1 öppnar | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Biblioteket E479, Vån 4 | Karta | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Praktik II | Undervisning | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E339, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25163, V24, 25%, DAG, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML |
Litteraturhistoria Rysk litteraturhistoria |
Föreläsning | Susanna Witt |
Den ryska litteraturen 1890–1925 II Bodin: s. 209–249 Artikelkompendiet: N.Å. Nilsson. |
|||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | via Zoom | SLTJE3 | 25005, H23, 50%, BLA, DST | Syntax med fraseologi | Undervisning | Roar Lishaugen | OBS: 60 min/ggn | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | E339, Vån 3 | Karta |
SLKPS1 SLRYLI SLRYS2 |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25163, V24, 25%, DAG, NML 25170, V24, 100%, BLA, NML |
Litteraturhistoria Rysk litteraturhistoria |
Seminarium | Susanna Witt |
Poesi på ryska och svenska Bodin: s. 177–208 |
|||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR2 | 25300, V24, 50%, BLA, NML | Textanalys II A | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | via Zoom | SLPL2B | 25157, V24, 50%, BLA, DST | Textanalys: sakprosa | Undervisning | Maria Zadencka | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Grupp 1 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Uttal och fonetik | Undervisning | Renata Ingbrant | Praktik | |||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | E339, Vån 3 | Karta | SLRYNA | 25164, V24, 50%, KV, NML | Praktik I | Undervisning | Mattias Ågren | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | F255, Vån 2 | Karta | SLRYS1 | 25168, V24, 100%, BLA, NML | Textanalys och översättning I | Undervisning | Susanna Witt | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | SLRYS2 | 25170, V24, 100%, BLA, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet II | Undervisning | Alexander Piperski | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | E5156, Vån 5 | Karta | SLUKR1 | 25008, V24, 50%, KV, NML | Fonetik, alfabet och uttal | Undervisning | Olena Jansson | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLPL2B SLPOLI |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25157, V24, 50%, BLA, DST 25160, V24, 25%, BLA, DST |
Litteraturhistoria Polsk litteraturhistoria |
Föreläsning | Maria Zadencka | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom |
SLKPS1 SLTJ1B SLTNLG |
25153, V24, 100%, BLA, NML 25174, V24, 50%, KV, DST 25176, V24, 25%, KV, DST |
Tjeckien - historia, kultur och samhälle Tjeckien: nytt land, gammal historia |
Föreläsning | Irene Elmerot | Humor – en satirisk historia. Kultur i Tjeckien med betoning på humor. | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | Grupp 1 | via Zoom | SLPO1A | 25158, V24, 50%, KV, DST | Muntlig språkfärdighet | Undervisning | Renata Ingbrant | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | via Zoom | SLPO1B | 25159, V24, 50%, BLA, DST | Introduktion till polska språket II | Undervisning | Lisa Mendoza Åsberg | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:45 | via Zoom | SLTJ2B | 25175, V24, 50%, BLA, DST | Litteraturhistoria | Undervisning | Roar Lishaugen | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2024-04-12 | 14:30 - 15:30 | K-rummet E439, Vån 4 | Karta | Seminarium | Diskussion om Gogols Aftnar på en lantgård nära Dikanka | |||||||||||||||||||||||
Sön | 2024-04-14 | 23:45 - 00:00 | SLRYNY | 25166, V24, 100%, DAG, NML | Grammatik och text II | Inlämning | Självtest 1 stänger | ||||||||||||||||||||||
Tid |
Studentgrupp |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Lärare |
Information |
||||||||||||||||||||
v 15, 2024 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2024-04-10 | 13:00 - 15:00 |
SLPOL4 SLRM71-73 SLRYS4 SLTJE4 SLTM71-73 |
25173, V24, 100%, BLA, NML 25202, V24, 50%, BLA, NML 25203, V24, 50%, BLA, NML 25204, V24, 100%, BLA, NML |
Högre seminarium | Maria Zadencka | INSTÄLLT. Högre seminarium i slaviska språk, polska: Maria Zadencka - Józef Trypućko (1910–1983) – en forskare för vår tid? |
Kurskod | Namn |
SLKLO8 | Kontrastiv lingvistik och översättningsvetenskap - slaviska språk |
SLKPS1 | Kultur och politik i slaviska länder I |
SLPIOI | Polen igår och idag |
SLPL2B | Polska II B |
SLPO1A | Polska I A |
SLPO1B | Polska I B |
SLPOL4 | Polska - kandidatkurs |
SLPOLI | Polsk litteraturhistoria |
SLRIOI | Ryssland igår och idag |
SLRM71 | Ryska - magisterkurs |
SLRM72 | Ryska - masterkurs |
SLRM73 | Ryska - masterkurs |
SLRPO7 | Rysk poesi, närläsning |
SLRYKI | Rysslands kultur- och idéhistoria |
SLRYLI | Rysk litteraturhistoria |
SLRYNA | Ryska för nybörjare A |
SLRYNB | Ryska för nybörjare B |
Kurskod | Namn |
SLRYNY | Ryska för nybörjare |
SLRYS1 | Ryska I |
SLRYS2 | Ryska II |
SLRYS3 | Ryska III |
SLRYS4 | Ryska - kandidatkurs |
SLTJ1B | Tjeckiska I B |
SLTJ2B | Tjeckiska II B |
SLTJE3 | Tjeckiska III |
SLTJE4 | Tjeckiska - kandidatkurs |
SLTM71 | Tjeckiska - magisterkurs |
SLTM72 | Tjeckiska - masterkurs |
SLTM73 | Tjeckiska - masterkurs |
SLTNLG | Tjeckien: nytt land, gammal historia |
SLUKR1 | Ukrainska I |
SLUKR2 | Ukrainska II |