Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. | |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Information |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 14 | Ons 2020-04-01 v 14 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Talperception och talutveckling | Laboration | Grupp A | Carla Wikse Barrow | Talutveckling | Se instuderingsstöd 10 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta | TTA236 | Svenskt teckenspråk VI |
Övning Obligatorisk närvaro |
Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Sebastian Embacher | Övning 18 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV |
Seminarium Övning |
Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Eira Balkstam |
Läs Simper-Allen & Holmström (2020), sid. 22-48. Övning 3/Seminarium 1 |
|||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN430-431 | Syntaktisk teori | Föreläsning | Maria Koptjevskaja Tamm | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN210-211 | Språkvetenskapligt arbetssätt | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Talperception och talutveckling | Laboration | Grupp B | Carla Wikse Barrow | Talutveckling | Se instuderingsstöd 10 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIN210 LIN215 LIN430 |
Programmering för lingvister | Föreläsning | Robert Mikael Östling | Funktioner och villkorssatser | Python for Everybody, kap. 3-4 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Talperception och talutveckling | Laboration | Grupp C | Carla Wikse Barrow | Talutveckling | Se instuderingsstöd 10 | ||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Rickard Franzén | Ärling | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | FON-seminarium | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | LITN01 | Introduktionskurs i teckenspråk som nybörjarspråk | Föreläsning | Johanna Mesch |
Dövas kultur och historia samt teckenspråkets ställning i samhället. Föreläsningen är tolkad till talad svenska. Föreläsning 7 |
Fredäng, P. 2006. Dövas liv med teckenspråk. Statens offentliga utredningar SOU 2006:29. S. 77–82, 101–104, 107–126. 29 s. | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LITL01 | Introduktionskurs i teckenspråk för lärarstudenter | Föreläsning | Ingela Holmström |
Visuella strategier. Föreläsningen är tolkad till talad svenska. Föreläsning 7 |
Holmström, I. & Schönström, K. (2018a). Visuellt-orienterat transspråkande i högre utbildning. I BethAnne Paulsrud, Jenny Rosén, Boglárka Straszer och Åsa Wedin (red.) Transspråkande i svenska utbildningssammanhang, s. 49-68. Lund: Studentlitteratur. Holmström, I. & Schönström, K. (2018b). Visuella strategier. Språk-, läs- och skrivutveckling – Specialskolan åk 1-10, Modul: Tvåspråkig undervisning – teckenspråk och svenska. Del 3. Skolverket. |
|||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN017 | Språk, kultur och tänkande | Föreläsning | Henrik Bergqvist | |||||||||||||||||||||||
Tors 2020-04-02 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT413 LITK21 |
Svenskt teckenspråk III | Tentamensgenomgång | Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Josephine, Eira, Joel, Sebastian och Magnus | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN210 LIN214 LIN430 |
Psyko- och neurolingvistik | Föreläsning | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | TALKOMMA | Transkription | Övning | Grupp A | Carla Wikse Barrow | R-ljud, /v/ och /j/ | Se instuderingsstöd 12 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Josephine Willing | Övning 4 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN600 LIN611 LIN621 LIN631 LIT310 |
Seminarium | Mats Wirén | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Sebastian Embacher | Övning 5 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN216 LIN430 |
Pragmatik och interkultulturell kommunikation | Föreläsning | Tove Nilsson Gerholm | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | TALKOMMA | Transkription | Övning | Grupp B | Amanda Kann | R-ljud, /v/ och /j/ | Se instuderingsstöd 12 | ||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Josephine Willing | Övning 4 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Sebastian Embacher | Övning 5 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | ASV-seminarium | Richard Kowalik | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | TALKOMMA | Transkription | Övning | Grupp C | Amanda Kann | R-ljud, /v/ och /j/ | Se instuderingsstöd 12 | ||||||||||||||||||||
Fre 2020-04-03 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Talperception och talutveckling | Föreläsning | Alla | Petur Helgason | Perceptionens gränser | Se instuderingsstöd 11 | ||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Thomas Björkstrand | Lexikoncafe | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN430 LIN434 |
Deskriptiv lingvistik | Föreläsning | Bernhard Wälchli | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Talperception och talutveckling | Föreläsning | Alla | Petur Helgason | Perception av styrka | Se instuderingsstöd 11 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN215 LIN430 |
Programmering för lingvister | Föreläsning | Marcin Wlodarczak | Strängar | Python for Everybody, kap. 6 | |||||||||||||||||||||
v 15 | Mån 2020-04-06 v 15 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Talperception och talutveckling | Laboration | Grupp A | Carla Wikse Barrow | Perception | Se instuderingsstöd 11 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | TTA236 | Svenskt teckenspråk VI |
Övning Obligatorisk närvaro |
Teckenspråk och tolkning II - helgrupp |
Eira Balkstam Magnus Ryttervik |
Övning 19 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN430-431 | Syntaktisk teori | Föreläsning | Maria Koptjevskaja Tamm | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN210-211 | Språkvetenskapligt arbetssätt | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Talperception och talutveckling | Laboration | Grupp B | Amanda Kann | Perception | Se instuderingsstöd 11 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Anette Ekberg | Övning 6 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Josephine Willing | Övning 7 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIN210 LIN215 LIN430 |
Programmering för lingvister | Laboration | Robert Mikael Östling | Labb | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Talperception och talutveckling | Laboration | Grupp C | Amanda Kann | Perception | Se instuderingsstöd 11 | ||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Anette Ekberg | Övning 6 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Josephine Willing | Övning 7 | |||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | LISD02 | Dövas tvåspråkighet | Inlämning | Inlämningsuppgift | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LISD02 | Dövas tvåspråkighet | Seminarium | Moa Gärdenfors | |||||||||||||||||||||||
Tis 2020-04-07 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta | TALKOMMA | Talperception och talutveckling | Föreläsning | Alla | Petur Helgason | Perception av frekvens | Se instuderingsstöd 11 | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT409 LITK21 |
Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk | Föreläsning | Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Krister Schönström | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN210 LIN214 LIN430 |
Psyko- och neurolingvistik | Föreläsning | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta | TALKOMMA | Talproduktion och talanalys | Tentamensgenomgång | Alla | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Möte | Mats Wirén | Dali-möten | ||||||||||||||||||||||||
Ons 2020-04-08 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | LIN210-211 | Språkvetenskapligt arbetssätt | Laboration | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV |
Seminarium Övning |
Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Josephine Willing |
Övning 8/Seminarium 2 Läs Simper-Allen & Holmström (2020), sid. 13-17. |
|||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | TALKOMMA | Experimentalfonetik | Föreläsning | Alla | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | LIN430-431 | Syntaktisk teori | Föreläsning | Maria Koptjevskaja Tamm | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | TALKOMMA | Experimentalfonetik | Föreläsning | Alla | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN215 LIN430 |
Programmering för lingvister | Föreläsning | Marcin Wlodarczak | Listor och tupler | Python for Everybody, kap. 8 & 10 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT409 LITK21 |
Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-alla |
Krister Schönström Moa Gärdenfors |
||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Rickard Franzén | Ärling | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | FON-seminarium | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta |
LITL01 LITN01 |
Introduktionskurs i teckenspråk för lärarstudenter Introduktionskurs i teckenspråk som nybörjarspråk |
Föreläsning | Åsa Gustafsson |
Repetition av det viktigaste från föreläsningarna 1 -5 Föreläsning 8 |
||||||||||||||||||||||
Tors 2020-04-09 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Möte | Avdelningsmöte för TSP personal | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN210 LIN214 LIN430 |
Psyko- och neurolingvistik | Föreläsning | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Sebastian Embacher | Övning 9 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Josephine Willing | Övning 10 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Sebastian Embacher | Övning 9 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Josephine Willing | Övning 10 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | ASV-seminarium | Richard Kowalik | |||||||||||||||||||||||||
v 16 | Tis 2020-04-14 v 16 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TTA236 | Svenskt teckenspråk VI |
Övning Obligatorisk närvaro |
Teckenspråk och tolkning II - helgrupp |
Eira Balkstam Magnus Ryttervik |
Övning 20 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Övrigt | Mats Wirén | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Josephine Willing | Studiebesöket på Tyst är inställt! Istället har vi ersättningsövning. | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN214 LIN430 |
Psyko- och neurolingvistik | Laboration | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Institutionsstyrelsemöte | Francisco de Lacerda | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIT150 | Teckenspråk i användning | Föreläsning | Pia Simper-Allen | |||||||||||||||||||||||
12:30 - 17:15 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Övrigt | Mats Wirén | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN214 LIN430 |
Psyko- och neurolingvistik | Laboration | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Josephine Willing | Övning 11 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Anette Ekberg | Övning 12 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIT150 | Teckenspråk i användning | Föreläsning | Pia Simper-Allen | |||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Josephine Willing | Övning 11 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Anette Ekberg | Övning 12 | |||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN345 | Pashto - ett språk i världen | Föreläsning | Henrik Liljegren | |||||||||||||||||||||||
Ons 2020-04-15 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Transkription | Övning | Grupp A | Carla Wikse Barrow | Ton och aspiration | Se instuderingsstöd 12 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT413 LITK21 |
Svenskt teckenspråk III | Omexamination | Teckenspråk i teori och praktik II-alla |
Förståelse Produktion Samtal |
||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Övrigt | Mats Wirén | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN430 LIN434 |
Deskriptiv lingvistik | Föreläsning | Bernhard Wälchli | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN210-211 | Språkvetenskapligt arbetssätt | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Transkription | Övning | Grupp B | Carla Wikse Barrow | Ton och aspiration | Se instuderingsstöd 12 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E231, Språkparken, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN215 LIN430 |
Programmering för lingvister | Föreläsning | Murathan Kurfali | Iteration | Python for Everybody, kap. 5 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | TTA236 | Svenskt teckenspråk VI |
Övning Obligatorisk närvaro |
Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Sebastian Embacher | Övning 21 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Transkription | Övning | Grupp C | Carla Wikse Barrow | Ton och aspiration | Se instuderingsstöd 12 | ||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | FON-seminarium | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN017 | Språk, kultur och tänkande | Föreläsning | Henrik Bergqvist | |||||||||||||||||||||||
Tors 2020-04-16 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Transkription | Övning | Grupp A | Carla Wikse Barrow | Vokaler | Se instuderingsstöd 12 | ||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Möte | Internseminarium: Moa om sin andra artikel | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN214 LIN430 |
Psyko- och neurolingvistik | Laboration | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Transkription | Övning | Grupp B | Amanda Kann | Vokaler | Se instuderingsstöd 12 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN216 LIN430 |
Pragmatik och interkultulturell kommunikation | Föreläsning | Henrik Liljegren | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Transkription | Övning | Grupp C | Amanda Kann | Vokaler | Se instuderingsstöd 12 | ||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | ASV-seminarium | Richard Kowalik | |||||||||||||||||||||||||
Fre 2020-04-17 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Forskningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN430 LIN434 |
Deskriptiv lingvistik | Föreläsning | Bernhard Wälchli | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | TALKOMMA | Talperception och talutveckling | Tentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN215 LIN430 |
Programmering för lingvister | Laboration | Murathan Kurfali | Labb | ||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | LIN214 | Psyko- och neurolingvistik | Inlämning | Hatice Zora | Deadline för individuell inlämning av psyko/neurolingvistikfrågor | ||||||||||||||||||||||||
Lör 2020-04-18 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:45 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | Möte | Åsa Gustafsson | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 17:00 |
C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 |
Karta | Möte | Åsa Gustafsson | |||||||||||||||||||||||||
v 17 | Mån 2020-04-20 v 17 | ||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Experimentalfonetik | Laboration | Grupp A | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta | TTA236 | Svenskt teckenspråk VI |
Övning Obligatorisk närvaro |
Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Eira Balkstam | Övning 22 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LISD22 | Översättningsövningar | Seminarium | Krister Schönström | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN210-211 | Språkvetenskapligt arbetssätt | Föreläsning | ||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Möte | Ingela Holmström | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Experimentalfonetik | Laboration | Grupp B | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN215 LIN430 |
Programmering för lingvister | Föreläsning | Marcin Wlodarczak | Uppslagslistor och mängder | Python for Everybody, kap. 9 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Eira Balkstam | Övning 13 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LISD22 | Översättningsövningar | Seminarium | Krister Schönström | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Anette Ekberg | Övning 14 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIA739 LIB700 LID739 LIF739 LIM050 LIT749 |
Seminarium | Luba Nikolova Vesselinova | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Experimentalfonetik | Laboration | Grupp C | |||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Eira Balkstam | Övning 13 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Möte | Ingela Holmström | |||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Anette Ekberg | Övning 14 | |||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LISD02 | Dövas tvåspråkighet | Seminarium | Moa Gärdenfors | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 22:00 |
LITL01 LITN01 |
Introduktionskurs i teckenspråk för lärarstudenter Introduktionskurs i teckenspråk som nybörjarspråk |
Digital tentamen |
Examinationen är skriftlig och du gör den hemifrån via din egna dator. Vill du skriva här kan dator bokas i datorsalen. Meddela i så fall kursansvarig lärare Digital examination |
|||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | LIN012 | Forensisk lingvistik | Tentamen | Lisa Gustavsson | |||||||||||||||||||||||
Tis 2020-04-21 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Experimentalfonetik | Laboration | Grupp A | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | TTA236 | Svenskt teckenspråk VI |
Övning Obligatorisk närvaro |
Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Eira Balkstam | Övning 23 | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:30 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Möte | Ingela Holmström | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT409 LITK21 |
Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk | Föreläsning | Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Moa Gärdenfors | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN210 LIN214 LIN430 |
Psyko- och neurolingvistik | Föreläsning | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Möte | Mats Wirén | Dali-möten | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Experimentalfonetik | Laboration | Grupp B | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Seminarium | Bernhard Wälchli | texseminarium | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:30 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Ingela Holmström | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT409 LITK21 |
Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-alla |
Krister Schönström Moa Gärdenfors |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN216 LIN430 |
Pragmatik och interkultulturell kommunikation | Föreläsning | Henrik Liljegren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN018 | Barns språkutveckling | Föreläsning | Tove Nilsson Gerholm | |||||||||||||||||||||||
Ons 2020-04-22 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV |
Seminarium Övning |
Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Sebastian Embacher |
Övning 15/Seminarium 3 Läs Simper-Allen & Holmström (2020), sid. 49-62. |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Experimentalfonetik | Laboration | Grupp C | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN430 LIN434 |
Deskriptiv lingvistik | Föreläsning | Bernhard Wälchli | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Anette Ekberg | Övning 16 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Sebastian Embacher | Övning 17 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIN210 LIN215 LIN430 |
Programmering för lingvister | Föreläsning | Marcin Wlodarczak | Klasser och metoder | Python for Everybody, kap. 14 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Anette Ekberg | Övning 16 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Sebastian Embacher | Övning 17 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Rickard Franzén | Ärling | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | FON-seminarium | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Karta | LIN017 | Språk, kultur och tänkande | Tentamen | Henrik Bergqvist | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LITL01 LITN01 |
Introduktionskurs i teckenspråk för lärarstudenter Introduktionskurs i teckenspråk som nybörjarspråk |
Övning |
Anders Hultén Anette Ekberg Eira Balkstam Åsa Gustafsson |
Övningsuppgift i Athena. Bokstavering, uttryck med siffror och antal samt fler enkla fraser. Övningstillfälle 3 |
||||||||||||||||||||||
Tors 2020-04-23 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 10:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Transkription | Självstudier | Grupp A | Artikulationsställningar | Se instuderingsstöd 12 | |||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Möte | Avdelningsmöte för TSP personal | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Henrik Bergqvist | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN210 LIN214 LIN430 |
Psyko- och neurolingvistik | Föreläsning | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Transkription | Självstudier | Grupp B | Artikulationsställningar | Se instuderingsstöd 12 | |||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Luba Nikolova Vesselinova | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Transkription | Självstudier | Grupp C | Artikulationsställningar | Se instuderingsstöd 12 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN600 LIN611 LIN621 LIN631 LIT310 |
Seminarium | Mats Wirén | ||||||||||||||||||||||||
Fre 2020-04-24 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Henrik Bergqvist | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Kollegium | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN215 LIN430 |
Programmering för lingvister | Laboration | Marcin Wlodarczak | Labb | ||||||||||||||||||||||
Lör 2020-04-25 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Henrik Bergqvist | ||||||||||||||||||||||||||
Sön 2020-04-26 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 18:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Henrik Bergqvist | ||||||||||||||||||||||||||
v 18 | Mån 2020-04-27 v 18 | ||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | LIN210-211 | Språkvetenskapligt arbetssätt | Laboration | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Hatice Zora | LIN214 | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Hatice Zora | LIN214 | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN430-431 | Syntaktisk teori | Föreläsning | Maria Koptjevskaja Tamm | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Signe Tonér | WIP, Barnspråk | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | TALKOMMA | Experimentalfonetik | Föreläsning | Alla | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN215 LIN430 |
Programmering för lingvister | Föreläsning | Marcin Wlodarczak | Filoperationer | Python for Everybody, kap. 7 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Josephine Willing | Övning 18 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Anette Ekberg | Övning 19 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Josephine Willing | Övning 18 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Anette Ekberg | Övning 19 | |||||||||||||||||||||
17:00 - 19:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LISD02 | Dövas tvåspråkighet | Seminarium | Krister Schönström | |||||||||||||||||||||||
Tis 2020-04-28 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Experimentalfonetik | Laboration | Grupp A | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | TTA236 | Svenskt teckenspråk VI |
Övning Obligatorisk närvaro |
Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Eira Balkstam | Övning 24 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN214 LIN430 |
Psyko- och neurolingvistik | Laboration | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT409 LITK21 |
Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk | Föreläsning | Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Krister Schönström | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIT901 | Svenskt teckenspråk -- grundkurs II |
Seminarium Övning |
SPSM, helgrupp | Pia Simper-Allen | Seminarium 5 | |||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Experimentalfonetik | Laboration | Grupp B | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Möte | Mats Wirén | Dali-möten | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIT901 | Svenskt teckenspråk -- grundkurs II | Övning | SPSM, helgrupp | Magnus Ryttervik | Övning 36 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN214 LIN430 |
Psyko- och neurolingvistik | Laboration | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | PROJARMA | Introduktion | Lisa Gustavsson |
Distansundervisning via Zoom: https://stockholmuniversity.zoom.us/j/62888951101 |
|||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | LIT901 | Svenskt teckenspråk -- grundkurs II | Övning | SPSM, helgrupp |
Josephine Willing Magnus Ryttervik |
Övning 37 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Experimentalfonetik | Laboration | Grupp C | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN345 | Pashto - ett språk i världen | Föreläsning | Henrik Liljegren | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | LIN018 | Barns språkutveckling | Tentamen | Tove Nilsson Gerholm | |||||||||||||||||||||||
Ons 2020-04-29 | |||||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta | Thomas Hörberg | Försöksperson | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Transkription | Självstudier | Grupp A | Ordtranskription | Se instuderingsstöd 12 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta | TTA236 | Svenskt teckenspråk VI |
Övning Obligatorisk närvaro |
Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Eira Balkstam | Övning 25 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIT901 | Svenskt teckenspråk -- grundkurs II | Övning | SPSM, helgrupp | Magnus Ryttervik | Övning 38-39 | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV |
Seminarium Övning |
Teckenspråk i teori och praktik II-alla | Anette Ekberg |
Övning 20/Seminarium 4 Läs Simper-Allen & Holmström (2020), sid. 4-12 och 17-22. |
|||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN430-431 | Syntaktisk teori | Föreläsning | Maria Koptjevskaja Tamm | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Transkription | Självstudier | Grupp B | Ordtranskription | Se instuderingsstöd 12 | |||||||||||||||||||||
12:45 - 15:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIT901 | Svenskt teckenspråk -- grundkurs II | Övning | SPSM, helgrupp | Åsa Gustafsson |
OBS: 12:45 Övning 40-41 |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT409 LITK21 |
Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-alla |
Krister Schönström Moa Gärdenfors |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIN210 LIN215 LIN430 |
Programmering för lingvister | Föreläsning | Marcin Wlodarczak | Reguljära uttryck | Python for Everybody, kap. 11 | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TALKOMMA | Transkription | Självstudier | Grupp C | Ordtranskription | Se instuderingsstöd 12 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C315, Södra huset C, Vån 3 | Karta | Rickard Franzén | Ärling | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | FON-seminarium | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LITL01 LITN01 |
Introduktionskurs i teckenspråk för lärarstudenter Introduktionskurs i teckenspråk som nybörjarspråk |
Examinationsseminarium |
Anders Hultén Anette Ekberg Magnus Ryttervik Åsa Gustafsson |
Seminariet förbereder dig för den praktiska examinationen som startar kl 19.30 Obligatorisk närvaro |
||||||||||||||||||||||
19:30 - 21:30 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LITL01 LITN01 |
Introduktionskurs i teckenspråk för lärarstudenter Introduktionskurs i teckenspråk som nybörjarspråk |
Examination |
Anders Hultén Anette Ekberg Magnus Ryttervik Åsa Gustafsson |
Praktisk examination i språkfärdighet. Examinationen genomförs i par i ett enkelt samtal. 6 -8 personer kommer att examineras parallellt. Varje examinationsgrupp tar ca 12 -15 minuter. Det kommer därför att bli viss väntetid så ta gärna med nått att äta. Praktisk examination i |
||||||||||||||||||||||
Tors 2020-04-30 | |||||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN214 LIN430 |
Psyko- och neurolingvistik | Laboration | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | TALKOMMA | Talproduktion och talanalys | Omtentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | PROJARMA | Infosök | Ylva Bergman | Distansundervisning via Zoom: https://ki-se.zoom.us/j/64024839248 | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Eira Balkstam | Övning 21 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Josephine Willing | Övning 22 | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | EEG-labbet/EEG-lab, Södra huset C, Vån 2 | Karta |
LIN210 LIN214 LIN430 |
Psyko- och neurolingvistik | Laboration | Hatice Zora | |||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grA | Eira Balkstam | Övning 21 | |||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIT404 LITK21 |
Svenskt teckenspråk IV | Övning | Teckenspråk i teori och praktik II-grB | Josephine Willing | Övning 22 | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | ASV-seminarium | Richard Kowalik |
Kurskod | Namn |
LIA739 | Allmän språkvetenskap - magisterkurs |
LIB700 | Barns språkutveckling - magisterkurs |
LID739 | Datorlingvistik - magisterkurs |
LIF739 | Fonetik - magisterkurs |
LIM050 | Typologi och språklig mångfald - masterkurs |
LIN012 | Forensisk lingvistik |
LIN017 | Språk, kultur och tänkande |
LIN018 | Barns språkutveckling |
LIN210 | Lingvistik II |
LIN211 | Språkvetenskapligt arbetssätt |
LIN214 | Psyko- och neurolingvistik |
LIN215 | Programmering för lingvister |
LIN216 | Pragmatik och interkulturell kommunikation |
LIN345 | Pashto - ett språk i världen |
LIN430 | Lingvistik IV |
LIN431 | Syntaktisk teori |
LIN434 | Deskriptiv lingvistik |
LIN600 | Lingvistik - kandidatkurs |
LIN611 | Lingvistik: typologi och språklig mångfald - kandidatkurs |
Kurskod | Namn |
LIN621 | Lingvistik: datorlingvistik - kandidatkurs |
LIN631 | Lingvistik: experimentell lingvistik - kandidatkurs |
LISD02 | Dövas tvåspråkighet |
LISD22 | Svenska som andraspråk för döva I |
LIT150 | Teckenspråkslingvistik II |
LIT310 | Teckenspråk - kandidatkurs |
LIT404 | Svenskt teckenspråk IV |
LIT409 | Kontrastivt perspektiv på svenskt teckenspråk |
LIT413 | Svenskt teckenspråk III |
LIT749 | Teckenspråk - magisterkurs |
LIT901 | Grundkurs i svenskt teckenspråk i teori och praktik för anställda i specialskolan - uppdragsutbil |
LITK21 | Teckenspråk i teori och praktik II |
LITL01 | Introduktionskurs i teckenspråk för lärarstudenter |
LITN01 | Introduktionskurs i teckenspråk som nybörjarspråk |
PROJARMA | Projektarbete & skriftlig framställning |
TALKOMMA | Talkommunikation |
TTA236 | Teckenspråk och tolkning II |