Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. EC7110, Mikroekonomi
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
v 40, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-10-05 | 09:00 - 13:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
v 41, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-08 | 09:00 - 13:00 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-09 | 10:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-11 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-10-12 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
v 42, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-15 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-16 | 10:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-17 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-18 | 10:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||||
v 43, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-22 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-23 | 10:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-24 | 10:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-25 | 12:00 - 15:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Jens Wikström | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-10-26 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
v 44, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-29 | 13:00 - 15:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Övning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-30 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Föreläsning | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-01 | 10:00 - 13:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||
v 50, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Lör | 2018-12-15 | 09:00 - 12:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
EC2404 EC7110 |
33857, H18, 50%, DAG, NML 33859, H18, 100%, DAG, NML |
Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. EC7210, Makroekonomi
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
v 45, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-06 | 09:00 - 12:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Johan Söderberg | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-08 | 13:00 - 16:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Johan Söderberg | |||||||||||||||||||||
v 46, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-12 | 15:00 - 18:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Johan Söderberg | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-15 | 09:00 - 12:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Johan Söderberg | |||||||||||||||||||||
v 47, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-22 | 15:00 - 18:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Johan Söderberg | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-23 | 10:00 - 12:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Övning | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Övning | ||||||||||||||||||||||||
v 48, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-26 | 13:00 - 16:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Johan Söderberg | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-30 | 10:00 - 12:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Övning | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Övning | ||||||||||||||||||||||||
v 49, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-12-03 | 13:00 - 16:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Johan Söderberg | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-12-07 | 10:00 - 12:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Övning | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Övning | ||||||||||||||||||||||||
v 50, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-12-11 | 13:00 - 16:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Johan Söderberg | |||||||||||||||||||||
Ons | 2018-12-12 | 15:00 - 18:00 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Johan Söderberg | |||||||||||||||||||||
v 51, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-12-20 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Övning | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Övning | ||||||||||||||||||||||||
v 2, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-09 | 13:00 - 16:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Johan Söderberg | |||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-12 | 13:00 - 16:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
EC2102 EC7210 |
33849, H18, 50%, DAG, NML 33861, H18, 50%, DAG, NML |
Examination |
Ann-Sofie Kolm Johan Söderberg |
||||||||||||||||||||||
v 9, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-03-02 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Johan Söderberg | |||||||||||||||||||||
Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. EC7410, Ekonometri 1
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
v 45, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-05 | 13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-06 | 14:00 - 17:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-11-07 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-08 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-09 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
v 46, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-13 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||
Ons | 2018-11-14 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-15 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-16 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
v 47, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-19 | 13:00 - 15:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-20 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-11-21 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-22 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||
v 48, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-26 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-27 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-11-28 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-29 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||
v 49, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-12-05 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-12-06 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
v 50, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-12-13 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-12-14 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
v 2, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-07 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-08 | 09:00 - 12:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | A5133, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Dataövningar | ||||||||||||||||||||||||
v 3, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sön | 2019-01-20 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||
v 7, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sön | 2019-02-17 | 14:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||
Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. EC7310, Utvecklingsekonomi
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
v 36, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-09-03 | 10:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-09-06 | 10:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
v 37, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-09-11 | 10:00 - 12:00 | D315, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
v 38, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-09-18 | 10:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
v 39, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-09-25 | 10:00 - 12:00 | F397, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
v 40, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-03 | 10:00 - 12:00 | F397, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
v 41, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-08 | 13:00 - 15:00 | D207, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-10-12 | 10:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
v 42, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-16 | 10:00 - 12:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
v 43, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-22 | 10:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
v 44, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-30 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
v 47, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Lör | 2018-11-24 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. EC7213, Finansiell utveckling och kris
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
v 36, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-09-04 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-09-07 | 13:00 - 16:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
v 37, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-12 | 09:00 - 12:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
v 38, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-09-17 | 09:00 - 12:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-09-21 | 13:00 - 16:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
v 39, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-26 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Seminarium | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-09-27 | 09:00 - 12:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
v 40, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-02 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Seminarium | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
v 41, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-08 | 15:00 - 18:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-10 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Seminarium | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
v 42, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-15 | 09:00 - 12:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-18 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
v 43, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sön | 2018-10-28 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
v 47, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sön | 2018-11-25 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. EC7414, Policyanalys i arbetsmarknadsekonomi
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
v 36, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-09-04 | 13:00 - 15:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-05 | 13:00 - 15:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||
v 37, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-12 | 13:00 - 15:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||
Tors | 2018-09-13 | 13:00 - 15:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||
v 38, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-19 | 13:15 - 15:15 | D315, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||
Tors | 2018-09-20 | 13:00 - 15:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||
v 39, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-09-25 | 13:00 - 15:00 | D315, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||
Fre | 2018-09-28 | 13:00 - 15:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||
v 40, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-01 | 13:00 - 15:00 | E413, Södra huset E, Vån 4 | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-04 | 13:00 - 15:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||
v 42, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-15 | 13:00 - 17:00 | D247, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML |
Arash Nekoei Peter Nilsson |
||||||||||||||||||||||
v 43, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-25 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Examination |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||
v 49, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Lör | 2018-12-08 | 14:00 - 17:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||
Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. EC7114, Konkurrenspolitik och reglering
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
v 36, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-05 | 10:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-09-07 | 10:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
v 37, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-09-10 | 10:00 - 12:00 | D320, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-09-14 | 13:00 - 15:00 | D247, Södra huset D, Vån 2 | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
v 38, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-19 | 10:00 - 12:00 | E339, Södra huset E, Vån 3 | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-09-20 | 10:00 - 12:00 | E397, Södra huset E, Vån 3 | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
v 39, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-26 | 13:00 - 15:00 | D315, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
v 40, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-01 | 10:00 - 12:00 | E397, Södra huset E, Vån 3 | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-03 | 15:00 - 17:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
v 41, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-11 | 10:00 - 12:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-10-12 | 13:00 - 15:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
v 42, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-17 | 08:00 - 10:00 | D320, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-18 | 13:00 - 15:00 | D307, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
v 44, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-31 | 14:00 - 17:00 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||
v 49, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-12-03 | 15:00 - 18:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. EC7311, Ekonomisk integration
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
v 45, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-06 | 13:00 - 16:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC7311 | 33865, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Rikard Forslid | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-09 | 13:00 - 16:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | EC7311 | 33865, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Rikard Forslid | |||||||||||||||||||||
v 47, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-20 | 12:00 - 15:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | Karta | EC7311 | 33865, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Rikard Forslid | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-22 | 13:00 - 16:00 | E371, Södra huset E, Vån 3 | Karta | EC7311 | 33865, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Rikard Forslid | |||||||||||||||||||||
v 48, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-30 | 13:00 - 16:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC7311 | 33865, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Rikard Forslid | |||||||||||||||||||||
v 49, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-12-06 | 13:00 - 16:00 | E371, Södra huset E, Vån 3 | Karta | EC7311 | 33865, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Rikard Forslid | |||||||||||||||||||||
v 50, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-12-11 | 13:00 - 16:00 | E397, Södra huset E, Vån 3 | Karta | EC7311 | 33865, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Rikard Forslid | |||||||||||||||||||||
v 51, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-12-17 | 13:00 - 16:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC7311 | 33865, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Rikard Forslid | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-12-21 | 13:00 - 16:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC7311 | 33865, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Rikard Forslid | |||||||||||||||||||||
v 3, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-19 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 2, Södra huset A, Vån 3 | Karta | EC7311 | 33865, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Rikard Forslid | |||||||||||||||||||||
v 7, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sön | 2019-02-17 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
EC2110 EC7311 |
33852, H18, 50%, DAG, NML 33865, H18, 50%, DAG, NML |
Omtentamen | Mathias Herzing | |||||||||||||||||||||
Allmänt om schemat• Schemaändringar kan förekomma. Du bör därför prenumera på schemat, alt. spara det som ett bokmärke i din webbläsare. Ladda inte ned det som en fil. Om rumsplacering för tentamen• Se din tilldelade tentamenssal genom att klicka på länken i kolumnenTentamenssal. Länken finns även i schemaprenumerationen. EC7417, Ekonometri 4a: Empirisk forskningsdesign
| |||||||||||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
v 45, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-05 | 09:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7417 | 33869, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Per Pettersson Lidbom | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-09 | 09:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7417 | 33869, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Per Pettersson Lidbom | |||||||||||||||||||||
v 46, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-16 | 09:00 - 12:00 | D315, Södra huset D, Vån 3 | Karta | EC7417 | 33869, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Per Pettersson Lidbom | |||||||||||||||||||||
v 47, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-19 | 09:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7417 | 33869, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Per Pettersson Lidbom | |||||||||||||||||||||
v 48, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-26 | 09:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7417 | 33869, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Per Pettersson Lidbom | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-30 | 09:00 - 12:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC7417 | 33869, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Per Pettersson Lidbom | |||||||||||||||||||||
v 49, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-12-03 | 09:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7417 | 33869, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Per Pettersson Lidbom | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-12-06 | 09:00 - 12:00 | B315ö, Södra huset B | Karta | EC7417 | 33869, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Per Pettersson Lidbom | |||||||||||||||||||||
v 50, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-12-10 | 09:00 - 12:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC7417 | 33869, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Per Pettersson Lidbom | |||||||||||||||||||||
v 51, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-12-18 | 09:00 - 12:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | EC7417 | 33869, H18, 50%, DAG, NML | Föreläsning | Per Pettersson Lidbom | |||||||||||||||||||||
v 2, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sön | 2019-01-13 | 09:00 - 12:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7417 | 33869, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Per Pettersson Lidbom | |||||||||||||||||||||
v 8, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-23 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
EC2102 EC7417 |
33849, H18, 50%, DAG, NML 33869, H18, 50%, DAG, NML |
Omtentamen |
Ann-Sofie Kolm Ines Helm |
|||||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
v 36, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-09-03 | 13:00 - 17:00 | Seminarierum 116, Kräftriket hus 4, Vån 1 | Examination | Johan Fresk | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-09-04 | 09:00 - 13:00 | Sal 130, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | C516 norra, Arrhenius hus C, Vån 5 | Karta | Examination | Alexander Lyubartsev | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-05 | 13:00 - 16:00 | Sal 130, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | C520, Södra huset C | Karta | Examination | Per Förnegård | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-09-07 | 08:30 - 13:00 | A603, Arrhenius hus A, Vån 6 | Karta | Examination | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Sal 130, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | U14, Frescati hage hus 8 | Examination | Björn Philips | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | U18, Frescati hage hus 8 | Examination | Björn Philips | ||||||||||||||||||||||||||
v 37, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-09-10 | 09:00 - 12:00 | C545, Arrhenius hus C, Vån 5 | Karta | Examination | Jekabs Krister Grins | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-09-11 | 11:00 - 13:00 | Sal 130, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-12 | 09:00 - 12:00 | Sal 130, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 123, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-09-13 | 15:00 - 16:00 | E904 (Södra huset), Södra huset E, Vån 9 | Karta | Examination | Katarina Rejman | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-09-14 | 08:00 - 16:00 | P244, Arrhenius hus P | Karta | Examination | Kerstin Pettersson | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 130, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
v 38, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-09-17 | 09:00 - 12:00 | BUV 121a, Frescati Hagväg 22 | UB34UU | 61902, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Hedda Schönbäck | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
SVE003 SVS003 |
42488, H18, 100%, DAG, NML 42489, H18, 100%, DAG, NML |
Methods in Political Science Statsvetenskapliga metoder |
Examination |
SVE003 All SVS003 Alla |
Merrick Tabor | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-09-18 | 17:45 - 18:00 | UCG20K | 34073, V21, 50%, DAG, DST | Examination | Grund F-3 Alla | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-19 | 11:45 - 12:00 | KG7225 | 32103, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-09-20 | 16:00 - 18:00 |
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Karta
Karta |
EC1111 |
33841, H18, 100%, DAG, NML 33842, H18, 100%, DAG, NML 33843, H18, 100%, DAG, NML |
Dugga 1 | Examination | Mikroteori med tillämpningar | Mikael Priks | |||||||||||||||||||
Fre | 2018-09-21 | 10:00 - 11:30 | E904 (Södra huset), Södra huset E, Vån 9 | Karta | Examination | Tore Nilsson | |||||||||||||||||||||||
v 39, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-09-24 | 09:00 - 16:00 | Sal 620_, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | HVDK03 |
77352, H18, 100%, DAG, NML 77477, H18, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktiska överväganden | Examination | Peter Sundebrant | |||||||||||||||||||||
Tis | 2018-09-25 | 09:00 - 16:00 | Sal 720_, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | HVDK03 |
77352, H18, 100%, DAG, NML 77477, H18, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktiska överväganden | Examination | Peter Sundebrant | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-09-28 | 09:00 - 11:00 | E413, Södra huset E, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Seminarium |
Eng I gr5 | Raphaël Domange | |||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Seminarium |
Eng I gr4 | Josep Soler Carbonell | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F4204, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Seminarium |
Eng I gr1 | Josep Soler Carbonell | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F397, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Seminarium |
Eng I gr2 | Raphaël Domange | |||||||||||||||||||||
v 40, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-01 | 09:00 - 11:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Seminarium |
Eng I gr3 | Clelia Rose La Monica | |||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | F4204, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Seminarium |
Eng I gr1 | Josep Soler Carbonell | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Sal 720_, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | HVDK01 | 77404, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till drama med didaktisk inriktning | Examination | Peter Sundebrant | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U22, Frescati hage hus 8 | PSPR13 | 36187, H18, 100%, DAG, NML | Gruppsykologi |
Examination Obligatorisk närvaro |
Anders S Wendelheim | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Bangsalen, Garnisonen, Vån 5 | Karta | Examination | Jörgen Behrendtz | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:30 | E371, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Seminarium |
Eng I gr6 | Clelia Rose La Monica | |||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | F4204, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Seminarium |
Eng I gr4 | Josep Soler Carbonell | |||||||||||||||||||||
12:30 - 15:30 | U22, Frescati hage hus 8 | PSPR13 | 36187, H18, 100%, DAG, NML | Gruppsykologi |
Examination Obligatorisk närvaro |
Anders S Wendelheim | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-02 | 09:00 - 11:30 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Seminarium |
Eng I gr3 | Clelia Rose La Monica | |||||||||||||||||||
09:00 - 14:30 |
C516 norra, Arrhenius hus C, Vån 5 C516 södra, Arrhenius hus C, Vån 5 |
Karta | Examination | Cheuk Wai Tai | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U18, Frescati hage hus 8 | PSPR13 | 36187, H18, 100%, DAG, NML | Gruppsykologi |
Examination Obligatorisk närvaro |
Anders S Wendelheim | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | U22, Frescati hage hus 8 | PSPR17 | 36224, H18, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Examination |
Susanne Linder | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 |
GE5001 GE5017 GE5024 GE5026 KG3201 |
32069, H18, 100%, DAG, NML 58467, H18, 100%, DAG, NML 58469, H18, 100%, DAG, NML 58475, H18, 100%, DAG, NML |
Vetenskapsfilosofi, vetenskaplighet, geografisk idéhistoria 1 |
Examination Hemtentamen |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F397, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Seminarium |
Eng I gr5 | Raphaël Domange | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | U22, Frescati hage hus 8 | PSPR17 | 36224, H18, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Examination |
Susanne Linder | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | F397, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Seminarium |
Eng I gr6 | Clelia Rose La Monica | |||||||||||||||||||||
12:30 - 15:30 | U18, Frescati hage hus 8 | PSPR13 | 36187, H18, 100%, DAG, NML | Gruppsykologi |
Examination Obligatorisk närvaro |
Anders S Wendelheim | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | U22, Frescati hage hus 8 | PSPR17 | 36224, H18, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Examination |
Susanne Linder | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | F397, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Seminarium |
Eng I gr2 | Raphaël Domange | |||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-03 | 09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | ENGE01 |
19251, H18, 100%, DAG, NML 19260, H18, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Examination | Engelska I All groups | Alan McMillion | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U24, Frescati hage hus 8 | PSPR01 | 36177, H18, 100%, DAG, NML | Psykologi som vetenskap och profession |
Examination Obligatorisk närvaro |
Ingrid Ljunggren | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | U22, Frescati hage hus 8 | PSPR17 | 36224, H18, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Examination |
Susanne Linder | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B479, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
FR130B FR1IS2 FR1LP2 |
07340, H21, 25%, BLA, NML 07341, H21, 25%, KV, ITD 07342, H18, 100%, BLA, NML 07358, H18, 100%, BLA, NML |
Muntlig kommunikation | Examination |
Franska I IS1 FRI, dag Grupp1 FRI, dag, LP Grupp1 |
Mickaelle Cedergren | |||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | U22, Frescati hage hus 8 | PSPR17 | 36224, H18, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Examination |
Susanne Linder | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U24, Frescati hage hus 8 | PSPR01 | 36177, H18, 100%, DAG, NML | Psykologi som vetenskap och profession |
Examination Obligatorisk närvaro |
Ingrid Ljunggren | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | BUV 101, Frescati Hagväg 20B | UB34UU | 61902, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Sara Backman Prytz | ||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | PSPR01 | 36177, H18, 100%, DAG, NML | Psykologi som vetenskap och profession |
Examination Inlämning |
|||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | SOD100 | 38090, H18, 100%, DAG, NML | Socialpsykologi |
Examination Inlämning |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
23:00 - 00:00 | UB04UU | 61843, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | HVDK01 | 77404, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till drama med didaktisk inriktning | Examination | Sofia Cedervall | ||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
HVKS01-02 HVÄ01U |
77401, H18, 100%, DAG, NML 77402, H18, 100%, DAG, NML 77462, H18, 100%, DAG, NML HVKS1, H18, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik, läroplansteori, betyg och bedömning A | Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||||
Sön | 2018-10-07 | 16:00 - 18:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | EC1212 | 33846, H18, 50%, KV, NML | Dugga 1 | Examination | Makroteori m tillämp (långs studta) | Peter Langenius | |||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | UB605Y | 61906, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Alla | |||||||||||||||||||||||||
v 41, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-08 | 17:45 - 18:00 |
UCG35K UCG36K |
34222, H21, 50%, DAG, DST 34223, H21, 50%, DAG, DST |
Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Examination | Ämnes Alla | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-09 | 16:00 - 18:00 |
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Hörsal 2, Södra huset A, Vån 3 Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Karta
Karta Karta |
EC1111 |
33841, H18, 100%, DAG, NML 33842, H18, 100%, DAG, NML 33843, H18, 100%, DAG, NML |
Dugga 2 | Examination | Mikroteori med tillämpningar | Mikael Priks | |||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | UCG30K | 34076, H21, 50%, BLA, ITD | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Examination | Grund 4-6 Alla | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-10 | 16:45 - 17:00 | KG7225 | 32103, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-11 | 08:30 - 15:00 | A501, Arrhenius hus A, Vån 5 | Karta | Examination | Abraham Mendoza | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:30 |
E249, Arrhenius hus E, Vån 2 P243, Arrhenius hus P P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
UM2204 | 64046, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Alla Grupper | Anna Nilsson | ||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | UCG01K | 34072, V21, 50%, DAG, NML | Examination | Grund fritidshem Alla | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-10-12 | 10:00 - 12:00 | F702, Södra huset F, Vån 7 | Karta | Examination | Jouni Erik Reinikainen | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:30 | Konferens 340, Frescati hage hus 14 | Examination | Herman Daniels | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | U32, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5025 | 58477, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Alla | Robin Blomdin | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | UB308Y | 61872, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 1-6 | |||||||||||||||||||||||||
22:45 - 23:00 | PSYY12 | 36209, H18, 100%, DAG, NML | Uppsatsförberedande forskningsmetodik |
Examination Inlämning |
|||||||||||||||||||||||||
v 42, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-15 | 11:45 - 12:00 | PSMT50 | 36203, H18, 50%, DAG, NML | Psykologins historia och vetenskapsteori | Examination | Kursens litteratur | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | PSYY12 | 36209, H18, 100%, DAG, NML | Uppsatsförberedande forskningsmetodik |
Examination Hemtentamen |
|||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | UB34UU | 61902, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Karta | FR1KRA | 07224, H21, 100%, DAG, NML | Kvinnliga röster i den franskspråkiga litteraturen | Examination |
Luc Romain Lefebvre Mickaelle Cedergren |
||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-17 | 13:00 - 16:00 | PSYA09 | 36134, V18 | Psykoterapeutisk fördjupning, KBT T8 |
Examination Obligatorisk närvaro |
PP t8 KBT | Ewa Mörtberg | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-18 | 14:30 - 19:00 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | Examination | Auli Arvola Orlander | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-10-19 | 10:00 - 12:00 | Sal3, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examination | Sven Ross | |||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:00 | C520, Södra huset C | Karta | Examination | Malin Roitman | |||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | UCG20K | 34074, H21, 25%, BLA, ITD | Examination | Grund 4-6 Alla | |||||||||||||||||||||||||
22:45 - 23:00 | PSYY12 | 36209, H18, 100%, DAG, NML | Uppsatsförberedande forskningsmetodik |
Examination Hemtentamen |
|||||||||||||||||||||||||
23:00 - 00:00 | UB212Y | 61862, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 1-9 | |||||||||||||||||||||||||
v 43, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-22 | 10:00 - 15:00 | C520, Södra huset C | Karta | Examination | Adèle Geyer | |||||||||||||||||||||||
11:30 - 13:00 | B554, Södra huset B, Vån 5 | Karta | Examination | Malin Roitman | |||||||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 | PSMT50 | 36203, H18, 50%, DAG, NML | Psykologins historia och vetenskapsteori | Examination | Kursens & valfri litteratur | ||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | PSYY08 | 36135, V18 | Arbetslivets förändring |
Examination Hemtentamen Inlämning |
|||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Karta | FR022A | 07221, H21, 50%, DAG, NML | Hörförståelse och muntlig framställning 2 |
Examination Seminarium |
Fra förberedande II Kväll Grupp 1 | Mickaelle Cedergren | |||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
UQ3SLY UQ3SPL |
66223, H18, 50%, DAG, NML 66225, H18, 50%, DAG, DST |
Vetenskapsteori och metod inom specialpedagogik II |
Examination Inlämning |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-23 | 09:00 - 17:00 | B658, Södra huset B, Vån 6 | Karta | Examination | Paula Uimonen | |||||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 | PSMT52 | 36162, H18, 50%, DAG, NML | Arbete, stress och hälsa |
Examination Inlämning |
|||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | UCG01K | 34072, V21, 50%, DAG, NML | Examination | Grund fritidshem Alla | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-24 | 09:00 - 12:00 | F271, Södra huset F, Vån 2 | Karta | PSMT49 | 36202, H18, 50%, DAG, NML | Tillämpad enkätmetodik | Examination | Claudia Bernhard-Oettel | ||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Seminarium |
Eng I gr1 | Irina Rasmussen | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U34, Frescati hage hus 8 | PSMT49 | 36202, H18, 50%, DAG, NML | Tillämpad enkätmetodik | Examination | Claudia Bernhard-Oettel | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | PSYA09 | 36134, V18 | Psykoterapeutisk fördjupning, KBT T8 |
Examination Obligatorisk närvaro |
PP t8 KBT | Ewa Mörtberg | |||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 |
HVKS01-02 UM7111 USU1HK USU1SK |
64020, H18, 100%, DAG, NML 69359, H18, 100%, DAG, NML 69360, H18, 100%, DAG, NML 77401, H18, 100%, DAG, NML 77402, H18, 100%, DAG, NML HVKS1, H18, 100%, DAG, NML |
Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-25 | 09:00 - 16:00 | Sal 620_, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | HVDK01 | 77404, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Peter Sundebrant | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Examination |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | C520, Södra huset C | Karta | Examination | Adèle Geyer | |||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 |
Extern lokal Se bokningskommentar |
UQ2LYS UQ2SYN UQ530F |
66196, H18, 50%, DAG, NML 66245, H18, 50%, DAG, DST 66252, H18, 50%, DAG, DST |
Examination Seminarium |
Kim De Verdier | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D320, Södra huset D, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Seminarium |
Eng I gr3 | Sondos Qutait-Kovac | |||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | P243, Arrhenius hus P | Karta | Examination | Auli Arvola Orlander | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-10-26 | 10:00 - 12:00 | C520, Södra huset C | Karta | Examination | Adèle Geyer | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | F479, Södra huset F, Vån 4 | Karta | Examination | Linnea Hjelmtorp Andersson | |||||||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 | KG7225 | 32103, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F397, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Seminarium |
Eng I gr6 | Alice Sundman | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C512, Södra huset C, Vån 5 | Karta | FR030B | 07367, H18, 100%, DAG, NML | Hörförståelse och muntlig framställning 1 |
Examination Seminarium |
FrFRBdaggr1-2 |
Adèle Geyer Malin Roitman |
|||||||||||||||||||||
Sön | 2018-10-28 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
v 44, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-29 | 09:00 - 12:00 |
C307, Södra huset C, Vån 3 C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LITN12 LITS01 LITU10 |
20211, H18, 50%, DAG, NML 20212, H18 20234, H18 |
Svenskt teckenspråk I | Examination | Alla | Åsa Gustafsson | |||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Seminarium |
Eng I gr5 | Bo G Ekelund | |||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | EC2206 | 33854, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Roine Vestman | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-30 | 09:00 - 12:00 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LITN12 LITS01 LITU10 |
20211, H18, 50%, DAG, NML 20212, H18 20234, H18 |
Svenskt teckenspråk I | Examination | Alla |
Josephine Willing Åsa Gustafsson |
|||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D215, Södra huset D, Vån 2 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Seminarium |
Eng I gr2 | Elisabet Dellming | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D220, Södra huset D, Vån 2 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Seminarium |
Eng I gr4 | Irina Rasmussen | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIN130 LIN132 |
20192, H18, 100%, DAG, NML 20194, H18, 25%, DAG, NML |
Grundläggande databehandling för språkvetare | Examination | Grupp 2 |
Amanda Kann Robert Mikael Östling |
|||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Sal 120, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta |
HVM146 HVM1FR |
77455, H18, 100%, DAG, NML 77480, H18, 100%, DAG, NML |
Examination |
Maria Evertsson Maria Pemsel |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIN130 LIN132 |
20192, H18, 100%, DAG, NML 20194, H18, 25%, DAG, NML |
Grundläggande databehandling för språkvetare | Examination | Grupp 3 |
Amanda Kann Robert Mikael Östling |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal B, Kräftriket hus 4, Vån 2 | Examination | Irmgard Schweiger | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:15 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
Karta
Karta |
LITN12 LITS01 LITU10 |
20211, H18, 50%, DAG, NML 20212, H18 20234, H18 |
Svenskt teckenspråk I | Examination | Alla |
Josephine Willing Åsa Gustafsson |
|||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
LIN130 LIN132 |
20192, H18, 100%, DAG, NML 20194, H18, 25%, DAG, NML |
Grundläggande databehandling för språkvetare | Examination | Grupp 1 |
Amanda Kann Robert Mikael Östling |
|||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C512, Södra huset C, Vån 5 | Karta |
FR230A-B FR2LP2 |
07228, H21, 100%, DAG, NML 07229, H21, 100%, DAG, NML 07306, H21, 100%, DAG, NML |
Grammatik Skriftlig kommunikation |
Examination Seminarium |
Franska II dag Franska II LP |
Francoise Sullet Nylander | |||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
MVFIMU MVTER1 |
14906, V22, 50%, DAG, NML 14919, H18, 100%, BLA, NML |
Filmmusik I |
Examination Inlämning |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-31 | 08:00 - 17:00 | HV46SG | 77396, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 |
E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E E249, Arrhenius hus E, Vån 2 P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 P464, Arrhenius hus P, Vån 4 P465, Arrhenius hus P, Vån 4 P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 P472, Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
Examination | Zeynep Ünsal | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | F497, Södra huset F, Vån 4 | Karta | PSPR10 | 36184, H18, 100%, DAG, NML | Laborativa tillämpningar och forskningsmetodik | Examination | Lennart Högman | Obligatorisk närvaro | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 2531, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG117 | 34161, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 6 Campus | Ari Juustovaara | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 2527, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG117 | 34161, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 5 Campus | Disa Söderdahl | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 2519, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG117 | 34161, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 4 Campus | Elisabet Söderberg | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 1511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG117 | 34161, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 2 Campus | Lilliane Söderman | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 2503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG117 | 34161, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 3 Campus | Daniel Hailemariam | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 1503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG117 | 34161, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 1 Campus | Zemira Becirovic | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | EC2303 | 33855, H18, 50%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | ENGLF3 | 19249, H18, 100%, DAG, NML | Engelsk grammatik och vokabulär | Examination | ENGLF3 grupp 3 | Andrew Thomas Cooper | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Tarfala-rummet, Geovetenskapens hus T, Vån 4 | Karta | Examination | Fernando Jaramillo | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Hörsal 5, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Sten Nyberg | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-01 | 08:00 - 17:00 | HV46SG | 77396, H18, 100%, DAG, NML | Examination |
Martin Karlsson Max Strandberg Per Höjeberg Per-Arne Karlsson |
|||||||||||||||||||||||
08:45 - 13:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LITN03 LITN12 LITU10 |
20212, H18 20234, H18 |
Språkvetenskaplig introduktion till svenskt teckenspråk | Examination | Alla | Åsa Gustafsson | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E |
Karta
Karta |
EC2101 | 33848, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Lars Thomas Vahtrik | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | A507, Arrhenius hus A, Vån 5 | Karta | Examination | Jan E Bäckvall | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 032, Sveaplan | SUARB6 | 41022, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6A | Thomas Öhlund | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7110 | 33859, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Ann-Sofie Kolm | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 125, Sveaplan | SUARB6 | 41022, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6A | Thomas Öhlund | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC2404 | 33857, H18, 50%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-02 | 08:00 - 17:00 | HV46SG | 77396, H18, 100%, DAG, NML | Examination |
Martin Karlsson Max Strandberg Per Höjeberg Per-Arne Karlsson |
|||||||||||||||||||||||
08:30 - 15:00 | A501, Arrhenius hus A, Vån 5 | Karta | Examination | Abraham Mendoza | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:45 | Y11, Geovetenskapens hus Y | KG1206 | 32066, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Alla |
Stefan Ene William Gibbs |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 125, Sveaplan | SUARB6 | 41022, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6B | Lis Karlsson | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 032, Sveaplan | SUARB6 | 41022, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6D | Ulla-Karin Schön | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 127, Sveaplan | SUARB6 | 41022, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6C | Thomas Öhlund | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | U16, Frescati hage hus 8 | PSPR10 | 36184, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Max Larsson Sundqvist | Obligatorisk närvaro | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | VP-100, Frescati backe, ingång 19 G | HVDK03 |
77352, H18, 100%, DAG, NML 77477, H18, 100%, DAG, NML |
Praktik |
Examination Avslutning |
Peter Sundebrant | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:45 | Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | KG1217 | 32104, H18, 100%, DAG, NML | 1:5 | Examination | Thomas Borén | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | B389, Södra huset B, Vån 3 | Karta | SO7111 | 38048, H18, 100%, DAG, NML | Grundläggande demografisk metod | Examination | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Nordenskiöldsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | KG1217 | 32104, H18, 100%, DAG, NML | 1:5 | Examination | Thomas Borén | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Y11, Geovetenskapens hus Y | KG1206 | 32066, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Alla |
Stefan Ene William Gibbs |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | ENGE01 |
19251, H18, 100%, DAG, NML 19260, H18, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Examination | Engelska I All groups | Irina Rasmussen | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 125, Sveaplan | SUARB6 | 41022, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6B | Lis Karlsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 032, Sveaplan | SUARB6 | 41022, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6C | Thomas Öhlund | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 033, Sveaplan | SUARB6 | 41022, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6D | Ulla-Karin Schön | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 |
UC430L UC431U |
34069, V21, 50%, DAG, ITD 34070, V21, 50%, ING, DST |
Examination | Grupp 1-2 | |||||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:00 | KG3201 | 32069, H18, 100%, DAG, NML | 1 | Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | KG7225 | 32103, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
23:00 - 23:45 | HVDK01 | 77404, H18, 100%, DAG, NML |
Examination Inlämning |
Sofia Cedervall | |||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | HVÄP02 | 77432, H18, 50%, DAG, NML | Ämnesdidaktik II | Examination | Samhällskunskap | ||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | MVTER1 | 14919, H18, 100%, BLA, NML | Musiketnologi |
Examination Inlämning |
Helklass | ||||||||||||||||||||||||
Sön | 2018-11-04 | 09:00 - 14:00 |
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Hörsal 2, Södra huset A, Vån 3 Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Karta
Karta Karta |
EC1111 |
33841, H18, 100%, DAG, NML 33842, H18, 100%, DAG, NML 33843, H18, 100%, DAG, NML |
Dugga 1-2 Tentamen |
Examination | Mikroteori med tillämpningar | Mikael Priks | |||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | EC1212 | 33846, H18, 50%, KV, NML | Dugga 2 | Examination | Makroteori m tillämp (långs studta) | Peter Langenius | |||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | HVÄP02 | 77431, H18, 50%, DAG, NML | Ämnesdidaktik II | Examination | Historia | ||||||||||||||||||||||||
v 45, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-05 | 09:00 - 12:00 | Sal 720_, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | HVDK03 |
77352, H18, 100%, DAG, NML 77477, H18, 100%, DAG, NML |
Praktik |
Examination Avslutning |
Peter Sundebrant | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Sal 130, Sveaplan | Examination | Katarina Piuva | ||||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 |
PS2211 PS2215 |
36158, H18, 100%, DAG, NML 36241, H18, 100%, DAG, NML |
Gruppsykologi och intervjumetodik |
Examination Inlämning |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 |
DIG05U UDG05L |
34063, V21, 50%, DAG, DST | Examination | Alla | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-06 | 08:45 - 13:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LITN03 LITN12 LITU10 |
20210, H18, 50%, DAG, NML 20212, H18 20234, H18 |
Språkvetenskaplig introduktion till svenskt teckenspråk | Examination | Åsa Gustafsson | ||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 2431, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG117 | 34160, H18, 100%, DAG, ITD |
Examination Samtalsövningar |
Grupp 4 Distans | Disa Söderdahl | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 2527, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG117 | 34160, H18, 100%, DAG, ITD |
Examination Samtalsövningar |
Grupp 8 Distans | Annika Davén | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 2419, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG117 | 34160, H18, 100%, DAG, ITD |
Examination Samtalsövningar |
GRUPP 2 distans | Eva Ahlzén | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 1511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG117 | 34160, H18, 100%, DAG, ITD |
Examination Samtalsövningar |
Grupp 1 Distans | Nadja Bazgeir | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 2503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG117 | 34160, H18, 100%, DAG, ITD |
Examination Samtalsövningar |
Grupp 6 Distans | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 2511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG117 | 34160, H18, 100%, DAG, ITD |
Examination Samtalsövningar |
Grupp 7 Distans | Anna Cederin | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 2427, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | UCG117 | 34160, H18, 100%, DAG, ITD |
Examination Samtalsövningar |
Grupp 3 Distans | Zemira Becirovic | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | 2436, Frescativägen 54, Vån 4 | UCG117 | 34160, H18, 100%, DAG, ITD |
Examination Samtalsövningar |
Grupp 5 Distans | Lilliane Söderman | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-11-07 | 10:00 - 12:00 | E243 (södra huset), Södra huset E, Vån 2 | Karta | EN02GS | 19255, H18, 100%, DAG, NML | Engelskämnets didaktik | Examination | Eng II gr4 | Birgitta Fröjdendahl | |||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | D263, Södra huset D, Vån 2 | Karta | Examination | Malin Bjurman | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E243 (södra huset), Södra huset E, Vån 2 | Karta | EN02GS | 19255, H18, 100%, DAG, NML | Engelskämnets didaktik | Examination | Eng II gr4 | Birgitta Fröjdendahl | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EN20H7 | 19233, H18, 100%, DAG, NML | Lingvistisk översiktskurs, prov | Examination | Eng II gr1 |
Alan McMillion Mikko Höglund Peter Sundkvist |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | PSYA09 | 36134, V18 | Psykoterapeutisk fördjupning, KBT T8 |
Examination Obligatorisk närvaro |
PP t8 KBT | Ewa Mörtberg | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-08 | 09:00 - 14:00 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | EN02GS | 19255, H18, 100%, DAG, NML | Engelskämnets didaktik | Examination | Eng II gr5 | Laura Sánchez Pérez | |||||||||||||||||||
v 46, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-13 | 13:00 - 18:00 | A603, Arrhenius hus A, Vån 6 | Karta | Examination | Joseph Sven Malcolm Samec | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-11-14 | 12:30 - 14:30 | F263, Södra huset F, Vån 2 | Karta | Examination | Malin Fransson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | PSYA09 | 36134, V18 | Psykoterapeutisk fördjupning, KBT T8 |
Examination Obligatorisk närvaro |
PP t8 KBT | Ewa Mörtberg | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-15 | 08:00 - 16:00 | UB213Z | 61864, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | UB308Y | 61872, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 1-6 | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-16 | 08:00 - 16:00 | UB213Z | 61864, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E243 (södra huset), Södra huset E, Vån 2 | Karta | EN02GS | 19255, H18, 100%, DAG, NML | Engelskämnets didaktik | Examination | Eng II gr3 | Anna Bergström | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E243 (södra huset), Södra huset E, Vån 2 | Karta | EN02GS | 19255, H18, 100%, DAG, NML | Engelskämnets didaktik | Examination | Eng II gr3 | Anna Bergström | |||||||||||||||||||||
13:00 - 19:00 | F702, Södra huset F, Vån 7 | Karta | Examination | Christian Möllerop | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 127, Sveaplan |
SU8252 SUE118 |
Åldrande och samhälle | Examination | Anneli Stranz | ||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | UB605Y | 61906, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Alla | |||||||||||||||||||||||||
Lör | 2018-11-17 | 09:00 - 17:00 |
GE5001 GE5017 GE6017 KG3201 |
32069, H18, 100%, DAG, NML 58467, H18, 100%, DAG, NML 58470, H18, 100%, DAG, NML 58475, H18, 100%, DAG, NML |
Vetenskapsfilosofi, vetenskaplighet, geografisk idéhistoria 1 |
Examination Hemtentamen |
Alla | ||||||||||||||||||||||
v 47, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-19 | 23:45 - 00:00 |
UQ3SLY UQ3SPL |
66223, H18, 50%, DAG, NML 66225, H18, 50%, DAG, DST |
Teori och praktik i specialpedagogisk fördjupning |
Examination Inlämning |
Alla | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-20 | 09:00 - 17:00 | D235, Södra huset D, Vån 2 | Karta | TTA435 | 21577, V21, 50%, BLA, NML | Tolkning III |
Examination Inspelning |
Jenny Olsson | ||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Lingvistik 1 |
Examination Workshop |
Eng I gr4-6 | Mikko Höglund | |||||||||||||||||||||
Ons | 2018-11-21 | 10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | FO-MAII1 | Examination | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | PSYA09 | 36134, V18 | Psykoterapeutisk fördjupning, KBT T8 |
Examination Obligatorisk närvaro |
PP t8 KBT | Ewa Mörtberg | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Lingvistik 1 |
Examination Workshop |
Eng I gr1-3 | Mikko Höglund | |||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Karta
Karta |
EC1211 | 33844, H18, 100%, DAG, NML | Dugga 1 | Examination | Makroteori med tillämpningar | John Åke Arne Hassler | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-23 | 10:00 - 14:45 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GG5113 | 59680, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Agatha de Boer | |||||||||||||||||||||
Sön | 2018-11-25 | 23:45 - 00:00 | UB603Y | 61884, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Alla grupper | |||||||||||||||||||||||
v 48, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-26 | 09:00 - 14:30 | C545, Arrhenius hus C, Vån 5 | Karta | Examination | Cheuk Wai Tai | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-27 | 09:00 - 13:00 | U32, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE8029 | 58487, H18, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Examination |
Arjun Chakrawal Romain Goldenberg |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U23, Frescati hage hus 8 | PSMT30 | 36215, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsmetodik 1 | Examination | Mats Nilsson | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-11-28 | 13:00 - 15:00 | U36, Frescati hage hus 8 | PSYA09 | 36100, H17 | Psykoterapeutisk fördjupning, PDT T9 | Examination | Charlotta Björklind | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-29 | 09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
EN02GS EN20H7 |
19233, H18, 100%, DAG, NML 19255, H18, 100%, DAG, NML |
Engelsk grammatik | Examination | Engelska II All groups | Alan McMillion | |||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Lingvistik 1 |
Examination Workshop |
Eng I gr1-3 | Alan McMillion | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Hörsal 11, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Lingvistik 1 |
Examination Workshop |
Eng I gr4-6 | Mikko Höglund | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Lingvistik 1 |
Examination Workshop |
Eng I gr4-6 | Alan McMillion | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Lingvistik 1 |
Examination Workshop |
Eng I gr1-3 | Mikko Höglund | |||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | C520, Södra huset C | Karta | Examination | Christophe Premat | |||||||||||||||||||||||||
15:15 - 16:30 | Tarfala-rummet, Geovetenskapens hus T, Vån 4 | Karta | Examination | Helle Skånes | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-30 | 08:30 - 13:30 | E319, Södra huset E, Vån 3 | Karta | Examination |
Ezra Alexander Mikko Höglund Pouya Peighami |
|||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Lingvistik 1 |
Examination Workshop |
Eng I gr1-3 | Peter Sundkvist | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Lingvistik 1 |
Examination Workshop |
Eng I gr4-6 | Alan McMillion | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta | ENGE01 | 19260, H18, 100%, DAG, NML | Lingvistik 1 |
Examination Workshop |
Eng I gr4-6 | Peter Sundkvist | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Hörsal 9, Södra huset D, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Lingvistik 1 |
Examination Workshop |
Eng I gr1-3 | Alan McMillion | |||||||||||||||||||||
v 49, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-12-03 | 08:00 - 18:00 | PEG100 | 34112, H21, 100%, DAG, NML | Pedagogisk introduktion III | Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:45 | U31, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE5025 | 58477, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Alla | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FR030B | 07367, H18, 100%, DAG, NML | Skriftlig produktion 2 |
Examination Seminarium |
FrFRBdaggr2 | Anders Bengtsson | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C569, Södra huset C, Vån 5 | Examination | Maria Walecka-Garbalinska | ||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:45 | 109, Frescati hage hus 9, Vån 1 | UQ171F | 66188, H18, 25%, BLA, NML |
Examination Redovisning |
Judit Simon | ||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | 109, Frescati hage hus 9, Vån 1 | UQ171F | 66188, H18, 25%, BLA, NML |
Examination Avslutning Utvärdering |
Judit Simon | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-12-04 | 08:00 - 13:00 | D600, Södra huset D, Vån 6 | Karta | Examination | Sanna Wallin | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | B413, Södra huset B, Vån 4 | Karta | NS172U | 21678, H18, 100%, DAG, NML | Texter och samtal i förskola/skola | Examination | Språkintroduktion ULV - grupp 2 | Theres Bellander | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FR030B | 07367, H18, 100%, DAG, NML | Skriftlig produktion 2 |
Examination Seminarium |
FrFRBdaggr1 | Anders Bengtsson | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
Sal 220 (Stallet), Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 Sal 320, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 Sal 420, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 |
Karta | HVDK01 | 77404, H18, 100%, DAG, NML | Scenisk gestaltning | Examination | Peter Sundebrant | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
ENG2F3 ENGLF3 |
19249, H18, 100%, DAG, NML 19252, H18, 50%, DAG, NML |
Engelsk grammatik och vokabulär |
Examination Omtentamen |
ENG2F3 all grps ENGLF3 grupp 3 |
Andrew Thomas Cooper Hanna Salmi |
|||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Rum 218 (Mötesrum), Sveaplan | Examination | Sandra Daum | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | PEG215 | 34172, H21, 50%, BLA, ITD | Det globala samhället och digitala medier | Examination | Kursens litteratur samt anteckningar. | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F413, Södra huset F, Vån 4 | Karta | NS172U | 21678, H18, 100%, DAG, NML | Texter och samtal i förskola/skola | Examination | Språkintroduktion ULV - grupp 2 | Theres Bellander | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
Sal 220 (Stallet), Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 Sal 320, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 Sal 420, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 |
Karta | HVDK01 | 77404, H18, 100%, DAG, NML | Scenisk gestaltning | Examination | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:45 | William-Olssonsalen, Geovetenskapens hus Y |
KG1201 KG1206 |
32064, H18, 100%, DAG, NML 32065, H18, 100%, DAG, NML |
GISK | Examination | Ulf Jansson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | ENGE01 |
19251, H18, 100%, DAG, NML 19260, H18, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Examination | Engelska I All groups |
Alan McMillion Mikko Höglund Peter Sundkvist |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U23, Frescati hage hus 8 | PSYA09 | 36134, V18 | Psykoterapeutisk fördjupning, PDT T8 | Examination | PP t8 PDT | Stephan Hau | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | BUV 225, Frescati hagväg 16B |
UB30019_ UB32MP |
61915, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Johanna Lindholm | ||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | KG2203 | 32082, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-12-05 | 08:30 - 12:45 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UMK702MA | Examination | UMK702 Alla grupper | Margareta Enoksson | |||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | Y21, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | KG2203 | 32082, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Brian Kuns | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
D373, Södra huset D, Vån 3 D397, Södra huset D, Vån 3 |
Karta
Karta |
TTA609 | 21484, V21, 50%, DAG, DST |
Introduktion till konferenstolkning EnÖ |
Examination | Master konferenstolkning-termin 1 |
Gerd Mattsson Lena Öhman |
|||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | DIG01K | 34067, V22, 100%, DAG, NML | Examination | Grund fritidshem Alla | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | FR022A | 07221, H21, 50%, DAG, NML | Hörförståelse och muntlig framställning 2 | Examination | Fra förberedande II Kväll Grupp 1 | Mickaelle Cedergren | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-12-06 | 13:00 - 16:00 | Tarfala-rummet, Geovetenskapens hus T, Vån 4 | Karta | Examination | Fernando Jaramillo | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | C569, Södra huset C, Vån 5 | Examination | Christophe Premat | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-12-07 | 09:00 - 10:30 | U11, Frescati hage hus 8, Vån 1 | UQ157F | 66172, H18, 25%, DAG, NML |
Examination Grupparbete |
Jari Linikko | ||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 | E319, Södra huset E, Vån 3 | Karta | Examination |
Ezra Alexander Mikko Höglund Pouya Peighami |
|||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 |
Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
SV200F SV223E SVE002 SVS002 |
42492, H18, 100%, DAG, NML 42495, H18, 100%, DAG, NML 42499, H18, 100%, DAG, NML 42503, H18, 100%, DAG, NML |
Political Science Research: Methods and Process Statsvetenskapliga undersökningar: metod och hantverk |
Examination | Björn Magnus Ottosson | |||||||||||||||||||||||
v 50, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-12-10 | 10:00 - 11:45 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | Karta |
GE2016 GE2018 |
58460, H18, 100%, DAG, NML 58464, H18, 100%, DAG, NML |
Geografisk metodik I | Examination | A | Stefan Ene | |||||||||||||||||||
10:00 - 11:45 | Y21, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta |
GE2016 GE2018 |
58460, H18, 100%, DAG, NML 58464, H18, 100%, DAG, NML |
Geografisk metodik I | Examination | B | Gustaf Hugelius | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EN20H7 | 19233, H18, 100%, DAG, NML | Litterär temakurs I | Examination | Eng Theme 1 | Joakim Wrethed | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Karta | FR1KRA | 07224, H21, 100%, DAG, NML | Kvinnliga röster i den franskspråkiga litteraturen | Examination |
Luc Romain Lefebvre Mickaelle Cedergren |
||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-12-11 | 09:00 - 12:00 | E397, Södra huset E, Vån 3 | Karta | NS172U | 21678, H18, 100%, DAG, NML | Texter och samtal i förskola/skola | Examination | Språkintroduktion ULV - grupp 1 |
Helen Ericson Theres Bellander |
|||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | EN02GS | 19255, H18, 100%, DAG, NML | Litteratur och kultur | Examination | Eng II gr3-5 | Claudia Egerer | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
105, Frescati hage hus 9, Vån 1 108, Frescati hage hus 9, Vån 1 109, Frescati hage hus 9, Vån 1 |
UQ20UU | 66235, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Alla | Elizabeth Adams Lyngbäck | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F239, Södra huset F, Vån 2 | Karta | NS172U | 21678, H18, 100%, DAG, NML | Texter och samtal i förskola/skola | Examination | Språkintroduktion ULV - grupp 1 |
Helen Ericson Theres Bellander |
|||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Karta
Karta |
EC1211 | 33844, H18, 100%, DAG, NML | Dugga 2 | Examination | Makroteori med tillämpningar | John Åke Arne Hassler | |||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | UCG30K | 34077, H21, 50%, DAG, NML | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Examination | Grund F-3 Alla | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-12-12 | 10:00 - 12:00 | Hörsal 7, Södra huset D, Vån 3 | Karta | PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Lars Klintwall Högberg | ||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C512, Södra huset C, Vån 5 | Karta |
FR230A-B FR2LP2 |
07228, H21, 100%, DAG, NML 07229, H21, 100%, DAG, NML 07306, H21, 100%, DAG, NML |
Grammatik Skriftlig kommunikation |
Examination Seminarium |
Franska II dag Franska II LP |
Francoise Sullet Nylander | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-12-13 | 10:00 - 11:30 | Konferens 242, Frescati hage hus 14 | Examination | Ivo Todorov | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-12-14 | 08:15 - 12:45 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Inger Ridderlind | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Övningslabbet, Södra huset C, Vån 2 | Karta | LIN504 | 20206, H18, 25%, DAG, NML | Lingvistiska forskningsfrågor | Examination | Luba Nikolova Vesselinova | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 |
D235, Södra huset D, Vån 2 D238, Södra huset D, Vån 2 |
Karta | TTA115 | 21579, V21, 50%, BLA, NML | Tolkning I |
Examination Inspelning |
Teckenspråk och tolkning I - helgrupp | Malin Tesfazion | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | FR330B |
07230, H21, 50%, DAG, NML 07231, H21, 25%, DAG, NML |
Lingvistik II |
Examination Seminarium |
Franska III Franska III lp Franska III termin 1 |
Francoise Sullet Nylander Malin Roitman |
|||||||||||||||||||||
15:15 - 16:30 | C520, Södra huset C | Karta | Examination | Mickaelle Cedergren | |||||||||||||||||||||||||
Lör | 2018-12-15 | 10:00 - 13:30 | E371, Södra huset E, Vån 3 | Karta |
EN03G2 EN03GY EN30H1 |
19230, H18, 100%, DAG, NML 19256, H18, 50%, DAG, NML 19257, H18, 100%, DAG, NML 19261, H18, 100%, DAG, NML |
Fornengelska Valbar lingvistisk kurs 2 |
Examination | OC63 | Nils-Lennart Johannesson | |||||||||||||||||||
v 51, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-12-17 | 12:30 - 13:00 | B554, Södra huset B, Vån 5 | Karta | Examination | Mickaelle Cedergren | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | Examination | Thomas Krigsman | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-12-18 | 09:00 - 12:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | TTA115 | 21579, V21, 50%, BLA, NML | Svenskt teckenspråk V | Examination | Teckenspråk och tolkning I - helgrupp |
Eira Balkstam Magnus Ryttervik |
|||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
EN03G2 EN03GY EN30H1 ENGL46 ENSPF3 |
19208, H18, 100%, DAG, NML 19230, H18, 100%, DAG, NML 19232, H18, 25%, DAG, NML 19256, H18, 50%, DAG, NML 19257, H18, 100%, DAG, NML 19261, H18, 100%, DAG, NML |
Språkfärdighet och språkteori Valbar kurs: Litteraturstudier Valbar litterär kurs 1 |
Examination |
Eng OC140 ENGL46 grupp 1-3 |
Andrew Thomas Cooper Hanna Salmi Irina Rasmussen |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | U17, Frescati hage hus 8 | PSYA09 | 36100, H17 | Psykoterapeutisk fördjupning, PDT T9 | Examination | Herman Daniels | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-12-19 | 08:30 - 12:30 | BUV 121a, Frescati Hagväg 22 | UE2097 |
61834, H18, 50%, DAG, NML 61887, H18, 50%, DAG, NML |
Examination Seminarium |
Patrik Lindholm | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta |
EN03G2 EN03GY EN30H1 |
19230, H18, 100%, DAG, NML 19256, H18, 50%, DAG, NML 19257, H18, 100%, DAG, NML 19261, H18, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig barn- och ungdomslitteratur Valbar litterär kurs 1 |
Examination | OC71 | Marina Kohnen Ludwigs | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | D235, Södra huset D, Vån 2 | Karta | TTA435 | 21577, V21, 50%, BLA, NML | Tolkning III |
Examination Inspelning |
Jenny Olsson | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Veronika Jones-Piltz | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | U17, Frescati hage hus 8 | PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Emil jäder | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | U18, Frescati hage hus 8 | PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Julia Stensils | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | U34, Frescati hage hus 8 | PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Veronika Jones-Piltz | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | U21, Frescati hage hus 8 | PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Emil Jäder | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | U23, Frescati hage hus 8 | PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Julia Stensils | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | U17, Frescati hage hus 8 | PSYA09 | 36100, H17 | Psykoterapeutisk fördjupning, PDT T9 | Examination | Herman Daniels | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | U18, Frescati hage hus 8 | PSYA09 | 36100, H17 | Psykoterapeutisk fördjupning, PDT T9 | Examination | Christer Ekelund | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | U21, Frescati hage hus 8 | PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Emil Jäder | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | U23, Frescati hage hus 8 | PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Julia Stensils | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | C569, Södra huset C, Vån 5 | Examination | Adèle Geyer | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | FR1MSA | 07226, H21, 100%, DAG, NML |
Examination Seminarium |
Francoise Sule | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-12-20 | 09:00 - 17:00 | U31, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE8029 | 58487, H18, 100%, DAG, NML |
Obligatorisk närvaro Examination |
Arvid Bring | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta | TTA115 | 21579, V21, 50%, BLA, NML | Svenskt teckenspråk V | Examination | Teckenspråk och tolkning I - helgrupp |
Eira Balkstam Magnus Ryttervik |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | C569, Södra huset C, Vån 5 | Examination | Adèle Geyer | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 |
Sal 032, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan Sal 214 (Studion), Sveaplan Sal 222, Sveaplan Sal 430, Sveaplan |
SU1014 | 41068, H18, 25%, DAG, NML | Examination | Lena Cederlund | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | UB213Z | 61864, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Patrik Lindholm | |||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | C520, Södra huset C | Karta | Examination | Malin Roitman | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:30 | C569, Södra huset C, Vån 5 | Examination | Adèle Geyer | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | C497, Södra huset C, Vån 4 | Karta | FR022A | 07221, H21, 50%, DAG, NML | Hörförståelse och muntlig framställning 2 | Examination | Fra förberedande II Kväll Grupp 1 | Mickaelle Cedergren | |||||||||||||||||||||
23:00 - 00:00 | SV100L | 42469, H18, 100%, DAG, NML | Samhällskunskapsdidaktik | Examination | SV100L Alla | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-12-21 | 09:00 - 18:00 | C569, Södra huset C, Vån 5 | Examination | Adèle Geyer | ||||||||||||||||||||||||
v 1, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-05 | 14:00 - 19:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | EC1212 | 33846, H18, 50%, KV, NML | Examination | Makroteori m tillämp (långs studta) | Peter Langenius | ||||||||||||||||||||
v 2, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-07 | 10:30 - 11:30 | Ymer-rummet, Geovetenskapens hus T, Vån 3 | Karta | Examination | Fernando Jaramillo | |||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | MVFIMU | 14906, V22, 50%, DAG, NML | Filmmusik II |
Examination Inlämning |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-08 | 13:00 - 16:30 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta |
EN20H7 ENGM10 |
19233, H18, 100%, DAG, NML 19241, H18, 100%, DAG, NML |
Litterär valbar kurs Valbar litterär fördjupning 1 |
Examination | OC71 | Marina Kohnen Ludwigs | |||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-09 | 09:00 - 12:00 | 2519, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta |
DIA15U DIA16U |
34061, V21, 100%, DAG, NML 34062, H18, 50%, DAG, NML |
Examination Obligatorisk närvaro |
Did II VAL/ULV grupp 2 | Eva Svärdemo Åberg | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2403, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta |
DIA15U DIA16U |
34061, V21, 100%, DAG, NML 34062, H18, 50%, DAG, NML |
Examination Obligatorisk närvaro |
Did II VAL/ULV grupp 6 |
Eva-Maria Tebano Ahlquist Per Gynther |
||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
U16, Frescati hage hus 8 U17, Frescati hage hus 8 U18, Frescati hage hus 8 U21, Frescati hage hus 8 |
PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Lars Klintwall Högberg | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta | TTA115 | 21579, V21, 50%, BLA, NML | Svenskt teckenspråk V | Examination | Teckenspråk och tolkning I - helgrupp |
Eira Balkstam Magnus Ryttervik |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2519, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta |
DIA15U DIA16U UDA15L |
34061, V21, 100%, DAG, NML 34062, H18, 50%, DAG, NML 34078, H21, 50%, DAG, NML |
Examination Obligatorisk närvaro |
Did II VAL/ULV grupp 1 UDA15L grupp 1 |
Eva Insulander | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta |
DIA15U DIA16U |
34061, V21, 100%, DAG, NML 34062, H18, 50%, DAG, NML |
Examination Obligatorisk närvaro |
Did II VAL/ULV grupp 4 | Maria Öhrstedt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2403, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta |
DIA15U DIA16U |
34061, V21, 100%, DAG, NML 34062, H18, 50%, DAG, NML |
Examination Obligatorisk närvaro |
Did II VAL/ULV grupp 3 | Caroline Ignell | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 1503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta |
DIA15U DIA16U |
34061, V21, 100%, DAG, NML 34062, H18, 50%, DAG, NML |
Examination Obligatorisk närvaro |
Did II VAL/ULV grupp 5 | Tyra Nilsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:00 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Inger Ridderlind | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
U16, Frescati hage hus 8 U17, Frescati hage hus 8 U18, Frescati hage hus 8 U21, Frescati hage hus 8 |
PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Lars Klintwall Högberg | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-10 | 09:00 - 12:00 | 2503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG113 | 34159, V22, 50%, DAG, ITD | Utbildningspolitik och utbildningsystem |
Examination Redovisning |
CAMPUS | Ulf Olsson | |||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 2511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG113 | 34159, V22, 50%, DAG, ITD | Utbildningspolitik och utbildningsystem |
Examination Redovisning |
CAMPUS | Ulf Olsson | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Konferens 242, Frescati hage hus 14 | Examination | Ivo Todorov | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U36, Frescati hage hus 8 | PSYY11 | 36196, H18, 100%, DAG, NML | Konsultationsmetodik |
Examination Obligatorisk närvaro |
Ulf E Åkerström | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
UQ2LYR UQ2SPR |
66218, H18, 50%, DAG, NML 66221, H18, 50%, DAG, DST |
Examination Hemtentamen |
Alla | Heidi Selenius | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG113 | 34159, V22, 50%, DAG, ITD | Utbildningspolitik och utbildningsystem |
Examination Redovisning |
CAMPUS | Anki Bengtsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG113 | 34159, V22, 50%, DAG, ITD | Utbildningspolitik och utbildningsystem |
Examination Redovisning |
CAMPUS | Anki Bengtsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C645 Orkan, Arrhenius hus C, Vån 6 | Karta | Examination | Jörg Gumbel | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Konferens 242, Frescati hage hus 14 | Examination | Ivo Todorov | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U32, Frescati hage hus 8 | PSPR12 | 36186, H18, 100%, DAG, NML | Personlighetspsykologi |
Examination Föreläsning Obligatorisk närvaro |
Stephan Hau | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | EC2110 | 33852, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Mathias Herzing | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | BUV 205, Frescati Hagväg 24 | Examination | Eva Kane | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | B471, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Examination | Laura Alvarez Lopez | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-11 | 09:00 - 13:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | PSYY11 | 36196, H18, 100%, DAG, NML | Konsultationsmetodik |
Examination Obligatorisk närvaro |
Ulf E Åkerström | ||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
FR130B FR1IS2 FR1LP2 |
07340, H21, 25%, BLA, NML 07341, H21, 25%, KV, ITD 07342, H18, 100%, BLA, NML 07358, H18, 100%, BLA, NML |
Muntlig kommunikation |
Examination Uppsamling |
Franska I IS1 FrFRBdaggr1 FRI, dag Grupp2 FRI, dag, LP Grupp2 FrI-IS2 |
Mickaelle Cedergren Sophie Yvert Hamon |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC2106 | 33850, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Mikael Priks | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | C512, Södra huset C, Vån 5 | Karta | FR330B |
07230, H21, 50%, DAG, NML 07231, H21, 25%, DAG, NML |
Lingvistik II | Examination |
Franska III Franska III lp Franska III termin 1 |
Francoise Sullet Nylander | |||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | DIK200 | Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | Karta | Examination | Lenita Freidenvall | |||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
HVKS01 USU1HK |
69359, H18, 100%, DAG, NML 77401, H18, 100%, DAG, NML HVKS1, H18, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik, läroplansteori betyg och bedömning B Ämnesdidaktik, läroplansteori, betyg och bedömning B |
Examination | Företagsekonomi | ||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-12 | 13:00 - 16:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
EC2102 EC7210 |
33849, H18, 50%, DAG, NML 33861, H18, 50%, DAG, NML |
Examination |
Ann-Sofie Kolm Johan Söderberg |
||||||||||||||||||||||
Sön | 2019-01-13 | 09:00 - 12:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7417 | 33869, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Per Pettersson Lidbom | |||||||||||||||||||||
v 3, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-14 | 08:30 - 17:00 |
E246, Arrhenius hus E, Vån 2 P243, Arrhenius hus P P244, Arrhenius hus P P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
UM9000 | 64081, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Peter Markkanen | |||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 |
C307, Södra huset C, Vån 3 C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LITN12 LITS02 LITU10 |
20212, H18 20234, H18 |
Svenskt teckenspråk II - teoretiskt fokus Teoretiskt fokus |
Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 17:00 |
E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E P464, Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
Examination | Peter Markkanen | |||||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:00 | MVKRIM | 14998, H18, 50%, DAG, NML | Kritisk musikvetenskap |
Examination Inlämning |
|||||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:00 | MVKROB | 14999, H18, 50%, DAG, NML | Kritik och konstnärliga objekt |
Examination Inlämning |
|||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | F479, Södra huset F, Vån 4 | Karta | SV7052 | 42512, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Sal 123, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | 2519, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG113 | 34158, V22, 50%, DAG, ITD | Utbildningspolitik och utbildningsystem |
Examination Redovisning |
DISTANS | Staffan Nilsson | |||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | 2503, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG113 | 34158, V22, 50%, DAG, ITD | Utbildningspolitik och utbildningsystem |
Examination Redovisning |
DISTANS | Ulf Olsson | |||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | 2511, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | UCG113 | 34158, V22, 50%, DAG, ITD | Utbildningspolitik och utbildningsystem |
Examination Redovisning |
DISTANS | Anki Bengtsson | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | C516 norra, Arrhenius hus C, Vån 5 | Karta | Examination | Mats Johnsson | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | F271, Södra huset F, Vån 2 | Karta | Examination | Kerstin Bergman | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | Examination | Johan Mörlin | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Konferens 340, Frescati hage hus 14 | Examination | Herman Daniels | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | A501, Arrhenius hus A, Vån 5 | Karta | Examination | Nicklas Selander | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Sal 034, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | C569, Södra huset C, Vån 5 | Examination | Adèle Geyer | ||||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
UQ3SLY UQ3SPL |
66224, H18, 50%, DAG, DST 66249, H18, 50%, DAG, NML |
Teori och praktik i specialpedagogisk fördjupning |
Examination Inlämning |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-15 | 08:00 - 13:00 | D315, Södra huset D, Vån 3 | Karta | Examination | Jenny Rosén | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM4044 | 64054, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 1 | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 17:00 |
E249, Arrhenius hus E, Vån 2 P243, Arrhenius hus P P244, Arrhenius hus P P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
UM9000 | 64081, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Peter Markkanen | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 17:00 |
E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E P464, Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
Examination | Peter Markkanen | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM4044 | 64054, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 2 | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | SV7052 | 42512, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | E248, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | Examination | Elisabeth Nygren | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U16, Frescati hage hus 8 | PSSP06 | 36219, H18, 50%, DAG, NML | Tillämpad beteendeanalys VI, Forskningsmetod | Examination | Lars Klintwall Högberg | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U23, Frescati hage hus 8 | PSSP06 | 36219, H18, 50%, DAG, NML | Tillämpad beteendeanalys VI, Forskningsmetod | Examination | Lise Renata Pettersson Roll | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | SOB220 | 38069, H18, 100%, DAG, NML | Datainsamlingsmetoder | Examination | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Examination |
Eva Nilson Per Blomqvist |
|||||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM4044 | 64054, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 1 | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM4044 | 64054, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 2 | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D215, Södra huset D, Vån 2 | Karta | Examination |
Eva Nilson Per Blomqvist Kerstin Bergman |
|||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E397, Södra huset E, Vån 3 | Karta | Examination | Zakaria Lemmouh | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal 034, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | F355, Södra huset F, Vån 3 | Karta | Examination | Lenita Freidenvall | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:30 | C569, Södra huset C, Vån 5 | Examination | Adèle Geyer | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-16 | 08:00 - 17:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Thomas Krigsman | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM4044 | 64054, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 1 | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 17:00 |
E246, Arrhenius hus E, Vån 2 P243, Arrhenius hus P P244, Arrhenius hus P P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
UM9000 | 64081, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Peter Markkanen | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 17:00 |
E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E P464, Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
Examination | Peter Markkanen | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 10:30 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM4044 | 64054, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 2 | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 17:00 |
CH1SAE CH2SAE CHALAN CHALGN CHPLAN CHSAUV CHUVGN HV46SA HVF3SA HVF3SG HVSJA1 |
77397, H18, 100%, DAG, NML 77398, H18, 100%, DAG, NML 77399, H18, 100%, DAG, NML 77458, H18, 50%, DAG, NML 77465, H18, 50%, DAG, NML 77466, H18, 50%, DAG, NML 77467, H18, 50%, DAG, NML 77468, H18, 50%, DAG, NML 77469, H18, 50%, DAG, NML 77482, H18, 100%, DAG, NML |
Examination | Alla |
Berit Ljung Björn Falkevall Caroline Klintborg Jenny Berglund Johan Sandahl Kristina Lanå Maria Olson Marie Hållander Martin Karlsson Max Strandberg Per Höjeberg Per-Arne Karlsson Pernilla Andersson Viveca Lindberg Ylva Irene Wibaeus |
||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | A603, Arrhenius hus A, Vån 6 | Karta | Examination | Guru Brahamam Ramani | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | E328, Södra huset E, Vån 3 | Karta | Examination | Ylva Falk | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | F315, Södra huset F, Vån 3 | Karta | SV7052 | 42512, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:30 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LITN12 LITS02 LITU10 |
20212, H18 20213, H18, 50%, DAG, NML 20234, H18 |
Svenskt teckenspråk II - praktiskt fokus | Examination | Alla | Åsa Gustafsson | |||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Sal 420, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | HVDK01 | 77404, H18, 100%, DAG, NML | Drama som didaktiskt verktyg | Examination | Peter Sundebrant | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 124, Sveaplan | SU7257 | 41048, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Ulla-Karin Schön | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 034, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:00 | F479, Södra huset F, Vån 4 | Karta | Examination | Merrick Tabor | |||||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LITN12 LITS02 LITU10 |
20212, H18 20213, H18, 50%, DAG, NML 20234, H18 |
Svenskt teckenspråk II - praktiskt fokus | Examination | Alla | Åsa Gustafsson | |||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM4044 | 64054, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 1 | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
10:45 - 12:45 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | UM4044 | 64054, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Grupp 2 | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | F479, Södra huset F, Vån 4 | Karta | SV7052 | 42439, H17 | Examination | Johan Nordensvärd | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
12:30 - 15:45 | D600, Södra huset D, Vån 6 | Karta | Examination | Sanna Wallin | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 |
C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 E231, Språkparken, Södra huset E, Vån 2 |
Karta
Karta |
LITN12 LITS02 LITU10 |
20212, H18 20213, H18, 50%, DAG, NML 20234, H18 |
Svenskt teckenspråk II - praktiskt fokus | Examination | Alla |
Anette Ekberg Josephine Willing Magnus Ryttervik |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
ENGL46 ENGLF3 |
19208, H18, 100%, DAG, NML 19248, H18, 100%, DAG, NML |
Engelsk grammatik och vokabulär Engelskspråkig barn- och ungdomslitteratur och film |
Examination |
Alla ENGLF3 grupp 1-2 |
Clelia Rose La Monica Gül Han |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 123, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | U16, Frescati hage hus 8 | PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Lars Klintwall Högberg | |||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LITN12 LITS02 LITU10 |
20212, H18 20213, H18, 50%, DAG, NML 20234, H18 |
Svenskt teckenspråk II - praktiskt fokus |
Examination Övning |
Alla |
Anette Ekberg Josephine Willing Magnus Ryttervik |
|||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | B307ö, Södra huset B | Karta | FR1MSA | 07226, H21, 100%, DAG, NML | Examination | Francoise Sule | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-17 | 08:00 - 17:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Thomas Krigsman | |||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 | E376, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | Examination | Kerstin Pettersson | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 |
E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E E246, Arrhenius hus E, Vån 2 E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E249, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 E262, Arrhenius hus E, Vån 2 P244, Arrhenius hus P P402 (Svend Pedersen, fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 P464, Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
Examination | Zeynep Ünsal | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 17:00 |
CH1SAE CH2SAE CHALAN CHALGN CHPLAN CHSAUV CHUVGN HV46SA HVF3SA HVF3SG HVSJA1 |
77397, H18, 100%, DAG, NML 77398, H18, 100%, DAG, NML 77399, H18, 100%, DAG, NML 77458, H18, 50%, DAG, NML 77465, H18, 50%, DAG, NML 77466, H18, 50%, DAG, NML 77467, H18, 50%, DAG, NML 77468, H18, 50%, DAG, NML 77469, H18, 50%, DAG, NML 77482, H18, 100%, DAG, NML |
Examination | Alla |
Berit Ljung Björn Falkevall Caroline Klintborg Jenny Berglund Kristina Lanå Maria Olson Marie Hållander Martin Karlsson Max Strandberg Per Höjeberg Per-Arne Karlsson Pernilla Andersson Viveca Lindberg Ylva Irene Wibaeus |
||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1423 | 30765, H18, 100%, DAG, NML |
Uppsats- och seminariekurs IR III-3 Uppsats & seminariekurs |
Examination | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 108, Frescati hage hus 9, Vån 1 | UQ010M | 66190, H18, 50%, DAG, NML | Självständigt arbete | Examination | Hanna Ginner Hau | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | Sal 123, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U16, Frescati hage hus 8 | PSPR08 | 36182, H18, 100%, DAG, NML | Hjärnans funktioner, utveckling och föränderlighet | Examination | Lennart Högman | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE8013 | 58412, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Alla |
Gustaf Hugelius Julia Wagner |
||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1423 | 30765, H18, 100%, DAG, NML |
Uppsats- och seminariekurs IR III-3 Uppsats & seminariekurs |
Examination | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1423 | 30765, H18, 100%, DAG, NML |
Uppsats- och seminariekurs IR III-3 Uppsats & seminariekurs |
Examination | Mattias Lindgren | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 | F231, Södra huset F, Vån 2 | Karta | SV7052 | 42439, H17 | Examination | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE8013 | 58412, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Alla |
Gustaf Hugelius Julia Wagner |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | E276, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta |
UM9004-9005 UM9007-9008 |
64090, H18, 50%, BLA, NML 64091, H18, 50%, BLA, NML 64092, H18, 50%, BLA, NML 64093, H18, 50%, BLA, NML |
Examination | Kerstin Pettersson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E331, Södra huset E, Vån 3 | Karta | SV7052 | 42512, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:30 | F702, Södra huset F, Vån 7 | Karta | Examination | Karl Kristoffer Strandqvist | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
EN02GS EN20H7 |
19233, H18, 100%, DAG, NML 19255, H18, 100%, DAG, NML |
Vokabulär | Examination | Engelska II All groups | Alan McMillion | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:30 | 108, Frescati hage hus 9, Vån 1 | UQ010M | 66190, H18, 50%, DAG, NML | Självständigt arbete | Examination | Hanna Ginner Hau | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 125, Sveaplan | SU3H18 | 41070, H18, 100%, DAG, NML | Fältstudier | Examination | S3C | Joakim Isaksson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 124, Sveaplan | SU3H18 | 41070, H18, 100%, DAG, NML | Fältstudier | Examination | S3B | Josefin Månsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 126, Sveaplan | SU3H18 | 41070, H18, 100%, DAG, NML | Fältstudier | Examination | S3E | Anneli Stranz | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 034, Sveaplan | SU3H18 | 41070, H18, 100%, DAG, NML | Fältstudier | Examination | S3D | Lambros Roumbanis | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U16, Frescati hage hus 8 | PSPR08 | 36182, H18, 100%, DAG, NML | Hjärnans funktioner, utveckling och föränderlighet | Examination | Lennart Högman | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | F479, Södra huset F, Vån 4 | Karta | Examination | Tyra Hertz | |||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | Examination |
Annette Lindberg Urban Östberg |
|||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1423 | 30765, H18, 100%, DAG, NML |
Uppsats- och seminariekurs IR III-3 Uppsats & seminariekurs |
Examination | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1423 | 30765, H18, 100%, DAG, NML |
Uppsats- och seminariekurs IR III-3 Uppsats & seminariekurs |
Examination | Mattias Lindgren | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Y22, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | KG4205-4206 |
32070, H18, 100%, DAG, NML 32073, H18, 100%, DAG, NML |
Examination | Urban Nordin | |||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | PSPR12 | 36186, H18, 100%, DAG, NML | Personlighetspsykologi |
Examination Inlämning |
|||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-18 | 08:00 - 16:00 | SOD240 | 38075, H18, 100%, DAG, NML | Personalarbete 1 | Examination | SOD240Alla | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 13:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Thomas Krigsman | |||||||||||||||||||||||||
08:30 - 17:00 |
CH1SAE CH2SAE CHALAN CHALGN CHPLAN CHSAUV CHUVGN HV46SA HVF3SA HVF3SG HVSJA1 |
77397, H18, 100%, DAG, NML 77398, H18, 100%, DAG, NML 77399, H18, 100%, DAG, NML 77458, H18, 50%, DAG, NML 77465, H18, 50%, DAG, NML 77466, H18, 50%, DAG, NML 77467, H18, 50%, DAG, NML 77468, H18, 50%, DAG, NML 77469, H18, 50%, DAG, NML 77482, H18, 100%, DAG, NML |
Examination | Alla |
Berit Ljung Björn Falkevall Caroline Klintborg Jenny Berglund Johan Sandahl Kristina Lanå Maria Olson Marie Hållander Martin Karlsson Max Strandberg Per Höjeberg Per-Arne Karlsson Pernilla Andersson Viveca Lindberg Ylva Irene Wibaeus |
||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | F363, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1706-1708 |
30749, H18, 100%, DAG, NML 30761, H18, 100%, DAG, NML 30762, H18, 100%, DAG, NML |
Självständigt arbete i internationella relationer | Examination | Gonzalo Pozo Martin | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | F479, Södra huset F, Vån 4 | Karta | SV7052 | 42512, H18, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:45 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Anna Almqvist | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | 109, Frescati hage hus 9, Vån 1 | UQ010M | 66190, H18, 50%, DAG, NML | Självständigt arbete | Examination | Hanna Ginner Hau | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 125, Sveaplan | SU3H18 | 41070, H18, 100%, DAG, NML | Fältstudier | Examination | S3C | Joakim Isaksson | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 032, Sveaplan | SU3H18 | 41070, H18, 100%, DAG, NML | Fältstudier | Examination | S3E | Sara Erlandsson | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 130, Sveaplan | SU3H18 | 41070, H18, 100%, DAG, NML | Fältstudier | Examination | S3B | Josefin Månsson | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 034, Sveaplan | SU3H18 | 41070, H18, 100%, DAG, NML | Fältstudier | Examination | S3D | Lambros Roumbanis | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U16, Frescati hage hus 8 | PSPR08 | 36182, H18, 100%, DAG, NML | Hjärnans funktioner, utveckling och föränderlighet | Examination | Lennart Högman | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U24, Frescati hage hus 8 | PSPR20 | 36193, H18, 100%, DAG, NML | Barn och unga | Examination | Lars Klintwall Högberg | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | SU3H18 | 41070, H18, 100%, DAG, NML | Fältstudier | Examination | S3A |
Palle Storm Ylva Spånberger Weitz |
|||||||||||||||||||||||
10:00 - 11:45 | Högbomsalen, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GE8013 | 58412, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Alla |
Gustaf Hugelius Julia Wagner |
||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F339, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1423 | 30765, H18, 100%, DAG, NML |
Uppsats- och seminariekurs IR III-3 Uppsats & seminariekurs |
Examination | Mattias Lindgren | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1423 | 30765, H18, 100%, DAG, NML |
Uppsats- och seminariekurs IR III-3 Uppsats & seminariekurs |
Examination | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 13:15 | P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Anna Pansell | |||||||||||||||||||||||||
12:45 - 17:00 | De Geersalen, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | KG1217 | 32104, H18, 100%, DAG, NML | 3 | Examination | Alla |
Anders Wästfelt GIS ass |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1423 | 30765, H18, 100%, DAG, NML |
Uppsats- och seminariekurs IR III-3 Uppsats & seminariekurs |
Examination | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:15 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Thomas Krigsman | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 108, Frescati hage hus 9, Vån 1 | UQ010M | 66190, H18, 50%, DAG, NML | Självständigt arbete | Examination | Hanna Ginner Hau | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 127, Sveaplan |
SU8252 SUE118 |
Funktionshinder och samhälle | Examination | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U16, Frescati hage hus 8 | PSPR08 | 36182, H18, 100%, DAG, NML | Hjärnans funktioner, utveckling och föränderlighet | Examination | Lennart Högman | |||||||||||||||||||||||
13:30 - 18:00 | D600, Södra huset D, Vån 6 | Karta | Examination | Sanna Wallin | |||||||||||||||||||||||||
14:30 - 17:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | Examination | |||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F339, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1423 | 30765, H18, 100%, DAG, NML |
Uppsats- och seminariekurs IR III-3 Uppsats & seminariekurs |
Examination | Mattias Lindgren | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | F347, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1423 | 30765, H18, 100%, DAG, NML |
Uppsats- och seminariekurs IR III-3 Uppsats & seminariekurs |
Examination | |||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 |
UCA22K UCG20K |
34071, V21, 50%, DAG, NML 34075, H21, 50%, BLA, ITD |
Examination |
Grund fritidshem Alla Ämnes Alla |
|||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
HVKS01 HVÄ02U USU1HK |
69359, H18, 100%, DAG, NML 77401, H18, 100%, DAG, NML 77464, H18, 100%, DAG, NML HVKS1, H18, 100%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik, läroplansteori, betyg och bedömning B | Examination |
Geografi Historia Psykologi Religion Samhällskunskap |
Johan Sandahl Steven Dahl |
|||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | UCG35K | 34222, H21, 50%, DAG, DST | Ämnesdidaktik | Examination |
Geografi Historia Religion Samhällskunskap |
||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
UQ3SLY UQ3SPL |
66224, H18, 50%, DAG, DST 66249, H18, 50%, DAG, NML |
Vetenskapsteori och metod inom specialpedagogik II |
Examination Inlämning |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-19 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 2, Södra huset A, Vån 3 | Karta | EC7311 | 33865, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Rikard Forslid | |||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 |
D499, Södra huset D, Vån 4 E306, Södra huset E, Vån 3 G-salen (hörsal), Arrhenius hus F, Vån 3 Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 Hörsal 10, Södra huset E, Vån 3 Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Karta
Karta Karta Karta Karta Karta |
SV100F SV100L SV104E SVE001 SVS001 |
42464, H18, 100%, DAG, NML 42468, H18, 100%, DAG, NML 42469, H18, 100%, DAG, NML 42494, H18, 100%, DAG, NML 42498, H18, 100%, DAG, NML |
International Politics Internationell politik |
Tentamen Examination |
SV100L Alla SVE001 Alla SVS001 Alla |
Joakim Kreutz | |||||||||||||||||||||
Sön | 2019-01-20 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Examination | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Hörsal 10, Södra huset E, Vån 3 Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Karta
Karta Karta |
EC1211 | 33844, H18, 100%, DAG, NML |
Dugga 1-2 Tentamen |
Examination | Makroteori med tillämpningar | John Åke Arne Hassler | |||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 |
DIA15U DIA16U UDA15L |
34061, V21, 100%, DAG, NML 34062, H18, 50%, DAG, NML 34078, H21, 50%, DAG, NML |
Examination |
Did II VAL/ULV Alla UDA15L Alla |
|||||||||||||||||||||||||
v 4, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-21 | 09:00 - 12:00 | Sal 207, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | FO-MAIII | Examination | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | C585, Södra huset C, Vån 5 | Karta | PO130A |
07257, H21, 100%, BLA, NML 07258, H21, 50%, BLA, NML |
Text och språkstruktur I Text I |
Examination | Francisco Nazareth | ||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | Sal 125, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Elisabeth Nygren | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 126, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C585, Södra huset C, Vån 5 | Karta |
PO130A PO230A |
07257, H21, 100%, BLA, NML 07258, H21, 50%, BLA, NML 07260, H21, 25%, KV, ITD 07261, H21, 25%, KV, NML |
Muntlig färdighet och interaktion I Muntlig och skriftlig språkfärdighet |
Examination | Francisco Nazareth | ||||||||||||||||||||||
17:30 - 18:00 | UC231U | 34068, H21, 100%, DAG, NML | Examination | UC231U grupp 1-3 | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-22 | 09:00 - 11:00 | Sal 126, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | Sal 123, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Sal 123, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-23 | 15:45 - 16:00 | GE8024 | 58554, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-24 | 09:00 - 10:00 | Sal 207, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 12:00 | Sal 207, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Sal 123, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-25 | 12:00 - 15:00 | Sal 123, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Sal 126, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Sal 124, Sveaplan | Examination | Josefin Månsson | ||||||||||||||||||||||||||
v 5, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-28 | 09:00 - 12:00 | 2431, Frescativägen 54, Vån 4 | Karta | Examination | Malin Gustafsson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | K321 Lilla Konferensrummet, Arrhenius KÖL, Vån 3 | Karta | Examination | IngMarie Nilsson | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | C585, Södra huset C, Vån 5 | Karta | FR030B | 07457, V19, 100%, DAG, NML |
Hörförståelse och muntlig framställning 1 Skriftlig produktion 1 |
Examination | FrFRBdaggr1 | Malin Roitman | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 130, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | P243, Arrhenius hus P | Karta | Examination | Kerstin Pettersson | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-29 | 09:00 - 12:00 | E420, Södra huset E, Vån 4 | Karta |
UCG35K UCG36K |
34375, V19, 100%, DAG, NML 34376, V19, 100%, DAG, NML |
Juridik och etik i skolans värld | Examination | Grupp A | Lina Hjorth Warlenius | |||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | E420, Södra huset E, Vån 4 | Karta |
UCG35K UCG36K |
34375, V19, 100%, DAG, NML 34376, V19, 100%, DAG, NML |
Juridik och etik i skolans värld | Examination | Grupp B | Lina Hjorth Warlenius | |||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | Sal 207, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | E420, Södra huset E, Vån 4 | Karta |
UCG35K UCG36K |
34375, V19, 100%, DAG, NML 34376, V19, 100%, DAG, NML |
Juridik och etik i skolans värld | Examination | Grupp C | David Fisher | |||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-30 | 08:00 - 10:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Peter Markkanen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F239, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
UCG35K UCG36K |
34375, V19, 100%, DAG, NML 34376, V19, 100%, DAG, NML |
Juridik och etik i skolans värld | Examination | Grupp E | David Fisher | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta |
UCG35K UCG36K |
34375, V19, 100%, DAG, NML 34376, V19, 100%, DAG, NML |
Juridik och etik i skolans värld | Examination | Grupp D | Lina Hjorth Warlenius | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 130, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | Karta | FR030B | 07457, V19, 100%, DAG, NML |
Hörförståelse och muntlig framställning 1 Skriftlig produktion 1 |
Examination | FrFRBdaggr2 | Malin Roitman | |||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | F239, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
UCG35K UCG36K |
34375, V19, 100%, DAG, NML 34376, V19, 100%, DAG, NML |
Juridik och etik i skolans värld | Examination | Grupp F | Anna Lena Sandström | |||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta |
UCG35K UCG36K |
34375, V19, 100%, DAG, NML 34376, V19, 100%, DAG, NML |
Juridik och etik i skolans värld | Examination | Grupp G | Tim Holappa | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 207, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | F239, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
UCG35K UCG36K |
34375, V19, 100%, DAG, NML 34376, V19, 100%, DAG, NML |
Juridik och etik i skolans värld | Examination | Grupp I | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta |
UCG35K UCG36K |
34375, V19, 100%, DAG, NML 34376, V19, 100%, DAG, NML |
Juridik och etik i skolans värld | Examination | Grupp H | David Fisher | |||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-31 | 12:00 - 16:00 | Sal 125, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | Sal 126, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
13:15 - 16:00 |
Extern lokal Se bokningskommentar |
UQ2LYS UQ2SYN UQ531F |
66197, H18, 50%, DAG, NML 66252, H18, 50%, DAG, DST |
Examination | |||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | GE8024 | 58554, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-01 | 09:00 - 16:00 | Sal 420, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | HVDK08 | 77527, V19, 100%, DAG, NML | Konstnärliga dimensioner och drama | Examination | Peter Sundebrant | ||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Sal 123, Sveaplan | Examination | Sanna Tielman Tärnström | ||||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-02 | 09:00 - 17:00 |
GE5001 GE5017 GE5024 GE5026 KG3201 |
32069, H18, 100%, DAG, NML 58467, H18, 100%, DAG, NML 58469, H18, 100%, DAG, NML 58475, H18, 100%, DAG, NML |
Vetenskapsfilosofi, vetenskaplighet, geografisk idéhistoria 1 |
Examination Hemtentamen |
Alla | ||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | HVDK01 | 77703, H19, 100%, DAG, NML | Introduktion till drama med didaktisk inriktning |
Examination Inlämning |
|||||||||||||||||||||||||
v 6, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-04 | 09:00 - 12:00 | BUV 101, Frescati Hagväg 20B | UB34UU | 61990, V19, 100%, DAG, NML | Examination | Hedda Schönbäck | ||||||||||||||||||||||
09:30 - 12:30 | C516 norra, Arrhenius hus C, Vån 5 | Karta | Examination | Sara Skoglund | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 10:45 | E921, Södra huset E | Karta | Examination | Joakim Sigvardson | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | K321 Lilla Konferensrummet, Arrhenius KÖL, Vån 3 | Karta | Examination | IngMarie Nilsson | |||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | GE8024 | 58554, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-05 | 17:45 - 18:00 | UCG20K | 34365, V19, 100%, DAG, NML | Examination | Grund F-3 Alla | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-07 | 16:00 - 17:15 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Mona Hverven | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Hörsal 2, Södra huset A, Vån 3 Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Karta
Karta Karta |
EC1111 |
33885, V19, 100%, DAG, NML 33898, V19, 100%, DAG, NML 33903, V19, 100%, DAG, NML |
Dugga 1 | Examination | Mikroteori med tillämpningar | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-08 | 10:00 - 11:45 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | Karta | KG3217 | 32141, V19, 100%, DAG, NML | 1plan | Examination | 1 | Thomas Borén | |||||||||||||||||||
10:00 - 11:45 | Y11, Geovetenskapens hus Y | KG3217 | 32141, V19, 100%, DAG, NML | 1plan | Examination | 2 | Peter Schmitt | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | Karta | KG3217 | 32141, V19, 100%, DAG, NML | 1plan | Examination | 3 | Thomas Borén | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U28, Geovetenskapens hus U | GG5127 | 59724, V19, 100%, DAG, NML | Examination | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Y11, Geovetenskapens hus Y | KG3217 | 32141, V19, 100%, DAG, NML | 1plan | Examination | 4 | Peter Schmitt | ||||||||||||||||||||||
v 7, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-11 | 13:00 - 15:00 | K321 Lilla Konferensrummet, Arrhenius KÖL, Vån 3 | Karta | Examination | IngMarie Nilsson | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C569, Södra huset C, Vån 5 | FRK30B |
07469, V19, 50%, DAG, NML 07470, V19, 100%, DAG, NML |
Litteraturförmedling | Examination | Mickaelle Cedergren | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | P464, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Mona Hverven | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-12 | 10:00 - 11:45 | Y21, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | KG3213 | 32138, V19, 100%, DAG, NML | 1 | Examination | A | Urban Nordin | |||||||||||||||||||
10:00 - 11:00 | E921, Södra huset E | Karta | Examination | Olle Fritzell | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Y21, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | KG3213 | 32138, V19, 100%, DAG, NML | 1 | Examination | B | Urban Nordin | |||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Sal B, Kräftriket hus 4, Vån 2 | ABMEX1-2 |
28356, H18, 100%, DAG, NML 28357, H18, 100%, DAG, NML |
Examination | Elie Wardini | ||||||||||||||||||||||||
16:30 - 17:30 | F479, Södra huset F, Vån 4 | Karta | Examination | Soetkin Verhaegen | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-13 | 09:00 - 15:00 | Sal 420, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | HVDK08 | 77527, V19, 100%, DAG, NML | Konstnärliga dimensioner och drama | Examination | Kerstin Grip | ||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Sal B, Kräftriket hus 4, Vån 2 | ABMCK3 | 28336, H18, 100%, DAG, NML | Examination | Elie Wardini | ||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | GE8024 | 58554, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-14 | 09:00 - 16:00 | Sal 420, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | HVDK05 | 77529, V19, 100%, DAG, NML | Examination | Peter Sundebrant | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F4204, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19302, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr7 | Hanna Salmi | |||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | GE8024 | 58554, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-15 | 10:00 - 12:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19302, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr4 | Clelia Rose La Monica | |||||||||||||||||||
10:00 - 12:30 | E413, Södra huset E, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19302, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr6 | Hanna Salmi | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F371, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19302, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr5 | Raphaël Domange | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E371, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19293, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr3 | Ying Wang | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E397, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19293, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr1 | Clelia Rose La Monica | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F487, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19293, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr2 | Andrew Thomas Cooper | |||||||||||||||||||||
v 8, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-18 | 09:00 - 11:00 | F379, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19302, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr4 | Clelia Rose La Monica | |||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | B479, Södra huset B, Vån 4 | Karta |
FR130B FR1LP2 FR1UL1 FR1VA1 |
07392, V19, 100%, BLA, NML 07393, V19, 100%, DAG, NML 07395, V19, 100%, DAG, NML 07459, V19, 50%, BLA, NML 07460, V19, 100%, BLA, NML |
Muntlig kommunikation | Examination |
FRI, dag Grupp1 FRI, dag, LP Grupp1 FrI, halvfart T1_Gr1 |
Mickaelle Cedergren | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:30 | F4204, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19302, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr7 | Hanna Salmi | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D315, Södra huset D, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19293, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr3 | Ying Wang | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F487, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19293, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr2 | Andrew Thomas Cooper | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:45 | Y21, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | KG3213 | 32138, V19, 100%, DAG, NML | 1 | Examination | A | Urban Nordin | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:30 | F363, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19302, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr5 | Raphaël Domange | |||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | F307, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19293, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr1 | Clelia Rose La Monica | |||||||||||||||||||||
12:00 - 14:00 | C512, Södra huset C, Vån 5 | Karta |
FR130B FR1LP2 FR1UL1 FR1VA1 |
07392, V19, 100%, BLA, NML 07393, V19, 100%, DAG, NML 07395, V19, 100%, DAG, NML 07459, V19, 50%, BLA, NML 07460, V19, 100%, BLA, NML |
Muntlig kommunikation | Examination |
FRI, dag Grupp2 FRI, dag T1 Grupp2, halvfart FRI, dag, LP Grupp2 |
Mickaelle Cedergren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | K321 Lilla Konferensrummet, Arrhenius KÖL, Vån 3 | Karta | Examination | IngMarie Nilsson | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 14:45 | Y21, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | KG3213 | 32138, V19, 100%, DAG, NML | 1 | Examination | B | Urban Nordin | |||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-19 | 08:00 - 12:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
ENGE02 ENGEL2 ENTP02 |
19275, V19, 100%, DAG, NML 19278, V19, 100%, DAG, NML 19303, V19, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 2A | Examination | Engelska II All groups | Mikko Höglund | ||||||||||||||||||||
09:00 - 11:30 | E397, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19302, V19, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Examination Redovisning |
Eng I gr6 | Hanna Salmi | |||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | E921, Södra huset E | Karta | Examination | Olle Fritzell | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-20 | 08:00 - 14:00 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | Karta | GG4203 | 59714, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | ENGE01 |
19293, V19, 100%, DAG, NML 19302, V19, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Examination | Engelska I All groups | Alan McMillion | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | MI4011 | 70428, V19, 100%, DAG, NML | Examination | Christian Beer | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:45 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | KG3217 | 32141, V19, 100%, DAG, NML | 1plan | Examination | X | Thomas Borén | |||||||||||||||||||||
10:00 - 11:45 | Y22, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta |
KG2207 KG3214 |
32114, V19, 100%, DAG, NML 32134, V19, 100%, DAG, NML |
HGmT |
Examination Redovisning |
Anders Wästfelt | ||||||||||||||||||||||
11:30 - 12:00 | HVDK05 | 77529, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | Y23, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | KG3217 | 32141, V19, 100%, DAG, NML | 1plan | Examination | Y | Thomas Borén | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | NSN230 | 21822, V19, 100%, DAG, NML | Litterär textanalys |
Examination Inlämning |
Alla grupper | Johan Lundberg | |||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | TVKAN3 | 14078, V19, 100%, DAG, NML | Vetenskapsteori och forskningsmetodik |
Examination Inlämning |
Tiina Pursiainen Rosenberg | ||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | KV1420 | 14880, H21, 100%, DAG, NML | Bild, historia, tolkning |
Examination Inlämning |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
23:00 - 00:00 | UB04UU | 61960, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
23:30 - 23:45 | HVDK08 | 77527, V19, 100%, DAG, NML | Konstnärliga dimensioner och drama | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-21 | 08:00 - 10:45 | D560, Södra huset D, Vån 5 | Karta | Examination | Sanna Wallin | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | Sal 420, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | HVDK05 | 77529, V19, 100%, DAG, NML | Examination | Sofia Cedervall | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Kerstin Larsson | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | B554, Södra huset B, Vån 5 | Karta | Examination |
Anders Bengtsson Tzortzis Ikonomou |
|||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-22 | 13:00 - 16:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Kerstin Larsson | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-23 | 13:00 - 19:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Examination | ||||||||||||||||||||||||
Sön | 2019-02-24 | 08:00 - 18:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Examination | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | EC1112 | 33883, V19, 50%, KV, NML | Dugga 1 | Examination | Mikroteori m tillämp (långs studta) | Lars Thomas Vahtrik | |||||||||||||||||||||
23:30 - 23:45 | UB605Y | 61976, V19, 100%, DAG, NML | Examination | Alla | |||||||||||||||||||||||||
v 9, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-25 | 08:45 - 09:00 | MVINOD | 14908, V19, 50%, DAG, NML | Intermedialitet: från opera till datorspel |
Examination Inlämning |
Johanna Ethnersson Pontara | ||||||||||||||||||||||
09:45 - 10:00 |
TVEHII TVÅAAV |
14050, V19, 100%, DAG, NML 14097, V19, 100%, DAG, NML |
Teaterhistoria II |
Examination Inlämning |
Rikard Hoogland | ||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | GE8024 | 58554, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-26 | 15:00 - 16:00 | C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LITFL2 | 20294, H18, 50%, DAG, NML | Svenskt teckenspråk - färdighetskurs II | Examination |
Magnus Ryttervik Pia Simper-Allen |
||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 |
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Hörsal 2, Södra huset A, Vån 3 Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Karta
Karta Karta |
EC1111 |
33885, V19, 100%, DAG, NML 33898, V19, 100%, DAG, NML 33903, V19, 100%, DAG, NML |
Dugga 2 | Examination | Mikroteori med tillämpningar | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
17:30 - 18:00 |
UCG30K UCG31K |
34373, V19, 100%, DAG, NML 34400, V19, 100%, DAG, NML |
Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Examination | Grund 4-6 Alla | ||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
UCG35K UCG36K |
34375, V19, 100%, DAG, NML 34376, V19, 100%, DAG, NML |
Examination | Ämnes Alla | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-27 | 15:00 - 16:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LITFL2 | 20294, H18, 50%, DAG, NML | Svenskt teckenspråk - färdighetskurs II | Examination | Magnus Ryttervik | ||||||||||||||||||||
16:30 - 17:00 | P465, Arrhenius hus P, Vån 4 | Karta | Examination | Anna-Karin Nordin | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-28 | 10:00 - 12:00 | A507, Arrhenius hus A, Vån 5 | Karta | Examination | Jenny Nilsson | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | A501, Arrhenius hus A, Vån 5 | Karta | Examination | Louise Lehto | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-01 | 09:30 - 15:00 | U29, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | GG5127 | 59724, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | De Geersalen, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | KG3217 | 32141, V19, 100%, DAG, NML | UPOES | Examination | Alla | Jennie Gustafsson | |||||||||||||||||||||
v 10, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-04 | 13:00 - 15:00 | K321 Lilla Konferensrummet, Arrhenius KÖL, Vån 3 | Karta | Examination | IngMarie Nilsson | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | Sal 222, Sveaplan | Examination | Hugo Stranz | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-03-05 | 10:00 - 12:00 |
A501, Arrhenius hus A, Vån 5 A507, Arrhenius hus A, Vån 5 |
Karta | Examination | Abraham Mendoza | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 13:15 | LITFL2 | 20294, H18, 50%, DAG, NML | Svenskt teckenspråk - färdighetskurs II | Examination | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | US216G | 69495, V19, 100%, DAG, NML | Barnlitteratur för mellanåren |
Examination Inlämning |
Grupp 2 | Eva Söderberg | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | LITFL2 | 20294, H18, 50%, DAG, NML | Svenskt teckenspråk - färdighetskurs II | Examination | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | UB34UU | 61990, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-06 | 09:30 - 16:30 | U37, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | Examination | Ulrika Magnusson | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:30 | B554, Södra huset B, Vån 5 | Karta | Examination | Mickaelle Cedergren | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Sal 130, Sveaplan | Examination | Lisa Skogens | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-07 | 09:00 - 12:00 | U18, Frescati hage hus 8 | PSYA09 | 36134, V18 | Psykoterapeutisk fördjupning, PDT T9 | Examination | Charlotta Björklind | |||||||||||||||||||||
16:30 - 18:00 | E921, Södra huset E | Karta | Examination | Eva Nilson | |||||||||||||||||||||||||
v 11, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-11 | 13:00 - 16:00 | HI8037 | 12337, V19, 50%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | C569, Södra huset C, Vån 5 | FRK30B |
07469, V19, 50%, DAG, NML 07470, V19, 100%, DAG, NML |
Litteraturförmedling | Examination | Mickaelle Cedergren | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-13 | 09:00 - 14:00 | U12, Geovetenskapens hus U, Vån 1 | Karta | GG4203 | 59714, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | UCG01K | 34377, V19, 100%, DAG, NML | Examination | Grund fritidshem Alla | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-14 | 10:00 - 12:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIN200 LIN203 |
20299, V19, 100%, DAG, NML 20302, V19, 50%, DAG, NML |
Talets akustik och perception | Examination | Grupp 1 | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
LIN200 LIN203 |
20299, V19, 100%, DAG, NML 20302, V19, 50%, DAG, NML |
Talets akustik och perception | Examination | Grupp 2 | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-15 | 09:00 - 12:00 | E904 (Södra huset), Södra huset E, Vån 9 | Karta | Examination | Katarina Rejman | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Sal 420, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | HVDK08 | 77527, V19, 100%, DAG, NML | Sceniska uttrycksmedel | Examination |
Kerstin Grip Sofia Cedervall |
||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 |
FK4024 GE1013 GE1015 KG2207-2208 KG2210 |
32134, V19, 100%, DAG, NML 32135, V19, 100%, DAG, NML 32137, V19, 100%, DAG, NML 47282, V19, 100%, DAG, NML 58456, H18, 100%, DAG, NML 58498, V19, 100%, DAG, NML |
Geovetenskap och hållbar utveckling Utveckling, globalisering och miljö MUS |
Examination | Alla | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | FO-MACI | Examination | |||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
PEG210 PEG220 |
34001, V21, 100%, DAG, NML 34262, H21, 50%, DAG, ITD 34360, V19, 100%, DAG, NML |
Vetenskaplig teori och metod II |
Examination Inlämning |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
v 12, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-18 | 09:00 - 11:00 | F279, Södra huset F, Vån 2 | Karta | ENGE01 | 19302, V19, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Redovisning |
Eng I gr7 | Charlotta Elmgren | |||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | E497, Södra huset E, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19293, V19, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Redovisning |
Eng I gr1 | Irina Rasmussen | |||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | F315, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19302, V19, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Redovisning |
Eng I gr4 | Joakim Wrethed | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E413, Södra huset E, Vån 4 | Karta | ENGE01 | 19302, V19, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Redovisning |
Eng I gr5 | Bo G Ekelund | |||||||||||||||||||||
13:00 - 19:30 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | Examination |
Helena Engler Pouya Peighami |
|||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F315, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19293, V19, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Redovisning |
Eng I gr2 | Claudia Egerer | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F339, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19293, V19, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Redovisning |
Eng I gr3 | Marina Kohnen Ludwigs | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F363, Södra huset F, Vån 3 | Karta | ENGE01 | 19302, V19, 100%, DAG, NML | Engelskspråkig litteratur |
Examination Redovisning |
Eng I gr6 | Charlotta Elmgren | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
ENGE46 ENGL46 |
19208, H18, 100%, DAG, NML 19311, V19, 50%, DAG, NML |
Engelsk språkfärdighet och språkteori | Examination | ENGE46-Alla |
Andrew Thomas Cooper Hanna Salmi |
|||||||||||||||||||||
Tis | 2019-03-19 | 13:00 - 16:00 | Sal 120, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | HVM1FR | 77562, V19, 100%, DAG, NML | Examination |
Maria Evertsson Maria Pemsel |
|||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-20 | 08:00 - 14:00 | F289, Södra huset F, Vån 2 | Karta | Examination | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC7112 | 33874, V19, 50%, DAG, NML | Examination | Mathias Herzing | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E231, Språkparken, Södra huset E, Vån 2 | Karta | TTA470 | 21757, H21, 50%, BLA, NML | Tolkning IV | Examination |
Catrin Thorin Eira Balkstam |
||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | E921, Södra huset E | Karta | Examination | Ylva Falk | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN200 LIN202 |
20299, V19, 100%, DAG, NML 20301, V19, 50%, DAG, NML |
Morfologiska och syntaktiska strukturer | Examination | Henrik Liljegren | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 124, Sveaplan | SU7260 | 41112, V19, 50%, DAG, NML | Examination | Ulla-Karin Schön | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-21 | 08:00 - 16:00 |
D235, Södra huset D, Vån 2 D238, Södra huset D, Vån 2 |
Karta | TTA235 | 21756, H21, 50%, BLA, NML | Tolkning II | Examination | Teckenspråk och tolkning II - helgrupp | Jenny Olsson | |||||||||||||||||||
08:30 - 16:30 |
E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E P243, Arrhenius hus P P244, Arrhenius hus P P465, Arrhenius hus P, Vån 4 P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 P472, Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta
Karta |
Examination |
Kerstin Pettersson Zeynep Ünsal |
|||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 410, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | HVM1FR | 77562, V19, 100%, DAG, NML | Examination |
Maria Evertsson Maria Pemsel |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | HV46SG | 77548, V19, 100%, DAG, NML | Examination |
Kristina Lanå Martin Karlsson Max Strandberg Per Höjeberg Per-Arne Karlsson Viveca Lindberg |
|||||||||||||||||||||||||
09:30 - 14:00 | Y11, Geovetenskapens hus Y | GG5127 | 59724, V19, 100%, DAG, NML | Examination | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | C585, Södra huset C, Vån 5 | Karta | FRK30B |
07469, V19, 50%, DAG, NML 07470, V19, 100%, DAG, NML |
Fransk diskursanalys | Examination | Francoise Sullet Nylander | ||||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 |
E246, Arrhenius hus E, Vån 2 E249, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | Examination | Zeynep Ünsal | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-22 | 08:00 - 11:00 | Lab 9 | Examination | Carina Olivera | ||||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:15 |
P243, Arrhenius hus P P464, Arrhenius hus P, Vån 4 P471 (fjärrmötesrum), Arrhenius hus P, Vån 4 P472, Arrhenius hus P, Vån 4 |
Karta | Examination | Zeynep Ünsal | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:45 | De Geersalen, Geovetenskapens hus Y, Vån 2 | Karta | KG3217 | 32141, V19, 100%, DAG, NML | UPOES | Examination | Alla | Thomas Wimark | |||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | HV46SG | 77548, V19, 100%, DAG, NML | Examination |
Kristina Lanå Martin Karlsson Max Strandberg Per Höjeberg Per-Arne Karlsson Viveca Lindberg |
|||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | FO-ECOI | Examination | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | KG7241 | 32153, V19, 100%, DAG, NML | Examination |
Thomas Borén Andrea Creutz |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | U26, Geovetenskapens hus U, Vån 2 | Karta | KG7241 | 32153, V19, 100%, DAG, NML | Examination |
Thomas Borén Andrea Creutz |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U36, Geovetenskapens hus U, Vån 3 | Karta | GG5127 | 59724, V19, 100%, DAG, NML | Examination | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:30 | E243 (Sälenrummet), Arrhenius hus E | Karta | Examination | Zeynep Ünsal | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | X308 Seminarierummet, Geovetenskapens hus X, Vån 3 | KG7227 | 32121, V19, 100%, DAG, NML | Examination | Anders Wästfelt | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | ENGE01 |
19293, V19, 100%, DAG, NML 19302, V19, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Examination | Engelska I All groups | Irina Rasmussen | ||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-03-23 | 09:00 - 14:00 |
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Karta
Karta |
EC1111 |
33885, V19, 100%, DAG, NML 33898, V19, 100%, DAG, NML 33903, V19, 100%, DAG, NML |
Dugga 1-2 Tentamen |
Examination | Mikroteori med tillämpningar | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||
Sön | 2019-03-24 | 08:00 - 18:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Examination | ||||||||||||||||||||||||
18:45 - 19:00 | HIÄ203 | 12318, V19, 100%, DAG, NML | Historiedidaktik och historiebruk | Examination | Histdid ALLA | ||||||||||||||||||||||||
v 13, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-25 | 08:45 - 09:00 | MVINOD | 14908, V19, 50%, DAG, NML | Intermedialitet: från opera till datorspel |
Examination Inlämning |
Toivo Burlin | ||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:00 |
MVOPER MVTVÅA |
14918, V19, 50%, KV, NML 14921, V19, 100%, BLA, NML |
Opera 1 Opera I |
Examination Inlämning |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:45 | Y10, Geovetenskapens hus Y, Vån 1 | Karta | GE7076 | 58515, V19, 100%, DAG, NML | Examination |
Björn Gunnarson Britta Sannel Christos Katrantsiotis Jan Risberg Martina Hättestrand |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | Sal 420, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | Karta | HVDK08 | 77527, V19, 100%, DAG, NML | Sceniska uttrycksmedel | Examination | Sofia Cedervall | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 | Sal 720_, Frescati backe, ingång 19 F, Vån 1 | HVDK05 | 77529, V19, 100%, DAG, NML | Examination | Peter Sundebrant | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:45 | Y11, Geovetenskapens hus Y | KG3213 | 32138, V19, 100%, DAG, NML | 2 | Examination | A | Marianne Abramsson | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 125, Sveaplan | SUARB6 | 41085, V19, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6A | Thomas Öhlund | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 128, Sveaplan | SUARB6 | 41085, V19, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6D | Lis Karlsson | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 127, Sveaplan | SUARB6 | 41085, V19, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6B | Maria Andersson Vogel | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal 123, Sveaplan | SUARB6 | 41085, V19, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6C | Ulla-Karin Schön | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:00 | HV46SG | 77548, V19, 100%, DAG, NML | Examination |
Kristina Lanå Martin Karlsson Max Strandberg Per Höjeberg Per-Arne Karlsson Viveca Lindberg |
|||||||||||||||||||||||||
12:45 - 13:00 |
PS2211 PS2214-2215 |
36235, V19, 100%, DAG, NML 36236, V19, 100%, DAG, NML 36255, V19, 100%, DAG, NML |
Vuxenutveckling |
Examination Inlämning |
|||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:45 | Y11, Geovetenskapens hus Y | KG3213 | 32138, V19, 100%, DAG, NML | 2 | Examination | B | Marianne Abramsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 125, Sveaplan | SUARB6 | 41085, V19, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6A | Thomas Öhlund | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 128, Sveaplan | SUARB6 | 41085, V19, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6D | Lis Karlsson | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 127, Sveaplan | SUARB6 | 41085, V19, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6B | Maria Andersson Vogel | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 123, Sveaplan | SUARB6 | 41085, V19, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6C | Ulla-Karin Schön | ||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 |
UC430L UC431U |
34382, V19, 50%, DAG, NML 34383, V19, 50%, DAG, NML |
Examination | Grupp 1-2 | |||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | MVMARA | 14913, V19, 50%, KV, NML | Musik, marknad och rättigheter |
Examination Inlämning |
Jacob Derkert-Rosenberg | ||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | TVKAN3 | 14078, V19, 100%, DAG, NML | Fördjupningsstudium inom ett ämnesomrade |
Examination Inlämning |
Tiina Pursiainen Rosenberg | ||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | DIG05U | 34379, V19, 50%, DAG, NML | Examination | Alla | |||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | KV1420 | 14880, H21, 100%, DAG, NML | Exponeringsformer |
Examination Inlämning |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | HVÄP02 |
77557, V19, 50%, DAG, NML 77578, V19, 50%, DAG, NML |
Ämnesdidaktik II | Examination |
Geografi Historia Samhällskunskap |
||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | RKVG12 | 01250, V19, 100%, DAG, NML | Ämnesdidaktik | Examination | |||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | UQ002K | 66279, V19, 100%, DAG, NML |
Examination Inlämning |
Alla | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-03-26 | 09:00 - 12:00 | Sal 033, Sveaplan | SUARB6 | 41085, V19, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6E | Lis Karlsson | ||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | 328 (Konferensrummet), Manne Siegbahn A-B, Vån 3 | Karta | IH5229 | 14090, V19, 50%, DAG, NML | Sinnenas idéhistoria |
Examination Seminarium |
Elisabeth Mansén | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 033, Sveaplan | SUARB6 | 41085, V19, 100%, DAG, NML | Forskningsplanering | Examination | S6E | Thomas Öhlund | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-27 | 14:00 - 16:00 | B522B, Södra huset B, Vån 5 | Karta |
FR230B FR2LP2 FR2ULW FR2VAB |
07397, V19, 100%, DAG, NML 07398, V19, 100%, DAG, NML 07464, V19, 50%, BLA, NML 07465, V19, 100%, BLA, NML |
Grammatik Skriftlig kommunikation |
Examination Seminarium |
Franska II dag Franska II LP |
Francoise Sullet Nylander | |||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | TVSAKR | 14069, V19, 50%, DAG, NML | Samtidens kritik |
Examination Inlämning |
Dirk Gindt | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-28 | 09:00 - 12:30 | P244, Arrhenius hus P | Karta | Examination | Inger Ridderlind | |||||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 C397, Österbergsalen, Södra huset C, Vån 3 |
Karta |
LITK20 LITS03 |
20317, V19, 50%, DAG, NML 20328, V19, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk III |
Obligatorisk närvaro Examination |
Teckenspråk i teori och praktik II-grA-B | Åsa Gustafsson | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LITK20 LITS03 |
20317, V19, 50%, DAG, NML 20328, V19, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk III |
Obligatorisk närvaro Examination |
Teckenspråk i teori och praktik II-grA-B |
Anette Ekberg Josephine Willing |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
ENGE02 ENGEL2 |
19275, V19, 100%, DAG, NML 19303, V19, 100%, DAG, NML |
Litteratur och kultur 1340-1832 | Examination | Engelska II All groups | Giles Whiteley | |||||||||||||||||||||
14:00 - 15:00 | B554, Södra huset B, Vån 5 | Karta | Examination | Ken Benson | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | B554, Södra huset B, Vån 5 | Karta | Examination | Ken Benson | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-29 | 09:00 - 12:00 |
C320, Max Goroschrummet, Södra huset C, Vån 3 E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E |
Karta
Karta |
LITK20 LITS03 |
20317, V19, 50%, DAG, NML 20328, V19, 100%, DAG, NML |
Svenskt teckenspråk III |
Obligatorisk närvaro Examination |
Teckenspråk i teori och praktik II-grA-B | Anette Ekberg | |||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U11, Geovetenskapens hus U, Vån 1 | GG5127 | 59724, V19, 100%, DAG, NML | Examination | |||||||||||||||||||||||||
Sön | 2019-03-31 | 17:00 - 19:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | EC1112 | 33883, V19, 50%, KV, NML | Dugga 2 | Examination | Mikroteori m tillämp (långs studta) | Lars Thomas Vahtrik | |||||||||||||||||||
Tid |
Lokal |
Karta |
Kurs |
Kurstillfälle |
Delkurs, Moment |
Aktivitet |
Studentgrupp |
Lärare |
Litteraturinfo |
||||||||||||||||||||
v 36, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-05 | 16:15 - 18:00 | D235, Södra huset D, Vån 2 | Karta | Omtentamen | Eva Nobel | |||||||||||||||||||||||
v 37, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-12 | 09:00 - 16:00 | D238, Arrhenius hus D, Vån 2 | Karta | Omtentamen | Per Ola Karis | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | NSN110 | 21669, H18, 100%, DAG, NML | Skriftlig framställning |
Omtentamen Digital omtentamen |
Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-09-13 | 10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | KSB019 | 07266, H21, 25%, DAG, NML | Omtentamen | Daniel Pettersson | |||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | IT141Z | 07157, H20, 50%, DAG, NML |
Grammatik, vokabulär och områdeskunskap Italiensk grammatik |
Omtentamen |
ItFRB1s1-3 Sommarkursen |
Paolo Sancini | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | KSB904 | 07267, H21, 25%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-09-14 | 13:00 - 19:00 | E347 (datorsal), Södra huset E, Vån 3 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | UE2102 |
61875, H18, 100%, DAG, NML OM986, V19, 100%, DAG, NML |
Barn, barndom, lek och lärande | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
v 39, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-09-26 | 09:30 - 14:00 | Heilbronnsalen, C458, Arrhenius hus C, Vån 4 | Karta | Omtentamen | Anna-Lena Ström | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-09-27 | 13:00 - 16:00 | D331, Södra huset D, Vån 3 | Karta | Omtentamen | Eva Nobel | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-09-28 | 13:00 - 16:00 |
D263, Södra huset D, Vån 2 F239, Södra huset F, Vån 2 F255, Södra huset F, Vån 2 |
Karta
Karta |
US103G | 69307, H18, 100%, DAG, NML | Perspektiv på barns språkutveckling |
Muntlig examination Omtentamen |
Alla grupper |
Diana von Börtzell-Szuch Ingrid Hallberg Malin Bjurman |
|||||||||||||||||||
v 41, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-10-12 | 09:00 - 13:00 | D306, Arrhenius hus D, Vån 3 | Karta | Omtentamen | Scarlett Szpryngiel | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | D331, Södra huset D, Vån 3 | Karta | Omtentamen | Eva Nobel | |||||||||||||||||||||||||
Lör | 2018-10-13 | 09:00 - 12:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EC7215 | Omtentamen | Johan Söderberg | ||||||||||||||||||||||
v 42, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-10-15 | 08:00 - 17:00 | US216G | 69309, H18, 100%, DAG, NML | Textanalys och elevers skrivande |
Hemtentamen Omtentamen |
Alla grupper |
Daniel Brånn Theres Bellander |
|||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-16 | 08:00 - 12:00 | US216G | 69309, H18, 100%, DAG, NML | Textanalys och elevers skrivande |
Hemtentamen Omtentamen |
Alla grupper |
Daniel Brånn Theres Bellander |
|||||||||||||||||||||
Tors | 2018-10-18 | 17:00 - 19:00 | E328, Södra huset E, Vån 3 | Karta | Omtentamen | Nils Larsson | |||||||||||||||||||||||
v 43, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-23 | 10:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | UCG30K |
34076, H21, 50%, BLA, ITD 34986, V21, 50%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-10-26 | 10:00 - 13:00 | LAS100-101 |
07253, H21, 50%, DAG, NML 07282, H21, 25%, DAG, NML |
Latinamerikas tidigare historia | Omtentamen | Luz Paula Parra Rosales | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
FI10N1-2 FI10P1 FI20N2 FIPM1G |
10591, H18, 100%, DAG, NML 10597, H18, 100%, DAG, NML 10598, H18, 100%, DAG, NML 10600, H18, 100%, DAG, NML 10619, H18, 50%, DAG, NML |
Den teoretiska filosofins historia 1 Inledning till argumentation, semantik och logik Medvetandefilosofi |
Tentamen Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||
v 44, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-10-30 | 09:00 - 14:00 |
U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 U34, Frescati hage hus 8 |
PS3311 PS3316 |
36160, H18, 100%, DAG, NML 36166, H18, 100%, DAG, NML |
Metod | Omtentamen | Alla Metod & statistik | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | PSPR09 | 36183, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsmetod och statistik | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PSPR13 | 36187, H18, 100%, DAG, NML | Gruppsykologi | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-10-31 | 13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
FI20N1 FILOG1 FIMF1G |
10593, H18, 100%, DAG, NML 10615, H18, 50%, DAG, NML 10618, H18, 50%, DAG, NML |
Introduktion till logik Matematikens filosofi Metaetik |
Tentamen Omtentamen |
|||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-01 | 09:00 - 13:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | Karta |
CH46SO HV46SO |
77450, H18, 100%, DAG, NML 77475, H18, 100%, DAG, NML 77489, H18, 100%, DAG, NML 77490, H18, 100%, DAG, NML |
Geografi med ämnesdidaktik | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
ST211G ST304G |
39628, H18, 100%, DAG, NML 39630, H18, 100%, DAG, NML |
Multivariata metoder Statistisk teori med tillämpningar II, tentamen |
Tentamen Omtentamen |
Alla | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EH1411 | 30759, H18, 100%, DAG, NML |
Perspektiv på världsekonomins utveckling, del 1 EH I-1 Perspektiv |
Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-02 | 09:00 - 12:00 |
Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 |
Karta
Karta |
UB211A UB214A |
61890, H18, 100%, DAG, NML 61897, H18, 100%, DAG, NML |
Tentamen Omtentamen |
Alla grupper | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 |
Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 |
Karta
Karta |
FI100L |
10610, H18, 100%, DAG, NML 10611, H18, 100%, DAG, NML |
Tentamen Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||
v 45, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-05 | 10:00 - 15:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
ST111G ST211G ST425A |
39614, H18, 100%, DAG, NML 39623, H18, 100%, DAG, NML 39628, H18, 100%, DAG, NML |
Generaliserade linjära modeller Statistikens grunder 1 Statistisk teori med tillämpningar I, tentamen |
Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | JKA331 | 28373, H18, 75%, DAG, NML | Kanji III A | Omtentamen | Axel Thiel | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | B319, Södra huset B | Karta | ST425A | 39614, H18, 100%, DAG, NML | Generaliserade linjära modeller | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | EH1423 | 30765, H18, 100%, DAG, NML |
Teori och metod i studiet av internationella relationer IR III-1 Teori & Metod |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 16:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | JKA331 | 28373, H18, 75%, DAG, NML | Kanji III A | Omtentamen | Axel Thiel | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-06 | 09:00 - 13:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | TYPTALSP | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
PS2211 PS2215 |
36158, H18, 100%, DAG, NML 36241, H18, 100%, DAG, NML |
Vetenskaplig metod och statistik | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PSPR21 | 36225, H18, 100%, DAG, NML | Teoretisk grund för bedömning och behandling | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-11-07 | 09:00 - 13:00 |
Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan |
Omtentamen | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MM1005 | 48140, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | Peter LeFanu Lumsdaine | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | F3154 (Caserummet), Södra huset F, Vån 3 | Karta |
AT1040 ATS150 |
45129, H18, 100%, DAG, NML 45134, H18, 50%, BLA, NML |
Arbetsrätt Individ, organisation och arbetsmarknad |
Omtentamen | Alla | Sabina Hellborg | |||||||||||||||||||||
12:00 - 12:15 | FS1808 | 18843, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsmetoder i modevetenskap | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 2LG018 | Omtentamen | LOGOSOC | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | JKA111 | 28372, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till det japanska språket | Omtentamen | Alla | Jorunn Nilsson | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 | JKA111 | 28372, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till det japanska språket | Omtentamen | Alla | Jorunn Nilsson | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | FV1001 | 18809, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till filmvetenskapliga studier | Omtentamen | Alla | Nadi Tofighian | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | FV1002 | 18810, H18, 100%, DAG, NML | Film-och mediestudier - en teoretisk orientering | Omtentamen | Alla | Trond Lundemo | |||||||||||||||||||||||
18:30 - 19:30 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
NL1010 NL1100 |
25712, H18, 50%, KV, NML 25715, H18, 100%, KV, NML |
Uttal | Omtentamen | Anke Mollema | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-08 | 13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | PS1122 | 36156, H18, 100%, DAG, NML | Socialpsykologi | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E890, Södra huset E, Vån 8 | Karta | ENGE01 | 19251, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till engelska språket |
Seminarium Omtentamen |
Engelska I All groups |
Clelia Rose La Monica Josep Soler Carbonell Raphaël Domange |
|||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PS1155 | 36157, H18, 50%, KV, NML | Grundläggande kunskaper i rättspsykologi | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | UQK701 | 66250, H18, 100%, DAG, NML |
Hemtentamen Omtentamen |
Alla | |||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-09 | 09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
FI10N2 FI10P1 |
10597, H18, 100%, DAG, NML 10598, H18, 100%, DAG, NML |
Inledning till kunskapsteori, vetenskapsteori och semantik Politisk filosofi |
Tentamen Omtentamen |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | EH1421 | 30760, H18, 100%, DAG, NML |
Introduktion till internationella relationer IR I-1 Introduktion IR |
Omtentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Seminarierum Wilson, Filmhuset, Vån 5 | Karta | FS7010 | 18808, H18, 100%, DAG, NML | Det västerländska modets historia | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Seminarierum Angela, Filmhuset, Vån 5 | Karta | Omtentamen | Maria Lundin | |||||||||||||||||||||||||
v 46, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-12 | 08:00 - 08:15 |
HI1011 HIÄ101 |
12228, H18, 100%, DAG, NML 12290, H18, 100%, DAG, NML |
Historia som vetenskap |
Hemtentamen Omtentamen |
Historia I Alla | ||||||||||||||||||||||
08:45 - 09:00 |
MVANBA MVTER1 |
14904, V21, 100%, DAG, NML 14919, H18, 100%, BLA, NML |
Musikhistoria 1: från antik till barock |
Inlämning Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D289, Södra huset D, Vån 2 | Karta | ENGE01 |
19251, H18, 100%, DAG, NML 19260, H18, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Omtentamen | Engelska I All groups | Alan McMillion | |||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-13 | 10:00 - 12:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | UCG30K |
34076, H21, 50%, BLA, ITD 34077, H21, 50%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap |
Tentamen Omtentamen |
Grund 4-6 Alla Grund F-3 Alla |
|||||||||||||||||||||
Ons | 2018-11-14 | 09:00 - 12:00 |
JMK-salen, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
Karta | MK1034 | 18821, H18, 100%, DAG, NML | Medier i tid och rum | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Sal1, Garnisonen, Vån 4 | Karta | MK1035 | 18822, H18, 100%, DAG, NML | Information, propaganda, reklam och PR | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 21:30 | P243, Arrhenius hus P | Karta | Omtentamen | Miriam Huovinen | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
UM2301 UMT231 |
64083, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | Alla Grupper | Kerstin Larsson | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | FS1808 | 18843, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsmetoder i modevetenskap | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | FV1002 | 18810, H18, 100%, DAG, NML | Film-och mediestudier - en teoretisk orientering | Omtentamen | Alla | Trond Lundemo | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 |
Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
Karta | NS0001 |
21687, H21, 100%, BLA, NML 21688, H21, 50%, DAG, NML |
Kurs 1 |
Tentamen Omtentamen |
Grupp 1-3 |
Anders Eklund Perruchon Peter Lundkvist |
|||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-15 | 17:00 - 17:15 | FV1001 | 18809, H18, 100%, DAG, NML | Introduktion till filmvetenskapliga studier | Omtentamen | Alla | Nadi Tofighian | |||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-16 | 09:00 - 12:00 | Seminarierum 251, Kräftriket hus 4, Vån 2 |
KI1401 KI3401 |
28342, H18, 100%, DAG, NML 28343, H18, 100%, DAG, NML |
Modern kinesiska I a Modern kinesiska III a |
Omtentamen |
Hailin Wang Ingela Jin |
|||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | 334, Wallenberg, Vån 3 | Karta | AR1000 | 15745, H18, 100%, DAG, NML | Stenålderns och bronsålderns arkeologi | Omtentamen | Anders Carlsson | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 315, Kräftriket hus 4, Vån 2 | ABAG01 | 28332, H18, 100%, DAG, NML | Språkfärdighet I | Omtentamen | Alla | Astrid Ottosson al Bitar | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E509, Södra huset E, Vån 5 | Karta | FAA102 | 25685, H18, 100%, DAG, NML | Språkkunskap 1 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
SVE003 SVS003 |
42488, H18, 100%, DAG, NML 42489, H18, 100%, DAG, NML |
Methods in Political Science Statsvetenskapliga metoder |
Omtentamen |
SVE003 All SVS003 Alla |
Jon Nyhlén | |||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 |
HI1011 HIÄ101 |
12228, H18, 100%, DAG, NML 12290, H18, 100%, DAG, NML |
Historia som vetenskap |
Hemtentamen Omtentamen |
Historia I Alla | ||||||||||||||||||||||||
Lör | 2018-11-17 | 09:00 - 13:00 |
E210, Arrhenius hus E, Vån 2 E306, Arrhenius hus E, Vån 3 E314, Arrhenius hus E, Vån 3 |
Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | US103G | 69307, H18, 100%, DAG, NML | Läs- och skrivundervisning i teori och praktik | Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
v 47, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-19 | 08:30 - 09:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
Vakttid Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
Vakttid Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | FR330B |
07230, H21, 50%, DAG, NML 07231, H21, 25%, DAG, NML |
Utredande text | Omtentamen |
Franska III Franska III termin 1 |
||||||||||||||||||||||||
13:00 - 13:30 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
Vakttid Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E509, Södra huset E, Vån 5 | Karta | FAA102 | 25685, H18, 100%, DAG, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet 1 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PSYY08 | 36135, V18 | Arbetslivets förändring | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-20 | 09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
HI1011 HIÄ101 |
12228, H18, 100%, DAG, NML 12290, H18, 100%, DAG, NML |
Världens historia I Världens och Sveriges historia: medeltid |
Omtentamen | Historia I Alla | ||||||||||||||||||||
10:30 - 12:00 | Seminarierum 251, Kräftriket hus 4, Vån 2 | JKA111 | 28372, H18, 100%, DAG, NML | Praktisk språkfärdighet I | Omtentamen | Alla | Eriko Seto Norrgård | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta |
RHG002 RKVG12 RKVG72 |
01161, H18, 100%, DAG, NML 01185, H18, 100%, DAG, NML 01190, H18, 100%, DAG, NML |
Allmän religionshistoria |
Tentamen Omtentamen Uppsamlingstentamen |
|||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | E362, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta |
UM2024 UM20UU UM20VU |
64825, V18 64979, V18 64981, V18 |
Omtentamen | Linda Öhlund | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-11-21 | 15:00 - 16:00 | 2531, Frescativägen 54, Vån 5 | Karta | Omtentamen | Jan Pettersson | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-23 | 10:00 - 13:00 | ES030A | 07333, H21, 50%, DAG, NML | Grammatik I | Omtentamen | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | |||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | PO130A | 07257, H21, 100%, BLA, NML | Text och språkstruktur I | Omtentamen |
PO130A-1 PO130A-2 |
Juanito Ornelas de Avelar | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
FI10N2 FI11N1 FI20N2 FIPM1G |
10592, H18, 50%, DAG, NML 10598, H18, 100%, DAG, NML 10600, H18, 100%, DAG, NML 10619, H18, 50%, DAG, NML |
Den teoretiska filosofins historia 1 Medvetandefilosofi Politisk filosofi I |
Tentamen Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||
Lör | 2018-11-24 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7310 | 33864, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Jakob Svensson | |||||||||||||||||||||
Sön | 2018-11-25 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7213 | 33862, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Jonas Vlachos | |||||||||||||||||||||
v 48, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-11-26 | 12:00 - 17:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
ST111G ST211G ST721A |
39608, H18, 100%, DAG, NML 39623, H18, 100%, DAG, NML 39628, H18, 100%, DAG, NML |
Sannolikhetsteori Statistikens grunder 2 Statistisk teori med tillämpningar II, tentamen |
Omtentamen | Alla | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 |
JKB111 JKB331 JKB552 |
28368, H18, 100%, DAG, NML 28369, H18, 75%, DAG, NML 28370, H18, 100%, DAG, NML |
Läsfärdighet 3 Modern standardkoreanska 1 Modern standardkoreanska 5 |
Omtentamen |
Ekaterina Malik Eunah Kim Gabriel Jonsson |
|||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-11-27 | 13:00 - 17:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EH1411 | 30759, H18, 100%, DAG, NML |
Perspektiv på världsekonomins utveckling, del 2 EH I-2 Perspektiv på världeskonomins utveckling, del 2 |
Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||
Ons | 2018-11-28 | 13:00 - 14:30 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | FAA102 | 25685, H18, 100%, DAG, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet 1 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | FR030B | 07367, H18, 100%, DAG, NML | Fransk grammatik och ordkunskap 1-2 | Omtentamen | FrFRBdaggr1-2 | Malin Roitman | |||||||||||||||||||||
Tors | 2018-11-29 | 14:00 - 18:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | ABAG01 | 28332, H18, 100%, DAG, NML | Modern standardarabiska I | Omtentamen | Alla | Tania Al Saadi | ||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
ST111G ST423A STE101 |
39623, H18, 100%, DAG, NML 39633, H18, 100%, DAG, NML 39634, H18, 100%, DAG, NML |
Försöksplanering Statistik för ekonomer, tentamen Statistikens grunder 1 |
Omtentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-11-30 | 09:00 - 13:00 | PSPR05 | 36180, H18, 100%, DAG, NML | Utvecklingspsykologi 2 - Skolåldern och adolescensen | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:30 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
FI10N2 FILOG1 FIMF1G |
10598, H18, 100%, DAG, NML 10615, H18, 50%, DAG, NML 10618, H18, 50%, DAG, NML |
Inledning till logik Introduktion till logik Matematikens filosofi |
Tentamen Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 |
ES130A ES1INT ES1LP2 |
07268, H21, 50%, DAG, NML 07345, H21, 50%, DAG, NML 07364, H18, 100%, DAG, NML 07400, V19, 100%, DAG, NML |
Spaniens historia och geografi | Omtentamen | Grupp 1-2 | Luz Paula Parra Rosales | |||||||||||||||||||||||
v 49, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-12-03 | 08:45 - 09:00 | KV5254 | 14953, H18, 50%, DAG, NML | Genusperspektiv på konst och visuell kultur |
Inlämning Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MT7006 | 48149, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Mathias Millberg Lindholm | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
PS2211 PS2215 |
36158, H18, 100%, DAG, NML 36241, H18, 100%, DAG, NML |
Klinisk psykologi | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
14:30 - 16:00 | E824, Södra huset E, Vån 8 | Karta | ENGE01 |
19251, H18, 100%, DAG, NML 19260, H18, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Omtentamen | Engelska I All groups |
Alan McMillion Mikko Höglund Peter Sundkvist |
|||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | EC7114 | 33860, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta |
FR130B FR1IS2 FR1LP2 FR1MSA |
07226, H21, 100%, DAG, NML 07340, H21, 25%, BLA, NML 07341, H21, 25%, KV, ITD 07342, H18, 100%, BLA, NML 07358, H18, 100%, BLA, NML |
Fonetik | Omtentamen |
Franska I IS1 FRI, dag Grupp1-2 FRI, dag, LP Grupp1-2 FrI-IS2 |
||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-12-04 | 08:00 - 16:00 | F231, Södra huset F, Vån 2 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 2LG027 | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 |
PS2211 PS2215 |
36158, H18, 100%, DAG, NML 36241, H18, 100%, DAG, NML |
Kognitiv psykologi | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EC2206 | 33854, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Roine Vestman | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
ENG2F3 ENGLF3 |
19249, H18, 100%, DAG, NML 19252, H18, 50%, DAG, NML |
Engelsk grammatik och vokabulär |
Examination Omtentamen |
ENG2F3 all grps ENGLF3 grupp 3 |
Andrew Thomas Cooper Hanna Salmi |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MT5003 | 48120, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Taras Bodnar | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MT7001 | 48146, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Pieter Trapman | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
ST223G ST306G |
39621, H18, 100%, DAG, NML 39631, H18, 100%, DAG, NML |
Regressionsanalys, tentamen Urvalsundersökningar, tentamen |
Tentamen Omtentamen |
Alla | ||||||||||||||||||||||
13:30 - 17:30 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | ES030A | 07333, H21, 50%, DAG, NML | Kultur och samhälle I | Omtentamen | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | |||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
MVANBA MVTER1 |
14904, V21, 100%, DAG, NML 14919, H18, 100%, BLA, NML |
Musikhistoria 1: från antik till barock |
Inlämning Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-12-05 | 09:00 - 14:00 | MM5010 | 48115, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen |
Annemarie Luger Martin Carl Åke Tamm |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MT7012 | 48150, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Gunnar Andersson | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta |
FR230A-B FR2LP2 |
07228, H21, 100%, DAG, NML 07229, H21, 100%, DAG, NML |
Fonetik och fonologi | Omtentamen |
Franska II dag Franska II LP |
||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
Seminarierum 1 (Filmhuset), Filmhuset, Vån 5 Seminarierum 2 (Filmhuset), Filmhuset, Vån 5 |
Karta | FV1001 | 18809, H18, 100%, DAG, NML | Filmhistorisk översiktskurs 1 | Omtentamen | Alla | Bo Florin | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal3, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
Karta | MK1034 | 18821, H18, 100%, DAG, NML | Medier, kultur, samhälle I | Omtentamen | Alla |
Martina Ladendorf Ulf Jonas Folke Jonsson |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | FI100L |
10611, H18, 100%, DAG, NML 10612, H18, 100%, DAG, NML |
Tentamen Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||||
20:45 - 21:00 | FV1022 | 18819, H18, 50%, KV, NML | Den japanska filmens kulturhistoria | Omtentamen | Trond Lundemo | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-12-06 | 09:00 - 12:00 | E890, Södra huset E, Vån 8 | Karta | ENGE01 |
19251, H18, 100%, DAG, NML 19260, H18, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur |
Seminarium Omtentamen |
Engelska I All groups |
Alice Sundman Bo G Ekelund Elisabet Dellming Irina Rasmussen Sondos Qutait-Kovac |
|||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | EH1421 | 30760, H18, 100%, DAG, NML |
Konflikt och säkerhet IR I-2 Conflict and Security |
Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:15 | IPA431 | 34867, H20, 50%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D480, Södra huset D, Vån 4 | Karta | NS172U | 21678, H18, 100%, DAG, NML |
Tala och samtala i akademiska sammanhang I Tala och samtala i akademiska sammanhang II |
Muntlig examination Omtentamen |
Språkintroduktion ULV - helgrupp |
Eva Nobel Helen Ericson |
|||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
MVANBA MVTER1 |
14904, V21, 100%, DAG, NML 14919, H18, 100%, BLA, NML |
Musikhistoria 1: från antik till barock |
Inlämning Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-12-07 | 08:00 - 12:00 | U32, Frescati hage hus 8 | PSPR06 | 36205, H18, 50%, DAG, NML | Utvecklingspsykologi 3 - Vuxenliv och åldrande | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | E279, Språkbubblan, Södra huset E, Vån 2 | Karta | Omtentamen | Johanna Koivunen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
HI1011 HIÄ101 |
12228, H18, 100%, DAG, NML 12290, H18, 100%, DAG, NML |
Sverige i världen Världens historia II Världens och Sveriges historia: tidigmodern tid |
Omtentamen | Historia I Alla | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | KSB030 | 07250, H21, 50%, KV, NML | Syntax och stilistik med latinsk språkhistoria | Omtentamen | Maria Plaza | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 10:15 | IPA451 | 34129, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:15 | FS1808 | 18843, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsmetoder i modevetenskap | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
PS2211 PS2215 |
36158, H18, 100%, DAG, NML 36241, H18, 100%, DAG, NML |
Vetenskaplig metod och statistik | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | 2LG077 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | D299, Södra huset D, Vån 2 | Karta |
KSA011 KSB011 |
07242, H21, 25%, KV, NML 07249, V21, 100%, DAG, ITD |
Introduktionskurs 1 Nybörjarkurs 1 |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | KSB011 | 07248, H21, 25%, DAG, NML | Nybörjarkurs 1-2 | Omtentamen | PrimaLatina | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | FV1002 | 18810, H18, 100%, DAG, NML | Televisionen: Mediehistoria och populärkultur | Omtentamen | Alla | Doron Galili | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2018-12-08 | 09:00 - 12:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta |
NL1010 NL1100 |
25712, H18, 50%, KV, NML 25715, H18, 100%, KV, NML |
Fonetik och formlära | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | EC2303 | 33855, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 | Karta | AKG100 | 40177, H18, 100%, DAG, NML | Allmän översiktskurs | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | US103G | 69307, H18, 100%, DAG, NML | Svenska språkets uppbyggnad | Omtentamen | Alla grupper |
Anja Petersson Inger Lindell Martin Persson Mikael Kalm Susanne Ribbesjö |
|||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
FI10N1-2 FI10P1 FI20N1-2 FILOG1 FIMF1G |
10590, H18, 50%, KV, NML 10591, H18, 100%, DAG, NML 10593, H18, 100%, DAG, NML 10597, H18, 100%, DAG, NML 10598, H18, 100%, DAG, NML 10599, H18, 50%, KV, NML 10600, H18, 100%, DAG, NML 10615, H18, 50%, DAG, NML 10618, H18, 50%, DAG, NML 10619, H18, 50%, DAG, NML |
Inledning till argumentation, semantik och logik Inledning till kunskapsteori, vetenskapsteori och semantik Metaetik Normativ etik Politisk filosofi |
Omtentamen Uppsamling |
||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | NS1079 | 21554, H20, 50%, DAG, NML | Språkriktighet i modern svenska | Omtentamen | Johanna Ledin | ||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7414 | 33867, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen |
Arash Nekoei David Seim Peter Nilsson |
|||||||||||||||||||||||
Sön | 2018-12-09 | 09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | EC2201 | 33853, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Paul Klein | ||||||||||||||||||||||
v 50, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-12-10 | 08:00 - 12:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | PS1122 | 36156, H18, 100%, DAG, NML | Biologisk psykologi | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 |
ABAG01 JKA111 |
28332, H18, 100%, DAG, NML 28372, H18, 100%, DAG, NML |
Kanji I A Modern standardarabiska II |
Tentamen Omtentamen |
Alla | Tania Al Saadi | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ENGE01 |
19251, H18, 100%, DAG, NML 19260, H18, 100%, DAG, NML |
Engelskspråkig litteratur | Omtentamen | Engelska I All groups | Irina Rasmussen | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | GU1001 | 37427, H18, 100%, DAG, NML | Globaliseringens rötter och samtid | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 |
ES130A ES1INT ES1LP2 |
07268, H21, 50%, DAG, NML 07345, H21, 50%, DAG, NML 07364, H18, 100%, DAG, NML 07400, V19, 100%, DAG, NML |
Fonetik och uttal | Omtentamen | Grupp 1-2 | Pekka Posio | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
LAS100 LAS102 |
07254, H21, 50%, DAG, NML 07282, H21, 25%, DAG, NML |
Latinamerikas utveckling från 1900 | Omtentamen | Paola Sartoretto | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:15 | FS2003 | 18807, H18, 100%, DAG, NML | Modets betydelser | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PSPR02 | 36178, H18, 100%, DAG, NML | Neurovetenskap, kognition och lärande 1 | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | PSPR14 | 36188, H18, 100%, DAG, NML | Arbets- och organisationspsykologi | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | UCG30K | 34076, H21, 50%, BLA, ITD | Utbildningens historia och skolans plats i samhället | Omtentamen | Grund 4-6 Alla | ||||||||||||||||||||||||
16:30 - 20:30 | E237 (Södra huset), Södra huset E, Vån 2 | Karta |
US206G US216G |
69309, H18, 100%, DAG, NML 69338, H18, 100%, DAG, NML |
Språk- och kunskapsutveckling ur didaktiskt perspektiv | Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Omtentamen | Magnus Gustavsson | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | LK1071 | 12267, H18, 100%, DAG, NML | Projektledning i det kulturella fältet. Teori och metod | Omtentamen | Ragnar Lund | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-12-11 | 13:00 - 17:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | CTS112 | 21503, V21, 50%, KV, DST | Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Omtentamen | Goran Maljan | ||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN133 | 20293, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Pernilla Hallonsten Halling | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | FS1704 | 18825, H18, 50%, DAG, NML | Dräkthistoria | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-12-12 | 09:00 - 14:00 | MM5012 | 48128, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Boris Shapiro | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MM5020 | 48105, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Alexander Berglund | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MT3001 | 48148, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Maria Deijfen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MT5001 | 48119, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Ola Gerton Henrik Hössjer | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
NS2031 NSGY31 NSÄA30 |
21479, V21, 50%, DAG, DST 21659, V21, 100%, DAG, NML 21670, H21, 25%, BLA, NML 21671, H21, 25%, BLA, NML |
Nordiska språk och svensk språkhistoria | Omtentamen |
Alla grupper Helklass |
Sofia Pereswetoff-Morath | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Sal B, Kräftriket hus 4, Vån 2 | JKA111 | 28372, H18, 100%, DAG, NML | Praktisk språkfärdighet I | Omtentamen | Eriko Seto Norrgård | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
PS2211 PS2215 |
36158, H18, 100%, DAG, NML 36241, H18, 100%, DAG, NML |
Vuxenutveckling | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | PSMT49 | 36202, H18, 50%, DAG, NML | Tillämpad enkätmetodik | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | Biblioteket, Manne Siegbahn A-B, Vån 3 | Karta |
MVMTGR MVMUTE |
14914, H18, 50%, KV, NML 14917, H18, 50%, KV, NML |
Musikteorins grunder | Omtentamen | Alla | Ove Ander | |||||||||||||||||||||
20:45 - 21:00 | FV1022 | 18819, H18, 50%, KV, NML | Den japanska filmens kulturhistoria | Omtentamen | Trond Lundemo | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-12-13 | 12:30 - 17:30 | Hörsal 12, Södra huset F, Vån 2 | Karta |
AT1040 AT2050 |
45129, H18, 100%, DAG, NML 45132, H18, 100%, DAG, NML |
Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta | EN20H7 | 19233, H18, 100%, DAG, NML | Lingvistisk översiktskurs, prov | Omtentamen | Eng II gr1 |
Alan McMillion Mikko Höglund Peter Sundkvist |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta |
RHG001 RKVG11 RKVG13 RKVG72 |
01160, H18, 100%, DAG, NML 01184, H18, 100%, DAG, NML 01186, H18, 100%, DAG, NML 01190, H18, 100%, DAG, NML |
Abrahamitiska religioner Kristendomens historia |
Tentamen Omtentamen Uppsamlingstentamen |
ALLA - Abrahamitiska | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 15:30 | FV1027 | 18814, H18, 100%, DAG, NML | Svensk film- och TV-kultur | Omtentamen | Joel Frykholm | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-12-14 | 09:00 - 13:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | CTL101 | 21593, H21, 50%, DAG, DST | Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Omtentamen | Alla grupper | Goran Maljan | ||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | 334, Wallenberg, Vån 3 | Karta | AR1000 | 15745, H18, 100%, DAG, NML | Järnålderns och vikingatidens arkeologi | Omtentamen | Anders Carlsson | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | UCG30K |
34076, H21, 50%, BLA, ITD 34077, H21, 50%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Omtentamen | Grund F-3 Alla | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | FV1002 | 18810, H18, 100%, DAG, NML | Televisionen: Mediehistoria och populärkultur | Omtentamen | Alla | Doron Galili | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | FS1808 | 18843, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsmetoder i modevetenskap | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | NS0002-0003 |
21689, H18, 50%, BLA, NML 21691, H21, 50%, KV, NML |
Kurs 2-3 | Omtentamen |
Alla grupper Grupp 1-4 |
Anna Volkova Christian Brändh Erkan Ellek Irina Reschetiuk Kicka Kostaras Lili Sara Schmidt Lina Holmqvist |
|||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | IPA451 | 34129, H18, 100%, DAG, NML |
Inlämning Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||||
Lör | 2018-12-15 | 09:00 - 14:00 | D279, Södra huset D, Vån 2 | Karta | HI1351 | 12275, H18, 50%, KV, NML | Världens och Sveriges historia: medeltid | Omtentamen | Hi I kväll alla | ||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
EC2404 EC7110 |
33857, H18, 50%, DAG, NML 33859, H18, 100%, DAG, NML |
Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
SV100L SV102E SVE001 SVS001 |
42464, H18, 100%, DAG, NML 42466, H18, 100%, DAG, NML 42469, H18, 100%, DAG, NML 42494, H18, 100%, DAG, NML |
Svensk politik Swedish Politics |
Omtentamen |
SVE001 Alla SVS001 Alla |
Michele Martha Micheletti Tommy Möller |
|||||||||||||||||||||
Sön | 2018-12-16 | 08:00 - 18:00 | E355, Södra huset E, Vån 3 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | EC2101 | 33848, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Lars Thomas Vahtrik | ||||||||||||||||||||||||
v 51, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2018-12-17 | 08:00 - 12:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 |
ABAG01 ABAG03 |
28332, H18, 100%, DAG, NML 28333, H18, 100%, DAG, NML |
Modern standardarabiska IV Språkfärdighet I |
Omtentamen | Alla |
Astrid Ottosson al Bitar Tania Al Saadi |
||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 |
FR330B FR3LP2 |
07230, H21, 50%, DAG, NML 07231, H21, 25%, DAG, NML 07309, H21, 100%, DAG, NML |
Grammatik: fördjupning | Omtentamen |
Franska III Franska III lp Franska III termin 1 |
Per Förnegård | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
FI11N1 FI20N1-2 FISP1G |
10592, H18, 50%, DAG, NML 10593, H18, 100%, DAG, NML 10600, H18, 100%, DAG, NML 10620, H18, 50%, DAG, NML |
Centralt teoretiskt-filosofiskt område Politisk filosofi Politisk filosofi I Språkfilosofi |
Tentamen Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 |
D238, Arrhenius hus D, Vån 2 D246, Arrhenius hus D, Vån 2 |
Karta | Omtentamen | Tommy Landberg | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | FS2003 | 18807, H18, 100%, DAG, NML | Modets betydelser | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | LK1071 | 12267, H18, 100%, DAG, NML | Ekonomisk planering, organisation och marknadsföring | Omtentamen | Ragnar Lund | ||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 |
DIG05U UDG05L |
34063, V21, 50%, DAG, DST | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
MVFIMU MVTER1 |
14906, V22, 50%, DAG, NML 14919, H18, 100%, BLA, NML |
Filmmusik I |
Inlämning Omtentamen |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 |
MVSPMU MVTER1 |
14860, H21, 100%, DAG, NML 14919, H18, 100%, BLA, NML |
Spelmusik 1 Spelmusik I |
Inlämning Omtentamen |
Helklass | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2018-12-18 | 08:30 - 12:45 | E476, Arrhenius hus E, Vån 4 | Karta | UM3101 | 64084, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | Sofie Stenlund | |||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
UCG35K UCG36K |
34222, H21, 50%, DAG, DST 34223, H21, 50%, DAG, DST |
Kunskap och vetenskap | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2018-12-19 | 09:00 - 13:00 | P237, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | Omtentamen | Kristoffer Hylander | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 16:00 | E314, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
FR230A-B FR2LP2 |
07229, H21, 100%, DAG, NML 07306, H21, 100%, DAG, NML |
Lingvistik I | Omtentamen |
Franska II dag Franska II LP |
Malin Roitman | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | NS1096 | 21561, V21, 100%, DAG, NML | Svenska språkets ordförråd | Omtentamen | Alla grupper | Annette Lindberg | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | NS1081 | 21555, V21, 25%, BLA, NML | Svenska språkets struktur | Omtentamen | Alla grupper | Fredrik Valdeson | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | NS1101 | 21665, V21, 50%, DAG, NML | Grammatisk introduktionskurs | Omtentamen | NS1101 Alla | Jan Svanlund | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 |
NS2031 NSÄA40 NSÄG41 |
21479, V21, 50%, DAG, DST 21682, H21, 50%, DAG, DST 21684, H21, 100%, BLA, NML |
Psykolingvistik Språkvetenskaplig kurs 2 |
Omtentamen | Alla grupper | Jan Svanlund | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Omtentamen | Britt Arvidsson | |||||||||||||||||||||||||||
14:45 - 15:00 |
MVKLRO MVTER1 |
14910, H18, 50%, DAG, NML 14919, H18, 100%, BLA, NML |
Musikhistoria 2: från klassicism till romantik |
Inlämning Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | NSS211 |
21516, V21, 50%, DAG, NML 21517, V21, 50%, DAG, NML |
Svenskans uttal i inlärningsperspektiv | Omtentamen | NSS211 |
Johan Brandtler Martin Persson |
|||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | MVTER1 | 14919, H18, 100%, BLA, NML | Musiketnologi |
Inlämning Omtentamen |
Helklass | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-12-20 | 09:00 - 14:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
PS3311 PS3316 |
36160, H18, 100%, DAG, NML 36166, H18, 100%, DAG, NML |
Statistik | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | C545, Arrhenius hus C, Vån 5 | Karta | Omtentamen | Mats Johnsson | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | NS0001 | 21688, H21, 50%, DAG, NML | Kurs 1 | Omtentamen | Grupp 3 | Anders Eklund Perruchon | ||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | IPA431 | 34867, H20, 50%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2018-12-21 | 09:00 - 11:00 |
P224, Arrhenius hus P, Vån 2 P232, Arrhenius hus P, Vån 2 |
Karta | Omtentamen | Barbro C Axelius | |||||||||||||||||||||||
11:00 - 16:00 |
P224, Arrhenius hus P, Vån 2 P232, Arrhenius hus P, Vån 2 |
Karta | Omtentamen | Barbro C Axelius | |||||||||||||||||||||||||
11:45 - 12:00 |
PEG210 PEG220 |
34016, V21, 100%, DAG, ITD 34999, V21, 100%, DAG, ITD |
Organisation och förändring | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | LK1071 | 12267, H18, 100%, DAG, NML | Projektledning i det kulturella fältet. Teori och metod | Omtentamen | Ragnar Lund | ||||||||||||||||||||||||
v 52, 2018 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2018-12-27 | 17:00 - 17:15 | LK1071 | 12267, H18, 100%, DAG, NML | Ekonomisk planering, organisation och marknadsföring | Omtentamen | Ragnar Lund | ||||||||||||||||||||||
v 1, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-02 | 23:45 - 00:00 | IPA431 | 34867, H20, 50%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-03 | 09:00 - 15:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UM36UU | 64075, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | Alla grupper UM36UU | |||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-04 | 10:00 - 15:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
US103G US116G US161G US216G |
69307, H18, 100%, DAG, NML 69309, H18, 100%, DAG, NML 69337, H18, 100%, DAG, NML 69380, H18, 100%, DAG, NML |
Läs- och skrivundervisning i teori och praktik Läs- och skrivutveckling ur ett didaktiskt perspektiv Språk- och kunskapsutveckling ur didaktiskt perspektiv |
Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | GU5001 | 37429, H18, 100%, DAG, NML | Metod och forskningsdesign | Omtentamen | GU5001 Alla | ||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-05 | 10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | NSN110 | 21669, H18, 100%, DAG, NML | Sociolingvistik och samtalsanalys |
Omtentamen Digital omtentamen |
Alla grupper | Stefan Norrthon | |||||||||||||||||||
v 2, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-07 | 09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
FR130B FR1GRA FR1IS2 FR1LP2 FR1UT2 |
07223, H21, 100%, DAG, NML 07341, H21, 25%, KV, ITD 07342, H18, 100%, BLA, NML 07344, H21, 50%, DAG, NML 07358, H18, 100%, BLA, NML 07368, H18, 25%, KV, NML |
Grammatik och ordförråd | Omtentamen |
Franska I IS1 FRI, dag Grupp1-2 FRI, dag, LP Grupp1-2 FrI-IS2 |
Malin Roitman | |||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
FR230A-B FR2LP2 |
07134, V21, 50%, DAG, NML 07229, H21, 100%, DAG, NML 07306, H21, 100%, DAG, NML |
Frankofoni: språk, kultur och litteratur Frankofoni, kultur |
Omtentamen |
Franska II dag Franska II LP |
Christophe Premat | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | JKB331 | 28369, H18, 75%, DAG, NML | Hanja | Omtentamen | Sonja Häussler | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E237 (Södra huset), Södra huset E, Vån 2 | Karta | Omtentamen | Sophia Gasson | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta |
NS0002 NS0004-0005 |
21690, V21, 50%, DAG, DST 21692, H21, 100%, DAG, NML 21693, H21, 50%, DAG, NML |
Kurs 2 Kurs 4-5 |
Omtentamen |
Alla grupper Kurs 4 alla grupper Kurs 5 alla grupper |
Carolina Donoso Villela Caroline Ahlmén Charlotte Vestlund Christian Brändh Erkan Ellek Helena Nilser Irina Reschetiuk Jaana Kolu Lili Sara Schmidt Lina Holmqvist Linnea Rutström Theres Beswick Yolanda Orhamn Zhiyin Zhang |
|||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | 15:111, Kräftriket hus 15 | FE4221 | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-08 | 08:00 - 12:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 |
ABAG01 ABAG03 |
28332, H18, 100%, DAG, NML 28333, H18, 100%, DAG, NML |
Modern standardarabiska II Textläsning II |
Omtentamen |
Astrid Ottosson al Bitar Tania Al Saadi |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EH1411 | 30759, H18, 100%, DAG, NML |
Tankar om ekonomin EH I-3 Tankar om ekonomi |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 |
JKA331 JKA553 |
28373, H18, 75%, DAG, NML 28374, H18, 100%, DAG, NML |
Grammatik III Intensiv textläsning |
Omtentamen |
Mitsuyo Kuwano Lidén Stina Jelbring |
|||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta |
USS22B USS79B USSV2B |
69312, H18, 100%, DAG, NML 69313, H18, 100%, DAG, NML 69358, H18, 100%, DAG, NML |
Analys och bedömning av andraspråksutveckling | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 |
JKB111 JKB552 |
28368, H18, 100%, DAG, NML 28370, H18, 100%, DAG, NML |
Introduktion till studiet av Koreas språk och kultur Skrivfärdighet |
Omtentamen | Alla |
Eunah Kim Sonja Häussler |
||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
FI10N1-2 FI10P1 FI20N1 |
10591, H18, 100%, DAG, NML 10593, H18, 100%, DAG, NML 10597, H18, 100%, DAG, NML 10598, H18, 100%, DAG, NML |
Inledning till logik Metaetik Metafysik Samhällsvetenskapens filosofi |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | FAA102 | 25685, H18, 100%, DAG, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet 2 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | FAA110 | 25686, H18, 50%, KV, NML | Språkkunskap 1 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | FAA210 | 25687, H18, 50%, BLA, NML | Språkkunskap 2 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 |
FAB100 FAB110 FAB601 FAB611 |
25691, H18, 100%, BLA, NML 25692, H18, 50%, BLA, NML 25696, H18, 100%, BLA, NML 25697, H18, 50%, BLA, NML |
Språkkunskap 1 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 |
FAB210 FAB621 |
25693, H18, 50%, BLA, NML 25698, H18, 50%, BLA, NML |
Finsk litteraturhistoria | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | FR011A | 07218, H21, 100%, BLA, NML | Fransk grammatik och ordkunskap 1-2 | Omtentamen |
FrFRBkvgr1 FrFrbkvgr2 |
||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | E314, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | BL7033 | 56659, H18, 25%, KV, NML | Omtentamen |
Linda Laikre Fredrik Redelius |
|||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 |
FR022A FR030B |
07221, H21, 50%, DAG, NML 07367, H18, 100%, DAG, NML |
Fransk basgrammatik och ordkunskap 2 Fransk grammatik och ordkunskap 1-3 |
Omtentamen |
Fra förberedande II Kväll Grupp 1 FrFRBdaggr1-2 |
Anders Bengtsson | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-09 | 08:00 - 12:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 |
JKA111 JKA331 JKA553 |
28372, H18, 100%, DAG, NML 28373, H18, 75%, DAG, NML 28374, H18, 100%, DAG, NML |
Extensiv textläsning Grammatik I Kanji I B Kanji III B |
Omtentamen |
Andreas Bengtsson Jorunn Nilsson |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | ENGE01 |
19251, H18, 100%, DAG, NML 19260, H18, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 1 | Omtentamen | Engelska I All groups |
Alan McMillion Mikko Höglund Peter Sundkvist |
|||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
FR230A-B FR2LP2 |
07228, H21, 100%, DAG, NML 07229, H21, 100%, DAG, NML 07306, H21, 100%, DAG, NML |
Grammatik | Omtentamen |
Franska II dag Franska II LP |
Francoise Sullet Nylander | |||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Aulan, Kräftriket hus 4, Vån 3 |
JKB111 JKB331 JKB552 |
28368, H18, 100%, DAG, NML 28369, H18, 75%, DAG, NML 28370, H18, 100%, DAG, NML |
Läsfärdighet 4 Modern standardkoreanska 2 Modern standardkoreanska 6 |
Omtentamen | Alla |
Eunah Kim Gabriel Jonsson |
||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:30 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta | FAA110 | 25686, H18, 50%, KV, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet 1 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
FR130B FR1IS2 FR1LP2 FR1UT2 |
07340, H21, 25%, BLA, NML 07341, H21, 25%, KV, ITD 07342, H18, 100%, BLA, NML 07344, H21, 50%, DAG, NML 07358, H18, 100%, BLA, NML |
Uttal | Omtentamen |
Franska I IS1 FRI, dag Grupp1-2 FRI, dag, LP Grupp1-2 FrI-IS2 |
||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | FR1MSA | 07226, H21, 100%, DAG, NML | Uttal | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-10 | 09:00 - 13:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | CTL101 | 21593, H21, 50%, DAG, DST | Svenskans uttal i tvärspråkligt perspektiv | Omtentamen | Alla grupper | Ana Rodriguez Gonzalez | |||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | PS1122 | 36156, H18, 100%, DAG, NML | Kognition | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MM7005 | 48108, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Salvador Rodriguez Lopez | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | PSTPPD | 36099, H17, 25%, DAG, NML | Psykoterapeutiska teorier och metoder i PDT T3 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 16:00 | D220, Södra huset D, Vån 2 | Karta | JKA331 | Praktisk språkfärdighet III | Omtentamen | Axel Thiel | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Sal B, Kräftriket hus 4, Vån 2 |
JKA331 JKA553 |
28373, H18, 75%, DAG, NML 28374, H18, 100%, DAG, NML |
Praktisk språkfärdighet III Praktisk språkfärdighet V |
Omtentamen | Akiko Shirabe | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | JKB911 | 28371, H18, 25%, DAG, NML | Omtentamen | Gabriel Jonsson | ||||||||||||||||||||||||
12:30 - 17:30 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1411 | 30759, H18, 100%, DAG, NML |
Perspektiv på världsekonomins utveckling, del 1-2 EH I-1 Perspektiv EH I-2 Perspektiv på världeskonomins utveckling, del 2 |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Hörsal 9, Södra huset D, Vån 3 | Karta |
LIN130 LIN135 |
20192, H18, 100%, DAG, NML 20196, H18, 50%, DAG, NML |
Världens språk | Omtentamen | Mikael Parkvall | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | B419, Södra huset B, Vån 4 | Karta | GU5001 | 37429, H18, 100%, DAG, NML | Metod och forskningsdesign | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta |
EN02GS EN20H7 |
19233, H18, 100%, DAG, NML 19255, H18, 100%, DAG, NML |
Engelsk grammatik | Omtentamen | Engelska II All groups | Alan McMillion | |||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 |
ES130A ES1INT ES1LP2 ES1UT2 |
07268, H21, 50%, DAG, NML 07334, H21, 25%, KV, NML 07345, H21, 50%, DAG, NML 07364, H18, 100%, DAG, NML 07400, V19, 100%, DAG, NML |
Grammatik | Omtentamen | Grupp 1-2 | Maria Bernal Linnersand | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | F320, Södra huset F, Vån 3 | Karta | EH1411 | 30759, H18, 100%, DAG, NML |
Perspektiv på världsekonomins utveckling, del 1-2 EH I-1 Perspektiv EH I-2 Perspektiv på världeskonomins utveckling, del 2 |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
16:00 - 18:00 | B554, Södra huset B, Vån 5 | Karta | FR030B | 07367, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | FrFRBdaggr1-2 | Anders Bengtsson | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta | FAA102 | 25685, H18, 100%, DAG, NML | Textförståelse med grammatik 1 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | FAA110 | 25686, H18, 50%, KV, NML | Muntlig och skriftlig språkfärdighet 1 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | FAA210 | 25687, H18, 50%, BLA, NML | Finsk litteraturhistoria och skönlitteratur | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 |
FAB100 FAB601 |
25691, H18, 100%, BLA, NML 25696, H18, 100%, BLA, NML |
Textgenrer Textgenrer och skriftlig kommunikation |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 |
FAB210 FAB621 |
25693, H18, 50%, BLA, NML 25698, H18, 50%, BLA, NML |
Språkkunskap 2 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D271, Södra huset D, Vån 2 | Karta | FR022A | 07221, H21, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Fra förberedande II Kväll Grupp 1 | Anders Bengtsson | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PS1155 | 36157, H18, 50%, KV, NML | Tillämpade rättspsykologiska frågeställningar | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-11 | 09:00 - 13:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PSPR11 | 36185, H18, 100%, DAG, NML | Inlärningspsykologi | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Sal B, Kräftriket hus 4, Vån 2 | JKA331 | 28373, H18, 75%, DAG, NML | Textläsning I | Omtentamen | Stina Jelbring | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 | JKB910 | 28367, H18, 25%, DAG, NML | Omtentamen | Sonja Häussler | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | NS0222 |
21549, V21, 100%, DAG, NML 21663, V21, 50%, DAG, NML |
Ordförråd och ordbildning | Omtentamen | Alla grupper | Urban Östberg | |||||||||||||||||||||
14:45 - 15:00 |
MVKLRO MVTER1 |
14910, H18, 50%, DAG, NML 14919, H18, 100%, BLA, NML |
Musikhistoria 2: från klassicism till romantik |
Inlämning Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | UQK701 | 66250, H18, 100%, DAG, NML |
Hemtentamen Omtentamen |
Alla | |||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-12 | 09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
NL1020 NL1100 |
25713, H18, 50%, KV, NML 25715, H18, 100%, KV, NML |
Realia | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | NL2200 |
25716, H18, 50%, KV, NML 25717, H18, 100%, KV, NML |
Nederländskspråkig litteratur och litteraturhistoria | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 |
E210, Arrhenius hus E, Vån 2 E306, Arrhenius hus E, Vån 3 E314, Arrhenius hus E, Vån 3 |
Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
v 3, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-14 | 09:00 - 15:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PSMT55 | 36204, H18, 100%, DAG, NML | Högre kognitiva funktioner | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | 127, Frescati hage hus 10, Vån 1 |
UQ004K UQ004V |
66234, H18, 50%, DAG, NML 66237, H18, 50%, DAG, NML |
Redovisning Omtentamen |
Marie Ohlin Lohmann | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MT5002 |
48056, V18 48999, V18 |
Omtentamen | Chun-Biu Li | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | PSTPKB | 36207, H18, 25%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | PSYA09 | OM555, V21, 100%, DAG, NML | Psykoterapeutisk fördjupning, KBT T9 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ATF012 | 45133, H18, 100%, DAG, NML | Löner, lönebildning och lönestruktur | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
ST123G ST223G |
39621, H18, 100%, DAG, NML 39625, H18, 100%, DAG, NML |
Regressions- och tidsserieanalys Regressionsanalys, tentamen |
Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Seminarierum 218, Kräftriket hus 4, Vån 2 | ABAG01 | 28332, H18, 100%, DAG, NML | Språkfärdighet I | Omtentamen | Astrid Ottosson al Bitar | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | Sal B, Kräftriket hus 4, Vån 2 | JKA111 | 28372, H18, 100%, DAG, NML | Praktisk språkfärdighet I | Omtentamen | Eriko Seto Norrgård | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 |
ES230A ES2LP1 |
07082, V21, 50%, DAG, NML 07219, H21, 100%, BLA, NML 07220, H21, 50%, KV, ITD 07290, H21, 50%, DAG, NML |
Textstruktur och grammatik | Omtentamen | Maria Bernal Linnersand | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 |
ES330A ES3LP1 ES3LPA ES3SUM |
07335, H21, 100%, ING, NML 07336, V21, 50%, DAG, NML 07355, H18, 100%, DAG, NML 07365, H18, 25%, DAG, NML 07370, H18, 100%, DAG, NML |
Mediering | Omtentamen | Aymé Pino Rodriguez | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | IT330A |
07238, H21, 50%, DAG, NML 07239, H21, 50%, KV, NML |
Litteraturvetenskaplig teori och metod | Omtentamen | Cecilia Schwartz | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | PO130A | 07257, H21, 100%, BLA, NML | Text och språkstruktur II | Omtentamen |
PO130A-1 PO130A-2 |
Juanito Ornelas de Avelar | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | PO230A |
07260, H21, 25%, KV, ITD 07261, H21, 25%, KV, NML |
Språkstruktur och introduktion till språkvetenskap | Omtentamen | Juanito Ornelas de Avelar | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | PO330A | 07262, H21, 100%, DAG, NML | Mediering | Omtentamen | Juanito Ornelas de Avelar | ||||||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Karta |
LIN130 LIN133 |
20192, H18, 100%, DAG, NML 20195, H18, 50%, DAG, NML |
Språkets evolution, utveckling och variation | Omtentamen | Henrik Bergqvist | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EH1411 | 30703, H17 |
Tankar om ekonomin EH I-3 Tankar om ekonomi |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 |
FI10N2 FI10P1 FI20N2 FIFM1G FIPM1G |
10597, H18, 100%, DAG, NML 10598, H18, 100%, DAG, NML 10600, H18, 100%, DAG, NML 10602, H18, 50%, DAG, NML 10619, H18, 50%, DAG, NML |
Den teoretiska filosofins historia 1 Ekonomins och samhällsvetenskapens filosofi Formella metoder - grunder Inledning till kunskapsteori, vetenskapsteori och semantik Medvetandefilosofi |
Tentamen Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Seminarierum 218, Kräftriket hus 4, Vån 2 | ABAG01 | 28332, H18, 100%, DAG, NML | Språkfärdighet I | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | SOD100 | 38090, H18, 100%, DAG, NML | Kognition | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
SV100F SV100L SV103E SVE001 SVS001 |
42464, H18, 100%, DAG, NML 42467, H18, 100%, DAG, NML 42469, H18, 100%, DAG, NML 42494, H18, 100%, DAG, NML |
Comparative Politics Komparativ politik |
Omtentamen |
SVE001 Alla SVS001 Alla |
Merrick Tabor | |||||||||||||||||||||
18:00 - 20:00 | D231, Södra huset D, Vån 2 | Karta | ES011A | 07225, H21, 50%, DAG, NML | Muntlig kommunikation I | Omtentamen | Tamara Strugo | ||||||||||||||||||||||
18:30 - 20:45 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL1007 | 56632, H18, 25%, KV, NML | Omtentamen | Mari Edman | |||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-15 | 08:00 - 12:15 | Hörsal 8, Södra huset D, Vån 3 | Karta | NS0333 | 21673, H21, 50%, DAG, NML |
Skriftlig färdighet och läsförståelse I Skriftlig färdighet och läsförståelse II |
Omtentamen | Alla grupper |
Anna Natasa Pousette Helen Ericson |
|||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
PS2211 PS2215 |
36158, H18, 100%, DAG, NML 36241, H18, 100%, DAG, NML |
Arbetspsykologi Rättspsykologi |
Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
08:00 - 12:00 | PSPR23 | 36216, H18, 50%, DAG, NML | Teori och tillämpning, KBT T7 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:30 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta |
Tentamen Omtentamen Uppsamlingstentamen |
||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
ES130A ES1INT ES1LP2 ES1UT2 |
07268, H21, 50%, DAG, NML 07334, H21, 25%, KV, NML 07345, H21, 50%, DAG, NML 07364, H18, 100%, DAG, NML 07400, V19, 100%, DAG, NML |
Spanskamerikas historia och geografi | Omtentamen | Grupp 1-2 | Luz Paula Parra Rosales | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
ES230A ES2LP1 |
07082, V21, 50%, DAG, NML 07219, H21, 100%, BLA, NML 07220, H21, 50%, KV, ITD 07290, H21, 50%, DAG, NML |
Introduktion i språkvetenskap | Omtentamen | Maria Bernal Linnersand | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | IT330A |
07238, H21, 50%, DAG, NML 07239, H21, 50%, KV, NML |
Språkvetenskaplig teori och metod | Omtentamen | Maria Tikka | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | F487, Södra huset F, Vån 4 | Karta | EN20H7 | 19233, H18, 100%, DAG, NML | Litterär temakurs I | Omtentamen | Eng Theme 1 | Joakim Wrethed | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PS2211 | 36158, H18, 100%, DAG, NML | Motivations- och emotionspsykologi | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
SV200F SV223E SVE002 SVS002 |
42492, H18, 100%, DAG, NML 42495, H18, 100%, DAG, NML 42499, H18, 100%, DAG, NML 42503, H18, 100%, DAG, NML |
Political Science Research: Methods and Process Statsvetenskapliga undersökningar: metod och hantverk |
Omtentamen | Björn Magnus Ottosson | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Hörsal 2, Södra huset A, Vån 3 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | E5156, Södra huset E, Vån 5 | Karta | FAB100 | 25691, H18, 100%, BLA, NML | Skriftlig kommunikation | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | ES011A | 07225, H21, 50%, DAG, NML | Kultur och samhälle I | Omtentamen | Tamara Strugo | ||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 |
IT130B IT1INT |
07332, H21, 25%, DAG, NML 07352, H18, 25%, KV, NML 07354, H18, 100%, DAG, NML |
Italiensk grammatik | Omtentamen |
Anna Ingeborg Gudmundson Maria Tikka |
||||||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 |
IT230A IT2LP1 |
07234, H21, 50%, BLA, NML 07235, H21, 50%, DAG, NML 07236, H21, 100%, DAG, NML 07374, H18, 100%, BLA, NML |
Grammatik och översättning | Omtentamen | Anna Ingeborg Gudmundson | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-16 | 08:00 - 12:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | EH1421 | 30760, H18, 100%, DAG, NML |
Aktuella frågor i internationella relationer Aktuella Frågor i Internationella Relationer |
Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta |
USS22B USSV2B |
69312, H18, 100%, DAG, NML 69313, H18, 100%, DAG, NML |
Litteracitet och andraspråksutveckling hos vuxna och unga I | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 10:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:45 | Aula, Sveaplan, Sveaplan, Vån 4 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan Sal 028, Sveaplan Sal 128, Sveaplan Sal 130, Sveaplan |
Omtentamen | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 09:15 | FV1001 | 18809, H18, 100%, DAG, NML | Filmhistorisk översiktskurs 2 | Omtentamen | Alla | Bo Florin | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
ST123G ST745A |
39616, H18, 100%, DAG, NML 39625, H18, 100%, DAG, NML |
Statistisk inferens Undersökningsmetodik |
Tentamen Omtentamen |
Alla | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | PSYA09 | 36134, V18 | Psykoterapeutisk fördjupning, KBT T8 | Omtentamen | PP t8 KBT | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Hörsal 9, Södra huset D, Vån 3 | Karta | NS0222 | 21663, V21, 50%, DAG, NML | Grammatik | Omtentamen | Alla grupper | Urban Östberg | |||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 |
Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
Karta | MK1035 | 18822, H18, 100%, DAG, NML | Metodologi | Omtentamen | Alla | Kristina Jerner Widestedt | |||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Hörsal 2, Södra huset A, Vån 3 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | Hörsal 9, Södra huset D, Vån 3 | Karta | NS0333 |
21673, H21, 50%, DAG, NML 21674, H21, 50%, DAG, DST |
Svenska språkets ordförråd och struktur | Omtentamen | Alla grupper | Peter Lundkvist | |||||||||||||||||||||
18:00 - 21:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LIN019 | 20191, H18, 25%, KV, NML | Språkens historia | Omtentamen | Bernhard Wälchli | ||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-01-17 | 08:00 - 12:00 | Sal Asienbiblioteket, Kräftriket hus 21, Vån 2 |
KI1401 KI2401 KI9165 |
28342, H18, 100%, DAG, NML 28344, H18, 100%, DAG, NML 28402, V19, 100%, DAG, NML |
Omtentamen |
Hailin Wang Ingela Jin |
||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:30 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | Auditoriet, Manne Siegbahn A-B, Vån 2 | Karta | MVTER1 | 14919, H18, 100%, BLA, NML | Musikteorins grunder | Omtentamen | Helklass | Ove Ander | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MM2001 |
48101, H18, 100%, DAG, NML 48102, H18, 50%, DAG, NML |
Algebra, problemlösning | Omtentamen | Håkan Granath | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MM2002 | 48113, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Martin Carl Åke Tamm | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MM3001 | 48151, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | Jonathan Rohleder | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Sal B, Kräftriket hus 4, Vån 2 | ABAG01 | 28332, H18, 100%, DAG, NML | Modern standardarabiska I | Omtentamen | Alla | Tania Al Saadi | ||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | ES030A | 07333, H21, 50%, DAG, NML | Grammatik II | Omtentamen | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
IT130B IT1INT |
07332, H21, 25%, DAG, NML 07354, H18, 100%, DAG, NML |
Italiensk kultur, historia och samhälle | Omtentamen | Franco Pauletto | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 |
IT230A IT2LP1 |
07235, H21, 50%, DAG, NML 07236, H21, 100%, DAG, NML 07374, H18, 100%, BLA, NML |
Litteraturhistoria | Omtentamen | Cecilia Schwartz | ||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 17:00 | Seminarierum 315, Kräftriket hus 4, Vån 2 | JKB111 | 28368, H18, 100%, DAG, NML | Praktisk språkfärdighet 1 | Omtentamen | Kyungsook Kang | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:30 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
FAA102 FAA110 |
25685, H18, 100%, DAG, NML 25686, H18, 50%, KV, NML |
Muntlig och skriftlig språkfärdighet 1-2 | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | ES011A | 07225, H21, 50%, DAG, NML | Grammatik I | Omtentamen | Tamara Strugo | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | ES022A | 07222, H21, 50%, DAG, NML | Grammatik II | Omtentamen | Linnea Kjellsson | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | IT011A | 07349, H18, 50%, KV, NML | Grammatik och ordkunskap 1 | Omtentamen | ITFRB I gr1-3 | Paolo Sancini | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | IT022A |
07351, H18, 50%, KV, NML 07366, H18, 50%, DAG, DST |
Grammatik och ordkunskap 2 | Omtentamen | Paolo Sancini | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 21:00 | IT330A |
07237, H21, 50%, DAG, NML 07238, H21, 50%, DAG, NML 07239, H21, 50%, KV, NML |
Översättning i teori och praktik | Omtentamen | Cecilia Schwartz | ||||||||||||||||||||||||
17:00 - 20:00 | PO130A | 07258, H21, 50%, BLA, NML | Text och språkstruktur I | Omtentamen | Mauro Cavaliere | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-18 | 08:00 - 13:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PSMT30 | 36215, H18, 100%, DAG, NML | Forskningsmetodik 1 | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
08:00 - 08:15 | KV1420 | 14879, H21, 100%, DAG, NML |
Bild, historia, tolkning Exponeringsformer Intermedialitet |
Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Hörsal 3, Södra huset B, Vån 3 | Karta | LK1011 | 12295, H18, 100%, DAG, NML | Vetenskapsteori och argumentationsanalys | Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D325, Arrhenius hus D, Vån 3 | Karta | BL7051 | 56625, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | F420, Södra huset F, Vån 4 | Karta | EN02GS | 19255, H18, 100%, DAG, NML | Litteratur och kultur | Omtentamen | Eng II gr3-5 | Claudia Egerer | |||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
FI10N1-2 FI10P1 FI11N1 FI12N1 FI20N1-2 FILOG1-2 FILOGX FIMF1G FISP1G |
10590, H18, 50%, KV, NML 10591, H18, 100%, DAG, NML 10592, H18, 50%, DAG, NML 10593, H18, 100%, DAG, NML 10597, H18, 100%, DAG, NML 10598, H18, 100%, DAG, NML 10599, H18, 50%, KV, NML 10600, H18, 100%, DAG, NML 10615, H18, 50%, DAG, NML 10616, H18, 50%, DAG, NML 10617, H18, 25%, DAG, NML 10618, H18, 50%, DAG, NML 10620, H18, 50%, DAG, NML |
Logik i datavetenskap och artificiell intelligens Logisk följd Metafysik Språkfilosofi |
Tentamen Omtentamen Uppsamling |
|||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan Sal 028, Sveaplan Sal 123, Sveaplan Sal 126, Sveaplan Sal 207, Sveaplan |
Omtentamen | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 11:00 | BUV 101, Frescati Hagväg 20B | UB402Y | 61880, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | Alla | Susanne Kjällander | |||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | 334, Wallenberg, Vån 3 | Karta | AR1000 | 15745, H18, 100%, DAG, NML |
Järnålderns och vikingatidens arkeologi Stenålderns och bronsålderns arkeologi |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
13:30 - 17:30 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta |
NS2031 NSÄA40 NSÄG41 |
21479, V21, 50%, DAG, DST 21682, H21, 50%, DAG, DST 21684, H21, 100%, BLA, NML |
Språkvetenskaplig kurs 2 Svenska språkets struktur II |
Omtentamen | Alla grupper | Cecilia Falk | |||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | NS172U | 21678, H18, 100%, DAG, NML |
Läsa och skriva i akademiska sammanhang I Läsa och skriva i akademiska sammanhang II |
Omtentamen | Språkintroduktion ULV - grupp 1-2 |
Helén Bodström Mårten Michanek |
|||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | NS0222 | 21663, V21, 50%, DAG, NML |
Skriftlig färdighet och läsförståelse I Skriftlig färdighet och läsförståelse II |
Omtentamen | Alla grupper |
Anna Hallström Jaana Kolu Linnea Rutström Urban Östberg |
|||||||||||||||||||||||
16:00 - 16:15 | KV2290 | 14885, H21, 100%, DAG, NML | Projektarbete med uppsats | Omtentamen | Helklass | ||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-19 | 09:00 - 14:00 | E487, Södra huset E, Vån 4 | Karta |
NL1010 NL1100 |
25712, H18, 50%, KV, NML 25715, H18, 100%, KV, NML |
Grammatik Översättning från nederländska till svenska Översättning från svenska till nederländska Översättning nederländska - svenska Översättning svenska - nederländska |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | NL1012 | 25749, H18, 50%, ING, ITD | Tentamen | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | NL2200 |
25716, H18, 50%, KV, NML 25717, H18, 100%, KV, NML |
Skriftlig språkfärdighet | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | FI100L |
10609, H18, 100%, DAG, NML 10612, H18, 100%, DAG, NML |
Tentamen Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||
11:00 - 15:00 |
E210, Arrhenius hus E, Vån 2 E306, Arrhenius hus E, Vån 3 E314, Arrhenius hus E, Vån 3 |
Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | NSN230 | 21672, H21, 25%, BLA, NML | Svenska språkets struktur | Omtentamen | Alla grupper | Johan Brandtler | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 18:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 |
Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan Sal 028, Sveaplan Sal 123, Sveaplan Sal 126, Sveaplan Sal 207, Sveaplan |
Omtentamen | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
v 4, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-21 | 17:00 - 17:15 | FV1031 | 18812, H18, 100%, DAG, NML | Kulturkritik och kulturjournalistik | Omtentamen |
Kristina Riegert Kristoffer Noheden |
||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-22 | 16:30 - 19:30 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | NSSUSA-C | Omtentamen | NSSUSA-C | Eva Nobel | |||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-23 | 08:30 - 08:45 | FV1001 | 18809, H18, 100%, DAG, NML | Filmhistorisk översiktskurs 2 | Omtentamen | Alla | Bo Florin | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Omtentamen | Sirpa Salovaara | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 15:00 |
Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan |
Omtentamen | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | NSSUSA-C | Omtentamen | NSSUSA-C | Eva Nobel | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-01-25 | 08:00 - 08:15 | KV1420 | 14879, H21, 100%, DAG, NML |
Bild, historia, tolkning Exponeringsformer Intermedialitet |
Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Omtentamen | Sirpa Salovaara | ||||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 |
Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan |
Omtentamen | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | Seminarierum 218, Kräftriket hus 4, Vån 2 |
ABAG01 ABAG03 |
28332, H18, 100%, DAG, NML 28333, H18, 100%, DAG, NML |
Modern standardarabiska IV Språkfärdighet I |
Omtentamen | Alla | Tania Al Saadi | ||||||||||||||||||||||
14:30 - 17:30 | D258, Arrhenius hus D, Vån 2 | Karta | BL2024 | 56680, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | KV2290 | 14885, H21, 100%, DAG, NML | Projektarbete med uppsats |
Inlämning Omtentamen |
Helklass | ||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-01-26 | 10:00 - 14:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
US116G US161G |
69337, H18, 100%, DAG, NML 69380, H18, 100%, DAG, NML |
Sociolingvistik, språkhistoria och grannspråk |
Omtentamen Digital omtentamen |
Alla grupper |
Allan Hansen Hedvig Solbakken Lasse Mårtensson Theres Bellander |
|||||||||||||||||||
v 5, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-01-28 | 17:00 - 17:15 | FV1031 | 18812, H18, 100%, DAG, NML | Kulturkritik och kulturjournalistik | Omtentamen |
Kristina Riegert Kristoffer Noheden |
||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-01-29 | 16:00 - 20:00 |
E248, Arrhenius hus E, Vån 2 E250, Arrhenius hus E, Vån 2 |
Karta | UM4044 | Omtentamen | Grupp 1-2 | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:30 | E306, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | BL1012 | 56633, H18, 25%, KV, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-01-30 | 09:00 - 14:00 | MM5022 | 48106, H18, 25%, ING, ITD | Omtentamen | Jonathan Rohleder | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MM7006 | 48142, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Gregory Arone | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MT7028 | 48123, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Filip Lindskog | |||||||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | NSN110 | 21821, V19, 100%, DAG, NML | Skriftlig framställning |
Omtentamen Digital omtentamen |
Alla grupper |
Hanna Hallmén Jessica Holmdahl Mikael Kalm Susanne Ribbesjö |
|||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E314, Arrhenius hus E, Vån 3 | Karta | Omtentamen | Björn Birgersson | |||||||||||||||||||||||||
15:00 - 17:00 | E890, Södra huset E, Vån 8 | Karta | ENGE01 |
19293, V19, 100%, DAG, NML 19302, V19, 100%, DAG, NML |
Omtentamen Diagnostiskt prov |
Engelska I All groups |
Mikko Höglund Patrik Ekström Mezek |
||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-01 | 09:00 - 12:30 | E890, Södra huset E, Vån 8 | Karta |
EN03G2 EN03GY EN30H1 |
19230, H18, 100%, DAG, NML 19256, H18, 50%, DAG, NML 19257, H18, 100%, DAG, NML 19261, H18, 100%, DAG, NML |
Valbar kurs: Litteraturstudier Valbar litterär kurs 1 |
Omtentamen | Eng OC140 | Irina Rasmussen | |||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | IPA452 | 34144, V22, 50%, DAG, ITD | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | C307, Södra huset C, Vån 3 | Karta |
LIN130 LIN133 |
20192, H18, 100%, DAG, NML 20195, H18, 50%, DAG, NML |
Språkets evolution, utveckling och variation | Omtentamen | Henrik Bergqvist | ||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-02 | 09:00 - 13:00 |
E210, Arrhenius hus E, Vån 2 E306, Arrhenius hus E, Vån 3 E314, Arrhenius hus E, Vån 3 |
Karta | Omtentamen | Ann-Kristin Iréne Östlund Farrants | |||||||||||||||||||||||
v 6, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-07 | 09:00 - 13:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EH1421 | 30760, H18, 100%, DAG, NML |
Aktuella frågor i internationella relationer Aktuella Frågor i Internationella Relationer |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-08 | 10:00 - 14:00 | Sal 149, Kräftriket hus 4 |
ABAG01 ABAG03 |
28332, H18, 100%, DAG, NML 28333, H18, 100%, DAG, NML |
Modern standardarabiska II Textläsning II |
Omtentamen | Alla | Tania Al Saadi | ||||||||||||||||||||
12:30 - 16:30 | E243 (södra huset), Södra huset E, Vån 2 | Karta | NSN230 | 21672, H21, 25%, BLA, NML | Svenskämnets didaktik | Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Sal 36, Kräftriket hus 5, Vån 3 | MT5013 | 48121, H18, 50%, DAG, NML |
Omtentamen Digital tentamen |
Erik Thorsén | ||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-09 | 09:00 - 14:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
v 7, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-11 | 08:00 - 08:15 | KV1420 | 14879, H21, 100%, DAG, NML | Bildbruk | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-12 | 12:00 - 16:00 | 435, Wallenberg, Vån 4 | Karta | AN1200 | 15729, H18, 100%, DAG, NML | Romersk kejsartid och senantiken | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
FIFM1G FILOG2 FITF10 |
10602, H18, 50%, DAG, NML 10616, H18, 50%, DAG, NML 10642, V19, 100%, DAG, NML |
Formella metoder - grunder Kunskapsteori och vetenskapsfilosofi Logisk följd |
Tentamen Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||
16:30 - 19:30 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | NS1096 | 21561, V21, 100%, DAG, NML | Det skrivna språket i akademiska sammanhang | Omtentamen | Alla grupper |
Anna Karlsson Annette Lindberg |
|||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-14 | 08:45 - 09:00 |
MVKLRO MVTER1 |
14910, H18, 50%, DAG, NML 14919, H18, 100%, BLA, NML |
Musikhistoria 2: från klassicism till romantik |
Inlämning Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||
10:00 - 13:00 | C389, Gunnel Källgren-salen, Södra huset C, Vån 3 | Karta | LITU10 | 20234, H18 | Svenskt teckenspråk II - teoretiskt fokus | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | PSMT49 | 36202, H18, 50%, DAG, NML | Tillämpad enkätmetodik | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
ST108G ST123G ST223G |
39621, H18, 100%, DAG, NML 39624, H18, 100%, DAG, NML 39625, H18, 100%, DAG, NML |
Tidsserieanalys, tentamen Undersökningsmetodik |
Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
ST742A STE101 |
39612, H18, 100%, DAG, NML 39635, H18, 100%, DAG, NML |
Statistik för ekonomer, tentamen Statistisk vetenskapsteori |
Omtentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-15 | 08:00 - 08:15 | KV1420 | 14879, H21, 100%, DAG, NML | Bildbruk | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:30 | E890, Södra huset E, Vån 8 | Karta |
EN20H7 ENGM10 |
19233, H18, 100%, DAG, NML 19241, H18, 100%, DAG, NML |
Litterär valbar kurs Valbar litterär fördjupning 1 |
Omtentamen |
OC63 OC71 |
Marina Kohnen Ludwigs Nils-Lennart Johannesson |
|||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
FI10N1-2 FI10P1 |
10597, H18, 100%, DAG, NML 10598, H18, 100%, DAG, NML 10622, V19, 100%, DAG, NML |
Ekonomins och samhällsvetenskapens filosofi Inledning till argumentation, semantik och logik Metafysik |
Tentamen Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | PS1122 | 36156, H18, 100%, DAG, NML | Utvecklingspsykologi | Omtentamen | Alla | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-16 | 09:00 - 13:00 | D499, Södra huset D, Vån 4 | Karta |
ENG2F3 ENGL46 ENGLF3 |
19208, H18, 100%, DAG, NML 19248, H18, 100%, DAG, NML 19252, H18, 50%, DAG, NML |
Engelsk grammatik och vokabulär Engelskspråkig barn- och ungdomslitteratur och film |
Omtentamen |
Alla ENG2F3 all grps ENGLF3 grupp 1-2 |
Andrew Thomas Cooper Clelia Rose La Monica Gül Han |
|||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC2106 | 33850, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Mikael Priks | |||||||||||||||||||||||
Sön | 2019-02-17 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
EC2110 EC7311 |
33852, H18, 50%, DAG, NML 33865, H18, 50%, DAG, NML |
Omtentamen | Mathias Herzing | |||||||||||||||||||||
14:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7410 | 33866, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Peter Skogman Thoursie | |||||||||||||||||||||||
v 8, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-18 | 09:00 - 13:00 | NS1096 | 21561, V21, 100%, DAG, NML | Svenska språkets struktur | Omtentamen | Alla grupper | ||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | FV1031 | 18812, H18, 100%, DAG, NML | Kulturkritik och kulturjournalistik | Omtentamen |
Kristina Riegert Kristoffer Noheden |
||||||||||||||||||||||||
18:00 - 20:45 | Villans bibliotek, Manne Siegbahn Villan, Vån 3 | Karta |
MVMTHS MVMUTE |
14915, H18, 50%, KV, NML 14917, H18, 50%, KV, NML |
Musikteori: harmoni och satslära Musikteori: Harmoni och satslära |
Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | MVFIMU | 14906, V22, 50%, DAG, NML | Filmmusik II |
Inlämning Omtentamen |
Alla | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-02-19 | 09:00 - 12:00 | Hörsal 4, Södra huset B, Vån 3 | Karta | EC7217 | 33905, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Paul Klein | |||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | AT1040 | 45136, V19, 100%, DAG, NML | Arbetsmarknadsekonomi 2: Ekonomisk politik och arbetslöshet | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-20 | 09:00 - 14:00 | MM2001 | 48101, H18, 100%, DAG, NML | Matematisk analys, problemlösning | Omtentamen | Alan Sola | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MM5014 | 48117, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Yishao Zhou | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MT5006 | 48154, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Ola Gerton Henrik Hössjer | |||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-21 | 13:00 - 16:00 |
Seminarierum 1 (Filmhuset), Filmhuset, Vån 5 Seminarierum 2 (Filmhuset), Filmhuset, Vån 5 Seminarierum Angela, Filmhuset, Vån 5 Seminarierum Wilson, Filmhuset, Vån 5 |
Karta | FS7010 | 18808, H18, 100%, DAG, NML | Den globala modeindustrins uppkomst och omvandling | Omtentamen | Alla | Klas Nyberg | |||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | PSPR12 | 36186, H18, 100%, DAG, NML | Personlighetspsykologi |
Omtentamen Utlämning av tentamen |
|||||||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | UM4041 | 64068, H18, 100%, DAG, NML | Didaktiska modeller för matematikundervisning i åk 4-6 | Omtentamen | Alla grupper UM4041 | Anna Ålund | |||||||||||||||||||||
Fre | 2019-02-22 | 09:00 - 13:00 | E210, Arrhenius hus E, Vån 2 | Karta | BL4003 | 56652, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta |
EN02GS EN20H7 |
19233, H18, 100%, DAG, NML 19255, H18, 100%, DAG, NML |
Vokabulär | Omtentamen | Engelska II All groups | Alan McMillion | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | B479, Södra huset B, Vån 4 | Karta | KSB011 | 07249, V21, 100%, DAG, ITD | Nybörjarkurs 2 | Omtentamen | Maria Plaza | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | 2LG070 | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | KSB011 |
07248, H21, 25%, DAG, NML 07487, V19, 50%, BLA, DST |
Nybörjarkurs 1-2 |
Tentamen Omtentamen |
PrimaLatina | Maria Plaza | |||||||||||||||||||||||
15:00 - 15:15 | FV1001 | 18809, H18, 100%, DAG, NML | Filmhistorisk översiktskurs 3 | Omtentamen | Alla | Nadi Tofighian | |||||||||||||||||||||||
15:45 - 16:00 | IPA452 | 34144, V22, 50%, DAG, ITD |
Inlämning Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 | FS1807 | 18826, H18, 50%, DAG, NML | Teoretiska perspektiv på mode | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-02-23 | 09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
EC2102 EC7417 |
33849, H18, 50%, DAG, NML 33869, H18, 50%, DAG, NML |
Omtentamen |
Ann-Sofie Kolm Ines Helm |
|||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 |
E306, Arrhenius hus E, Vån 3 E314, Arrhenius hus E, Vån 3 |
Karta | BL2016 | 56635, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
10:00 - 15:00 | D279, Södra huset D, Vån 2 | Karta | HI1351 | 12275, H18, 50%, KV, NML | Världens och Sveriges historia: tidigmodern tid | Omtentamen | Hi I kväll alla | ||||||||||||||||||||||
v 9, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-02-25 | 09:00 - 12:30 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta | UM7104 | 64062, H18, 100%, DAG, NML | Fokus på språk | Omtentamen | UM7104-Alla | ||||||||||||||||||||
16:00 - 19:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | UM4041 | 64068, H18, 100%, DAG, NML | Matematikkunskap för undervisning i åk 4-6 | Omtentamen | Alla grupper UM4041 | Anna Ålund | |||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | FS1409 | 18824, H18, 50%, DAG, NML | Mode som industri | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | FV1031 | 18812, H18, 100%, DAG, NML | Kulturkritik och kulturjournalistik | Omtentamen |
Kristina Riegert Kristoffer Noheden |
||||||||||||||||||||||||
18:00 - 22:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | FI10N1-2 |
10590, H18, 50%, KV, NML 10599, H18, 50%, KV, NML |
Den teoretiska filosofins historia 1 Normativ etik |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-02-27 | 09:00 - 12:00 |
Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
Karta | MK1034 | 18821, H18, 100%, DAG, NML | Internet och digitala medier | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MM5011 | 48116, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Pavel Kurasov | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MM7022 | 48110, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Erik Palmgren | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MT4001 | 48118, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Tom Britton | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 16:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Omtentamen | Sirpa Salovaara | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 18:00 |
Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan Sal 033, Sveaplan Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan |
Omtentamen | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-02-28 | 08:30 - 09:00 | E331, Södra huset E, Vån 3 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 17:30 | E331, Södra huset E, Vån 3 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | Omtentamen | Sirpa Salovaara | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | Sal 124, Sveaplan | Omtentamen | Sirpa Salovaara | ||||||||||||||||||||||||||
12:00 - 17:00 |
Data1, Sveaplan Rum 122, Sveaplan Sal 126, Sveaplan Sal 130, Sveaplan Sal 207, Sveaplan |
Omtentamen | Jane Barkström | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta |
CTS112 US133U US154U |
21504, V21, 50%, KV, DST 21505, V21, 50%, KV, NML 69321, H18, 50%, DAG, DST OM523, V20, 100%, DAG, NML |
Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Omtentamen | Alla grupper |
Goran Maljan Ylva Falk |
|||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | CT110U | Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
17:45 - 18:00 | PSPR12 | 36186, H18, 100%, DAG, NML | Personlighetspsykologi |
Inlämning Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-01 | 13:00 - 14:00 | B497, Södra huset B, Vån 4 | Karta | EC7810 | 33871, H18, 25%, DAG, NML | Omtentamen | Erika Höghede | |||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
UCG30K UCG31K |
34373, V19, 100%, DAG, NML 34400, V19, 100%, DAG, NML |
Kunskap och vetenskap | Omtentamen | Grund 4-6 Alla | ||||||||||||||||||||||
15:00 - 15:15 | FV1001 | 18809, H18, 100%, DAG, NML | Filmhistorisk översiktskurs 3 | Omtentamen | Alla | Nadi Tofighian | |||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-03-02 | 09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta | EC7210 | 33861, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Johan Söderberg | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
US116G US161G |
69337, H18, 100%, DAG, NML 69380, H18, 100%, DAG, NML |
Språkanalys med svensk fonologi och grammatik | Omtentamen | Alla grupper |
Anna Vogel Mikael Kalm Sofia Pereswetoff-Morath Susanne Ribbesjö |
|||||||||||||||||||||
v 10, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-04 | 10:00 - 10:15 | IPA451 | 34129, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
PSPR16 PSPR20 |
36190, H18, 100%, DAG, NML 36193, H18, 100%, DAG, NML |
Barn och unga Psykopatologi |
Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
15:00 - 19:00 | Värtasalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
SV104E SVE001 SVS001 |
42468, H18, 100%, DAG, NML 42469, H18, 100%, DAG, NML 42494, H18, 100%, DAG, NML 42498, H18, 100%, DAG, NML |
International Politics Internationell politik |
Omtentamen |
SVE001 Alla SVS001 Alla |
Joakim Kreutz | ||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | MVSPMU | 14860, H21, 100%, DAG, NML | Spelmusik 2 |
Inlämning Omtentamen |
Helklass | ||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-03-05 | 11:45 - 12:00 | IPG100 |
34013, V21, 100%, DAG, NML 34014, V21, 100%, DAG, NML |
Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PSMT15 | 36214, H18, 100%, DAG, NML | Statistik I | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-06 | 09:00 - 14:00 | MM5013 | 48131, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen | Dan Petersen | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | MM5023 | 48107, H18, 50%, DAG, NML | Omtentamen |
Gabriele Balletti Jörgen Backelin |
|||||||||||||||||||||||||
10:00 - 10:15 | IPA453 | 34145, V22, 50%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | Karta | EH1411 | 30783, V19, 100%, DAG, NML |
Perspektiv på världsekonomins utveckling, del 1 EH I-1 Perspektiv |
Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | E387, Södra huset E, Vån 3 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-08 | 09:00 - 13:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PS2211 | 36158, H18, 100%, DAG, NML | Personlighetsteori | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PS2211 | 36158, H18, 100%, DAG, NML | Perception och neuropsykologi | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
v 11, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-11 | 09:00 - 13:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 |
PS2211 PS2215 |
36158, H18, 100%, DAG, NML 36241, H18, 100%, DAG, NML |
Organisationspsykologi | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-13 | 17:00 - 20:00 | E5156, Södra huset E, Vån 5 | Karta | Omtentamen | Laura Lunnevuori | |||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-14 | 09:30 - 14:00 | Heilbronnsalen, C458, Arrhenius hus C, Vån 4 | Karta | KN8002 | 53792, H18, 100%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
14:00 - 16:00 | C512, Södra huset C, Vån 5 | Karta | ES030A | 07423, V19, 100%, DAG, NML | Omtentamen | ES030A Gr A-B | Tamara Strugo | ||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | 15:111, Kräftriket hus 15 | PR2524 | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 20:00 | Wallenbergsalen, Kräftriket hus 3 | FE5242 | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
16:00 - 21:00 | 15:108, Kräftriket hus 15 | PR2524 | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-15 | 09:00 - 13:00 | F299, Södra huset F, Vån 2 | Karta | SA1002 | 37451, V19, 100%, DAG, NML | Kultur och samhälle: Läran om människan som ... | Omtentamen | |||||||||||||||||||||
10:00 - 14:00 | 334, Wallenberg, Vån 3 | Karta | AR2000 | 15784, V19, 100%, DAG, NML | Gruppuppgift | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
17:00 - 17:15 | FS1409 | 18824, H18, 50%, DAG, NML | Mode som industri | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-03-16 | 09:00 - 14:00 |
E210, Arrhenius hus E, Vån 2 E306, Arrhenius hus E, Vån 3 E314, Arrhenius hus E, Vån 3 |
Karta |
BL2011 BL2018 |
56763, V19, 100%, DAG, NML 56764, V19, 100%, DAG, NML |
Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 |
D238, Arrhenius hus D, Vån 2 D246, Arrhenius hus D, Vån 2 |
Karta | Omtentamen | Tommy Landberg | |||||||||||||||||||||||||
v 12, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-18 | 08:00 - 08:15 |
HI1011 HIÄ101 |
12302, V19, 100%, DAG, NML 12317, V19, 100%, DAG, NML |
Historia som vetenskap |
Hemtentamen Omtentamen |
Historia I Alla | ||||||||||||||||||||||
08:30 - 12:30 | P216, Arrhenius hus P, Vån 2 | Karta | BL2011 | 56763, V19, 100%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | DA2001 | OM409, H21, 100%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | IPA451 | 34129, H18, 100%, DAG, NML |
Inlämning Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-03-19 | 08:00 - 17:00 | U34, Frescati hage hus 8 |
PS3311 PS3316 |
Tentamen Omtentamen |
Lena Holmlund | |||||||||||||||||||||||
08:00 - 17:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 |
PS3311 PS3316 |
Tentamen Omtentamen |
Lena Holmlund | |||||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
PS3311 PS3316 |
36233, V19, 100%, DAG, NML 36237, V19, 100%, DAG, NML |
Metod Statistik |
Omtentamen | Alla Metod & statistik | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D |
FI100L FITF10 |
10626, V19, 100%, DAG, NML 10642, V19, 100%, DAG, NML 10645, V19, 50%, DAG, NML |
Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik Kunskapsteori och vetenskapsfilosofi |
Tentamen Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | IPG100 |
34013, V21, 100%, DAG, NML 34014, V21, 100%, DAG, NML |
Inlämning Omtentamen |
||||||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-20 | 09:00 - 14:00 | U31 (David Magnusson-salen), Frescati hage hus 8 | PSPR09 | 36267, V19, 100%, DAG, NML | Forskningsmetod och statistik | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||
12:45 - 13:00 | SOD100 | 38090, H18, 100%, DAG, NML | Personlighetspsykologi |
Information Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||||
17:00 - 18:00 | E289, Språkstudion, Studio 2, Södra huset E, Vån 2 | Karta |
TYS101 TYS10B |
25812, V19, 100%, BLA, NML 25813, V19, 100%, BLA, NML 25828, V19, 25%, DAG, NML 25833, V19, 50%, DAG, NML 25834, V19, 100%, DAG, NML |
Uttal | Omtentamen | Tyska1, dagtid, alla | Ammy van der Schaaf | |||||||||||||||||||||
23:45 - 00:00 | IPA453 | 34145, V22, 50%, DAG, NML | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-21 | 17:00 - 21:00 | A5137, Södra huset A, Vån 5 | Karta |
KSA011 KSB011 |
07242, H21, 25%, KV, NML 07487, V19, 50%, BLA, DST |
Introduktionskurs 2 Nybörjarkurs 1-2 |
Tentamen Omtentamen |
PrimaLatina |
Denis Michael Searby Maria Plaza |
|||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-22 | 09:00 - 14:00 | MM5012 |
48129, H18, 50%, DAG, NML 48230, V19, 50%, DAG, NML |
Tentamen Omtentamen |
Alan Sola Boris Shapiro Samuel Lundqvist |
|||||||||||||||||||||||
14:00 - 18:00 | Hörsal 6, Södra huset C, Vån 3 | Karta | FI10N1 | 10622, V19, 100%, DAG, NML | Inledning till argumentation, semantik och logik | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
16:45 - 17:00 |
HI1011 HIÄ101 |
12302, V19, 100%, DAG, NML 12317, V19, 100%, DAG, NML |
Historia som vetenskap |
Hemtentamen Omtentamen |
Historia I Alla | ||||||||||||||||||||||||
v 13, 2019 | |||||||||||||||||||||||||||||
Mån | 2019-03-25 | 08:00 - 08:30 | US216G | Textanalys och elevers skrivande |
Hemtentamen Omtentamen |
Alla grupper | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Seminarierum Wilson, Filmhuset, Vån 5 | Karta | FS7022 | 18864, V19, 100%, DAG, NML | Modets roll i fransk kulturhistoria | Omtentamen | Mode II-alla | ||||||||||||||||||||||
13:00 - 18:00 | E306, Södra huset E, Vån 3 | Karta | AT1040 | 45136, V19, 100%, DAG, NML | Arbetsrätt | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 2019-03-29 21:30 | US216G | Textanalys och elevers skrivande |
Hemtentamen Omtentamen |
Alla grupper | |||||||||||||||||||||||||
Tis | 2019-03-26 | 15:00 - 17:00 | F487, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ENGE01 |
19293, V19, 100%, DAG, NML 19302, V19, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket |
Seminarium Omtentamen |
Engelska I All groups |
Andrew Thomas Cooper Clelia Rose La Monica Hanna Salmi Raphaël Domange Ying Wang |
|||||||||||||||||||
15:00 - 20:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
ST111G ST211G |
39657, V19, 100%, DAG, NML 39660, V19, 100%, DAG, NML |
Statistikens grunder 1 Statistisk teori med tillämpningar I, tentamen |
Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
Ons | 2019-03-27 | 08:30 - 18:00 | Resursrum B202, Frescati hage hus 8 | PS1122 |
Tentamen Omtentamen |
Lena Holmlund | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | PS1122 | 36234, V19, 100%, DAG, NML | Socialpsykologi | Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | NS2027 | 21807, V19, 100%, DAG, NML | Svenska språkets struktur | Omtentamen | Jan Svanlund | ||||||||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | PSPR21 | 36277, V19, 100%, DAG, NML | Teoretisk grund för bedömning och behandling | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||||
13:00 - 15:00 | F487, Södra huset F, Vån 4 | Karta | ES030A | 07423, V19, 100%, DAG, NML | Muntlig kommunikation I | Omtentamen | ES030A Gr B | Aymé Pino Rodriguez | |||||||||||||||||||||
14:00 - 19:00 | Brunnsvikssalen (skrivsal), Södra huset A | Karta |
ST304G ST744A |
39639, V19, 100%, DAG, NML 39649, V19, 100%, DAG, NML |
Multivariat analys Multivariata metoder |
Omtentamen | Alla | ||||||||||||||||||||||
18:00 - 19:30 | E299, Språkstudion, Studio 1, Södra huset E | Karta |
NL1010 NL1100 |
25861, V19, 50%, KV, NML 25864, V19, 100%, KV, NML |
Uttal | Omtentamen |
Ammy van der Schaaf Anke Mollema |
||||||||||||||||||||||
Tors | 2019-03-28 | 08:30 - 12:30 | E319, Södra huset E, Vån 3 | Karta | ENGE01 |
19293, V19, 100%, DAG, NML 19302, V19, 100%, DAG, NML |
Introduktion till engelska språket | Omtentamen | Engelska I All groups | Alan McMillion | |||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 | Laduvikssalen (skrivsal), Biblioteket Södra huset hus D | Omtentamen | Sirpa Salovaara | ||||||||||||||||||||||||||
10:00 - 12:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | EH1423 | 30786, V19, 100%, DAG, NML |
Teori och metod i studiet av internationella relationer Teori-och metod IR III-1 Teori & Metod |
Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
13:00 - 16:00 | E420, Södra huset E, Vån 4 | Karta | ES030A | 07423, V19, 100%, DAG, NML | Muntlig kommunikation I | Omtentamen | ES030A Gr A | Tamara Strugo | |||||||||||||||||||||
13:00 - 17:00 | U32, Frescati hage hus 8 | PSPR05 | 36263, V19, 100%, DAG, NML | Utvecklingspsykologi 2 - Skolåldern och adolescensen | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
Fre | 2019-03-29 | 09:00 - 13:00 | E319, Södra huset E, Vån 3 | Karta |
ENGE02 ENGEL2 ENTP02 |
19275, V19, 100%, DAG, NML 19278, V19, 100%, DAG, NML 19303, V19, 100%, DAG, NML |
Lingvistik 2A | Omtentamen | Engelska II All groups | Mikko Höglund | |||||||||||||||||||
09:00 - 12:00 |
Sal1, Garnisonen, Vån 4 Sal2, Garnisonen, Vån 4 Sal4, Garnisonen, Vån 4 |
Karta |
MK1034 MK1036 |
18866, V19, 100%, DAG, NML 18868, V19, 100%, DAG, NML |
Information, propaganda, reklam och PR Medier i tid och rum |
Omtentamen | Alla | Petrus Dahlbeck | |||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta |
PS2211 PS2215 |
36235, V19, 100%, DAG, NML 36255, V19, 100%, DAG, NML |
Vetenskaplig metod och statistik | Omtentamen | |||||||||||||||||||||||
12:00 - 13:00 | Sal4, Garnisonen, Vån 4 | Karta | Omtentamen | Petrus Dahlbeck | |||||||||||||||||||||||||
12:00 - 12:15 | SOD100 | 38090, H18, 100%, DAG, NML | Personlighetspsykologi |
Inlämning Omtentamen |
|||||||||||||||||||||||||
Lör | 2019-03-30 | 08:15 - 2019-03-31 22:00 | US216G | Textanalys och elevers skrivande |
Hemtentamen Omtentamen |
Alla grupper | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 13:00 | D416, Södra huset D, Vån 4 | Karta | SV200L | 42545, V19, 100%, DAG, NML | Omtentamen | Mårten Larsson | |||||||||||||||||||||||
09:00 - 14:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | EC2101 | 33884, V19, 100%, DAG, NML | Omtentamen | Adam Jacobsson | |||||||||||||||||||||||
Sön | 2019-03-31 | 12:00 - 17:00 | B487, Södra huset B, Vån 4 | Karta | Omtentamen | ||||||||||||||||||||||||
12:00 - 15:00 | Ugglevikssalen (skrivsal), Södra huset E | Karta | EC2105 | 33889, V19, 100%, DAG, NML | Omtentamen | Lars Thomas Vahtrik |
Kurskod | Namn |
2LG018 | Socialpsykologi (T1) |
2LG027 | Psykologi ur ett livsloppsperspektiv (T1) |
2LG070 | Statistik 1 (T1) |
2LG077 | Kognitions- och neuropsykologi 1 (T3) |
ABAG01 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier I |
ABAG03 | Arabiska med inriktning mot Mellanöstern- och Nordafrikastudier III |
ABMCK3 | Mellanöstern- och Nordafrikastudier - kandidatkurs |
ABMEX1 | Mellanösterns språk och kulturer, arabiska - masterkurs |
ABMEX2 | Mellanösterns språk och kulturer, områdesstudier - masterkurs |
AKG100 | Kriminologi I |
AN1200 | Antikens kultur och samhällsliv I |
AR1000 | Arkeologi I |
AR2000 | Arkeologi II |
AT1040 | Arbetsmarknadskunskap med management I |
AT2050 | Arbetsmarknadskunskap med management II |
ATF012 | Löner, lönebildning och lönestruktur |
ATS150 | Individ, organisation och arbetsmarknad: sociologiska perspektiv på yrken och arbetsplatser |
BL1007 | Hundens evolution, genetik och beteende, orienteringskurs |
BL1012 | Fåglars systematik, ekologi och beteende, orienteringskurs |
BL2011 | Gener, celler och populationer |
BL2016 | Fysiologi |
BL2018 | Cell- och molekylärbiologi |
BL2024 | Introduktion till biologisk statistik |
BL4003 | Immunologi |
BL7033 | Muntlig presentationsteknik för naturvetare |
BL7051 | Grön bioteknik |
CH1SAE | Självständigt arbete inom tekniska, estetiska och praktiska kunskapstraditioner |
CH2SAE | Självständigt arbete inom allmänt utbildningsområde |
CH46SO | Samhällsorienterande ämnen för grundlärarutbildningen årskurs 4-6, Historia Religionskunskap Sa |
CHALAN | Självständigt arbete inom allmänt utbildningsområde i samhälle, kultur och lärande |
CHALGN | Självständigt arbete inom allmänt utbildningsområde i samhälle kultur och lärande |
CHPLAN | Självständigt arbete inom profilrelaterat AUO för Samhällsorienterande ämnen F-6 |
CHSAUV | Självständigt arbete inom tekniska, estetiska och praktiska kunskapstraditioner. Ingår i ULV- och VAL-projektet |
CHUVGN | Självständigt arbete inom allmänt utbildningsområde i samhälle, kultur och lärande. Kurs inom ULV- och VAL-projektet |
CT110U | Svenska som andraspråk för lärare åk 7-9, 45 hp (1–45 hp). Ingår i Lärarlyftet II. |
CTL101 | Svenska som andraspråk I inom ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9, gymnasieskolan och vuxenutbildningen |
CTS112 | SVA I: Svenskans grammatik i tvärspråkligt perspektiv |
DA2001 | Datalogi I |
DIA15U | Didaktik II - Att dokumentera och bedöma kunskapsbildning - kurs inom ULV projektet |
DIA16U | Didaktik II - Att dokumentera och bedöma kunskapsbildning - kurs inom VAL projektet |
DIG01K | Teorier om lärande och individens utveckling |
DIG05U | Didaktik 1 - Skolans kunskapsuppdrag - kurs inom VAL projektet |
DIK200 | Lärande som professionellt uppdrag |
EC1111 | Mikroteori med tillämpningar |
EC1112 | Mikroteori med tillämpningar (långsam studietakt) |
EC1211 | Makroteori med tillämpningar |
EC1212 | Makroteori med tillämpningar (långsam studietakt) |
EC2101 | Intermediate Microeconomics |
EC2102 | Labour Market Economics |
EC2105 | Law and Economics 1 |
EC2106 | Public Finance |
EC2110 | Nationalekonomin om osäkerhet och asymmetrisk information |
EC2201 | Intermediate Macroeconomics |
EC2206 | Finansiell ekonomi |
EC2303 | Utvecklingsekonomi |
EC2404 | Empirical Methods in Economics 2 |
EC7110 | Mikroekonomi |
EC7112 | Spelteori |
EC7114 | Konkurrenspolitik och reglering |
EC7210 | Makroekonomi |
EC7213 | Finansiell utveckling och kris |
EC7215 | Makroekonomin på lång sikt |
EC7217 | Makroekonomi med livscykelmodeller |
EC7310 | Utvecklingsekonomi |
EC7311 | Ekonomisk integration |
EC7410 | Ekonometri 1 |
EC7414 | Policyanalys i arbetsmarknadsekonomi |
EC7417 | Ekonometri 4a: Empirisk forskningsdesign |
EC7810 | Metodikseminarium |
EH1411 | Ekonomisk historia I |
EH1421 | Internationella relationer I |
EH1423 | Internationella relationer III |
EH1706 | Självständigt arbete i internationella relationer för masterexamen |
EH1707 | Självständigt arbete i ekonomisk historia med inriktning mot global politisk ekonomi för masterex |
EH1708 | Självständigt arbete i internationella relationer med inriktning mot global politisk ekonomi för |
EN02GS | Engelska II inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
EN03G2 | Engelska III inom ämneslärarprogrammet inklusive självständigt arbete |
EN03GY | Engelska III inom ämneslärarprogrammet |
EN20H7 | Engelska II |
EN30H1 | Engelska - kandidatkurs |
ENG2F3 | Engelsk språkteori och språkfärdighet för Grundlärarprogrammet F-3 |
ENGE01 | Engelska I |
ENGE02 | Engelska II |
ENGE46 | Engelska II för grundlärarprogrammet - språkfärdighet och språkteori |
ENGEL2 | Engelska II inom Ämneslärarprogrammet |
ENGL46 | Engelska för grundlärare, åk 4-6 |
ENGLF3 | Engelska för grundlärare åk F-3 |
ENGM10 | Engelska inom Kandidatprogram i Global Management I |
ENSPF3 | Språkfärdighet och språkteori för grundlärare, åk F-3 |
ENTP02 | Engelska i teori och praktik II |
ES011A | Spanska, Förberedande kurs I |
ES022A | Spanska, förberedande kurs II |
ES030A | Spanska - förberedande kurs |
ES130A | Spanska I |
ES1INT | Spanska I för internationella studenter |
ES1LP2 | Spanska I, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
ES1UT2 | Spanska I i Spanien |
ES230A | Spanska II |
ES2LP1 | Spanska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
ES330A | Spanska III |
ES3LP1 | Spanska III, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
ES3LPA | Spanska III inom ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, spanska som förstaämne |
ES3SUM | Spanska - skriftlig uttrycksfärdighet och mediering |
FAA102 | Finska som främmande språk I |
FAA110 | Finska som främmande språk I A |
FAA210 | Finska som främmande språk II A |
FAB100 | Finska I |
FAB110 | Finska I A |
FAB210 | Finska II A |
FAB601 | Finska för modersmålslärare I |
FAB611 | Finska för modersmålslärare I A |
FAB621 | Finska för modersmålslärare II A |
FE4221 | Strategic Management |
FE5242 | Interkulturellt management och ledarskap i en globaliserad värld |
FI100L | Kunskap, vetenskap och forskningsmetodik |
FI10N1 | Praktisk filosofi I |
FI10N2 | Teoretisk filosofi I |
FI10P1 | Praktisk filosofi I - filosofi, ekonomi och politik |
FI11N1 | Politisk filosofi I |
FI12N1 | Medicinsk etik |
FI20N1 | Praktisk filosofi II |
FI20N2 | Teoretisk filosofi II |
FIFM1G | Formella metoder för filosofi och vetenskapligt tänkande |
FILOG1 | Introduktion till logik |
FILOG2 | Logisk följd |
FILOGX | Logik i datavetenskap och artificiell intelligens |
FIMF1G | Matematikens filosofi |
FIPM1G | Medvetandefilosofi |
FISP1G | Språkfilosofi |
FITF10 | Teoretisk filosofi I |
FK4024 | Miljö och hållbar utveckling - i ett fysikaliskt och geovetenskapligt perspektiv |
FO-ECOI | Ekonometri I |
FO-MACI | Makroekonomi I |
FO-MAII1 | Matematik II, del 1 |
FO-MAIII | Matematik III |
FR011A | Franska, förberedande kurs I |
FR022A | Franska, förberedande kurs II |
FR030B | Franska, förberedande kurs |
FR130B | Franska I |
FR1GRA | Fransk grammatik och ordkunskap |
FR1IS2 | Franska I för internationella studenter |
FR1KRA | Kvinnliga röster i den franskspråkiga litteraturen |
FR1LP2 | Franska I, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
FR1MSA | Franska, muntlig språkfärdighet |
FR1UL1 | Franska I - ULV |
FR1UT2 | Franska I i Frankrike |
FR1VA1 | Franska I - VAL |
FR230A | Franska II |
FR230B | Franska II |
FR2LP2 | Franska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
FR2ULW | Franska II - ULV |
FR2VAB | Franska II - VAL |
FR330B | Franska III |
FR3LP2 | Franska III, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
FRK30B | Franska Kandidatkurs |
FS1409 | Mode som industri |
FS1704 | Dräkthistoria |
FS1807 | Teoretiska perspektiv på mode |
FS1808 | Forskningsmetoder i modevetenskap |
FS2003 | Modevetenskap - kandidatkurs |
FS7010 | Modevetenskap I |
FS7022 | Modevetenskap II |
FV1001 | Filmvetenskap I |
FV1002 | Filmvetenskap II |
FV1022 | Den japanska filmens kulturhistoria |
FV1027 | Svensk film- och TV-kultur |
FV1031 | Kulturkritik och kulturjournalistik |
GE1013 | Utveckling, globalisering och miljö |
GE1015 | Hållbar samhällsutveckling |
GE2016 | Geografi IL med ämnesdidaktik |
GE2018 | Geografi I |
GE5001 | Geografi III |
GE5017 | Geografi III |
GE5024 | Geografi IIIL med ämnesdidaktik |
GE5025 | Landskapsanalys |
GE5026 | Geografi IIIL med ämnesdidaktik |
GE6017 | Geografi, självständigt arbete inom ämneslärarprogrammet |
GE7076 | Kvartära klimat- och miljörekonstruktioner |
GE8013 | Geografisk analys och visualisering i GIS |
GE8024 | Avancerad hydrologi |
GE8029 | Informations- och modelleringssystem för mark- och vattenresurser |
GG4203 | Kvantitativa metoder i geovetenskap |
GG5113 | Paleoceanografi och paleoklimatologi I |
GG5127 | Petrogenes och tektonik |
GU1001 | Global utveckling I |
GU5001 | Global utveckling III |
HI1011 | Historia I. Världens historia från antika högkulturer till globaliserade samhällen |
HI1351 | Grundkurs i historia – Historia I, del 1 |
HI8037 | Paleografi |
HIÄ101 | Historia I inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan |
HIÄ203 | Historia II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan |
HV46SA | Självständigt arbete i samhällsorienterande ämnen för grundlärare med inriktning mot grundskolans årskurs 4-6, II |
HV46SG | Självständigt arbete i samhällsorienterande ämnen för grundlärare med inriktning mot grundskolans årskurs 4-6, I |
HV46SO | Samhällsorienterande ämnen för grundlärarutbildningen årskurs 4-6, Historia Religionskunskap Samhällskunskap Geografi |
HVDK01 | Drama med didaktisk inriktning |
HVDK03 | Att leda drama/teater med barn |
HVDK05 | Att utveckla estetisk verksamhet |
HVDK08 | Ämnesfördjupning – drama som konstform |
HVF3SA | Självständigt arbete i samhällsorienterande ämnen för grundlärare med inriktning mot förskoleklass och årskurs 1-3, I... |
HVF3SG | Självständigt arbete i samhällsorienterande ämnen för grundlärare med inriktning mot förskoleklass och årskurs 1-3, I |
HVKS01 | Skolan i samhället, humaniora och samhällsvetenskap - Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) |
HVKS02 | Skolan i samhället, ett humanistiskt eller samhällsvetenskapligt ämne och ett språkämne - KPU |
HVM146 | Musik för grundlärare åk 4-6 I |
HVM1FR | Musik I för fritidshem och årskurs F-6 |
HVSJA1 | Självständigt arbete - Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) |
HVÄ01U | Ämnesdidaktik, läroplansteori, betyg och bedömning A – ULV |
HVÄ02U | Ämnesdidaktik,läroplansteori betyg och bedömning B - ULV |
HVÄP02 | Ämnesdidaktik, läroplansteori, betyg och bedömning II |
IH5229 | Sinnenas idéhistoria |
IPA431 | Introduktion till pedagogiska forskningsmetoder |
IPA451 | Internationell och jämförande pedagogik |
IPA452 | Vetenskapsteori |
IPA453 | Utbildningsplanering i teori och praktik |
IPG100 | Utbildning i det mångkulturella samhället |
IT011A | Italienska, förberedande kurs 1 |
IT022A | Italienska, förberedande kurs 2 |
IT130B | Italienska I |
IT141Z | Italienska, förberedande kurs 1 |
IT1INT | Italienska I för internationella studenter |
IT230A | Italienska II |
IT2LP1 | Italienska II, Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan |
IT330A | Italienska III |
JKA111 | Japanska I |
JKA331 | Japanska III |
JKA553 | Japanska V |
JKB111 | Koreanska I |
JKB331 | Koreanska III |
JKB552 | Koreanska V |
JKB910 | Koreansk regionalkultur |
JKB911 | Nord- och Sydkoreas relationer |
KG1201 | Kulturgeografi I |
KG1206 | Geografiska informationssystem och kartografi |
KG1217 | Samhällsplanering I |
KG2203 | Geografisk informationsbehandling I |
KG2207 | Landsbygdens och stadens landskap, historia och kulturmiljö |
KG2208 | Kulturgeografi II |
KG2210 | Miljöutmaningar i ett samhällsperspektiv |
KG3201 | Kulturgeografi III |
KG3213 | Omvärldsanalys med kulturgeografisk inriktning |
KG3214 | Historisk geografi med tillämpningar |
KG3217 | Samhällsplanering III |
KG4205 | Praktik inom kulturgeografi |
KG4206 | Praktik inom samhällsplanering |
KG7225 | Rum och samhälle - teori och metod inom kulturgeografi |
KG7227 | Samhällsvetenskaplig GIS |
KG7241 | Rum, stad, kultur |
KI1401 | Kinesiska I |
KI2401 | Kinesiska II |
KI3401 | Kinesiska III |
KI9165 | Avancerad modern kinesiska II |
KN8002 | Signaltransduktion - från mask till människa |
KSA011 | Grekiska I, 1 |
KSB011 | Latin I, 1 |
KSB019 | Talat latin |
KSB030 | Latin III |
KSB904 | Romerska kejsare: liv och litteratur |
KV1420 | Konstvetenskap I: Visuella studier |
KV2290 | Konstvetenskap II |
KV5254 | Genusperspektiv på konst och visuell kultur |
LAS100 | Latinamerikastudier I |
LAS101 | Latinamerikas tidigare historia |
LAS102 | Latinamerikas utveckling från 1900 |
LIN019 | Språkens historia |
LIN130 | Lingvistik I |
LIN132 | Grundläggande databehandling för språkvetare |
LIN133 | Språkets evolution, utveckling och variation |
Kurskod | Namn |
LIN135 | Världens språk |
LIN200 | Lingvistik II |
LIN202 | Morfologiska och syntaktiska strukturer |
LIN203 | Talets akustik och perception |
LIN504 | Lingvistiska forskningsfrågor |
LITFL2 | Fortbildningskurs i teckenspråk för lärare - uppdragsutbildning |
LITK20 | Teckenspråk i teori och praktik II |
LITN03 | Språkvetenskaplig introduktion till svenskt teckenspråk |
LITN12 | Teckenspråk som nybörjarspråk I |
LITS01 | Svenskt teckenspråk I |
LITS02 | Svenskt teckenspråk II - praktiskt och teoretiskt fokus |
LITS03 | Svenskt teckenspråk III |
LITU10 | Teckenspråk i teori och praktik I |
LK1011 | Kulturvetenskaplig baskurs |
LK1071 | Projektledarutbildning |
MI4011 | Modelleringsverktyg för miljövetenskapliga undersökningar |
MK1034 | Medie- och kommunikationsvetenskap I |
MK1035 | Medie- och kommunikationsvetenskap II |
MK1036 | Medie- och kommunikationsvetenskap II |
MM1005 | Matematik för ekonomisk och statistisk analys |
MM2001 | Matematik I |
MM2002 | Matematik för naturvetenskaper I |
MM3001 | Matematiska metoder för ekonomer |
MM5010 | Matematik II - Analys, del A |
MM5011 | Matematik II - Analys, del B |
MM5012 | Matematik II - Linjär algebra |
MM5013 | Matematik II - Algebra och kombinatorik |
MM5014 | Numerisk analys |
MM5020 | Matematik III - Abstrakt algebra |
MM5022 | Matematik III - Komplex analys |
MM5023 | Matematik III - Kombinatorik |
MM7005 | Linjär analys |
MM7006 | Optimering |
MM7022 | Logik II |
MT3001 | Sannolikhetsteori I |
MT4001 | Statistisk analys |
MT5001 | Linjära statistiska modeller |
MT5002 | Sannolikhetsteori II |
MT5003 | Statistisk inferensteori |
MT5006 | Analys av kategoridata |
MT5013 | Statistisk databehandling |
MT7001 | Sannolikhetsteori III |
MT7006 | Överlevnadsanalys |
MT7012 | Livförsäkringsmatematik I |
MT7028 | Prissättning inom sakförsäkring |
MVANBA | Musikhistoria 1: från antik till barock |
MVFIMU | Filmmusik |
MVINOD | Musikvetenskap - Intermedialitet: från opera till datorspel |
MVKLRO | Musikhistoria 2: från klassicism till romantik |
MVKRIM | Kritisk musikvetenskap |
MVKROB | Kritik och konstnärliga objekt med särskild inriktning mot musik |
MVMARA | Musik, marknad och rättigheter |
MVMTGR | Musikvetenskap - Musikteorins grunder |
MVMTHS | Musikvetenskap - Musikteori: harmoni och satslära |
MVMUTE | Musikvetenskap - Musikteori |
MVOPER | Musikvetenskap - Opera |
MVSPMU | Spelmusik |
MVTER1 | Musikvetenskap I |
MVTVÅA | Musikvetenskap II |
NL1010 | Nederländska I A |
NL1012 | Nederländska, nätbaserad kurs i läsfärdighet |
NL1020 | Nederländska I B |
NL1100 | Nederländska I |
NL2200 | Nederländska II |
NS0001 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 1 |
NS0002 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 2 |
NS0003 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 3 |
NS0004 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 4 |
NS0005 | Svenska för internationella studenter och forskare, kurs 5 |
NS0222 | Svenska som främmande språk - Förberedande kurs |
NS0333 | Behörighetsgivande kurs i svenska |
NS1079 | Språkriktighet i modern svenska |
NS1081 | Svenska I |
NS1096 | Akademisk svenska för andraspråkstalare |
NS1101 | Språkkonsultprogrammet, kurs 1 |
NS172U | Språkintroduktion till akademiska studier för utländska lärare – ULV |
NS2027 | Språkkonsultprogrammet, kurs 2 |
NS2031 | Svenska II |
NSGY31 | Svenska III inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
NSN110 | Svenska I inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasiet |
NSN230 | Svenska II inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan |
NSS211 | SVA II: Svenskans uttal i inlärningsperspektiv |
NSSUSA | Svenska för internationella anställda kurs A |
NSSUSB | Svenska för internationella anställda kurs B |
NSSUSC | Svenska för internationella anställda Kurs C |
NSÄA30 | Svenska III inom ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 |
NSÄA40 | Svenska IV inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
NSÄG41 | Svenska IV inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
PEG100 | Pedagogik I |
PEG210 | Pedagogik II med inriktning mot personal, arbete och organisation |
PEG215 | Pedagogik och digitala medier |
PEG220 | Pedagogik II |
PO130A | Portugisiska I |
PO230A | Portugisiska II |
PO330A | Portugisiska III |
PR2524 | Reklam & PR: fortsättningskurs i management |
PS1122 | Psykologi I |
PS1155 | Rättspsykologi I |
PS2211 | Psykologi II |
PS2214 | Utvidgad Psykologi II |
PS2215 | Psykologi II, med inriktning mot personal, arbete och organisation |
PS3311 | Psykologi III |
PS3316 | Psykologi III, med inriktning mot personal, arbete och organisation |
PSMT15 | Statistik 1 |
PSMT30 | Forskningsmetodik I |
PSMT49 | Tillämpad enkätmetodik |
PSMT50 | Psykologins historia och vetenskapsteori |
PSMT52 | Psykologiska och organisatoriska perspektiv på arbete, stress och hälsa |
PSMT55 | Högre kognitiva funktioner |
PSPR01 | Psykologi som vetenskap och profession |
PSPR02 | Neurovetenskap, kognition och lärande, 1 |
PSPR05 | Utvecklingspsykologi, 2: Skolåldern och adolescensen |
PSPR06 | Utvecklingspsykologi, 3: Vuxenliv och åldrande |
PSPR08 | Neurovetenskap, kognition och lärande, 2: Hjärnans funktioner, utveckling och föränderlighet |
PSPR09 | Forskningsmetod och statistik |
PSPR10 | Neurovetenskap, kognition och lärande, 3: Laborativa tillämpningar och forskningsmetodik |
PSPR11 | Neurovetenskap, kognition och lärande, 4: Inlärningspsykologi |
PSPR12 | Personlighetspsykologi |
PSPR13 | Grupp, organisation och samhälle, 1: Gruppsykologi |
PSPR14 | Grupp, organisation och samhälle, 2: Arbets- och organisationspsykologi |
PSPR16 | Utredning och åtgärder avseende individen, 1: Psykopatologi |
PSPR17 | Utredning och åtgärder avseende individen, 2: Juridik och etik för psykologer |
PSPR20 | Utredning och åtgärder avseende individen, 5: Barn och unga |
PSPR21 | Psykoterapi och psykologisk behandling, 1: Teoretisk grund för bedömning och behandling |
PSPR23 | Psykoterapi och psykologisk behandling, 2: Teori, tillämpning och klinik |
PSSP06 | Tillämpad beteendeanalys VI - Forskningsmetod; Implementering, etik och evidens |
PSTPKB | Psykoterapeutiska teorier och metoder i KBT |
PSTPPD | Psykoterapeutiska teorier och metoder i PDT |
PSYA09 | Psykoterapi - Teori och tillämpning |
PSYY08 | Organisationsinriktat psykologarbete |
PSYY11 | Konsultationsmetodik |
PSYY12 | Forskningsmetodik och examensarbete |
RHG001 | Religionshistoria I |
RHG002 | Religionshistoria II |
RKVG11 | Religionsvetenskap I inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 och gymnasieskolan |
RKVG12 | Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
RKVG13 | Religionsvetenskap III inom ämneslärarprogrammet, gymnasieskolan |
RKVG72 | Religionsvetenskap II inom Ämneslärarprogrammet, årskurs 7-9 |
SA1002 | Socialantropologi I |
SO7111 | Grundläggande demografisk metod |
SOB220 | Tillämpad samhällsanalys |
SOD100 | Beteendevetenskaplig kurs: Personal, arbete, organisation |
SOD240 | Personalvetenskap |
ST108G | Finansiell statistik |
ST111G | Statistikens grunder |
ST123G | Regressionsanalys och undersökningsmetodik |
ST211G | Statistisk teori med tillämpningar |
ST223G | Ekonometri |
ST304G | Multivariata metoder |
ST306G | Urvalsundersökningar |
ST423A | Försöksplanering |
ST425A | Generaliserade linjära modeller |
ST721A | Sannolikhetsteori |
ST742A | Statistisk vetenskapsteori |
ST744A | Multivariat analys |
ST745A | Inferensteori |
STE101 | Grundläggande statistik för ekonomer |
SU1014 | Handledningsmetodik för handledare till socionompraktikanter |
SU3H18 | Socialt arbete 3: Forskningsmetoder |
SU7257 | Funktionsvariationer och välfärd: politik, samhällsinsatser och levnadsvillkor |
SU7260 | Brukarperspektiv i socialt arbete |
SU8252 | Den svenska modellen: Utmaningar för det sociala arbetet med åldrande och funktionshinder |
SUARB6 | Socialt arbete 6: Fördjupning i forskningsmetod och självständigt arbete |
SUE118 | Den svenska modellen: Utmaningar för det sociala arbetet med åldrande och funktionshinder |
SV100F | Politik och förvaltning I |
SV100L | Samhällskunskap I inom ämneslärarprogrammet |
SV102E | Svensk politik |
SV103E | Komparativ politik |
SV104E | Internationell politik |
SV200F | Politik och förvaltning II |
SV200L | Samhällskunskap II inom ämneslärarprogrammet |
SV223E | Statsvetenskapliga undersökningar: metod och hantverk |
SV7052 | Självständigt arbete i statsvetenskap |
SVE001 | Statsvetenskap på engelska I |
SVE002 | Statsvetenskap på engelska II |
SVE003 | Statsvetenskap på engelska III |
SVS001 | Statsvetenskap I |
SVS002 | Statsvetenskap II |
SVS003 | Statsvetenskap III |
TTA115 | Teckenspråk och tolkning I |
TTA235 | Teckenspråk och tolkning II |
TTA435 | Teckenspråkstolkning |
TTA470 | Teckenspråkstolkning - kandidatkurs |
TTA609 | Introduktion till konferenstolkning |
TVEHII | Teaterhistoria II |
TVKAN3 | Teatervetenskap - kandidatkurs |
TVSAKR | Samtidens kritik |
TVÅAAV | Teatervetenskap II |
TYPTALSP | Typisk tal-, språk- och läsutveckling |
TYS101 | Tyska I |
TYS10B | Kultur i de tysktalande länderna |
UB04UU | Att utvärdera och utveckla förskolans verksamhet - kurs inom ULV-projektet |
UB211A | Sociala relationer i skolan, grundlärare: F-3 |
UB212Y | Förskoledidaktik med inriktning mot estetik och etik |
UB213Z | Fritidshemmets ämnesdidaktik, läroplansteori, bedömning |
UB214A | Sociala relationer i skolan: Grundlärare, fritidshem |
UB30019_ | Att intervjua barn och ungdomar |
UB308Y | Förskoledidaktik med inriktning mot naturvetenskap och hållbar utveckling |
UB32MP | Intervjuer med barn och ungdomar |
UB34UU | Förskoledidaktik med inriktning mot språk - ULV |
UB402Y | Förskoledidaktik med inriktning mot språk och kommunikation |
UB603Y | Utvärdering och utvecklingsarbete |
UB605Y | Lek i förskolan – möten och meningsskapande |
UC231U | Utbildning, pedagogik och samhälle i går, idag, i morgon - kurs inom VAL projektet |
UC430L | Pedagogik och utbildning II |
UC431U | Pedagogik och utbildning II - kurs inom VAL projektet |
UCA22K | Utvärdering och utvecklingsarbete i undervisning och skola |
UCG01K | Utbildningens historia och plats i samhället |
UCG113 | Utbildningspolitik och utbildningsystem |
UCG117 | Karriärvägledning i teori och praktik II |
UCG20K | Utvärdering och utvecklingsarbete i undervisning och skola |
UCG30K | Skolan i samhället |
UCG31K | Skolan i samhället |
UCG35K | Skolan i samhället |
UCG36K | Skolan i samhället |
UDA15L | Didaktik II - Att dokumentera och bedöma kunskapsbildning |
UDG05L | Didaktik 1 - Skolans kunskapsuppdrag |
UE2097 | Fritidshemmets pedagogik |
UE2102 | Fritidshemspedagogik I: Lära i och om fritidshem |
UM2024 | Matematikdidaktik för lärare i grundskolans tidigare år: mönster och samband |
UM20UU | Matematikdidaktik för lärare i grundskolans tidigare år: mönster och samband - kurs inom ULV-pro |
UM20VU | Matematikdidaktik för lärare i grundskolans tidigare år: mönster och samband - kurs inom VAL-projektet |
UM2204 | Matematik II för grundlärare årskurs F-3: Geometri, mätning och taluppfattning |
UM2301 | Matematik för grundlärare årskurs 4-6, I: Taluppfattning och aritmetik |
UM3101 | Naturvetenskap och teknik för grundlärare årskurs 4-6 |
UM36UU | Matematik och lärande för årskurs F-6: kurs inom ULV-projektet |
UM4041 | Matematik och lärande för grundlärare årskurs 4-6 II: Geometri |
UM4044 | Matematik för grundlärare årskurs 4-6 III: Algebra, sannolikhet, statistik, samband och förändring |
UM7104 | Ämnesdidaktik, läroplansteori, betyg och bedömning för grundlärare årskurs 4-6 |
UM7111 | Skolan i samhället: matematik, naturvetenskap och teknik |
UM9000 | Självständigt arbete inom allmänt utbildningsområde |
UM9004 | Naturvetenskapsämnenas didaktik, självständigt arbete I |
UM9005 | Naturvetenskapsämnenas didaktik, självständigt arbete |
UM9007 | Matematikämnets didaktik, självständigt arbete I |
UM9008 | Matematikämnets didaktik, självständigt arbete |
UMK702MA | Undervisning och bedomning i matematik och teknik eller naturvetenskap |
UMT231 | Matematik för grundlärare årskurs 4-6 I, profil teckenspråkig tvåspråkig undervisning: Taluppfattning och aritmetik |
UQ002K | Specialpedagogik - Grundlärarprogrammet |
UQ004K | Specialpedagogik - yrkeslärarexamen |
UQ004V | Specialpedagogik för yrkeslärare inom VAL -projektet |
UQ010M | Självständigt arbete |
UQ157F | Specialpedagogik I: Dövhet och hörselnedsättning 1 |
UQ171F | Specialpedagogik lll: ADHD, autism och andra funktionsnedsättningar III |
UQ20UU | Specialpedagogiska utmaningar i en skola för alla - ULVUT - ingår i ULV-projektet |
UQ2LYR | Speciallärarens yrkesspecifika kompetenser, specialisering mot språk, läs- och skrivutveckling |
UQ2LYS | Speciallärarens yrkesspecifika kompetenser, specialisering mot synskada |
UQ2SPR | Speciallärarens yrkesspecifika kompetenser, specialisering mot språk, läs- och skrivutveckling |
UQ2SYN | Speciallärarens yrkesspecifika kompetenser, specialisering mot synskada |
UQ3SLY | Vetenskapsteori och forskningsmetod samt ämnesfördjupning |
UQ3SPL | Vetenskapsteori och forskningsmetod samt ämnesfördjupning |
UQ530F | Synnedsättning ur olika perspektiv |
UQ531F | Didaktiska villkor för elever med synnedsättning |
UQK701 | Specialpedagogik - ungdomar och vuxna |
US103G | Svenska för grundlärare i förskoleklass – grundskolan årskurs 1-3, I |
US116G | Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, I |
US133U | Svenska som andraspråk för lärare i svenska för invandrare (sfi), 30 hp (1-30 hp) - ingår i Lä |
US154U | Svenska som andraspråk för lärare i svenska för invandrare (sfi), (1-30 hp) - ingår i Lärarlyftet II |
US161G | Svenska I för grundlärare i grundskolans årskurs 4-6, profil teckenspråkig tvåspråkig undervis |
US206G | Svenska för grundlärare i årskurs 4-6, II |
US216G | Svenska för grundlärare i grundskolan årskurs 4-6, II |
USS22B | Svenska som andraspråk II inom Ämneslärarprogrammet, för arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen |
USS79B | Svenska som andraspråk II inom Ämneslärarprogrammet, för arbete i årskurs 7-9 |
USSV2B | Svenska som andraspråk II inom Ämneslärarprogrammet, för arbete i åk 7-9, gymnasieskolan och vuxenutbildningen |
USU1HK | Skolan i samhället, ett språk samt humaniora och samhällsvetenskap - Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) |
USU1SK | Skolan i samhället, ett och två språk - Kompletterande pedagogisk utbildning (KPU) |